Νίκη Κεραμέως: Θα πραγματοποιούνται κανονικά η πρωινή προσευχή και ο αγιασμός στα σχολεία

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Φυσικά και δεν σε κάνει.Μια ακούω όμως ότι οποίος είναι χριστιανός δεν είναι καλλιεργημένος (το λέω για αυτόν που το είπε).
Οι περισσότεροι χριστιανοί πιστεύουν χωρίς να έχουν κάνει την προσωπική τους έρευνα, συμπεριλαμβανομένων και όσων προανέφερες (γιατροί-δικηγόροι κλπ)
Ίσως να ήταν άτυχης η χρήση του όρου “καλλιεργημένος” και έπρεπε να αντικατασταθεί με τον όρο “σκεπτόμενος”
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Οι περισσότεροι χριστιανοί πιστεύουν χωρίς να έχουν κάνει την προσωπική τους έρευνα, συμπεριλαμβανομένων και όσων προανέφερες (γιατροί-δικηγόροι κλπ)
Ίσως να ήταν άτυχης η χρήση του όρου “καλλιεργημένος” και έπρεπε να αντικατασταθεί με τον όρο “σκεπτόμενος”


Ναι όντως σκεπτόμενος θα ήταν καλύτερο.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αν νομίζεις οτι η ύπαρξη του Θεού δεν έχει αποδειχθεί μάλλον πρέπει να ψάξεις πρώτα αυτό και ύστερα θέματα εκπαίδευσης και καλλιέργειας...

Μη μας κρατάτε στο σκοτάδι...μιλήστε μας για αυτή την απόδειξη .
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Και από ποτέ οι άθεοι θεωρούνται περισσότερο καλλιεργημένοι από τους χριστιανους;Καινούριος νόμος είναι αυτός;Εκατομμύρια ιατροί,επιστήμονες,οικονομολόγοι κτλ είναι Χριστιανοί.Αυτοι οι άνθρωποι για εσένα δεν είναι καλλιεργημένοι;
Είναι αντιφατικό όταν κάποιος είναι επιστήμονας και χριστιανός. Είναι ''περίεργο'' όταν κάποιος πιστεύει ότι ο πρώτος άνθρωπος ήταν ο Αδάμ ενώ παράλληλα εφαρμόζει και αποδέχεται την επιστημονική μέθοδο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Είναι αντιφατικό όταν κάποιος είναι επιστήμονας και χριστιανός. Είναι ''περίεργο'' όταν κάποιος πιστεύει ότι ο πρώτος άνθρωπος ήταν ο Αδάμ ενώ παράλληλα εφαρμόζει και αποδέχεται την επιστημονική μέθοδο.

Συγνώμη που στο χαλάω λίγο αλλά εκατομμύρια επιστήμονες είναι και χριστιανοί.Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Συγνώμη που στο χαλάω λίγο αλλά εκατομμύρια επιστήμονες είναι και χριστιανοί.Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Θεωρείς ότι κάποιος μπορεί να μελετάει την θεωρία της εξέλιξης ενώ παράλληλα πιστεύει ότι όλα τα ζωντανά πλάσματα τα δημιούργησε ο Θεός σε εφτά μέρες ? Προφανώς το ένα αναιρεί το άλλο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Θεωρείς ότι κάποιος μπορεί να μελετάει την θεωρία της εξέλιξης ενώ παράλληλα πιστεύει ότι όλα τα ζωντανά πλάσματα τα δημιούργησε ο Θεός σε εφτά μέρες ? Προφανώς το ένα αναιρεί το άλλο.
Ναι μόνο που πολλοί σπουδαίοι επιστήμονες είναι χριστιανοί άρα αυτο που λες δεν ισχύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Θεωρείς ότι κάποιος μπορεί να μελετάει την θεωρία της εξέλιξης ενώ παράλληλα πιστεύει ότι όλα τα ζωντανά πλάσματα τα δημιούργησε ο Θεός σε εφτά μέρες ? Προφανώς το ένα αναιρεί το άλλο.

