Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όλοι γκρινιάζετε για τα αρχαία,αλλά είμαι σίγουρος πως άν κάποτε περνούσε στο πρόγραμμα διδασκαλίας κάποια γλώσσα των ξωτικών της Μέσης Γής του Τόλκιν(εξισου "νεκρές" γλώσσες) θα πετούσαμε όλοι τις σκούφιες μας και θα κάναμε ουρές να γραφτούμε στο μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Συμφωνώ με ότι ειπώθηκε από τα άτομα που είπαν ότι είναι μία νεκρή γλώσσα καθώς δεν ομιλείται. Από εκεί και πέρα οι γνώμες διίστανται. Εγώ να ρωτήσω κάτι; Όταν στο γυμνάσιο τα μαθήματα που σου είναι άχρηστα μετριούνται με το μάτσο (και για πολλούς μέσα σε αυτά εντάσσονται και τα Αρχαία) γιατί ποτέ κανείς δεν παραπονέθηκε για τα άλλα μαθήματα παρά μόνο για τα Αρχαία;:confused:
Δεν μπορούμε να θέλουμε να είμαστε το ίδιο μπροστά όσο και οι άλλες χώρες όσον αφορά τεχνολογικά επιτευγμάτα κλπ κλπ και να'χουμε ένα εκπαιδευτικό σύστημα υπό διάλυση (γιατί κακά τα ψέμματα, υπό διάλυση είναι) στο οποίο το μόνο που μας είναι άχρηστο είναι τα Αρχαία και όλα τα άλλα μαθήματα είναι χρήσιμα.
Κάτι άλλο. Πολλοί υποστηρίζουν να αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας και συμφωνώ με αυτό διότι υπάρχουν και παιδιά που μόλις δουν Αρχαία πετάνε σπυριά . Ωραία, να αλλάξει και να γίνει πώς; (Ξέρω,ξέρω. Να επιμένουμε στο νόημα των κειμένων. Κάτι άλλο; Πιο ακριβές; Έχετε να πείτε;)
Δυστυχώς εγώ που αυτό συμπεραίνω είναι ότι ζητάμε πράγματα τα οποία λόγω του γεγονότος ότι δεν υπάρχουν υποδομές σε αυτή τη χώρα που λέγεται Ελλάδα δεν μπορούν να γίνουν. Κακώς ή καλώς αυτή είναι η αλήθεια..:/:
Φερι καλη χρονια! Εγω ναι υποστηριζω οτι πρεπει να αλλαξει ο τροπος διδασκαλιας! Ας μην ειναι τοσες οι ωρες οποως ειπαν κι αλλα παιδια διδασκομαστε πιο πολλα αρχαια παρα νεα! Ασφαλως και να μην καταργηθουν γιατι κατι λιγο εχουν να σου προσφερουν... Φυσικα και δεν γινεται να συναγωνιστουμε αλλες χωρες που το συστημα εκαπιδευσης τους ειναι μελετημενο και ασφαλως καλυτερο! Απλα αν αυτη τη στιγμη καποιος διαβαζε αυτο το τοπικ... ( καποιος που να μπορυσε να κανει κατι) ας δειξουν λιγο ενδιαφερον!:/:
Όλοι γκρινιάζετε για τα αρχαία,αλλά είμαι σίγουρος πως άν κάποτε περνούσε στο πρόγραμμα διδασκαλίας κάποια γλώσσα των ξωτικών της Μέσης Γής του Τόλκιν(εξισου "νεκρές" γλώσσες) θα πετούσαμε όλοι τις σκούφιες μας και θα κάναμε ουρές να γραφτούμε στο μάθημα...
Καλη χρονια και σε εσενα!:) Εμ... Αυτο που ειπες για τις αλλες νεκρες γλωσσες δεν πολυ στεκει.... Αυτοι που μπορουν να κρινουν ( και δεν βαζω εμενα μεσα) με ακριβεια την οποια ''νεκρη'' γλωσσα θα την εβλεπαν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα αρχαια! Ουτε θα της εδειναν ενα + παραπανω ουτε ενα -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Άλλο εννοούσε ο χρήστης, ότι δηλαδή μας χαρακτηρίζει ως λαός μια μεγάλη δόση ξενομανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όλοι γκρινιάζετε για τα αρχαία,αλλά είμαι σίγουρος πως άν κάποτε περνούσε στο πρόγραμμα διδασκαλίας κάποια γλώσσα των ξωτικών της Μέσης Γής του Τόλκιν(εξισου "νεκρές" γλώσσες) θα πετούσαμε όλοι τις σκούφιες μας και θα κάναμε ουρές να γραφτούμε στο μάθημα...
Βασικά, οι γλώσσες του Tolkien όχι μόνο νεκρές, αλλά ούτε υπαρκτές είναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Βασικά, οι γλώσσες του Tolkien όχι μόνο νεκρές, αλλά ούτε υπαρκτές είναι:P

