Ναυτιλιακών Σπουδών ΠΑ.ΠΕΙ.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλησπερα, και εγω ναυτιλιακα θελω,αλλα δεν εγραψα καλα αγγλικα στα οποια βασιζομουν,:/: αν και ειχα παρει profriciency (απο το Νοεμβριο του 2010) , αλλα εκανα κατι μαθηματα πριν δωσω, δεν πηγα δλδ στα τυφλα. Και το αποτελεσμα αυτου 14.3 :redface: Τεσπα εγω ναυτιλιακα πιανω μονο αν πεσουν κανα 600 μορια... τι λετε? Και γενικοτερα ηθελα να ρωτησω για τις σχολες του 5ου πεδιου ποσο λετε να πεσουν?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κατατακτήριες δώσε.Οι γλώσσες είμαι σίγουρος πως θα κάνουν πιο δελεαστικό το βιογραφικό σου.
Ναι αλλά έχει μόνο 3 θέσεις για απόφοιτους άλλων ΑΕΙ μέσω κατατακτηρίων... και επίσης δεν έχω ούτε βιβλία να διαβάσω, ούτε και ξέρω κάποιον να με κατατοπίσει πως είναι η εξέταση και κατά πόσο είναι αξιοκρατικη (έχω ακούσει πολλά για άλλες σχολές). Επομένως έλεγα μήπως είναι πιο σίγουρος ο δρόμος των πανελληνίων.. ή μπορεί απλά να προσπαθήσω και τα 2! Το θέμα είναι, θα βρω καμιά δουλειά της προκοπής με τις γλώσσες μαζί ή να το αφήσω; χρόνο για χάσιμο πάντως δεν έχω, είμαι ήδη 22, όχι 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Καλησπερα, και εγω ναυτιλιακα θελω,αλλα δεν εγραψα καλα αγγλικα στα οποια βασιζομουν,:/: αν και ειχα παρει profriciency (απο το Νοεμβριο του 2010) , αλλα εκανα κατι μαθηματα πριν δωσω, δεν πηγα δλδ στα τυφλα. Και το αποτελεσμα αυτου 14.3 :redface: Τεσπα εγω ναυτιλιακα πιανω μονο αν πεσουν κανα 600 μορια... τι λετε? Και γενικοτερα ηθελα να ρωτησω για τις σχολες του 5ου πεδιου ποσο λετε να πεσουν?:hmm:

τωρα για τις βάσεις δεν μπορώ να σε βοηθησω
αλλά, μπορείς να μου πείς πόση ώρα έμεινες στην αίθουσα?
μην ξεχνάς όμως και την εναλλακτικη της Χίου! αποτι ακουω είναι καλό τμήμα!
και εγώ γυρω στα 600 κατω θελω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλα , ειμαι ο μονοσ που περασε ναυτιλιακα; Looking for συμφοιτητες ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
εγω περασα Ναυτηλιακά Χίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
εγω περασα Ναυτηλιακά Χίου!

Με το μαραζι θα μεινω.....βλεπω τους αλλους που περασανε ασοεε κτλ κτλ και εδω εμεις των ναυτιλιακων ( και χιου ) μονοι....τεσπα συναδελφος τουλαχιστον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
συναδελφοι! μια χαρά!
ε, ντα3.. τα αλλα ειναι πιο "mainstream" σαν σχολές, λογικό να έχουν περισσότερους
σε εμας έχει λίγους που μπήκαν επειδή το "ήθελαν", ακόμα πιο λιγους που το ειχαν ως στόχο και πολλούς "άκυρους", ειδικά σε αυτό της Χίου φαντάζομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
συναδελφοι! μια χαρά!
ε, ντα3.. τα αλλα ειναι πιο "mainstream" σαν σχολές, λογικό να έχουν περισσότερους
σε εμας έχει λίγους που μπήκαν επειδή το "ήθελαν", ακόμα πιο λιγους που το ειχαν ως στόχο και πολλούς "άκυρους", ειδικά σε αυτό της Χίου φαντάζομαι..

Ισχυει ...εγω το 'χα 5η επιλογη απ'τις 11 σχολες που εβαλα στο μηχανογραφικο οποτε ηταν μια αρκετα συνηδειτοποιημενη επιλογη :)
Τεσπα , τα mainstream δε μας νοιαζουν , το μελλον(και τα φραγκα) βρισκεται στο περιβαλλον και την ναυτιλια ! :D
Ασε που ειμαστε και λιγοτεροι πτυχιουχοι στον κλαδο αυτο , οποτε ειναι καλο για την επαγγελματικη αποκατασταση.;)

PS:Ουτως η αλλως , πολλοι φετος με την ανοδο των βασεων μπηκαν απο σποντα σε τμηματα 2ης και 3ης επιλογης τους κτλ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george27

