Να σπουδάσω στη Γαλλία;

Να παραμείνω ή να φύγω;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Μείνε στην Ελλάδα και τέλειωσε την γεωπονία

  • Πήγαινε στη Γαλλία και σπούδασε εκεί φαρμακευτική

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι φοιτητής γεωπονίας και μου έχει δοθεί η δυνατότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Γαλλία το 2021. Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρώτο έτος της γεωπονίας και του χρόνου θα είμαι δευτεροετής. Στο εξωτερικό θα δηλώσω για φαρμακευτική. Τι με συμβουλεύεται, να συνεχίσω η να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό;

Υ.Γ αρκετοί θα με συμβουλεύατε να κάνω αυτό που θέλω. Ξέρω τι θέλω αν μπορούσα θα έφευγα από τώρα για Γαλλία όμως λυπάμαι τους κόπους που κατέβαλα στο τμήμα. Έβγαλα αρκετά καλούς βαθμούς και έχω δώσει αρκετές εργασίας. Έχω καταλάβει τι διακινδυνεύω, και θα ήθελα και την γνώμη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Όταν λες ότι αν μπορούσες θα έφευγες τώρα, θα σε πρότεινα να σκεφτείς τι θα χάσεις αν φύγεις από την χώρα και τι σε περιμένει όταν φτάσεις εκεί (πανεπιστήμιο, συγγενείς, κοινωνική ζωή). Δηλαδή σε έχουν δεχτεί σε συγκεκριμένο πανεπιστήμιο στο οποίο θέλεις να σπουδάσεις; Έχεις συγγενείς ή άλλους γνωστούς στην περιοχή;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε ποιο πανεπιστήμιο σε έχουν δεχθεί;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Σε ποιο πανεπιστήμιο σε έχουν δεχθεί;
Με συγχωρείς, λέγοντας ότι μου έχει δοθεί η δυνατότητα δεν εννοώ ότι με έχει δεχτεί πανεπιστήμιο. Εννοώ ότι μου έχει δοθεί η οικονομική δυνατότητα, και του χρόνου θα κάνω την αίτηση
Όταν λες ότι αν μπορούσες θα έφευγες τώρα, θα σε πρότεινα να σκεφτείς τι θα χάσεις αν φύγεις από την χώρα και τι σε περιμένει όταν φτάσεις εκεί (πανεπιστήμιο, συγγενείς, κοινωνική ζωή). Δηλαδή σε έχουν δεχτεί σε συγκεκριμένο πανεπιστήμιο στο οποίο θέλεις να σπουδάσεις; Έχεις συγγενείς ή άλλους γνωστούς στην περιοχή;

