Νέοι υπολογιστές στα σχολεία από το Σεπτέμβρη

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από www.in.gr:
Δέκα χιλιάδες υπολογιστές αναμένεται να δοθούν σε ισάριθμους μαθητές τον Σεπτέμβριο

Με έναν υπολογιστή των 100 ευρώ αναμένεται να εφοδιαστούν, από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, 10.000 μαθητές.


Όπως δήλωσε στα Νέα, ο ειδικός γραμματέας Ψηφιακού Σχεδιασμού καθηγητής Βασίλης Ασημακόπουλος, ήδη έχει αρχίσει ο απαιτούμενος σχεδιασμός και απώτερος στόχος της κυβέρνησης είναι να αποκτήσει κάθε μαθητής τον υπολογιστή του.

«Ήδη έχει αρχίσει η διαδικασία (1)'ελληνοποίησης' [ :mad: ]του υπολογιστή» επισημαίνει, εξηγώντας ότι μια ομάδα 300 ειδικών προσαρμόζει το λογισμικό του στην ελληνική γλώσσα. Ο υπολογιστής αναμένεται να είναι έτοιμος τους πρώτους μήνες του 2007.

Ο υπολογιστής παρουσιάστηκε για πρώτη φορά τον Ιανουάριο του 2005 στο Παγκόσμιο Oικονομικό Φόρουμ του Νταβός και δεν θα πουληθεί ποτέ από τα καταστήματα, αφού στόχος είναι να μπει κατευθείαν στις αίθουσες διδασκαλίας, σε συνεργασία με τις κυβερνήσεις των χωρών.

Αν και κοστίζει το ένα δέκατο της τιμής ενός φορητού υπολογιστή, έχει το 90% των δυνατοτήτων του. Μπορεί να επεξεργαστεί ένα κείμενο, να δει φωτογραφίες ή να «σερφάρει» στο Ίντερνετ. Επιπλέον, οι υπολογιστές αυτοί θα μπορούν να επικοινωνούν ασύρματα με τα «αδέρφια» τους σε απόσταση έως 700 μέτρων, δηλαδή οι μαθητές ενός σχολείου θα μπορούν να ανταλλάσσουν μηνύματα, να λύνουν μαζί ασκήσεις ή να παρακολουθούν το ίδιο μάθημα που θα παραδίδει -πάντα ψηφιακά- ο δάσκαλος.

Το μειονέκτημά του σε σχέση με τους τυπικούς φορητούς υπολογιστές είναι η απουσία ενσωματωμένου σκληρού δίσκου, άρα ο κάτοχός του θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα φειδωλός στα δεδομένα που αποθηκεύει, ενώ η υπολογιστική του ισχύς δεν είναι αρκετή για απαιτητικές εφαρμογές (π.χ. η επεξεργασία βίντεο). (2)Τέλος, η οθόνη του δεν μπορεί να αναπαράγει εικόνα υψηλής ευκρίνειας, οι επιδόσεις του στον τομέα του ήχου είναι χαμηλές, ενώ δεν διαθέτει ενσωματωμένο DVD ούτε CD. [ :mad: ]

1. Τι μανία είναι αυτή με την ελληνοποίηση της ορολογίας των υπολογιστών? Γιατί να μην μάθουν τα παιδιά υπολογιστές στα Αγγλικά? Θα τους κάνει κακό ή μήπως δε θα μάθουν σαν εφόδιο Αγγλικά στη ζωή τους? Έχω διαβάζει τραγικές ελληνοποιήσεις κατά καιρούς και λυπάμαι που δε μου έρχεται κανένα παράδειγμα τώρα να γελάσουμε... :mad:

2. Τι νόημα έχει ένας υπολογιστής χωρίς DVD/CD? Και πόσο βλαβεροί θα είναι αυτοί οι υπολογιστές για τα μάτια των παιδιών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
1. Και γιατι να τα μαθουμε στα Αγγλικα και οχι στα Ελληνικα; Κατα την ιδια αποψη τι τα θελουμε τα Ελληνικα, τα ΣΟυηδικα, τα Γερμανικα και ενα σορω αλλες γλωσσες, απο αυριο μονο αγγλικα, να συνενοουνται και ολοι με ολους...

