Μου αρέσει η Πληροφορική, αλλά δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα στη σχολή

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Φίλε σε ευχαριστώ πολύ ήσουν απόλυτα κατατοπιστικός
Απλώς τίθεται το θέμα αφού δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ καθαρά με τα μαθηματικά μήπως δεν είναι τόσο συνετό να κάνω πρώτο πτυχίο μαθηματικός

Μα δεν τίθεται θέμα ότι εφόσον αποκτήσεις πτυχίου Μαθηματικού, μπορείς να ασχοληθείς μόνο καθαρά με τα Μαθηματικά. Προσωπικά θέλω να ασχοληθώ μεταπτυχιακά-ερευνητικά με την Βιολογία ή Γεωφυσική...:)

Πόσοι άνθρωποι, που απέκτησαν πτυχίο Μαθηματικού, στην τελική δεν ασχολήθηκαν εργασιακά με την επιστήμη αυτή; Τα Μαθηματικά δεν είναι μόνο "τεχνοκρατικές" γνώσεις αλλά τρόπος σκέψης, χρήσιμος για πολλά πράγματα της καθημερινής ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ναι αλλα δεν συγκρίνομαι με τα μυαλά που είναι εκεί μέσα.... θα πατώσω!:'(:'(

σιγα τα μυαλα...χαχαχαχα καλο:lol::lol:...και γω πατωσα:P δν πειραζει next year
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χμ...κοίτα, καλύτερα να πάει σε συγκεκριμένη σχολή. Φυσικά και μπορείς ν'ασχοληθείς με Πληροφορική, κυρίως Θεωρητική Πληροφορική, με πτυχίο Μαθηματικού αλλά δεν ειναι αυτό το ζητούμενο. Τα υποχρεωτικά μαθήματα δεν σου δίνουν τόση επάρκεια, πρακτικά μιλώντας πάντα. Έχω αρκετούς γνωστούς στο Μαθηματικό που για παράδειγμα κάνουν Java στο πρώτο εξάμηνο...Ε...δε μαθαίνεις προγραμματισμό χρησιμοποιώντας διαδικασιακά μια αντικειμενοστραφή γλώσσα σε επίπεδο εντολών...Μιλάμε ξέρω γω ότι κοντεύει να τελειώσει το εξάμηνο και η γνώση τους απο Java εκτείνεται στο public static void main (String args[]), στο if....else, στο while....do και το System.out.println εντελώς μηχανικά, σα να μαθαίνουν εντολές και όχι προγραμματισμό...Αν φυσικά είναι ο προγραμματισμός που ενδιαφέρει τον αδερφό σου. Σαφώς και είναι πολύ ευρύ φάσμα αυτό του Μαθηματικού αλλά αν έχεις καταλήξει ότι θέλεις να σπουδάσεις Πληροφορική καλύτερα να πας σε μια σχολή που να σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες να το κάνεις, να είσαι βέβαιος ότι και η Πληροφορική είναι μια εξ'ισου ευρεία επιστήμη. Σε καμία περίπτωση δεν θίγω το Μαθηματικό, προφανώς κι εγώ αν είχα 5 μαθήματα μαθηματικων και ένα πληροφορικής δεν θα πατούσα καν στο τελευταίο, αλλά εντάξει...δεν μπορείς να λες οτι μαθαίνεις πληροφορική επειδή μαθαίνεις 5 εντολές κάποιας γλώσσας απ'εξω...ειδικά όταν πρέπει ν'αφιερώσεις πολύ περισσότερο χρόνο στα πολύ δύσκολα μαθήματα του Μαθηματικού. Όχι ότι και η Πληροφορική τρώγεται ευκολότερα, αλλά σίγουρα δεν είναι Μαθηματικό, άλλο 5 χρόνια μέσος όρος αποφοίτησης, άλλο 7,5...Σίγουρα ο μαθηματικός τρόπος είναι πυρήνας της επιστήμης μας, αλλά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να έχεις πτυχίο μαθηματικού για να σκέφτεσαι έτσι...Αν έχεις καταλήξει ότι θέλεις ν'ασχοληθείς με κάτι, καλύτερα ν'αφιερώσεις όλο σου το χρόνο εκεί, δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι ότι "εξειδικεύεσαι" πολύ, όπως σου είπα και πριν, η Πληροφορική δεν έχει καμία σχέση με ειδίκευση, είναι μια επιστήμη που έχει 100 διαφορετικά πεδία ν'ασχοληθεί κανείς.

