Νευρολογία ή Παθολογία;

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά σε πολλές χώρες του εξωτερικού (αν όχι σε όλες), η νεφρολογία δεν υφίσταται ως ξεχωριστή ειδικότητα αλλά ως υποειδικότητα. Απ'ότι διαβάζω, αποτελεί υποειδικότητα της General-Internal Medicine. Δεν ξέρω ποια είναι η ακριβής αντιστοιχία στα ελληνικά. Νομίζω πως πρόκειται για την παθολογία. Αν πραγματικά μπορεί να δουλέψει όλο αυτό, τότε προτείνω να ακολουθήσεις την παθολογία με σκοπό να μετεκπαιδευτείς στη νεφρολογία στο εξωτερικό. Έτσι, θα είσαι παθολόγος και παράλληλα και νεφρολόγος, που είναι αυτό που γουστάρεις αλλά είναι νεκρή ειδικότητα. Βρες πληροφορίες..αξίζει!
edit: Σύμφωνα με τη wikipedia, για την Ελλάδα, ο όρος General Internal Medicine αντιστοιχεί στην εσωτερική παθολογία ενώ η γενική ιατρική είναι General practice. Άρα μιλάμε για παθολογία. Still not 100% sure
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά σε πολλές χώρες του εξωτερικού (αν όχι σε όλες), η νεφρολογία δεν υφίσταται ως ξεχωριστή ειδικότητα αλλά ως υποειδικότητα.

Θεωρείται υποειδικότητα όπως και η λοιμωξιολογία, καρδιολογία κοκ ......... για να κάνεις αυτές τις ειδκότητες απαιτούν κάποια χρόνια παθολογία συνήθως 2 και 3 υποειδικότητα ενώ η γενική παθολογία απαιτεί 5 χρόνια γενικά παθολογία.

Ιnternal Medicine = Παθολογία
General Practice = Γενική ιατρική

Για Δερματολογία πρέπει να δηλώσω τώρα το γενικό κομμάτι παθολογίας (νομίζω 1 χρονο θέλει η Δερματολογία) και όταν διοριστώ δηλώνω το ειδικό κομμάτι της Δερματολογίας και η αναμονή αρχίζει να τρέχει από τότε.

Αν δηλώσω άγονο αγροτικό τότε η αναμονή και στην δερματολογία μπορεί να μετρήσει οταν αρχίσω το αγροτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Η αναμονή στη δερματολογία πόσα χρόνια είναι περίπου? Τα τελευταία χρόνια που φεύγουν πολλοί γιατροί στο εξωτερικό δεν έχουν πέσει οι αναμονές?
Επίσης η δερματολογία γιατί έχει τόσο ζήτηση? Το ακούω από πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Η αναμονή στη δερματολογία πόσα χρόνια είναι περίπου? Τα τελευταία χρόνια που φεύγουν πολλοί γιατροί στο εξωτερικό δεν έχουν πέσει οι αναμονές?
Επίσης η δερματολογία γιατί έχει τόσο ζήτηση? Το ακούω από πολλούς.
Ίσως είναι η μόνη ειδικότητα, χωρίς εφημερίες, άνετα ωράρια, 0 στρες και τα σύνηθη στάνταρ λεφτά του δημοσίου. Ειδικά στον ιδιωτικό τομέα, μπορείς να βγάλεις πολλά χρήματα από την δερματολογία, κυρίως αν κινηθείς προς την κοσμιτική δερματολογία (μπότοξ, λίφτινγκ, ακμή, ραγάδες κτλ). Ταιριάζει γάντι σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με κοσμητική ιατρική. Βέβαια υπάρχουν και σοβαρότερες παθήσεις του δέρματος, όπως καρκίνος του δέρματος, μελανώματα κ.α. και φυσικά τα αφροδίσια νοσήματα. Υπάρχει μεγάλο εύρος περιπτώσεων με τα οποία ασχολείται ένας δερματολόγος και είναι ειδικότητα παθολογική και επεμβατική συνάμα. Θα έλεγα ότι έχει μεγάλη ζήτηση γιατί πολλές γυναίκες κυρίως αλλά και άντρες ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τους παραπάνω τομείς και ξέρουν ότι υπάρχει παραδάκι αν το κάνουν.
Βέβαια, αν κινηθείς ιδιωτικά, πρέπει να κυνηγάς πελατάκια

