Να συνεχίσω τα αγγλικά στο φροντιστήριο και στην Γ' Λυκείου;

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
γεια!ειμαι 17 χρονων μολις τελειωσα την β λυκειου κ τωρα αρχιζω να κανω ενα προγραμμα για τα φροντηστηρια που θα κανω το καλοκαιρι(ιδιαιτερα μαθηματα)ομως εχω μια εκκρεμοτητα τα αγγλικα δεν εχω παρει ακομα το προφισενσι κ δεν θελω να σταματησω γιατι φοβαμαι πωσ αν χασω την επαφη μου θα δυσκολευτω πολυ μετα να μπω παλι στο κλιμα κ θα χω κ το πανεπιστημιο...αλλα απο την αλλη σκεφτομαι πωσ ενα ακομη μαθημα φετος το οποιο απαιτει πολυ διαβασμα ισως με κουραζε πολυ για να μπορεσω να πετυχω στην πανελληνιες(υποψιν η σχολη μου εχει βαση 19+)τι να κανω?????????????:(:(:'(:hmm::!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Θα δώσεις ειδικό μάθημα Αγγλικά?Αν όχι,θα σου έλεγα να σταματήσεις.Εγώ από τη δευτέρα λυκείου παράτησα τις ξένες γλώσσες.Τα γαλλικά τα τελείωσα αλλά το προφισενσι δεν το πήρα.Φέτος όμως θα κάνω μαθήματα και, λογικά, θα μπορέσω να τα πάρω.Δε θα χάσεις την επαφή με ένα χρόνο αποχής,δε μπορεί να τα ξεχάσεις όλα.Μετά θα έχεις χρόνο να πάρεις και το προφίσενσι.Θα σε επιβαρύνουν τα αγγλικά μαζί με όλα τα άλλα μαθήματα, πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
ΝΑ ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ! :nono:Η Γ' Λυκείου είναι πάρα πολύ φορτωμένη, και ιδιαίτερα αν θες σχολή με 19+! Μη φοβάσαι, στο πανεπιστήμιο θα έχεις αρκετό χρόνο, δεν είναι σαν τις πανελλήνιες... Καλύτερα επικεντρώσου στις πανελλήνιες και άσε τα αγγλικά. Εκτός αν θες κάτι που θα χρειάζεται ειδικό μάθημα Αγγλικά. Αλλά και πάλι, καλύτερα να κάνεις μαθήματα Αγγλικών για τις εξετάσεις παρα για proficiency! Γνώμη μου, στο λέω επειδή πέρασα από πανελλήνιες πάρα πολύ πρόσφατα (φέτος!:P)
Καλή επιτυχία :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να σταματήσεις τα αγγλικά για φετος και να ξαναρχίσεις σε ένα χρόνο μόλις τελιώσεις τις πανελλαδικές θα έχεις άφθονο χρόνο για να ασχοληθείς με τα αγγλικά σου .Δεν αξίζει να παίρνεις ρίσκα τωρα που είσαι γ λυκείου .Εξάλλου αν είσαι σε καλό επίπεδο τωρα θα σου πάρει το πολύ 1-2 μήνες να ξαναπροσαρμοστείς .Στην περίπτωση που δώσεις αγγλικά και δεν το πάρεις με τη πρώτη δε χάθηκε και ο κόσμος ξαναδίνεις σε 1 6μηνο ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με τις πανελλαδικές αφου είναι πολύ μεγαλυτερη η ύλη που πρέπει να βγάλλεις και πολύ μεγαλύτερο το άγχος και η πίεση που θα έχεις.Αυτά από εμένα ,ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ΝΑ ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ! :nono:Η Γ' Λυκείου είναι πάρα πολύ φορτωμένη, και ιδιαίτερα αν θες σχολή με 19+! Μη φοβάσαι, στο πανεπιστήμιο θα έχεις αρκετό χρόνο, δεν είναι σαν τις πανελλήνιες... Καλύτερα επικεντρώσου στις πανελλήνιες και άσε τα αγγλικά. Εκτός αν θες κάτι που θα χρειάζεται ειδικό μάθημα Αγγλικά. Αλλά και πάλι, καλύτερα να κάνεις μαθήματα Αγγλικών για τις εξετάσεις παρα για proficiency! Γνώμη μου, στο λέω επειδή πέρασα από πανελλήνιες πάρα πολύ πρόσφατα (φέτος!:P)
Καλή επιτυχία :bye:
οχι δεν χρειζομαι ειδικο μαθημα αγγλικα για ηλεκτρολογοσ μηχανικος κ μηχανικος υπολογιστων το βλεπω.εγω αρχικα ελεγα να αρχισω τα αγγλικα τωρα κ αμα δω οτι ζωριζομαι να σταματησω αλλα τοτε χαμενος κοπος ασε που ακομη κ αν δεν σταματησω θα ειμαι τοσο κουρασμενη που δεν θα το επαιρνα..τεσπα ευχαριστω...:no1:
-----------------------------------------
Εγώ θα σου πρότεινα να σταματήσεις τα αγγλικά για φετος και να ξαναρχίσεις σε ένα χρόνο μόλις τελιώσεις τις πανελλαδικές θα έχεις άφθονο χρόνο για να ασχοληθείς με τα αγγλικά σου .Δεν αξίζει να παίρνεις ρίσκα τωρα που είσαι γ λυκείου .Εξάλλου αν είσαι σε καλό επίπεδο τωρα θα σου πάρει το πολύ 1-2 μήνες να ξαναπροσαρμοστείς .Στην περίπτωση που δώσεις αγγλικά και δεν το πάρεις με τη πρώτη δε χάθηκε και ο κόσμος ξαναδίνεις σε 1 6μηνο ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με τις πανελλαδικές αφου είναι πολύ μεγαλυτερη η ύλη που πρέπει να βγάλλεις και πολύ μεγαλύτερο το άγχος και η πίεση που θα έχεις.Αυτά από εμένα ,ελπίζω να βοήθησα.
ναι ευχαριστω πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
ΦΥΣΙΚΑ και να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ τα αγγλικά!! δε θα χαθεί και ο κόσμος άμα δε πάρεις φέτος το proficiency.. το συνεχίζεις του χρόνου που θα έχεις περάσει εκεί που θες.. Πίστεψε με η γ λυκείου δεν είναι τάξη για τίποτα άλλο εξωσχολικό.. Δε θα προλαβαίνεις ούτε να κοιμηθείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim_92

