Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Με οποιον τροπο και να διδαχτει αυτο το πραμα ανουσιο θα ειναι ουτως η αλλως. Το μονο που επιτυγχανεται απο την διδασκαλια των αρχαιων ειναι το να μενουν πνευματικα και νοητικα πισω οι μαθητες και να μην ασχολουνται με πολυ πιο σοβαρα ζητηματα , οπως η τεχνολογια, οι θετικες επιστημες κτλ. Καταργηση των αρχαιων ασυζητητι. Πιστευω και ο χρηστης tsakos να συμφωνει μαζι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Με οποιον τροπο και να διδαχτει αυτο το πραμα ανουσιο θα ειναι ουτως η αλλως. Το μονο που επιτυγχανεται απο την διδασκαλια των αρχαιων ειναι το να μενουν πνευματικα και νοητικα πισω οι μαθητες και να μην ασχολουνται με πολυ πιο σοβαρα ζητηματα , οπως η τεχνολογια, οι θετικες επιστημες κτλ. Καταργηση των αρχαιων ασυζητητι. Πιστευω και ο χρηστης tsakos να συμφωνει μαζι μου.
+1

Επίσης, είμαι σίγουρη οτι και ο τσάκος και ο φόκος συμφωνούν και στον ίδιο βαθμό με σένα μάλιστα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κατά τη ταπεινή μου γνώμη τις τελευταίες 2 δεκαετίες δημιουργείται ένα κλίμα από το σχολείο (με την έννοια βιβλίο, τρόπος διδασκαλίας,κατευθύνσης κλπ)που το μόνο που καταφέρνει να κάνει ,είναι να δημιουργει στους μαθητές την αντιπάθεια τους στα Άρχαία.Ακόμα και οι μαθήτες στη Θεωρητική το βλέπουν ως το πιο αχρηστο μάθημα που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν ποτέ μονο Αν περάσουν φιλολογία.Ε λοιπόν τα αρχαία στην μορφή που είναι ,είναι παντελώς άχρηστα και ανούσια ,Μονο που αύτο θέλουν ,μαθήματα όπως γεωμετρία και αρχαία να απαξιώνονται και τελικά να παραμένουμε αμόρφοτοι.Παράλληλα να υποβαθμίζουμε τη γλώσσα μας που για 2000 και χρόνια ομιλείτε .!ό χώρος εργασίας αλλα απαιτεί και οι ανάγκες αλλάζουν το ίδιοι και εμείς ...όμως η απομάκρυνση απο αυτό που πραγματικά είμαστε τι συνέπειες θα έχει ;
ίσως υπερβολικώς αλλά άποψη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ακόμα και οι μαθήτες στη Θεωρητική το βλέπουν ως το πιο αχρηστο μάθημα που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν ποτέ μονο αν περάσουν φιλολογία.
Καλό είναι να αποφεύγεις τις γενικολογίες. Δηλαδή στην κατεύθυνση στο σχολείο μου που περίπου το 40% αγαπά (πραγματικά) τα αρχαία σημαίνει ότι είμαστε φυτά ή ότι θα γίνουμε όλοι φιλόλογοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δεν πρέπει να καταργηθούν τα αρχαία Ελληνικά γτ η μελέτη τους σε βοηθάει να κατανοήσεις καλύτερα τα Νέα Ελληνικά, να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου και να μιλάς πιο σωστά.Επίσης μην ξεχνάμε πόσα αξιόλογα έργα έχουν γραφτεί στην Αρχαία Ελληνική και διδάσκονται σε όλο τον κόσμο,οπότε το θεωρώ απαραδεκτο να ζεις στην Ελλάδα και να μη διδάσκεσαι Αρχαία.Όσοι είστε μικροί και πηγαίνεται ακόμη στο Γυμνάσιο το βλέπεται σαν ένα επιπλέον βάρος στο ήδη δύσκολο πρόγραμμά σας αλλά δεν είναι έτσι.Μεγαλώνοντας θα καταλάβεται την αξία των Αρχαίων Ελληνικών και όλως των μαθημάτων πέρα πια από το σχολικό πρόγραμμα αλλα στη ζωή σας.Ακούω πολλές φορές κάποιους μαθητές να λένε ''τι τα θέλω τα αρχαια?Θα παω πουθενα να μιλήσω αρχαια?" Που είναι λάθος γιατί καθημερινά η γλώσσα που μιλάμε η Νέα Ελληνική δε φυτρωσε στα ξαφνικα ειναι η συνεχεια της Αρχαιας είναι η ΙΔΙΑ γλώσσα πιο εξελιγμένη.
Δυστυχώς ελάχιστοι είναι οι καθηγητές που εξηγούν στα παιδιά την βαθύτερη αξία ορισμένων πραγμάτων και λογικό είναι οι μαθητές να μη βρίσκουν πολλές φορές νόημα σε κάτι που τους βάζουν να κάνουν λόγω του νεαρού της ηλικίας τους.Κλείνοντας έχω να πω ότι πρέπει να προσπαθείτε να πέρνετε όσες περισσότερες γνώσεις μπορείτε και να διαβάζετε πολλά βιβλία και με τον καιρό όλα αυτά που μαθαίνετε θα σας βγούνε μπροστά στη ζωή σας όχι μόνο στο επαγγελμά σας αλλά και γενικότερα στην καθημερινά σας ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν πρέπει να καταργηθούν τα αρχαία Ελληνικά γτ η μελέτη τους σε βοηθάει να κατανοήσεις καλύτερα τα Νέα Ελληνικά, να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου και να μιλάς πιο σωστά.Επίσης μην ξεχνάμε πόσα αξιόλογα έργα έχουν γραφτεί στην Αρχαία Ελληνική και διδάσκονται σε όλο τον κόσμο,οπότε το θεωρώ απαραδεκτο να ζεις στην Ελλάδα και να μη διδάσκεσαι Αρχαία.Όσοι είστε μικροί και πηγαίνεται ακόμη στο Γυμνάσιο το βλέπεται σαν ένα επιπλέον βάρος στο ήδη δύσκολο πρόγραμμά σας αλλά δεν είναι έτσι.Μεγαλώνοντας θα καταλάβεται την αξία των Αρχαίων Ελληνικών και όλως των μαθημάτων πέρα πια από το σχολικό πρόγραμμα αλλα στη ζωή σας.Ακούω πολλές φορές κάποιους μαθητές να λένε ''τι τα θέλω τα αρχαια?Θα παω πουθενα να μιλήσω αρχαια?" Που είναι λάθος γιατί καθημερινά η γλώσσα που μιλάμε η Νέα Ελληνική δε φυτρωσε στα ξαφνικα ειναι η συνεχεια της Αρχαιας είναι η ΙΔΙΑ γλώσσα πιο εξελιγμένη.
Δυστυχώς ελάχιστοι είναι οι καθηγητές που εξηγούν στα παιδιά την βαθύτερη αξία ορισμένων πραγμάτων και λογικό είναι οι μαθητές να μη βρίσκουν πολλές φορές νόημα σε κάτι που τους βάζουν να κάνουν λόγω του νεαρού της ηλικίας τους.Κλείνοντας έχω να πω ότι πρέπει να προσπαθείτε να πέρνετε όσες περισσότερες γνώσεις μπορείτε και να διαβάζετε πολλά βιβλία και με τον καιρό όλα αυτά που μαθαίνετε θα σας βγούνε μπροστά στη ζωή σας όχι μόνο στο επαγγελμά σας αλλά και γενικότερα στην καθημερινά σας ζωή.

