Νομική Κομοτηνής

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τώρα που θα πάμε για εγγραφή θα πρέπει ταυτόχρονα να δηλώσουμε και μάθημα επιλογής;

Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω πως λειτουργεί το σύστημα με τα επιλογής: Μπορώ πχ όταν είμαι στο β έτος να δηλώσω και την εγκληματολογία που τη δίνει το πρόγραμμα στο α εξάμηνο ή όχι και θα πρέπει να τη δηλώσω οπωσδήποτε τώρα στο α; (αν φυσικά επιθυμώ οπωσδήποτε το συγκεκριμένο μάθημα)

Μπορώ να δηλώσω αγγλικά σαν ένα από τα έξι επιλογής; Και αν ναι, τότε μόνο μια φορά γίνεται αυτό ή υπάρχουν αγγλικά Ι, ΙΙ, ΙΙΙ κλπ;

Μπορώ να δηλώσω τώρα πχ τρία επιλογής και μετά να ασχοληθώ μόνο με το ένα; Χάνω τα συγγράμματα έτσι δύο μαθημάτων επιλογής που θα αναγκαστώ να πάρω σε άλλο έτος;

Στον εύδοξο όταν εμφανίζονται πχ 4 βιβλία για ένα μάθημα σημαίνει ότι παίρνουμε όλα αυτά τα βιβλία ή ότι επιλέγουμε ένα;

Συγνώμη αλλά έχω αγχωθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Τώρα που θα πάμε για εγγραφή θα πρέπει ταυτόχρονα να δηλώσουμε και μάθημα επιλογής;

Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω πως λειτουργεί το σύστημα με τα επιλογής: Μπορώ πχ όταν είμαι στο β έτος να δηλώσω και την εγκληματολογία που τη δίνει το πρόγραμμα στο α εξάμηνο ή όχι και θα πρέπει να τη δηλώσω οπωσδήποτε τώρα στο α; (αν φυσικά επιθυμώ οπωσδήποτε το συγκεκριμένο μάθημα)

Μπορώ να δηλώσω αγγλικά σαν ένα από τα έξι επιλογής; Και αν ναι, τότε μόνο μια φορά γίνεται αυτό ή υπάρχουν αγγλικά Ι, ΙΙ, ΙΙΙ κλπ;

Μπορώ να δηλώσω τώρα πχ τρία επιλογής και μετά να ασχοληθώ μόνο με το ένα; Χάνω τα συγγράμματα έτσι δύο μαθημάτων επιλογής που θα αναγκαστώ να πάρω σε άλλο έτος;

Στον εύδοξο όταν εμφανίζονται πχ 4 βιβλία για ένα μάθημα σημαίνει ότι παίρνουμε όλα αυτά τα βιβλία ή ότι επιλέγουμε ένα;

Συγνώμη αλλά έχω αγχωθεί...
Kαι εγω ειχα αγχωθει.Δεν υπαρχει λογος.Θα τα μαθεις ολα στην ωρα τους, οπως ολοι μας.:D
Btw εσεις εχετε αγγλικα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τώρα που θα πάμε για εγγραφή θα πρέπει ταυτόχρονα να δηλώσουμε και μάθημα επιλογής;

Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω πως λειτουργεί το σύστημα με τα επιλογής: Μπορώ πχ όταν είμαι στο β έτος να δηλώσω και την εγκληματολογία που τη δίνει το πρόγραμμα στο α εξάμηνο ή όχι και θα πρέπει να τη δηλώσω οπωσδήποτε τώρα στο α; (αν φυσικά επιθυμώ οπωσδήποτε το συγκεκριμένο μάθημα)

Μπορώ να δηλώσω αγγλικά σαν ένα από τα έξι επιλογής; Και αν ναι, τότε μόνο μια φορά γίνεται αυτό ή υπάρχουν αγγλικά Ι, ΙΙ, ΙΙΙ κλπ;

Μπορώ να δηλώσω τώρα πχ τρία επιλογής και μετά να ασχοληθώ μόνο με το ένα; Χάνω τα συγγράμματα έτσι δύο μαθημάτων επιλογής που θα αναγκαστώ να πάρω σε άλλο έτος;

Στον εύδοξο όταν εμφανίζονται πχ 4 βιβλία για ένα μάθημα σημαίνει ότι παίρνουμε όλα αυτά τα βιβλία ή ότι επιλέγουμε ένα;

Συγνώμη αλλά έχω αγχωθεί...
1. Ναι.
2. Δηλώνεις επιλογής από το εξάμηνό σου. Από 2ο έτος και άνω, μπορείς να δηλώσεις και επιλογής προηγούμενου εξαμήνου.
3. Όχι. Πρέπει να περάσεις όλα τα μαθήματα ξένης γλώσσας.
4. Ένα μάθημα/ έτος. Από 3ο και άνω, 2.
5. Παίρνεις μόνο τη μία επιλογή. Δηλ. 1 βιβλίο/ μάθημα. Ετοιμάσου να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Υγ. Είσαι ο ή η;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Btw εσεις εχετε αγγλικα?!