Δηλαδή focko αν πας για παθολογία, έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να κυνηγήσεις νεφρολογία;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να μην εχει εφημεριες αποκλειεται
εχει καταρχην 1 χρονο παθολογια,οποτε και βαρβατες εφημεριες λογικα σε αυτο
αλλα και στα αλλα 3 χρονια εχει παλι εφημεριες αμα γκουγκλαρεις θα δεις (πχ ανδρεας συγγρος νοσοκομειο,καθημερινα)
μπορει οχι οσο στις ειδικοτητες λαντζας που λεμε,αλλα κατι εχει

επισης πρεπει να εχει μεγαλη αναμονη,απο τις μεγαλυτερες κρινοντας απο τον συνολικο αριθμο σε αναμονη που ειδα γι αυτην,αλλα δεν ξερω ποσα χρονια ακριβως.


θυμαμαι μια σκηνη στο greys anatomy να μπαινουν στο τμημα δερματολογιας και ολα να ειναι ροζ ,ανετα και ξεκουραστα ,ειχαν παθει:D
επισης πρεπει να ειναι η μοναδικη ειδικοτητα (μη εργαστηριακη)που δεν εχει ακουστικο ο γιατρος ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
ναι ισχύει, τη θυμάμαι κι εγώ αυτή τη σκηνή :P
εφημερίες παίζει να έχει απλά ο εφημερεύων γιατρός μπορεί να κοιμάται και σπίτι του υποθέτω :P
Μου φαίνεται ή η δερματολογία έχει πολλά κοινά με τους πλαστικούς χειρούργους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
ναι ισχύει, τη θυμάμαι κι εγώ αυτή τη σκηνή :P
εφημερίες παίζει να έχει απλά ο εφημερεύων γιατρός μπορεί να κοιμάται και σπίτι του υποθέτω :P
Μου φαίνεται ή η δερματολογία έχει πολλά κοινά με τους πλαστικούς χειρούργους?

Στην κοσμητικη ιατρικη, υποθετω, υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος μιας και μπορουν πανω-κατω να προσφερουν τις ιδιες υπηρεσιες..βεβαια η κυρια διαφορα ειναι οτι ο πλαστικος χειρουργος κανει εγχειρησεις ενω ο δερματολογος μικροεπεμβασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι ισχύει, τη θυμάμαι κι εγώ αυτή τη σκηνή :P
εφημερίες παίζει να έχει απλά ο εφημερεύων γιατρός μπορεί να κοιμάται και σπίτι του υποθέτω :P
Μου φαίνεται ή η δερματολογία έχει πολλά κοινά με τους πλαστικούς χειρούργους?

η δερματολογια ειναι επιστημη κανονικη,το αλλο περι κοσμητικων κ.λπ ερχεται ως bonus κατασταση

για πολλους ειναι και λιγο αποκρουστικο το αντικειμενο της ξερεις,ψιλοσιχαινονται
αλλα πολλοι το κυνηγουν
εφημεριες τουλαχιστον στο 12μηνο της παθολογιας θα γινονται και πολλες υποθετω
αλλα προφανως γνωριζουν καλυτερα οσοι ειναι εντος κολπου
χωρις στηθοσκοπιο ο γιατρος παντως ειναι καπως ε; :P

focko εγω ψηφιζω παθολογια
αληθεια οταν δηλωνεις για παθολογια αυτη του ετους ομως που ειπες,μπαινει στην σειρα αναμονης μαζι με οοολους τους παθολογους;
τοτε πρεπει να μιλαμε για βαρβατη αναμονη και μετα αλλη μια δηλωση για το υπολοιπο της ειδικοτητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η αναμονή για το γενικό κομμάτι είναι σχεδόν μηδενική, ουσιαστικά κάνεις το αγροτικό και καλύπτεις αυτό το διάστημα. Γενικά η παθολογία δεν έχει μεγάλη αναμονή, η δερματολογία είναι άλλη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μαλιστα ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή focko αν πας για παθολογία, έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να κυνηγήσεις νεφρολογία;;;

Ο νεφρολόγος δε μπορεί να σταθεί εύκολα μόνος του και στα κέντρα αιμοκάθαρσης δίνουν 650 ευρώ.

