Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ρε παιδια πολυς κοπος για να μπεις στο δημοσιο.Μιλουσα χθες με την καθηγητρια μου απο το φροντιστηριο, η οποια περιμενει τον διορισμο της στους νεους πινακες( ειναι γυρω στα 35) και συνειδητοποιησα οτι ειναι μεγαλη "καταντια"( για μενα παντα )να περιμενεις ουσιαστικα 13 χρονια για να διοριστεις, κανοντας ενδιαμεσα μαυρα ιδιαιτερα και φροντιστηρια,μεταπτυχιακα και διδακτορικο.Δηλαδη κανεις ολα αυτα για να παρεις το χιλιαρικο?Συγνωμη, αλλα δεν θα παρω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ρε παιδια πολυς κοπος για να μπεις στο δημοσιο.Μιλουσα χθες με την καθηγητρια μου απο το φροντιστηριο, η οποια περιμενει τον διορισμο της στους νεους πινακες( ειναι γυρω στα 35) και συνειδητοποιησα οτι ειναι μεγαλη "καταντια"( για μενα παντα )να περιμενεις ουσιαστικα 13 χρονια για να διοριστεις, κανοντας ενδιαμεσα μαυρα ιδιαιτερα και φροντιστηρια,μεταπτυχιακα και διδακτορικο.Δηλαδη κανεις ολα αυτα για να παρεις το χιλιαρικο?Συγνωμη, αλλα δεν θα παρω.
Δυστυχώς είναι όπως τα λες. Ούτε είχα, ούτε έχω κάποια τέτοια επιθυμία. Αλλά πολύς κόσμος περιμένει :/
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ρε παιδια πολυς κοπος για να μπεις στο δημοσιο.Μιλουσα χθες με την καθηγητρια μου απο το φροντιστηριο, η οποια περιμενει τον διορισμο της στους νεους πινακες( ειναι γυρω στα 35) και συνειδητοποιησα οτι ειναι μεγαλη "καταντια"( για μενα παντα )να περιμενεις ουσιαστικα 13 χρονια για να διοριστεις, κανοντας ενδιαμεσα μαυρα ιδιαιτερα και φροντιστηρια,μεταπτυχιακα και διδακτορικο.Δηλαδη κανεις ολα αυτα για να παρεις το χιλιαρικο?Συγνωμη, αλλα δεν θα παρω.

Πλεον για να σε καλέσουν έστω σαν αναπληρωτή πρώτη φορά στον κλάδο φιλολόγων θέλει διδακτορικό.

Εκτος αν έχεις πολλα μόρια απο κοινωνικά κριτήρια ( αναπηρία, πολλαααα παιδιά) μαζι με ολα τα αλλα( γλώσσες κτλ)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@J.Cameron

*πάντως ουτε εγω θα το επιδιώξω.

Αλλα σκέψου οτι έχουν κι τις περισσότερες διακοπές απο καθε αλλο επάγγελμα.
Η ξαδέρφη μου στη Κύπρο δούλευε στη τράπεζα για παραπάνω απο οσα παιρνει τώρα ως καθηγήτρια ( βέβαια οι μισθοί καθηγητών στη Κύπρο ειναι αρκετά υψηλοί, καμια σχέση με Ελλαδα ) αλλα κι παλι κατέβηκε αρκετά το εισόδημα της.
Ε λεει δε συγκρίνεται το ενα επάγγελμα με το αλλο ως προς το άγχος, ευθύνες, διακοπές κτλ.

Δηλαδη ειναι κι τι θέλει ο καθένας απο τη ζωη του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Πλεον για να σε καλέσουν έστω σαν αναπληρωτή πρώτη φορά στον κλάδο φιλολόγων θέλει διδακτορικό.

Εκτος αν έχεις πολλα μόρια απο κοινωνικά κριτήρια ( αναπηρία, πολλαααα παιδιά) μαζι με ολα τα αλλα( γλώσσες κτλ)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@J.Cameron

*πάντως ουτε εγω θα το επιδιώξω.

Αλλα σκέψου οτι έχουν κι τις περισσότερες διακοπές απο καθε αλλο επάγγελμα.
Η ξαδέρφη μου στη Κύπρο δούλευε στη τράπεζα για παραπάνω απο οσα παιρνει τώρα ως καθηγήτρια ( βέβαια οι μισθοί καθηγητών στη Κύπρο ειναι αρκετά υψηλοί, καμια σχέση με Ελλαδα ) αλλα κι παλι κατέβηκε αρκετά το εισόδημα της.
Ε λεει δε συγκρίνεται το ενα επάγγελμα με το αλλο ως προς το άγχος, ευθύνες, διακοπές κτλ.

