Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να πω την αλήθεια, με έλκυ το 5ο επιστημονικό πεδίο πιο πολύ αλλά εντάξει. Β' Λυκείου θα πάω και σκεφτόμουν, αν πάω θεωρητική φέτος και του χρόνου Οικονομίας και Πληροφορικής (για να ξεκλειδώσω το 5ο πεδίο) θα έχω κάποιο πρόβλημα πιστεύετε;

Αν σε έλκει το 5ο πεδίο καλό θα είναι να μην αποφύγεις την επαφή με τα μαθηματικά.Όχι ότι τα μαθηματικα κατεύθυνσης Β λυκείου έχουν σχέση με αυτά της Γ αλλά όσο να ναι μετράει και η επαφή.Επίσης(συμβουλή εκ πείρας) να προσέχεις φέτος στο μάθημα της Πληροφορικής!Εάν καταλάβεις από τώρα την λογική του χρόνου θα πετάς!(στο λέω αυτό επειδή εγώ την "πάτησα").
Αν είναι όμως φέτος να πας θεωρητική επειδή δεν έχεις καλή σχέση με ΑΛΓΕΒΡΑ και γενικώς τα μαθηματικά τα βλέπεις σαν "βάρος" τότε να μην διανοηθείς να διαλέξεις την κατεύθυνση Οικονομία/Πληροφορική του χρόνου.Τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης της Γ είναι μεν ξεχωριστό κομμάτι(που δεν έχει διδαχθεί ποτέ στις προηγούμενες τάξεις) αλλά ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΟΥΝ να είσαι άριστος και να μην έχεις κενά.Εφόσον θέλεις μια αξιοπρεπή σχολή του 5ου πεδίου εννοείται.Αυτές οι συμβουλές από εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να πω την αλήθεια, με έλκυ το 5ο επιστημονικό πεδίο πιο πολύ αλλά εντάξει. Β' Λυκείου θα πάω και σκεφτόμουν, αν πάω θεωρητική φέτος και του χρόνου Οικονομίας και Πληροφορικής (για να ξεκλειδώσω το 5ο πεδίο) θα έχω κάποιο πρόβλημα πιστεύετε;

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι αν θέλεις οικονομικά, καλύτερα να διαλέξεις θετική στη β για να έχεις επαφή με τα μαθηματικά. Όχι ότι αν διαλέξεις θεωρητική θα είναι ακατόρθωτο, αλλά σαφώς πιο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panellhnies2017

Νεοφερμένος

Η Panellhnies2017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, γνωριζει κανεις αν η σχολη μηχανικων πληροφορικης ανηκει στο 5ο πεδιο; Καποιοι μου λενε ναι και καποιοι πως οχι.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, γνωριζει κανεις αν η σχολη μηχανικων πληροφορικης ανηκει στο 5ο πεδιο; Καποιοι μου λενε ναι και καποιοι πως οχι.:confused:
Αν αναφέρεσαι στο ΤΕΙ ,ανήκει στο 2ο&5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Αλλαγές τμημάτων ΑΕΙ στα επιστημονικά πεδία
Συνοπτικά
πληροφορικές,στατιστικές~>+2ο
μηχανικών παραγωγής&διοίκησης,επιστήμης υπολογιστών,ΔΕΣ~>+5ο
χημικά~>+3ο
ΦΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
καλησπερα , ειναι πρωτη φορα που γραφω στο στεκι.
λοιπον για να μην πολυλογω, θα παω β λυκειου φετος και τελευταια σκεφτομαι οτι θα με ενδιεφερε η ιατρικη, γενικα ειχα σοτν νου μου το 2ο πεδιο μαθηματικα-χημεια-φυσικη-εκθεση αλλα βλεπετε θελω να βρω αυτο που πραγματικα θελω να κανω στην ζωη μου οποτε πλεον σκεφτομαι πολλα. Θα ηθελα την συμβουλη κυριως παιδιων που εδωσαν φετος με το καινουργιο συστημα η τουλαχιστον που θα δωσουν φετος σε αυτο: η βιολογια της β λυκειου ειναι συνδεδεμενη μ αυτη της κατ της γ λυκειου?ποτε θα πρπει να αρχισω φροντιστηριο πρετοιμασιας για την βιολγια γ λυκ αν τελικα επιλεξω αυτο το πεδιο, φετος η απο τριτη λυκ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω μια απορία που θα ήθελα να μου λύσετε. Έστω ότι παίρνω στις πανελλήνιες και μαθηματικά και βιολογία κατ. και βγάζω x μόρια στο 2ο πεδίο και y στο 3ο. Αν δηλώσω σχολές κοινές και στα 2 πεδία πχ βιολογικά, χημικά, ποιος βαθμός θα μετράει, ο x ή ο y;
Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από το πεδίο που θα τα δηλώσεις στο σύστημα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από το πεδίο που θα τα δηλώσεις στο σύστημα νομίζω.