Ναι έχω αρκετούς συγγενείς στη Γαλλία για αυτό σκέφτομαι να σπουδάσω εκεί. Ότι και να γίνει θα μπορέσουν να έρθουν να με δουν/βοηθήσουν κτλ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην αρχή θα είναι δύσκολα λίγο με προσαρμογή, γλώσσα, συνθήκες ζωής. Με τον καιρό θεωρώ πως θα είναι η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσες να πάρεις να πας να σπουδάσεις στην Γαλλία αρχικά και στη συνέχεια φαρμακευτική :). Όχι μόνο από θέμα εμπειρίας αλλά κυρίως από θέμα επαγγελματικών ευκαιριών που θα έχεις. Εγώ είμαι υπέρ της Γαλλίας ξεκάθαρα.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γαλλικό σύστημα διαφέρει από το ελληνικό. Είναι αρκετά πιο "σχολικό", το οποίο συνεπάγεται ότι οι καθηγητές βάζουν συνέχεια εργασίες, ενώ υπάρχουν ενδοεξαμηνιαίες εξετάσεις. Το να ανταπεξέλθεις στη γαλλική, πόσο μάλλον σε επιστημονικό τομέα, το βρίσκω αρκετά δύσκολο. Οι περισσότεροι που πάνε Γαλλία για μεταπτυχιακό, πάνε σε αγγλόφωνα μεταπτυχιακά. Επίσης, μιλάς για εντελώς διαφορετικό τομέα, οπότε το ζήτημα είναι και ποια επιστήμη θες να ακολουθήσεις. Τέλος, στη Γαλλία το σύστημα είναι κατά βάση 3ετες προπτυχιακό, αν και συνήθως το master 1 είναι απαραίτητο. Ενώ είναι αρκετά εύκολο να μεταπηδήσεις από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο ανά έτος. Τέλος, συγγράμματα δεν σου δίνουν τζάμπα όπως στην Ελλάδα, αλλά οι φοιτητές αρκούνται στις σημειώσεις τους και στα βιβλία της βιβλιοθήκης.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Το γαλλικό σύστημα διαφέρει από το ελληνικό. Είναι αρκετά πιο "σχολικό", το οποίο συνεπάγεται ότι οι καθηγητές βάζουν συνέχεια εργασίες, ενώ υπάρχουν ενδοεξαμηνιαίες εξετάσεις. Το να ανταπεξέλθεις στη γαλλική, πόσο μάλλον σε επιστημονικό τομέα, το βρίσκω αρκετά δύσκολο. Οι περισσότεροι που πάνε Γαλλία για μεταπτυχιακό, πάνε σε αγγλόφωνα μεταπτυχιακά. Επίσης, μιλάς για εντελώς διαφορετικό τομέα, οπότε το ζήτημα είναι και ποια επιστήμη θες να ακολουθήσεις. Τέλος, στη Γαλλία το σύστημα είναι κατά βάση 3ετες προπτυχιακό, αν και συνήθως το master 1 είναι απαραίτητο. Ενώ είναι αρκετά εύκολο να μεταπηδήσεις από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο ανά έτος. Τέλος, συγγράμματα δεν σου δίνουν τζάμπα όπως στην Ελλάδα, αλλά οι φοιτητές αρκούνται στις σημειώσεις τους και στα βιβλία της βιβλιοθήκης.
Συμφωνώ και επαυξάνω, το γνωρίζω ότι θα υπάρξει τεράστια δυσκολία όσων αφορά την γλώσσα, για παράδειγμα σε αυτό το τομέα που επιζητώ θα υπάρξουν αρκετές λέξεις ορολογίας, και λέξεις για παράδειγμα σε μαθήματα όπως η χημεία, που της γνωρίζω στα ελληνικά όμως όχι στα γαλλικά με κατά συνέπεια να πρέπει να διαβάζω διπλάσια από ότι θα διαβάζουν οι άλλοι
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον VasK σε όσα είπε, ειδικά με τη γλώσσα ή οποία είναι ακαδημαϊκού επιπέδου σίγουρα και ένα πτυχίο B2 κατ' εμέ δεν είναι αρκετό για να ανταπεξέλθεις με ευκολία στις απαιτήσεις όχι μόνο του πανεπιστημίου, αλλά γενικά σε θέματα καθημερινότητας. Ωστόσο, με προσπάθεια και κόπο όλα διορθώνονται με τον καιρό, και πράγματα που θα σου φαίνονται βουνό θα τα συνηθίσεις μετά από μήνες και σιγά σιγά θα εισέρχεσαι στην κανονικότητα της καθημερινής ζωής στη Γαλλία. Δε ξέρω αν θα προτιμούσες να έβρισκες κάποιο πρόγραμμα στην Αγγλική γλώσσα, δεν έχω κάτι κατά νου αλλά ολόκληρη Γαλλία με τόσα πανεπιστήμια, όλο και κάποιο προπτυχιακό θα υπάρχει στην Αγγλική αν θεωρείς ότι θα σου είναι ιδιαίτερα πιο εύκολο.

Αν σου αρέσει περισσότερο η Φαρμακευτική ως επιστήμη και μετέπεια ως επαγγελματική ενασχόληση δεν βρίσκω λόγο να μην πας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Είμαι φοιτητής γεωπονίας και μου έχει δοθεί η δυνατότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Γαλλία το 2021. Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρώτο έτος της γεωπονίας και του χρόνου θα είμαι δευτεροετής. Στο εξωτερικό θα δηλώσω για φαρμακευτική. Τι με συμβουλεύεται, να συνεχίσω η να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό;

Υ.Γ αρκετοί θα με συμβουλεύατε να κάνω αυτό που θέλω. Ξέρω τι θέλω αν μπορούσα θα έφευγα από τώρα για Γαλλία όμως λυπάμαι τους κόπους που κατέβαλα στο τμήμα. Έβγαλα αρκετά καλούς βαθμούς και έχω δώσει αρκετές εργασίας. Έχω καταλάβει τι διακινδυνεύω, και θα ήθελα και την γνώμη σας.

