Να σπουδάζεις αυτό που αγαπάς ή αυτό στο οποίο έχεις κλίση;

Να σπουδάζεις αυτό που αγαπάς ή αυτό στο οποίο έχεις κλίση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • ιστορία είπες; σπίτι σου,χόμπι.Βουρ για μαθηματικά κ.λπ

    Ψήφοι: 2 5.0%
  • αυτό που αγαπάς και ας έχει περιορισμένες προοπτικές

    Ψήφοι: 38 95.0%

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τι λέτε;
δεν μπορεί αρκετοί θα μπήκανε κάποια στιγμή στο δίλημμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
1.Δε καταλαβαίνω τη πρώτη επιλογή.
2.Λίγα επαγγέλματα,που αγαπάς δε μπορείς να επιτύχεις σε αυτά..Με υπομονή,επιμονή και αγάπη επιτυγχάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αυτό που έχεις κλίση (δηλαδή μπορείς να το κατακτήσεις με λιγότερο κόπο από τους άλλους και σε μεγαλύτερο βαθμό) δεν είναι συνήθως και αυτό που αγαπάς?
Το δίλημμα που αντιμετωπίζω εγώ αυτή τη στιγμή είναι να σπουδάσω αυτό που αγαπάω (ή τουλάχιστον που νομίζω τώρα ότι αγαπάω γιατί στο πανεπιστήμιο μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό) ή αυτό που θεωρητικά θα μου δώσει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές?

Όντως κι εγώ ψιλομπερδεύτηκα με την πρώτη επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αυτό που έχεις κλίση (δηλαδή μπορείς να το κατακτήσεις με λιγότερο κόπο από τους άλλους και σε μεγαλύτερο βαθμό) δεν είναι συνήθως και αυτό που αγαπάς?
Το δίλημμα που αντιμετωπίζω εγώ αυτή τη στιγμή είναι να σπουδάσω αυτό που αγαπάω (ή τουλάχιστον που νομίζω τώρα ότι αγαπάω γιατί στο πανεπιστήμιο μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό) ή αυτό που θεωρητικά θα μου δώσει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές?

Όντως κι εγώ ψιλομπερδεύτηκα με την πρώτη επιλογή

Όχι,μπορεί να εισαι σε κατι καλος και να μη σαρεσει..για τι σχολες μιλαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
σωστά,μια διευκρίνηση

κατα γενική ομολογία μια θεωρητική σχολή(πλην ίσως νομικής) είναι μια επιλογή με περιορισμένες επαγγελματικές προοπτικές και κατα κανόνα ο νέος δεν ενθαρρύνεται από το περιβάλλον του να την επιλέξει(δεν αποκλείεται και ο ίδιος να έχει τις ανάλογες αμφιβολίες)
υπό αυτήν την έννοια κάποιος που αγαπά την ιστορία π.χ ,αλλά έχει κλίση στα μαθηματικά θα μπορούσε να επιλέξει πεδία με περισσότερες προοπτικές στο εργασιακό περιβάλλον,αλλά και να του είναι ευκολότερη η καριέρα εκεί λόγω κλίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
σωστά,μια διευκρίνηση

κατα γενική ομολογία μια θεωρητική σχολή(πλην ίσως νομικής) είναι μια επιλογή με περιορισμένες επαγγελματικές προοπτικές και κατα κανόνα ο νέος δεν ενθαρρύνεται από το περιβάλλον του να την επιλέξει(δεν αποκλείεται και ο ίδιος να έχει τις ανάλογες αμφιβολίες)
υπό αυτήν την έννοια κάποιος που αγαπά την ιστορία π.χ ,αλλά έχει κλίση στα μαθηματικά θα μπορούσε να επιλέξει πεδία με περισσότερες προοπτικές στο εργασιακό περιβάλλον,αλλά και να του είναι ευκολότερη η καριέρα εκεί λόγω κλίσης.

