Να σπουδάζεις αυτό που αγαπάς ή αυτό στο οποίο έχεις κλίση;

Να σπουδάζεις αυτό που αγαπάς ή αυτό στο οποίο έχεις κλίση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • ιστορία είπες; σπίτι σου,χόμπι.Βουρ για μαθηματικά κ.λπ

    Ψήφοι: 2 5.0%
  • αυτό που αγαπάς και ας έχει περιορισμένες προοπτικές

    Ψήφοι: 38 95.0%

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Σίγουρα να κάνεις αυτό που αγαπάς, γιατί ακόμα και αν δεν έχεις πολύ κλίση σε αυτό αφού το αγαπάς θα θέλεις να προσπαθείς περισσότερο οπότε θα ''αντισταθμίζεις'' την διαφορά.
Αν και πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές αυτά τα δύο συμβαδίζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Προς αποκατάσταση της αλήθειας η Βιολογία δεν είναι παπαγαλία. Μην μπερδεύουμε τη Βιολογία Λυκείου με τη Βιολογία ως επιστήμη. Προφανώς και εχει λίγο πιο πολύ μπλα μπλα από τα μαθηματικά ή τη φυσική, αλλά με παπαγαλία κανένας δεν έγινε (καλός) βιολόγος. :P
Εδώ που τα λέμε, ούτε και καλός ιστορικός έγινε κανείς μόνο με παπαγαλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δηλαδή, η περίπτωση του να σπουδάζεις κάτι στο οποίο έχεις κλίση και συγχρόνως να το αγαπάς, δεν παίζει; Όσο για τις "περιορισμένες προοπτικές", δεν ζούμε στη μέση του πουθενά. Κάπου στον πλανήτη, θα υπάρχει η ευκαιρία να εξελιχθείς και να εργαστείς σ' αυτό που διάλεξες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είναι αλληλένδετα αυτά τα δύο. Μια ιδανική πορεία είναι πρώτο πτυχίο - εργασιακή εμπειρία - μεταπτυχιακό - εργασιακή εμπειρία - μετεκπαίδευση - εργασιακή εμπειρία κλπ.

Αυτά βέβαια στον "έξω" κόσμο.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτό άλλωστε ζητούν και οι επιχειρήσεις!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Μπορει να υπαρχει συνδυασμος και των δυο.Και να αγαπας αυτο που θες και να εχει κλιση.Επισης γινεται να αγαπας κατι τοσο πολυ και να μην εχεις κλιση σε αυτο;Μου φαινεται λιγο αδιανοητο:hmm:Ή και το αντοσρτοφο να εχεις κλιση σε κατι και να μην το αγαπας.
Και τα δυο πιστευω οτι καλλιεργουνται με την αφοσιωση και την επιμονη σε κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Προσωπικά έχω μεγαλύτερη κλίση στα μαθηματικά, στην φυσική και στα παπαγαλιστά όπως βιολογία(καλύπτω πολλά μαθήματα και σχολές με αυτές μου τις κλίσεις). Στα μαθηματικά είμαι καλύτερος από την φυσική όμως για τμήμα προτιμώ το φυσικό. Ωστόσο επειδή έχω πολλά μόρια φαίνεται στο τέλος να πηγαίνω προς το Πολυτεχνείο αν και στους ΗΜΜΥ εγώ και οι συνομήλικοί μου δεν γνωρίζουμε ακριβώς από πριν σε τι θα ασχοληθούμε, στους μηχανολόγους πρέπει να είναι κάποιος λίγο πρακτικότερος για να πας και για τους χημικούς μηχανικούς δεν είναι τόσο σαφή τα θέματά τους.
Άμα υπήρχε καλύτερη ενημέρωση και προσανατολισμός θα μπορούσαμε να μάθουμε καλύτερα τι πραγματικά αγαπάμε και που θέλουμε να πάμε. Όπως είμαστε τώρα, χωρίς ενημέρωση οι περισσότεροι, θα δυσκολευόμαστε να αποφασίσουμε, όσοι δεν θα μπορούμε να βρούμε τι αγαπάμε, και θα κάνουμε στο τέλος συμπλήρωση μηχανογραφικού με την μέθοδο ΠΡΟ-ΠΟ.
Όσοι δυσκολευόμαστε να βρούμε τι αγαπάμε, άλλα δεν το καταφέρνουμε, τουλάχιστον ας μην κάνουμε κάτι που δεν αγαπάμε. Το να κάνεις κάτι που δεν θέλεις είναι χειρότερο από το να μην κάνεις αυτό που θέλεις, διότι κανένας δεν μπορεί να κάνει ο,τι θέλει άλλα και κανένας δεν πρέπει να κάνει αυτό που δεν θέλει.
Θα σου πρότεινα ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού. Επίσης,μην κολλάς με ΗΜΜΥ. Πήγαινε φυσικό ή μαθηματικό αν σου αρέσει. Τσέκαρε και το ΣΕΜΦΕ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Θα φανεί λίγο ψυχρή η προσέγγιση μου αλλά let be it.
.-Αγαπάς το αντικείμενο και έχεις κλίση προς αυτό-->Το επιλέγεις.
-Δεν αγαπάς το αντικείμενο αλλά έχεις κλίση προς αυτό-->Σταθμίζεις το πόσο καλά θα αισθάνεσαι δουλεύοντας στον τομέα αυτό,με την προυπόθεση οτι θα αξιοποιήσεις την κλίση σου με κάποια ανάλογη προσπάθεια.
-Αγαπάς το αντικείμενο αλλά δεν έχεις κλίση προς αυτό-->Σταθμίζεις το κατά πόσο είσαι ικανός να κάνεις μια πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια έτσι ώστε να πετύχεις στο αντικείμενο αυτό.