2.Ελα μου ντε...

Ερωτισεις τωρα... Για πιον σεπτεμβρη λεει; Για τον περασμενο που δοθικε η πρωτη παρτιδα; Πιοι 10000μαθητες; Ο πρωτος αριστουχος σε καθε ταξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
1. Τι μανία είναι αυτή με την ελληνοποίηση της ορολογίας των υπολογιστών? Γιατί να μην μάθουν τα παιδιά υπολογιστές στα Αγγλικά? Θα τους κάνει κακό ή μήπως δε θα μάθουν σαν εφόδιο Αγγλικά στη ζωή τους? Έχω διαβάζει τραγικές ελληνοποιήσεις κατά καιρούς και λυπάμαι που δε μου έρχεται κανένα παράδειγμα τώρα να γελάσουμε... :mad:

2. Τι νόημα έχει ένας υπολογιστής χωρίς DVD/CD? Και πόσο βλαβεροί θα είναι αυτοί οι υπολογιστές για τα μάτια των παιδιών?

1) Άλλο το τι μας βολεύει κι άλλο το τι χρησιμοποιείται στους συγκεκριμένους υπολογιστές. Εμένα με βολεύουν τα αγγλικά windows και προγράμματα για παράδειγμα, παρ' όλ' αυτά θεωρώ επιτακτική την ανάγκη χρήσης του μαθητικού υπολογιστή στα ελληνικά. Το αν θα τους κάνει κακό ή αν δε θα μάθουν αγγλικά είναι ένα άλλο ζήτημα το οποίο εσφαλμένα το παρουσιάζεις εντός της συζήτησης ως βάσιμο επιχείρημα. Η γνώση της αγγλικής γλώσσας είναι επιλογή για ένα παιδί. Η γνώση της ελληνικής είναι έμφυτη "οδός" του παιδιού. Συν τοις άλλοις να αναφέρω ότι, δεν συνάδει το γεγονός της κατασκευής τέτοιων συσκευών από αγγλόφωνους, με τη χρήση αγγλόφωνης ορολογίας από τους Έλληνες.

Εάν υπήρχε μια τέτοια σύνδεση, τότε θα έπρεπε να πεις και στην κανονική σου ζωή... "Έκανα download το file στον hard disk μου και δια μέσου του diskette το έδωσα στο αγόρι μου που γνώρισα όταν πήγα για cofee με τις φίλες μου και παίζαμε με τα cellular phones μας". Κάτι δε σε βολεύει τελικά εδώ, έτσι;;)

Όσο για τις τραγικές ελληνοποιήσεις, μην κατηγορείς τη γλώσσα, αλλά αυτούς που βλακωδώς την αναπαράγουν λανθασμένα μέσω φυλλάδων που αν τις αναφέρω θα κλαίτε εδώ μέσα οι μισοί αγοραστές/προσκυνητές τους.

2) Τώρα, τι παριστάνουμε; Τα μόγγολα του Τσέγκις Χαν που καβαλάγαν χουρμαδιές και πετάγανε σπαθιά στις καρωτύδες των Δυτικών, και το μόνο που καταλάβαιναν ήταν "αμπα γκαγκα ου γκιγκιντι γκιγκιντι σφάξι σφάξι, τη χοντρή μες το αμάξι" ;:confused: Ή καταλαβαίνουμε για τι χρήση είναι αυτός ο υπολογιστής ή όχι... Εσυ δηλαδή θες να έχει το 10χρονο dvd για τι; Για να δει τη νέα ταινία του James Bond και να κορδώνεται στα φιλαράκια του ή τη νέα πορνοταινία του Rocco Shifreddi σε HD-TV ποιότητα και να μαστουρώσουν από την αυνάνα όλα τα δημοτικά-γυμνάσια και λύκεια; Σου λέει, γι αυτή τη δουλειά, στο δίνω, τέλος!

