Μόρια εισαγωγής - Βαθμός πρόσβασης

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
με τα ειδικά τ παιζει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παίρνουν νομίζω επιπλέον 2,3 ή 4 χιλιάδες μόρια για το άριστα. Οπότε το προσθέτεις στα υπόλοιπα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ετσι απλα?? πχ αν δωσω σχεδιο, π δν εχω κανει ποτε στο σχολειο, τι γινεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τπτ
απλα θα γραψεις κατω απο τη βαση και δεν θα μετρηθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ποιο σιγκεκριμενα ... Ειδικη κατηγορια πολυτεκνων...

θα ηθελα να ρωτησω αμα ισχυει η ειδικη κατηγορια πολυτεκνων... με την εννοια οτι εχω αλλα 3 μεγαλυτερα αδερφια ... θα παρω τα + μορια απο την κατηγορια??? ή επειδη ειναι μεγαλυτερα δεν θεωρουμαστε πια πολυτεκνοι και θα μπω αναγκαστηκα στην Γενικη σειρα(κανονικα μορια) ???
:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Μιλάς για στρατιωτικές σχολές να υποθέσω?

Για στρατιωτικές σχολές δεν παίρνεις + μόρια, απλώς "ανταγωνίζεσαι" μόνο τους υπόλοιπους τρίτεκνους/πολύτεκνους που επιθυμούν να μπουν σ αυτές, οι οιποίοι είναι προφανώς λιγότεροι οπότε διαμορφώνεται χαμηλότερη βάση γι αυτές τις κατηγορίες.

Για τις σχολές του πολιτικού, το μόνο που δικαιούσαι είναι μετεγγραφη στην ίδια σχολή σε οποιαδήποτε πόλη θες.

Όλα τα παραπάνω προνόμια ισχύουν ανεξαρτήτα απ την ηλικία των αδερφών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
οχι μιλαω για σχολες αστυφυλακων... γιατι η γενικη σειρα ειναι 14.500 μορια περιπου και πολυτεκνους ειναι 10.000 μορια :D:D:D:D

οποτε ισχυει κανονικα..?? θα μπορω να περασω απο την σειρα πολυτεκκων??? :xixi::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Τι ηλικία έχουν τα αδέρφια σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τι ηλικία έχουν τα αδέρφια σου;



24 26 και 30 ... καποιος να μου απαντηση??

οχι μιλαω για σχολες αστυφυλακων... γιατι η γενικη σειρα ειναι 14.500 μορια περιπου και πολυτεκνους ειναι 10.000 μορια :D:D:D:D

οποτε ισχυει κανονικα..?? θα μπορω να περασω απο την σειρα πολυτεκκων??? :xixi::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν είναι τόσο μεγάλα δεν νομίζω ότι δικαιούσαι υπαγωγή στην ειδική κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Νομίζω πως η ηλικία των υπολοίπων παιδιών δεν παίζει ρόλο...

https://www.venetokleio.gr/school/userFiles/admin/stratos-prokiriksi-08.pdf
σελ.19/68
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Νομίζω πως η ηλικία των υπολοίπων παιδιών δεν παίζει ρόλο...

https://www.venetokleio.gr/school/userFiles/admin/stratos-prokiriksi-08.pdf
σελ.19/68



για σχολες αστυφυλακων λεω εγω ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Επειδή και εγώ ως πολύτεκνος το είχα ψάξει αυτό, έχω την αίσθηση ότι η πολυτεκνική ιδιότητα δε χάνεται ανεξάρτητα την ηλικία των αδελφών...Από την άλλη κάτι τέτοιο στους τρίτεκνους δεν ισχύει αφού σίγουρα για να απολάβει κάποιος των προνομίων της τριτεκνίας θα πρέπει ο μεγαλύτερος αδελφός να μην έχει ξεπεράσει το 26ο έτος όσον αφορά την ηλικία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επειδή και εγώ ως πολύτεκνος το είχα ψάξει αυτό, έχω την αίσθηση ότι η πολυτεκνική ιδιότητα δε χάνεται ανεξάρτητα την ηλικία των αδελφών...Από την άλλη κάτι τέτοιο στους τρίτεκνους δεν ισχύει αφού σίγουρα για να απολάβει κάποιος των προνομίων της τριτεκνίας θα πρέπει ο μεγαλύτερος αδελφός να μην έχει ξεπεράσει το 26ο έτος όσον αφορά την ηλικία του.