Συν του ότι ήτο ατυχές το παράδειγμα, διότι ο δημιουργός τους γνώριζε άριστα τόσο τη Λατινική, όσο και την αρχαία Ελληνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όλοι γκρινιάζετε για τα αρχαία,αλλά είμαι σίγουρος πως άν κάποτε περνούσε στο πρόγραμμα διδασκαλίας κάποια γλώσσα των ξωτικών της Μέσης Γής του Τόλκιν(εξισου "νεκρές" γλώσσες) θα πετούσαμε όλοι τις σκούφιες μας και θα κάναμε ουρές να γραφτούμε στο μάθημα...

Δεν γκρινιάζουμε για τ' Αρχαία, ξεκάθαρα λέμε ότι είναι χάσιμο χρόνου. Simple as that. :P

Σκατά και στον Tolkien, προσωπικά εντελώς. Το ίδιο χάσιμο χρόνου θα 'ταν οι γλώσσες του.

Τη διαφορά όμως δεν πιάνεις (α, νομίζω σε θυμάμαι τώρα, αν δε μπερδεύω τα nicks): Κανένας δεν απαγορεύει σε κανέναν να μάθει Sindarin εκτός σχολείου. Και κανένας δε με υποχρεώνει να τη μάθω στο σχολείο. Γαμάτα. Τα αρχαία γιατί μου τα πετάς στη μάπα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Να μαθαινουμε τοτε μονο προσθεση και αφαιρεση στο σχολειο.:D

Α,και λιγη γεωγραφια,να ξερουμε που κατοικουμε τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Να μαθαινουμε τοτε μονο προσθεση και αφαιρεση στο σχολειο.:D

Α,και λιγη γεωγραφια,να ξερουμε που κατοικουμε τουλαχιστον.

Και αγγλικά για να βλέπουν τα παιδάκια αμερικάνικες σειρές χωρίς υποτίτλους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και αγγλικά για να βλέπουν τα παιδάκια αμερικάνικες σειρές χωρίς υποτίτλους :P

χαχαχχα εμ φυσικα! Αγγλικα δεν θα μαθουμε;
Η τσουφου εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και αγγλικά για να βλέπουν τα παιδάκια αμερικάνικες σειρές χωρίς υποτίτλους :P

Καλύτερα Κινέζικα. Η γλώσσα του μέλλοντος. :P

Υγ. Με γεια το νικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και αγγλικά για να βλέπουν τα παιδάκια αμερικάνικες σειρές χωρίς υποτίτλους :P

Τι να διαβαζουν στους υποτιτλους των Αμερικανικων,τα φωνηεντα που φωναζει η αλλη στημενη στα 4 ?:redface::redface:

Εκτος και αμα απαγγελει κανενα ποιημα,πχ ''Αχχχ Ε..λλαδα ΣαγααααααΑπω'':redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν γκρινιάζουμε για τ' Αρχαία, ξεκάθαρα λέμε ότι είναι χάσιμο χρόνου. Simple as that. :P

Σκατά και στον Tolkien, προσωπικά εντελώς. Το ίδιο χάσιμο χρόνου θα 'ταν οι γλώσσες του.

Τη διαφορά όμως δεν πιάνεις (α, νομίζω σε θυμάμαι τώρα, αν δε μπερδεύω τα nicks): Κανένας δεν απαγορεύει σε κανέναν να μάθει Sindarin εκτός σχολείου. Και κανένας δε με υποχρεώνει να τη μάθω στο σχολείο. Γαμάτα. Τα αρχαία γιατί μου τα πετάς στη μάπα? :P

Αυτό που ήθελα να πώ είναι πώς,τα αρχαία είναι νεκρή γλώσσα,τόσο και οι γλώσσες του Τόλκιν.
Άρα εξίσου άχρηστες.Οι γλώσσες των ξωτικών όμως μπορεί να πεί κάποιος πως είναι "cool",ενώ αυτή των αρχαίων μυρίζει ναφθαλίνη.