Επιπροσθέτως τι να περιμένεις με 100 δολάρια ρε Ισιλιέλι; Να έχει και μητρική που να τροφοδοτείται απο πυρηνικό αντιδραστήρα; Αυτά μπόρεσαν, αυτά έβαλαν. Άσε που είναι και οι εταιρίες υπολογιστών στη μέση. Θα άφηναν έναν υπολογιστή 100 δολαρίων να το παίξει κυριλές με τις δυνατότητες υπολογιστή 1000 ευρώ;;; Όχι ότι μπορεί να το παίξει αλλά αν μπορούσε, νομίζεις την επόμενη μέρα θα ζούσανε οι εταιρίες; Κάτσε κάτω ντε, τι λέμε τώρα...ποντιακά ανέκδοτα;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
εγω παντως εχω τις αμφιβολιες μου....

τα ιδια λεγανε και για τους φοιτητες και δε λεω τι πηραμε γιατι δε μου το επιτρεπει η ανατροφη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
εγω παντως εχω τις αμφιβολιες μου....

τα ιδια λεγανε και για τους φοιτητες και δε λεω τι πηραμε γιατι δε μου το επιτρεπει η ανατροφη μου...

Και περίμενα πως και πως ένα φορητό από τον πρωτοετή αδερφό μου!:( Πες το ρε φίλε, τις μπάλες (από το Θέλατο της ΤΙΜ:P ) πήρανε όλα τα παιδιά...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι τα παιδια του γυμνασιου και του λυκειου;
"Υπολογηστες θα δοθουν σε ολους τους αριστουχους μαθητες", τελικα οσοι ειχανε τον καλητερο βαθμο της ταξης τους στην α γυμνασιου τις χρονιες 2004-2005 2005-2006 πειρανε.... Ειχα φτιαχτει και εγω και περιμενα ενα laptop να το εχω για serfing και να εχω αυτον για κατεβασματα και οτι αλλο απαιτι δυναμη και χορο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
τι τα θελουμε τα Ελληνικα, τα ΣΟυηδικα, τα Γερμανικα και ενα σορω αλλες γλωσσες, απο αυριο μονο αγγλικα, να συνενοουνται και ολοι με ολους...

Εγώ πάντως το έχω ξαναπεί, όσο κι αν ενίστανται οι πατριώτες της παρέας, οτι αυτό το βρίσκω τέλειο σενάριο και μακάρι να υλοποιηθεί κάποια στιγμή (και πιστεύω ακράδαντα οτι θα υλοποιηθεί, απλά θα πάρει πολλά χρόνια). Αυτά που θα κέρδιζε η ανθρωπότητα απο κάτι τέτοιο είναι πολύ περισσότερα απο αυτά που θα έχανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ πάντως το έχω ξαναπεί, όσο κι αν ενίστανται οι πατριώτες της παρέας, οτι αυτό το βρίσκω τέλειο σενάριο και μακάρι να υλοποιηθεί κάποια στιγμή (και πιστεύω ακράδαντα οτι θα υλοποιηθεί, απλά θα πάρει πολλά χρόνια). Αυτά που θα κέρδιζε η ανθρωπότητα απο κάτι τέτοιο είναι πολύ περισσότερα απο αυτά που θα έχανε.

Δεν θα το σχολειασω παραπερα γιατι βγαινουμε off-topic, αλλα οχι αυτα που θα χασουμε ειναι περισσοτερα. Για χαρην την ευκολιας θα χασουμε παραπολλα... Οι γλωσσολογοι μας κρουουν τον κωδανα εδω και χρωνια, καθε 2 βδομαδες χανετε μια γλωσσα, και δεν μας οφελει σε τπτ, αντιθετα χανουμε πολλα
Αλλα και περα απο της γλωσσες που χανοντια, ναι θα ητανε πιο ευκολο να συνενοουμαστε ολοι σε μια γλωσσα αλλα οσο περισσοτερες γλωσσες μαθενουμε τοσο περισοτερο εποφελουμαστε οχι για συνενοουμαστε η να μπορουμε να παρακολουθισουμε εκπομπες κλπ αλλα κυριος γιατι μαθενουμε αλλη μια κολτουρα, αλλων εναν πολιτισμο, αλλων εναν τρπο ζωης, αλλη μια ιστορια, ανοιγουν οι οριζοντες μας, σκευτομαστε πιο συθετα, κανουμε πιο βαθιες και ουσιοδεις σκεψεις.