Χριστιανός δεν σημαίνει πιστεύω στον Αδάμ και ότι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο σε 6 μέρες και την 7η ξεκουράστηκε . Ούτε οι θεολόγοι δεν τα πιστεύουν αυτά ρε. Αν κάθε φορά που χρησιμοποιείς την λέξη χριστιανός έχεις στο μυαλό σου τους χριστιανοταλιμπαν λυπάμαι
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά της προσευχής. Την Καραμέως την θεωρώ ελπιδοφόρο υπουργό καθώς συμφωνώ με την λογική που θέλει να εφαρμόσει στην παιδεία. Τουλάχιστον απ' όσα την έχω ακούσει να λέει. Ωστόσο αφού η ΝΔ είναι κόμμα που υποστηρίζει τη σύνδεση κράτους-εκκλησίας, δυστυχώς αυτά είναι κάποια πράγματα που πρέπει να κρατήσει για να ευχαριστήσει τους ψηφοφόρους της. Η Ελλάδα γενικά είναι μια χώρα με πολύ στενή σχέση κράτους-εκκλησίας και αυτό δεν άλλαξε ούτε με την αριστερή κυβέρνηση Συριζα. Θεωρώ πως δεν είναι τόσο μεγάλο το κακό αυτό, εφόσον η Ελλάδα δεν είναι πολυπολιτισμική χώρα. Το κακό με τη σύνδεση κράτους-εκκλησίας θεωρώ ότι είναι κυρίως το οικονομικό. Το κράτος δε θα έπρεπε να πληρώνει την εκκλησία σε καμιά περίπτωση. Τώρα η προσευχή περισσότερο cringe είναι παρά οτιδήποτε άλλο. Αν το παιδί έχει μοντέρνους γονείς, μπορεί να κάνει αίτηση ώστε να μην λέει ή παρακολουθεί την προσευχή.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Χριστιανός δεν σημαίνει πιστεύω στον Αδάμ και ότι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο σε 6 μέρες και την 7η ξεκουράστηκε . Ούτε οι θεολόγοι δεν τα πιστεύουν αυτά ρε. Αν κάθε φορά που χρησιμοποιείς την λέξη χριστιανός έχεις στο μυαλό σου τους χριστιανοταλιμπαν λυπάμαι
Το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλές ερμηνείες για την δημιουργία (πχ ότι κάθε ημέρα μπορεί να ήταν τεράστια σε χρονική διάρκεια και όχι μόνο 24 ώρες) παρόλα αυτά αν κάποιος διαβάζει τα ''άγια'' κείμενα συναντά παντού αντιεπιστημονικές ερμηνείες για διάφορα ζητήματα. Ένα παράδειγμα είναι πως οι ομοφυλόφιλοι είναι αμαρτωλοί και πως δεν είναι φυσιολογικοί. Δεν νομίζω πως μόνο οι χριστιανοταλιμπαν τα πιστεύουν αυτά, απλά είναι ο λόγος τους θεού (για εκείνους) και τον υιοθετούν σαν τρόπο ζωής και ερμηνείας του κόσμου.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλές ερμηνείες για την δημιουργία (πχ ότι κάθε ημέρα μπορεί να ήταν τεράστια σε χρονική διάρκεια και όχι μόνο 24 ώρες) παρόλα αυτά αν κάποιος διαβάζει τα ''άγια'' κείμενα συναντά παντού αντιεπιστημονικές ερμηνείες για διάφορα ζητήματα. Ένα παράδειγμα είναι πως οι ομοφυλόφιλοι είναι αμαρτωλοί και πως δεν είναι φυσιολογικοί. Δεν νομίζω πως μόνο οι χριστιανοταλιμπαν τα πιστεύουν αυτά, απλά είναι ο λόγος τους θεού (για εκείνους) και τον υιοθετούν σαν τρόπο ζωής και ερμηνείας του κόσμου.

