Νευρολογία ή Παθολογία;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Η δερματολογία εφημερίες έχει. Επείγοντα δεν έχει! :P
Μην τα μπλέκετε! Έχω δει πώς είναι στο Αφροδισίων στην Θεσσαλονίκη μετά από 12ωρη εφημερία, εμείς στις 4ωρες της παθολογίας πιο πολύ κουραζόμασταν! :P
καλα βραδινες δεν εχουν;
εγω ελεγα για το 12 μηνο της Παθολογιας βασικα που πρεπει να κανει και ενας ειδικευομενος δερματολογος
εκει γιατι να διαφερει απο τις εφημεριες του παθολογου;:hmm:

δεν εννοουσα δηλ για τις εφημεριες στα 3 ετη του δερματολογικου,που λογικα θα ειναι πιο χαλαρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εδωσα Ιωάννινα την πρώτη και Πάτρα την 2η.

Πανελλήνιες έδωσα όντως 2 φορές (δε σημαίνει ότι παράτησα την σχολή) αλλά μπήκα νοσηλευτική με την 1η και την έβγαλα στα 4 χρόνια. Έβγαλα την ιατρική πριν 30 που ήταν ο στόχος μου (δεν το θεωρώ κατορθωμα ο καθένας μπορεί να βγάλει αυτή την σχολή αρκεί να είναι αφοσιωμένος και να διαβάζει λίγο). Υπάρχουν παιδιά που την βγάζουν στα 26 (2η σχολή)

Τώρα θα πάω αγροτικό και θα βγάλω τα 2α μου χρήματα γιατί τα πρώτα τα έβγαλα πριν λίγα χρονια στην συνέχει θα διαπιστώσω πόσο άνεργοι είναι οι ιατροί ...

Το παράδοξο ειναι τόσα χρόνια και δε ξέρω τι θα κάνω ακόμα με την ειδικότητα και αποφασίζω να διαλέξει το ischool για μένα και δεν είμαι και τόσο περήφανος για αυτό :(

Επίσης δε θεωρώ ότι είμαι έξυπνος ούτε σαΐνι αν ήμουν θα είχα τελειώσει πριν 2 χρόνια περίπου (ή θα είχα μπει με πανελλήνιες που δεν είχε περίπτωση να μπω γιατί είμαι χαζός).



Ναι είναι όντως πολλά παιδιά που θέλουν να μπουν σε αυτή την διαδικασία για αυτό τον λόγο σε τέτοια θέματα δεν είναι καλό να λέμε ψέματα (αν ήμουν 40 χρονών θα το έλεγα). Προσωπικά θεωρώ την διαδικασία των κατατακτηρίων πολύ πιο εύκολη από τις πανελλήνιες (και τότε και τώρα). Το θέμα είναι αν έχουν χρήματα οι γονείς ή να θέλουν να επενδύσουν γιατί ορισμένοι έχουν λεφτά και δε βοηθάνε ..... να πάει σε φροντιστήριο (πηγα το 2ο χρονο), αν έχει χρήματα να αγοράζει βιβλία αφού μπει στην σχολή (εγώ μέχρι το 4ο έτος τα έπαιρνα κανονικα) γιατί πλέον δεν δίνουν βιβλία.

Oκ φιλος συγνωμη που σε παρεξηγησα φαινεσαι ξηγημενος. Γενικα εψαχνα τα ποστ σου γιατι ενδιαφερομαι και εγω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη... Βεβαια ακομα δεν το εχω αποφασισει και εχω λιγο χρονο να το σκεφτω.

Aσχετο αλλα ειχα βρει και ενα ποστ σου στο φορουμ σου που εδινες συμβουλες σε ενα παιδι με συνδρομο ADSD. Συγκεκριμενα-->

]Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να γράψω πλήρη μεθοδολογία διαβάσματος για παιδιά με ADSD καθώς και τα προτερήματα που έχεις σε σχέση με τους άλλους πες το σε σχόλιο και ανέφερε τι κατεύθυνση είσαι.


Σε γενικές γραμμές αρχίζεις πάντα με ένα γρήγορο διάβασμα. Στην συνέχεια πιο προσεκτικό. Μετά υπογραμμίζεις με ένα στυλό αυτά που σου φαίνονται σημαντικά και στο τέλος αυτά που υπογράμμισες τα γράφεις σε ένα τετράδιο.