Θα συμφωνήσω πως ναί,ο τροπος διδασκαλίας είναι βαρετός και εντελώς λάθος.
Διαφωνώ όμως στην ιδέα της κατάργησης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena98

Νεοφερμένος

Η elena98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Έχεις άγνοια. Καλύτερα να αφοσιωθείς σε άλλους τομείς.
Ο.Κ. παραδεχομαι οτι εχω αγνοια καθως ειμαι ενα 14χρονο μωρο και παρακαλω εσενα τον γνωστη να μου απαντησει στα παρακατω:
1. Ακουω συνεχως για επιχειρημα οτι πρεπει να μαθαινουμε τα αρχαια γιατι ετσι θα καταλαβουμε τη συγχρονη γλωσσα μας. Αν αυτο ειναι σωστο γιατι τελικα δεν εχει αποτελασμα?
2. Η γλωσσα μας οπως και ολες οι γλωσσες εξελιχθηκαν με τα χρονια. Γιατι σε κανενα κρατος του κοσμου δεν διδασκουν την αρχαια γλωσσα τους στα σχολεια? Μονο εμεις ειμαστε οι εξυπνοι?
3. Αν τις ωρες που χανουμε για να παπαγαλιζουμε τη μεταφραση, τη γραμματικη και το συντακτικο της πεθαμενης αρχαιας ελληνικής, ασχολιομασταν με το να διδασκομαστε σωστα τη συγχρονη ελληνικη γλωσσα μας, μηπως θα ειμασταν σε καλυτερο γλωσσικο επιπεδο?
4. Οσοι δεν θελουν τα αρχαια κατηγορουνται για ξενομανια. Μηπως το σωστο ειναι οτο οι οπαδοι των αρχαιων υποφερουν απο αγονη προγονοπληξια?
Περιμενω σαφεις και καθαρες απαντησεις και ελπιζω οχι ασαφεις εξυπναδες.
Φιλικα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
"Μωράκι",

1. Γιατί ουσιαστικά δε μαθαίνετε.
2. Ποιος σου είπε τέτοιες βλακείες;
3. Όχι. Είναι αλληλένδετα.
4. Καλή γνώση της Ελληνικής έχουν. Κάτι που δεν ισχύει για την πλειονότητα.

Ελπίζω να εγκριθεί η απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ρε παιδια εδω στο εξωτερικο τα διδασκονται κι εμεις σκεφτομαστε να τα καταργησουμε;;
Μπορει στην αρχη του Γυμνασιου να μου φαινονταν κινεζικα ...
Μπορει πολλες φορες να βαριομουν την ωρα της γραμματικης...
Μπορει να τα μισησα οταν τα διαβαζα στις εξετασεις ...
Μπορει να μου εσπασε τα νευρα αυτη η δοτικη προσωπικη...
Ωστοσο θεωρω οτι το μαθημα των Αρχαιων , και ιδιαιτερα η συντακτικη αναλυση , ειναι αρκετα ενδιαφερον(και θα μπορουσε να ειναι περισσοτερο αν διδασκονταν διαφορετικα) και χρησιμο
Τα Αρχαια για εμενα δεν ειναι νεκρη γλωσσα εφοσον η συνταξη και το λεξιλογιο αποτελουν τη βαση της Νεας Ελληνικης(και των λατινικων που ειναι βαση της Αγγλικης γλωσσας) .Και μη ξεχναμε τη χρηση αυτουσιων φρασεων ...
Επισης μεσα απο τη μελετη των Αρχαιων μαθαινουμε και Ιστορια
Σιγουρα δεν ειναι ευκολο και ευχαριστο για ενα δωδεκαχρονο(ουτε για εμενα ηταν) να τα μαθαινει αλλα νομιζω οτι θα ειναι σε θεση οσο περναει ο καιρος να καταλαβει την πραγματικη αξια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avra b

