Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
ΠΆΛΙ ΤΑ ΊΔΙΑ;
Από τα νέα και όχι τα αρχαία γνωρίζω ότι δεν βάζουμε τόνους σε κεφαλαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ντάξει μην προβάλλεις και εσύ μια τυπολατρική πτυχή τέτοια, ότι ό,τι γράφει η γραμματική, έτσι να εφαρμόζεται πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Από τα νέα και όχι τα αρχαία* γνωρίζω ότι δεν βάζουμε τόνους σε κεφαλαία.

Μάλλον δεν τα έμαθες καλά.
Μπορείς να το ελέγξεις στη γραμματική του γυμνασίου.
Επίσης, τα αρχικά κεφαλαία δεν τα τονίζεις; (???)

π.χ. "Άκης".

Μη γράψεις ότι είναι όνομα.

π.χ. "Άσπρος".

* Προφανώς και δεν το γνωρίζεις από τα αρχαία, αφού στα αρχαία δεν υπήρχαν τόνοι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
έγραψες: ΠΆΛΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ντάξει μην προβάλλεις και εσύ μια τυπολατρική πτυχή τέτοια, ότι ό,τι γράφει η γραμματική, έτσι να εφαρμόζεται πρέπει.
Και δηλαδή πώς πρέπει να εφαρμόζεται; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ελέγξω τη γραμματική του γυμνασίου.Απλώς το να διορθώνεις ένα μήνυμα στο διαδίκτυο για να αποδείξεις ,ότι τα αρχαία μπορούν να συνεισφέρουν στην εξοικείωση με τα νέα,είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Δεν ξέρω τέλεια ορθογραφία, και ποτέ δε θα μάθω γιατί έχω καλύτερα πράγματα να κάνω. Ξέρω τέτοια ορθογραφία ώστε να καλύπτω τις όποιες επικοινωνιακές μου ανάγκες.

αρα να μαθαινουμε και μαθηματικα οσα για τις καθημερινες αναγκες- ουπς! δοκιμαστηκε,απετυχε!

θελουμε να καταργησουμε ενα απο τα λιγα που εχουν μεινει σωστα σε αυτο το ρημαδοσχολειο. δεν λεω οτι ο τροπος διδασκαλιας ειναι ο πλεον καταλληλος- πριν κπ χρονια τα ειχαν δυσκολεψει μου φαινεται.δεν ειναι ομως τροπος αντιμετωπισης αυτος.και ολα τα αλλα δυσκολεψαν.
τα αρχαια ειναι και νοητικη παιδευση,περα απο γλωσσα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Από τα νέα και όχι τα αρχαία γνωρίζω ότι δεν βάζουμε τόνους σε κεφαλαία.
Συγγνωμη τωρα αλλα νομιζω πως εχεις παρεξηγησει λιγο τα αρχαια! μπορει απο αυτα να μην εχεις μαθει που να βαζεις τονους αλλα αυτα σου προσφερουν αλλα πραγματα! π.χ δεν ξερεις την σημασια μιας λεξης στα νεα και ξερεις την ριζα αυτης στα αρχαια δεν μπορεις να βρεις περιπου την σημασια?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ελέγξω τη γραμματική του γυμνασίου.Απλώς το να διορθώνεις ένα μήνυμα στο διαδίκτυο για να αποδείξεις ,ότι τα αρχαία μπορούν να συνεισφέρουν στην εξοικείωση με τα νέα,είναι λάθος.

Δεν ήταν αυτός ο στόχος.
Απλώς, παίρνοντας ένα άμεσο-απλό παράδειγμα έγινα πιο κατανοητός.
Αν δεν θες να το δεχτείς, αδιαφορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Y.Γ. Είμαι 100% σίγουρος ότι το "παρεπιπτόντως" δεν σου ξέφυγε. Απλώς, δεν το ήξερες.
Σύνηθες λάθος...

Πόσο μ' αρέσουν τέτοια σχόλια.
Ναι, τον ξέρεις από χθες τον άλλον και είσαι σίγουρος αν ήξερε πώς γράφεται το παρεμπιπτόντως, που γενικά κάποιος χέστηκε που ΔΕΝ γράφεται παρεπιπτόντως.

Εσύ κατάλαβες τι ήθελε να πει;
Γι' αυτό δεν την χρησιμοποιούμε την γλώσσα;
Ένα εργαλείο είναι η πουτάνα, δεν είναι ο αφέντης σου να σε μαστιγώνει όποτε την χρησιμοποιείς λάθος.

τα αρχαια ειναι και νοητικη παιδευση,περα απο γλωσσα μας.

Γαμημένα ARGUMENTS.
ΤΩΡΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Χαχαχ. Τελειώνουν τα επιχειρήματα, έ;
Και όχι, δεν σου κάνω τον έξυπνο
όχι μη το ξανά πεις αυτό.

Πιο αναλυτικά: στο να χωρίζω προτάσεις, και να χρησιμοποιώ σωστά τα σημεία στίξης. Αυτό δεν μου το έμαθαν καλά τα νέα, όπως, προφανώς, και σε εσένα δεν το έμαθαν.
προφανέστατα
Μου λες ότι σύνταξη δεν έμαθες από τα νέα αλλά από τα αρχαία. έστω. αυτό θα ναι για 4 λόγους.
1) Τα αρχαία εξ ορισμού σου μαθαίνουν σύνταξη ενώ τα νέα όχι.
2) Φταίει ο τρόπος διδασκαλία των νέων.
3) Έπεσες σε χτυπημένο καθηγητή/τες.
4) Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.

Απόδειξέ μου ότι ισχύει το πρώτο από αυτά και το ξανά συζητάμε.