Αν οι προτιμήσεις μας ήταν στατικές,τότε αν παίρναμε τις 2 τελευταίες περιπτώσεις,αν οι προυποθέσεις πληρούνται πιστεύω οτι πρέπει να ακολουθήσεις αυτό που θα σου πρσφέρει ένα καλύτερο επίπεδο διαβίωσης.Η πρώτη περίπτωση είναι win-win οπότε δεν την αναφέρω.
Παρ'όλα αυτά πιστεύω πως μπορείς να φτάσεις από τις 2 τελευταίες καταστάσεις στην 1η και ιδεατή με τριβή με το αντικείμενο.Να αποκτήσεις κλίση με την συνεχή ενασχόληση,και να το αγαπήσεις με την συνεχή μελέτη και εκλέπτυνση των γνώσεων σου σε αυτό.

νομίζω η πιο ολοκληρωμενη απαντηση στο θεμα μεχρι τωρα και κατα την γνωμη μου αυτη που το προσεγγιζει λογικοτερα

edit
din@ σε γενικες γραμμες πολύ πιο μπλα μπλα έχει,όχι λίγο,αλλά θα συμφωνήσω πως μόνο με παπαγαλισμό κανείς δεν έγινε βιολόγος της προκοπής,όπως λέει όμως και η nina πανω ουτε και ιστορικός ωστόσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δηλαδή, η περίπτωση του να σπουδάζεις κάτι στο οποίο έχεις κλίση και συγχρόνως να το αγαπάς, δεν παίζει; Όσο για τις "περιορισμένες προοπτικές", δεν ζούμε στη μέση του πουθενά. Κάπου στον πλανήτη, θα υπάρχει η ευκαιρία να εξελιχθείς και να εργαστείς σ' αυτό που διάλεξες.
Φυσικά και παίζει (εγώ σε αυτή την κατηγορία ήμουν) αλλά τι νόημα έχει να συζητάς το ιδανικό; Λέμε τι κάνουμε στην περίπτωση που αυτά τα δύο (ή τα τρία) δεν συμπίπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Huhu!
Αυτό το δίλημμα είχα πριν λίγο καιρό:P
Μπορεί σε όλους να έλεγα: ''γερμανική φιλολογία'' αλλά μέσα μου δεν ήμουν και πολύ σίγουρη:P
Το μαρτύριο μου, ήταν ότι από πάντα ήμουν καλή σε όλα. Μα ιδιαίτερα στις θετικές επιστήμες, και ιδιαίτερα στα μαθηματικά. Τα αγαπούσα τα μαθηματικά. Και τα αγαπάω ακόμα. Πιστεύω πως μπορεί να σε μαγέψει αυτή η επιστήμη. Και φυσικά μπορείς να προσφέρεις σε όποιον τομέα επιθυμείς. Μεγάλωσα σε οικογένεια θετικών και ίσως με επηρέασε και αυτό μέχρι κάποιον βαθμό. Σκεφτόμουν λοιπόν, να ακολουθήσω την θετική κατεύθυνση και να μπω στο μαθηματικό. Να ακολουθήσω δηλαδή την κλίση μου.