Ο φυσικός Ρίτσαρντ Φάινμαν (Richard Feynman) είπε:
Η επιστήμη υπολογιστών δεν είναι τόσο παλιά όσο η φυσική, υστερεί χρονικά μερικούς αιώνες. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχουν λιγότερα στο πιάτο του επιστήμονα των υπολογιστών απ' ότι σε αυτό του φυσικού: μπορεί να είναι νεότερη αλλά είχε μια πολύ πιο έντονη γέννηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene_g

Νεοφερμένος

Η irene_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν η πληροφορική είναι αυτό που σου αρέσει τότε με αυτό να ασχοληθείς.
Ο,τι και αν αποφασισεις να είναι βέβαιο ότι αυτό σου αρέσει και αυτό είναι συμβουλή προς όλους.
Σπουδάζω σε τμήμα πληροφορικής σε πολυτεχνείο.Μαθαίνεις για τα πάντα.το θεωρητικό κομμάτι(αλγόριθμους κλπ),για το υλικό(hardware) και για το λογισμικό(software).Οι απαιτήσεις είναι πολλές και αν θες να προχωρήσεις και να ξεχωρίσεις θα χρειαστεί να αφιερώσεις πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή και να ψάχνεσαι.Και πίστεψε με δεν ξεχωρίζουν οι εξυπνότεροι,αλλά αυτοί που έχουν ισχυρότερη θέληση.Αν αυτό θες,θα τα καταφέρεις.
Αλλά να έχεις και κάτι ακόμα στο μυαλό σου,αυτά που θα διδαχθείς δεν είναι αυτά που θα εφαρμόσεις στη δουλειά σου αυτούσια,αλλά είναι εφόδια για να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει και να υλοποιείς τα project στη δουλειά σου
και που ξέρεις τον επόμενο super duper επεξεργαστή ;)

Εν ολίγοις,σπούδασε αυτό που πραγματικά γουστάρεις και μη μασάς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σε όποιον απλά "αρέσει η πληροφορική, αλλά δεν ξέρει" να ΜΗΝ τολμήσει να σπουδάσει πληροφορική και πάρει την θέση από κάποιον συνειδητοποιημένο που ξέρει τι θέλει, και ξέρει και τι στον φούτσο είναι αυτή η καημένη η πληροφορική που έχετε την τάση να κατακρεουργείτε συνεχώς.

Το οτι δεν είχες υπολογιστή σε κάνει (καλώς ή κακώς) να μην έχεις ιδέα τι είναι η "πληροφορική" , το ότι σ αρέσει το ΑΕΠΠ επίσης καμία σχέση δεν έχει με την πληροφορική. Να μάθεις να χειρίζεσαι έναν Η/Υ ή να γράφεις κάποιο πρόγραμμα μπορείς να μάθεις και μόνη σου, δεν χρειάζεται να το σπουδάσεις σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

Το "μ αρέσουν τα κομπιούτερς" δεν λέει κάτι. Με άλλα λόγια σου λέω ότι πας στην τύχη μιας και δεν ξέρεις τι είναι η πληροφορική, θες λοιπόν να επιλέξεις στην τύχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Σε όποιον απλά "αρέσει η πληροφορική, αλλά δεν ξέρει" να ΜΗΝ τολμήσει να σπουδάσει πληροφορική και πάρει την θέση από κάποιον συνειδητοποιημένο που ξέρει τι θέλει, και ξέρει και τι στον φούτσο είναι αυτή η καημένη η πληροφορική που έχετε την τάση να κατακρεουργείτε συνεχώς.