(Γενικολογίες + Γενικολογίες) x Γενικολογίες = Μπούρδες

Θα καταλάβουμε όταν μεγαλώσουμε και μπλα μπλα μπλα. Δεν μιλάμε για τη σεξουαλικότητά μας, ένα ηλίθιο μάθημα στο σχολείο είναι τα αρχαία.
Επίσης, θεωρείς σωστό να κάνουμε 3 ώρες αρχαία την εβδομάδα και για χάρη τους παραμερίζουμε μαθήματα όπως η χημεία (1 ώρα την εβδομάδα) και η φυσική (2 ώρες την εβδομάδα), και για να το πάμε ένα βήμα παραπέρα και το ΣΕΠ και τη μουσική (που στα περισσότερα σχολεία δεν διδάσκονται σωστά αλλά θα 'πρεπε).
Ακριβώς επειδή τα αρχαία δεν είναι τα νέα ελληνικά, δεν χρειάζονται. Είναι άλλη γλώσσα. Τράβα μάθε να κάνεις τηγανίτες για να σου βγει το αυγό μάτι άμα μαθαίνεις αρχαία για να μιλάς καλά ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
(Επίσης, θεωρείς σωστό να κάνουμε 3 ώρες αρχαία την εβδομάδα και για χάρη τους παραμερίζουμε μαθήματα όπως η χημεία (1 ώρα την εβδομάδα) και η φυσική (2 ώρες την εβδομάδα), και για να το πάμε ένα βήμα παραπέρα και το ΣΕΠ και τη μουσική (που στα περισσότερα σχολεία δεν διδάσκονται σωστά αλλά θα 'πρεπε).

Μαθηματικά κάνεις 4 ώρες την εβδομάδα αλλά δε σε ακούω να παραπονιέσαι:worry:.

