Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ακομα κι αν ειναι τεσσερα μαθηματα η υλη ειναι ογκωδης. Τα μαθηματικα κατευθυνσης ειναι απαιτητικο μαθημα, (οχι οτι δεν ειναι τα υπολοιπα). Θεωρω οτι αφου εχεις εναν συγκεκριμενο στοχο και εχεις αποφασισει τι θελεις να κανεις, δεν υπαρχει λογος να παρεις και πεμπτο μαθημα και να βασανιζεσαι. Και να το κανεις, αν δεν ειναι αυτο που θες, οταν θα εντεινουν τα πραγματα θα αναγκαστεις να το βαλεις στην ακρη γιατι θα πρεπει να ασχοληθεις πιο πολυ με τα αλλα.
Αν παλι θελεις να κανεις το χατιρι του πατερα σου μπορεις να δωσεις το πεμπτο μαθημα και απο αυτο να μαθεις να βασικα, δηλαδη οσα θες για να λυσεις τα πρωτα θεματα. Αυτο βεβαια δεν θα σε φερει κοντα στις πολυτεχνικες, αλλα θα εχεις συγκεντρωσει μορια απο τα υπολοιπα μαθηματα και θα πιανεις αξιολογα τμηματα του 2ου πεδιου.
Για να ανακεφαλαιωσω, αν πιστευεις οτι μπορεις να τα καταφερεις παρε 5 μαθηματα αλλα φαινεσαι αποφασισμενος οτι σε τραβαει το πεδιο υγειας. Αυτη ειναι η γνωμη μου, καλη τυχη!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αν γινει μια στραβη και δεν καταφερεις να πιασεις καποια απο τις επιλογες σου στις επιστημες υγειας (φετος την ''πατησαν'' ετσι πολλοι αριστοι μαθητες) εισαι διατεθειμενος να ξαναδωσεις πανελληνιες ή να περασεις σε καποια σχολη του 2ου πεδιου; Αν δεν σε ενδιαφερουν καθολου οι σχολες του 2ου πεδιου, τοτε μη δωσεις μαθηματικα!Αλλιως, σου προτεινω να επιλεξεις κ τα 5 μαθηματα, ετσι ωστε να εχεις περισσοτερες εναλλακτικες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μάλιστα, από Ιατρική συνεχίζουμε σε Μαθηματικά και καταλήγουμε σε Πολυτεχνείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelosDd

Νεοφερμένος

Ο AngelosDd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Σε περιπτωση αποτυχιας δεν ξερω τι θα κανω γιατι ως τωρα προσπαθοθσα να μην θεωρω την αποτυχια ως επιλογη... Για καλη μου τυχη εχω επισκευτει τα τμηματα Μηχανολογων Μηχανικων, Ηλεκτρολογων Μηχανικων καθως και την Ιατρικη στην πατρα και μπορω να πω οτι το πολυτεχνιο δεν μου τράβηξε την προσοχη... Οποτε φοβαμαι πως αν μπω μαλλον θα καταλήξω αιωνιος φοιτητης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να πάρεις μαθηματικά από τη στιγμή που τρελαίνεσαι για τις επιστήμες υγείας.
Ίσως θα ήταν καλό να μας πεις πόσες και ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν από το 2ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Eισαι σιγουρος για την επιλογή σου; Μην χανεις χρόνο διαβάζοντας ενα επιπλέον μάθημα ενώ δεν σε ενδιαφέρει καν. Η ιατρική είναι ήδη ένας υψηλός στόχος,συγκεντρώσου σε αυτά τα τέσσερα μαθήματα για να γράψεις όσο πιο καλά γίνεται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelosDd

Νεοφερμένος

Ο AngelosDd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γιατι φετος εγιναν τρελες αναποδιες και φιλοι μου με 18.200 εμπαιναν μονο βιολογικο... Αυτο βρηκε σαν αφορμη ο πατερας μου και με εχει "πριξει"... Και το αλλο κακο ειναι οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα οποτε ο μαθηματικος μου θεωρουσε οτι κανω βλακεια αν δεν τα παρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γιατι φετος εγιναν τρελες αναποδιες και φιλοι μου με 18.200 εμπαιναν μονο βιολογικο... Αυτο βρηκε σαν αφορμη ο πατερας μου και με εχει "πριξει"... Και το αλλο κακο ειναι οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα οποτε ο μαθηματικος μου θεωρουσε οτι κανω βλακεια αν δεν τα παρω

Από τη στιγμή που δε σε ενδιαφέρουν όμως οι σχολές αυτού του πεδίου, γιατί να κάνεις βλακεία; Για να καταλήξεις σε μία σχολή που δεν σου αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelosDd

Νεοφερμένος

Ο AngelosDd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτα λεω και εγω αλλα φωνή βοώντος εν τη ερήμω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αυτα λεω και εγω αλλα φωνή βοώντος εν τη ερήμω