Προφανώς τα "ιερά" κείμενα δεν είναι να τα παίρνεις κατά λεξη. Προσωπικά θεωρώ οι" 7 μέρες της δημιουργίας του κόσμου" ήταν και ερμηνεία της δημιουργίας του κόσμου για τα μικρά παιδιά της εποχής και υπήρχε και η 7η μέρα της ξεκούρασης μιας και νομίζω ήταν καθιερωμένο τότε να μην εργάζονται Κυριακή οι ανθρωποι. Όσον αφορά το ποιος είναι και δεν είναι αμαρτωλός ας μην ξεχνάμε ότι δεν έκατσε ο ίδιος ο Χριστός να γράψει κάτι αλλά όλα αυτά είναι κείμενα άλλων. Προφανώς είναι επηρεασμένα από αντιλήψεις είτε προσωπικές είτε της εποχής. Επίσης λόγος του Θεού νομίζω πέρα από τις 10 εντολές που επίσης έχουν χαρακτήρα παραμυθιού για την τότε κοινωνία μιας και τότε δεν υπήρχε κάποια νομοθεσία όπως σήμερα οπότε ήταν ένας τρόπος για να αποτραπούν κάποιες πράξεις. Γενικα στην Καινή διαθήκη (έχω διαβάσει μόνο μια παιδική βερσιόν οπότε ας με συγχωρέσει κάποιος δεινος βιβλιοφαγος αν την ξέρει απέξω και είμαι λάθος) ο Θεός είναι σιωπηλός οπότε δεν υπάρχει και κάποιος "λόγος του Θεού". Εν κατακλείδι foul στα κείμενα της Αγίας γραφής θα βρεις άπειρα μιας και μιλάμε για κείμενα προ χιλιετιών γραμμένα από ανθρώπους. Το point είναι ότι χριστιανός δεν σημαίνει κολλημένος με τα κείμενα αυτά λέξη προς λέξη αλλά ότι τα διαβάζει και κρατάει κάποια πραγματα. Οπότε ναι χριστιανός και επιστήμονας μπορεί να υπάρξει.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς τα "ιερά" κείμενα δεν είναι να τα παίρνεις κατά λεξη. Προσωπικά θεωρώ οι" 7 μέρες της δημιουργίας του κόσμου" ήταν και ερμηνεία της δημιουργίας του κόσμου για τα μικρά παιδιά της εποχής και υπήρχε και η 7η μέρα της ξεκούρασης μιας και νομίζω ήταν καθιερωμένο τότε να μην εργάζονται Κυριακή οι ανθρωποι. Όσον αφορά το ποιος είναι και δεν είναι αμαρτωλός ας μην ξεχνάμε ότι δεν έκατσε ο ίδιος ο Χριστός να γράψει κάτι αλλά όλα αυτά είναι κείμενα άλλων. Προφανώς είναι επηρεασμένα από αντιλήψεις είτε προσωπικές είτε της εποχής. Επίσης λόγος του Θεού νομίζω πέρα από τις 10 εντολές που επίσης έχουν χαρακτήρα παραμυθιού για την τότε κοινωνία μιας και τότε δεν υπήρχε κάποια νομοθεσία όπως σήμερα οπότε ήταν ένας τρόπος για να αποτραπούν κάποιες πράξεις. Γενικα στην Καινή διαθήκη (έχω διαβάσει μόνο μια παιδική βερσιόν οπότε ας με συγχωρέσει κάποιος δεινος βιβλιοφαγος αν την ξέρει απέξω και είμαι λάθος) ο Θεός είναι σιωπηλός οπότε δεν υπάρχει και κάποιος "λόγος του Θεού". Εν κατακλείδι foul στα κείμενα της Αγίας γραφής θα βρεις άπειρα μιας και μιλάμε για κείμενα προ χιλιετιών γραμμένα από ανθρώπους. Το point είναι ότι χριστιανός δεν σημαίνει κολλημένος με τα κείμενα αυτά λέξη προς λέξη αλλά ότι τα διαβάζει και κρατάει κάποια πραγματα. Οπότε ναι χριστιανός και επιστήμονας μπορεί να υπάρξει.