Τελικα δεν αντεξα, ξεφυγα λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έμαθα να χειρίζομαι τον υπολογιστή μου, επειδή ξέρω καλά αγγλικά.
Πολύ περισσότερο έχω λύσει πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζω στον υπολογιστή μου επειδή ξέρω καλά αγγλικά.
Κακά τα ψέμματα, internet=αγγλικά (και ίσως και μια-δυο άλλες γλώσσες) πάντως σίγουρα ο όγκος των πληροφοριών στα αγγλικά είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι στα Ελληνικά.
Έπειτα υπάρχει και ένα άλλο θέμα. Υπάρχει επίσημη λίστα αναφοράς ελληνικών ορισμών των υπολογιστών? Διαφορετικά ο καθένας αποδίδει τις αγγλικές έννοιες όπως τις αντιλαμβάνεται και δε θα συνενοηθούμε ποτέ.

Τη γλώσσα μου τη λατρεύω και δε θα πω ποτέ π.χ. "σπόνσορας" αλλά "χορηγός" κτλ αλλά η ιστορία με τους υπολογιστές είναι άλλη υπόθεση.

Η παρακάτω φώτο είναι από το ίδιο άρθρο:

φτηναδούρα μου φαίνεται... :/:

Πάντως το CD δεν το λέω "δίσκο συμπτυγμένης αποθήκευσης" ούτε μιλάω ποτέ για " εύρος ζώνης" ή για δέσμες εντολών και σίγουρα δε χρησιμοποιώ "φυλλομετρητή" και "πύρινο τοίχος"

από το γλωσσάρι εδώ: https://www.cryptogram.gr/glossari.php?show=all :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ που διδάσκω πληροφορική στην Γ' Λυκείου στην κατεύθυνση, το θεωρώ λάθος να μαθαίνουν τις εντολές στα ελληνικά, είναι λίγο ανώμαλο, πως να το πω. Και ο χειρότερος μαθητής σήμερα ξέρει τι θα πει if, for, και do while. Θα μπορούσαν κάλλιστα να βάλουν ως μάθημα την Pascal παρά την (απαίσια πραγματικά) "ΓΛΩΣΣΑ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ που διδάσκω πληροφορική στην Γ' Λυκείου στην κατεύθυνση, το θεωρώ λάθος να μαθαίνουν τις εντολές στα ελληνικά, είναι λίγο ανώμαλο, πως να το πω. Και ο χειρότερος μαθητής σήμερα ξέρει τι θα πει if, for, και do while. Θα μπορούσαν κάλλιστα να βάλουν ως μάθημα την Pascal παρά την (απαίσια πραγματικά) "ΓΛΩΣΣΑ"

Πέστα χρυσόστομη! Και εγώ το λέω εδώ και τρία χρόνια!

@Dark kronos το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς σε άλλο thread. Αν θες να εκθέσεις τις απόψεις σου μπορείς να το ψάξεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
συγγνωμη palantin τωρα το εννοεις αυτο??

παιδες την C λαδη να μην τη μαθουμε??

πασκαλ - γλωσσα μπρος γκρεμος και πισω ρεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
συγγνωμη palantin τωρα το εννοεις αυτο??

παιδες την C λαδη να μην τη μαθουμε??

πασκαλ - γλωσσα μπρος γκρεμος και πισω ρεμα

Κάποιος που δεν γνωρίζει ούτε τα στοιχειώδη της θεωρίας αλγορίθμων δεν μπορεί να μάθει κατ'ευθείαν C (σύμφωνα με την εμπειρία μου πάντα). Πρέπει να ξεκινήσει με μία πολύ απλή γλώσσα, να μάθει τα στοιχειώδη (loops, φωλιασμένα if κλπ) και στο πανεπιστήμιο μαθαίνει C ή java και γουστάρει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
καταλαβαινω υπηρχε μεσα στα λογια μου και μια δοση χιουμορ απο μια συζητηση που ειχα με καποια παιδια που δινουν φετος και γιατι εμεις εχουμε πασκαλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top