Νευρολογία ή Παθολογία;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μετά από μακρύ διαλογισμό και ώριμη σκέψη είμαι ανάμεσα στις δύο αυτές ειδικότητες.

Οπότε θέλω να με βοηθήσετε. Για αυτό άνοιξε αυτό το poll γιατί πραγματικά δε ξέρω τι να διαλέξω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Καλά δεν νομίζω να διαλέξεις ειδικότητα από ένα poll στο ischool.. αλλά τέλος πάντων, εμένα μου αρέσει περισσότερο η παθολογία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλά δεν νομίζω να διαλέξεις ειδικότητα από ένα poll στο ischool.. αλλά τέλος πάντων, εμένα μου αρέσει περισσότερο η παθολογία :P

Έχω κάνει μια λιστα που έχει γνωστούς μου (μαμά, μπαμπας , μπατζανάκης ) και δίπλα τι λένε και μια θέση είναι και το ischool. που θα βάλω αυτό που θέλει το Poll.

Οποιο έχει τους περισσότερους ψήφους θα διαλέξω εμενα μου αρέσουν και τα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
νευρολογία γιατί έχει το σφυράκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Βασικά υπάρχουν 20480290293829 παθολόγοι. Όχι ότι είναι λόγος αυτός για να μην ακολουθήσεις μία ειδικότητα. Απλά εγώ θα προτιμούσα κάτι πιο ειδικό από την παθολογία. Ωστόσο, δεν θα διάλεγα τη νευρολογία (παρ'όλο που δεν ξέρω πως είναι) αλλά ακούγεται ενδιαφέρουσα. Δεν σε μπέρδεψα καθόλου...

Υ.Γ. Στο poll έβαλα παθολογία..επειδή είναι αυτό που θα διάλεγα. Να ξέρεις όμως ότι σου προτείνω τη νευρολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το ότι υπάρχουν πάρα πολλοί παθολόγοι δεν λέει κάτι, είναι αντίστοιχα μεγάλη και η ζήτηση, δεν είναι ίδια η ζήτησε πχ σε σύγκριση με τους γναθοχειρούργους. Πρέπει να λάβεις υπόψιν και τα περιστατικά που αντιστοιχούν σε μια ειδικότητα για να δεις αν είναι κορεσμένη ή όχι. Εμένα μου αρέσει η παθολογία γιατί έχεις πιο ευρύ φάσμα γνώσης σε σχέση με τη νευρολογία, και αν σου κινήσει κάτι το ενδιαφέρον μπορείς να κάνεις μια άτυπη ειδίκευση σε αυτό. Για τον ίδιο λόγο μου αρέσει πολύ και η γενική ιατρική που βλέπω ότι δεν είναι στις επιλογές σου, μάλλον λόγω της χαμηλής ποιότητας εκπαίδευσης στην Ελλάδα όπως έλεγες σε άλλο θέμα. Επίσης περισσότερο απ'όλες μου αρέσε η οφθαλμιατρική, αλλά γούστα είναι αυτά :P .
Την ειδικότητα θα την κάνεις Ελλάδα ή εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ζητάς γνώμες από άτομα τα οποία δεν έχουν ιδέα? Είναι κάτι αντίστοιχο του να ρίχνεις νόμισμα... Σκέψου το καλύτερα. Το ότι δεν πήρες απόφαση έως τώρα, σημαίνει ότι χρειάζονται και άλλες ώρες σκέψης. Αποκλείεται και οι 2 κλάδοι να σου αρέσουν ακριβώς το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αποκλείεται και οι 2 κλάδοι να σου αρέσουν ακριβώς το ίδιο...

Why not?
Αν ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά και των 2 το ισοζύγιο είναι το ίδιο, πώς να διαλέξει;

Φόκο εγώ θα σου πρότεινα την παθολογία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ζητάς γνώμες από άτομα τα οποία δεν έχουν ιδέα? Είναι κάτι αντίστοιχο του να ρίχνεις νόμισμα... Σκέψου το καλύτερα. Το ότι δεν πήρες απόφαση έως τώρα, σημαίνει ότι χρειάζονται και άλλες ώρες σκέψης. Αποκλείεται και οι 2 κλάδοι να σου αρέσουν ακριβώς το ίδιο...

:(
Δε ξέρω τι να διαλέξω!!!