Επίσης η δερματολογία γιατί έχει τόσο ζήτηση? Το ακούω από πολλούς.
Επειδή είναι εύκολη ειδικότητα και ειδικά στο τμήμα Κοσμητολογίας φέρει πολλά χρήματα

Δηλαδή focko αν πας για παθολογία, έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να κυνηγήσεις νεφρολογία;;;

Έχω δικαίωμα μέχρι να διοριστώ να δηλώσω γενικό κομμάτι παθολογίας και με το διορισμό να δηλώσω αναμονή για νεφρολογία

Ουσιατρικό συμβαίνει το ιδιο με τις μη ενιαίες παθολογικές ειδικότητες.

Έχω δικαίωμα να δηλώσω το ειδικό κομμάτι αφού διοριστώ στο γενικό κομμάτι (παθολογία ,χειρουργική αντιστοιχα ) δηλώνω και το ειδικό (εκτός αν δηλώσω άγονο αγροτικό που η αναμονή στο ειδικό κομμάτι μετράει όταν αρχίσω αγορτικό.

εφημεριες τουλαχιστον στο 12μηνο της παθολογιας θα γινονται και πολλες υποθετω
αλλα προφανως γνωριζουν καλυτερα οσοι ειναι εντος κολπου
χωρις στηθοσκοπιο ο γιατρος παντως ειναι καπως ε; :P

Εφημερία με εφημερία διαφέρει . Η εφημερία ένος παθολόγου, ορθοπαιδικού, γενικού χειρουργού είναι βαρβάτες . Η εφημερίες ενός οφθαλμίατρου , ουρολόγου, δερματολόγου είναι χαλαρά.

ναι ισχύει, τη θυμάμαι κι εγώ αυτή τη σκηνή :P
εφημερίες παίζει να έχει απλά ο εφημερεύων γιατρός μπορεί να κοιμάται και σπίτι του υποθέτω :P
Μου φαίνεται ή η δερματολογία έχει πολλά κοινά με τους πλαστικούς χειρούργους?
Απαγορεύεται ο εφημερεύον ιατρός δεν πρέπει να φεύγει από το περιβάλλον του νοσοκομείου φυσικά πολλοί επιμελητές το κάνουν αφήνοντας το χαμηλότερης βαθμίδες στο πόστο του και βρίσκονται σε επιφυλακή όταν κάτι σοβαρό προκύψει.

Επίσης υπάρχουν εφημερίες 12 ωρες (π.χ. οφθαλμολογία) που ο εφημερεύουν φέυγει το βράδυ οταν τελειώνει η εφημρία του και κοιμάται στο πουπουλένιο κρεβάτι του

