Ναρκωτικά

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τα ναρκωτικα ειναι ενδειξη ανικανοτητας και αδυναμια να ελεγξεις τον εαυτο και τη ζωη σου...
Φυσικα σημερα ειναι παντου. Εγω συγκεκριμενα μενω σε νησι, οχι σε καμια μεγαλη πολη, δεν ειναι καν απο τα δημοφιλη με την νυχτερινη ζωη και ομως καλλιεργουν στα χωρια ναρκωτικα!! Τελος παντων, ξερω παιδια απο το σχολειο μου που καπνιζουν. Αλλο το να καπνιζεις που και που ομως και αλλο να εισαι εθισμενος. Αλλα ολα απο καπου ξεκινανε. Και μπορει να λες οτι το κανεις μια στο τοσο και αλλο συνεχεια αλλα ειναι λαθος.
Και σχετικα με το αν θα δοκιμαζα το εχω σκεφτει και με το τσιγαρο. Αλλα και μονο που το σκεφτομαι σιχαινομαι στη ιδεα του να καταπιω καπνο και ας αναρωτιεμαι γιατι αλλοι το κανουν και γιατι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Μπορώ να ρωτήσω κάτι, καθώς είμαι παντελώς άσχετη με το θέμα. Αν κάποιος παίρνει κοκαΐνη φαίνεται κάπως εξωτερικά; Κάπου διάβασα για χλωμό δέρμα και τέτοια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Μπορώ να ρωτήσω κάτι, καθώς είμαι παντελώς άσχετη με το θέμα. Αν κάποιος παίρνει κοκαΐνη φαίνεται κάπως εξωτερικά; Κάπου διάβασα για χλωμό δέρμα και τέτοια.
η κοκαινη ειναι το πιο ''ευγενικο'' ναρκωτικο και ο μεγαλυτερος καταστροφεας του εγκεφαλου.
εχει 100€ το γραμμαριο , οποτε δεν μπορεις να το καταλαβεις.
η ηρωινη ειναι πολυ πιο φτηνη 10-20€ το γραμμαριο και την καταλαβαινεις απο το απλανες βλεμμα και τα μαυρισματα στα χερια. Και μακρια απο αυτα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
η κοκαινη ειναι το πιο ''ευγενικο'' ναρκωτικο και ο μεγαλυτερος καταστροφεας του εγκεφαλου.
εχει 100€ το γραμμαριο , οποτε δεν μπορεις να το καταλαβεις.
η ηρωινη ειναι πολυ πιο φτηνη 10-20€ το γραμμαριο και την καταλαβαινεις απο το απλανες βλεμμα και τα μαυρισματα στα χερια. Και μακρια απο αυτα
Προφανώς μακριά Γιάννη μου. Απλά έχω υποψίες για κάποιον που δεν περίμενα και ρωτάω αν φαίνεται από κάπου εξωτερικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Προφανώς μακριά Γιάννη μου. Απλά έχω υποψίες για κάποιον που δεν περίμενα και ρωτάω αν φαίνεται από κάπου εξωτερικά
Εριφυλη καλη μου η κοκα θελει πολυ χρημα... εχει αυτο το παιδι 1000€ να αγορασει δοσεις
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ναι έχει,δεν είναι εκεί το θέμα. Δεν είναι παιδί, είναι μεγαλύτερης ηλικίας
ε ...δεν ξερω...αν μπορει να δινει 1000€ την εβδομαδα.
συνηθως τα ατομα αυτα οταν θελουν δοση ειναι πολυ εκνευρισμενα αδικαιολογητα
και ειναι μονιμως συναχωμενα απο την ζημια στο βλενογονο της μυτης
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
ε ...δεν ξερω...αν μπορει να δινει 1000€ την εβδομαδα.
συνηθως τα ατομα αυτα οταν θελουν δοση ειναι πολυ εκνευρισμενα αδικαιολογητα
και ειναι μονιμως συναχωμενα απο την ζημια στο βλενογονο της μυτης
Δηλαδή μιλάνε σαν μπουκωμενοι;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μπορώ να ρωτήσω κάτι, καθώς είμαι παντελώς άσχετη με το θέμα. Αν κάποιος παίρνει κοκαΐνη φαίνεται κάπως εξωτερικά; Κάπου διάβασα για χλωμό δέρμα και τέτοια.
Υπάρχουν σωματικά, συμπεριφορικά και ψυχοκοινωνικά συμπτώματα που μπορούν να αποδοθούν στη χρήση κοκαϊνης. Παραθέτω μερικά:
διεσταλμένες κόρες των ματιών, ρινόρροια ή ρινικές αιμορραγίες, αυξημένη πίεση και καρδιακός ρυθμός, αυξημένη θερμοκρασία σώματος, απώλεια όρεξης / μείωση βάρους, αϋπνίες, υπερκινητικότητα και αυξημένη αυτοπεποίθηση, απότομες αλλαγές διάθεσης (ευερεθιστότητα, εκρήξεις θυμού και επιθετικότητας), απερίσκεπτες και επικίνδυνες συμπεριφορές καθώς και αυξημένη ανάγκη να μοιραστείς τις σκέψεις σου (είναι το λεγόμενο pressured speech που εμφανίζεται στα μανιακά επεισόδια ασθενών με διπολική διαταραχή).
(Συμπεριέλαβα μόνο μερικά από τα συμπτώματα, ελπίζω όμως να βοήθησα)

