Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
Αναφερθηκα στο γεγονος οτι ενας απο τους στοχους του ανθρωπου ειναι η ανοδος σε ανωτερες κοινωνικες ταξεις, κατι το οποιο δεν επιτυγχανεται απο την θεση ενος καθηγητη μεσης εκπαιδευσης στο δημοσιο.
Θα διαφωνήσω σε αυτό. Η κοινωνική διαστρωμάτωση και κινητικότητα μπορεί να επέλθει μέσω του συγκεκριμένου παραδείγματος που αναφέρεις [καθηγητής μέσης εκπαίδευσης στο δημόσιο].
Για παράδειγμα αν η μητέρα μου , προέρχεται από αγροτική οικογένεια χωρίς μορφωτικό επίπεδο, που ασχολείτο με κτηνοτροφικές εργασίες και εκείνη πήγε στο Πανεπιστήμιο σπούδασε παιδαγωγικά, έκανε μεταπτυχιακό και διορίστηκε στο δημόσιο εξασφαλίζοντάς της έναν μισθό των 1000 κάτι ευρώ το μήνα ναι πέτυχε να ανέβει σε ανώτερη κοινωνική τάξη, από κάθε άποψη. Επομένως, το ζητούμενο είναι πως για να ορίσουμε την άνοδο ή κάθοδο ή στασιμότητα στις κοινωνικές τάξεις πρέπει να είναι προσανατολισμένη η σύγκριση στο εκάστοτε άτομο για το οποίο γίνεται αναφορά και στην οικογένεια από την οποία προέρχεται.

Ένα άλλο παράδειγμα, αντίστροφο. Έστω, για παράδειγμα αν ο πατέρας μου προέρχεται από οικογένεια επειχειρηματική και κάποτε έβγαζαν δεκάδες χιλιάδες ευρώ το μήνα εισόδημα και τώρα έχει πέσει αυτό το εισόδημα σε χιλιάδες ευρώ το μήνα, μπορεί σίγουρα να είναι και πάλι να ζει μια χαρά, να θεωρείται από τον καθένα επιτυχημένος, ισχυρός, ευκατάστατος, ωστόσο, παρουσιάζει κοινωνική κινητικότητα σταθερή ή προς τα κάτω. Με απλά λόγια, δεν βελτιώθηκε.

Σε θέμα προσωπικής ικανοποίησης, η περίπτωση της μητέρας πολύ πιθανόν να προσφέρει περισσότερη στην ίδια την μητέρα από ότι η περίπτωση του πατέρα στον πατέρα. Καθώς η μητέρα κατάφερε να παρουσιάσει άνοδο κοινωνική, ενώ ο πατέρας στασιμότητα-κάθοδο.

Νομίζω με τα 2 αυτά παραδείγματα, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ως προς το τι θεωρείται άνοδος κοινωνική. Για σένα να παίρνεις 1000 ευρώ το μήνα μπορεί να μην είναι άνοδος κοινωνική, για κάποιον άλλον άνθρωπο όμως να είναι. Για εσένα άνοδος κοινωνική μπορεί να είναι τα 10.000 ευρώ το μήνα και για κάποιον άλλον, να είναι σκέτη καταστροφή.
 

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς τα αποτελέσματα ωστόσο δε θεωρείς τουλάχιστον πως η μόρφωση μερικές φορές ενδεχομένως να συμβάλλει στην στελέχωση του αστυνομικού σώματος με καλό τρόπο από το να επιλέγονται τυχαία διάφοροι που έχουν τελειώσει μόνο ένα λύκειο; Δεν μιλάω για παιδεία μιλάω για μόρφωση!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
μα αυτο που δε καταλαβαινεις ειναι οτι αστυνομικος για να γινεις δε θες σπουδες.τωρα πως το κανανε με σπουδες δεν ξερω.παλια εμπαινες και χωρις να ξερες να μετρας.ειναι σαν να μου λες ενας γονεας δε θελει το παιδι του να γινει σκουπιδιαρης αλλα πως απαιτω απο το κρατος την καθαριοτητα?φασκεις και αντιφασκεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


τωρα που εγινες ιατρος μετα απο 9 χρονια το επιβεβαιωνεις αυτο?
ναι μπράβο στο φωκο του παρελθόντος του άξιζε να γίνει ιατρός
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@MaryM
Τα σκιλλς για να γίνει κάποιος στέλεχος των σωμάτων ασφαλείας απέχουν παρασάγγας από την εξεταστική διαδικασία των πανελληνίων εξετάσεων.
Δεν αποτελεί ασφαλές κριτήριο "αυτό είναι πιο αξιοκρατικό από το προηγούμενο".