Επιτέλους κάποιος που λέει τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και όχι τι πιστεύει ότι συμβαίνει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Προφανώς τα "ιερά" κείμενα δεν είναι να τα παίρνεις κατά λεξη. Προσωπικά θεωρώ οι" 7 μέρες της δημιουργίας του κόσμου" ήταν και ερμηνεία της δημιουργίας του κόσμου για τα μικρά παιδιά της εποχής και υπήρχε και η 7η μέρα της ξεκούρασης μιας και νομίζω ήταν καθιερωμένο τότε να μην εργάζονται Κυριακή οι ανθρωποι. Όσον αφορά το ποιος είναι και δεν είναι αμαρτωλός ας μην ξεχνάμε ότι δεν έκατσε ο ίδιος ο Χριστός να γράψει κάτι αλλά όλα αυτά είναι κείμενα άλλων. Προφανώς είναι επηρεασμένα από αντιλήψεις είτε προσωπικές είτε της εποχής. Επίσης λόγος του Θεού νομίζω πέρα από τις 10 εντολές που επίσης έχουν χαρακτήρα παραμυθιού για την τότε κοινωνία μιας και τότε δεν υπήρχε κάποια νομοθεσία όπως σήμερα οπότε ήταν ένας τρόπος για να αποτραπούν κάποιες πράξεις. Γενικα στην Καινή διαθήκη (έχω διαβάσει μόνο μια παιδική βερσιόν οπότε ας με συγχωρέσει κάποιος δεινος βιβλιοφαγος αν την ξέρει απέξω και είμαι λάθος) ο Θεός είναι σιωπηλός οπότε δεν υπάρχει και κάποιος "λόγος του Θεού". Εν κατακλείδι foul στα κείμενα της Αγίας γραφής θα βρεις άπειρα μιας και μιλάμε για κείμενα προ χιλιετιών γραμμένα από ανθρώπους. Το point είναι ότι χριστιανός δεν σημαίνει κολλημένος με τα κείμενα αυτά λέξη προς λέξη αλλά ότι τα διαβάζει και κρατάει κάποια πραγματα. Οπότε ναι χριστιανός και επιστήμονας μπορεί να υπάρξει.


Συμφωνώ απόλυτα.Εκατομμυρια επιστήμονες είναι χριστιανοί.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Προφανώς τα "ιερά" κείμενα δεν είναι να τα παίρνεις κατά λεξη. Προσωπικά θεωρώ οι" 7 μέρες της δημιουργίας του κόσμου" ήταν και ερμηνεία της δημιουργίας του κόσμου για τα μικρά παιδιά της εποχής και υπήρχε και η 7η μέρα της ξεκούρασης μιας και νομίζω ήταν καθιερωμένο τότε να μην εργάζονται Κυριακή οι ανθρωποι. Όσον αφορά το ποιος είναι και δεν είναι αμαρτωλός ας μην ξεχνάμε ότι δεν έκατσε ο ίδιος ο Χριστός να γράψει κάτι αλλά όλα αυτά είναι κείμενα άλλων. Προφανώς είναι επηρεασμένα από αντιλήψεις είτε προσωπικές είτε της εποχής. Επίσης λόγος του Θεού νομίζω πέρα από τις 10 εντολές που επίσης έχουν χαρακτήρα παραμυθιού για την τότε κοινωνία μιας και τότε δεν υπήρχε κάποια νομοθεσία όπως σήμερα οπότε ήταν ένας τρόπος για να αποτραπούν κάποιες πράξεις. Γενικα στην Καινή διαθήκη (έχω διαβάσει μόνο μια παιδική βερσιόν οπότε ας με συγχωρέσει κάποιος δεινος βιβλιοφαγος αν την ξέρει απέξω και είμαι λάθος) ο Θεός είναι σιωπηλός οπότε δεν υπάρχει και κάποιος "λόγος του Θεού". Εν κατακλείδι foul στα κείμενα της Αγίας γραφής θα βρεις άπειρα μιας και μιλάμε για κείμενα προ χιλιετιών γραμμένα από ανθρώπους. Το point είναι ότι χριστιανός δεν σημαίνει κολλημένος με τα κείμενα αυτά λέξη προς λέξη αλλά ότι τα διαβάζει και κρατάει κάποια πραγματα. Οπότε ναι χριστιανός και επιστήμονας μπορεί να υπάρξει.
Το να είναι κάποιος ευέλικτος με τα αυτά τα κείμενα και να μην τα παίρνει κατά γράμμα είναι δική σου αντίληψη. Υπήρχαν και υπάρχουν άνθρωποι που τα υιοθετούν κατά γράμμα. Σίγουρα όλοι έχουμε ακούσει διάφορους κληρικούς που ο λόγος τους θυμίζει αρκετά αυτά που συναντάει κανείς στις γραφές. Προσωπικά αν ήμουν χριστιανός θα είχα πολλές δυσκολίες και αμφιβολίες διότι η επιστήμη έχει φροντίσει να δώσει εξηγήσεις για την γη και το σύμπαν που έρχονται σε αντίθεση με τον χριστιανισμό. Υποθέτω πως ένα επιστήμονας που πιστεύει σε κάποια θρησκεία θα έχει να δώσει μεγάλη μάχη με τον εαυτό του, ή θα αποδεχτεί την θρησκεία του ή θα γίνει μετριοπαθής και θα δίνει δικές του ερμηνείες για τα ιερά κείμενα ή θα απορρίψει την θρησκεία στην οποία πιστεύει.