Δηλαδη ειναι κι τι θέλει ο καθένας απο τη ζωη του.
Γενικα το επαγγελμα του καθηγητη σε δημοσιο σχολειο ειναι μακραν το καλυτερο απο αποψη ποιοτητας ζωης.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Alizoula2 αυτο εννοειται για τις διακοπες.Σκεψου ομως οτι μια ζωη θα μεινουν στο χιλιαρικο, αντε να πανε κανενα πεντακοσαρικο πιο πανω, σ'αντιθεση με το ελευθερο επαγγελμα και τον ιδιωτικο τομεα, οπου οι αμοιβες δεν εχουν ταβανι.Παρεμπιπτοντως να σε ρωτησω κατι για τις πανελληνιες, μιας και εχεις μεγαλη εμπειρια, σε π.μ?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ειναι το τι θέλει ο καθένας απο τη ζωη του :)

Τα περισσότερα λεφτά πολλες φορές είναι καλύτερα οταν δε τα βγάζουμε εμεις οι ίδιοι.

Αν απλα καθεσαι κι στα δίνουν εννοείται οσο πιο πολλα τοσο το καλύτερο .

Αν τα δουλεύεις εσύ αλλάζει το πράγμα.

Και η αδερφή μου ειναι συνειδητά στην έρευνα ενω θα μπορούσε να βγάζει τα διπλάσια δουλεύοντας σε αλλη δουλειά στη χώρα που είναι.

Χωρις αυτό να σημαίνει οτι οι πιο πολλοί προτιμάνε αλλες θεσεις .
Πραγματικά είναι ατομική υπόθεση.

Εδω γιατρός στο νοσοκομείο της πολης μου τωρα ειναι στο επαλ και διδασκει.
Βεβαια εκανε κι 5 παιδακια, προφανώς κι αυτο έπαιξε ρόλο.

Κι προς θεού μιλαω για περιπτώσεις που σου εξασφαλίζουν ηδη "καλα" λεφτα.

Για την Ελλάδα τα 1000€ αντικειμενικά ειναι καλα.
Ειδικά αν σκεφτείς το ποσοστό των διακοπών.

Πολλοί όμως προτιμάνε κατι αλλο.
Το ποιντ μου δεν ειναι οτι το δημόσιο ειναι το παν αλλα το οτι παιζουν ρολο κι αλλα πράγματα σε μια δουλειά εκτος απο τον μισθό και ότι ειναι καθαρα προσωπική υπόθεση τι προτιμάει ο καθένας εν τελει .
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ο στοχος του ανθρωπου, εκτος απο την διαιωνιση του ειδους, ειναι η κοινωνικη ανοδος, δηλαδη το να ανελθει σε ανωτερα κοινωνικα στρωματα, κατι το οποιο δεν επιτυγχανεται απο το δημοσιο και ιδιως απο την δουλεια ενος καθηγητη.Για αυτο τον λογο βρισκω ανουσιο το να περιμενεις χρονια να διοριστεις.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ο στοχος του ανθρωπου, εκτος απο την διαιωνιση του ειδους, ειναι η κοινωνικη ανοδος, δηλαδη το να ανελθει σε ανωτερα κοινωνικα στρωματα, κατι το οποιο δεν επιτυγχανεται απο το δημοσιο και ιδιως απο την δουλεια ενος καθηγητη.Για αυτο τον λογο βρισκω ανουσιο το να περιμενεις χρονια να διοριστεις.
Γιατι ως καθηγητης (ακόμα και στο δημοσιο) δεν θεωρεισαι κοινωνικα καταξιωμενος; Να μου πεις ξερω γω για αστυνομικος ή πυροσβεστης το καταλαβαινω εν μερει (που οκ και αυτα σημαντικα επαγγελματα ειναι και δεν τα υποτιμω). Αλλα το επαγγελμα του καθηγητη παντου ειναι αξιοσεβαστο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κοινωνική άνοδο μέσω χρηματικού προσήμου αναφέρει ο φίλος. Εγώ θα πω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τους ίδιους στόχους στη ζωή, ειτε είναι οικονομικοί είτε κοινωνικοί, είτε προσωπικοί. Για εμένα δεν είναι στόχος η διαιώνιση του είδους, κατά πάσα πιθανότητα παιδιά δεν θα αποκτήσω ούτε οικογένεια. Σύντροφο στην καλύτερη των περιπτώσεων. Από οικονομική άποψη, δεν θα μου άρεσε να ζω με το 1000€, ίσως επειδή δεν έζησα και ποτε με τόσα χρήματα, επομένως το δημόσιο δεν μπορεί να μου εξασφαλίσει τα χρήματα που χρειάζομαι για να ζήσω, με δικούς μου όρους. Άρα, πάει και το δημόσιο.