Έχουμε ξένη γλώσσα ως επιλεγόμενο σε 6 (έξι:eek:) εξάμηνα.
Νομίζω είναι Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Έχουμε ξένη γλώσσα ως επιλεγόμενο σε 6 (έξι:eek:) εξάμηνα.
Νομίζω είναι Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά.
Γουαου!Εμεις απ οτι ειδα ουτε σε ενα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Υγ. Είσαι ο ή η;

η

επειδή όμως με το ίδιο user name έμπαινε και ο αδερφός μου, μπορεί κάπου να φαίνεται αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
αρκετος κοσμος φετος στη νομικη..μια χαρα...ολοι λενε τα καλυτερα για την πολη και το πανεπιστημιο παντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μας πληροφορήσει σχετικά με το μάθημα «Εισαγωγή στο Δίκαιο και την Επιστήμη του Δικαίου (συνδιδασκαλία τριών Τομέων)»; Τι ακριβώς κάνουμε εδώ;

Επιπλέον, από τα 4 υποχρεωτικά κατ'επιλογήν, πόσα πρέπει/μπορούμε να επιλέξουμε, και ποιο/-α θα συνιστούσατε να αποφύγουμε;

Thaaanks.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μας πληροφορήσει σχετικά με το μάθημα «Εισαγωγή στο Δίκαιο και την Επιστήμη του Δικαίου (συνδιδασκαλία τριών Τομέων)»; Τι ακριβώς κάνουμε εδώ;

Επιπλέον, από τα 4 υποχρεωτικά κατ'επιλογήν, πόσα πρέπει/μπορούμε να επιλέξουμε, και ποιο/-α θα συνιστούσατε να αποφύγουμε;

Thaaanks.:)
Χωρις πολλη σκεψη, αποφυγε την ιστορια δικαιου.Σ' εμας ειναι υποχρεωτικο, αλλα δε μου γεμιζει το ματι.:P
Εισαγωγή στην επιστήμη του δικαίου: Είναι εισαγωγικό και θεωρητικό μάθημα. Σ’ αυτό αναπτύσσονται και κρίνονται διάφορες θεωρίες φιλοσοφικού περιεχομένου για το τί είναι το Δίκαιο, ποιες είναι οι πηγές του και ποια είναι η σχέση του με την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Γίνεται να επιλέξω 2 μαθήματα από τα 4;
Δηλαδή, σκέφτομαι, αν γίνεται, να αποφύγω Ιστορία Δικαίου, και Διπλωματική Ιστορία (το δεύτερο μου είναι ακόμη πιο αδιάφορο από το πρώτο:worry:).

Αυτή η επιλογή θα έχει «κυρώσεις»; Δηλαδή, θα αναγκαστώ σε μεγαλύτερα εξάμηνα να διαλέξω περισσότερα υποχρεωτικά κατ'επιλογήν, για να «καλύψω» το κενό της Ιστορίας του Δικαίου και της Διπλωματικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Να προσθέσω κι εγώ στο ερώτημα:
Πρακτικά συμφέρει να δηλώσουμε τώρα πχ εγκληματολογία ή θα μας πέσουν πολλά γι' αρχή και είναι καλύτερα να αφήσουμε γι' αργότερα το μάθημα επιλογής περιοριζόμενοι μόνο στα υποχρεωτικά στο α' εξάμηνο;
Πρακτικά πείτε μας τι βολεύει, όχι μόνο τι δυνατότητες έχουμε :)

Έτσι που τα λένε (ένα μάθημα επιλογής στο 1ο έτος) δεν υπάρχει δυνατότητα να πάρει κάποιος εγκληματολογία (α εξάμηνο) και σωφρονιστική (β εξάμηνο). Σωστά; Αν θέλει να πάρει κατεύθυνση εγκληματολογίας πως στο καλό θα μαζέψει τα 5 στα 6 επιλογής από τον Τομέα Εγκληματολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τώρα σε συμφέρει.
Μπορείς να δηλώσεις. Κι αυτό με τις κατευθύνσεις, δεν ισχύει ακόμη.
Η Εισαγωγή, κατ' όνομα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γίνεται να επιλέξω 2 μαθήματα από τα 4;
Δηλαδή, σκέφτομαι, αν γίνεται, να αποφύγω Ιστορία Δικαίου, και Διπλωματική Ιστορία (το δεύτερο μου είναι ακόμη πιο αδιάφορο από το πρώτο:worry:).