ΥΓ. Η κοκαϊνη μπορεί επίσης να ανιχνευτεί με διάφορες μεθόδους από τα ούρα (ανίχνευση χρήσης εώς και 7 μέρες+ πριν), μαλλιά (ανίχνευση χρήσης εώς και 90 μέρες+ πριν), σίελο (ανίχνευση πρόσφατης χρήσης εώς και 72 ώρες πριν), αίμα (ανίχνευση χρήσης εώς και 48 ώρες πριν).
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Δηλαδή μιλάνε σαν μπουκωμενοι;
οχι μπουκωμένοι αλλα σκουπιζουν την μυτη τους..
Η κοκαΐνη ηταν ο μπουστερ την τραγουδιστων παλια για να εχουν την ενεργεια να ανταπεξελθουν τα καθημερινα 5ωρα στην πιστα.
Κλασσικοι χρηστες ηταν ο στρατος διονυσιου και ο τολης...
Ηταν μια αναγκη του επαγγελματος κατι σαν το δικο σου βαψιμο για να βγεις στην σκηνη... ε αυτοι επρεπε να παρουν την σκονη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Υπάρχουν σωματικά, συμπεριφορικά και ψυχοκοινωνικά συμπτώματα που μπορούν να αποδοθούν στη χρήση κοκαϊνης. Παραθέτω μερικά:
διεσταλμένες κόρες των ματιών, ρινόρροια ή ρινικές αιμορραγίες, αυξημένη πίεση και καρδιακός ρυθμός, αυξημένη θερμοκρασία σώματος, απώλεια όρεξης / μείωση βάρους, αϋπνίες, υπερκινητικότητα και αυξημένη αυτοπεποίθηση, απότομες αλλαγές διάθεσης (ευερεθιστότητα, εκρήξεις θυμού και επιθετικότητας), απερίσκεπτες και επικίνδυνες συμπεριφορές καθώς και αυξημένη ανάγκη να μοιραστείς τις σκέψεις σου (είναι το λεγόμενο pressured speech που εμφανίζεται στα μανιακά επεισόδια ασθενών με διπολική διαταραχή).
(Συμπεριέλαβα μόνο μερικά από τα συμπτώματα, ελπίζω όμως να βοήθησα)

ΥΓ. Η κοκαϊνη μπορεί επίσης να ανιχνευτεί με διάφορες μεθόδους από τα ούρα (ανίχνευση χρήσης εώς και 7 μέρες+ πριν), μαλλιά (ανίχνευση χρήσης εώς και 90 μέρες+ πριν), σίελο (ανίχνευση πρόσφατης χρήσης εώς και 72 ώρες πριν), αίμα (ανίχνευση χρήσης εώς και 48 ώρες πριν).
Αυτό για τις κόρες των ματιών ισχύει σε όλους;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Προφανώς μακριά Γιάννη μου. Απλά έχω υποψίες για κάποιον που δεν περίμενα και ρωτάω αν φαίνεται από κάπου εξωτερικά

Γουρλωμένα μάτια, υπερδιεργερση, τρελή ενεργεια και μια τάση ν' αγαπάει όλον τον κόσμο είναι τα πλέον εμφανή σημάδια ότι κάποιος είναι υπό την επήρεια κόκας.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Γουρλωμένα μάτια, υπερδιεργερση, τρελή ενεργεια και μια τάση ν' αγαπάει όλον τον κόσμο είναι τα πλέον εμφανή σημάδια ότι κάποιος είναι υπό την επήρεια κόκας.
Άρα τα μάτια είναι οπωσδήποτε;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
όσους έχω δει, ναι, είχαν διεσταλμένες κόρες ματιών και έδιναν το εφέ του Μητσοτάκη.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Η κοκαϊνη είναι αναστολέας επαναπρόσληψης μονοαμινών και έχει συμπαθομιμητική δράση. Ενεργοποιεί λοιπόν την λεγόμενη "fight or flight" κατάσταση του οργανισμού και προκαλεί, μεταξύ άλλων δράσεων, μυδρίαση των οφθαλμών (δηλαδή διαστολή της κόρης). Η μυδρίαση παραμένει για περίπου 30 λεπτά μετά την χρήση αλλά σε χρόνιους χρήστες αυτό το διάστημα μπορεί να αυξηθεί.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Η κοκαϊνη είναι αναστολέας επαναπρόσληψης μονοαμινών και έχει συμπαθομιμητική δράση. Ενεργοποιεί λοιπόν την λεγόμενη "fight or flight" κατάσταση του οργανισμού και προκαλεί, μεταξύ άλλων δράσεων, μυδρίαση των οφθαλμών (δηλαδή διαστολή της κόρης). Η μυδρίαση παραμένει για περίπου 30 λεπτά μετά την χρήση αλλά σε χρόνιους χρήστες αυτό το διάστημα μπορεί να αυξηθεί.
ααα δεν είναι μόνιμο;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
ααα δεν είναι μόνιμο;
Δεν είναι μόνιμο φυσικά. Μην ξεχνάς ότι είναι πολυπαραγοντικό, μυδρίαση δεν προκαλείται μόνο από κόκα αλλά συμβαίνει και φυσιολογικά όταν βρίσκεσαι σε χαμηλή φωτεινότητα ή/και από άλλα φάρμακα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα, αλλά αν επανεκλεγεί ΠΘ με βλέπω εμένα μαστούρη, μέσα στην κόκα και τη μεθ, μπας κι αντέξω. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top