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα.το δεκεμβρη θα εδινα κανονικα εξετασεις.Για να το παρω πρεπει να διαβαζω πολλες ωρες την ημερα μεχρι τον δεκεμρη,και αυτο σημαινει οτι πρεπει να παραμελησω τα μαθηματα του σχολειου,πραγμα αδυνατον γιατι φετος θα δωσω πανελληνιες.Αν πηγαινα πρωτη λυκειου θα τα αφηνα στην ακρη τα του σχολειου για να διαβασω αγγλικα,αλλα φετος στην ΄γ με τιποτα,οποτε θα σταματησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν στην Α' Λυκείου έδωσα και έκανα προετοιμασία για ένα χρόνο (ενώ άλλα παιδιά κάνουν για 6 μήνες) και (φαντάσου!) ακόμα και στην Α' Λυκείου που δεν είχαμε το τρομερό διάβασμα και που έκανα περισσότερο χρόνο προετοιμασία από άλλα παιδιά, κουράστηκα πολύ μόνο με το διάβασμα για Proficiency!

Για την Γ' Λυκείου τα πράγματα είναι αυτονόητα, αυτό το ξέρεις και μόνη σου. Είναι ήδη πολλά τα σχολικά βάρη που θα έχεις και, αν προσθέσεις και άλλο ένα, θα σε μαζεύουμε με τα κουταλάκια! Άσε που στοχεύεις και σε υψηλή σχολή! Πώς θα την πιάσεις αν έχεις και τα Αγγλικά να σου κλέβουν πολύτιμο χρόνο?

Και μην έχεις τύψεις μετά. Τα Αγγλικά είναι γλώσσα που τη συναντάς καθημερινά μπροστά σου. Δεν πρόκειται να ξεχάσεις τα πάντα.

Α! Θα σε συμβούλευα στον ελεύθερό σου χρόνο, ακόμα και αν αυτός είναι ελάχιστος, να διαβάζεις ένα εξωσχολικό βιβλίο στα αγγλικά. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ. Αν πάλι τον ελεύθερό σου χρόνο δεν θες να τον περνάς και πάλι με διάβασμα, μπορείς να βλέπεις ταινίες στα αγγλικά (χωρίς ή με αγγλικούς υπότιτλους) ή να μπαίνεις στο Ίντερνετ και να σερφάρεις σε ξένες ιστοσελίδες.
Έτσι δε θα χάσεις την επαφή σου με τη γλώσσα και μετά με λίγη προσπάθεια, θα μπορέσεις να επανέλθεις στο επίπεδο που είσαι τώρα.

Και σου εύχομαι να πετύχεις τη σχολή που θέλεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
προς dim_92 κ εγω το ιδιο λεω να κανω...:iagree:
-----------------------------------------
Εγώ όταν ήμουν στην Α' Λυκείου έδωσα και έκανα προετοιμασία για ένα χρόνο (ενώ άλλα παιδιά κάνουν για 6 μήνες) και (φαντάσου!) ακόμα και στην Α' Λυκείου που δεν είχαμε το τρομερό διάβασμα και που έκανα περισσότερο χρόνο προετοιμασία από άλλα παιδιά, κουράστηκα πολύ μόνο με το διάβασμα για Proficiency!

