Να συνεχίσω Γενικό ή να πάω Επα.Λ.;

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια πρώτης λυκείου, βρίσκομαι σε δίλημμα και θέλω την συμβουλή σας.
Φέτος τελειώνω την Α΄ Λυκείου σε πρότυπο γενικό λύκειο. Είμαι άριστη μαθήτρια, συνεπής και αφοσιωμένη και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο σχολείο μου όσο αφορά τους μαθητές και τους καθηγητές, είναι όλοι πολύ καλοί κι είμαι ευχαριστημένη.
Θέλω όμως να δώσω πανελλήνιες και να σπουδάσω πληροφορική και σκέφτομαι πως το επαγγελματικό λύκειο θα είναι πολύ καλό για εμένα, γιατί θα κάνω μαθήματα ειδικότητας, θα πάρω ένα παραπάνω χαρτί μαζί με το απολυτήριό μου, και το επάλ είναι πολύ πιο κοντά στο σπίτι μου (θα μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια ενώ στο πρότυπο λύκειο πάω με αυτοκίνητο, είναι σε άλλη περιοχή). Επίσης γνωστοί μου είπαν πως οι πανελλήνιες από επάλ είναι ευκολότερες.
Παρ'όλα αυτά, όπως ξέρετε, η κατάσταση στα επαγγελματικά λύκεια της Ελλάδας είναι κάπως... κακιά και μπορεί να μην τα βρίσκω καλά με τους συμμαθητές μου ή να μην γίνεται το μάθημα σωστά κ.ά.
Σαν συμπέρασμα, δεν ξέρω τελικά τι να κάνω. Να συνεχίσω στο πρότυπο λύκειο που βρίσκομαι τώρα ή να το ρισκάρω και να πάω στο επάλ;
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καταρχάς, μην υποτιμάς τα επαγγλεματικά λύκεια όσον αφορά το μάθημα. Το μάθημα γίνεται, οι μαθητές απλώς μπορεί να μην ενδιαφέρονται.

Τώρα στο θέμα των πανελληνίων. Ναι, τα θέματα είναι ευκολότερα, αλλά οι βάσεις πολύ πολύ μεγαλύτερες από αυτές του ΓΕΛ, αφού διαγωνίζεσαι για έναν περιορισμένο αριθμό θέσεων. Εφόσον είσαι καλή μαθήτρια, γιατί να το ρισκάρεις; Θα σου πρότεινα το ΓΕΛ. Το ότι είναι μακριά δεν έχει μεγάλη σημασία στη τελική, εξάλλου είναι για 2 χρόνια ακόμα.
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καταρχάς, μην υποτιμάς τα επαγγλεματικά λύκεια όσον αφορά το μάθημα. Το μάθημα γίνεται, οι μαθητές απλώς μπορεί να μην ενδιαφέρονται.