Κάποιοι άνθρωποι, που προέρχονται από οικογένειες με μισθούς 600-700€, ή ανέργους το 1000€ του δημοσίου φαντάζει όνειρο και το επιδιώκουν με κάθε τρόπο.

Τι θέλω να πω με αυτό; Η άνοδος και η ικανοποίηση στη ζωή, δεν ορίζεται με συγκεκριμένα δεδομένα και όρια. Για εμένα μπορεί επιτυχία οικονομική να είναι τα 5.000€ ευρώ το μήνα και για κάποιον ανθρωπο τα 1.000€. Εξαρτάται και από το πως ζούσες πριν, παιδικά εφηβικά χρόνια, και από το πως θες εσυ ο ίδιος να ζήσεις, τι απαιτήσεις έχεις από τον εαυτό σου.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
Κακώς έχουμε βάλει στην συζήτηση γενικότερα τις αστυνομικές σχολές. Ίσως αν έχεις κάποιο μεγάλο αξίωμα, αλλά με την ίδια λογική όλα τα επαγγέλματα μπορούν να φτάσουν ψηλά και μπορούμε να πούμε ότι και ένας φιλόλογος που κάααααποια μέρα θα φτάσει να είναι ακαδημαϊκός, θα θεωρείται πετυχημένος και με καλό μισθό. Ο μισθός ως μισθός σκέτο δεν είναι αρκετό για να πουλήσει "μούρη". Όποιος δεν νοιάζεται για τίποτα άλλο παρά τα χρήματα(και μάλιστα πολλά) μπορεί να πάει και στο εμπορικό ναυτικό. Τα χρήματα που βγάζουν εκεί σε ένα εξάμηνο δεν τα βλέπει ο αστυφύλακας ούτε σε ένα χρόνο(ο οποίος για να δει χιλιάρικο πρέπει να ανέβει πολλά σκαλοπάτια). Όπως βλέπουμε όμως κανένας δε την θεωρεί "μουράτη". Γιατί λείπει αυτό που προκαλεί στον άλλον το "wow" 'όταν ακούει το επάγγελμά σου. Λείπει η ιδέα που έχει σχηματίσει ο άλλος.
Πολύ κακώς μπλέκουμε και το δημόσιο. Κανένας δεν το θεωρεί επιλογή που πουλάει μούρη. Όσοι την επιλέγουν είναι γιατί δεν κάνουν όλοι για όλα και γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες και ανάγκες. Σε κάποιους τους φτάνει ένας αξιοπρεπής μισθός και ο επιπλέον ελεύθερος χρόνος για την προσωπική τους ζωή. Άλλοι που είναι πιο εργασιομανείς μπορεί να θέλουν να ανέβουν πιο ψηλά και το ταβάνι και η όλη νοοτροπία του δημοσίου να τους ενοχλεί. Άλλοι που ποτέ δεν είχαν σταθερό εισόδημα, αυτή η μονιμότητα να τους ανακουφίζει και να την βάζουν πρώτη επιλογή. Μην κρίνουμε τόσο εύκολα. Και ο καθηγητής που αναφέρθηκε, μια χαρά είναι για αυτόν που το θέλει. Το μόνο κακό είναι ότι δεν γίνονται διορισμοί, αλλιώς εμένα προσωπικά μια χαρά μου αρέσει και όχι γιατί καίγομαι για τα προνόμια του δημοσίου αλλά γιατί μου αρέσει η φύση του επαγγέλματος. Έχει να κάνει κάτι από όλα αυτά με την μούρη; Όχι, έχουν να κάνουν με τις ανάγκες μας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Παιδια, κακα τα ψεματα δεν θα θελαμε τα παιδια μας να πανε σε σχολες με σχεδον μηδενικη επαγγελματικη αποκατασταση( παιδαγωγικο, φιλοσοφικη), ειδικα για την περιοδο στην οποια διανυουμε.Ολοι οι γονεις θελουν το καλυτερο για τα παιδια τους.Ετσι δεν ειναι?Ολοι οι γονεις(σχεδον) ειναι στην ηλικια των 40 με των 50.Τι σημαινει αυτο?Οτι εχουν εμπειρια απο την αγορα εργασιας.Οσο και να λεμε την καραμελα οτι το παιδι,οπου και αν παει και ειναι καλο θα προοδευσει, κατι που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, τοσο θα πηγαινει σε αγνωστα "λημερια".Οταν το παιδι σου λεει:Ε μαμα θελω να γινω φιλολογος, δεν θα του εξηγησεις οτι πλεον ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγαλεις λεφτα μεσω αυτου του επαγγελματος?Δεν θα το στρεψεις αλλου?Αυτο ειναι το φυσιολογικο.Οι γονεις δεν ειναι τιποτα τερατα.Ειναι ανθρωποι που θελουν το καλο μας.