Σε αυτή τη βάση πάντως, θα ήταν σωστότερο να επιλέγονται ήδη πτυχιούχοι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.
ετσι για να ανοιξει ενας νεος κυκλος συζητησης θεωρω πιο μουρατη τη σχολη του φιλου μου του npb απο πολλες αποψεις.στο εξωτερικο τυγχανει τεραστιας προβολης,μονο και μονο αν δειτε τι βιντεο υπαρχουν στο youtube.στην ελλαδα κυριαρχουν τα κομπλεξ και οι εμμονες
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,829 μηνύματα.
@Μάρκος Βασίλης συμφωνα σε αυτα που ειπες αλλα εγω δεν αναφερθηκα στην καταξιωση.Αναφερθηκα στο γεγονος οτι ενας απο τους στοχους του ανθρωπου ειναι η ανοδος σε ανωτερες κοινωνικες ταξεις, κατι το οποιο δεν επιτυγχανεται απο την θεση ενος καθηγητη μεσης εκπαιδευσης στο δημοσιο.Επιπροσθετως, ενα παιδι, οταν ειναι 18 χρονων, δεν διακατεχει την ικανοτητα να αντιληφθει οτι οι σπουδες του θα του εξασφαλισουν δουλεια μεταγενεστερα.Και ναι δεν ισχυει αυτο που λενε οτι αμα εισαι καλος δεν θα "χαθεις".Τοσα αξιολογα παιδια υπαρχουν που εχουν "χαθει".Το βλεπει καθημερινα η μητερα μου στην δουλεια της, οταν νεα παιδια προσπαθουν και στην κυριολεξια "τρωγονται" απο τους μεγαλυτερους.Αυτη ειναι η αποψη μου.

*Για τα παιδια μου θα ηθελα να σπουδασουν κατι που θα τους εξασφαλισει εργασια αν οχι αμεσα, σε συντομο χρονικο διαστημα και να μην μεινουν μονο στο ψαξιμο.

Αρχικά, ειδικά για τις προηγούμενες δεκαετίες, ποιος σου είπε ότι δεν μπορούσε κανείς να ανέβει κοινωνικά από το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Πέρα από αυτό που σου εξήγησε ο @Viedo είχαμε καθηγητή στο σχολείο μας που το εισόδημά του από τις δραστηριότητές του - σχολείο και όχι μόνο - του επέτρεπε να αγοράσει αρκετά οικόπεδα και
να χτίσει σπίτια σε δύο εξ αυτών - σε μέρη διόλου φθηνά, εκτός λεκανοπεδίου - να έχει μηχανή, αυτοκίνητο, να ταξιδεύει ετησίως για αρκετές ημέρες και άλλα πολλά που τον πηγαίνουν αρκετά ψηλά μεταξύ των μεσοαστών.

Το ζήτημα είναι να μη βλέπεις τη ζωή με στεγανά του τύπου «άμα είσαι εκπαιδευτικός, μένεις στο 1000ρικο». Κρίμα δεν είναι τη μία ζωή που έχουμε να τη ζήσουμε με ανώφελους περιορισμούς και, συν τοις άλλοις, να τους επιβάλλουμε και στα παιδιά μας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.
Αρχικά, ειδικά για τις προηγούμενες δεκαετίες, ποιος σου είπε ότι δεν μπορούσε κανείς να ανέβει κοινωνικά από το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Πέρα από αυτό που σου εξήγηση ο @Viedo είχαμε καθηγητή στο σχολείο μας που το εισόδημά του από τις δραστηριότητές του - σχολείο και όχι μόνο - του επέτρεπε να αγοράσει αρκετά οικόπεδα και
να χτίσει σπίτια σε δύο εξ αυτών - σε μέρη διόλου φθηνά, εκτός λεκανοπεδίου - να έχει μηχανή, αυτοκίνητο, να ταξιδεύει ετησίως για αρκετές ημέρες και άλλα πολλά που τον πηγαίνουν αρκετά ψηλά μεταξύ των μεσοαστών.