εμενα μου ετυχε να αγαπαω ιστορια και να μαρεσουν τα παραιατρικα..Ημουν τυχερος γιατι μαρεσαν εξισου και τα 2!
Αν αγαπουσα ενα παραπανω βεβαια εκει θα πηγαινα οποιοδηποτε και αν ηταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είμαι της άποψης ότι αν αγαπάς αυτό που κάνεις θα βρεις μια άκρη. Αν δεν πας ιστορικό απλά για να το περάσεις αλλά ψαχτείς ΠΟΛΥ παραπάνω( δεν ξέρω σε τι,αλλά σίγουρα κάτι θα υπάρχει πχ. να δουλέψεις σε μουσείς), όλο και κάποια δουλειά θα βρεις. Σίγουρα όμως οι επιλογές είναι κατά πολύ περιορισμένες σε σχέση με μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μια και ανέφερα παράδειγμα ας επανέλθουμε σε αυτό
η κλίση στα μαθηματικά όμως δεν είναι τόσο συνηθισμένη,έτσι δεν είναι;θα την χαράμιζες για να κάνεις κάτι που αγαπάς περισσότερο;
είναι και το άλλο και το ωραιότερο πρόγραμμα σπουδών κάποτε τελειώνει,μετά;αν όντως οι προοπτικές είναι περιορισμένες,τι γίνεται;

να το κάνουμε δηλαδή λίγο δύσκολο το δίλημμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
μια και ανέφερα παράδειγμα ας επανέλθουμε σε αυτό
η κλίση στα μαθηματικά όμως δεν είναι τόσο συνηθισμένη,έτσι δεν είναι;θα την χαράμιζες για να κάνεις κάτι που αγαπάς περισσότερο;
είναι και το άλλο και το ωραιότερο πρόγραμμα σπουδών κάποτε τελειώνει,μετά;αν όντως οι προοπτικές είναι περιορισμένες,τι γίνεται;

να το κάνουμε δηλαδή λίγο δύσκολο το δίλημμα :D

Εγω προσωπικα ειχα κλιση στα Μαθηματικα...τα σιχαινομουν..δεν ασχοληθηκα..αν ασχοληθω καταλαβαινω τα βγαζω..αλλα δεν εμβαθυνω ποτε..απλό..ημουν θεωρητικος άλλο που αλλαξα τομεα..Οταν εχεις κλιση σε κατι θελει και δουλεια για να επιτυχεις,που θελει,να ασχοληθεις,που θελει να σε ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Σκέψου ότι αν δεν σου αρέσει κάτι,κάποια στιγμή θα το βαρεθείς ή απλά δεν θα έχει νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εντάξει βέβαια αν αυτό με το οποίο ασχοληθείς δεν αποδίδει με τίποτα και δε φταις εσύ αλλά οι προοπτικές,προφανώς κάνεις κάτι που σου αποφέρει χρήμα ή τέλος πάντων σε αυτό που έχεις κλίση!! Επίσης εντάξει ένας μαθηματικός δεν έχει και τρελές προοπτικές σε σχέση με έναν ιστορικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ του να ασχοληθείς με αυτό στο οποίο έχεις κλίση (αυτό στο οποίο μπορείς να γίνεις καλός χωρίς να πρέπει να φτύσεις αίμα), αρκεί να μην σε απωθεί ως επάγγελμα.

Το ερώτημα είναι πώς να καταλάβεις σε τι έχεις κλίση...

Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα αλλά μόνο 100 διαφορετικές σχολές. Στην εποχή που ζούμε δεν υπάρχει πλέον ευθεία συνεπαγωγή μεταξύ αυτού που σπούδασες και αυτού που θα κάνεις ως επάγγελμα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.

Το τι σου αρέσει είναι σχετικό. Δεν σημαίνει πως επειδή σου αρέσει η Ιστορία θα σου αρέσει και η δουλειά του ιστορικού ή ότι δεν θα σου αρέσει μια άλλη δουλειά για την οποία θα ήταν καλύτερο να έχεις σπουδάσει μαθηματικά ή ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ του να ασχοληθείς με αυτό στο οποίο έχεις κλίση (αυτό στο οποίο μπορείς να γίνεις καλός χωρίς να πρέπει να φτύσεις αίμα), αρκεί να μην σε απωθεί ως επάγγελμα.