Εχω καταλήξει σε αυτά τα δύο και οι μισοί μου λένε το ένα και οι άλλοι μισοί το άλλο.....
Είναι δύσκολη επιλογή και θέλω να ακούσω την γνώμη από τα νέα παιδιά του ischool (και όχι από τους μεγαλύτερους του στεκιού). Μέσα στους χρήστες του ischool υπάρχουν άτομα που έχουν σωστές απόψεις και ασχολούνται με το αντικείμενο αλλά και η απλή γνώμη από παιδιά που δεν είναι μέσα στο αντικείμενο πιστεύω ότι μετράει.

Ευχαριστώ σε όλους που ειπατε την γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πού θα έκανες ειδικότητα; επίσης, θα ανοίξεις ιατρείο ή θα είσαι σε νοσοκομείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πού θα έκανες ειδικότητα; επίσης, θα ανοίξεις γραφείο ή θα είσαι σε νοσοκομείο;

Εχω σκοπό να ανοίξω ιατρείο αυτός είναι ο λόγος που απέρριψα την νεφρολογία.

Ειδικότητα θα δηλώσω Ελλάδα αλλά θα το προσπαθήσω και για εξωτερικό μετά το αγροτικό όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Why not?
Αν ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά και των 2 το ισοζύγιο είναι το ίδιο, πώς να διαλέξει;

Φόκο εγώ θα σου πρότεινα την παθολογία πάντως.


Εφόσον δεν είναι το ίδιο , τότε εξ ορισμού δε γίνεται να σου αρέσουν ακριβώς το ίδιο. Μπορεί η διαφορά να είναι μικρή, αλλά σίγουρα υπάρχει και στην περίπτωση του Φόκου χρειάζονται αρκετές ώρες σκέψης ακόμα για να την εντοπίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω σκοπό να ανοίξω ιατρείο αυτός είναι ο λόγος που απέρριψα την νεφρολογία.

Ειδικότητα θα δηλώσω Ελλάδα αλλά θα το προσπαθήσω και για εξωτερικό μετά το αγροτικό όμως.

Εξωτερικό, να μην έχει κ αναμονή για ειδικότητα για μας τους επόμενους :P

Η νευρολογία είναι πιο ψυχοφθόρα, γιατί δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις, ενώ στην παθολογία σε έχουν θεό. Η νευρολογία πάλι έχει πολύ ενδιαφέροντες τομείς και συνδέσεις, ειδικά για έρευνα, καθώς επίσης σχετίζεται με τη φιλοσοφία, την τέχνη κτλ. Η παθολογία έχει πολύ ωραία επείγοντα, όπου γίνεται πανικός, και έχει πολύ πιο ευρύ φάσμα θεμάτων.

Φαντάζομαι πάντως πως δε σου λέω κάτι καινούριο. Τέλος πάντων, κατά τη γνώμη μου η νεφρολογία θα σου ταίριαζε περισσότερο, αν και την έχεις αποκλείσει. Μάλλον για παθολόγο θα σε έβλεπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το εχεις γραψει σε καποιο αλλο post σου αλλα θα ηθελε να δω γιατι θα επελεγες το ενα η το αλλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Παθολογία. Ολοι πάνε σε παθολόγο, όλοι θέλουν φάρμακα κλπ κλπ. Νευρολόγος μου φαίνεται κάτι πιο εξειδικευμένο. Πχ άρρωστος να είσαι, σε παθολόγο θα πας να σου δώσει αντιβίωση. Πχ εγώ ποτέ στη ζωή μου δεν πήγα σε νευρολόγο, αλλά σε παθολόγο αρκετές φορές. Είτε να μου γράψει εξετάσεις αίματος, είτε γιατί ήμουν άρρωστος (λαιμός, φαρυγγίτιδα κλπ). Σε κάθε περίπτωση θα δώσεις επίσκεψη (το λιγότερο 30 ευρώ), ή για τη συνταγή-εξετάσεις αίματος, ενα 10 άρικο.
Κατ' εμέ, οι ειδικότητες που έχουν λεφτά είναι: Παθολόγος (για τους λόγους που ανέφερα), οφθαλμίατρος (ολοι με γυαλιά/φακούς είναι σήμερα, με υπολογιστές, κινητά και τα λοιπά, μας εχουν βγει τα μάτια), καρδιολόγος και δερματολόγος.

