Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;

Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)
  • Ναι

    Ψήφοι: 46 31.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 81 56.3%
  • Δεν ξέρω, αμφιταλαντεύομαι

    Ψήφοι: 6 4.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 9.7%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ανεξιθρησκεια πρεπει να υπαρχει εννοειται. Ποιος σου ειπε οτι η προσευχη ειναι αντιθετη στο πνευμα και το σκοπο του σχολειου?? Μαλλον εχεις παρανοησει τα πραγματα...
Η Ελλαδα ομως εδω και 2000 χρονια ειναι μια χριστιανικη χωρα με οτι αυτο συνεπαγεται..
Αρκετές ανακρίβειες, επίσης ατεκμηρίωτη άποψη. από τη στιγμή που ο διευθυντής, ο θεολόγος και ο οποιοσδήποτε σε κυνηγάει τόσο να είσαι παρόν όσο και να κανεις προσευχή και από τη στιγμή που το μάθημα τον θρησκευτικών έχει περιεχόμενο κατηχητικού σχολειου προσβάλλεται το δικαίωμα μου στην ανεξιθρησκεία. ο ρόλος του σχολειου είναι τόσο η μετάδοση γνώσεων, όσο και η πλάση μιας κοινωνικής ζωής. από τη στιγμή που όμως υπάρχει αυτό το συνταγματικό δικαίωμα, και αφού η θρησκεία έρχεται σε αντίθεση με τις θεωρίες τις φυσικής και της βιολογίας, τα θρησκευτικά δεν έχουν θέση στο σχολειό και η παρανόηση είναι δικη σου και όχι δικια μου. στην ελλάδα διαδόθηκε ο χριστιανισμός μετά τον δεύτερος αιώνα και είχε περιόδους όπου κάτοικοι ήταν αλλόθρησκοι (από σλάβοι μέχρι και μουσουλμάνοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η Ελλαδα ομως εδω και 2000 χρονια ειναι μια χριστιανικη χωρα με οτι αυτο συνεπαγεται..

Κατσε να κανουμε εναν προχειρο υπολογισμο... Μεχρι το 313 μ.Χ. γινοτανε διωγμοι κατα των χριστιανων...2000-313=1687...
Κι αυτο δεν ειναι τιποτα...
Η Ελλαδα υπαρχει σαν κρατος μολις 180 χρονια και σχεδον 6 μηνες..(Δεδομενου οτι η Ελλαδα ειναι επισημως κρατος απο τις 3 Φεβρουαριου 1830 κατα το παλιο ημερολογιο...)
Συνεπως καηκες...
Περαν αυτου, επειδη δεν ειμαι χαζος και καταλαβαινω τι εννοεις... Απλα να σου θυμισω και οτι στην Ανατολικη Ρωμαικη Αυτοκρατορια(aka Βυζαντινη Αυτοκρατορια), το Ελληνας θεωρειτο βρισια καθως ηταν ισοδυναμο του να σε αποκαλουν ειδωλολατρη...

Εχουμε χασει το νοημα της συζητησης παντως(παλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η Ελλαδα ομως εδω και 2000 χρονια ειναι μια χριστιανικη χωρα με οτι αυτο συνεπαγεται..
για αυτο ακριβως να μην καταρηθουν τα θρησκευτικα. γιατι κατα καποιον τροπο ειναι μερος της ιστοριας. παντως οντως δεν ειναι 2000 χρονια αλλα τεσπα...
ομως τι δουλεια εχει η προσευχη το πρωι??
και το θεμα των περισσοτερων δεν νομιζω πως ειναι οτι επειδη αυτοι ειναι αλλοθρησκοι ή αθεοι δεν θελουν να γινεται η προσευχη....
απλα ειναι το οτι οταν καποιος ειναι χριστιανος ακομη δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει προσευχη μπροστα σε 300 αλλα ατομα λες και ο καθενας μονος του δεν μπορει!! εγω για παραδειγμα νομιζω πως ολη αυτη η κατασταση πιο πολυ απομακρυνει τους ανθρωπους απο τον Θεο παρα τους ενισχυει την πιστη!! καμια ορεξη δεν εχω να ειμαι με το αγχος καθε μερα "αχ δεν πιστευω να σηκωσουν εμενα για προσευχη" μαζι με αλλους 200 που σκεφτονται το ιδιο πραγμα και αλλους 100 που ξερουν οτι δεν θα τους σηκωσουν γιατι να πουμε δεν τους εχουν και τοσο σε εκτιμηση...
ειναι η αναγκη της προσευχης κατι που προγραμματιζετε? γιατι νομιζουν πως το προβλημα ειμαι να κανουμε τον στραυρο μας οπως ειδα καπου στις προηγουμενες σελιδες? σχεδον ολα τα πραγματα οταν γινονται αναγκαστικα και καταπιεστικα αρχιζουν και την δινουν στα νευρα των ανθρωπων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ο tsarachaf δικιο εχει, εχουμε ξεφυγει λιγο. Ο σκοπος της συζητησης ειναι να βγει ενα συμπερασμα και να αλλαξουν γνωμη αυτοι των οποιων τα επιχειρηματα καταρριπτονται με βαση τη λογικη αιτιολογηση. Αρα ας ξεκινησουμε καλυτερα να απαριθμουμε απο την αρχη ενα-ενα τα επιχειρηματα και των δυο πλευρων, αυστηρα μονον οσα αφορουν την πρωινη προσευχη στο σχολειο και οχι την θρησκεια γενικοτερα (υπαρχει αντιστοιχο θεμα νομιζω, κι αν δεν υπαρχει μπορει να δημιουργηθει) και ας τα παρουμε με τη σειρα αποδεικνυοντας ή καταρριπτοντας καθενα απο αυτα, ετσι ωστε να εχουμε μια σφαιρικη αποψη, αλλα και να καταληξουμε και καπου, βρε αδερφε. Να γινει διαλογος κανονικος με λιγα λογια... Φυσικα το να επαναλαβει καποιος τα λογια του θα επιτρεπεται εφοσον αυτα θα βοηθουν στην υποστηριξη καποιου επιχειρηματος, δεν θα εχουν ηδη καταρριφθει και δεν θα ξεφευγουν απο το θεμα.