Συμφωνώ απόλυτα.Εκατομμυρια επιστήμονες είναι χριστιανοί.
Αν έχεις κάποια επίσημα στοιχεία για τον αριθμό των χριστιανών που είναι επιστήμονες θα ήθελα να τα δω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το να είναι κάποιος ευέλικτος με τα αυτά τα κείμενα και να μην τα παίρνει κατά γράμμα είναι δική σου αντίληψη. Υπήρχαν και υπάρχουν άνθρωποι που τα υιοθετούν κατά γράμμα. Σίγουρα όλοι έχουμε ακούσει διάφορους κληρικούς που ο λόγος τους θυμίζει αρκετά αυτά που συναντάει κανείς στις γραφές. Προσωπικά αν ήμουν χριστιανός θα είχα πολλές δυσκολίες και αμφιβολίες διότι η επιστήμη έχει φροντίσει να δώσει εξηγήσεις για την γη και το σύμπαν που έρχονται σε αντίθεση με τον χριστιανισμό. Υποθέτω πως ένα επιστήμονας που πιστεύει σε κάποια θρησκεία θα έχει να δώσει μεγάλη μάχη με τον εαυτό του, ή θα αποδεχτεί την θρησκεία του ή θα γίνει μετριοπαθής και θα δίνει δικές τους ερμηνείες για τα ιερά κείμενα ή θα απορρίψει την θρησκεία στην οποία πιστεύει.


Αν έχεις κάποια επίσημα στοιχεία για τον αριθμό των χριστιανών που είναι επιστήμονες θα ήθελα να τα δω.


Επίσημα στοιχεία δεν έχω.Αλλα πόσοι μαθηματικοι,ιατροί,οικονομολόγοι,επιστημονες
γενικότερα είναι χριστιανοι;Παρά πολλά άτομα
γενικά δεν ξέρω ποιος σου είπε εσένα ότι αυτά τα 2 δεν πάνε μαζί,αλλά εντάξει όλοι οι άνθρωποι έχουν αυταπάτες.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Επίσημα στοιχεία δεν έχω.Αλλα πόσοι μαθηματικοι,ιατροί,οικονομολόγοι,επιστημονες
γενικότερα είναι χριστιανοι;Παρά πολλά άτομα
γενικά δεν ξέρω ποιος σου είπε εσένα ότι αυτά τα 2 δεν πάνε μαζί,αλλά εντάξει όλοι οι άνθρωποι έχουν αυταπάτες.
Το γεγονός ότι πολλά άτομα πιστεύουν σε κάτι δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Σε ρώτησα πιο πάνω, πως μπορεί ένας βιολόγος να μελετά για την εξέλιξη των ειδών ενώ ταυτόχρονα πιστεύει σε κάποια θρησκεία ? Ακόμα και πιο ο αφελής θα μπορούσε να διακρίνει μια αντίφαση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το γεγονός ότι πολλά άτομα πιστεύουν σε κάτι δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Σε ρώτησα πιο πάνω, πως μπορεί ένας βιολόγος να μελετά για την εξέλιξη των ειδών ενώ ταυτόχρονα πιστεύει σε κάποια θρησκεία ? Ακόμα και πιο ο αφελής θα μπορούσε να διακρίνει μια αντίφαση.