Το διάβασμα σου πρέπει να έχει πολλά διαλλείματα και στην ουσία να τριγυρνάς με ένα βιβλίο στο σπίτι σου. Με το διάβασμα μπορείς να ακούς ελαφριά μουσική και εκεί που διαβάζεις να έχεις νερό και ένα snack.


Aν εχεις χρονο ανεπτυξε την μεθοδολογια σε θεμα που θα ανοιξω για το συνδρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oκ φιλος συγνωμη που σε παρεξηγησα φαινεσαι ξηγημενος. Γενικα εψαχνα τα ποστ σου γιατι ενδιαφερομαι και εγω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη... Βεβαια ακομα δεν το εχω αποφασισει και εχω λιγο χρονο να το σκεφτω.

Aσχετο αλλα ειχα βρει και ενα ποστ σου στο φορουμ σου που εδινες συμβουλες σε ενα παιδι με συνδρομο ADSD. Συγκεκριμενα-->

]Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να γράψω πλήρη μεθοδολογία διαβάσματος για παιδιά με ADSD καθώς και τα προτερήματα που έχεις σε σχέση με τους άλλους πες το σε σχόλιο και ανέφερε τι κατεύθυνση είσαι.


Σε γενικές γραμμές αρχίζεις πάντα με ένα γρήγορο διάβασμα. Στην συνέχεια πιο προσεκτικό. Μετά υπογραμμίζεις με ένα στυλό αυτά που σου φαίνονται σημαντικά και στο τέλος αυτά που υπογράμμισες τα γράφεις σε ένα τετράδιο.


Το διάβασμα σου πρέπει να έχει πολλά διαλλείματα και στην ουσία να τριγυρνάς με ένα βιβλίο στο σπίτι σου. Με το διάβασμα μπορείς να ακούς ελαφριά μουσική και εκεί που διαβάζεις να έχεις νερό και ένα snack.


.
Aυτό το είχα γράψει όταν έδινα ψυχιατρική και ήταν μεθοδολογία ενός πανεπιστημίου δε θυμάμαι που το βρήκα πάντως η κεντρική ιδέα είναι να απομονώνει το παιδί από το περιβάλλον και να συγκεντρώνεται στο διάβασμα και παράλληλα να μην κουράζεται. Νομίζω οι πιο κατάλληλοι να απαντήσουν σε αυτή την ερώτηση είναι οι παιδαγωγοί ειδικής αγωγής που τελειώσαν στον Βόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κρινοντας απο το αποτελεσμα στο γκαλοπ
δεν βλεπω να σε βοηθαει και πολυ εδω μεσα λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γεια σου και απο μενα Φοκο.Καταρχην respect για την πολυχρονη σου προσπαθεια,τις δυο σχολες που εβγαλες και που αντικειμενικα ειναι απαιτητικες καθως και για το οτι συνεχιζεις για ειδικοτητα στην ιατρικη. Ακουω ατομα που προσπαθουν πολυ για να πετυχουν κατι τετοιο και πραγματικα θαυμαζω την αφοσιωση τους. Οτι και να λεμε τωρα σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο.
Στο ερωτημα σου...θα σου μιλησω ως ενας φοιτητης (σχετικος με την ιατρικη--οχι δεν σπουδαζω ιατρικη :P).
Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου φυσικα απλα εθεσες το ερωτημα εδω οποτε ολοι εκφραζουμε γνωμες. Αν δεν κανω, λαθος το αρχικο διλημμα ειναι παθολογια η νευρολογια. Γιατι στη συνεχεια ειδα καποιους να γραφουν για νεφρολογιες, δερματολογιες κτλ. Και οι δυο πιστευω ειναι εξαιρετικες ειδικοτητες . Ολοι ξεκινουν απο τον παθολογο σιγουρα και ειτε θα σταματησουν εκει η θα παρεμφεφθουν σε καποιο περισσοτερο ειδικο οπως ο νευρολογος και πολλοι αλλοι. Επειδη αναφερεις οτι εχεις τελειωσει νοσηλευτικη και εχεις δουλεψει κιολας ως νοσηλευτης ισως θα ηταν καλο απο τη μια να σκεφτεις οτι μαλλον(και λεω μαλλον γιατι δεν ξερω με λεπτομερεια τι συμβαινει στην νοσηλευτικη,αλλα απο αυτα που εχω δει και εγω στην μεχρι τωρα εμπειρια μου) η νοσηλευτικη συνδεεται περισσοτερο με την παθολογια απο αποψη ολιστικης αντιμετωπισης και φροντιδας του ασθενη. Ο Παθολογος με την διαγνωση και την θεραπεια για οποιοδηποτε θεμα, ο νοσηλευτης απο την αλλη ειναι διπλα στον ασθενη και ασχολειται ολοκληρωτικα με αυτον με οποιο θεμα και αν προκυψει και εμπιπτει στις αρμοδιοτητες του αυτο. Το παραπανω το λεω με την λογικη ,οτι εσυ σαν νοσηλευτης πρωτιστως και γιατρος τωρα σου αρεσει να ασχολεισαι περισσοτερο και να φροντιζεις εναν ασθενη απο ολες τις αποψεις.(προσωπικα δηλαδη μου φαινεται πιο ομαλη η συνδεση.)