:no1::no1::no1::D:D:D:D
τετια να ακουω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
:'(
εχω αποφοιτησει το 2004 πως θα υπολογισω το βαθμο προσβασης.καπου διαβασα οτι ο βαθμος προσβασης ειναι η γραπτη επιδοση κ ο γενικος βαθμος προσβασης ειναι ο μεσος ορος αυτων..Χ8 μετα?
το ειδικο μαθημα για τουριστικες επιχειρησεις ειναι Χ1 Η Χ2?


.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grmako

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
(Παιδιά κατρχάς συγνώμη αν έχει ξαναπαντηθεί αυτη η ερώτηση ή αν είμαι σε λάθος topic.....γιατί δν το έχω ψάξει πολύ!!)

Έχω την εξής απορία.... άλλο είναι ο βαθμός πρόσβασης και άλλα τα μόρια εισαγωγης??

Θέλω να πώ ότι σε αυτους τους γνωστούς ''υπολογιστές'' μορίων μου βγάζει πχ.5ο επιστημονικό πεδίο 17700 μόρια ενώ γενικό βαθμό πρόσβασης λέει 17300

Εγώ που θέλω να μπω σε σχολή του 5ου πεδίου τελικά πιο μετράει???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ο ΓΒΠ είναι ο ΜΟ των βαθμών πρόσβασης στα 6 η 7 μαθηματα. Απο κει και περα για τη διαμορφωση του πλήθους των μορίων σου συμμενέχουν τα 2 μαθηματα βαρυτητας περισσότερο

Αρα τα μόρια σου είναι 17700 και όχι ο ΓΒΠ , το 17,3 δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
(Παιδιά κατρχάς συγνώμη αν έχει ξαναπαντηθεί αυτη η ερώτηση ή αν είμαι σε λάθος topic.....γιατί δν το έχω ψάξει πολύ!!)

Έχω την εξής απορία.... άλλο είναι ο βαθμός πρόσβασης και άλλα τα μόρια εισαγωγης??

Θέλω να πώ ότι σε αυτους τους γνωστούς ''υπολογιστές'' μορίων μου βγάζει πχ.5ο επιστημονικό πεδίο 17700 μόρια ενώ γενικό βαθμό πρόσβασης λέει 17300

Εγώ που θέλω να μπω σε σχολή του 5ου πεδίου τελικά πιο μετράει???:(

Ο βαθμός πρόσβασης (ΒΠ) είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από τα μόρια εισαγωγής. Ας σου ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα.

Ο βαθμός πρόσβασης κάθε μαθήματος (ΒΠΜ) προκύπτει:

ΒΠΜ=0,7*ΓΒΜ+0,3*ΠΠΒΜ

όπου ΓΒΜ=Γραπτός βαθμός μαθήματος στις πανελλήνιες εξετάσεις και ΠΠΒΜ=προσαρμοσμένος προφορικός βαθμός μαθήματος.

Ο προφορικός βαθμός μαθήματος (ΠΒΜ) είναι ο μέσος όρος των βαθμών των 2 τετραμήνων στο μάθημα αυτό. Αν ο ΠΒΜ είναι μεγαλύτερος κατά 2 ή περισσότερες μονάδες με άριστα το 20 από ΓΒΜ τότε ΠΠΒΜ=ΓΒΜ+2<=20. Αν ο ο ΠΒΜ είναι μικρότερος κατά 2 ή περισσότερες μονάδες από ΓΒΜ τότε ΠΠΒΜ=ΓΒΜ-2. Αν ο ΠΒΜ είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος από τον ΓΒΜ, αλλά η διαφορά τους είναι μικρότερη ή ίση από 2 μονάδες στις 20 τότε ΠΠΒΜ=ΠΒΜ.

Αν κάποιος εξετάζεται πανελλαδικά σε ν μαθήματα τότε ο βαθμός πρόσβασης (ΒΠ) του υποψηφίου υπολογίζεται από την σχέση:

Βαθμός Πρόσβασης Υποψηφίου=Χ
Βαθμός Πρόσβασης Μαθήματος i=



(να θυμηθούμε λίγο και τα μαθηματικά γενικής παιδείας)

Για τους υποψηφίους που δεν έχουν δώσει ΑΟΘ ν=6
Για τους υποψηφίους που δίνουν ΑΟΘ ν=7

Ο βαθμός πρόσβασης του υποψηφίου υπολογίζεται όπως παραπάνω και είναι ο ίδιος για όλα τα επιστημονικά πεδία. Από την άλλη τα μόρια εισαγωγής του υποψηφίου εξαρτώνται από το επιστημονικό πεδίο. Τα μόρια σε κάθε επιστημονικό πεδίο υπολογίζονται από την σχέση:



όπου
Y=μόρια υποψηφίου

=βαθμός πρόσβασης πρωτεύοντος μαθήματος βαρύτητας του επιστημονικού πεδίου

=βαθμός πρόσβασης δευτερεύοντος μαθήματος βαρύτητας

Για το 2ο και το 4ο πεδίο, πρωτεύον μάθημα είναι τα μαθηματικά κατεύθυνσης και δευτερεύον η φυσική κατεύθυνσης

Για το 3ο πεδίο, πρωτεύον μάθημα είναι η βιολογία θετικής κατεύθυνσης και δευτερεύον η χημεία θετικής κατεύθυνσης

Για το 5ο πεδίο, πρωτεύον μάθημα είναι ΑΟΘ και δευτερεύον τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας

Για το 1ο δεν έχω ιδέα.


Οι βαθμοί πρόσβασης των μαθημάτων και ο βαθμός πρόσβασης του υποψηφίου στρογγυλοποιούνται στο 2ο δεκαδικό για να μπουν στον παραπάνω τύπο. Ο αριθμός των μορίων αν δεν βγει ακέραιος, στρογγυλοποιείται προς τον πλησιέστερο ακέραιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Ο βαθμός πρόσβασης (ΒΠ) είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από τα μόρια εισαγωγής. Ας σου ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα.

Ο βαθμός πρόσβασης κάθε μαθήματος (ΒΠΜ) προκύπτει:

ΒΠΜ=0,7*ΓΒΜ+0,3*ΠΠΒΜ

όπου ΓΒΜ=Γραπτός βαθμός μαθήματος στις πανελλήνιες εξετάσεις και ΠΠΒΜ=προσαρμοσμένος προφορικός βαθμός μαθήματος.

Ο προφορικός βαθμός μαθήματος (ΠΒΜ) είναι ο μέσος όρος των βαθμών των 2 τετραμήνων στο μάθημα αυτό. Αν ο ΠΒΜ είναι μεγαλύτερος κατά 2 ή περισσότερες μονάδες με άριστα το 20 τότε ΠΠΒΜ=ΓΒΜ+2<=20. Αν ο ο ΠΒΜ είναι μικρότερος κατά 2 ή περισσότερες μονάδες από ΓΒΜ τότε ΠΠΒΜ=ΓΒΜ-2. Αν ο ΠΒΜ είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος από τον ΓΒΜ, αλλά η διαφορά τους είναι μικρότερη ή ίση από 2 μονάδες στις 20 τότε ΠΠΒΜ=ΠΒΜ.

Αν κάποιος εξετάζεται πανελλαδικά σε ν μαθήματα τότε ο βαθμός πρόσβασης (ΒΠ) του υποψηφίου υπολογίζεται από την σχέση:

Βαθμός Πρόσβασης Υποψηφίου=Χ
Βαθμός Πρόσβασης Μαθήματος i=



(να θυμηθούμε λίγο και τα μαθηματικά γενικής παιδείας)

Για τους υποψηφίους που δεν έχουν δώσει ΑΟΘ ν=6
Για τους υποψηφίους που δίνουν ΑΟΘ ν=7

Ο βαθμός πρόσβασης του υποψηφίου υπολογίζεται όπως παραπάνω και είναι ο ίδιος για όλα τα επιστημονικά πεδία. Από την άλλη τα μόρια εισαγωγής του υποψηφίου εξαρτώνται από το επιστημονικό πεδίο. Τα μόρια σε κάθε επιστημονικό πεδίο υπολογίζονται από την σχέση:



όπου
Y=μόρια υποψηφίου

=βαθμός πρόσβασης πρωτεύοντος μαθήματος βαρύτητας του επιστημονικού πεδίου

=βαθμός πρόσβασης δευτερεύοντος μαθήματος βαρύτητας

Για το 2ο και το 4ο πεδίο, πρωτεύον μάθημα είναι τα μαθηματικά κατεύθυνσης και δευτερεύον η φυσική κατεύθυνσης

Για το 3ο πεδίο, πρωτεύον μάθημα είναι η βιολογία θετικής κατεύθυνσης και δευτερεύον η χημεία θετικής κατεύθυνησης

Για το 5ο πεδίο, πρωτεύον μάθημα είναι ΑΟΘ και δευτερεύον τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας

Για το 1ο δεν έχω ιδέα.


Οι βαθμοί πρόσβασης των μαθημάτων και ο βαθμός πρόσβασης του υποψηφίου στρογγυλοποιούνται στο 2ο δεκαδικό για να μπουν στον παραπάνω τύπο.
πιο αναλυτικα δε γινοταν νομιζω στο πρωτο πεδιο τα βαρυτητας ειναι ιστορια λατινικα με σιγουρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top