ποση αναμονη εχει πια ρε συ; και ποσο χρονων εισαι; 30 αρη σε κοβω ,δεν εισαι τοσο μεγαλος.
εδω συγγενης μου σε ειδικοτητα που θεωρειται τιγκαρισμενη κατευθειαν την πηρανε
28 (είναι άλλοι που αρχίζουν πιο μετά αλλά δεδομένου ότι έχω κάνει το στρατιωτικό μου δε θέλω να περιμένω άλλο αφού συμβιβάζομαι και με άλλες ειδικότητες. Αν ήθελα αποκλειστικά μια ειδικότητα θα περρίμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η δερματολογία εφημερίες έχει. Επείγοντα δεν έχει! :P
Μην τα μπλέκετε! Έχω δει πώς είναι στο Αφροδισίων στην Θεσσαλονίκη μετά από 12ωρη εφημερία, εμείς στις 4ωρες της παθολογίας πιο πολύ κουραζόμασταν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ρε φοκο επειδη βλεπω που ποσταρεις απο παλια πως γινεται να τελειωσες ιατρικη απο κατατακτηριες στα 28 εχοντας δωσει 3 φορες κατατακτηριες, εχοντας παει 1 χρονο στρατο, μην εχοντας τελειωσει στα 6 χρονια αλλα στο 7ο ετος χειμερινο εξαμηνο και εχοντας δωσει 2 φορες πανελληνιες; Καπου παιζει κοροιδια γενικα με τους κατατακτηριους (ενοω με παιδια του φορουμ που λενε οτι εχουν μπει ιατρικη με κατατακτηριες γιατι και ενας αλλος καπου εγραφε κατι κουφα)... Τα νουμερα δεν βγαινουν παντως διορθωσε με αν κανω καπου λαθος ή αν ξεχναω κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ρε φοκο επειδη βλεπω που ποσταρεις απο παλια πως γινεται να τελειωσες ιατρικη απο κατατακτηριες στα 28 εχοντας δωσει 3 φορες κατατακτηριες, εχοντας παει 1 χρονο στρατο, μην εχοντας τελειωσει στα 6 χρονια αλλα στο 7ο ετος χειμερινο εξαμηνο και εχοντας δωσει 2 φορες πανελληνιες; Καπου παιζει κοροιδια γενικα με τους κατατακτηριους (ενοω με παιδια του φορουμ που λενε οτι εχουν μπει ιατρικη με κατατακτηριες γιατι και ενας αλλος καπου εγραφε κατι κουφα)... Τα νουμερα δεν βγαινουν παντως διορθωσε με αν κανω καπου λαθος ή αν ξεχναω κατι.

Έστω μπήκε στα 17 (όπως πολλοί που γεννήθηκαν αργότερα στο έτος τους). Η νοσηλευτική είναι 4 χρόνια, οπότε τελειώνει τον Ιούλιο όταν είναι ακόμα 20. Αν μπήκε αμέσως στρατό θα είχε βγει περίπου Φλεβάρη στα 21 του. Δίνει κατατακτήριες το ίδιο έτος τον Δεκέμβρη (έχοντας γίνει μόλις 22) και ξεκινάει Ιατρική στο 2ο εξάμηνο, οπότε και στα 27 του τελειώνει το 6ο έτος. Γίνεται 28 τώρα το φθινόπωρο και τελειώνει το χειμερινό του 7ου, οπότε και τελειώνει την Ιατρική. Είναι αρκετά συμπυκνωμένο πρόγραμμα, αλλά εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έστω μπήκε στα 17 (όπως πολλοί που γεννήθηκαν αργότερα στο έτος τους). Η νοσηλευτική είναι 4 χρόνια, οπότε τελειώνει τον Ιούλιο όταν είναι ακόμα 20. Αν μπήκε αμέσως στρατό θα είχε βγει περίπου Φλεβάρη στα 21 του. Δίνει κατατακτήριες το ίδιο έτος τον Δεκέμβρη (έχοντας γίνει μόλις 22) και ξεκινάει Ιατρική στο 2ο εξάμηνο, οπότε και στα 27 του τελειώνει το 6ο έτος. Γίνεται 28 τώρα το φθινόπωρο και τελειώνει το χειμερινό του 7ου, οπότε και τελειώνει την Ιατρική. Είναι αρκετά συμπυκνωμένο πρόγραμμα, αλλά εφικτό.