Ο Νευρολογος απο την αλλη αναλαμβανει το νευρικο. Δεν τους σνομπαρω σε καμια περιπτωση,το τονιζω αυτο. Απο τις πιο δυσκολες ειδικοτητες ειναι (αν κρινω και απο την νευροανατομια δηλαδη :P) που αρεσει γενικα γιατι το αντικειμενο της ειναι πραγματικα ενδιαφερον. Αν νιωθεις πως χρειαζεσαι να εξειδικευτεις σε κατι πιο ειδικο προτιμησε το.

Δεν θελω να προβαλλω καποια ειδικοτητα ως ανωτερη της αλλης. Η καθεμια στον τομεα της,στο αντιστοιχο οργανικο συστημα εχει καθοριστικη σημασια. Απλα πιστευω οτι πρεπει εσυ να δεις τι σε ικανοποιει παραπανω συνδυαζοντας ολες τις γνωσεις που εχεις αποκτησει μεχρι τωρα.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα ουτε να εγινα πολυ παρλας.
Και παλι μπραβο και ευχομαι τα καλυτερα!

Υ.Γ.
Σορρυ για τυχον λαθη τα εγραψα σχετικα γρηγορα.(α και για την ελλειψη τονων.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τωρα διαβαζα τις υπηρεσιες ενος δερματολογου
σαν να εχετε δικιο
αντιμετωπιση κυτταριτιδας,πηλινγκ,μποτοξ,τριχοπτωση ,αποτριχωση κ.λπ κ.λπ
αντε και μυκητιασεις
αυτα ειχε η λιστα
δηλ απο οτι φαινεται με αυτα δουλευουν:worry::eek:

νομιζα ηταν καπως διαφορετικα,περισσοτερο επιστημονικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
τωρα διαβαζα τις υπηρεσιες ενος δερματολογου
σαν να εχετε δικιο
αντιμετωπιση κυτταριτιδας,πηλινγκ,μποτοξ,τριχοπτωση ,αποτριχωση κ.λπ κ.λπ
αντε και μυκητιασεις
αυτα ειχε η λιστα
δηλ απο οτι φαινεται με αυτα δουλευουν:worry::eek:

νομιζα ηταν καπως διαφορετικα,περισσοτερο επιστημονικα
Ναι..! Σίγουρα υπάρχουν και οι επιστήμονες, αλλά σαν ιατρική επιστήμη η δερματολογία είναι νεκρή ειδικότητα (στον ιδιωτικό τομέα τουλάχιστον). Δερματολογία στον ιδιωτικό= peeling, lifting, bottox, κυτταρίτιδα, ραγάδες, ρυτίδες..από κει βγαίνει το χρήμα. Άσχετα που προσφέρουν και ιατρικές υπηρεσίες όπως μυκητιάσεις, ακμή, μελανώματα κτλ. Γι'αυτό ποτέ μου δεν συμπάθησα την ειδικότητα..γιατί έχει καταντήσει ο δερματολόγος να είναι αισθητικός που απλά χρησιμοποιεί φαρμακευτικά σκευάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μην τα απλοποιεις όλα έτσι... Με αυτή τη λογική και ο χειρουργός είναι απλα χασάπης που έμαθε δυο τεχνικές. Πρεπει να εχεις ενα γνωστικό υπόβαθρο προκειμένου να εφαρμοσεις αυτές τις τεχνικές. Το lifting κτλ. δηλαδή δεν θεωρούνται ιατρικές υπηρεσίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οι ρυτιδες νοσημα ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μην τα απλοποιεις όλα έτσι... Με αυτή τη λογική και ο χειρουργός είναι απλα χασάπης που έμαθε δυο τεχνικές. Πρεπει να εχεις ενα γνωστικό υπόβαθρο προκειμένου να εφαρμοσεις αυτές τις τεχνικές. Το lifting κτλ. δηλαδή δεν θεωρούνται ιατρικές υπηρεσίες?
Ιατρικές υπηρεσίες μεν..υποβαθμισμένες δε. Θεωρώ ότι είναι ανόητο να σπουδάζει κάποιος 10+ χρόνια, αποκτώντας ΤΌΣΕΣ γνώσεις για να κάνει λίφιτνγκ σε "μεγαλοκοπέλες" ας το πούμε. Υποτίθεται ότι ο γιατρός πράττει κοινωνικό λειτούργημα, φροντίζοντας για την σωματική και ψυχική υγεία των ανθρώπων. Η κοσμητική ιατρική σε καμία περίπτωση δεν είναι κοινωνικό λειτούργημα και δεν έχει καμία σχέση με την σωματική και ψυχική υγεία του ασθενούς. Άλλωστε αν είχε, θα προσφέρονταν και στα δημόσια νοσοκομεία αυτές οι υπηρεσίες. Οπότε μη μου δίνεις για αντίστοιχο παράδειγμα τον χειρουργό. Οι χειρουργοί σώζουν ζωές καθημερινά. Σε αυτή την περίπτωση, έχουμε ανθρώπους με κόμπλεξ για την εξωτερική τους εμφάνιση που πάνε και δίνουν έναν σκασμό λεφτά σε πολλά υποσχόμενους γιατρούς και πολλές φορές γίνονται ακόμα χειρότερα απ'ότι (πίστευαν πως) ήταν. Δεν είπα ποτέ ότι δεν απαιτούνται γνώσεις για να το εξασκήσει κανείς, παρ'όλα αυτά έχω κάθε δικαίωμα να το θεωρώ γελοιώδες και πως υποβαθμίζει την όλη έννοια της ιατρικής. Αυτά:)

Κομνηνέ, εννοούσα πως ασχολούνται την αντιμετώπιση των ρυτίδων.