Ας μην κοροϊδευόμαστε. Τα αρχαία μπορεί να μη σας αρέσουν επειδή ο τρόπος διδασκαλίας σας κάνει να τα μισήσετε, ή επειδή δεν τα καταλαβαίνετε, ή επειδή βαριέστε να τα διαβάσετε. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν. Αν λόγω των παραπάνω αιτίων βγάζετε συμπέρασμα "πρέπει να καταργηθούν γιατί είναι άχρηστα", ε, εκεί και αν μιλάμε για την γενίκευση της γενίκευσης, think of it.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
(Γενικολογίες + Γενικολογίες) x Γενικολογίες = Μπούρδες.
1. Το ίδιο μπορεί να πει και η άλλη πλευρά για τη δική σας εκπληκτική επιχειρηματολογία.
2. Οι παρωπίδες πιο πολύ ζημιά κάνουν παρά καλό. Προς άπαντες αυτό.
3. Καλές οι θετικές επιστήμες, αλλά ο κόσμος χρειάζεται και την άλλη πλευρά. Οι ημιμαθείς που γράφουν εδώ, ας κάνουν ένα κόπο να διαβάσουν πρώτα πέντε πράγματα, αντί να πετάνε με περισσή ευκολία κοτρώνες. Θα εκπλαγούν.
4. Συνεχίστε να αλληλοπροσβάλλεστε για να νοιώσετε κάποιοι. Αποδεικνύετε ότι δίκαια είμαστε στο βόρβορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Λέμε!: τα αρχαία μια χαρά είναι από μόνα τους, έτσι όπως διδάσκονται όμως πιο πολύ καταφέρνουν να σε αποστρέψουν από τα αρχαία παρά να σου διδάξουν αρχαιοελληνική φιλοσοφία κτλ που είναι και ο ουσιαστικός σκοπός γιατί, ναι!, σκοπός δεν είναι να παπαγαλίζεις καταλήξεις!...
με την παρούσα μορφή πιο πολύ χρόνο τρώνε παρά σε καλλιεργούν!
ΑΝ αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας και η ύλη δεν νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα!...
"παπαγαλέ ολέ ολέ" έχουν γίνει όλα πια.. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
με την παρούσα μορφή πιο πολύ χρόνο τρώνε παρά σε καλλιεργούν!
1. Δε μπορείς να κατακτήσεις τη γνώση χωρίς να καταναλώσεις χρόνο.
2. Σε ποια από τις διάφορες ξένες γλώσσες που μαθαίνουμε δε χρειάστηκε να παπαγαλίσεις τύπους ρημάτων, κανόνες συντακτικού/γραμματικής;
3. Πιστεύεις πως με δύο χρρόνια διδαχής των αρχαίων θα καλλιεργηθείς ως άτομο; Θυμάμαι πως στο γυμνάσιο, το μόνο που κάναμε ήταν να μαθαίνουμε χρόνους, απ'έξω μεταφράσεις και μπλα μπλα...Το λέω αυτό, γιατί σύμφωνα με το προφίλ σου πηγαίνεις στη Γ' γυμνασίου.

Οκ. Ναι στα Αρχαία, όχι στην παρούσα μορφή διδασκαλίας τους. Αυτό το thread κατάντησε κουραστικό. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
2. Σε ποια από τις διάφορες ξένες γλώσσες που μαθαίνουμε δε χρειάστηκε να παπαγαλίσεις τύπους ρημάτων, κανόνες συντακτικού/γραμματικής;


2. Οι τύποι των ρημάτων και οι κανόνες γραμματικής στις ξένες γλώσσες σου χρησιμεύουν τουλάχιστον, στα αρχαία δεν βλέπω πουθενά την χρησιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
2. Οι τύποι των ρημάτων και οι κανόνες γραμματικής στις ξένες γλώσσες σου χρησιμεύουν τουλάχιστον, στα αρχαία δεν βλέπω πουθενά την χρησιμότητα.
Εμένα τα αγγλικά, π.χ. , πέραν της διευκόλυνσης της επικοινωνίας, δε μου χρησίμευσαν πουθενά. Δε μπορώ να πω ότι διευρύνθηκαν οι ορίζοντές μου από την εκμάθηση της γλώσσας αυτής - εν αντιθέσει με όσα λέγονται για τη γλωσσομάθεια εν γένει. Αρκετά απλή γλώσσα, κατά τη γνώμη μου. Επομένως, μιας και δε σκοπεύω ούτε να εργαστώ στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ, ούτε να ταξιδεύσω στο εξωτερικό, όλα αυτά που έμαθα είναι άχρηστα, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εμένα τα αγγλικά, π.χ. , πέραν της διευκόλυνσης της επικοινωνίας, δε μου χρησίμευσαν πουθενά. Δε μπορώ να πω ότι διευρύνθηκαν οι ορίζοντές μου από την εκμάθηση της γλώσσας αυτής - εν αντιθέσει με όσα λέγονται για τη γλωσσομάθεια εν γένει. Αρκετά απλή γλώσσα, κατά τη γνώμη μου. Επομένως, μιας και δε σκοπεύω ούτε να εργαστώ στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ, ούτε να ταξιδεύσω στο εξωτερικό, όλα αυτά που έμαθα είναι άχρηστα, σωστά;

Μόνος σου το λες, τα αγγλικά σου χρησιμεύουν για την διευκόλυνση της επικοινωνίας. Τα αρχαία ούτε σε αυτό συμβάλλουν.

