Μπαίνω 4ο έτος και δεν μου αρέσει η σχολή μου

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πολυ σωστο αυτο που λες
Ο Καθενας εχει την πορεια του.Οταν καποιος δεν επηρεαζετε απο τα πρεπει της κοινωνιας και τις συγκρισεις,καπου εκει βρισκει και το νοημα της ζωης και ειναι ευτυχισμενος.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Πολυ σωστο αυτο που λες
Ο Καθενας εχει την πορεια του.Οταν καποιος δεν επηρεαζετε απο τα πρεπει της κοινωνιας και τις συγκρισεις,καπου εκει βρισκει και το νοημα της ζωης και ειναι ευτυχισμενος.
ακριβως αυτο. στην τελικη ο καθενας ζει την ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ζωη και θα την ζησει με οποιον τροπο εκεινος επιθυμει, χωρις να δινει λογαριασμο ή να απολογειται για τις επιλογες του. δεν μπορουμε να επιβαλλουμε εμεις οι υπολοιποι πώς θα ζησει και τι επιλογες θα κανει
 

Gisthename

Νεοφερμένος

Η Gisthename αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγω στα 39 πρωτοετής τι να πω!!!!!!!
Μπράβο πραγματικά !!
Εγω παλι τα βλέπω πολύ απαισιόδοξα όλα , κ θεωρώ ότι δεν θα τελειώσω ποτε .
Βλέπω τους συμμαθητές να έχουν φτιάξει την ζωή τους κ να έχουν βρει τον δρόμο τους κ σχεδόν τελειώνουν τις σπουδές κ με αυτό όλο κ πιο πολύ απογοητεύομαι.
ναι στα 24 πρωτοετής.. δεν είχες ακούσει παλιά για του αιώνιους φοιτητές?? :D
εφόσον ξέρεις τι χρειάζεται να κάνεις, να το κάνεις.. γιατί -πρέπει- να περάσεις στην
σχολή που σου αρέσει.

Όταν με το καλό.. και εδικά αν είναι στο τόπο που μένεις, δεν χρειάζεται να κάνεις ανάλυση
στους γονείς, για αυτούς θα είναι απλά οτι ακόμα σπουδάζεις.

πίστεψε με δεν θα πάνε να πάρουν τον έλεγχο σου από το σχολείο να διαπιστώσουν
οτι τους κοροϊδεύεις και δεν πας εκεί που νομίζουν. :shifty:


Στα 24 σου η ζωή είναι όλη δική σου και οι γονείς πρέπει να αποσύρονται απο
την "αυστηρή επιτήρηση".
Σίγουρα έχω ακούσει , και γνωρίζω ανθρώπους που είναι χρονια σε σχολή .
Σίγουρα θα κάνω αυτό που θέλω , όμως σκέφτομαι 3η φορά πανελλήνιες και δεν ξέρω αν παλι δεν καταφέρω , σίγουρα δν μπορώ κάθε χρόνο να μπαίνω σε αυτή την διαδικασία , αλλά το ίδιο δύσκολο μ φαίνεται να συνεχίσω κάτι που δν μαρεσει, ποσο μάλλον να κάτσω και να διαβάσω αμέτρητες ώρες για μια σχολή που δεν με ενδιαφέρει και δεν μπορώ καν να μπαίνω στη διαδικασία να διαβάσω αυτά τα βιβλία .
Αυτό που με αγχώνει είναι να μην κάνω παλι λάθος επιλογή.
Για αυτο τον λογο αποφασισα να ξαναδωσω κ να περασω στα 39,διοτι ημουν unhappy.
Και πολύ καλά έκανες .
Δεν γνωρίζω πως τα πηγές αρχικά στις πανελλήνιες ήταν κ άλλο σύστημα τότε αλλά εγώ επειδή έχω δώσει 2 φορές σκέφτομαι ποσο εφικτό είναι το 11 κ το 12 να γίνουν 17 κ 18 την τριτη φορά😞
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα!!!
Επειδή θεωρώ μεγάλη ευθύνη να δίνουμε συμβουλές θα σου πω μόνο να ηρεμήσεις όσο μπορείς να χαλαρώσεις και να θυμάσαι ότι είσαι πολύ μικρή και έχεις όλη την ζωή μπροστά σου για να πετύχεις τα όνειρα σου.
Ξέρω ότι νιώθεις πίεση αλλά ξέρω ότι αν ηρεμήσεις και κάτσεις να σκεφτείς είμαι σίγουρος πως θα βρείς την καλύτερη λύση και θα είσαι ευτυχισμένη.
Εγώ είμαι 39 χρονών και έδωσα το 2020 πανελλαδικές για να αλλάξω επάγγελμα και πέρασα φέτος με το 10%.
Εγώ πιστεύω σε σένα, να πιστεύεις και εσύ σε σένα και θα δείς ότι θα βρείς την λύση.
ΜΗΝ απογοητεύεσαι καθόλου, την υγεία σου να έχεις και θα πετύχεις.
Μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!
Α, εχω έρθει σε αυτό το τμήμα, είχα μια πρώην.