Νεοφερμένος

Ο george27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,
Ψαχνομαι για να δω ποιες σχολες μου αρεσουν και τα ναυιλιακα μου κινουν το ενδιαφερον και πιστευω εχει επαγγελματικη αποκατασταση.Θα ηθελα να ρωτησω ομως αν το πτυχιο απο το πανεπηστημιο του Πειραια εχει μεγαλη ισχυ και αναγνωρισημοτητα στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Μαρία

Νεοφερμένος

Η Μαρία Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.για τις ναυτιλιακές σπουδές δίνεις στις πανελλήνιες τα αγγλικά ή στο πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.για τις ναυτιλιακές σπουδές δίνεις στις πανελλήνιες τα αγγλικά ή στο πανεπιστήμιο;

πανελληνιες:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,
Ψαχνομαι για να δω ποιες σχολες μου αρεσουν και τα ναυιλιακα μου κινουν το ενδιαφερον και πιστευω εχει επαγγελματικη αποκατασταση.Θα ηθελα να ρωτησω ομως αν το πτυχιο απο το πανεπηστημιο του Πειραια εχει μεγαλη ισχυ και αναγνωρισημοτητα στο εξωτερικο.

υποτιθεται οτι ολα αναγνωριζονται παντου.. τωρα το αν θα προτιμησουν εσενα σε σχεση με καποιον που εχει παρομοιο πτυχιο απο βρετανικο π.χ. πανεπ. δεν το γνωριζει κανεις (καταρχας δεν μετραει μονο το πτυχιο και ο βαθμος του.. ειναι οι γλωσσες κλπ)
αν εννοεις απο τα πανεπηστημια του εξωτερικου τοτε ναι (κατα 99%) αν π.χ. σε ενδιαφερει καποιο συκγεκρημενο μεταπτυχιακο προγραμμα στο οποιο θα ηθελες να συμμετεχεις αφου τελειωσεις ναυτιλιακα παπει, μπορεις με ενα εμειλ να ρωτησεις..

απο την εμπειρια μου στα λεω αυτα, μην τα παιρνεις και πολυ σοβαρα υπόψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george27

Νεοφερμένος

Ο george27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
υποτιθεται οτι ολα αναγνωριζονται παντου.. τωρα το αν θα προτιμησουν εσενα σε σχεση με καποιον που εχει παρομοιο πτυχιο απο βρετανικο π.χ. πανεπ. δεν το γνωριζει κανεις (καταρχας δεν μετραει μονο το πτυχιο και ο βαθμος του.. ειναι οι γλωσσες κλπ)
αν εννοεις απο τα πανεπηστημια του εξωτερικου τοτε ναι (κατα 99%) αν π.χ. σε ενδιαφερει καποιο συκγεκρημενο μεταπτυχιακο προγραμμα στο οποιο θα ηθελες να συμμετεχεις αφου τελειωσεις ναυτιλιακα παπει, μπορεις με ενα εμειλ να ρωτησεις..

απο την εμπειρια μου στα λεω αυτα, μην τα παιρνεις και πολυ σοβαρα υπόψη

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
και για να συμπληρώσω:
εμενα με ενδιεφερε ενε πανεπ. στο Βέλγιο που σπο το κρατος τους αναγνωριζονταν κανονικα (νομιμο δλδ, με κανονικα πτυχια)
ΑΛΛΑ στην Ελλάδα μεχρι και τον φετινό Μάρτιο/Απρίλιο, που πέρασε νέος νόμος το πανεπ. αυτό ΔΕΝ το αναγνώριζαν επειδη λεει δεν δινει διδακτορικα!
μετα αλλαξε ο νομος και ολα γοοδ.. οπότε..: Αν ανησηχείς για αναγνώρησημότιτα σαν να λέμε οτι "ναι, υπάρχει το τάδε ιδρυμα ή το αντίθετο) μπορείς να πάρεις τηλεφωνο στο ΔΟΑΤΑΠ να ρωτήσεις
αλλά για την δουλεια ειναι "σιγουρο" οτι θα χρειαστει να κανεις και ενα μεταπτυχιακο (τουλαχιστον για τους αποφοιτους οικονομικων σχολων) άρα το κυρος του πρώτου πτυχίου (και το ονομα του πανεπηστημιου) δεν έχει πάντα και παντού την ίδια σημασία..

αν ενδιαφερεσαι πολυ για τα ναυτηλιακα, δεν έχεις και πολλές επιλογες οπως και να'χει ! ή ΠΑΠΕΙ ή ΧΙΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Devil