Όμως κατάλαβα πως αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις και απλά έχεις κλίση, μπορεί μεν να το κάνεις καλύτερα αλλά θα είσαι ευτυχισμένος;:worry: . Τα γερμανικά είναι το πάθος μου :inlove: και αν μείνω στην Ελλάδα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διδάσκω. Όμως σε κάποια άλλη χώρα; ( κυρίως γερμανόφωνη; ) σε κάποια γερμανόφωνη χώρα, θα έχω την ευκαιρία να ασχοληθώ και με την γλωσσολογία που τόσο θέλω.
Αν πάλι η μοίρα με θέλει στην Ελλάδα, μοναδικός μου στόχος είναι να δώσω ισάξιες ευκαιρίες σε παιδιά που δεν ζουν σε μεγαλουπόλεις αλλά σε κάποιο νησί ή σε κάποιο απόμακρο χωριό κοντά στα σύνορα ( βλέπε εμένα:P ). Και πιστέψτε με, αν καταφέρω κάτι τέτοιο θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο. ''Ότι κάνεις να το αγαπάς'' όπως λέει μια καλή μου φίλη. Ότι έχει αγάπη φαίνεται, το δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Huhu!
Αυτό το δίλημμα είχα πριν λίγο καιρό:P
Μπορεί σε όλους να έλεγα: ''γερμανική φιλολογία'' αλλά μέσα μου δεν ήμουν και πολύ σίγουρη:P
Το μαρτύριο μου, ήταν ότι από πάντα ήμουν καλή σε όλα. Μα ιδιαίτερα στις θετικές επιστήμες, και ιδιαίτερα στα μαθηματικά. Τα αγαπούσα τα μαθηματικά. Και τα αγαπάω ακόμα. Πιστεύω πως μπορεί να σε μαγέψει αυτή η επιστήμη. Και φυσικά μπορείς να προσφέρεις σε όποιον τομέα επιθυμείς. Μεγάλωσα σε οικογένεια θετικών και ίσως με επηρέασε και αυτό μέχρι κάποιον βαθμό. Σκεφτόμουν λοιπόν, να ακολουθήσω την θετική κατεύθυνση και να μπω στο μαθηματικό. Να ακολουθήσω δηλαδή την κλίση μου.
Όμως κατάλαβα πως αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις και απλά έχεις κλίση, μπορεί μεν να το κάνεις καλύτερα αλλά θα είσαι ευτυχισμένος;:worry: . Τα γερμανικά είναι το πάθος μου :inlove: και αν μείνω στην Ελλάδα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διδάσκω. Όμως σε κάποια άλλη χώρα; ( κυρίως γερμανόφωνη; ) σε κάποια γερμανόφωνη χώρα, θα έχω την ευκαιρία να ασχοληθώ και με την γλωσσολογία που τόσο θέλω.
Αν πάλι η μοίρα με θέλει στην Ελλάδα, μοναδικός μου στόχος είναι να δώσω ισάξιες ευκαιρίες σε παιδιά που δεν ζουν σε μεγαλουπόλεις αλλά σε κάποιο νησί ή σε κάποιο απόμακρο χωριό κοντά στα σύνορα ( βλέπε εμένα:P ). Και πιστέψτε με, αν καταφέρω κάτι τέτοιο θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο. ''Ότι κάνεις να το αγαπάς'' όπως λέει μια καλή μου φίλη. Ότι έχει αγάπη φαίνεται, το δείχνει.