Τώρα στο θέμα των πανελληνίων. Ναι, τα θέματα είναι ευκολότερα, αλλά οι βάσεις πολύ πολύ μεγαλύτερες από αυτές του ΓΕΛ, αφού διαγωνίζεσαι για έναν περιορισμένο αριθμό θέσεων. Εφόσον είσαι καλή μαθήτρια, γιατί να το ρισκάρεις; Θα σου πρότεινα το ΓΕΛ. Το ότι είναι μακριά δεν έχει μεγάλη σημασία στη τελική, εξάλλου είναι για 2 χρόνια ακόμα.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου.
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγώ που έκανα την αλλαγή δεν το μετάνιωσα αλλά σε αυτό που λέει η @nimbus έχει δίκιο . Μπορεί να είναι όντως πιο εύκολα αλλά οι βάσεις πολύ υψηλές (τουλάχιστον στον δικό μου τομέα) με αποτέλεσμα με το παραμικρό λάθος που μπορεί να κάνεις στις πανελλήνιες -ειδικά στα μαθήματα ειδικότητας που έχουν μεγάλο συντελεστή - να αποκλειστείς από την σχολή που θέλεις . Εγώ θα σου έλεγα να μείνεις στο γενικό αλλά καλό θα ήταν να το συζητήσεις και με τους καθηγητές σου, εγώ όταν σκεφτόμουν να αλλάξω με βοήθησαν αρκετά .
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
αν στοχος σου ειναι η ευκολη εισαγωγη στο πανεπιστημιο πηγαινε επαλ
η υλη ειναι γελοια συγκριτικα με του γελ
οι βασεις σε ολα τα πεδια εκτος του υγειας πιανονται αρκετα ευκολα ακομα και για την τοπ σχολη
βεβαια αν το σκεφτεις το 19.600 στο επαλ απο υγειας πιανεται δεκαδες φορες ευκολοτερα απο το 18.200 στο γελ
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια πρώτης λυκείου, βρίσκομαι σε δίλημμα και θέλω την συμβουλή σας.
Φέτος τελειώνω την Α΄ Λυκείου σε πρότυπο γενικό λύκειο. Είμαι άριστη μαθήτρια, συνεπής και αφοσιωμένη και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο σχολείο μου όσο αφορά τους μαθητές και τους καθηγητές, είναι όλοι πολύ καλοί κι είμαι ευχαριστημένη.
Θέλω όμως να δώσω πανελλήνιες και να σπουδάσω πληροφορική και σκέφτομαι πως το επαγγελματικό λύκειο θα είναι πολύ καλό για εμένα, γιατί θα κάνω μαθήματα ειδικότητας, θα πάρω ένα παραπάνω χαρτί μαζί με το απολυτήριό μου, και το επάλ είναι πολύ πιο κοντά στο σπίτι μου (θα μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια ενώ στο πρότυπο λύκειο πάω με αυτοκίνητο, είναι σε άλλη περιοχή). Επίσης γνωστοί μου είπαν πως οι πανελλήνιες από επάλ είναι ευκολότερες.
Παρ'όλα αυτά, όπως ξέρετε, η κατάσταση στα επαγγελματικά λύκεια της Ελλάδας είναι κάπως... κακιά και μπορεί να μην τα βρίσκω καλά με τους συμμαθητές μου ή να μην γίνεται το μάθημα σωστά κ.ά.
Σαν συμπέρασμα, δεν ξέρω τελικά τι να κάνω. Να συνεχίσω στο πρότυπο λύκειο που βρίσκομαι τώρα ή να το ρισκάρω και να πάω στο επάλ;
εγω σου προτεινω κοπελα μου να συνεχισεις στο γενικο. Εισαιαριστη μαθητρια, θελεις να περασεις σε μια δυσκολη και απαιτητικη σχολη. Οποτε μεινε στα βαθια μαθηματα του γςνικου ωστε μετα στο πανεπιστημιο να εισαι πιο εξοικειωμενη και ετοιμη για τις προκλησεις της σχολης σου.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι κι εγω αυτο θα προτεινα
το επαλ πιστευω θα πρεπει να ειναι η εσχατη λυση
επισης θεωρω οτι μπορει να χτυπα ασχημα στους εργοδοτες
 

Steliosgkougkou

Νεοφερμένος

Ο Steliosgkougkou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να προσθέσω πως αν περάσεις πληροφορική από ΕΠΑΛ, μπορεί να μην δυσκολευτείς με τα προγραμματιστικά μαθήματα , λόγω της εμπειρίας που θα αποκτήσεις στον τομέα πληροφορικής , όμως πιστεύω θα βρεθείς αντιμέτωπη με μαθηματικά που οι μαθητές από το ΓΕΛ θα τα έχουν ήδη δει και θα έχουν τις κατάλληλες βάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Γενικό. Δαγκωτό.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ο προγραμματισμος του επαλ θεωρω δεν εχει καμια σχεση με του πανεπιστημιου
ειναι πολυ χαμηλοτερου επιπεδου
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
ο προγραμματισμος του επαλ θεωρω δεν εχει καμια σχεση με του πανεπιστημιου
ειναι πολυ χαμηλοτερου επιπεδου
Και η ισχύς των χαρτιών δεν έχει καμία σχέση, από ΕΠΑΛ και από Πανεπιστήμιο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια πρώτης λυκείου, βρίσκομαι σε δίλημμα και θέλω την συμβουλή σας.
Φέτος τελειώνω την Α΄ Λυκείου σε πρότυπο γενικό λύκειο. Είμαι άριστη μαθήτρια, συνεπής και αφοσιωμένη και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο σχολείο μου όσο αφορά τους μαθητές και τους καθηγητές, είναι όλοι πολύ καλοί κι είμαι ευχαριστημένη.
Θέλω όμως να δώσω πανελλήνιες και να σπουδάσω πληροφορική και σκέφτομαι πως το επαγγελματικό λύκειο θα είναι πολύ καλό για εμένα, γιατί θα κάνω μαθήματα ειδικότητας, θα πάρω ένα παραπάνω χαρτί μαζί με το απολυτήριό μου, και το επάλ είναι πολύ πιο κοντά στο σπίτι μου (θα μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια ενώ στο πρότυπο λύκειο πάω με αυτοκίνητο, είναι σε άλλη περιοχή). Επίσης γνωστοί μου είπαν πως οι πανελλήνιες από επάλ είναι ευκολότερες.
Παρ'όλα αυτά, όπως ξέρετε, η κατάσταση στα επαγγελματικά λύκεια της Ελλάδας είναι κάπως... κακιά και μπορεί να μην τα βρίσκω καλά με τους συμμαθητές μου ή να μην γίνεται το μάθημα σωστά κ.ά.
Σαν συμπέρασμα, δεν ξέρω τελικά τι να κάνω. Να συνεχίσω στο πρότυπο λύκειο που βρίσκομαι τώρα ή να το ρισκάρω και να πάω στο επάλ;
Στην πράξη...Δεν έχει καμία σημασία τι λύκειο θα τελειώσεις.
Θεωρητικά τώρα, η πληροφορική είναι μια αρκετά απαιτητική σχολή. Έχει και πρακτική πτυχή και θεωρητική. Η θεωρητική συνδέεται άρρηκτα με τα μαθηματικά. Για αυτό ούτως η άλλως και πολλά σχετικά τμήματα στο εξωτερικό είναι υβρίδια μαθηματικού και πληροφορικής.