Το οτι δεν είχες υπολογιστή σε κάνει (καλώς ή κακώς) να μην έχεις ιδέα τι είναι η "πληροφορική" , το ότι σ αρέσει το ΑΕΠΠ επίσης καμία σχέση δεν έχει με την πληροφορική. Να μάθεις να χειρίζεσαι έναν Η/Υ ή να γράφεις κάποιο πρόγραμμα μπορείς να μάθεις και μόνη σου, δεν χρειάζεται να το σπουδάσεις σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

Το "μ αρέσουν τα κομπιούτερς" δεν λέει κάτι. Με άλλα λόγια σου λέω ότι πας στην τύχη μιας και δεν ξέρεις τι είναι η πληροφορική, θες λοιπόν να επιλέξεις στην τύχη?
Δεν έχεις ιδέα πόσοι πηγαίνoυν στην "τύχη" και εξελίζονται σε πολυ καλούς πληροφορικάριους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν έχεις ιδέα πόσοι πηγαίνεις στην "τύχη" και εξελίζονται σε πολυ καλούς πληροφορικάριους...

Δεν έχω κάνει στατιστική, αλλά ναι σίγουρα ΠΟΛΛΟΙ (να τολμήσω να πω οι περισσότεροι?) επιλέγουν σχολή λίγο-πολύ στην "τύχη" (μην το περιορίσουμε στην πληροφορική). Και ναι, πολλοί θα την τελειώσουν και με αξιώσεις..

Απλά το point μου είναι ότι .. κάποιοι το έχουν όνειρο ζωής και δεν πάνε καθόλου στην τύχη. Ξέρουν τι θέλουν και με τι πραγματεύεται η καημένη η πληροφορική.

Οπότε.. Απ το να πας στην τύχη.. (ΤΟ "ΤΟ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ " ) Δεν θα ταν καλύτερα να επιλέξεις κάτι άλλο (λιγότερο στην τύχη), και να αφησεις/ει/ουμε την θέση για κάποιον πιο συνειδητοποιημένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει στατιστική, αλλά ναι σίγουρα ΠΟΛΛΟΙ (να τολμήσω να πω οι περισσότεροι?) επιλέγουν σχολή λίγο-πολύ στην "τύχη" (μην το περιορίσουμε στην πληροφορική). Και ναι, πολλοί θα την τελειώσουν και με αξιώσεις..

Απλά το point μου είναι ότι .. κάποιοι το έχουν όνειρο ζωής και δεν πάνε καθόλου στην τύχη. Ξέρουν τι θέλουν και με τι πραγματεύεται η καημένη η πληροφορική.

Οπότε.. Απ το να πας στην τύχη.. (ΤΟ "ΤΟ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ " ) Δεν θα ταν καλύτερα να επιλέξεις κάτι άλλο (λιγότερο στην τύχη), και να αφησεις/ει/ουμε την θέση για κάποιον πιο συνειδητοποιημένο?
Σίγουρα.Αυτό ισχύει και σε πολλές άλλες σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Σε όποιον απλά "αρέσει η πληροφορική, αλλά δεν ξέρει" να ΜΗΝ τολμήσει να σπουδάσει πληροφορική και πάρει την θέση από κάποιον συνειδητοποιημένο που ξέρει τι θέλει, και ξέρει και τι στον φούτσο είναι αυτή η καημένη η πληροφορική που έχετε την τάση να κατακρεουργείτε συνεχώς.

Το οτι δεν είχες υπολογιστή σε κάνει (καλώς ή κακώς) να μην έχεις ιδέα τι είναι η "πληροφορική" , το ότι σ αρέσει το ΑΕΠΠ επίσης καμία σχέση δεν έχει με την πληροφορική. Να μάθεις να χειρίζεσαι έναν Η/Υ ή να γράφεις κάποιο πρόγραμμα μπορείς να μάθεις και μόνη σου, δεν χρειάζεται να το σπουδάσεις σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

Το "μ αρέσουν τα κομπιούτερς" δεν λέει κάτι. Με άλλα λόγια σου λέω ότι πας στην τύχη μιας και δεν ξέρεις τι είναι η πληροφορική, θες λοιπόν να επιλέξεις στην τύχη?