Από τις πιο όμορφες απαντήσεις :redface: :inlove: Να σε ρωτησω κατι; Αν καποιος σπουδασει μια ξενη φιλολογια (Αγγλικη, Γαλλικη, Γερμανικη, κλπ) και φυγει εξω, τι ακριβως μπορει να κανει? Και τι ειναι η γλωσσολογια? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Από τις πιο όμορφες απαντήσεις :redface: :inlove: Να σε ρωτησω κατι; Αν καποιος σπουδασει μια ξενη φιλολογια (Αγγλικη, Γαλλικη, Γερμανικη, κλπ) και φυγει εξω, τι ακριβως μπορει να κανει? Και τι ειναι η γλωσσολογια? :redface:
Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά περισσότερα από αυτά που θα πω. Αλλά αυτά θα ήθελα να κάνω εγώ:
1. Μετάφραση
2. Να εργαστείς σε κέντρα υποδοχής μεταναστών, διδάσκοντας τους την γλώσσα
3. Να διδάξεις σε σχολείο
4. Να εργαστείς σε κάποιο ινστιτούτο
5. Να εργαστείς σε κάποια εταιρία
6. Να ασχοληθείς με την γλωσσολογία
7. Να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό και να συνδυάσεις την γλώσσα με κάτι άλλο, έτσι ώστε να κάνεις κάτι του στίλ πολιτικός κλπ.

Η γλωσσολογία είναι η επιστήμη της γλώσσας. Τα τελευταία χρόνια επικεντρώνεται κυρίως στα:
α) τι μαθαίνει κανείς όταν γνωρίζει μια γλώσσα
β) πως καταφέρνει κανείς να μάθει μια γλώσσα
γ) τι του προσφέρει αυτό.
Αναλύει τα οφέλη της γλώσσας από όλες τις δυνατές πλευρές ( ψυχολογία, πολιτισμός κλπ) και αναζητά χαρακτηριστικά, τα οποία είναι μοναδικά από γλώσσα σε γλώσσα ή χαρακτηριστικά που είναι κοινά σε όλες τις γλώσσες. Αναλύει λέξεις, ''βρίσκει'' νέες λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Πρέπει να βρείτε να σπουδάσετε κάτι που νομίζετε ότι θα βγάλετε χρήματα. Οι εποχές είναι δύσκολες και στους περισσότερους από εσάς δεν θα έχουν τη δυνατότητα να τους συντηρούν οι γονείς όπως συμβαίνει στη δικιά μου γενιά.
κυνικη απαντηση,αλλα ποιος πιστευει πως δεν εχει δοση μεγαλη αληθειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θεωρώ εφικτό να έχεις κλίση σε κάτι και πάθος σε κάτι άλλο. Ποιο θα ήταν δηλαδή ένα πραγματιστικό σενάριο ; Αν κάποιος είναι καλός στα μαθήματα, αλλά το όνειρο του είναι να γίνει μουσικός; Αν δεν υπάρχει χρόνια ενασχόληση και σκληρή δουλειά δεμ πορεί κάποιος να ξέρει αν του αρέσει κάτι ή όχι. Το παράδειγμα με τα μαθηματικά και την ιστορία δε στέκει καθώς ο μαθητής δε ξέρει ούτε πως είναι τα κανονικά μαθηματικά ούτε πως θα είναι στο ιστορικό.