Αν συμφωνειτε, ξεκινηστε με οποιο απο τα επιχειρηματα θελετε.
Αν δεν συμφωνειτε, υπαρχει ενα κοκκινο κουμπακι με ενα χερακι μεσα.... Θα το δειτε, κατω δεξια... πατηστε το... :)

ΥΓ: Συγγνωμη, Livingthelife, δεν ειδα το μηνυμα σου πριν υποβαλλω την απαντηση μου, την επεξεργαζομουν οταν το εστειλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noxteryn

Νεοφερμένος

Ο noxteryn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο, βλέπω αρκετά posts όπως αυτό (παραθέτω το συγκεκριμένο ενδεικτικά, μιας και είναι το πιο χαρακτηριστικό):
εαν σταματησει και η προσευχη στα σχολεια τοτε παει...χαθηκαμε σαν εθνος! δυστυχως αυτοι που προσπαθουν να επιτυχουν κατι τετοιο θα το καταφερουν και τοτε...αντιο Ελλαδα!!! κακα τα ψεματα μια χωρα οριζεται και απο τη θρησκεια της, η οποια με τη σειρα της καθοριζει τα ηθη τα εθιμα και τις παραδοσεις. φυσικα και αποδεχομαστε τη διαφορετικοτητα του καθε ανθρωπου και σεβομαστε τη θρησκεια στην οποια πιστευει, όμως σε καμία περιπτωση δε θα ενθαρρυνα την απαγορευση της πρωινης προσευχης στα σχολεια. η θρησκεια του καθε λαου ανηκει στην ταυτοτητα του!!! αν χαθει η θρησκεια, χανεται κα ι η ταυτοτητα.
Σύμφωνα με τον Ευκλείδη, όταν από μια ολότητα αφαιρούμε ένα τμήμα της, τότε το αποτέλεσμα είναι μικρότερο από την ολότητα. Άρα, λοιπόν, όλοι εσείς που ενστερνίζεστε την άποψη ότι ο Χριστιανισμός αποτελεί μέρος της εθνικής σας ταυτότητας, θεωρείτε ότι οι Έλληνες που δεν είναι Χριστιανοί είναι λιγότερο Έλληνες από τους υπολοίπους που είναι? Λυπάμαι, αλλά αυτό μου ακούγεται λιγάκι ρατσιστικό. Επίσης, σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, όλοι εσείς δεν είστε Έλληνες, γιατί οι Έλληνες προσκυνούσαν το Δία και τους υπόλοιπους Ολύμπιους Θεούς. Το θρήσκευμά τους χάθηκε, οπότε χάθηκε και το έθνος τους. Δεν υπάρχουν Έλληνες πια. Εσείς είστε κάποια καινούρια μπασταρδεμένη φυλή. Οι πραγματικοί Έλληνες είναι οι σύγχρονοι Δωδεκαθεϊστές.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Καθενας μπορει να πιστευει σε οποια θρησκεια θελει, αλλα θεωρω οτι ειναι καλο να λεμε την προσευχη το πρωι και ακομη εξαιτιας της πολλες φορες προλαβαινουμε να παμε σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Μήπως - λέω μήπως- επειδή δείχνει ασέβεια προς την πίστη άλλων παιδιών - καθηγητών???:confused::confused:
Γιατι δειχνει ασεβεια στην πιστη τους μπορεις να μου εξηγησεις??
Αν για παραδειγμα εγω ζουσα σε μια Μουσουλμανικη χωρα και καθε πρωι τα περισσοτερα παιδια προσευχονταν για 1 λεπτο στο κορανι, θα θιγοταν ετσι η πιστη μου??

Η Ελλαδα υπαρχει σαν κρατος μολις 180 χρονια και σχεδον 6 μηνες..(Δεδομενου οτι η Ελλαδα ειναι επισημως κρατος απο τις 3 Φεβρουαριου 1830 κατα το παλιο ημερολογιο...)
Συνεπως καηκες...
Σαν εθνος ομως υπαρχει πανω απο 3000 χρονια, συνεπως καηκες εσυ...


