Να καταργηθούν τα Λατινικά;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Το μάθημα διδάσκεται στην Ιταλία και στην Ολλανδία και στη Γαλλία και σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης,
Μάλιστα στην Ιταλία δίνεται στα παιδιά ένα κείμενο στην αρχαία ελληνική και πρέπει να το μεταφράσουν στα λατινικά και τα ιταλικά.
Τώρα για το αν πρέπει ή όχι να διδάσκονται, δε νομίζω πως είναι κακό να τα μαθαίνουμε πάντως σίγουρα όχι με τον τρόπο με τον οποίο διδάσκονται και εξετάζονται

O προοδευτισμός στην Ελλάδα σημαίνει ξήλωμα του παρελθόντος. Το αστείο δε, είναι ότι οι προοδευτικοί ντρέπονται για κάθε τι ελληνικό από πολιτισμικής πλευράς ενώ από την άλλη, διάφοροι λαοί ψάχνουν να μάθουν με κάθε τρόπο για τον αρχαίο ελληνικό ή και γενικότερα, πολιτισμό της Μεσογείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Μάλιστα... ευχαριστώ για τις απαντήσεις (και πάνω απ'όλα ευχαριστώ που δεν μου κάνατε ''dislike'' στο 1ο μου σχόλιο... :P :) ). Βασικά οι γνώσεις μου για ότι ανέφερα δεν είναι αποκλειστικά δικές μου. Π.χ. όταν έγραψα πως δεν διδάσκονται στην Ιταλία, το είπα γιατί μου το είπε μια φιλόλογος. Δεν περίμενα να μην είναι ενημερωμένει.. -_-.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πρεπει να καταργηθούν... Θα ήθελα να ειχα μάθει Λατινικά και συμφωνώ οτι δεν πρεπει να είναι προνόμιο της θεωρητικής... Απο την άλλη έχω ακούσει οτι στηρίζεται πολυ στην παπαγαλία όπως διδάσκεται σήμερα... Αυτο πρεπει να αλλάξει!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο
ξερετε ποσες αλλες χωρες εχουν τον μυθο πως "παρα μια ψηφο θα ηταν η επισημη γλωσσα "του τεχνητου αυτου κρατους που λεγεται ΗΠΑ;
ουυυ πολλες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Άντε να δούμε πότε αυτά τα μυαλά μας θα ξεκολλήσουν από το "Ε και σε τι μου χρειάζεται αυτό;"... Τελικά, ίσως να μη φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα που μερικοί παραπονιέστε αλλά το γεγονός ότι ξαφνικά γίναμε όλοι ξεφτέρια και μάθαμε να ξεχωρίζουμε τι θα μας χρειαστεί και τι όχι.. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο
ξερετε ποσες αλλες χωρες εχουν τον μυθο πως "παρα μια ψηφο θα ηταν η επισημη γλωσσα "του τεχνητου αυτου κρατους που λεγεται ΗΠΑ;
ουυυ πολλες :)

Όλα τα κράτη είναι τεχνητά, εδώ περα να δεις τι μαστόρεμα έχει πέσει σε ιστορία γλώσσα και πληθυσμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτό με τη μια ψήφο όλοι το έχουμε ακούσει αλλα νομίζω οτι έχουμε την κρίση να καταλάβουμε το κατα πόσο αληθευει!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ξέρετε κάτι, παρά μία ψήφο η Ελληνική θα είχε βγει επίσημη γλώσσα :P χαχαχα πλάκα κάνω.. βασικά δεν ξέρω τι αληθεύει; Πραγματικά... για μία ψήφο ήηη... βλακείες;.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Οοοοοχι, να παραμείνει και να διδάσκεται και στις άλλες γενιές που θα περάσουν, δηλαδή γιατί να τα βγάλουν; Σίγουρα είναι μια νεκρή γλώσσα και άχρηση αλλά εμείς γιατί να περνάμε αυτό το λούκι και να παλεύουμε να μάθουμε τα στανταράκια που μπαίνουν κάθε φορά για ένα καλό βαθμό; Το διάβασμα των λατινικών είναι για να κόψεις φλέβα, απλά σε πιάνει πονοκέφαλος, δεν καταλαβαίνω πού βρίσκουν την ευκολία μερικοί στα λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Από ότι έχω καταλάβει (γιατί δεν τα διδάχτηκα στο σχολείο) προετοιμασία για να δώσω λατινικά στην Ελλάδα σημαίνει μαθαίνω απ’ έξω τις μεταφράσεις μιας 20αριας κειμένων χωρίς να καταλαβαίνω τη σημασία των λέξεων, ποιο είναι το ρίμα, ποιο το ουσιαστικό κτλ και ένα σορό γραμματικούς κανόνες όλα παπαγαλία… και παω και δίνω ότι έγραψε η ταινία και αν κάτσει το στανταρακι περναω... τελικά έχετε δίκιο παιδιά μάλλον πρέπει να καταργηθούν για το καλό τους πιο πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από ότι έχω καταλάβει (γιατί δεν τα διδάχτηκα στο σχολείο) προετοιμασία για να δώσω λατινικά στην Ελλάδα σημαίνει μαθαίνω απ’ έξω τις μεταφράσεις μιας 20αριας κειμένων χωρίς να καταλαβαίνω τη σημασία των λέξεων, ποιο είναι το ρίμα, ποιο το ουσιαστικό κτλ
Όχι, δεν είναι καθόλου έτσι. Και λέξεις μαθαίνεις, και συντακτικό και γραμματική. Το πρόβλημα με τα λατινικά δεν είναι ότι τα παπαγαλίζεις. Το πρόβλημα είναι ότι τα μαθαίνεις στα γρήγορα και μετά τα παρατάς. Όποια γλώσσα και να μάθεις εντατικά και μετά να μην την ξανακουμπήσεις, θα την ξεχάσεις. Είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Δεν ξέρουν οι Ιταλοί, εμείς ξέρουμε περισσότερα. Εμείς είμαστε οι ειδικοί στις νεκρές γλώσσες, καθώς έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία να διδάσκουμε και αρχαία ελληνικά. Στα λατινικά θα κολλήσουμε;
Ααα ρε Dias... πόσο καλός και έξυπνος είσαι!!! Πολύ εντυπωσιακές οι γνώσεις σου! Σοβαρά μιλάω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εντελώς ενημερωτικά σας λέω ότι πριν λίγο έπεσα πάνω σε μια συζήτηση στο Facebook όπου μια φίλη μου που μένει στην Αυστρία παραπονιόταν επειδή δεν μπορούσε να αλλάξει σχολείο στο 13χρονο γιο της. Ήθελε να τον στείλει σε ένα ειδικό δίγλωσσο σχολείο αλλά χρειάζεται ...μέσον (χαχαχα συμβαίνουν κι αλλού φαίνεται). Ο λόγος που θέλει να αλλάξει σχολείο είναι ότι δεν θέλει να κάνει άλλα λατινικά (κάνει ήδη δύο χρόνια) . Ο 13χρονος ξαναλέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τα λατινικά μου φαίνονταν πολύ ωραία στο λύκειο, ήταν όμως και χρήσιμα. Ξέρεις πόσα κοινά έχει η αγγλική γλώσσα (όντας λατινογενής) με τα λατινικά? Επίσης, νεκρή γλώσσα είναι και τα αρχαία ελληνικά όμως όλοι τα επευφημούν γιατί είναι "η γλώσσα των προγόνων μας". Προσωπικά δεν με έχει βοηθήσει πέρα από μια βαθύτερη κατανόηση της γλώσσας μας.