Τα ΕΠΑΛ δυστυχώς δεν προσφέρουν το ίδιο επίπεδο μαθηματικών με τα ΓΕΛ. Απο την άλλη σου δίνουν μια πρακτική σκοπιά των πραγμάτων που είναι σημαντική για να αποκτήσεις ερεθίσματα απο νωρίς.

Η συμβουλή μου είναι οτι εαν θες να αποφύγεις τα πιο θεωρητικά μαθήματα(που περιλαμβάνουν και αυτά των ανθρωπιστικών κατευθύνσεων) και να δεις και την πράξη του πράγματος πήγαινε ΕΠΑΛ. ΎΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΜΩΣ οτι είσαι ένα άτομο που ψάχνεται πολύ απο μόνο του και θα διαβάζεις σε αρκετά μεγαλύτερο βάθος τα μαθηματικά απο ότι θα απαιτούν στο ΕΠΑΛ. Δηλαδή θα πηγαίνεις πέρα απο όσα σου ζητάνε οι καθηγητές. Εαν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία τότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Εαν όμως δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία και καταφέρεις να μπεις στην σχολή, θα τα βρεις μπαστούνια λόγω των πιο απαιτητικών διακριτών μαθηματικών.

Όπως και να έχει είναι μια υπέροχη επιστήμη και τολμώ να πω ίσως η καλύτερη σχολή να σπουδάσει κανείς για τα δεδομένα του σήμερα. Όσο είσαι διατεθειμένη και επίμονη να βάλεις μεράκι, και να προσπαθήσεις, θα τα βγάλεις πέρα ότι και να επιλέξεις. Η συμβουλή μου είναι να πας εκεί που εσύ νιώθεις οτι θα αποκομίσεις περισσότερο και θα μάθεις πράγματα που σε ενδιαφέρουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια πρώτης λυκείου, βρίσκομαι σε δίλημμα και θέλω την συμβουλή σας.
Φέτος τελειώνω την Α΄ Λυκείου σε πρότυπο γενικό λύκειο. Είμαι άριστη μαθήτρια, συνεπής και αφοσιωμένη και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο σχολείο μου όσο αφορά τους μαθητές και τους καθηγητές, είναι όλοι πολύ καλοί κι είμαι ευχαριστημένη.
Θέλω όμως να δώσω πανελλήνιες και να σπουδάσω πληροφορική και σκέφτομαι πως το επαγγελματικό λύκειο θα είναι πολύ καλό για εμένα, γιατί θα κάνω μαθήματα ειδικότητας, θα πάρω ένα παραπάνω χαρτί μαζί με το απολυτήριό μου, και το επάλ είναι πολύ πιο κοντά στο σπίτι μου (θα μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια ενώ στο πρότυπο λύκειο πάω με αυτοκίνητο, είναι σε άλλη περιοχή). Επίσης γνωστοί μου είπαν πως οι πανελλήνιες από επάλ είναι ευκολότερες.
Παρ'όλα αυτά, όπως ξέρετε, η κατάσταση στα επαγγελματικά λύκεια της Ελλάδας είναι κάπως... κακιά και μπορεί να μην τα βρίσκω καλά με τους συμμαθητές μου ή να μην γίνεται το μάθημα σωστά κ.ά.
Σαν συμπέρασμα, δεν ξέρω τελικά τι να κάνω. Να συνεχίσω στο πρότυπο λύκειο που βρίσκομαι τώρα ή να το ρισκάρω και να πάω στο επάλ;
Αρτεμιδα,
αν θελεις να συνεχιζεις σε πανεπιστημιο τοτε το γελ ειμαι μονοδρομος.
Ειδικα για την πληροφορικη που θελεις μονο το γελ με την διδασκαλια των μαθηματικων και της φυσικης θα σου δημιουργησει την αναγκαια κριτικη σκεψη για να ανταπεξελθεις στην δυσκολη πληροφορικη.
Τα παιδια επαλ που μπαινουν πανεπιστημιο ( ισως πιο ευκολα) σε θετικες σπουδες ή σπουδες μηχανικων ,εχουν να αντιμετωπισουν ενα νεο κοσμο γνωσεων που δεν ξερουν πως να τον προσεγγισουν γιατι λειπουν οι βασικες αρχες του γελ και νιωθουν πολυ ασχημα, ως και απογοητευονται και τα παρατανε.
Αν δεν θελεις πανεπιστημιο ,παλι θα σου ελεγα πηγαινε γελ και μετα παρε τις τεχνικες γνωσεις απο ΙΕΚ.