Οσοι δεν θελουν την προσευχη στα σχολεια το προβλημα τους ειναι ο Χριστιανισμος γενικα. Αφηστε τα περι αλλοθρησκων μαθητων. Σας επιασε ξαφνικα η ευαισθησια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Καταρχάς έχω να πω πως πρόκειται για ένα ιδιαίτερα αμφιλεγόμενο και ενδιαφέρον θέμα , έτσι κανείς ας μην περιμένει απόλυτη ταύτιση απόψεων.Κατα την γνώμη μου λοιπόν ,την πρωινή προσευχή δεν τη θεωρώ ούτε απαραίτητη ούτε αναγκαία , όμως από την στιγμή που θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνει σχολείο ,θυμάμαι και την πρωινή προσευχή , έχει καθιερωθεί τώρα πλέον ως ένα μέρος του προγράμματος λειτουργίας του ελληνικού σχολείου και αυτό δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει.Ωστόσο, πολλοί δεν συμφωνούν με αυτό.Δεν συμφωνούν γενικά με την ύπαρξη της θρησκείας στο σχολείο...το ερώτημα μου προς αυτά τα άτομα λοιπόν είναι:Γιατί?Είμαι όμως πεπεισμένος πως ικανοποιητική απάντηση σε αυτό το θέμα δεν θα λάβω , γιατί απλά δεν έχουν συγκεκριμένο λόγο (χωρίς να αποκλείω βέβαια και άτομα που θα μου δώσουν μια καλή απάντηση )απλώς ακολουθούν την ¨τάση της μόδας¨ που επιτάσσει την απαγόρευση γενικά της θρησκείας στο σχολείο, με σύνθημα :ΈΞΩ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" .Σε αυτό το σημείο ας κάνουμε έναν υποθετικό συλλογισμό.Ας υποθέσουμε οτι ξυπνάμε μια ωραία πρωία και μας λένε:Παιδιά τέλος τα θρησκευτικά , τέλος οι προσευχές , τέλος όλα σε αυτό το θέμα.Χαμός , γέλια , ικανοποίηση των μαθητών στα πρόσωπά τους.....ωραία και τι πετύχαμε?Ένα λιγότερο μάθημα?
Ενώ πολλοί θα σπεύσουν να μου απαντήσουν οτι επιτέλους εφαρμόζεται το συνταγματικά καθιερωμένο δικαίωμα της ανεξιθρησκείας .Τι μας λες ρε μεγαλε?:confused:Δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι εσύ ως αλλόθρησκος ή άθεος που ήσουν δεν μπορούσες να πάρεις μια ωραιότατη απαλλαγή και να ησυχάσεις?Δηλαδή πρέπει να αναγκάσεις και εμένα, που θέλω να κάνω θρησκευτικά , να μην κάνω επειδή έτσι θέλεις εσυ?Δεν καταλαβαίνεις οτι αναιρείς τα περί ανεξιθρησκείας στα οποία εσύ ο ίδιος έκανες επίκληση προηγουμένως για να με πείσεις?
Για εμένα λοιπόν έτσι έχει το θέμα.....και ούτε περιμένω να με συμμεριστούν πολλοί αφού ανήκω στο άλλο άκρο , ξέρετε όχι αυτό της μόδας, αλλά σε αυτό που θέλει τα θρησκευτικά στο σχολείο, αλλα προς Θεού δεν μου αρέσει η επιβολή τους σε όποιον δε τα γουστάρει για οποιονδήποτε λόγο, άλλωστε το πολίτευμα μας είναι προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία (ασχολίαστο, χαχαχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Γιατι δειχνει ασεβεια στην πιστη τους μπορεις να μου εξηγησεις??
Αν για παραδειγμα εγω ζουσα σε μια Μουσουλμανικη χωρα και καθε πρωι τα περισσοτερα παιδια προσευχονταν για 1 λεπτο στο κορανι, θα θιγοταν ετσι η πιστη μου??

Πανε ζησε σε μουσουλμανικη χωρα κι αν δεν εισαι δαχτυλοδεικτουμενος, οπως ειναι οι μουσουλμανοι στην ελλαδα, τοτε ελα ξαναγραψε οτι εχω αδικο.

Σαν εθνος ομως υπαρχει πανω απο 3000 χρονια, συνεπως καηκες εσυ...

Υπολογισε τωρα λιγο: ειπες οτι "Η Ελλαδα ομως εδω και 2000 χρονια ειναι μια χριστιανικη χωρα με οτι αυτο συνεπαγεται.." δηλαδη απο το 10 μ.Χ. η ελλαδα ειναι χριστιανικη χωρα. Ο χριστος πεθανε το 33 μ.Χ. αρα μειον 23 χρονια. Επειτα γινονταν διωγμοι μεχρι το 313 μ.Χ. αρα μειον 303 χρονια. Προσθεσε και αυτα που ακολουθησαν μεχρι να συγκροτηθει εκκλησια... Τα χρονια βγαινουν σαφως λιγοτερα απο 2000... Εσυ καηκες φιλε μου, ο tsarachaf εχει δικιο.:)

Οσοι δεν θελουν την προσευχη στα σχολεια το προβλημα τους ειναι ο Χριστιανισμος γενικα. Αφηστε τα περι αλλοθρησκων μαθητων. Σας επιασε ξαφνικα η ευαισθησια...

Απο τη στιγμη που δεν μας γνωριζεις δεν μπορεις να ξερεις κατα ποσο "μας επιασε ξαφνικα η ευαισθησια". Και επισης το προβλημα δεν ειναι ο χριστιανισμος αλλα οποιαδηποτε θρησκεια εμπλεκεται με την εκπαιδευση.
Αληθεια εσυ που δεν εχεις προβλημα με τον χριστιανισμο τι γνωσεις εχεις σχετικα με αυτον; Η θεση της γυναικας ξερεις ποια ειναι; Υποθετω πως ναι, για να τον υποστηριζεις... Επισης, η ταπεινοφροσυνη, ο πουριτανισμος και η μετριοτητα σου λενε κατι; Θα μου πεις "Μα υπαρχει ισοτητα!", ναι, φυσικα, αλλα μονο στον ουρανο, εδω στη γη οι αντρες και οι γυναικες εξακολουθουν να καθονται χωριστα, οπως επισης μεχρι πριν καποια χρονια εξακολουθουσαν να υπαρχουν "ανετα καθισματα για τους αρχοντες, καρεκλες για τους καλους αστους της ενοριας και παγκοι ή τιποτα για τους απλους πιστους, οι οποιοι κατα τα αλλα ειναι αδερφια μας". Σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο "Η ανοδος της ασημαντοτητας" του Κορνηλιου Καστοριαδη, οπου σε ελαχιστα σημεια αναφερεται ευστοχοτατα στο θεμα της θρησκειας καθως επισης και το βιβλιο "Ο Αντιχριστος" (για αλλους "Ο Αντιχριστιανος" απο το γερμανικο Antichrist, που σημαινει και τα δυο) του Φριντριχ Νιτσε. Ο τιτλος πιστευω τα λεει ολα, ωραιο βιβλιο και μικρο, ο,τι πρεπει για την παραλια :)