εννοειται να καταργηθουν,δεν ειναι καν γλωσσα των προγονων μας ή εστω βαση της γλωσσας μας

τα αρχαια ελληνικα παλι να μην καταργηθουν για τους δυο παραπανω λογους και γιατι μαθαινοντας τα αποκτας προσβαση σε ωραιοτατη φιλολογια,ειναι και ωραια,παιχνιδιαρικα,πιο εξυπνα απο την μετεξελιξη τους

αν το πάμε έτσι, γιατί μαθαίνουμε αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά κλπ? αφού δεν είναι καν η γλώσσα των προγόνων μας ή έστω η βάση των ελληνικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ναι, όμως οι ξένες γλώσσες ομιλούνται και θα ομιλούνται για πάντα. Ούτως η άλλως τις χρειαζόμαστε για την μελλοντική εργασία μας. Από την άλλη, τα Λατινικά δε θα μας χρειαστούν πουθενά. Ούτε για κάποια θέση εργασίας, ούτε και θα συνομιλήσουμε και ποτέ σε αυτή τη γλώσσα. Δε λέω, όντως σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ πράγματα μας βοηθά (κατανόηση κάποιων γλωσσών, να βρίσκουμε το βαθύτερο νόημα σε κάποιες λέξεις), όμως εάν είναι να διδάσκονται, ας διδάσκονται αλλά χωρίς τις σημερινές υπερβολές που γίνονται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
τα Λατινικά δε θα μας χρειαστούν πουθενά....
Τι λες; Και τα λατινικά και τα αρχαία μπορεί να μας χρειαστούν! Αν ανακαλυφθεί η χρονομηχανή και ταξιδέψουμε στο παρελθόν, πώς θα συνεννοούμαστε με τον Ιούλιο Καίσαρα και τον Περικλή;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τι λες; Και τα λατινικά και τα αρχαία μπορεί να μας χρειαστούν! Αν ανακαλυφθεί η χρονομηχανή και ταξιδέψουμε στο παρελθόν, πώς θα συνεννοούμαστε με τον Ιούλιο Καίσαρα και τον Περικλή;
:P Ωχχχχχ!! Δεν το σκέφτηκα αυτό :redface:... τα παίρνω όλα πίσω.. :P χαχαχαχαααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σε ποιες τάξεις κάνουν λατινικά? Όταν ήμουν εγώ σχολείο κάναμε μόνο στην Γ' Λυκείου οι τριτοδεσμίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Σε ποιες τάξεις κάνουν λατινικά? Όταν ήμουν εγώ σχολείο κάναμε μόνο στην Γ' Λυκείου οι τριτοδεσμίτες.

Με το σύστημα των κατευθύνσεων και στην β΄ και στη γ΄ λυκείου. Με το νέο σύστημα μόνο στην γ΄ λυκείου και όσοι επιλέγουν ανθρωπιστικές-νομικές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τότε γιατί σκάμε? Θέλουμε να μην διδάσκονται ούτε σε αυτούς που τα χρειάζονται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top