Να πάω φροντιστήριο ή όχι; Και εάν ναι, ποιο να επιλέξω;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Παω σε ιδιωτικό σχολείο. Στη γ λυκείου, τα μαθήματα γίνονται απο τους καθηγητές με εντατικούς ρυθμούς. Καθε εβδομάδα γράφουμε προσομοίωση .........….Θα χρειαστεί σε ολο αυτο να παω φροντιστηριο; ………... εχουμε αρχίσει απο φετος να βγαζουμε υλη της γ λυκείου στα μαθηματικά στη φυσική στη χημεία και στην έκθεση...….Λοιπόν; Τι λέτε; Φροντ η σχολείο και μόνο σχολείο;
Δεν "πηγαίνεις" φροντιστήριο, αλλά ουσιαστικά παρακολουθείς φροντιστήριο μέσα στο σχολείο σου. Οι μαθητές της Γ λυκείου του σχολείου σου τι κάνουν; Μήπως ιδιαίτερα;

 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Παω σε ιδιωτικό σχολείο. Στη γ λυκείου, τα μαθήματα γίνονται απο τους καθηγητές με εντατικούς ρυθμούς.
Καθε εβδομάδα γράφουμε προσομοίωση σε ενα απο τα μαθήματα που δινουμε στις πανελλήνιες
Εχουμε καθε μερα 7ωρα και κανουμε φουλ προετοιμασία μεσα στην τάξη. Λυνουμε πολλές ασκήσεις, λεμε πολλες φορες τη θεωρία και γενικα ακολουθούμε ενα καλό πρόγραμμα.
Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω
Θα χρειαστεί σε ολο αυτο να παω φροντιστηριο; Πιστεύετε οτι θα μου δώσει κατι εξτρα το φροντιστήριο ; Ή μπορώ να στηριχθω αποκλειστικά στο σχολειο μου και να πετύχω στις πανελλήνιες;
Θα ηθελα να ακούσω τις απόψεις σας.
(Λεπτομερειες: ειμαι β λυκείου θετικων σπουδών. Στο σχολείο μου εχουμε διαφοροποιημένο προγραμμα και εχουμε αρχίσει απο φετος να βγαζουμε υλη της γ λυκείου στα μαθηματικά στη φυσική στη χημεία και στην έκθεση. Για την ώρα δεν πάω φροντιστηριο. Τα καταφέρνω καλα στα μαθήματα . Τέλος, στοχεύω στο χημικο της Αθήνας που εχει βάση γύρω στα 17.500 μορια)
Λοιπόν; Τι λέτε; Φροντ η σχολείο και μόνο σχολείο;


Αν θέλεις στείλε να σου πω και προσωπικό μηνυμα την δική μου εμπειρία και τι θα εκανα (ή δεν) αν γυρνούσα τον χρονο πίσω , διότι και εγώ σε τέτοια περίπτωση βρισκόμουν.



Αυτό που εχω να σ πω εδώ, είναι να κάνεις σε μαθημα 1 πχ μάθημα ιδιαίτερα στο οποίο δυσκολεύεσαι πιο πολυ.
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν "πηγαίνεις" φροντιστήριο, αλλά ουσιαστικά παρακολουθείς φροντιστήριο μέσα στο σχολείο σου. Οι μαθητές της Γ λυκείου του σχολείου σου τι κάνουν; Μήπως ιδιαίτερα;



Δυστυχώς ΟΛΟΙ κανουν φροντιστήρια. Εχω ρωτήσει και εχω μάθει.
Για καποιο λογο δεν τους αρκει το σχολείο... Και εγω δεν το καταλαβαίνω αυτό
Αλλα τελος πάντων
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δυστυχώς ΟΛΟΙ κανουν φροντιστήρια. Εχω ρωτήσει και εχω μάθει.
Για καποιο λογο δεν τους αρκει το σχολείο... Και εγω δεν το καταλαβαίνω αυτό
Αλλα τελος πάντων


Εν μέρει ισχύει αυτο που λες, Όμως εξαρτάται απο το καθε ιδ.σχολειο ..το καθε ενα λειτουργεί εντελώς δοαφορετικα ..υπαρχουν καποια που σου λενε « δε θα κανεις τπτ» και άλλα στα οποία πρεπει οπωσδήποτε να κανεις φροντ. Και το σχολειο λειτουργεί παράλληλα με το φροντ.
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν "πηγαίνεις" φροντιστήριο, αλλά ουσιαστικά παρακολουθείς φροντιστήριο μέσα στο σχολείο σου. Οι μαθητές της Γ λυκείου του σχολείου σου τι κάνουν; Μήπως ιδιαίτερα;


Εν μέρει ισχύει αυτο που λες, Όμως εξαρτάται απο το καθε ιδ.σχολειο ..το καθε ενα λειτουργεί εντελώς δοαφορετικα ..υπαρχουν καποια που σου λενε « δε θα κανεις τπτ» και άλλα στα οποία πρεπει οπωσδήποτε να κανεις φροντ. Και το σχολειο λειτουργεί παράλληλα με το φροντ.