Καταρχάς έχω να πω πως πρόκειται για ένα ιδιαίτερα αμφιλεγόμενο και ενδιαφέρον θέμα , έτσι κανείς ας μην περιμένει απόλυτη ταύτιση απόψεων.Κατα την γνώμη μου λοιπόν ,την πρωινή προσευχή δεν τη θεωρώ ούτε απαραίτητη ούτε αναγκαία , όμως (1) από την στιγμή που θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνει σχολείο ,θυμάμαι και την πρωινή προσευχή , έχει καθιερωθεί τώρα πλέον ως ένα μέρος του προγράμματος λειτουργίας του ελληνικού σχολείου και αυτό δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει.Ωστόσο, πολλοί δεν συμφωνούν με αυτό.Δεν συμφωνούν γενικά με την ύπαρξη της θρησκείας στο σχολείο...το ερώτημα μου προς αυτά τα άτομα λοιπόν είναι:Γιατί? (2)Είμαι όμως πεπεισμένος πως ικανοποιητική απάντηση σε αυτό το θέμα δεν θα λάβω , γιατί απλά δεν έχουν συγκεκριμένο λόγο (χωρίς να αποκλείω βέβαια και άτομα που θα μου δώσουν μια καλή απάντηση )απλώς ακολουθούν την ¨τάση της μόδας¨ που επιτάσσει την απαγόρευση γενικά της θρησκείας στο σχολείο, με σύνθημα :ΈΞΩ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" .(3)Σε αυτό το σημείο ας κάνουμε έναν υποθετικό συλλογισμό.Ας υποθέσουμε οτι ξυπνάμε μια ωραία πρωία και μας λένε:Παιδιά τέλος τα θρησκευτικά , τέλος οι προσευχές , τέλος όλα σε αυτό το θέμα.Χαμός , γέλια , ικανοποίηση των μαθητών στα πρόσωπά τους.....ωραία και τι πετύχαμε?Ένα λιγότερο μάθημα?
Ενώ πολλοί θα σπεύσουν να μου απαντήσουν οτι επιτέλους εφαρμόζεται το συνταγματικά καθιερωμένο δικαίωμα της ανεξιθρησκείας .Τι μας λες ρε μεγαλε?:confused:(3)Δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι εσύ ως αλλόθρησκος ή άθεος που ήσουν δεν μπορούσες να πάρεις μια ωραιότατη απαλλαγή και να ησυχάσεις?Δηλαδή πρέπει να αναγκάσεις και εμένα, που θέλω να κάνω θρησκευτικά , να μην κάνω επειδή έτσι θέλεις εσυ? (4)Δεν καταλαβαίνεις οτι αναιρείς τα περί ανεξιθρησκείας στα οποία εσύ ο ίδιος έκανες επίκληση προηγουμένως για να με πείσεις?
Για εμένα λοιπόν έτσι έχει το θέμα.....και ούτε περιμένω να με συμμεριστούν πολλοί αφού ανήκω στο άλλο άκρο , ξέρετε όχι αυτό της μόδας, αλλά σε αυτό που θέλει τα θρησκευτικά στο σχολείο, αλλα προς Θεού δεν μου αρέσει η επιβολή τους σε όποιον δε τα γουστάρει για οποιονδήποτε λόγο, άλλωστε το πολίτευμα μας είναι προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία (ασχολίαστο, χαχαχ).

(1) Αυτο ακριβως που λες καλειται τυπικη ρουτινα και δικαιωνει τον μακαριτη τον Δελμούζο που ελεγε: (βλεπε την αναρτηση #137 για περισσοτερες πληροφοριες) «Τι επιτυγχάνει το σημερινό σχολείο με την ακριβεστάτη εκπλήρωση των θρησκευτικών τύπων; Το γνωρίζετε κι εσείς κύριοι Εφέτες (αρκεί για αυτό να θυμηθείτε τα παιδικά σας χρόνια): Η προσευχή μεταβάλλεται σε μηχανικές κινήσεις των χεριών και του στόματος. Συντελεί αυτό στην ανύψωση του θρησκευτικού συναισθήματος; Κάθε άλλο. Η ανάγκη της προσευχής, όπου υπάρχει, είναι κάτι το εσωτερικό και αυθόρμητο και για την εκδήλωσή της απαιτείται ηρεμία και μόνωσις». Πιστευω πως τα συμπερασματα τα βγαζεις και μονος σου λοιπον...

(2) Δεν χρειαζεται να το σχολιασω πιστευω... Να κρινεις μπορεις, αρα το ποιος το κανει για μοδα και ποιος οχι μπορεις να το καταλαβεις απο τα λεγομενα του καθενος...

(3) Οταν ειπα στη μανα μου οτι θελω απαλλαγη μου απαντησε το εξης σωστο πραγμα: "Η απαλλαγη θα σε στιγματισει και θα σε ακολουθαει. Ειναι καποια πραγματα για τα οποια δεν ειναι ετοιμη η κοινωνια ακομα..." και εχει απολυτο δικιο πιστευω...Δεν θα απομακρυνθουν οι μαθητες απο τα θρησκευτικα για να τους κοιτανε και να λενε "μπηκε ο σατανας μεσα του". Τα θρησκευτικα θα απομακρυνθουν απο τους μαθητες.
Κατηχητικα υπαρχουν, δεν υπαρχουν; Οποιος θελει να κανει θρησκευτικα μπορει να τα τιμησει με μια επισκεψη του, κανουν και ωραιες εκδρομες εχω ακουσει... ;)

(4) Μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα στον ορο ανεξιθρησκεια... Αυτο που λες θα γινοταν αν σου επιβαλλοταν ή σου απαγορευοταν η προσευχη και η πιστη σε καποιο θεο. Τωρα ομως δεν γινεται κατι τετοιο με σενα, γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οσοι δεν θελουν την προσευχη στα σχολεια το προβλημα τους ειναι ο Χριστιανισμος γενικα. Αφηστε τα περι αλλοθρησκων μαθητων. Σας επιασε ξαφνικα η ευαισθησια...
χρονια τωρα θεωρω τον εαυτο μου αθεο, επομενως η τελεση της προσευχης καθε πρωι με ενοχλουσε ιδιαιτερα, γιατι γινοταν σε χωρο στον οποιο βρισκομουν αναγκαστηκα, σε δημοσιο χωρο και σε χωρο ασχετο με τη θρησκευτικη διαπαιδαγωγιση/προσυλιτισμο