Κατα την αποψη μου τα επαλ ειναι χωρος για παιδια που δεν θελουν να εχουν και πολυ σχεση με το βιβλιο και για εκεινα που θελουν πιο ευκολες πανελληνιες εξετασεις. Εσυ ομως δεν ανοικεις σε αυτη την κατηγορια.
Τα επαλ ειναι πολυ χρησιμα στην παραγωγικη αλυσιδα της κοινωνιας αλλα λιγες ειδικοτητες μπορουν να σε φερουν στην κορυφη της ειδικότητας που θα ακολουθησεις πχ τεχνικος μηχανικος αυτοκινητων , κομμωτής κλπ.

Για το κλιμα διαβιωσης δεν ξερω να σου πω , κρινοντας ομως απο το γεγονος του οτι τοποθετησαν ψυχολογους στα επαλ πρωτα εδω και 3 χρονια ενω οχι ακομα στα γελ, μαλλον πρεπει να ειναι πιο βαρυ.
Εχουμε εδω μεσα παιδια επαλ που μπορουν να πουν αμα θελουν.
Εχουμε και ενα μεγαλο παιδι τον @Arvacon που μπορει να μας πει χρησιμα πραματα για το θεμα λογω εμπειριων.

Η γεωργια σωστα ειπε παραπανω οτι το επαλ δεν ειναι και το καλυτερο διαβατηριο στο βιογραφικο εργασιας.
Πλην ομως υπαρχουν και εργασιες πληροφορικης που ειναι προτερημα.
Πχ σε μια εταιρια οπου ενας office server και ενα δικτυο lan εχει στηθει απο εξωτερικο συνεργατη και θελουμε ανθρωπο για την συντηρηση του καθως και την επιλυση προβληματων υπαλληλων τοτε ο πληροφορικαριος επαλ ως in house support ειναι προτιμοτερος γιατι ειναι πιο οικονομικος και πιο μονιμος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εχω τελειωσει και γενικο και επαλ.Εχω μπει σε πανεπιστημιο και απο γενικο και απο επαλ με πανελληνιες.Επαλ να πας.Και πιο ευκολα θα μπεις στη σχολη που θελεις, αλλα και ασχοληθεις απ το λυκειο με το επαγγελμα που σου αρεσει ετσι ωστε να αποφασισεις απο νωρις αν σου αρεσει ή οχι.Πολλα παιδια περνανε παο γενικο και οταν πανε στο αει βλεπουν οτι αλλιως τα περιμεναν και αλλιως ειναι τελικα.Και σε αυτο φερνω ως παραδειγμα και τον ευατο μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω πως αν περάσεις πληροφορική από ΕΠΑΛ, μπορεί να μην δυσκολευτείς με τα προγραμματιστικά μαθήματα , λόγω της εμπειρίας που θα αποκτήσεις στον τομέα πληροφορικής , όμως πιστεύω θα βρεθείς αντιμέτωπη με μαθηματικά που οι μαθητές από το ΓΕΛ θα τα έχουν ήδη δει και θα έχουν τις κατάλληλες βάσεις.
Πολυ μεγαλο ποσοστο γραφει χαλια στα μαθηματικα απο γελ και τους ανεβαζουν τα υπολοιπα μαθηματα που ειναι σχετικα ευκολα.
 