Κοιτά επειδή η συζήτηση αυτή τράβηξε πολύ και είναι και χωρίς νόημα σου λέω κάποια παράδειγμα μεγάλων επιστημόνων που ήταν Χριστιανοί.
•Νικόλαος Κοπέρνικος (ήταν και ιερέας)
•Γαλιλαίος (παρά την σύγκρουση με την έκκλησια ήταν χριστιανός).
•Πασκαλ
•Νεύτωνας
•Φαραντει (μέλος χριστιανικής ομάδας)
•Einstein:Μάλιστα είχε πει (η επιστήμη χωρίς την θρησκεία είναι κουτσή και η θρησκεία χωρίς την επιστήμη τυφλή).

Όλοι αυτοί οι σπουδαίοι άνθρωποι ήταν επιστήμονες και χριστιανοί (και πολύ περισσότερο καλλιεργημένοι από όλους εδώ μέσα).Αρα αυτό που λες καταρρέει.Μια χαρά τα συνδυάζεις και τα 2 αν δεν υπάρχει φανατισμός.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Όσοι υποστηρίζετε τον συμβολικό χαρακτήρα του χριστιανισμού (και γενικότερα της θρησκείας), ξεχνάτε πως η θρησκεία δεν είναι φιλοσοφία, αλλά αντίθετα ξεκίνησε και παραμένει μέσο χειραγώγησης του αδύναμου από τον ισχυρό.

Έχετε αναρωτηθεί πώς η έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου για λατρεία του θείου μεταλλάχθηκε σε οργανωμένη θρησκεία με δόγμα, κανόνες, τελετουργίες κ.λπ.; Πώς ξαφνικά ο άνθρωπος που πιστεύει αλλά δεν ξέρει τίποτα για τον ή τους θεούς μπορεί να περιγράψει τόσο αναλυτικά μέχρι και τον τρόπο σκέψης τους; Εφόσον η έννοια του θείου είναι καθαρά μεταφυσική, δεν μπορούμε να έχουμε εμπειρικά δεδομένα για να διαπιστώσουμε το ποιόν του. Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσουμε, επομένως, τόσες πληροφορίες είναι ένα "θαύμα". Και αυτό το θαύμα είναι να βρεθεί ένας άνθρωπος αρκετά γενναίος για να αμφισβητήσει την ύπαρξη του θείου και της επακόλουθης τιμωρίας, αφενός, και αρκετά φιλόδοξος αφετέρου ώστε να θέλει να επιβληθεί στους συνανθρώπους του. Και άλλος ένας στην επόμενη γενιά, και άλλος ένας στην επόμενη κ.ο.κ.

Έτσι γεννήθηκαν οι πρώτες θρησκείες και τα πρώτα ιερά βιβλία, μεταξύ των οποίων βρίσκεται και η Παλαιά Διαθήκη (εκτός και αν μπορείτε να αποδείξετε πώς ένας άνθρωπος πριν τόσες χιλιετίες μπορούσε να μιλάει με σιγουριά για τον χωρισμό της θάλασσας στα δύο από τον Μωυσή, τις δέκα εντολές κ.λπ.). Ακόμα και αν πράγματι οι διδασκαλίες αυτές είναι συμβολικές, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι παρουσιάζονται με τέτοια δεξιοτεχνία ώστε να μπορούν να ληφθούν και κυριολεκτικά όταν υπάρχει αμάθεια, αλλά και ώστε να μπορούν να ντυθούν με τον μανδύα του "συμβολισμού" όταν αυτή εξασθενίσει.

Σχετικά με την Καινή Διαθήκη, ακόμα και αν θεωρήσουμε ολόκληρο το περιεχόμενό της ως συμβολικό, υπάρχουν ορισμένα "γεγονότα" που είναι αδύνατον να τα εκλάβει κανείς μεταφορικά: η παρθενογένεση του Χριστού, για παράδειγμα. Το στοιχείο αυτό είναι καθαρά θεϊκή ιδιότητα που ανακυκλώθηκε από προηγούμενες θρησκείες.