Αν είχες προχωρήσει περισσότερο τις σπουδές σου και πλησίαζες προς το τέλος τους, θα το συζητούσαμε σοβαρά επειδή πραγματικά θα ήταν κρίμα να πήγαιναν οι κόποι σου χαμένοι!
΄Ενας χρόνος σπουδών όμως δεν είναι τίποτα μπροστά στο να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις!
Αν λοιπόν σου δόθηκε η ευκαιρία που περίμενες, τότε κατά τη γνώμη μου θα ήταν κουταμάρα να μην την αρπάξεις!
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν αυτό είναι το όνειρο της ζωής σου.
Από την απάντηση θα εξαρτηθεί και η απόφασή σου!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι φοιτητής γεωπονίας και μου έχει δοθεί η δυνατότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Γαλλία το 2021. Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρώτο έτος της γεωπονίας και του χρόνου θα είμαι δευτεροετής. Στο εξωτερικό θα δηλώσω για φαρμακευτική. Τι με συμβουλεύεται, να συνεχίσω η να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό;

Υ.Γ αρκετοί θα με συμβουλεύατε να κάνω αυτό που θέλω. Ξέρω τι θέλω αν μπορούσα θα έφευγα από τώρα για Γαλλία όμως λυπάμαι τους κόπους που κατέβαλα στο τμήμα. Έβγαλα αρκετά καλούς βαθμούς και έχω δώσει αρκετές εργασίας. Έχω καταλάβει τι διακινδυνεύω, και θα ήθελα και την γνώμη σας.
Θες να πας Γαλλία λόγω αντικειμένου ή λόγω χώρας; Έχει διαφορά. Γιατί άλλο γεωπονία και άλλο φαρμακευτική.
Εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα, πως θα σου φαινόταν να έκανες εδώ το προπτυχιακό σου και μετά να πας στην Γαλλία για μεταπτυχιακό; Θα έχεις και χρόνο να μάθεις γαλλικά.
Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει πράγματι να αλλάξει αντικείμενο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι φοιτητής γεωπονίας και μου έχει δοθεί η δυνατότητα να σπουδάσω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Γαλλία το 2021. Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρώτο έτος της γεωπονίας και του χρόνου θα είμαι δευτεροετής. Στο εξωτερικό θα δηλώσω για φαρμακευτική. Τι με συμβουλεύεται, να συνεχίσω η να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό;

Mη σε παίρνει συναισθηματικά από κάτω. Την Ελλάδα την αγαπάμε, την πονάμε αλλά στην εποχή της ταχύτητας δεν πάμε με προγράμματα επιμόρφωσης Μητσοτάκη μπροστά. Η γνώση που έλαβες στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν χάνεται και με οποιονδήποτε τρόπο θα την αξιοποιήσεις! Κάτι θα χαθεί αν το επιδιώξεις εσύ με το μυαλό σου.

Βασικό κίνητρο: Την Ελλάδα την έμαθες, γεννήθηκες, έζησες ένα διάστημα. Ευκαιρία να γνωρίσεις τη Γαλλία πέρα από τον τουρισμό. Να πάρεις ένα κομμάτι από την μεγαλοδυναμία της, στην επιστήμη!

Θα σου πρότεινα να πας Γαλλία για πολλούς λόγους:

  • είναι μια χώρα με παράδοση στις επιστήμες και την έρευνα - γενικό σχόλιο που και μόνο γι' αυτό θα πήγαινα με τα πόδια στη Γαλλία από χθες

  • θα λάβεις σοβαρή εκπαίδευση στη φυσική και στα μαθηματικά ακόμη και μέσω κάποιας Φυσικοχημείας με την απαραίτητη αλγοριθμική υποστήριξη (καθώς η Γαλλία έχει παρελθόν στις αλγοριθμικές μεθόδους των φυσικών επιστημών) και έτσι θα έχεις και υπολογιστικές δεξιότητες χρήσιμες για την επόμενη γενιά επιστημόνων - γλώσσες προγραμματισμού