Οτι και να επιλέξεις, καλή επιτυχία με τις σπουδές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν πάει έτσι ρε παιδιά, μπορεί να είναι πιο εξειδικευμένη η νευρολογία αλλά υπάρχουν πολλοί λιγότεροι νευρολόγοι. Κοιτάξτε πχ για την Πάτρα:
https://www.vrisko.gr/dir/pathologoi/patra/ (4 σελίδες)
https://www.vrisko.gr/dir/neyrologoi/patra/ (1 σελίδα)

ίσα ίσα, ίσως σε μια ειδικότητα σαν την νευρολογία, όπου υπάρχουν λιγότεροι νευρολόγοι συνολικά, να είναι πιο εύκολο να διακριθείς. Αν ανοίξει ιατρείο νέος παθολόγος θα δυσκολευτεί πολύ να αποκτήσει πελατεία, ειδικά σε κεντρική περιοχή. Πήγα σε νέο παθολόγο για να πάρω χαρτί για το δίπλωμα οδήγησης στις 12 το μεσημέρι και το ιατρείο ήταν άδειο. Στον οφθαλμίατρο που πήγα αμέσως μετά το ιατρείο ήταν γεμάτο, και είχε αναμονή ακόμα και για να εξυπηρετηθώ από τη γραμματεία του (είναι από τους πιο γνωστούς στην Πάτρα). Σε άλλον οφθαλμίατρο που πηγαίνω κανονικά για εξέταση οι πελάτες έχουν πέσει δραματικά τα τελευταία χρόνια. Σε ειδικότητες τύπου παθολογία, οφθαλμιατρική απ'ότι έχω καταλάβει πλέον έχουν επικρατήσει μόνο οι παλιοί, που έχουν εδραιωθεί σε κάθε πόλη. Άντε και όσοι δέχονται εοππύ έχουν λίγη πελατεία παραπάνω, ή όσοι έχουν ανοίξει σε προάστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αλήθεια δερματολογία γιατί την απέρριψες;,Έτσι όπως σε κόβω με όσα είχες πει σε είχα για εκεί.
Λογικά κάτι θα βρήκες ως μεγάλο ντισαβαντάζ
χμμ να φανταστώ η αναμονή; θα έχει μεγάλη λογικά .Άσε που και αυτοί κάμποσοι πια είναι.
εμένα θα μου άρεζε Παθολογία,βέβαια μια συγγενής μου την απέρριψε θεωρώντας επιστημονικότερη μια εξειδίκευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αλήθεια δερματολογία γιατί την απέρριψες;,Έτσι όπως σε κόβω με όσα είχες πει σε είχα για εκεί.
Λογικά κάτι θα βρήκες ως μεγάλο ντισαβαντάζ
χμμ να φανταστώ η αναμονή; θα έχει μεγάλη λογικά .Άσε που και αυτοί κάμποσοι πια είναι.
εμένα θα μου άρεζε Παθολογία,βέβαια μια συγγενής μου την απέρριψε θεωρώντας επιστημονικότερη μια εξειδίκευση.

Λογω αναμονης αν πάω εξωτερικο εχω σκοπό να κάνω τον χρονο που απαιττεί η Παθολογία εδώ και να συνεχίσω Δερματολογία εξωτερικό. Την Δερματολογία την θεωρώ πολύ εξυπνη επιλογή και θα την διάλεγα αν ήμουν μικρότερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ποση αναμονη εχει πια ρε συ; και ποσο χρονων εισαι; 30 αρη σε κοβω ,δεν εισαι τοσο μεγαλος.
εδω συγγενης μου σε ειδικοτητα που θεωρειται τιγκαρισμενη κατευθειαν την πηρανε
και μαλιστα επειδη δεν της αρεσε επαρχια ,εκατσε ενα χρονο και μπηκε στην πολη εκει που ηθελε εξ αρχης
ειναι βεβαιο πως εχει τοσο μεγαλη αναμονη;

βασικα για να καταλαβω κατι,οταν δηλωνετε εσεις ειδικοτητα εχει μια αναμονη για το ετος παθολογιας π.χ που λες και μια αλλη για τα ετη δερματολογιας; δεν παει ενιαια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top