Πρωτα απο ολα και να μπηκε 17 (δηλαδη να κερδισε χρονο) τον πρωτο χρονο οταν θα τελειωνε το β εξαμηνο θα ηταν 18 οποτε 21 θα τελειωσε αν πουμε οτι τελειωσε νταν στα 4 χρονια ασχετα αν εδωσε Σεπτεμβρη ή οχι. Επιπλεον εχει δηλωσει οτι εδωσε 3 φορες κατατακτηριες και καπου καποτε οτι εχει δωσει 2 φορες πανελληνιες. Οποτε πραγματικα δεν μου κολλανε τα χρονια. Εκτος αν οι αποφοιτοι νοσηλευτικης μπαινουν απο το 4ο ετος ή τιποτα τετοιο για αυτο ρωταω γιατι ειχα την εντυπωση πως ολοι μπαινουν το πολυ 2ο ετος εκτος απο τους αποφοιτους οδοντιατρικης που μπαινουν 3ο ετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα και να μπηκε 17 (δηλαδη να κερδισε χρονο) τον πρωτο χρονο οταν θα τελειωνε το β εξαμηνο θα ηταν 18 οποτε 21 θα τελειωσε αν πουμε οτι τελειωσε νταν στα 4 χρονια ασχετα αν εδωσε Σεπτεμβρη ή οχι. Επιπλεον εχει δηλωσει οτι εδωσε 3 φορες κατατακτηριες και καπου καποτε οτι εχει δωσει 2 φορες πανελληνιες. Οποτε πραγματικα δεν μου κολλανε τα χρονια. Εκτος αν οι αποφοιτοι νοσηλευτικης μπαινουν απο το 4ο ετος ή τιποτα τετοιο για αυτο ρωταω γιατι ειχα την εντυπωση πως ολοι μπαινουν το πολυ 2ο ετος εκτος απο τους αποφοιτους οδοντιατρικης που μπαινουν 3ο ετος.

Βασικά στο προφίλ του λέει απρίλιο, οπότε δεν ξέρω τι να πω. :P Ας αφήσουμε τον φοκο να εξηγήσει αν θέλει, όμως δεν μου φαίνεται τόσο τρελό.

Κατά τα άλλα, όλοι μπαίνουν 2ο εξάμηνο, 1ο έτος εκτός από Οδοντίατρους που μπαίνουν 4ο εξάμηνο, 2ο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
18 μπήκα + 4 χρόνια = 22 χρονών
22 δίνω και πάω στρατό 23 ξαναδίνω

στην ιατρική μπαίνω 2ο έτος

22 +6 = 28 (μια χαρά βγαίνει)
Απριλιο γιορτάζω χρόνια μου πολλά

συνεπώς στα 29 τελειώσα (θεωρώ πως άργησα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βασικά στο προφίλ του λέει απρίλιο, οπότε δεν ξέρω τι να πω. :P Ας αφήσουμε τον φοκο να εξηγήσει αν θέλει, όμως δεν μου φαίνεται τόσο τρελό.

Κατά τα άλλα, όλοι μπαίνουν 2ο εξάμηνο, 1ο έτος εκτός από Οδοντίατρους που μπαίνουν 4ο εξάμηνο, 2ο έτος.

Οι νοσηλευτές στην Πάτρα μπαίνουν δεύτερο έτος, 4ο εξάμηνο και οι οδοντίατροι τρίτο έτος, 6ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
18 μπήκα + 4 χρόνια = 22 χρονών
22 δίνω και πάω στρατό 23 ξαναδίνω