  • είναι μια χώρα με παράδοση και σεβασμό στην έννοια δημόσιο Πανεπιστήμιο όπως αυτό πρέπει να είναι χωρίς μπαχαλάκηδες και καθηγητική ασυδοσία, γενικότερη βρωμιά ανθρώπων

  • θα αναπτύξεις ευρύτερες κοινωνικές δεξιότητες σαν νέος: πολίτης του κόσμου, θα μάθεις τη Γαλλική γλώσσα, θα κάνεις φιλίες με διάφορες εθνικότητες, θα γίνεις αυτόνομος και θα βλέπεις την πραγματικότητα χωρίς την Ελληνική κακομοιριά και ιδεοληψία

  • θα λάβεις μια από τις καλύτερες εργαστηριακές εκπαιδεύσεις καθώς η Γαλλία έχει δική της βιομηχανία κατασκευής μηχανημάτων για εργαστήρια χημείας, ιστορία στην χημεία φαρμάκων κλπ

Είχα καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Πατρών που είχε σπουδάσει στη Γαλλία και το εκτόπισμα σκέψης του ήταν πολύ διαφορετικό από συναδέλφους του που είχαν σπουδάσει μόνο στην Ελλάδα και έβλεπαν τη θέση τους ως δημοσιοϋπαλληλίκι. Είχε μια διαφορετική φινέτσα σαν άνθρωπος πολύ πιο παιδαγωγικός και ανθρώπινος. Ωραίος άνθρωπος. Ισορροπημένος.

Γενικά οι άνθρωποι που έχουν περάσει σημαντικό μέρος της ζωής τους στο εξωτερικό με κάποιες σπουδές ή και εργασία, έχουν άλλη αντίληψη για την καθημερινότητα από τους Έλληνες της Ελλάδας επειδή η νέα ζωή στην νέα χώρα φέρνει ανατροπές σε ξεπερασμένες και λανθασμένες ιδέες.

Η προσαρμογή και η γλώσσα είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε απασχολεί φίλε μου. Κάθε αρχή και δύσκολη. Έχεις μια μεγάλη ευκαιρία στα χέρια σου. Σκέψου τι πετάς και τι αφήνεις, τι πίνεις και δεν μας δίνεις; Ποιος σου είπε ότι η επιβίωση στην Ελλάδα δεν είναι δύσκολη; Επειδή ακόμη σε πληρώνει ο μπαμπάς σου; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Mην το σκέφτεσαι...
1590442472577.png
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
14η Ελλάδα; Από το κουλούρι η έρευνα;
Γιατί το λες αυτό;

Αν δεις περνάμε χώρες όπως η Ολλανδία, το Βέλγιο, η Σουηδία, η Ελβετία, η Ιρλανδία, ο Καναδάς και άλλες πολλές «υπο-ανάπτυκτες» χώρες :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό;

Αν δεις περνάμε χώρες όπως η Ολλανδία, το Βέλγιο, η Σουηδία, η Ελβετία, η Ιρλανδία, ο Καναδάς και άλλες πολλές «υπο-ανάπτυκτες» χώρες :P

Ναι είναι αναλύσεις από τσέο... :clapping:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Κι όμως είναι κατάταξη του Who... Ουτε εγώ μπορω να το πιστέψω... :p


Δεν ξέρω αν το Doctors to population ratio στα Statistics παιζει κάποιο ρολο...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ίσως παίζουν ρόλο οι μεταβλητές που χρησιμοποιούν στην μέτρηση/κατάταξη (αν είναι δωρεάν οι εξετάσεις ή χαμηλά έξοδα νοσηλείας [άσχετα που δεν θεωρείται νοσηλεία αυτό το πράγμα ή οι εξετάσεις γίνονται κάποιους μήνες στην καλύτερη λίγο πριν «ταξιδέψει» ο ασθενής] κλπ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Βέβαια αυτο επιβαρύνει την οικονομια της χωρας αρκετά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι είναι αναλύσεις από τσέο... :clapping:
Καλά ρε συ, αμφισβητεις τα αγγλικά της Νοτοπουλου; :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Θα μπορούσες επισης να τελειώσεις τη γεωπονια εδώ και να φύγεις κατευθείαν για δεύτερο πτυχίο στη Γαλλία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top