Γιατί?Είμαι όμως πεπεισμένος πως ικανοποιητική απάντηση σε αυτό το θέμα δεν θα λάβω , γιατί απλά δεν έχουν συγκεκριμένο λόγο (χωρίς να αποκλείω βέβαια και άτομα που θα μου δώσουν μια καλή απάντηση )απλώς ακολουθούν την ¨τάση της μόδας¨ που επιτάσσει την απαγόρευση γενικά της θρησκείας στο σχολείο, με σύνθημα :ΈΞΩ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" .
εφοσον εισαι πεποισμενος οτι ικανοποιητικη απαντηση δεν θα λαβεις, σημαινει οτι εισαι γεματος προκαταληψεις σε αυτο το ζητημα και οτι φορας παρωπιδες!

Ας υποθέσουμε οτι ξυπνάμε μια ωραία πρωία και μας λένε:Παιδιά τέλος τα θρησκευτικά , τέλος οι προσευχές , τέλος όλα σε αυτό το θέμα.Χαμός , γέλια , ικανοποίηση των μαθητών στα πρόσωπά τους.....ωραία και τι πετύχαμε?Ένα λιγότερο μάθημα?
πετυχαμε την αποδεσμευση της εκπαιδευσης απο την Εκκλησια, το οποιο και ειναι ενα ζητουμενο.

Δεν συμφωνούν γενικά με την ύπαρξη της θρησκείας στο σχολείο...το ερώτημα μου προς αυτά τα άτομα λοιπόν είναι:Γιατί?
προσωπικα εχω δωσει απαντηση σε αυτο το θεμα (ειχα δωσει και στο παλιο ischool). Αν θες να αποριψεις τη θεση και τα επιχειρηματα μου, πρεπει εσυ ο ιδιος να δωσεις εγκυρα επιχειρηματα για να στηριξεις τη θεση σου. Γιατι δεν πρεπει να φυγει η θρησκεια απο το σχολειο;

ξέρετε όχι αυτό της μόδας,
λυπαμαι φιλε μου, αλλα η ομαδα που ανηκεις εσυ εχει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο απο την "ομαδα που ανηκω εγω". η μοδα, η ταση εισαι εσυ. να σου υπενθυμισω, οτι η μοδα ησουν για πολλους αιωνες εσυ.

προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία
οφ αλλα θα το πω
θεωρω οτι ο κοινοβουλευτισμος αναιρει τη δημοκρατια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγω προσωπικα αν καταργουσαν την πρωινη προσευχη ισως να ελεγα πως καλως το εκαναν γιατι πλεον εχει καταντησει εντελως ανουσια...αλλα απο κει και περα νομιζω πως ολοι μας καταλαβαινουμε οτι καλως ή κακως οσοι πολιτικοι θελουν απεγνωσμενα να την καταργησουν δεν το κανουν γιατι σεβονται αυτους που δεν πιστευουν στον Χριστιανισμο(αυτους δεν τους νοιαζει αν εχουμε να φαμε, ποσο μαλλον αν θιγεται ο καθε μουσουλμανος)...ολοι εσεις που ειστε αντιθετοι με την πρωινη προσευχη το κανετε γιατι εχετε διαφορετικα πιστευω απο τον Χριστιανισμο και αυτο ειναι απολυτως σεβαστο(οπως ειναι σεβαστο το οτι αλλοι πιστευουν) και ορθο σαν επιχειρημα...αυτο ομως που με εκνευριζει ειναι η σκοπιμοτητα των πολιτικων να τον αφανισουν απο την Ελλαδα επειδη ταχα μου ξαφνικα θελουν να σεβονται τα δικαιωματα ολων των ανθρωπων...ε μην τρελαθουμε που ξερουν και τι σημαινει η λεξη σεβασμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Υπολογισε τωρα λιγο: ειπες οτι "Η Ελλαδα ομως εδω και 2000 χρονια ειναι μια χριστιανικη χωρα με οτι αυτο συνεπαγεται.." δηλαδη απο το 10 μ.Χ. η ελλαδα ειναι χριστιανικη χωρα. Ο χριστος πεθανε το 33 μ.Χ. αρα μειον 23 χρονια. Επειτα γινονταν διωγμοι μεχρι το 313 μ.Χ. αρα μειον 303 χρονια. Προσθεσε και αυτα που ακολουθησαν μεχρι να συγκροτηθει εκκλησια... Τα χρονια βγαινουν σαφως λιγοτερα απο 2000... Εσυ καηκες φιλε μου, ο tsarachaf εχει δικιο.:)
Ωραια θες να σου βγαλω 400 χρονια??
1600 σου κανουν?
Εδω και 1600 χρονια λοιπον ειναι μια χριστιανικη χωρα, αν αυτο σου λεει κατι...

Ουτως η αλλως το υπουργειο παιδειας ονομαζεται "Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων" επομενως ποιος ειπε οτι η θρησκεια δεν ειναι στους σκοπους του σχολειου?? Φυσικα και ειναι, μην λεμε οτι θελουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ωραια θες να σου βγαλω 400 χρονια??
1600 σου κανουν?
Εδω και 1600 χρονια λοιπον ειναι μια χριστιανικη χωρα, αν αυτο σου λεει κατι...