Και ναι αν μου ελεγε το παιδι οτι θελει να περασει στην αστυνομια ή στην πυροσβεστικη δεν θα τον αφηνα που να σκασει.Σιγα μην αφηνα το παιδι μου να γραψει 18.000 και να παει να γινει αξιωματικος ή αστυφυλακας.Δεν παμε καθολου καλα...

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, από μία ηλικία και μετά το παιδί μπορεί να αναγνωρίσει τις επιθυμίες του και πρέπει τα «θέλω» του να μην του επιβάλλονται - από γονείς ή από οπουδήποτε αλλού. Αν θέλει να γίνει αστυνομικός, άσ'το να γίνει, αν θέλει να μπει στη φιλοσοφική, άσ'το να μπει. Αν απλά του κόψεις τα φτερά με ατάκες του τύπου «δε θα βρεις δουλειά ποτέ από το τάδε τμήμα», απλά βοηθάς στο να δημιουργηθεί άλλο ένα δυστυχισμένο άτομο που θα εργάζεται απλά για να βιοπορίζεται.

Ο στοχος του ανθρωπου, εκτος απο την διαιωνιση του ειδους, ειναι η κοινωνικη ανοδος, δηλαδη το να ανελθει σε ανωτερα κοινωνικα στρωματα, κατι το οποιο δεν επιτυγχανεται απο το δημοσιο και ιδιως απο την δουλεια ενος καθηγητη.Για αυτο τον λογο βρισκω ανουσιο το να περιμενεις χρονια να διοριστεις.

Το να διδάσκεις σε παιδιά, το να διαμορφώνεις το μέλλον ενός τόπου και να έχεις όλην αυτή την ευθύνη πάνω σου είναι μεγάλη προσωπική καταξίωση - αρκεί να το βλέπεις έτσι. Δε μετριέται μόνο με το χρήμα η καταξίωση.
 

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια, κακα τα ψεματα δεν θα θελαμε τα παιδια μας να πανε σε σχολες με σχεδον μηδενικη επαγγελματικη αποκατασταση( παιδαγωγικο, φιλοσοφικη), ειδικα για την περιοδο στην οποια διανυουμε.Ολοι οι γονεις θελουν το καλυτερο για τα παιδια τους.Ετσι δεν ειναι?Ολοι οι γονεις(σχεδον) ειναι στην ηλικια των 40 με των 50.Τι σημαινει αυτο?Οτι εχουν εμπειρια απο την αγορα εργασιας.Οσο και να λεμε την καραμελα οτι το παιδι,οπου και αν παει και ειναι καλο θα προοδευσει, κατι που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, τοσο θα πηγαινει σε αγνωστα "λημερια".Οταν το παιδι σου λεει:Ε μαμα θελω να γινω φιλολογος, δεν θα του εξηγησεις οτι πλεον ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγαλεις λεφτα μεσω αυτου του επαγγελματος?Δεν θα το στρεψεις αλλου?Αυτο ειναι το φυσιολογικο.Οι γονεις δεν ειναι τιποτα τερατα.Ειναι ανθρωποι που θελουν το καλο μας.