Αν δεν δε ενδιαφέρει πραγματικά καμία σχολή του 2ου πεδίου, δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι. Τώρα που το σκέφτομαι, η μόνη σχολή που έχει κάποια μικρή (έως ανύπαρκτη θα έλεγα εγώ) σχέση με τις σχολές του 3ου πεδίου είναι οι χημικοί μηχανικοί μόνο και μόνο λόγω χημείας (αν και είναι φουλ στη φυσική και τα μαθηματικά) και της δυνατότητας να ασχοληθεις με τρόφιμα-βιοτεχνολογία. Όλες οι άλλες είναι παντελώς άσχετες με το αντικείμενο που θέλεις να ασχοληθείς.
Αν ήμουν στη θέση σου, η απόφαση θα ήταν ήδη ειλημμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αυτα λεω και εγω αλλα φωνή βοώντος εν τη ερήμω

Eσύ δινεις πανελλήνιες,όχι ο πατέρας σου! :P Εσυ θα πάρεις την απόφαση, και από τη στιγμή που έχεις ήδη στόχο, καλύτερα να αφιερώσεις όλο σου τον χρόνο να διαβάζεις τα μαθήματα βαρύτητας παρά τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelosDd

Νεοφερμένος

Ο AngelosDd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μαλλον αυτο θα κανω :P Κατι αλλο, ξέρετε ή εχετε ακουσει κανενα παιδι που περασε ιατρικη ενω ειχε επιλεξει και μαθηματικά? Γιατι εγω οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μαλλον αυτο θα κανω :P Κατι αλλο, ξέρετε ή εχετε ακουσει κανενα παιδι που περασε ιατρικη ενω ειχε επιλεξει και μαθηματικά? Γιατι εγω οχι

ένα κορίτσι από το σχολείο μου (ιατρική αθηνών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μαλλον αυτο θα κανω :P Κατι αλλο, ξέρετε ή εχετε ακουσει κανενα παιδι που περασε ιατρικη ενω ειχε επιλεξει και μαθηματικά? Γιατι εγω οχι

Eναν συμμαθητη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έχω σκοπό να περάσω σε ναυτιλιακή σχολή που ζητάει μάθημα τα αγγλικά.. να πάρω το αοδε ή τα αγγλικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
2 ερωτήσεις:

α) Για να ανοίξεις κάποιο νέο πεδίο δίνεις επιπλέον μάθημα. Πες είσαι θεωρητική (έχεις ανοίξει το 1ο πεδίο), αλλά θες να ανοίξεις και παιδαγωγικά οπότε αν δεν κάνω λάθος παίρνεις και μαθηματικά γενικής. Αυτά τα μαθηματικά μετράνε και στον μέσο όρο του πρώτου πεδίου (ότι δηλαδή έδωσες παραπάνω μαθήματα) ή μόνο στο πεδίο των παιδαγωγικών; Με άλλα λόγια, μπορείς να δηλώσεις κάποιο μάθημα-μπαλαντέρ χωρίς να φοβάσαι ότι θα χάσεις μόρια, αν δεν γράψεις καλά σε αυτό, στο κύριο πεδίο σου;

β) για τεφαα βοηθάνε αν κάνεις κάποιο άθλημα; Ή μπαίνεις κλασσικά όπως σε όλες τις σχολές δηλαδή μόνο με τον βαθμό που έγραψες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
2 ερωτήσεις:

α) Για να ανοίξεις κάποιο νέο πεδίο δίνεις επιπλέον μάθημα. Πες είσαι θεωρητική (έχεις ανοίξει το 1ο πεδίο), αλλά θες να ανοίξεις και παιδαγωγικά οπότε αν δεν κάνω λάθος παίρνεις και μαθηματικά γενικής. Αυτά τα μαθηματικά μετράνε και στον μέσο όρο του πρώτου πεδίου (ότι δηλαδή έδωσες παραπάνω μαθήματα) ή μόνο στο πεδίο των παιδαγωγικών; Με άλλα λόγια, μπορείς να δηλώσεις κάποιο μάθημα-μπαλαντέρ χωρίς να φοβάσαι ότι θα χάσεις μόρια, αν δεν γράψεις καλά σε αυτό, στο κύριο πεδίο σου;

β) για τεφαα βοηθάνε αν κάνεις κάποιο άθλημα; Ή μπαίνεις κλασσικά όπως σε όλες τις σχολές δηλαδή μόνο με τον βαθμό που έγραψες;

α)μετράει μόνο στο πεδίο των παιδαγωγικών
β)στα τεφαα μπαίνει με τον γραπτό+αθλήματα(μετράνε οι επιδόσεις σε αντίθεση με τις στρατιωτικές που απαιτείται ο υποψήφιος απλώς να πιάσει τα όρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Έχω σκοπό να περάσω σε ναυτιλιακή σχολή που ζητάει μάθημα τα αγγλικά.. να πάρω το αοδε ή τα αγγλικά ;

Αν σκοπεύεις να μην κάνεις επιπλέον μαθήματα αγγλικών για προετοιμασία, πάρε ως επιλογή τα Αγγλικά.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F4e

Νεοφερμένος

Ο F4e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Για κάποιον που θέλει να δώσει πανελληνίες για να εισαχθεί στην τριτοβάθμια εκπαίδευση,ποιά κατεύθυνση-ομάδα προσανατολισμού είναι η κατάλληλη,αν υποθέσουμε πως ξεκινά από το 0;

Ας πούμε πως η επιθυμητή σχολή υπάρχει και στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο πεδίο. Επίσης,να αναφέρω πως υπάρχει η δυνατότητα διάθεσης χρόνου και χρημάτων για ιδιαίτερα μαθήματα.

Θεωριτική ή θετική λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top