Ουτως η αλλως το υπουργειο παιδειας ονομαζεται "Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων" επομενως ποιος ειπε οτι η θρησκεια δεν ειναι στους σκοπους του σχολειου?? Φυσικα και ειναι, μην λεμε οτι θελουμε.
Ενα απο τα πολλα λαθη του υπουργειου ειναι και αυτο, τι να κανουμε;Επρεπε εδω και πολλα χρονια να εχει αλλαξει ονομα...
Γιατι η θρησκεια ειναι σκοπος του σχολειου;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Η προσευχή όπως και ο όρκος όσων διορίζονται στο δημόσιο, παρουσιάζονται σε δικαστήριο κλπ ειναι κατάλοιπα μιας εποχης που πρέπει να αλλάξουν. Δε γινεται να μιλάμε για ανεξιθρησκεία, για προστασία κάθε ανθρώπου, για απουσία διακρίσεων και στα σχολεία να στιγματίζονται όσοι είναι μη χριστιανοί ή αρνούνται να παρακολουθήσουν το μάθημα των θρησκευτικών. Έχω δει το τραγικό σε χαρτιά που έχουν αποσταλλεί από δημοτικό σχολείο για την εγγραφή παιδιού σε γυμνάσιο να γράφει η ανεγκέφαλη διευθύντρια "ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ". Αν αυτό δεν ειναι κοινωνικος ρατσισμός και ανισότητα τι ειναι; Απο που κι ως που πρέπει να μπλεκουμε την πιστη μας που ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και δε χρειαζεται να διατυμπανιζεται με τα του κράτους. Γιατι ακόμα μετα απο τοσα χρονια η εκκλησια και το κρατος δε διαχωριζουν τις εξουσιες τους.
Και κάτι αστείο. Όλοι αυτοι που ορκιζονται στο ευαγγέλιο εχουν κάνει την Ελλάδα μια απέραντη μπανανία. Αν δεν ειμαστε άνθρωποι των προσχημάτων και του φαινεσθαι που καλουμε παντα εναν παπα για να ευλογισει τις πολιτικες στιγμες, τότε ποιος ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Καθενας μπορει να πιστευει σε οποια θρησκεια θελει, αλλα θεωρω οτι ειναι καλο να λεμε την προσευχη το πρωι και ακομη εξαιτιας της πολλες φορες προλαβαινουμε να παμε σχολειο!

Καλα αυτο ειναι πολυ ακυρο... Και πραγματικα αποτελει αλλο ενα επιχειρημα υπερ της καταργησης...

Σαν εθνος ομως υπαρχει πανω απο 3000 χρονια, συνεπως καηκες εσυ...


Οσοι δεν θελουν την προσευχη στα σχολεια το προβλημα τους ειναι ο Χριστιανισμος γενικα. Αφηστε τα περι αλλοθρησκων μαθητων. Σας επιασε ξαφνικα η ευαισθησια...

Πανω απο 3000 χρονια??? Ποθεν πως??? Σκεψου ποσοι λαοι εχουν περασει απο τουτα τα χωματα και μετα ελα να μου πεις για εθνος...

Αν το θετεις ετσι το προβλημα μου ειναι η προσπαθειες τυφλωσης του κοσμου... Δεν με νοιαζει αν φερουν την ταμπελα του Χριστιανισμου ή οποιουδηποτε αλλου θρησκευματος...

Ενώ πολλοί θα σπεύσουν να μου απαντήσουν οτι επιτέλους εφαρμόζεται το συνταγματικά καθιερωμένο δικαίωμα της ανεξιθρησκείας .Τι μας λες ρε μεγαλε?:confused:Δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι εσύ ως αλλόθρησκος ή άθεος που ήσουν δεν μπορούσες να πάρεις μια ωραιότατη απαλλαγή και να ησυχάσεις?Δηλαδή πρέπει να αναγκάσεις και εμένα, που θέλω να κάνω θρησκευτικά , να μην κάνω επειδή έτσι θέλεις εσυ?Δεν καταλαβαίνεις οτι αναιρείς τα περί ανεξιθρησκείας στα οποία εσύ ο ίδιος έκανες επίκληση προηγουμένως για να με πείσεις?
Για εμένα λοιπόν έτσι έχει το θέμα.....και ούτε περιμένω να με συμμεριστούν πολλοί αφού ανήκω στο άλλο άκρο , ξέρετε όχι αυτό της μόδας, αλλά σε αυτό που θέλει τα θρησκευτικά στο σχολείο, αλλα προς Θεού δεν μου αρέσει η επιβολή τους σε όποιον δε τα γουστάρει για οποιονδήποτε λόγο, άλλωστε το πολίτευμα μας είναι προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία (ασχολίαστο, χαχαχ).

Οχι δεν μπορεις να παρεις την απαλλαγη σου... Γιατι την αιτηση την κανει ο πατερας σου και αμφιβαλλω κατα ποσο θα το δεχτει ετσι απλα και δεν θα πει τις ιδιες πιπ*ς με σενα περι μοδας...

Μοδα στις μερες μας ειναι ο σταρχ***σμος... Και πριν αρχισεις να τσουβαλιαζεις τον κοσμο δες πρωτα την επιχειρηματολογια τους... Κι ασε κατα μερους τις ειρωνειες...

Κι αν θες να κανεις θρησκευτικα??? Γιατι να μην τα κανουμε μαθημα επιλογης και να τα παιρνει οποιος θελει αλλα να τα φορτωνουμε σε ολους???

Ουτως η αλλως το υπουργειο παιδειας ονομαζεται "Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων" επομενως ποιος ειπε οτι η θρησκεια δεν ειναι στους σκοπους του σχολειου?? Φυσικα και ειναι, μην λεμε οτι θελουμε.

Τωρα σοβαρα μου φερνεις σαν παραδειγμα το ονομα ενος υπουργειου??? Και μαλιστα του υπουργειου που για να γινεις υπουργος αρκει να εισαι με το κομμα που κερδιζει τις εκλογες και να εχεις χαρτι γιατρου που να λεει οτι εισαι βλαμμενος???

Θα ειναι η πρωτη ή η τελευταια μακακια της Πολιτειας αυτη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noxteryn

Νεοφερμένος

Ο noxteryn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αλλα απο κει και περα νομιζω πως ολοι μας καταλαβαινουμε οτι καλως ή κακως οσοι πολιτικοι θελουν απεγνωσμενα να την καταργησουν δεν το κανουν γιατι σεβονται αυτους που δεν πιστευουν στον Χριστιανισμο(αυτους δεν τους νοιαζει αν εχουμε να φαμε, ποσο μαλλον αν θιγεται ο καθε μουσουλμανος)...
Μήπως θα μπορούσες να το επεξηγήσεις λιγάκι αυτό? Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι θέλεις να πεις...