Πέρα από αυτό όμως, τα πάντα γύρω μας είναι στα αγγλικά. Σίγουρα θα χρειαστεί να γνωρίζεις αυτή την γλώσσα για να διαβάσεις ένα κείμενο στο διαδίκτυο, να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή κλπ.

Και για του λόγου το αληθές, μέχρι και σκουπιδιάρης να θέλεις να γίνεις, lower ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Είσαι χαζός. Μείνε εκεί μες το σπήλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μαθηματικά κάνεις 4 ώρες την εβδομάδα αλλά δε σε ακούω να παραπονιέσαι:worry:.

Ας μην κοροϊδευόμαστε. Τα αρχαία μπορεί να μη σας αρέσουν επειδή ο τρόπος διδασκαλίας σας κάνει να τα μισήσετε, ή επειδή δεν τα καταλαβαίνετε, ή επειδή βαριέστε να τα διαβάσετε. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν. Αν λόγω των παραπάνω αιτίων βγάζετε συμπέρασμα "πρέπει να καταργηθούν γιατί είναι άχρηστα", ε, εκεί και αν μιλάμε για την γενίκευση της γενίκευσης, think of it.;)

Κάνω 2 ώρες Άλγεβρα και 2 ώρες Γεωμετρία, και όχι δεν είμαι ευχαριστημένος, γιατί θα έπρεπε εάν τα αρχαία είναι 3 ώρες την εβδομάδα η Άλγεβρα και η Γεωμετρία να είναι 4 ώρες each.
Υπάρχει μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στα μαθηματικά και οποιαδήποτε γλώσσα που μου επιτρέπει να αηδιάζω όποτε τα εξισώνει κάποιος σαν μαθήματα: Τα μαθηματικά δεν είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Στην βασική τους μορφή τα καταλαβαίνουν και άλλοι οργανισμοί με σχετικά υψηλή νοημοσύνη. Ο σκύλος μου μπορεί να ξεχωρίσει πόσες φορές βγήκε βόλτα και πόσες φορές έφαγε σε μια μέρα, μετράει μόνος του, αλλά το λύω δεν ξέρει να το κλίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τα βασικά μαθηματικά είναι πολύ απλούστερα οποιασδήποτε γλώσσας. Άτοπο το επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τα βασικά μαθηματικά είναι πολύ απλούστερα οποιασδήποτε γλώσσας. Άτοπο το επιχείρημα.

Είπα κάτι αντίθετο;
Ξαναδιάβασε τι είπα.
Δεν έφτιαξε ο άνθρωπος τα μαθηματικά, υπάρχουν στη φύση.
Η γλώσσα είναι κάτι το αόριστο. Γιατί το τραπέζι το λες τραπέζι και δεν το λες ίζεπαρτ; Γιατί την καρέκλα την λες καρέκλα και δεν την λες καταπτίζεπαρτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Και ποιος ορίζει πόσο απλό είναι κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υπάρχει μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στα μαθηματικά και οποιαδήποτε γλώσσα που μου επιτρέπει να αηδιάζω όποτε τα εξισώνει κάποιος σαν μαθήματα: Τα μαθηματικά δεν είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Στην βασική τους μορφή τα καταλαβαίνουν και άλλοι οργανισμοί με σχετικά υψηλή νοημοσύνη. Ο σκύλος μου μπορεί να ξεχωρίσει πόσες φορές βγήκε βόλτα και πόσες φορές έφαγε σε μια μέρα, μετράει μόνος του, αλλά το λύω δεν ξέρει να το κλίνει.

Ο σκύλος σου ούτε στα νέα ξέρει να κλίνει κάποιο ρήμα.
Επειδή υπάρχουν και άλλοι οργανισμοί εκτός από μας που καταλαβαίνουν τη βασική μορφή των μαθηματικών αλλά όχι των αρχαίων, πρέπει να καταργηθούν τα αρχαία?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ο σκύλος σου ούτε στα νέα ξέρει να κλίνει κάποιο ρήμα.
Επειδή υπάρχουν και άλλοι οργανισμοί εκτός από μας που καταλαβαίνουν τη βασική μορφή των μαθηματικών αλλά όχι των αρχαίων, πρέπει να καταργηθούν τα αρχαία?:/:

Argh, άσ' το.
Εγώ απαντάω σε ό,τι με ρωτάς, αυτός ο ειρμός είναι απλά παράλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top