Δηλαδή στην ουσία τα δηλώνω από το πεδίο που έχω τα περισσότερα μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα , είμαι μαθήτρια γ λυκείου γενικού λυκείου και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες. Δεν είμαι καλή στα μαθηματικά και αποφάσισα να διαβάζω με βοήθεια καθηγητή την θεωρία για να πάρω τουλάχιστον ένα 5 στο τέλος!
Σκέφτηκα να πάρω βιολογια να κάνω δηλαδή βιολογια και να ανοίξω το 3ο πεδίο αφού είμαι στο 5ο και να εκείνες τις σχολές που με ενδιαφέρουν.
Θέλω την γνώμη σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε , είναι δύσκολη χρονιά και θέλω να τα πάω όσο καλύτερα μπορώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καλησπέρα , είμαι μαθήτρια γ λυκείου γενικού λυκείου και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες. Δεν είμαι καλή στα μαθηματικά και αποφάσισα να διαβάζω με βοήθεια καθηγητή την θεωρία για να πάρω τουλάχιστον ένα 5 στο τέλος!
Σκέφτηκα να πάρω βιολογια να κάνω δηλαδή βιολογια και να ανοίξω το 3ο πεδίο αφού είμαι στο 5ο και να εκείνες τις σχολές που με ενδιαφέρουν.
Θέλω την γνώμη σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε , είναι δύσκολη χρονιά και θέλω να τα πάω όσο καλύτερα μπορώ!

Γιατί δε διάλεξες την θετική κατεύθυνση με 4ο μάθημα τη βιολογία κατ.; Να φανταστώ ότι δε σου αρέσουν η φυσική και η χημεία;Μόνο έτσι δε θα έχεις απώλεια μορίων στο 3ο πεδίο.
Βασικά δεν κατάλαβα αν ενδιαφέρεσαι για σχολές του 3ου ή του 5ου πεδίου. Αν θες το 5ο, δώσε τον καλύτερο σου εαυτό και με έναν καλό βαθμό στο αοθ μπορείς να πιάσεις κάμποσες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
γιατί να πας για ένα 5άρι στα μαθηματικά;
θεωρία->διαβάζεις -γράφεις [μον. 5]
β θέμα->συνήθως βατό(άντε 1 ερώτημα να είναι πονηρό)[max 5 min 3-4]
γ θέμα->2 τουλάχιστον θα λύνονται [1-2+]
υπόλοιπο γ &δ ->κάνεις ό,τι μπορείς[-]
σύνολο(χειρότερη περίπτωση):9-10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η καλύτερη επιλογή για σένα είναι το 3ο. Κατά πρώτον ανταγωνίζεσαι παιδιά που έχουν προβάδισμα λόγω της "απώλειας μορίων" που θα έχεις. Σαν να μην έφτανε αυτό θα τα ανταγωνιστείς δίνοντας μαθηματικά, στα οποία λες ότι δεν είσαι καλή και αντικειμενικά δεν είναι εύκολη υπόθεση. Αν στοχεύεις συγκεκριμένα σχολές 3ου θα σου πρότεινα να πας στην ομάδα προσανατολισμού των θετικών σπουδών. Αν όμως οι κύριες επιλογές σου είναι στο 5ο κάνε ό,τι μπορείς και πήγαινε yolo και στο 3ο. Αυτή είναι η δική μου συμβουλή, δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει για σένα γι αυτό κρίνε με βάση τις δικές σου επιθυμίες και δυνατότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μην ξεκινας με τη λογικη οτι θα γραψεις 5 στα μαθηματικα! Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις παραπανω!! Μελετη τις αποδειξεις καθε βραδυ τους τελευταιους μηνες και κατι που θα πιασεις απο το 2ο θεμα. Απο 'κει και περα απο 5ο πεδιο να πας ιατρικα-παραιατρικα δεν ειναι πολυ καλη ιδεα λογω των μειωμενων μοριων. Θες καποια συγκεκριμενη σχολη στο πεδιο υγειας; Να ξερεις παντως οτι Βιολογια γενικης παιδειας μπορεις να γραψεις πολυ καλα αν ασχοληθεις εξαρχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Cygnus.e σκέφτομαι από το 3ο για φυσικοθεραπευτικές πιο πολύ και λογοθεραπεια