edit: Όταν λέω κοσμητική ιατρική, μιλάω για όσα αναφέρθηκαν επάνω (μπότοξ, λίφτινγκ κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όταν λες οτι έχει καταντήσει σαν αισθητικός που απλα χρησιμοποιει φαρμακευτικά σκευάσματα εγώ τουλαχιστον αυτό καταλαβαίνω, οτι δεν απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις για να το εξασκήσει.
Ιατρικές είναι όλες οι υπηρεσίες που παρέχονται αποκλειστικά απο γιατρούς, δεν μπορεί να τις χωρίσει κανεις σε υποβαθμισμένες και μη.
Απο κει και πέρα εγώ δεν αναφερθηκα στη κοινωνική αποστολή σε κανένα σημείο του ποστ μου, ως προς τις γνώσεις τους συγκρινα, αλλά μιας και αναφέρεται σε αυτό... Ακόμα και ως προς το κοινωνικό έργο δεν είναι σωστό να γενικεύεις ετσι για μια ειδικότητα. Πολλοι δερματολογοι ασχολουνται με παθολογικα περιστατικα ή ακομα και με κοσμιτικες επεμβασεις οι οποιες βελτιωνουν πολυ την ψυχικη υγεια του ασθενους. Απο κει και περα υπαρχουν σιγουρα δερματολογοι που πραγματοποιουν αχρειαστες επεμβασεις, οπως ομως υπαρχουν και χειρουργοι, πχ οφθαλμιατροι που κανουν laser χωρις να ενδεικνυται, με πολυ πιο καταστροφικα αποτελεσματα. Σίγουρα εχεις κάθε δικαίωμα να εχεις οποία γνώμη θες, απλα σου λέω οτι μάλλον βιαζεσαι να σχηματισεις άποψη απο παραφιλολογιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Όταν λες οτι έχει καταντήσει σαν αισθητικός που απλα χρησιμοποιει φαρμακευτικά σκευάσματα εγώ τουλαχιστον αυτό καταλαβαίνω, οτι δεν απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις για να το εξασκήσει.
Ιατρικές είναι όλες οι υπηρεσίες που παρέχονται αποκλειστικά απο γιατρούς, δεν μπορεί να τις χωρίσει κανεις σε υποβαθμισμένες και μη.
Απο κει και πέρα εγώ δεν αναφερθηκα στη κοινωνική αποστολή σε κανένα σημείο του ποστ μου, ως προς τις γνώσεις τους συγκρινα, αλλά μιας και αναφέρεται σε αυτό... Ακόμα και ως προς το κοινωνικό έργο δεν είναι σωστό να γενικεύεις ετσι για μια ειδικότητα. Πολλοι δερματολογοι ασχολουνται με παθολογικα περιστατικα ή ακομα και με κοσμιτικες επεμβασεις οι οποιες βελτιωνουν πολυ την ψυχικη υγεια του ασθενους. Απο κει και περα υπαρχουν σιγουρα δερματολογοι που πραγματοποιουν αχρειαστες επεμβασεις, οπως ομως υπαρχουν και χειρουργοι, πχ οφθαλμιατροι που κανουν laser χωρις να ενδεικνυται, με πολυ πιο καταστροφικα αποτελεσματα. Σίγουρα εχεις κάθε δικαίωμα να εχεις οποία γνώμη θες, απλα σου λέω οτι μάλλον βιαζεσαι να σχηματισεις άποψη απο παραφιλολογιες...
Ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν περιπτώσεις, όπου η κοσμητική ιατρική είναι απαραίτητη. Για παράδειγμα, κάποιος κάηκε στο πρόσωπο και έχει εγκαύματα. Είναι σημαντικό γι'αυτόν να κάνει το οτιδήποτε για να νιώσει καλύτερα απέναντι στην κοινωνία. Οι πλαστικοί χειρουργοί κάνουν πολύ καλή δουλειά. Επίσης, η ακμή. Πάθηση του δέρματος, η οποία τις περισσότερες φορές υποχωρεί μόνη της μετά την εφηβεία. Παρ'όλο που τα χάπια δεν είναι απαραίτητα, οι παθόντες τα παίρνουν διότι έχουν διαλυμένη ψυχολογία. Δεν είμαι κατά σε αυτό. Είμαι κατά, στο να αφοσιώνεται ένας επιστήμονας γιατρός με σπουδαίες γνώσεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ στον τομέα της κοσμητικής ιατρικής, διότι χάνεται εντελώς το νόημα της ιατρικής σαν επιστήμη. Νιώθω δηλαδή, ότι ο γιατρός χαραμίζεται και υποβαθμίζεται σαν επιστήμονας όταν στρέφεται σε αυτόν τον τομέα και κάνει αχρείαστες επεμβάσεις σε ανθρώπους που έχουν κόμπλεξ με τον εαυτό τους με απώτερο σκοπό το χρήμα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Αν ήξερα ότι όλο αυτό γίνεται για να νιώσουν οι ασθενείς καλύτερα ψυχολογικά, θα είχα άλλη γνώμη. Ξέρω, όμως, ότι όλα γίνονται για το χρήμα. Και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν ένα σωρό απατεώνες που χειραγωγούν τους ασθενείς, κάνοντάς τους να πιστέψουν ότι έχουν πρόβλημα για δικό τους προσωπικό όφελος. Το ξέρω ότι ξεφεύγω από το θέμα και ότι απατεώνες υπάρχουν σε όλους τους κλάδους των επαγγελμάτων και ότι η διαφθορά ΠΆΝΤΑ θα υπάρχει. Όταν όμως το συνδέω, δεν μπορώ απλά να σχηματίσω καλή γνώμη. Με καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Και σου ξαναλεω, όπως υπαρχουν τέτοιοι δερματολογοι έτσι υπαρχουν τέτοιοι γιατροί σε όλες τις ειδικότητες. Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στην ειδικότητα αλλά στο ήθος του γιατρού, για ποιον ακριβως λογο στοχοποιεις τη δερματολογια? Ξέρεις πόσοι πλαστικοί χειρουργοί προτείνουν laser για τη μυωπία ενω ξέρουν οτι ο κερατοειδής δεν έχει το απαραίτητο πάχος και πιθανότατα θα υπάρξουν σοβαρές επιπλοκές? Στις περισσότερες ειδικότητες υπαρχουν αντίστοιχα παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Και σου ξαναλεω, όπως υπαρχουν τέτοιοι δερματολογοι έτσι υπαρχουν τέτοιοι γιατροί σε όλες τις ειδικότητες. Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στην ειδικότητα αλλά στο ήθος του γιατρού, για ποιον ακριβως λογο στοχοποιεις τη δερματολογια? Ξέρεις πόσοι πλαστικοί χειρουργοί προτείνουν laser για τη μυωπία ενω ξέρουν οτι ο κερατοειδής δεν έχει το απαραίτητο πάχος και πιθανότατα θα υπάρξουν σοβαρές επιπλοκές? Στις περισσότερες ειδικότητες υπαρχουν αντίστοιχα παραδείγματα.
Στοχοποιώ Δερματολόγους και Πλαστικούς Χειρουργούς ακριβώς επειδή αυτοί ασχολούνται κυρίως με κοσμητική ιατρική και εκεί υπάρχουν πολλά κρούσματα. Δεν μιλάω για λάθος αποφάσεις των γιατρών..μιλάω για εξαπάτηση και χειραγώγηση ανθρώπων για χρήμα. Μπορεί να έχεις δίκιο και να συμβαίνει παντού, εγώ όμως γι'αυτούς είμαι σίγουρος, αυτούς στοχοποιώ. Θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο να πάρουν τον ανήθικο δρόμο και να γίνουν απατεώνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Παραφιλολογία δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Oσον αφορα το κεντρικο θεμα του ερωτηματος μαλλον θα επελεγα παθολογια γιατι ειναι ο πρωτος γιατρος που παει καποιος συνηθως και γενικα μου φαινεται προκληση (εχω ακουσει οτι ειναι απο τις πιο δυσκολες ειδικοτητες). Γενικη χειρουργικη ή γενικα κατι με χειρουργικη γιατι δεν το επιλεγεις;; Βγαζουν καλα λεφτα αλλα δεν ξερω αν σιχαινεσαι με αιματα, εντερα και τετοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αχ οι δερματολόγοι και ειδικά οι πλαστικοί είναι σούπερ παρεξηγημένη ειδικότητα και πιο πάνω, με το συμπάθιο, γράφτηκαν αρκετές βλακειούλες.
Αλλά θα επανέλθω όταν είμαι πιο ξεκούραστη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και με αυτα και με αυτα βγηκε εκτος θεματος η κουβεντα
παντως ειχε ανοιξει ενα ωραιο νημα ο fockos που ελεγε τα καθεκαστα καθε ειδικοτητας,αλλα δεν το συνεχισε
και οπως βλεπω εχει ζητηση το πραμα,δερματολογιες,νευρολογιες,πλαστικοι κ.λπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D τελικά αύριο θα πάω να δηλώσω ειδικότητα και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό γιατί δε θα δηλώσω ούτε Νευρολογία ούτε Παθολογία :D

Θα δηλώσω ιατρική της εργασίας ουσιαστικά θα κάνω επισκέψεις σε δημόσιες υπηρεσίες και θα εξετάζω¨προληπτικά (λέμε τώρα) τους εργαζόμενους ή θα δουλεύω σε εργοστάσια ή θα δουλεύω σε κανά νοσοκομείο. στο αντίστοιχο γραφείο...

Noμίζω ότι είναι καλή και έξυπνη επιλογή και θα πάω αύριο πρωί πρωί να δηλώσω μήπως και αλλάξω γνώμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για πες για πες
με τι εχει να κανει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top