Τέλος, υπάρχει και μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στον μύθο και στο δόγμα. Παράδειγμα: ο Πλάτωνας χρησιμοποιούσε συχνά μύθο στα έργα του. Πάντοτε, όμως, ξεκαθάριζε κάτι:

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΥΘΟ

Υπάρχει αντίστοιχη φράση στη Βίβλο ή σε οποιαδήποτε θρησκεία που μου διαφεύγει;

αδημονώ για τη λογική απόδειξη της ύπαρξης του χριστιανικού θεού
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Όσοι υποστηρίζετε τον συμβολικό χαρακτήρα του χριστιανισμού (και γενικότερα της θρησκείας), ξεχνάτε πως η θρησκεία δεν είναι φιλοσοφία, αλλά αντίθετα ξεκίνησε και παραμένει μέσο χειραγώγησης του αδύναμου από τον ισχυρό.

Έχετε αναρωτηθεί πώς η έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου για λατρεία του θείου μεταλλάχθηκε σε οργανωμένη θρησκεία με δόγμα, κανόνες, τελετουργίες κ.λπ.; Πώς ξαφνικά ο άνθρωπος που πιστεύει αλλά δεν ξέρει τίποτα για τον ή τους θεούς μπορεί να περιγράψει τόσο αναλυτικά μέχρι και τον τρόπο σκέψης τους; Εφόσον η έννοια του θείου είναι καθαρά μεταφυσική, δεν μπορούμε να έχουμε εμπειρικά δεδομένα για να διαπιστώσουμε το ποιόν του. Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσουμε, επομένως, τόσες πληροφορίες είναι ένα "θαύμα". Και αυτό το θαύμα είναι να βρεθεί ένας άνθρωπος αρκετά γενναίος για να αμφισβητήσει την ύπαρξη του θείου και της επακόλουθης τιμωρίας, αφενός, και αρκετά φιλόδοξος αφετέρου ώστε να θέλει να επιβληθεί στους συνανθρώπους του. Και άλλος ένας στην επόμενη γενιά, και άλλος ένας στην επόμενη κ.ο.κ.

Έτσι γεννήθηκαν οι πρώτες θρησκείες και τα πρώτα ιερά βιβλία, μεταξύ των οποίων βρίσκεται και η Παλαιά Διαθήκη (εκτός και αν μπορείτε να αποδείξετε πώς ένας άνθρωπος πριν τόσες χιλιετίες μπορούσε να μιλάει με σιγουριά για τον χωρισμό της θάλασσας στα δύο από τον Μωυσή, τις δέκα εντολές κ.λπ.). Ακόμα και αν πράγματι οι διδασκαλίες αυτές είναι συμβολικές, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι παρουσιάζονται με τέτοια δεξιοτεχνία ώστε να μπορούν να ληφθούν και κυριολεκτικά όταν υπάρχει αμάθεια, αλλά και ώστε να μπορούν να ντυθούν με τον μανδύα του "συμβολισμού" όταν αυτή εξασθενίσει.

Σχετικά με την Καινή Διαθήκη, ακόμα και αν θεωρήσουμε ολόκληρο το περιεχόμενό της ως συμβολικό, υπάρχουν ορισμένα "γεγονότα" που είναι αδύνατον να τα εκλάβει κανείς μεταφορικά: η παρθενογένεση του Χριστού, για παράδειγμα. Το στοιχείο αυτό είναι καθαρά θεϊκή ιδιότητα που ανακυκλώθηκε από προηγούμενες θρησκείες.

Τέλος, υπάρχει και μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στον μύθο και στο δόγμα. Παράδειγμα: ο Πλάτωνας χρησιμοποιούσε συχνά μύθο στα έργα του. Πάντοτε, όμως, ξεκαθάριζε κάτι:

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΥΘΟ

Υπάρχει αντίστοιχη φράση στη Βίβλο ή σε οποιαδήποτε θρησκεία που μου διαφεύγει;

αδημονώ για τη λογική απόδειξη της ύπαρξης του χριστιανικού θεού

Αχχχχ αυτή η άγνεια......και έτρεφα ελπίδες ότι πάμε μπροστά.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αχχχχ αυτή η άγνεια......και έτρεφα ελπίδες ότι πάμε μπροστά.

Εσύ που ξέρεις τότε γιατί δε μας διαφωτίζεις , αλλά μόνο κουνάς το δάχτυλο; Σε ρωτήσαμε τόσοι άνθρωποι να μας πεις για την απόδειξη περί ύπαρξης του θεού και εσύ όχι μόνο δεν απαντάς , αλλά συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top