Για την Γ' Λυκείου τα πράγματα είναι αυτονόητα, αυτό το ξέρεις και μόνη σου. Είναι ήδη πολλά τα σχολικά βάρη που θα έχεις και, αν προσθέσεις και άλλο ένα, θα σε μαζεύουμε με τα κουταλάκια! Άσε που στοχεύεις και σε υψηλή σχολή! Πώς θα την πιάσεις αν έχεις και τα Αγγλικά να σου κλέβουν πολύτιμο χρόνο?

Και μην έχεις τύψεις μετά. Τα Αγγλικά είναι γλώσσα που τη συναντάς καθημερινά μπροστά σου. Δεν πρόκειται να ξεχάσεις τα πάντα.

Α! Θα σε συμβούλευα στον ελεύθερό σου χρόνο, ακόμα και αν αυτός είναι ελάχιστος, να διαβάζεις ένα εξωσχολικό βιβλίο στα αγγλικά. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ. Αν πάλι τον ελεύθερό σου χρόνο δεν θες να τον περνάς και πάλι με διάβασμα, μπορείς να βλέπεις ταινίες στα αγγλικά (χωρίς ή με αγγλικούς υπότιτλους) ή να μπαίνεις στο Ίντερνετ και να σερφάρεις σε ξένες ιστοσελίδες.
Έτσι δε θα χάσεις την επαφή σου με τη γλώσσα και μετά με λίγη προσπάθεια, θα μπορέσεις να επανέλθεις στο επίπεδο που είσαι τώρα.

Και σου εύχομαι να πετύχεις τη σχολή που θέλεις! :D
ευχαριστω πολυ...:no1:
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
άστα για του χρόνου
θα σου πέσουν πολλά νομίζω
εγώ τουλάχιστον δν θα το ρίσκαρα....:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Φυσικα και να τα σταματησεις, ειναι πολυ φορτωμα και δε θα τα βγαλεις περα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
γεια!ειμαι 17 χρονων μολις τελειωσα την β λυκειου κ τωρα αρχιζω να κανω ενα προγραμμα για τα φροντηστηρια που θα κανω το καλοκαιρι(ιδιαιτερα μαθηματα)ομως εχω μια εκκρεμοτητα τα αγγλικα δεν εχω παρει ακομα το προφισενσι κ δεν θελω να σταματησω γιατι φοβαμαι πωσ αν χασω την επαφη μου θα δυσκολευτω πολυ μετα να μπω παλι στο κλιμα κ θα χω κ το πανεπιστημιο...αλλα απο την αλλη σκεφτομαι πωσ ενα ακομη μαθημα φετος το οποιο απαιτει πολυ διαβασμα ισως με κουραζε πολυ για να μπορεσω να πετυχω στην πανελληνιες(υποψιν η σχολη μου εχει βαση 19+)τι να κανω?????????????:(:(:'(:hmm::!:

Μια απο τα ιδια.....:iagree::iagree::iagree: Και εγω μαλλον αυτο θα κανω ρε συ.Θα σταματησω φετος και τ χρονου με το καλο περασω εκει π θελω ξεκινω αγγλικα για proficiency:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μια απο τα ιδια.....:iagree::iagree::iagree: Και εγω μαλλον αυτο θα κανω ρε συ.Θα σταματησω φετος και τ χρονου με το καλο περασω εκει π θελω ξεκινω αγγλικα για proficiency:no1:
ε ναι να σταματησεις τελικα και εγω αυτο εκανα δεν χαθηκε και ο κοσμος για μια χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ναι σιγουρα....!!:no1::no1: Δεν παλευεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
είναι απλό....οχιιιιιιιιιιιιιιιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
καλα ε αυτο ισως ειναι το μονο θεμα που ολοι εχουν την ιδια αποψη δεν υπαρχει ατομο που να απαντησε κατι αλλο περα απο το οχι lol!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
εγώ λέω να στρωθείς το καλοκαίρι στα αγγλικά, να δώσεις προφ τον Νοέμβριο (αν δίνετε τότε αν θυμάμαι καλά) και μετά να στρωθείς στο διάβασμα.
Ο χρόνος είναι άπειρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εγώ λέω να στρωθείς το καλοκαίρι στα αγγλικά, να δώσεις προφ τον Νοέμβριο (αν δίνετε τότε αν θυμάμαι καλά) και μετά να στρωθείς στο διάβασμα.
Ο χρόνος είναι άπειρος!
το δεκεμβριο δινουμε αλλα οπως κ να εχει ειναι αργα πια σταματησα ηδη ε δεν χαθηκε κ ο κοσμος θα δωσω του χρονου...;)
-----------------------------------------
καλα ε αυτο ισως ειναι το μονο θεμα που ολοι εχουν την ιδια αποψη δεν υπαρχει ατομο που να απαντησε κατι αλλο περα απο το οχι lol!!!!!!!!!
οκ αναθεωρησα μετα το τελευαιο μνμ:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top