Όσο για τις προοπτικές του μαθηματικού: βρίσκω τις απόψεις τελείως λανθασμένες. Καταρχάς μιλάμε για σχολή στην οποία ισχύει ο "κανόνας" του 5%, δλδ το 5% είναι σε καλο-πολύ καλό επίπεδο και μετά το χάος. Επίσης, αν νομίζει κάποιος πως κάποιος μπορεί πολύ εύκολα να μεταπηδήσει σε οικονομικά/πληροφορική/κλπ έτσι απλά έχει πάρα πολλά πράγματα να μάθει. Είναι κακή επιλογή για τους περισσότερους και πρέπε ινα επιλέγεται μόνο από τους εραστές του είδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μια χαρα εφικτο ειναι

αυτα τα "δεν ξερει πως θα ειναι τα μαθηματικα,ουτε και το ιστορικο" που αναπαραγονται συχνα στο ischool κατα καιρους τα θεωρω μεγαλη υπερβολη
απο ολες τις αλλες σχολες,για τις οποιες οντως δεν ειναι πολλα αυτα που εκ των προτερων μπορει να γνωριζει,για τα φυσικομαθηματικα ,τα φιλολογικα ,το ιστορικο και καποια αλλα ο μαθητης εχει παρει μια γερη γευση περι τινος προκειται.Τουλαχιστον αυτο συνεβαινε σε εμας την εποχη των δεσμων.Απο εκει και περα προφανως το επιπεδο δυσκολιας ανεβαινει κ.λπ κ.λπ στην σχολη,αλλα να λεμε πως εχει πληρη μεσανυχτα ενας μαθητητης περι τινος προκειται ειναι υπερβολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά περισσότερα από αυτά που θα πω. Αλλά αυτά θα ήθελα να κάνω εγώ:
1. Μετάφραση
2. Να εργαστείς σε κέντρα υποδοχής μεταναστών, διδάσκοντας τους την γλώσσα
3. Να διδάξεις σε σχολείο
4. Να εργαστείς σε κάποιο ινστιτούτο
5. Να εργαστείς σε κάποια εταιρία
6. Να ασχοληθείς με την γλωσσολογία
7. Να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό και να συνδυάσεις την γλώσσα με κάτι άλλο, έτσι ώστε να κάνεις κάτι του στίλ πολιτικός κλπ.

Η γλωσσολογία είναι η επιστήμη της γλώσσας. Τα τελευταία χρόνια επικεντρώνεται κυρίως στα:
α) τι μαθαίνει κανείς όταν γνωρίζει μια γλώσσα
β) πως καταφέρνει κανείς να μάθει μια γλώσσα
γ) τι του προσφέρει αυτό.
Αναλύει τα οφέλη της γλώσσας από όλες τις δυνατές πλευρές ( ψυχολογία, πολιτισμός κλπ) και αναζητά χαρακτηριστικά, τα οποία είναι μοναδικά από γλώσσα σε γλώσσα ή χαρακτηριστικά που είναι κοινά σε όλες τις γλώσσες. Αναλύει λέξεις, ''βρίσκει'' νέες λέξεις.

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρων! :inlove: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βασικά μην το ψάχνετε. Αν παίρνεις αποφάσεις με γνώμονα το πώς είναι τα μαθηματικά / η ιστορία / η φυσική / τα αρχαία στο σχολείο, το πιθανότερο είναι να πέσεις από τα σύννεφα μπαίνοντας στο πανεπιστήμιο.

Και εκτός από αυτό, έχετε υπόψιν σας ότι η σχολή είναι μόνο 4 άντε 5 χρόνια. Αυτό που μετράει είναι το τι θα σου αρέσει μετά τη σχολή, για τα επόμενα 40 χρόνια που θα πρέπει να σταθείς σε κάποιο χώρο εργασίας. Και φυσικά ποιες θα είναι οι συνθήκες εργασίας σου και ποιες οι απολαβές σου γιατί πιστέψτε με, όταν θα είσαστε 45 χρονών και θα έχετε οικογένεια να συντηρήσετε, δεν θα σας παρηγορεί ότι περάσατε ωραία τα φοιτητικά σας χρόνια σπουδάζοντας κάτι που σας άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
η βιολογια φιλε μου επετρεψε μου να γνωριζω οτι ειναι ισως απο τα χειροτερα μαθηματα που υπαρχουν.διοτι ειναι πολυ χαμηλο το επιπεδο των καθηγητων ,με αποτελεσμα οι εννοιες να ειναι ακαταλαβιστικες και ετσι να δηιουργειται συγχυση

Δεν ξέρω τι εμπειρία είχες από καθηγητές στο σχολείο σου, εμένα πάντως οι δυο βιολόγοι που είχα ως μαθητρια ήταν από τους βασικούς παράγοντες που με έσπρωξαν σε αυτη την κατεύθυνση. Δεν είναι σωστό από μερικές ατυχίες να τσουβαλιάζεις έναν ολόκληρο κλάδο. Και εγώ έχω πάθει τροφική από σουβλακι, ξαναφαγα όμως και ξανεμπιστευτηκα σουβλατζη....