Και ναι αν μου ελεγε το παιδι οτι θελει να περασει στην αστυνομια ή στην πυροσβεστικη δεν θα τον αφηνα που να σκασει.Σιγα μην αφηνα το παιδι μου να γραψει 18.000 και να παει να γινει αξιωματικος ή αστυφυλακας.Δεν παμε καθολου καλα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη κι όλας αλλά ποιος σε καθιστά εσένα ικανό να μπορείς να αξιολογήσεις την κάθε μία σχολή; Προσωπικά το θεωρώ παράλογο να θες να στερήσεις το μέλλον του παιδιού σου επειδή βαδίζεις με παρωπίδες στη ζωή σου. Υπάρχουν γονείς που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και έχουν γνώμη για την αποκατάσταση επαγγελμάτων κλπ χωρίς καν οι ίδιοι να έχουν εργαστεί. Ας είμαστε λίγο λογικοί κάθε άνθρωπος διαλέγει μόνος του το δρόμο του και σε αντίθετη περίπτωση είναι ολοφάνερο πως το παιδί αυτό θα ζει υπό τις επιλογές άλλων. Τώρα όσον αφορά τις αστυνομικές σχολές αυτό που υποστηρίζεις είναι εξωφρενικό. Δεν μπορείς να θες να απαγορεύσεις στο παιδί σου να γίνει αστυνομικός αλλά παράλληλα να απαιτείς και από το κράτος να σου παρέχει ασφάλεια μέσω της αστυνομίας. Αν είναι δυνατόν!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Μάρκος Βασίλης συμφωνα σε αυτα που ειπες αλλα εγω δεν αναφερθηκα στην καταξιωση.Αναφερθηκα στο γεγονος οτι ενας απο τους στοχους του ανθρωπου ειναι η ανοδος σε ανωτερες κοινωνικες ταξεις, κατι το οποιο δεν επιτυγχανεται απο την θεση ενος καθηγητη μεσης εκπαιδευσης στο δημοσιο.Επιπροσθετως, ενα παιδι, οταν ειναι 18 χρονων, δεν διακατεχει την ικανοτητα να αντιληφθει οτι οι σπουδες του θα του εξασφαλισουν δουλεια μεταγενεστερα.Και ναι δεν ισχυει αυτο που λενε οτι αμα εισαι καλος δεν θα "χαθεις".Τοσα αξιολογα παιδια υπαρχουν που εχουν "χαθει".Το βλεπει καθημερινα η μητερα μου στην δουλεια της, οταν νεα παιδια προσπαθουν και στην κυριολεξια "τρωγονται" απο τους μεγαλυτερους.Αυτη ειναι η αποψη μου.

*Για τα παιδια μου θα ηθελα να σπουδασουν κατι που θα τους εξασφαλισει εργασια αν οχι αμεσα, σε συντομο χρονικο διαστημα και να μην μεινουν μονο στο ψαξιμο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη κι όλας αλλά ποιος σε καθιστά εσένα ικανό να μπορείς να αξιολογήσεις την κάθε μία σχολή; Προσωπικά το θεωρώ παράλογο να θες να στερήσεις το μέλλον του παιδιού σου επειδή βαδίζεις με παρωπίδες στη ζωή σου. Υπάρχουν γονείς που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και έχουν γνώμη για την αποκατάσταση επαγγελμάτων κλπ χωρίς καν οι ίδιοι να έχουν εργαστεί. Ας είμαστε λίγο λογικοί κάθε άνθρωπος διαλέγει μόνος του το δρόμο του και σε αντίθετη περίπτωση είναι ολοφάνερο πως το παιδί αυτό θα ζει υπό τις επιλογές άλλων. Τώρα όσον αφορά τις αστυνομικές σχολές αυτό που υποστηρίζεις είναι εξωφρενικό. Δεν μπορείς να θες να απαγορεύσεις στο παιδί σου να γίνει αστυνομικός αλλά παράλληλα να απαιτείς και από το κράτος να σου παρέχει ασφάλεια μέσω της αστυνομίας. Αν είναι δυνατόν!!
μα αυτο που δε καταλαβαινεις ειναι οτι αστυνομικος για να γινεις δε θες σπουδες.τωρα πως το κανανε με σπουδες δεν ξερω.παλια εμπαινες και χωρις να ξερες να μετρας.ειναι σαν να μου λες ενας γονεας δε θελει το παιδι του να γινει σκουπιδιαρης αλλα πως απαιτω απο το κρατος την καθαριοτητα?φασκεις και αντιφασκεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πως βγαίνει η συμπτωματολογία μιας αρρώστιας....;
Βρίσουμε ένα δείγμα ανθρώπων που έχουν μια κοινή συμπτωματολόγια και έχουν μια κατάσταση άγνωστη ως τώρα.
Αυτοί οι άνθρωποι έχουν όλοι κάποια συμπτώματα που καταγράφονται. Βλεπουμε την τομή των συμπτωμάτων όλων και την βαφτίζουμε μια αρρώστια (π.χ.την Φωκίαση). Τα καταγράφουμε (από την περισσότερο συχνή στην λιγότερη). Έτσι ολοκληρώνεται μια έρευνα που δίνει τα συμπτώματα για την Φωκίαση.