Το ζήτημα είναι να μη βλέπεις τη ζωή με στεγανά του τύπου «άμα είσαι εκπαιδευτικός, μένεις στο 1000ρικο». Κρίμα δεν είναι τη μία ζωή που έχουμε να τη ζήσουμε με ανώφελους περιορισμούς και, συν τοις άλλοις, να τους επιβάλλουμε και στα παιδιά μας;
μηπως ο καθηγητης ασχοληθηκε ταυτοχρονα με την πολιτικη??εκει ειναι το μελλον οτι πτυχια και να χεις
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,829 μηνύματα.
ετσι για να ανοιξει ενας νεος κυκλος συζητησης θεωρω πιο μουρατη τη σχολη του φιλου μου του npb απο πολλες αποψεις.στο εξωτερικο τυγχανει τεραστιας προβολης,μονο και μονο αν δειτε τι βιντεο υπαρχουν στο youtube.στην ελλαδα κυριαρχουν τα κομπλεξ και οι εμμονες

Μου αρέσει, Ευκλείδη, που ανακατεύεις την τράπουλα της κουβέντας, λες και δε θα συνεχίσουμε να μιλάμε για το ίδιο θέμα. :Ρ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μηπως ο καθηγητης ασχοληθηκε ταυτοχρονα με την πολιτικη??εκει ειναι το μελλον οτι πτυχια και να χεις

Όχι, αλλά αν παίξεις καλά τα χαρτιά σου με ιδιαίτερα κ.λπ. βγάζεις αρκετά και, συνήθως, αφορολόγητα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.
Μου αρέσει, Ευκλείδη, που ανακατεύεις την τράπουλα της κουβέντας, λες και δε θα συνεχίσουμε να μιλάμε για το ίδιο θέμα. :Ρ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Όχι, αλλά αν παίξεις καλά τα χαρτιά σου με ιδιαίτερα κ.λπ. βγάζεις αρκετά και, συνήθως, αφορολόγητα.
το λεω γτ βαριεμαι να λενε μονο για ιατρικη,νομικη και ημμυ.ας ειπωθει και καμια αλλη σχολη
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
Σωστή παράμετρος αυτή που συμπεριέλαβε ο Βασίλης. Κι εμένα ο καθηγητής, που μου έκανε ιδιαίτερα έπαιρνε το μισθό του από το σχολείο συν περίπου 2.000 από τα άτομα που έκανε ιδιαίτερα. Αν είσαι καθηγητής σε σχολείο εύκολα σχετικά βρίσκεις παιδιά, να κανείς ιδιαίτερα για προετοιμασία Πανελληνίων και να παίρνεις χ2-χ3 το μισθό σου..
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,829 μηνύματα.
Σωστή παράμετρος αυτή που συμπεριέλαβε ο Βασίλης. Κι εμένα ο καθηγητής, που μου έκανε ιδιαίτερα έπαιρνε το μισθό του από το σχολείο συν περίπου 2.000 από τα άτομα που έκανε ιδιαίτερα. Αν είσαι καθηγητής σε σχολείο εύκολα σχετικά βρίσκεις παιδιά, να κανείς ιδιαίτερα για προετοιμασία Πανελληνίων και να παίρνεις χ2-χ3 το μισθό σου..

Ειδικά, δε, αν έχεις και αρκετά υψηλό «κόμιστρο» για τα μαθήματα που κάνεις - έχω δει κάτι συναδέλφους να μοστράρουν κάτι 35€/ώρα και μου πέφτουν τα μαλλιά.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.
Σωστή παράμετρος αυτή που συμπεριέλαβε ο Βασίλης. Κι εμένα ο καθηγητής, που μου έκανε ιδιαίτερα έπαιρνε το μισθό του από το σχολείο συν περίπου 2.000 από τα άτομα που έκανε ιδιαίτερα. Αν είσαι καθηγητής σε σχολείο εύκολα σχετικά βρίσκεις παιδιά, να κανείς ιδιαίτερα για προετοιμασία Πανελληνίων και να παίρνεις χ2-χ3 το μισθό σου..
αμα σε πιασουν ομως μετα τι γινεται?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,829 μηνύματα.
αμα σε πιασουν ομως μετα τι γινεται?

Βρε Ευκλείδη, σε ποια χώρα ζεις; Έχεις ακούσει ποτέ να έχουν πιάσει άνθρωπο που κάνει ιδιαίτερα; Εδώ και παράνομα «ιδιαιτεράδικα» υπάρχουν στην αγορά που δεν τα πιάνουν γιατί έχουν κάνει το απαραίτητο μαγείρεμα. Αν σκέφτεσαι να μπεις στον χώρο της εκπαίδευσης, μη σε αγχώνει αυτό. :Ρ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
αμα σε πιασουν ομως μετα τι γινεται?
Ξέρω για περιπτώσεις που χρέωναν στην πόλη μου και 50ευρώ/ώρα το μάθημα. Έναν μάλιστα τον κατήγγειλαν πριν χρόνια και πήδηξε από το μπαλκόνι του σπιτιού του, όταν έκανε έφοδο η αστυνομία στο σπίτι του. Δεν γνωρίζω τι έγινε μετά.