Το ερώτημα είναι πώς να καταλάβεις σε τι έχεις κλίση...

Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα αλλά μόνο 100 διαφορετικές σχολές. Στην εποχή που ζούμε δεν υπάρχει πλέον ευθεία συνεπαγωγή μεταξύ αυτού που σπούδασες και αυτού που θα κάνεις ως επάγγελμα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.

Το τι σου αρέσει είναι σχετικό. Δεν σημαίνει πως επειδή σου αρέσει η Ιστορία θα σου αρέσει και η δουλειά του ιστορικού ή ότι δεν θα σου αρέσει μια άλλη δουλειά για την οποία θα ήταν καλύτερο να έχεις σπουδάσει μαθηματικά ή ψυχολογία.

Δηλαδή με τι αν έχεις κλίση δε χρειάζεται να φτύσεις αίμα για να επιτύχεις ή για να εξελιχθείς; Και δε μιλάω για τραγουδιστές,ποδοσφαιριστές ,κλπ,κλπ,κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δηλαδή με τι φτύνεις αίμα αν δεν έχεις κλίση και με τι αν έχεις κλίση δε χρειάζεται να φτύσεις αίμα για να επιτύχεις ή για να εξελιχθείς; Και δε μιλάω για τραγουδιστές,ποδοσφαιριστές ,κλπ,κλπ,κλπ
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Τι σχέση έχουν οι τραγουδιστές και οι ποδοσφαιριστές; Για σπουδές δεν μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αυτό που έχεις κλίση πιστεύω είναι καλύτερο. Γιατί ναι μεν όταν αγαπάς κάτι το κάνεις με μεράκι, αλλά όταν το'χεις με αυτό το κάνεις πιο επιτυχημένα. :)

Ας πούμε, εγώ θα έδινα τα πάντα για να γίνω γιατρός αλλά δεν έχω κλίση σε θετικά μαθήματα (εξαίρεση τη βιολογία) οπότε θέλω να ασχοληθώ με την κλίση μου, τις γλώσσες, που είναι επίσης κάτι που αγαπώ! :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Τι σχέση έχουν οι τραγουδιστές και οι ποδοσφαιριστές; Για σπουδές δεν μιλάμε;

Άκυρο αυτό που είπα!! Εννοώ ότι όσο αναφορά τις σπουδές!! Ένα λαμπρό(λέμε τώρα) μαθηματικό μυαλό,πρέπει να δουλέψει το ταλέντο του αν έχει τη διάθεση..Ό,τι και αν κάνει ο καθένας αν δε το παλέψει,ειδικά στην εποχή που ζούμε δε διακρίνεται και δεν επιβιώνει από την αγορά εργασίας!Αν κυνηγήσεις κάτι που σου αρέσει πάλι,περισσότερες πιθανότητες έχεις.

Αυτό που έχεις κλίση πιστεύω είναι καλύτερο. Γιατί ναι μεν όταν αγαπάς κάτι το κάνεις με μεράκι, αλλά όταν το'χεις με αυτό το κάνεις πιο επιτυχημένα. :)

Ας πούμε, εγώ θα έδινα τα πάντα για να γίνω γιατρός αλλά δεν έχω κλίση σε θετικά μαθήματα (εξαίρεση τη βιολογία) οπότε θέλω να ασχοληθώ με την κλίση μου, τις γλώσσες, που είναι επίσης κάτι που αγαπώ! :) :D

Δυστυχώς όμως δε συμβαίνει πάντα αυτό..τυχερή είσαι πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Εντάξει βέβαια αν αυτό με το οποίο ασχοληθείς δεν αποδίδει με τίποτα και δε φταις εσύ αλλά οι προοπτικές,προφανώς κάνεις κάτι που σου αποφέρει χρήμα ή τέλος πάντων σε αυτό που έχεις κλίση!! Επίσης εντάξει ένας μαθηματικός δεν έχει και τρελές προοπτικές σε σχέση με έναν ιστορικό!