Στην οποία δεν αρεσε το τμήμα και αρχικα ηθελε ψυχολογία επίσης 😅

Δε μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, μπορώ όμως να σου πω τι έκανα με την δική της περίπτωση.

Την ψιλοεχωσα να ψαχτει για σημειώσεις και να περνάει μαθήματα (τα πιο πολλά περνιουνται με σημειώσεις ευκολα, η ψυχολογία σου είναι το θεμα και να ξεκινήσεις) και παράλληλα τη δηλωσα και πέρασε στο ιεκ που εν τελει ηθελε.

Δοκιμασε να δεις ομαδες φοιτητών στο τμήμα σου στα σοσιαλ. Περνα μαθήματα για να ηρεμήσουν οι δικοι σου κι εσύ, και παράλληλα να έχεις ενα μαξιλαρακι ασφαλείας, και ταυτόχρονα κάνε αυτό που θέλεις.
Αυτό σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω πως θα γίνει ακιρβως με τα μαθήματα που δεν έχω δηλώσει , και σε κάποια δεν έχω πάρει καθόλου βιβλία , στη σελίδα της σχολής γράφουν ότι δεν θα μετρήσει κανένας βαθμός σε μάθημα που δεν έχουμε γραφτεί γιατί περνάνε διαδικτυακά τα στοιχεία μας και αν δν υπάρχουν στοιχεία και να γράψω δεν θα περάσουν τον βαθμό .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μπράβο πραγματικά !!
Εγω παλι τα βλέπω πολύ απαισιόδοξα όλα , κ θεωρώ ότι δεν θα τελειώσω ποτε .
Βλέπω τους συμμαθητές να έχουν φτιάξει την ζωή τους κ να έχουν βρει τον δρόμο τους κ σχεδόν τελειώνουν τις σπουδές κ με αυτό όλο κ πιο πολύ απογοητεύομαι.

Σίγουρα έχω ακούσει , και γνωρίζω ανθρώπους που είναι χρονια σε σχολή .
Σίγουρα θα κάνω αυτό που θέλω , όμως σκέφτομαι 3η φορά πανελλήνιες και δεν ξέρω αν παλι δεν καταφέρω , σίγουρα δν μπορώ κάθε χρόνο να μπαίνω σε αυτή την διαδικασία , αλλά το ίδιο δύσκολο μ φαίνεται να συνεχίσω κάτι που δν μαρεσει, ποσο μάλλον να κάτσω και να διαβάσω αμέτρητες ώρες για μια σχολή που δεν με ενδιαφέρει και δεν μπορώ καν να μπαίνω στη διαδικασία να διαβάσω αυτά τα βιβλία .
Αυτό που με αγχώνει είναι να μην κάνω παλι λάθος επιλογή.

Και πολύ καλά έκανες .
Δεν γνωρίζω πως τα πηγές αρχικά στις πανελλήνιες ήταν κ άλλο σύστημα τότε αλλά εγώ επειδή έχω δώσει 2 φορές σκέφτομαι ποσο εφικτό είναι το 11 κ το 12 να γίνουν 17 κ 18 την τριτη φορά😞
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αυτό σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω πως θα γίνει ακιρβως με τα μαθήματα που δεν έχω δηλώσει , και σε κάποια δεν έχω πάρει καθόλου βιβλία , στη σελίδα της σχολής γράφουν ότι δεν θα μετρήσει κανένας βαθμός σε μάθημα που δεν έχουμε γραφτεί γιατί περνάνε διαδικτυακά τα στοιχεία μας και αν δν υπάρχουν στοιχεία και να γράψω δεν θα περάσουν τον βαθμό .
Ε γράψου και πάρε και τα βιβλία, που κολλας;

Τip: διατηρησε τα άθικτα και πουλα τα μετα σε αντιστοιχες σελιδες
 

Gisthename

Νεοφερμένος

Η Gisthename αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ε γράψου και πάρε και τα βιβλία, που κολλας;

Τip: διατηρησε τα άθικτα και πουλα τα μετα σε αντιστοιχες σελιδες
Δεν είναι τόσο απλό , δεν γίνεται να δηλώσεις μαθήματα όταν και όποτε θέλεις .
Έχει συγκεκριμένη περίοδο κ από ότι έψαξα αν χάσεις δηλώσει τότε μιλάς με γραμματεία κ αποφασίζει η γραμματεία τι θα γίνει.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Gisthename