Σε αυτους που πάσχουν απο Φωκίαση δίνουμε φάρμακα μερικά αποδίδουν καλύτερα στους περισσότερους από ότι μερικά άλλα. Τα καταγράφουμε.

Γενικά θεωρώ την ιατρική καθαρά στατιστική επιστήμη. Αν δεν είναι στατιστική επιστήμη η ιατρική τότε ποια είναι; Η ιατρική (=επιστήμη υγείας, στατιστική επισήμη). Δεν είπα ότι είναι στατιστικολόγοι οι ιατροί είπα ότι η επιστήμη τους είναι στατιστική (είναι 2 διαφορετικά πράγματα) και στις έρευνες χρησιμοποιούνται κατά βάση στατιστική.

anyway ένας ιατρός θα μας πει καλύτερα.
τωρα που εγινες ιατρος μετα απο 9 χρονια το επιβεβαιωνεις αυτο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@MaryM εχεις τις αποψεις σου και τις σεβομαι.Ωστοσο θεωρω οτι τα βλεπεις πολυ "ρομαντικα".Ξερεις πολλα παιδια που εχουν ονειρο την αστυνομια?Το 99% παει για το χιλιαρικο.Πως συγχεεις την φυλαξη με το γεγονος οτι το παιδι μου δεν θα ηθελα να γινει αστυνομικος?Ειναι κακο που προτιμω να δω το παιδι μου επιστημονα και οχι αστυνομο?
 

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Όχι δεν με κατάλαβες η άποψή μου είναι ξεκάθαρη. Αντί για να χαίρεσαι που βελτιώθηκε ο τρόπος εισαγωγής σε ένα επάγγελμα και που το κράτος συμβάλλει στη βελτίωση του κλάδου εσύ το "σαμποτάρεις". Επιπροσθέτως το παράδειγμά σου έχει την ίδια αντιστοιχία με το επάγγελμα που αναφέρθηκες εξ αρχής απλώς εσύ δεν το καταλαβαίνεις.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
1). Το θέμα δεν είναι να περάσεις στην μουράτη σχολή, αλλά να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στο απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών που έχει, γιατί όταν πέσουν τα φώτα, δηλ., από το 1ο έξαμηνο, το διδακτικό προσωπικό χέστηκε για τα πολλά μόρια του κανακάρη και της κανακάρας από τις πανελλήνιες. Τα 19.999 μόρια, μπορούν μέσα σε 3 μήνες να γίνουν 0 περασμένα μαθήματα του εξαμήνου ή το κάθε μάθημα να δίνεται από 4+ φορές μέχρι να περαστεί με βαθμό της κακιά ώρας...
2). Επίσης, θέμα δεν είναι να περάσεις σε σχολή μουράτη, αλλά να επιλέξεις να σπουδάσεις αυτό που θέλεις όσο ουτοπικό και ρομαντικό και αν ακούγεται για την εργασιακά "άβγαλτη" ηλικία των 18 ετών.
3). Στην χώρας υπάρχει μια δόση ψωνίσματος σε πολλά πράγματα. Το 99% του Ελληνικού πληθυσμού, θεωρεί ότι Πανεπιστήμιο είναι μόνο ότι περιέχει Νομική, Πολυτεχνείο (κατά προτίμηση ΕΜΠ ή ΗΜΜΥ), Ιατρική και Στρατιωτικές Σχολές. Σε δεύτερη φάση έρχεται η ΑΣΟΕΕ. Τα υπόλοιπα Τμήματα Πανεπιστημίων...θεωρούνται μπας κλας για "κακούς" μαθητές. Μήπως κάνω λάθος; Σε τι επιστημονική εκτίμηση έχει η μέση Ελληνική οικογένεια, το Τμήμα Φυσικής, Μαθηματικών, Βιολογίας, Ψυχολογίας, Πληροφορικής, ΜΜΕ, Θεολογίας, Γεωλογίας, Γεωπονικής,...κτλ; Σε χαμηλή και το επιλέγει με προοπτική της εναλλακτικής επιλογής σε περίπτωση που "αποτύχει" από τα «πρωτοκλασσάτα», όπως τα αποκαλεί. Μήπως τελικά, υπάρχει γενικευμένη επιστημονική άγνοια στην εξωπανεπιστημιακή κοινωνία;
ποσο μα ποσο ισχυει!!!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
@Μάρκος Βασίλης συμφωνα σε αυτα που ειπες αλλα εγω δεν αναφερθηκα στην καταξιωση.Αναφερθηκα στο γεγονος οτι ενας απο τους στοχους του ανθρωπου ειναι η ανοδος σε ανωτερες κοινωνικες ταξεις, κατι το οποιο δεν επιτυγχανεται απο την θεση ενος καθηγητη μεσης εκπαιδευσης στο δημοσιο.Επιπροσθετως, ενα παιδι, οταν ειναι 18 χρονων, δεν διακατεχει την ικανοτητα να αντιληφθει οτι οι σπουδες του θα του εξασφαλισουν δουλεια μεταγενεστερα.Και ναι δεν ισχυει αυτο που λενε οτι αμα εισαι καλος δεν θα "χαθεις".Τοσα αξιολογα παιδια υπαρχουν που εχουν "χαθει".Το βλεπει καθημερινα η μητερα μου στην δουλεια της, οταν νεα παιδια προσπαθουν και στην κυριολεξια "τρωγονται" απο τους μεγαλυτερους.Αυτη ειναι η αποψη μου.