Κύριε έξυπνε, δεν ξέρω αν γεννήθηκες με την γνώση εμφυτευμένη στο κεφάλι σου και αν στα πρώτα σου γενέθλια προγραμματισες την τούρτα σου σε assembly αλλά μερικοί από μας δεν ξέρουμε τα πάντα από μικροί και σίγουρα δεν είμαστε και τόσο καλά ενημερωμένοι. Να σε πληροφορίσω λοιπόν ότι με το μ' αρέσει η πληροφορική αλλα δεν ξέρω... εννοούσα ότι ο συγκεκριμμένος τομέας με ελκύει αλλά δεν είμαι σίγουρη για το αν θα τα καταφέρω. Αυτό που αναζητούσα λοιπόν ήταν λίγη επιβεβαίωση, κάποιον να μου πει ότι δεν είμαι η μόνη που θα πάει σε σχολή πληροφορικής χωρίς να ξέρει και πολλά αλλά αν έχει θέληση θα τα καταφέρει! Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι σ' αυτές τις σχολές πρέπει να μπαίνουν μόνο τα παιδάκια που καίγονται στους υπολογιστές και τα ξέρουν όλα(επειδή είχαν κάποιον γνωστό που τους δίδαξε ή επειδή είχαν κάποια άλλη δυνατότητα να τα μάθουν) τότε μάλλον όλοι θα έπρεπε να διαλέγουμε τις σχολές μας με βάση αυτό πο ξέρουμε να κάνουμε καλύτερα δηλαδή εγώ έπρεπε να πάω στο τει οικοκυρικών κολοπετινίτσας! Ήμαρτον δηλαδή!

Μεγάλο ποστ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά μπήκα σε σχολή πληροφορικής(και θα τολμήσω να πω ότι είναι αν όχι η πιο δύσκολη, απο τις πιο δύσκολες και ολοκληρωμένες σχολές) και όχι μόνο δεν το μετάνοιωσα αλλά τα πάω και πολύ καλά. Γι αυτό ότι θέλετε κυνηγήστε το ακόμα κι αν δεν είστε τόσο σίγουροι και μην σας αποθαρρύνει κανένας!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σας τρώει το ΗΜΤΥ:hehe:(κακιούλα για να ρίξω λάδι στη φωτιά:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν η πληροφορική είναι αυτό που σου αρέσει τότε με αυτό να ασχοληθείς.
Ο,τι και αν αποφασισεις να είναι βέβαιο ότι αυτό σου αρέσει και αυτό είναι συμβουλή προς όλους.
*Σπουδάζω σε τμήμα πληροφορικής σε πολυτεχνείο.Μαθαίνεις για τα πάντα.το θεωρητικό κομμάτι(αλγόριθμους κλπ),για το υλικό(hardware) και για το λογισμικό(software).Οι απαιτήσεις είναι πολλές και αν θες να προχωρήσεις και να ξεχωρίσεις θα χρειαστεί να αφιερώσεις πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή και να ψάχνεσαι.Και πίστεψε με δεν ξεχωρίζουν οι εξυπνότεροι,αλλά αυτοί που έχουν ισχυρότερη θέληση.Αν αυτό θες,θα τα καταφέρεις.
Αλλά να έχεις και κάτι ακόμα στο μυαλό σου,αυτά που θα διδαχθείς δεν είναι αυτά που θα εφαρμόσεις στη δουλειά σου αυτούσια,αλλά είναι εφόδια για να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει και να υλοποιείς τα project στη δουλειά σου
και που ξέρεις τον επόμενο super duper επεξεργαστή ;)

Εν ολίγοις,σπούδασε αυτό που πραγματικά γουστάρεις και μη μασάς!!!