μιλώντας για μαθηματικα => φυσικο,μαθηματικο στην πρωτη σκαλα ,και σε δευτερο πλανο εφαρμογες οικονομικες,πολυτεχνικες και ενα σωρο αλλες ολες οι παραπανω σχολες εχουν απειρες προοπτικες συγκριτικα με εναν ιστορικο,μην περιοριζεσαι μονο στην ελληνικη πραγματικοτητα

Αυτό που έχεις κλίση πιστεύω είναι καλύτερο. Γιατί ναι μεν όταν αγαπάς κάτι το κάνεις με μεράκι, αλλά όταν το'χεις με αυτό το κάνεις πιο επιτυχημένα. :)

Ας πούμε, εγώ θα έδινα τα πάντα για να γίνω γιατρός αλλά δεν έχω κλίση σε θετικά μαθήματα (εξαίρεση τη βιολογία) οπότε θέλω να ασχοληθώ με την κλίση μου, τις γλώσσες, που είναι επίσης κάτι που αγαπώ! :) :D

το ιδεατο ειναι να εχεις κλιση σε κατι και να το αγαπας,αλλα αυτο δεν συμβαινει παντα εξου και μπαινει το παραπανω διλημμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
μιλώντας για μαθηματικα => φυσικο,μαθηματικο στην πρωτη σκαλα ,και σε δευτερο πλανο εφαρμογες οικονομικες,πολυτεχνικες και ενα σωρο αλλες ολες οι παραπανω σχολες εχουν απειρες προοπτικες συγκριτικα με εναν ιστορικο,μην περιοριζεσαι μονο στην ελληνικη πραγματικοτητα

Αυτό είναι απάντηση για εσένα,γιατί όπως θα γνωρίζεις οι Ιστορικοί έχουν άλλες προοπτικές στο εξωτερικό!

Όσοι συμφωνείτε με τη κλίση ψηφίζετε το πρώτο από ό,τι κατάλαβα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Άκυρο αυτό που είπα!! Εννοώ ότι όσο αναφορά τις σπουδές!! Ένα λαμπρό(λέμε τώρα) μαθηματικό μυαλό,πρέπει να δουλέψει το ταλέντο του αν έχει τη διάθεση..Ό,τι και αν κάνει ο καθένας αν δε το παλέψει,ειδικά στην εποχή που ζούμε δε διακρίνεται και δεν επιβιώνει από την αγορά εργασίας!Αν κυνηγήσεις κάτι που σου αρέσει πάλι,περισσότερες πιθανότητες έχεις.
ναι,αλλά ειναι αυτονοητο πως αν επιλεξει κλιση θα προσπαθησει,δεν θα τεμπελιαζει,μπορει να το κανει σαν το σιροπι που παιρναμε μικροι,αλλα παντως θα προσπαθησει σοβαρα
το θεμα ειναι πως δεν θα αντλει την ιδια χαρα με ενα λιγοτερο ανταγωνιστικο πεδιο οπως καλη ωρα η ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όλοι πρέπει να δουλέψουν, αλίμονο. Αλλά αν η επιλογή είναι ανάμεσα σε αυτό που σου αρέσει και σε αυτό στο οποίο έχεις κλίση, θεωρώ πως έχεις περισσότερες πιθανότητες να επιτύχεις αν επιλέξεις αυτό στο οποίο έχεις κλίση. Γιατί αν ασχοληθείς με κάτι που σου αρέσει αλλά στο οποίο δεν έχεις κλίση θα χρειαστεί περισσότερη προσπάθεια από μέρους σου για να γίνεις καλός / άριστος (αναλόγως τι στόχους έχει ο καθένας) και μπορεί ποτέ να μην καταφέρεις να γίνεις πετυχημένος.

Ιδανικά φυσικά θα ήταν καλό να σπουδάσεις κάτι που να σου αρέσει και ταυτόχρονα να έχεις και κλίση. Αυτό είναι το υπέρτατο win-win.

Και να υπάρχουν και δουλειές στην αγορά εργασίας φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top