στην ιατρική μπαίνω 2ο έτος

22 +6 = 28 (μια χαρά βγαίνει)
Απριλιο γιορτάζω χρόνια μου πολλά

Οκ παραλειπουμε οτι τρολαρες με τις 3 φορες που εδωσες κατατακτηριες και τις 2 φορες που εδωσες πανελληνιες σωστα;
Το γιατι καποιος που δινει 3 φορες κατατακτηριες το λεει ψεματα δεν το καταλαβαινω ισα ισα ειναι τεραστια μαγκια και δειχνει οτι αγαπας το αντικειμενο.
Γενικα το ανεφερα αυτο γιατι ειναι καλο να λεμε την αληθεια ωστε εχουν μια εικονα ατομα που ενδιαφερομαι και αυτα να μπουν με αυτη την διαδικασια. Πχ αν οντως παρουμε ως αληθεια αυτο που λες δηλαδη οτι στις πιο δυσκολες κατατακτηριες του παρελθοντος (που εδινε και ολη η Αθηνα για Πατρα και που οι θεσεις των ΑΕΙ ηταν πιο λιγες και απο των ΤΕΙ) εδωσες μια φορα οταν τελειωσες την πρωτη σχολη (περιοδος προετοιμασιας απο τον ιουλη ας πουμε εως δεκεμβρη) και μετα οταν τελειωσες στρατο (καπου Οκτωβρη αν υποθεσουμε οτι σε πηραν αμεσως τον Γεναρη στα 23) προετοιμαστηκες 2-3 μηνες (Οκτωμβρη-Νοεμβρη αντε και Δεκεμβρη) και μπηκες αντιλαμβανομαστε οτι δεν ειναι και εκωφαντικα δυσκολη διαδικασια μας και ουσιαστικα για να μπεις θελει προετοιμασια 8-9 μηνες για το πιο δυσκολο προσωπο τους (δηλαδη του παρελθοντος που δεν ηταν κοινες οι θεσεις ΑΕΙ-ΤΕΙ και η Αθηνα δεν ειχε κατατακτηριες με εξετασεις)
Το αλλο σεναριο με τις 3 φορες απο την αλλη που ελεγες οτι διαβαζες σαν μουρλος κτλ δινει την εικονα σε καποιον οτι ειναι/ηταν πολυ δυσκολη διαδικασια.

Οποτε ενας που ενδιαφερεται τι ακριβως να πιστεψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οκ παραλειπουμε οτι τρολαρες με τις 3 φορες που εδωσες κατατακτηριες και τις 2 φορες που εδωσες πανελληνιες σωστα;

Εδωσα Ιωάννινα την πρώτη και Πάτρα την 2η.

Πανελλήνιες έδωσα όντως 2 φορές (δε σημαίνει ότι παράτησα την σχολή) αλλά μπήκα νοσηλευτική με την 1η και την έβγαλα στα 4 χρόνια. Έβγαλα την ιατρική πριν 30 που ήταν ο στόχος μου (δεν το θεωρώ κατορθωμα ο καθένας μπορεί να βγάλει αυτή την σχολή αρκεί να είναι αφοσιωμένος και να διαβάζει λίγο). Υπάρχουν παιδιά που την βγάζουν στα 26 (2η σχολή)

Τώρα θα πάω αγροτικό και θα βγάλω τα 2α μου χρήματα γιατί τα πρώτα τα έβγαλα πριν λίγα χρονια στην συνέχει θα διαπιστώσω πόσο άνεργοι είναι οι ιατροί ...

Το παράδοξο ειναι τόσα χρόνια και δε ξέρω τι θα κάνω ακόμα με την ειδικότητα και αποφασίζω να διαλέξει το ischool για μένα και δεν είμαι και τόσο περήφανος για αυτό :(

Επίσης δε θεωρώ ότι είμαι έξυπνος ούτε σαΐνι αν ήμουν θα είχα τελειώσει πριν 2 χρόνια περίπου (ή θα είχα μπει με πανελλήνιες που δεν είχε περίπτωση να μπω γιατί είμαι χαζός).

Γενικα το ανεφερα αυτο γιατι ειναι καλο να λεμε την αληθεια ωστε εχουν μια εικονα ατομα που ενδιαφερομαι και αυτα να μπουν με αυτη την διαδικασια.

Ναι είναι όντως πολλά παιδιά που θέλουν να μπουν σε αυτή την διαδικασία για αυτό τον λόγο σε τέτοια θέματα δεν είναι καλό να λέμε ψέματα (αν ήμουν 40 χρονών θα το έλεγα). Προσωπικά θεωρώ την διαδικασία των κατατακτηρίων πολύ πιο εύκολη από τις πανελλήνιες (και τότε και τώρα). Το θέμα είναι αν έχουν χρήματα οι γονείς ή να θέλουν να επενδύσουν γιατί ορισμένοι έχουν λεφτά και δε βοηθάνε ..... να πάει σε φροντιστήριο (πηγα το 2ο χρονο), αν έχει χρήματα να αγοράζει βιβλία αφού μπει στην σχολή (εγώ μέχρι το 4ο έτος τα έπαιρνα κανονικα) γιατί πλέον δεν δίνουν βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top