*Δεν υπάρχει τέτοιο τμήμα.

Κατα τ'αλλα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Κύριε έξυπνε, δεν ξέρω αν γεννήθηκες με την γνώση εμφυτευμένη στο κεφάλι σου και αν στα πρώτα σου γενέθλια προγραμματισες την τούρτα σου σε assembly αλλά μερικοί από μας δεν ξέρουμε τα πάντα από μικροί και σίγουρα δεν είμαστε και τόσο καλά ενημερωμένοι. Να σε πληροφορίσω λοιπόν ότι με το μ' αρέσει η πληροφορική αλλα δεν ξέρω... εννοούσα ότι ο συγκεκριμμένος τομέας με ελκύει αλλά δεν είμαι σίγουρη για το αν θα τα καταφέρω. Αυτό που αναζητούσα λοιπόν ήταν λίγη επιβεβαίωση, κάποιον να μου πει ότι δεν είμαι η μόνη που θα πάει σε σχολή πληροφορικής χωρίς να ξέρει και πολλά αλλά αν έχει θέληση θα τα καταφέρει! Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι σ' αυτές τις σχολές πρέπει να μπαίνουν μόνο τα παιδάκια που καίγονται στους υπολογιστές και τα ξέρουν όλα(επειδή είχαν κάποιον γνωστό που τους δίδαξε ή επειδή είχαν κάποια άλλη δυνατότητα να τα μάθουν) τότε μάλλον όλοι θα έπρεπε να διαλέγουμε τις σχολές μας με βάση αυτό πο ξέρουμε να κάνουμε καλύτερα δηλαδή εγώ έπρεπε να πάω στο τει οικοκυρικών κολοπετινίτσας! Ήμαρτον δηλαδή!

Μεγάλο ποστ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά μπήκα σε σχολή πληροφορικής(και θα τολμήσω να πω ότι είναι αν όχι η πιο δύσκολη, απο τις πιο δύσκολες και ολοκληρωμένες σχολές) και όχι μόνο δεν το μετάνοιωσα αλλά τα πάω και πολύ καλά. Γι αυτό ότι θέλετε κυνηγήστε το ακόμα κι αν δεν είστε τόσο σίγουροι και μην σας αποθαρρύνει κανένας!:no1:

Παραλείποντας το χαζο-υφάκι σου, της προσωπική επίθεση, και τον παιδικό τρόπο αναζήτησης επιβεβαίωσης εκ μέρους σου, σου ξαναλέω αυτό που δεν κατάλαβες.

Η επιλογή σου ήταν τελείως στην τύχη. Δεν ήξερες καν τι είναι πληροφορική. Το αν σ αρέσει τώρα η επιλογή σου, ή αν τα καταφέρνεις τώρα είναι τελείως άσχετο καθότι έκανες επιλογή στην τύχη, και (καλώς ή κακώς) σου έκατσε. Επίσης στην τύχη. Το ίδιο πιστεύω ότι θα γινόταν και αν διάλεγες κάποια οικονομική σχολή. Ή whatevah. Δεν ήσουν συνειδητοποιημένη, δεν ήξερες τι ήθελες, γιατί δεν ήξερες τι είναι πληροφορική. Live with it :)

(και επίσης δεν θα επέλεγα ποτέ να προγραμματίσω σε assembly, κάτι τέτοιο θα ήταν τουλάχιστον χαζό εκ μέρους μου, την assemly την έχω μόνο για reverse engineering, με κανα oly, αλλά κι αυτό στα πολύ μεγάλα κέφια. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
πέστα ρε djohn...:p και νομίσαμε ότι εμείς είμαστε ηλίθιοι

που κάτι παιδάκια έλεγαν ότι είχαν τρέλα με την πληροφορική από το γυμνάσιο (με αυξανόμενη ένταση στο λύκειο)...αλλά εννούσαν παιχνίδια στο pc μάλλον, γιατί μόλις είδαν τις υπορουτίνες στην Fortran 90 ή τον συναρτησιακό προγραμματισμό σε Πανεπιστημιακά μαθήματα (τμήματα πληροφορικής ή μαθηματικών), έβγαλαν πράσινα σπυριά....:P :D:lol:

πώς γίνεται κάποιος να λέει ότι φουντώνει με μια επιστήμη από το γυμνάσιο ή λύκειο, όταν στο γυμνάσιο ή λύκειο ξέρουμε, ότι δεν διδάσκεται καμία μα καμία επιστήμη...αλλά παρουσιάζεται μια χαμηλού επιπέδου συγκεχυμένη γνώση σε εκλαϊκευμένη μορφή; :hmm: έλεος...

λέει για παράδειγμα ο αφελής μαθητής, ότι του αρέσουν τα μαθηματικά και μόλις δει ολοκληρώματα με ορίζουσες (σαν ολοκληρωτέα ποσότητα) ή ολοκληρώματα ειδικής μορφής (π.χ. Fresnel) ή ορθογώνια συμπληρώματα,..κτλ το βάζει στα πόδια...:D :lol: αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω...ή να ξέρει τι λεει ή καλύτερα να μην λέει ασύμμετρες πιπεριές...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ με djohn και nPb αλλά μην είμαστε απόλυτοι. Πιο πριν(πέρσυ όταν άνοιξε το θέμα) ανέφερε κάτι για προγραμματισμό .Είναι αλήθεια ότι πολλοί νομίζουν ότι θα παίζουν wow και θα σερφάρουν στο νετ αλλά δεν είναι όλοι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Ειλικρινά αν πάμε με το σκεπτικό του djohn κανένας δεν θα έπρεπε να πηγαίνει σε καμία σχολή. Μόνο τα αυτοί που ξέρουν ήδη τα μαθήματα του πρώτου έτους είναι ικανοί να ξέρουν τι θέλουν. Και δεν επέλεξα καθόλου στην τύχη. Ήξερα ότι είχα όρεξη να μάθω για το υλικό και το λογισμικό των Η/Υ και δήλωσα μια σχολή που θα μπορέσει να καλύψει τη φιλομάθεια μου. Δεν ήθελα να ασχοληθώ ούτε με οικονομίες(γι αυτό δεν πήγα οικονομικό), ούτε με φυσική αγωγή(γι αυτό δεν πήγα ΤΕΦΦΑ), ούτε με φιλολογία(γι αυτό δεν πήγα εξ' αρχής θεωρητική κατεύθυνση) και πάει λέγοντας.... Δεν είχα κανένα σκοπό να σε προσβάλω(άλλωστε γνώμη σου είναι και τη δέχομαι) απλά δέξου το γεγονός ότι δεν είναι όλα τα παιδιά όσο ενημερωμένος ήσουν εσύ(και δεν σε ειρωνεύομαι η κάτι άλλο) γιατί πολύ απλά δεν έχουν τη δυνατότητα. Μην λες λοιπόν οτι επέλεξα σχολή στην τύχη γιατί δεν το έκανα. Ήξερα απλά τι μου αρέσει κι ας μην το ήξερα σε βάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να μπώ στο Μαθηματικό τμήμα !
Δεν είμαι σαίνι , ουτε έχω πάρει βραβεία απο Μαθηματικές Εταιρείες αλλά δε παύει να με κάνει να θέλω αυτή τη σχολή !
Τι σημαίνει οτι πρέπει να ήμαστε ΤΑ ΜΥΑΛΑ (καμένα) για να περάσουμε στο Μαθηματικο-Φυσικό η οτι άλλο !?
Μην τρελαθούμε !
Νομίζω πως αυτό που μετράει είναι η θέληση !
Και να σου πω και κάτι άλλο ?
Ας έβγαζε τα μόρια που έβγαλε η Ρεμπέκα και ας πέρναγε !
Έτσι είναι , τι να κάνουμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να μπώ στο Μαθηματικό τμήμα !
Δεν είμαι σαίνι , ουτε έχω πάρει βραβεία απο Μαθηματικές Εταιρείες αλλά δε παύει να με κάνει να θέλω αυτή τη σχολή !
Τι σημαίνει οτι πρέπει να ήμαστε ΤΑ ΜΥΑΛΑ (καμένα) για να περάσουμε στο Μαθηματικο-Φυσικό η οτι άλλο !?
Μην τρελαθούμε !
Νομίζω πως αυτό που μετράει είναι η θέληση !
Και να σου πω και κάτι άλλο ?
Ας έβγαζε τα μόρια που έβγαλε η Ρεμπέκα και ας πέρναγε !
Έτσι είναι , τι να κάνουμε ?

Σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Μ αρέσει έτσι όπως συμφωνείς με τα πάντα!!!!:lol: Α! ξανακοίτα πάνω...
-----------------------------------------
Και εγώ θέλω να μπώ στο Μαθηματικό τμήμα !
Δεν είμαι σαίνι , ουτε έχω πάρει βραβεία απο Μαθηματικές Εταιρείες αλλά δε παύει να με κάνει να θέλω αυτή τη σχολή !
Τι σημαίνει οτι πρέπει να ήμαστε ΤΑ ΜΥΑΛΑ (καμένα) για να περάσουμε στο Μαθηματικο-Φυσικό η οτι άλλο !?
Μην τρελαθούμε !
Νομίζω πως αυτό που μετράει είναι η θέληση !
Και να σου πω και κάτι άλλο ?
Ας έβγαζε τα μόρια που έβγαλε η Ρεμπέκα και ας πέρναγε !
Έτσι είναι , τι να κάνουμε ?
γκουχ γκουχ Ρεβέκκα γκουχ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ειλικρινά αν πάμε με το σκεπτικό του djohn κανένας δεν θα έπρεπε να πηγαίνει σε καμία σχολή. Μόνο τα αυτοί που ξέρουν ήδη τα μαθήματα του πρώτου έτους είναι ικανοί να ξέρουν τι θέλουν. Και δεν επέλεξα καθόλου στην τύχη. Ήξερα ότι είχα όρεξη να μάθω για το υλικό και το λογισμικό των Η/Υ και δήλωσα μια σχολή που θα μπορέσει να καλύψει τη φιλομάθεια μου. Δεν ήθελα να ασχοληθώ ούτε με οικονομίες(γι αυτό δεν πήγα οικονομικό), ούτε με φυσική αγωγή(γι αυτό δεν πήγα ΤΕΦΦΑ), ούτε με φιλολογία(γι αυτό δεν πήγα εξ' αρχής θεωρητική κατεύθυνση) και πάει λέγοντας.... Δεν είχα κανένα σκοπό να σε προσβάλω(άλλωστε γνώμη σου είναι και τη δέχομαι) απλά δέξου το γεγονός ότι δεν είναι όλα τα παιδιά όσο ενημερωμένος ήσουν εσύ(και δεν σε ειρωνεύομαι η κάτι άλλο) γιατί πολύ απλά δεν έχουν τη δυνατότητα. Μην λες λοιπόν οτι επέλεξα σχολή στην τύχη γιατί δεν το έκανα. Ήξερα απλά τι μου αρέσει κι ας μην το ήξερα σε βάθος.

Είχες τη θέληση ! Διάβασες , πέρασες !
Δε στέρησες σε κανέναν τη θέση !
Πέρασες με τον κόπο σου !
Βεβαίως , εγώ πχ. σιγά μην είμαι απο τώρα έτοιμος επιστήμονας (μαθηματικός)
... γιαυτο υπάρχουν οι σχολές , για να ειδικεύεσαι σε κάτι !
Η θέληση μετράει !
Και η ξαδερφη μου πέρασε Πληροφορική στην ΑΣΟΕΕ , χωρίς να ήξερε τπτ απο υπολογιστές ! Κι'όμως τα πάει πολύ καλύτερα απο κάποιoυς καμένους που λεει ο djohn !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top