Steliosgkougkou

Νεοφερμένος

Ο Steliosgkougkou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πολυ μεγαλο ποσοστο γραφει χαλια στα μαθηματικα απο γελ και τους ανεβαζουν τα υπολοιπα μαθηματα που ειναι σχετικα ευκολα.
Συμφωνώ όμως τα παιδιά του ΓΕΛ στο πρώτο εξάμηνο βλέπουν μαθηματικά που τα έχουν ήδη συναντήσει στο λύκειο και δεν αντιμετωπίζουν τόση δυσκολία όση τα παιδιά από ΕΠΑΛ. Αυτό το γράφω γιατί έχω γνωρίσει τέτοια παιδιά στο πανεπιστήμιο και έχουν ακριβώς αυτό το θέμα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Εχω τελειωσει και γενικο και επαλ.Εχω μπει σε πανεπιστημιο και απο γενικο και απο επαλ με πανελληνιες.Επαλ να πας.Και πιο ευκολα θα μπεις στη σχολη που θελεις, αλλα και ασχοληθεις απ το λυκειο με το επαγγελμα που σου αρεσει ετσι ωστε να αποφασισεις απο νωρις αν σου αρεσει ή οχι.Πολλα παιδια περνανε παο γενικο και οταν πανε στο αει βλεπουν οτι αλλιως τα περιμεναν και αλλιως ειναι τελικα.Και σε αυτο φερνω ως παραδειγμα και τον ευατο μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πολυ μεγαλο ποσοστο γραφει χαλια στα μαθηματικα απο γελ και τους ανεβαζουν τα υπολοιπα μαθηματα που ειναι σχετικα ευκολα.
τα αλλα μαθηματα δεν ειναι ευκολα
αν συγκριθουν ιδιως με του επαλ ειναι δεκαδες φορες δυσκολοτερα
η φυσικη κι η χημεια χρειαζονται στο πολυτεχνειο ως γνωσεις και πανω απολα σου μαθαινουν να σκεφτεσαι δεδομενου οτι η βαση στου πολυτεχνειου ειναι η λογικη σκεψη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην πας ΕΠΑΛ. Είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα πριν από δύο χρόνια όταν τελείωσα την πρώτη λυκείου. Συνέχισα σε ΓΕΛ για έναν λόγο (θέλω και εγώ πληροφορική) Τα μαθηματικά του ΓΕΛ είναι πολύ παραπάνω σε επίπεδο απ'τα μαθηματικά του ΕΠΑΛ και τα μαθηματικά είναι βασικότατα στην πληροφορική (κάποιοι λένε ότι είναι βασικότερα ακόμα και από τον βασικό προγραμματισμό που μαθαίνει το ΕΠΑΛ) ο προγραμματισμός είναι κάτι που μπορείς να μάθεις στο πανεπιστήμιο ευκολότερα από την παράγωγο και τα ολοκληρώματα (ξέρω κάνουν παράγωγο και στο ΕΠΑΛ αλλά είναι πάρα πολύ πιο light). Δίνω φέτος πανελλαδικές και είμαι ευχαριστημένος πολύ από την απόφαση μου. Αν είσαι καλή μαθήτρια και θες πληροφορική πήγαινε ΓΕΛ και 2ο πεδίο για να έχεις όλες τις επιλογές στην διάθεση σου το 4ο δεν αξίζει και τόσο
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Συμφωνώ όμως τα παιδιά του ΓΕΛ στο πρώτο εξάμηνο βλέπουν μαθηματικά που τα έχουν ήδη συναντήσει στο λύκειο και δεν αντιμετωπίζουν τόση δυσκολία όση τα παιδιά από ΕΠΑΛ. Αυτό το γράφω γιατί έχω γνωρίσει τέτοια παιδιά στο πανεπιστήμιο και έχουν ακριβώς αυτό το θέμα.
Ναι εχεις δικιο, δυσκολευονται παρα πολυ στη σχολη αν δεν εχουν μαθει μαθηματικα στο λυκειο.Βεβαια το θεμα ειναι να περασει στ σχολη γιατι αν δεν ειναι καλος μαθητης και παει γελ μηπως υπαρξει θεμα εκει και δε μπει στη σχολη.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εχεις δικιο, δυσκολευονται παρα πολυ στη σχολη αν δεν εχουν μαθει μαθηματικα στο λυκειο.Βεβαια το θεμα ειναι να περασει στ σχολη γιατι αν δεν ειναι καλος μαθητης και παει γελ μηπως υπαρξει θεμα εκει και δε μπει στη σχολη.
Άμα είναι να περάσει και να μην την τελειώσει ποτέ καλύτερα να μην περάσει καθόλου
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μα ολοι σχεδον τελειωνουν τη σχολη, το δυσκολο ειναι να μπεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top