αυτο ομως που με εκνευριζει ειναι η σκοπιμοτητα των πολιτικων να τον αφανισουν απο την Ελλαδα επειδη ταχα μου ξαφνικα θελουν να σεβονται τα δικαιωματα ολων των ανθρωπων...ε μην τρελαθουμε που ξερουν και τι σημαινει η λεξη σεβασμος!
Από όσο ξέρω, η ελληνική κυβέρνηση δέχεται πίεση από την Ευρωπαϊκή Ένωση, όπως έγινε και με τον Όρκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εγω προσωπικα αν καταργουσαν την πρωινη προσευχη ισως να ελεγα πως καλως το εκαναν γιατι πλεον εχει καταντησει εντελως ανουσια...αλλα απο κει και περα νομιζω πως ολοι μας καταλαβαινουμε οτι καλως ή κακως οσοι πολιτικοι θελουν απεγνωσμενα να την καταργησουν δεν το κανουν γιατι σεβονται αυτους που δεν πιστευουν στον Χριστιανισμο(αυτους δεν τους νοιαζει αν εχουμε να φαμε, ποσο μαλλον αν θιγεται ο καθε μουσουλμανος)...ολοι εσεις που ειστε αντιθετοι με την πρωινη προσευχη το κανετε γιατι εχετε διαφορετικα πιστευω απο τον Χριστιανισμο και αυτο ειναι απολυτως σεβαστο(οπως ειναι σεβαστο το οτι αλλοι πιστευουν) και ορθο σαν επιχειρημα...αυτο ομως που με εκνευριζει ειναι η σκοπιμοτητα των πολιτικων να τον αφανισουν απο την Ελλαδα επειδη ταχα μου ξαφνικα θελουν να σεβονται τα δικαιωματα ολων των ανθρωπων...ε μην τρελαθουμε που ξερουν και τι σημαινει η λεξη σεβασμος!

Περα απο το οτι ειναι λιγο αντιφατικα αυτα που λες, αν τα καταλαβα σωστα, σε ενημερωνω οτι υπαρχουν ατομα απο τη βουλη που τολμουν να μιλουν καθαρα κατα της παρουσιας των θρησκειων στα σχολεια, απλως κανενα μα κανενα δελτιο ειδησεων δεν τους προβαλλει...
Οπως π.χ. ο συγκεκριμενος κυριος: https://www.youtube.com/watch?v=ivulZ85nWGA

Επισης, ποιος πολιτικος απο αυτους που προβαλλονται και κανουν "κουμαντο" θελει να σταματησουν τα θρησκευτικα; Αν υποστηριξουν κατι τετοιο ξερεις ποσες ψηφους θα χασουν; Σιγουρα παρα πολλες... Και ακομα μην ξεχνας το Βατοπεδι π.χ. Εκει αν δεν υπηρχε συνδεση βουλευτων-ιερεων δεν θα συνεβαινε ο,τι συνεβη. Ασε που πολλοι βουλευτες εχουν ταχα "πνευματικους πατερες" καποιους ηγουμενους και κατι τετοια, δεν θυμαμαι καλα. Η πλειοψηφια, συντριπτικη πλειοψηφια, των πολιτικων σημερα θελει να υπαρχει συνδεση εκκλησιας-κρατους γιατι ξερει οτι ετσι κερδιζει ψηφους απο τους κληρικους, απο τους αφοσιωμενους στην εκκλησια, απο ανθρωπους που εχουν διαφορα συμφεροντα απο την εκκλησια και περα απο το θεμα των ψηφων τα προνομια ενος πολιτικου προσωπου οταν εχει παρε δωσε με ιερεις ειναι μεγαλα. :)

Τωρα σοβαρα μου φερνεις σαν παραδειγμα το ονομα ενος υπουργειου??? Και μαλιστα του υπουργειου που για να γινεις υπουργος αρκει να εισαι με το κομμα που κερδιζει τις εκλογες και να εχεις χαρτι γιατρου που να λεει οτι εισαι βλαμμενος???

Συγκεκριμενα η σημερινη υπουργος ειναι νομαρχης απο τα 25 της, το λεει και στη βικιπαιδεια :ρ... Φαντασου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Συγκεκριμενα η σημερινη υπουργος ειναι νομαρχης απο τα 25 της, το λεει και στη βικιπαιδεια :ρ... Φαντασου...

Εεεεε... Την συγκεκριμενη υπουργο περιεργως την συμπαθουσα... Αλλα απεδειξε και αυτη τον κανονα που χρειαζεται για να γινεις υπουργος Παιδειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσες να το επεξηγήσεις λιγάκι αυτό? Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι θέλεις να πεις...


Από όσο ξέρω, η ελληνική κυβέρνηση δέχεται πίεση από την Ευρωπαϊκή Ένωση, όπως έγινε και με τον Όρκο.

Πολυ απλα θελω να πω οτι οσοι πολιτικοι θελουν να καταργησουν την πρωινη προσευχη το θελουν για να αφανισουν σιγα σιγα καθε τι χριστιανικο και θρησκευτικο και οχι γιατι πλεον η πρωινη προσευχη εχει καταντησει ανουσια ουτε γιατι βρισκομαστε στα πλαισια της ανεξιθρησκειας...μακαρι να το εκαναν γι'αυτους τους λογους γιατι αυτο θα σημαινε οτι οντως σεβονται το δικαιωμα των ανθρωπων να πιστευουν σε οποια θρησκεια θελουν,αλλα δεν το κανουν...δεν τους νοιαζει καθολου αν εσυ ή εγω θιγομαστε απο το γεγονος οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να συμμετεχουμε σε μια προσευχη "ξενη" προς τα πιστευω μας και η οποια γινεται με γελοιο τροπο...τους νοιαζει απλα να διωξουν τον Χριστιανισμο απο την Ελλαδα και φυσικα ξεκινουν απο το πιο "μικρο" θεμα οπως η πρωινη προσευχη και σιγα σιγα θα καταληξουν σε πιο σημαντικα οπως ο διαχωρισμος εκκλησιας-κρατους..