Οχι οχι το σχολείο μου εχει φουλ πρόγραμμα... Σας ειπα
Αλλα ετσι οπως το βλεπω ναι δεν θα κανω φροντιστήρια εγω.
Θα ήταν overkill οπως είπατε!

Οχι οχι το σχολείο μου εχει φουλ πρόγραμμα... Σας ειπα
Αλλα ετσι οπως το βλεπω ναι δεν θα κανω φροντιστήρια εγω.
Θα ήταν overkill οπως είπατε!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αριστοτέλειο (Παπαδόπουλος) και το Άσυν
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν αξίζουν τα φροντιστήρια Ώθηση και Ειδέναι στο Μαρούσι; Επιπλέον, μήπως γνωρίζετε και τα δίδακτρα για 3ο πεδίο; Ευχαριστώ!
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν αξίζουν τα φροντιστήρια Ώθηση και Ειδέναι στο Μαρούσι; Επιπλέον, μήπως γνωρίζετε και τα δίδακτρα για 3ο πεδίο; Ευχαριστώ!
Για την Ώθηση έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια.
Για τα δίδακτρα δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά νομίζω είναι λίγο πιο ακριβά από αυτά στον Ηράκλειτο (430€)
 

GTS

Νεοφερμένος

Ο GTS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Θα ηθελα να μου πρότεινετε παρα πολυ καλα φροντιστηρια στη Θεσσαλονίκη , για μαθητες που προετοιμαζονται για ιατρικη !
 

Petros.21

Νεοφερμένος

Ο Petros.21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο φροντιστήριο για θεωρητική κατεύθυνση και συγκεκριμένα για τα αρχαία στη περιοχή του Πειραιά;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Θα ηθελα να μου πρότεινετε παρα πολυ καλα φροντιστηρια στη Θεσσαλονίκη , για μαθητες που προετοιμαζονται για ιατρικη !
Ανατολική, δυτική Θεσσαλονίκη ή κέντρο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.

GTS

Νεοφερμένος

Ο GTS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ανατολική, δυτική Θεσσαλονίκη ή κέντρο?
Ανατολική, δυτική Θεσσαλονίκη ή κέντρο?

Ανατολική, δυτική Θεσσαλονίκη ή κέντρο?
Οπου να ναι
Ανατολική, δυτική Θεσσαλονίκη ή κέντρο?
Κεντρο
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Τότε:
Αν "όπου να ναι": Οιδανικω(Εύοσμος).
Αν "κέντρο": Ελιξ.
ΥΓ: Δεν έχω προσωπική εμπειρία (είμαι Ανθρωπιστικών σπουδών) από τα παραπάνω, παρά μόνο θετικές γνώμες από φίλους/συμμαθητές. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα αξιόλογα φροντιστήρια για ιατρική στην Θεσσαλονίκη.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Όλα σχεδόν τα φροντιστήρια κάνουν την ίδια δουλειά, σημασία έχει ή προσωπική προσπάθεια και η προσήλωση στο στόχο σου, τό πάθος όταν διαβάζεις
Εγώ πήγα στην γειτονιά μου, ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου και έτσι δεν έχανα και χρόνο
Μια χαρά τά κατάφερα, περνάω ιατρική
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, τότε ναι, να πας φροντιστήριο.
Τώρα για φροντιστήρια στη Θεσσαλονίκη, γνωρίζω μόνο για τα μαθήματα της παλαιας θεωρητικής κατεύθυνσης, οπότε δεν μπορώ να βοηθησω
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Οπου να ναι

Κεντρο
Δες ελιξ. Εγώ εκει πήγαινα για ιατρική. Και Βακάλη έχω ακουσει καλα λόγια. Οχι για όλους τους καθηγητές όμως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τότε:
Αν "όπου να ναι": Οιδανικω(Εύοσμος).
Αν "κέντρο": Ελιξ.
ΥΓ: Δεν έχω προσωπική εμπειρία (είμαι Ανθρωπιστικών σπουδών) από τα παραπάνω, παρά μόνο θετικές γνώμες από φίλους/συμμαθητές. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα αξιόλογα φροντιστήρια για ιατρική στην Θεσσαλονίκη.
Το οιδανικώ είναι πρωην ελιξ που απλά τα έσπασαν οι συνέταιροι το 2017 και μετονομάστηκε. Είναι η ιδια νοοτροπια και μοιράζονται ακόμα καθηγητές. Πλέον βέβαια υπάρχει ελιξ και στον Εύοσμο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top