Κάνουν πάρα πολλοί ιδιαίτερα, επομένως, η μειονότητα θα έλεγα είναι αυτή που δεν κάνει. Πλέον είναι νόμιμο κάτα μία έννοια θα έλεγα, καθώς δεν ασχολείται κανείς...
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,346 μηνύματα.
δεν θα σε πιασουν αν δεν μιλησει η οικογενεια που κανεις το ιδιαιτερο, ο χημικος του σχολειου που αποφοιτησαπαιρνει 40 ευρω την ωρα ωστοσο ειναι εξαιρετικος και το μαθημα που κανει ειναι σε πολυ καλο επιπεδο σαν φροντιστηριο ,εβγαζε και ολοκληρο τον σαλτερη φωτοτυπιες σε παιδια που δεν ειχαν την δυνατοτητα να τον αγορασουν ενδιαφεροταν πραγματικα αλλα εξωφρενικο το ποσο που ζηταει ειναι και παλιος συνεπως θα εχει και ενα γεματο 1100+ μισθο απο το δημοσιο
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.
Ξέρω για περιπτώσεις που χρέωναν στην πόλη μου και 50ευρώ/ώρα το μάθημα. Έναν μάλιστα τον κατήγγειλαν πριν χρόνια και πήδηξε από το μπαλκόνι του σπιτιού του, όταν έκανε έφοδο η αστυνομία στο σπίτι του. Δεν γνωρίζω τι έγινε μετά.

Κάνουν πάρα πολλοί ιδιαίτερα, επομένως, η μειονότητα θα έλεγα είναι αυτή που δεν κάνει. Πλέον είναι νόμιμο κάτα μία έννοια θα έλεγα, καθώς δεν ασχολείται κανείς...
εζησε μετα ο ανθρωπος??ποοο πολυ κριμα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,829 μηνύματα.
Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας θα πω εγώ.

Για να κάνουμε μία στροφή στο θέμα μας, είναι εντυπωσιακό πώς η μέση ελληνική οικογένεια αξιολογεί έναν εκπαιδευτικό ως μέτριο (στην καλύτερη) και υπερ-αμειβόμενο όταν εργάζεται σε ένα σχολείο τα πρωινά αλλά πώς τον χρυσοπληρώνει ότι εργάζεται τα απογεύματα σε ιδιαίτερα/φροντιστήρια κ.λπ. Σαν να έχει άλλη «μούρη» που λέει και το thread η ώρα και ο χώρος ασκήσεως επαγγέλματος. :Ρ

Ικανοποιημένη τώρα; :Ρ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέρω για περιπτώσεις που χρέωναν στην πόλη μου και 50ευρώ/ώρα το μάθημα. Έναν μάλιστα τον κατήγγειλαν πριν χρόνια και πήδηξε από το μπαλκόνι του σπιτιού του, όταν έκανε έφοδο η αστυνομία στο σπίτι του. Δεν γνωρίζω τι έγινε μετά.

Κάνουν πάρα πολλοί ιδιαίτερα, επομένως, η μειονότητα θα έλεγα είναι αυτή που δεν κάνει. Πλέον είναι νόμιμο κάτα μία έννοια θα έλεγα, καθώς δεν ασχολείται κανείς...

Συγγνώμη, δε σε έφαγε η περιέργεια να δεις τι έγινε μετά; Ολόκληρο σάλτο μορτάλε έκανε ο άνθρωπος για να αποφύγει την εφορία/αστυνομία/ΣΔΟΕ/whatever κι εσύ εκεί, απαθέστατος! Τς τς τς τς τς! Αποξένωση, δεν ξέρουμε ποιοι (δεν) ζουν δίπλα μας...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.
oκ αλλα σαρανταρια ρε ειναι πολλα λεφτα.δηλαδη τι μουρες κτλπ λετε??ενας δηλαδη αμα κανει καμια δεκαετια αυτη τη δουλεια σαν γιατρος θα ναι και καθιστε εσεις και πειτε για γιατρους
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,755 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top