Manolis_98 Γιατί δεν θα κάνω ασκήσεις αφού δεν μπορώ αν μπορούσα θα είχα πιο ψηλούς στόχους :/
Harry aktritas πόσο περίπου θα χάσω ; θέλω σχολές και από τα 2 πεδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Cygnus.e σκέφτομαι από το 3ο για φυσικοθεραπευτικές πιο πολύ και λογοθεραπεια

Γιατί δεν θα κάνω ασκήσεις αφού δεν μπορώ αν μπορούσα θα είχα πιο ψηλούς στόχους :/

Αν δεν μπορεις να λυσεις ασκησεις, τοτε- για να μιλησουμε σοβαρα -ειναι πιστευω ακατορθωτο να περασεις φυσικοθεραπεια η λογοθεραπεια ειδικα κ με τα μειωμενα μορια απο το 5ο πεδιο!! Μηπως ομως υπερβαλλεις; Εχεις πολυ χρονο να καταφερεις να μαθεις να λυνεις ασκησεις...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Harry aktritas πόσο περίπου θα χάσω ; θέλω σχολές και από τα 2 πεδία

Το άριστα (να γράψεις δηλαδή 20 σε όλα μαζί με την έκθεση...:whistle:) είναι γύρω στο 18.600. Αν θες για φυσικοθεραπείες κτλ με χαμηλό βαθμό στα μαθηματικά είναι δύσκολο (το καλό είναι ότι δεν είναι μάθημα βαρύτητας και επηρεάζει μόνο τον ΓΒΠ). Πάλεψέ το στο 5ο, με καλό βαθμό αοθ και αεππ πιάνεις πολλές σχολές.
Πάντως δεν καταλαβαίνω αυτή την απαισιοδοξία στα μαθηματικά. Δεν γίνεται να πας στις εξετάσεις με αυτήν την ψυχολογία. Πάλεψε, εξασκήσου με έναν καλό καθηγητή και θα δεις ότι ένας αξιοπρεπής βαθμός δεν είναι ακατόρθωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Manolis_98 Γιατί δεν θα κάνω ασκήσεις αφού δεν μπορώ αν μπορούσα θα είχα πιο ψηλούς στόχους :/

Μαρία έχεις ξεκινήσει φροντιστήριο/ιδιαίτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelosDd

Νεοφερμένος

Ο AngelosDd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χαίρεται,
Φετος δινω πανελλήνιες με το νεο σύστημα και ειμαι σε διλλημα αν θα πρεπει να δωσω 4 ή 5 μαθηματα. Στοχος μου ειναι η Ιατρικη Ιωαννινων ομως με ενδιαφερουν και οι υπολοιπες σχολες υγειας(φαρμακευτικη,κτηνιατρικη). Ομως ο πατερας μου, όντας μαθηματικος,
επιμενει να δωσω και μαθηματικα(κατευθυνσης) για να μπορω να ξεκλειδώσω τις πολυτεχνικες σχολες σε περιπτωση αποτυχιας.:redface: Το προβλημα ειναι πως οι περισσοτερες πολυτεχνικες σχολες δεν μου κινούν το ενδιαφερον ενω εχω τρελο παθος για τις επιστημες υγειας. Ακομα, θεωρω πως τα μαθηματικα θα με κρατησουν πισω αφου στο σχολειο μου (πειραματικο πατρα) 10 αριστουχοι εχουν το ιδιο στοχο με εμενα και δεν θα παρουν μαθηματικα... Εσυ τι πιστευετε πως πρεπει να κανω?? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Πάρε Μαθηματικά για καλό και για κακό, και μάθε τη θεωρία (το Α θέμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top