Νεοφερμένος

Η Gisthename αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Σε αφήνει να δηλώσεις μόνο ένα εξάμηνο .
εγω δεν έχω δηλώσει 3 εξάμηνα
ε ωραια , οταν ανοιξει η εγγραφη παλι , δηλωνεις ενα εξαμηνο απο αυτα τα 3 που χρωστας. εννοειται οτι υπαρχει περιορισμος λογω των ects , δεν σε αφηνει ετσι "γεια σας, ηρθαμε" να τα δηλωσεις ολα με μιας
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το 2000 ειχα δωσει πανελληνιες β λυκειου 14 μαθηματα και γ λυκειου 14 μαθηματα.
Σπουδασα οικονομικα αλλα δεν τρελαινομουν,μεχρι που στα 39 ενιωθα να πνιγομαι,χαμηλοι μισθοι,ανεργια κ αποφασισα να δωσω να αλλαξωτην ζωη μου.
Δεν ηθελα να ειμαι δυστυχισμενος μεχρι τα γεραματα.
Αποφασισα λοιπον να δωσω κ να περασω ετει που θελω.
Ξερω τουλαχιστον οτι οταν τελειωσω θα ασχοληθω με κατι που θελω.
ΜΗΝ Απογοητευστε και μην επηρεαζεστε απο τι κανουν οι αλλοι.
Οταν πας 39 θα λες:στα 24 μικρη ημουν.
Οι 50ρηδες μου λενε:39 μικρος εισαι!
Οταχ εχουμε υγεια ολα μπορουν να γινουν.
Πλεον το καλο ειναι οτι πανελλαδικες δινει ο καθενας σε οποιο σχολειο θελει,δεν ειναι υποχρεωτικο να δωσει καποιος στ λυκειο που αποφοιτησε.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Το 2000 ειχα δωσει πανελληνιες β λυκειου 14 μαθηματα και γ λυκειου 14 μαθηματα.
Σπουδασα οικονομικα αλλα δεν τρελαινομουν,μεχρι που στα 39 ενιωθα να πνιγομαι,χαμηλοι μισθοι,ανεργια κ αποφασισα να δωσω να αλλαξωτην ζωη μου.
Δεν ηθελα να ειμαι δυστυχισμενος μεχρι τα γεραματα.
Αποφασισα λοιπον να δωσω κ να περασω ετει που θελω.
Ξερω τουλαχιστον οτι οταν τελειωσω θα ασχοληθω με κατι που θελω.
ΜΗΝ Απογοητευστε και μην επηρεαζεστε απο τι κανουν οι αλλοι.
Οταν πας 39 θα λες:στα 24 μικρη ημουν.
Οι 50ρηδες μου λενε:39 μικρος εισαι!
Οταχ εχουμε υγεια ολα μπορουν να γινουν.
Πλεον το καλο ειναι οτι πανελλαδικες δινει ο καθενας σε οποιο σχολειο θελει,δεν ειναι υποχρεωτικο να δωσει καποιος στ λυκειο που αποφοιτησε.
Που πηγες τωρα σπαρτιατη ? τι σχολη?
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γεωπονικο!!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θεωρω οτι με ολα οσα γινονται στον κοσμο ειναι ενα επαγγελμα που εχει μελλον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μαγκας εισαι , μπραβο. Καλη σταδιοδρομια !!
Σε ευχαριστω πολυ!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην αρχη σκεφτομουν οτι θα με κοροιδευουν στην σχολη,αλλα μετα ειπα:θα κανω αυτο που θελω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Στην αρχη σκεφτομουν οτι θα με κοροιδευουν στην σχολη,αλλα μετα ειπα:θα κανω αυτο που θελω.
μπα πλεον ειναι πολυ συνηθισμενο. εμεις στο μαθηματικο ειχαμε εναν αξιαγαπητο κυριουλη γυρω στα 60 και μας εφτιαχνε την διαθεση καθε φορα
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παρατηρησα οτι πλεον υπαρχουν μεγαλες ηλικιες στα πανεπιστημια.
Αρκετος κοσμος αλλαζει αντικειμενο
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Παρατηρησα οτι πλεον υπαρχουν μεγαλες ηλικιες στα πανεπιστημια.
Αρκετος κοσμος αλλαζει αντικειμενο
αλλαζουν οι καιροι , γιαυτο. και πλεον ειναι πιο ευκολη η προσβαση στην εκπαιδευση ευτυχως για καθε ηλικια. δηλαδη δεν εχει ορια, δεν ειναι οπως παλια.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παλια ειχε?εχω δικαιωμα εγω για να κανω αιτηση για φοιτητικο επιδομα στεγασης?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Παλια ειχε?
παλια ενα οριο ηταν ο περιορισμος στις φορες που μπορεις να δωσεις πανελληνιες. τωρα δεν ξερω τι αλλο , δεν ζουσα την εποχη των 90σ , απλα θελω να πω οτι ολο και μεγαλυτεροι πλεον δινουν πανελληνιες , δεν το θεωρουν κατι το υπερδυσκολο .
εχω δικαιωμα εγω για να κανω αιτηση για φοιτητικο επιδομα στεγασης?
επισης δεν νομιζω. https://stegastiko.minedu.gov.gr/Home/About διαβασε εδω την εγκυκλιο
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Απο οτι ειδα δεν εχει ηλικιακο οριο,αν καταλαβα καλα μπορω να κανω αιτηση του χρονου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top