Είμαι 100% σίγουρος ότι το "παρεπιπτόντως" δεν σου ξέφυγε. Απλώς, δεν το ήξερες.
Και εγώ είμαι 100% σίγουρος για κάτι αλλά δε θα το πω

Στα λόγια μου έρχεσαι...
Και με τα greeklish καλύπτεις "επικοινωνιακές ανάγκες".
Είναι σωστό να τα χρησιμοποιείς;
δεν υπάρχει σωστό και λάθος, όχι μέχρι να μου τα ορίσεις. Δεν έχω κανένα θέμα με τα greeklish, αυτό που είπα είναι ότι και το γραπτό μπορεί να αναδείξει προβλήματα επικοινωνίας.


Τελικά αυτό το thread ποτέ δε χάνει την πλάκα του :loltooth:. πάμε πίσω στο διάβασμα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ιδέα από αρχαία,οπώς και η πλειονότητα των μαθητών στο λύκειο και το γυμνάσιο.Ωστόσο,γνώριζω τους κατάλληλους γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες,για να μπόρω να συντάξω ένα αξιοπρεπές κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
@vassilis498: Γράφοντας νέα εννοούσα το μάθημα "νέα".

Από τις υποθέσεις σου, είμαι μεταξύ της 2ης και της 1ης (με διαφορετική διατύπωση).

@Mr.Blonde: Συγχαρητήρια! Κι εγώ ξέρω να κάνω πρόσθεση, για να βλέπω αν με κλέβουν στις συναλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αρα να μαθαινουμε και μαθηματικα οσα για τις καθημερινες αναγκες- ουπς! δοκιμαστηκε,απετυχε!

θελουμε να καταργησουμε ενα απο τα λιγα που εχουν μεινει σωστα σε αυτο το ρημαδοσχολειο. δεν λεω οτι ο τροπος διδασκαλιας ειναι ο πλεον καταλληλος- πριν κπ χρονια τα ειχαν δυσκολεψει μου φαινεται.δεν ειναι ομως τροπος αντιμετωπισης αυτος.και ολα τα αλλα δυσκολεψαν.
τα αρχαια ειναι και νοητικη παιδευση,περα απο γλωσσα μας.

όπα αυτό μου ξέφυγε

με βάση ποια κριτήρια;

επίσης νοητική παίδευση είναι και:
τα μαθηματικά
η φυσική
η χημεία
η λογοτεχνεία
τα λατινικά
η κοινωνιολογία
η μουσική
η ζωγραφική
η φιλοσοφία
5-6 γλώσσες ακόμα
και πολλά άλλα βαριέμαι να γράφω

βάλτε τα όλα στο γυμνάσιο, και όχι Β και Α ΒΑ και 1 ώρα τη βδομάδα, hardcore πράματα. Έτσι, να χουμε νοητική παίδευση με το τσουβάλι 8)
α! και τα αρχαία δεν είναι δική μου γλώσσα, για σένα βέβαια δεν ξέρω, μπορεί να μιλάς όπως ο Αριστοτέλης στον ελεύθερό σου χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σου ζητάει να στηρίξεις την άποψή σου με επιχειρήματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
@nafasskataa Νομίζεις ,ότι πολλοί έχουν αυτή την ικανότητα;Πολλαπλασιασμό ξέρεις ή τα αρχαία δεν στο μαθαίνουν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ιδέα από αρχαία,οπώς και η πλειονότητα των μαθητών στο λύκειο και το γυμνάσιο.Ωστόσο,γνώριζω τους κατάλληλους γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες,για να μπόρω να συντάξω ένα αξιοπρεπές κείμενο.

Δεν είναι προσωπική επίθεση. Αλλά δεν το νομίζω. Έχω φίλους υψηλόβαθμους τότε της τεχνολογικής και της θετικής, οι οποίοι απλώς μιλούσαν ανεκτά, την γλώσσαα όμως δεν την είχαν καταστήσει λογική διαδικασία, δηλαδή δεν έλεγχαν αλλά μίλαγαν όπως τους κατέβαινε στο κεφάλι. Από τα λίγα λάθη τους θυμάμαι: το ρ. ειδώνομαι (εκ του ειδώθηκα), έρχοντας αντί ερχόμενος. Γενικώς όμως έχω προσέξει ότι ελάχιστοι των θετικών επιστημών δύνανται να γράψουν πυκνό κείμενο. Τί ορίζω πυκνό κείμενο όμως είναι άλλη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
...
η λογοτεχνεία* ...


*Λογοτεχνία εννοείς;
Κανόνας της νέας ελληνικής που σου ξέφυγε: "Τα παροξύτονα σε -εία προέρχονται από ρήματα που τελειώνουν σε -εύω. Τα υπόλοιπα γράφονται με -ία."
Δεν υπάρχει ρήμα "λογο-τεχνεύω".
Οπότε τι greeklish τι ελληνικά, αν δεν ξέρεις ορθογραφία;
Ή, μάλλον, οι "επικοινωνιακές σου ανάγκες" δεν χρειάζονται τέτοιου είδους γνώσεις...

Και τώρα το παίζω έξυπνος.

@nafasskataa Νομίζεις ,ότι πολλοί έχουν αυτή την ικανότητα;Πολλαπλασιασμό ξέρεις ή τα αρχαία δεν στο μαθαίνουν αυτό.

Ακολούθησα την λογική σου...
Δεν το έπιασες, ε;

Τα αρχαία δεν μου μαθαίνουν μαθηματικά.
Τα μαθηματικά σου μαθαίνουν αρχαία;

Get a life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top