Αυτή η επιλογή θα έχει «κυρώσεις»; Δηλαδή, θα αναγκαστώ σε μεγαλύτερα εξάμηνα να διαλέξω περισσότερα υποχρεωτικά κατ'επιλογήν, για να «καλύψω» το κενό της Ιστορίας του Δικαίου και της Διπλωματικής;
....υποχρεωτικά κατ΄ επιλογήν μαθήματα ανά έτος ως ακολούθως: α΄ έτος 1 μάθημα, β΄ έτος 1 μάθημα, γ΄ έτος 2 μαθήματα και δ΄ έτος 2 μαθήματα.....δεν ξερω αν σε διευκολυνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Έτσι που το γράφουν είναι κάπως δύσκολο να καταλάβει κάποιος: "Για να θεωρηθεί επιτυχής η ολοκλήρωση κάθε έτους σπουδών, ο φοιτητής πρέπει να έχει εξετασθεί με επιτυχία σε όλα τα αντίστοιχα υποχρεωτικά μαθήματα ανά έτος και σε υποχρεωτικά κατ΄ επιλογήν μαθήματα ανά έτος ως ακολούθως: α΄ έτος 1 μάθημα, β΄ έτος 1 μάθημα, γ΄ έτος 2 μαθήματα και δ΄ έτος 2 μαθήματα."

Δεν αναφέρει με σαφήνεια τι εννοεί όταν λέει να έχει εξετασθεί σε 1 μάθημα επιλογής στο α' έτος.

Ο venividivici43946 μας βοηθάει πολύ αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν απορίες...
Νομίζω ότι έπρεπε να υπάρχει σαφέστερη διατύπωση και κάποιος αναλυτικός οδηγός σπουδών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Έτσι που το γράφουν είναι κάπως δύσκολο να καταλάβει κάποιος: "Για να θεωρηθεί επιτυχής η ολοκλήρωση κάθε έτους σπουδών, ο φοιτητής πρέπει να έχει εξετασθεί με επιτυχία σε όλα τα αντίστοιχα υποχρεωτικά μαθήματα ανά έτος και σε υποχρεωτικά κατ΄ επιλογήν μαθήματα ανά έτος ως ακολούθως: α΄ έτος 1 μάθημα, β΄ έτος 1 μάθημα, γ΄ έτος 2 μαθήματα και δ΄ έτος 2 μαθήματα."

Δεν αναφέρει με σαφήνεια τι εννοεί όταν λέει να έχει εξετασθεί σε 1 μάθημα επιλογής στο α' έτος.

Ο venividivici43946 μας βοηθάει πολύ αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν απορίες...
Νομίζω ότι έπρεπε να υπάρχει σαφέστερη διατύπωση και κάποιος αναλυτικός οδηγός σπουδών!
Μήπως το ελάχιστο είναι 1 μάθημα επιλογής και απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να δηλώσει περισσότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μήπως το ελάχιστο είναι 1 μάθημα επιλογής και απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να δηλώσει περισσότερα;
Όχι συνέταιρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Έτσι που το γράφουν είναι κάπως δύσκολο να καταλάβει κάποιος: "Για να θεωρηθεί επιτυχής η ολοκλήρωση κάθε έτους σπουδών, ο φοιτητής πρέπει να έχει εξετασθεί με επιτυχία σε όλα τα αντίστοιχα υποχρεωτικά μαθήματα ανά έτος και σε υποχρεωτικά κατ΄ επιλογήν μαθήματα ανά έτος ως ακολούθως: α΄ έτος 1 μάθημα, β΄ έτος 1 μάθημα, γ΄ έτος 2 μαθήματα και δ΄ έτος 2 μαθήματα."

Δεν αναφέρει με σαφήνεια τι εννοεί όταν λέει να έχει εξετασθεί σε 1 μάθημα επιλογής στο α' έτος.

Ο venividivici43946 μας βοηθάει πολύ αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν απορίες...
Νομίζω ότι έπρεπε να υπάρχει σαφέστερη διατύπωση και κάποιος αναλυτικός οδηγός σπουδών!
αυτο που γραφει κ η νηρηις καταλαβα...οτι στο πρωτο ετος λογικα 1 μαθημα επιλογης(οποιο εξαμηνο θελω) ενω στ τριτο και τεταρτο 2 μαθηματα επιλογης...φανταζομαι

εγω ωστοσο εχω αλλο ζητημα...ποτε επιλεγεις μα8ηματα και αν αυτο συμβαινει την ωρα της εγγραφης γιατι δεν θα ειμαι παρων:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αυτο που γραφει κ η νηρηις καταλαβα...οτι στο πρωτο ετος λογικα 1 μαθημα επιλογης(οποιο εξαμηνο θελω) ενω στ τριτο και τεταρτο 2 μαθηματα επιλογης...φανταζομαι
Αυτό.

Στην εγγραφή δηλώνεις. Όπως το αλλάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αυτό.

Στην εγγραφή δηλώνεις. Όπως το αλλάζεις.
thanks...κατι αλλο...εγκληματολογια εχει ενδιαφερον?και η ξενη γλωσσα που λεει απαιτει υψηλο επιπεδο ?γενικα τι 8α προτινες για επιλογη α ετους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top