Νεοφερμένος

Η avra b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Προς ολους αυτους που θελουν να καταργηθουν τα αρχαια, η ελλαδα ηταν η πρωτη χωρα που ανεπτυξε πολιτισμο. Ολα ξεκινησαν απο την ελλαδα. Διαβασα ενα αρθρο στο οποιο ελεγε οτι το γνωστο αμερικανικο πανεπιστημιο ΜΙΤ σε μια λιστα που εκανε για τους πιο μεγαλους ανθρωπους στην ιστορια του κοσμου μεσα στην πρωτη δεκαδα υπαρχαν 3 αρχαιοι Ελληνες: ο Σωκρατης, ο Αριστοτελης και ο Αρχιμηδης. Στα σχολεια της αγγλιας εχουν βαλει ως δευτερη γλωσσα τα αρχαια ελληνικα. Δεν γινεται ολος ο υπολοιπος κοσμος να εκτιμα τον πολιτισμο μας και εμεις οι ιδιοι οι ελληνες να αδιαφορουμε εντελως. Γι' αυτο βρισκομαστε σε αυτη την κατασταση που ειμαστε σημερα. Εχουμε ισοπεδωσει τα παντα. Κι επειδη καποια παιδακια βαριουνται να κατσουν να διαβασουν τα αρχαια το κανουν ολοκληρη ιστορια. Αν δεν θελετε να διαβασετε μην τα διαβασετε. Βεβαια ο καθενας εχει την αποψη του και καθε αποψη ειναι σεβαστη, ετσι λοιπον αυτη ειναι και η δικη μ αποψη για το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena98

Νεοφερμένος

Η elena98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ελπίζω να εγκριθεί η απάντηση.
ΟΧΙ. Δυστυχως ηταν αυτο που εγραψα οτι δεν θα ηθελα : Ασαφεις εξυπναδες. Καλη σου χρονια.
Ρε παιδια εδω στο εξωτερικο τα διδασκονται κι εμεις σκεφτομαστε να τα καταργησουμε;...
Αυτο το παραμυθι δεν φτανει πια? Τα εχουν σαν ειδικο μαθημα επιλογης σε πανεπιστημια. Ε και?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αυτο το παραμυθι δεν φτανει πια? Τα εχουν σαν ειδικο μαθημα επιλογης σε πανεπιστημια. Ε και?
https://www.telegraph.co.uk/educatio...chools-to-offer-Latin-and-ancient-Greek.html#

Λεξιλόγιο:
Compulsory=υποχρεωτικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ΟΧΙ. Δυστυχως ηταν αυτο που εγραψα οτι δεν θα ηθελα : Ασαφεις εξυπναδες. Καλη σου χρονια.

Αυτο το παραμυθι δεν φτανει πια? Τα εχουν σαν ειδικο μαθημα επιλογης σε πανεπιστημια. Ε και?
Σαφής και περιεκτική ήτο. Επίσης καλή χρονιά.

Δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ο.Κ. παραδεχομαι οτι εχω αγνοια καθως ειμαι ενα 14χρονο μωρο και παρακαλω εσενα τον γνωστη να μου απαντησει στα παρακατω:
1. Ακουω συνεχως για επιχειρημα οτι πρεπει να μαθαινουμε τα αρχαια γιατι ετσι θα καταλαβουμε τη συγχρονη γλωσσα μας. Αν αυτο ειναι σωστο γιατι τελικα δεν εχει αποτελασμα?
2. Η γλωσσα μας οπως και ολες οι γλωσσες εξελιχθηκαν με τα χρονια. Γιατι σε κανενα κρατος του κοσμου δεν διδασκουν την αρχαια γλωσσα τους στα σχολεια? Μονο εμεις ειμαστε οι εξυπνοι?
3. Αν τις ωρες που χανουμε για να παπαγαλιζουμε τη μεταφραση, τη γραμματικη και το συντακτικο της πεθαμενης αρχαιας ελληνικής, ασχολιομασταν με το να διδασκομαστε σωστα τη συγχρονη ελληνικη γλωσσα μας, μηπως θα ειμασταν σε καλυτερο γλωσσικο επιπεδο?
4. Οσοι δεν θελουν τα αρχαια κατηγορουνται για ξενομανια. Μηπως το σωστο ειναι οτο οι οπαδοι των αρχαιων υποφερουν απο αγονη προγονοπληξια?
Περιμενω σαφεις και καθαρες απαντησεις και ελπιζω οχι ασαφεις εξυπναδες.
Φιλικα. :)

1. Όταν ασχοληθείς σοβαρά, θα δεις πως έχει αποτέλεσμα.
2. Μην σοκαριστεις , αλλά αυτό που θέλουμε να σου πούμε ειναι πως δεν έχουν αρχαία μορφή όλες οι γλώσσες. Φαντάζομαι οι χώρες με λατινογενείς γλώσσες ομιλίας θα διδάσκονται λατινικά αντίστοιχα.
3. Εσύ που τα παπαγαλίζεις χάνεις τον χρόνο σου. Οι υπόλοιποι που ενδεχομένως ασχολούμαστε/ασχοληθήκαμε σοβαρά στο βαθμό που επιτρέπεται δεν χάσαμε τον χρόνο μας.
4. Αυτό ας το απαντήσεις μόνη σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top