Και πίσω στο θέμα μας....
Κυνική η απάντηση akikos, με μια δοση αλήθειας βέβαια όπως επισήμανε ο Κομνηνός. Για να κάνω όμως το δικηγόρο του διαβόλου θα θέσω την ερώτηση: "Ποιο επάγγελμα στην Ελλάδα του 2015 εγγυάται καλό εισόδημα και ανεξαρτητοποιηση από τους γονεις;"
Αν μου το βρείτε βρε παιδια να σκεφτώ μπας και αλλάξω τις σπουδες μου ενα χρονο πριν το πτυχιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μονο καποιες ειδικοτητες της ιατρικης,αλλα ειδικη περιπτωση θελει και λιγο να εισαι καπως σκληροπετσος ή τελος παντων να σου αρεσει και λιγο

εχει ενδιαφερον που η ομαδα κουρακη κοβει μια και καλη καθε ευκαιρια για νεους αποφοιτους φυσικομαθηματικων σχολων κ.λπ απ οτι φαινεται καταργει τον γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ,δυσκολα τα πραγματα ακομα και για αριστουχους στην ελλαδα,αφου απο την μια η κριση,απο την αλλη ειναι ενα κρατος οπου η αριστεια θεωρειται ρετσινια ,ενα θερμοκηπιο μετριοκρατιας και αναξιοκρατιας ο τοπος αυτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δε θεωρώ εφικτό να έχεις κλίση σε κάτι και πάθος σε κάτι άλλο. Ποιο θα ήταν δηλαδή ένα πραγματιστικό σενάριο ; Αν κάποιος είναι καλός στα μαθήματα, αλλά το όνειρο του είναι να γίνει μουσικός; Αν δεν υπάρχει χρόνια ενασχόληση και σκληρή δουλειά δεμ πορεί κάποιος να ξέρει αν του αρέσει κάτι ή όχι. Το παράδειγμα με τα μαθηματικά και την ιστορία δε στέκει καθώς ο μαθητής δε ξέρει ούτε πως είναι τα κανονικά μαθηματικά ούτε πως θα είναι στο ιστορικό.

Όσο για τις προοπτικές του μαθηματικού: βρίσκω τις απόψεις τελείως λανθασμένες. Καταρχάς μιλάμε για σχολή στην οποία ισχύει ο "κανόνας" του 5%, δλδ το 5% είναι σε καλο-πολύ καλό επίπεδο και μετά το χάος. Επίσης, αν νομίζει κάποιος πως κάποιος μπορεί πολύ εύκολα να μεταπηδήσει σε οικονομικά/πληροφορική/κλπ έτσι απλά έχει πάρα πολλά πράγματα να μάθει. Είναι κακή επιλογή για τους περισσότερους και πρέπε ινα επιλέγεται μόνο από τους εραστές του είδους.

Αυτό νομίζω ότι ισχύει σε κάθε επιστήμη. Όμως το 5% ή οι εραστές των Μαθηματικών, δεν είναι πολύ μικρό ποσοστό; :hmm: Πώς θα επανδρωθεί το Τμήμα, λαμβάνοντας υπόψιν ότι η πλειοψηφία των μαθητών, δεν θα δήλωνε την επιστήμη αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Και τώρα που γεμίζουν οι σχολές με άτομα δεν έχουν καμία θέση εκεί πέρα,είναι καλύτερα;

Βλέπω πάντως αυτό που περίμενα. Οι "μικροί" λέμε αυτό που αγαπάς, οι μεγάλοι επικεντρώνονται στις επαγγελματικές προοπτικές. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top