Νεοφερμένος

Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Χαίρεται! Θέλω να μεταφέρω την απορία μιας φίλης μου. Η φίλη μου τελειώνει φέτος τις προπτυχιακές της σπουδές (Πολιτική Επιστήμη και Δημόσια Διοίκηση ΕΚΠΑ) και σκέφτεται να ασχοληθεί με τα ναυτιλιακά. Τι θα ήταν προτιμότερο; Να δώσει κατατακτήριες ή να κάνει master στα ναυτιλιακά του ΠΑΠΕΙ; Έχοντας ασχοληθεί με τις θεωρητικές επιστήμες, φοβάται ότι θα έχει πρόβλημα στα μαθήματα που θα έχουν σχέση με τα μαθηματικά. Επίσης, θα ήθελα να με ενημερώσει - εφόσον είναι εφικτό- κάποιος απόφοιτος του μεταπτυχιακού των ναυτιλιακών του ΠΑΠΕΙ για το πρόγραμμα σπουδών (του master) και αν γίνονται δεκτοί απόφοιτοι θεωρητικών επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Χαίρεται! Θέλω να μεταφέρω την απορία μιας φίλης μου. Η φίλη μου τελειώνει φέτος τις προπτυχιακές της σπουδές (Πολιτική Επιστήμη και Δημόσια Διοίκηση ΕΚΠΑ) και σκέφτεται να ασχοληθεί με τα ναυτιλιακά. Τι θα ήταν προτιμότερο; Να δώσει κατατακτήριες ή να κάνει master στα ναυτιλιακά του ΠΑΠΕΙ; Έχοντας ασχοληθεί με τις θεωρητικές επιστήμες, φοβάται ότι θα έχει πρόβλημα στα μαθήματα που θα έχουν σχέση με τα μαθηματικά. Επίσης, θα ήθελα να με ενημερώσει - εφόσον είναι εφικτό- κάποιος απόφοιτος του μεταπτυχιακού των ναυτιλιακών του ΠΑΠΕΙ για το πρόγραμμα σπουδών (του master) και αν γίνονται δεκτοί απόφοιτοι θεωρητικών επιστημών.

λογικα γινεται..τα ναυτιλιακα θεωρητικα ειναι και αυτα μην νομιζεις..παιζει να μην κανουν καν μαθηματικα στο μεταπτυχιακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas6

Νεοφερμένος

Ο andreas6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα.. θα ηθελα και εγω με την σειρα μου επειδη ενδιαφερομαι για την συγκεκριμενη σχολη να μου πειτε αν ειναι δυνατον απο εσας που σπουδαζετε κλπ, πως ειναι εκει τα μαθηματα και γενικα γνωμες.. φετος δινω και εγω και δεν ξερω θεωρω πως αν γραψω 19+ ΑΟΘ ΑΟΔΕ και ΜΓ και αριστα στα ΑΓΓΛΙΚΑ νομιζω πως θα τα καταφερω.. παρολα αυτα εχω αγχος με τις βασεις και την δυσκολια των θεματων που προβλεπεται φετος! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αν θες να μαθεις περαιτερω πληροφοριες καλο θα'ναι να κοιταξεις τον οδηγο σπουδων https://www.maritime-studies.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=148&Itemid=77&lang=el αλλα οχι απο τωρα, συγκεντρωσου στις πανελληνιες πρωτα και κοιτα να γραψεις καλα Αγγλικα, αυτα σε βοηθανε πολυ για να ανεβει ο βαθμος σου. Εγω την συγκεκριμενη σχολη θα την ξαναδηλωσω με το 10 % , αυτα τα αγγλικα με κρατησαν εκτος :p Ειμαι σιγουρη οτι αυτοι που ηδη σπουδαζουν εκει θα μπορεσουν να σε διαφωτισουν καλυτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas6

Νεοφερμένος

Ο andreas6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχην σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.. τα αγγλικα δεν ειναι επιπεδου lower? και επειτα, δηλαδη αν γραψω 14800 και 18 στα αγγλικα και βγει το συνολο 16600 συμφωνα με την τωρινη βαση (16475) περνας?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Τα Αγγλικά δεν είναι καθόλου lower επιπεδο!
Να προσέχεις μην πας με τετοιο... attitude γιατί πιθανότατα θα φας τα μουτρα σου :D
Πέρσυ έδωσα.. Με 2 "lower", ECPE και CPE (που οκ, ειναι λιγο πολυ ultra- δυσκολο) έτσι μου ειπαν και το άφησα για τελευταιο μηνα, χωρίς εξάσκηση.. Ήθελα 18 τουλάχιστον και τελικά κατέβηκα 16!
Δεν είναι οτι θα σου πάρει ώρα.. είχα "τελειώσει" και εγραψα και την έκθεση δυο φορέσ γιατι δεν μου άρεσαν οι μουτζουρες :P
Το θέμα είναι οι ασκησεις που μαντεύεις τα κενα και άλλα όμοια!
Βρές υλικο κατάληλο και προετοιμάσου :)
Μπορεί ναι τα πας τέλεια και με την πρώτη, απλά σκέψου το σαν τα practice tests.. είχα μερικά με 95% επιτυχία και άλλα στα 65%
και ξέχνα την.. βασομαντεία.. θυμάμαι πέρσυ μου κατανάλωσε χρόνο που μπορούσα να χρησημοποιησω πολύ πιο παραγωγικα.. (λιγος υπνος πχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top