Περα απο το οτι ειναι λιγο αντιφατικα αυτα που λες, αν τα καταλαβα σωστα, σε ενημερωνω οτι υπαρχουν ατομα απο τη βουλη που τολμουν να μιλουν καθαρα κατα της παρουσιας των θρησκειων στα σχολεια, απλως κανενα μα κανενα δελτιο ειδησεων δεν τους προβαλλει...
Οπως π.χ. ο συγκεκριμενος κυριος: https://www.youtube.com/watch?v=ivulZ85nWGA

Επισης, ποιος πολιτικος απο αυτους που προβαλλονται και κανουν "κουμαντο" θελει να σταματησουν τα θρησκευτικα; Αν υποστηριξουν κατι τετοιο ξερεις ποσες ψηφους θα χασουν; Σιγουρα παρα πολλες... Και ακομα μην ξεχνας το Βατοπεδι π.χ. Εκει αν δεν υπηρχε συνδεση βουλευτων-ιερεων δεν θα συνεβαινε ο,τι συνεβη. Ασε που πολλοι βουλευτες εχουν ταχα "πνευματικους πατερες" καποιους ηγουμενους και κατι τετοια, δεν θυμαμαι καλα. Η πλειοψηφια, συντριπτικη πλειοψηφια, των πολιτικων σημερα θελει να υπαρχει συνδεση εκκλησιας-κρατους γιατι ξερει οτι ετσι κερδιζει ψηφους απο τους κληρικους, απο τους αφοσιωμενους στην εκκλησια, απο ανθρωπους που εχουν διαφορα συμφεροντα απο την εκκλησια και περα απο το θεμα των ψηφων τα προνομια ενος πολιτικου προσωπου οταν εχει παρε δωσε με ιερεις ειναι μεγαλα. :)

Φυσικα και υπαρχουν ατομα που μιλανε γι'αυτο το θεμα και ειναι αντιθετοι με την υπαρξη οτιδηποτε θρησκευτικου στα σχολεια αλλα εγω πιστευω οτι τα επιχειρηματα τους στην ουσια ουτε οι ιδιοι δεν τα πιστευουν...μην μου πειτε οτι οι βουλευτες τους συριζα ,που ειναι τοσο πολυ εναντια του Χριστιανισμου, νοιαζονται για τον καθε μουσουλμανο που θιγεται απο ολα αυτα...αυτοι μπορει να το ισχυριζονται αλλα νομιζω πως ολοι εχουμε καταλαβει τι ψευτες ειναι οι πολιτικοι..


ελπιζω να εγινα πιο σαφης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πολυ απλα θελω να πω οτι οσοι πολιτικοι θελουν να καταργησουν την πρωινη προσευχη το θελουν για να αφανισουν σιγα σιγα καθε τι χριστιανικο και θρησκευτικο και οχι γιατι πλεον η πρωινη προσευχη εχει καταντησει ανουσια ουτε γιατι βρισκομαστε στα πλαισια της ανεξιθρησκειας...μακαρι να το εκαναν γι'αυτους τους λογους γιατι αυτο θα σημαινε οτι οντως σεβονται το δικαιωμα των ανθρωπων να πιστευουν σε οποια θρησκεια θελουν,αλλα δεν το κανουν...δεν τους νοιαζει καθολου αν εσυ ή εγω θιγομαστε απο το γεγονος οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να συμμετεχουμε σε μια προσευχη "ξενη" προς τα πιστευω μας και η οποια γινεται με γελοιο τροπο...τους νοιαζει απλα να διωξουν τον Χριστιανισμο απο την Ελλαδα και φυσικα ξεκινουν απο το πιο "μικρο" θεμα οπως η πρωινη προσευχη και σιγα σιγα θα καταληξουν σε πιο σημαντικα οπως ο διαχωρισμος εκκλησιας-κρατους..





Φυσικα και υπαρχουν ατομα που μιλανε γι'αυτο το θεμα και ειναι αντιθετοι με την υπαρξη οτιδηποτε θρησκευτικου στα σχολεια αλλα εγω πιστευω οτι τα επιχειρηματα τους στην ουσια ουτε οι ιδιοι δεν τα πιστευουν...μην μου πειτε οτι οι βουλευτες τους συριζα ,που ειναι τοσο πολυ εναντια του Χριστιανισμου, νοιαζονται για τον καθε μουσουλμανο που θιγεται απο ολα αυτα...αυτοι μπορει να το ισχυριζονται αλλα νομιζω πως ολοι εχουμε καταλαβει τι ψευτες ειναι οι πολιτικοι..


ελπιζω να εγινα πιο σαφης:)

Μα έτσι πρέπει να είναι!!!! Το κράτος και η Εκκλησία πρέπει να είναι διαχωρησμένα!!! Αυτό που επικρατεί στην Ελλάδα είναι ανεξήγητο να συμβαίνει σε μία χώρα αναπτυγμένη!!!! Μέχρι αυτό το σημείο τα συμφέροντα και των δυο δεν επέτρεπαν αυτό το διαχωρισμό, λόγω της μεγάλης προσήλωσης των Ελλήνων στη θρησκεία (αλίμονο δηλαδή που έκανε κάτι τέτοιο ένας πολιτικός!!) αλλά πλέον ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!!
Ή το άλλο που είχα ακούσει... Ότι η Εκκλησία διαμαρτυρήθηκε για τη φορολογία!!! Αν είναι δυνατόν....
Η πελατιακή αυτή σχέση πρέπει να σταματήσει τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top