*Για τα παιδια μου θα ηθελα να σπουδασουν κατι που θα τους εξασφαλισει εργασια αν οχι αμεσα, σε συντομο χρονικο διαστημα και να μην μεινουν μονο στο ψαξιμο.
Εσύ, που δεν έχεις φτάσει ακόμη τα 18 χρόνια, θεωρείς ότι έχεις την ικανότητα να αντιληφθείς αν οι σπουδές σου, η Νομική εν προκειμένω, θα σου εξασφαλίσουν σίγουρα δουλειά;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
@MaryM
Είναι άλλο το να θες να έχεις αξιοκρατικά επιλεγμένους μπάτσους
και άλλο το να βρεις τους λόγους που χρειάζεται να έχεις πολλούς μπάτσους.

Η ηθική πτώση επισφραγίστηκε με την οικονομική κρίση προ 10αετίας.
Τα (μακροχρόνια) αποτελέσματά της τώρα φαίνονται: στρατιές ανέργων, χαμηλό επίπεδο επιστημόνων.
Η ανεργία απλά οδηγεί στο να ξεχαστούν οι όσες γνώσεις αποκτήθηκαν στα πλαίσια των σπουδών.

Δεν πειράζει τουλάχιστον έχουμε αξιοκρατικά επιλεγμένους μπάτσους που έγραψαν 17 στις πανελλήνιες να μας φυλάνε.
 

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
@MaryM εχεις τις αποψεις σου και τις σεβομαι.Ωστοσο θεωρω οτι τα βλεπεις πολυ "ρομαντικα".Ξερεις πολλα παιδια που εχουν ονειρο την αστυνομια?Το 99% παει για το χιλιαρικο.Πως συγχεεις την φυλαξη με το γεγονος οτι το παιδι μου δεν θα ηθελα να γινει αστυνομικος?Ειναι κακο που προτιμω να δω το παιδι μου επιστημονα και οχι αστυνομο?
Καταλαβαίνω την επιθυμία σου το παιδί σου να έχει ένα υγιές μέλλον και αυτό θα ήθελα και εγώ. Ωστόσο Ναι ξέρω πολλά άτομα που θέλουν να περάσουν αστυνομία και μάλιστα παλεύουν γι αυτό. Όμως δεν μπορώ να κατάλαβω γιατί θεωρείται ντροπή να γίνει κάποιος αστυνομικός Αφού ουσιαστικά αποτελεί λειτούργημα στην κοινωνία μας. Θα ήθελες να μου εξηγήσεις εκτενέστερα την άποψή σου?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top