Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
ε οχι και ο μισος πλανητης

Προφανώς είναι σχήμα λόγου,αυτό που θέλω να πω είναι οτι υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν σπουδάσει είτε αυτά τα πτυχία είτε κάτι κοντά σε αυτά. Αποτελούν ιδιαίτερα mainstream επιλογές.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Προφανώς είναι σχήμα λόγου,αυτό που θέλω να πω είναι οτι υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν σπουδάσει είτε αυτά τα πτυχία είτε κάτι κοντά σε αυτά. Αποτελούν ιδιαίτερα mainstream επιλογές.

ειμαι μια βασικιαα :p
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,759 μηνύματα.
Προφανώς είναι σχήμα λόγου,αυτό που θέλω να πω είναι οτι υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν σπουδάσει είτε αυτά τα πτυχία είτε κάτι κοντά σε αυτά. Αποτελούν ιδιαίτερα mainstream επιλογές.
ε καλα πηγμενος ειναι και ο τοπος απο γιατρους και δικηγορους δεν λεει κατι αυτο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
ε καλα πηγμενος ειναι και ο τοπος απο γιατρους και δικηγορους δεν λεει κατι αυτο.

True,αλλά και οι δύο ρεαλιστικά μιλώντας είναι πιο χρήσιμοι σαν γνωριμία,ο ένας γιατί θα σε βοηθήσει να ξεμπλέξεις τον κώλο σου και ο άλλος γιατί η υγεία είναι το πιο σημαντικό αγαθό στην ζωή κάποιου :P .

Οι άλλοι δυο τι;Δεν θα βρεις άτομο να κάνει ιδιαίτερα στα παιδιά σου στα αντίστοιχα μαθήματα;Πιο εύκολα παίζει να βρεις καλό καθηγητή(πλέον με το youtube και τσάμπα) παρά καλό και affordable δικηγόρο :laugh: .

Για να μην παρεξηγηθώ,δεν προσπαθώ να είμαι ισοπεδωτικός ούτε να προσβάλλω κανέναν. Προσωπικά δεν θα με πείραζε π.χ. να ήμουν μαθηματικός ή φιλόλογος και να μην με θεωρούσε η κοινωνία τόσο cool όσο άλλα επαγγέλματα. Ενώ ο δικηγόρος παρά είναι ξερή δουλειά πιστεύω,προσωπικά. Θέλω να πω δηλαδή οτι δεν ταυτίζω την προσωπική μου άποψη ή τις προτιμήσεις μου, βάσει των παραπάνω επιχειρημάτων,τα οποία παραθέτω πιο πολύ απο την πλευρά κάποιου τρίτου συμφεροντολόγου(όπως είναι οι πιο πολύ στην κοινωνία). Έχω αναφέρει και παλιά εδω οτι λεω την πικρή αλήθεια ακόμα και εαν δεν συμφέρει εμένα τον ίδιο προσωπικά. Οπότε θα με ανεχτείτε λίγο και εσείς :hehe: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,759 μηνύματα.
True,αλλά και οι δύο ρεαλιστικά μιλώντας είναι πιο χρήσιμοι σαν γνωριμία,ο ένας γιατί θα σε βοηθήσει να ξεμπλέξεις τον κώλο σου και ο άλλος γιατί η υγεία είναι το πιο σημαντικό αγαθό στην ζωή κάποιου :P .

Οι άλλοι δυο τι;Δεν θα βρεις άτομο να κάνει ιδιαίτερα στα παιδιά σου στα αντίστοιχα μαθήματα;Πιο εύκολα παίζει να βρεις καλό καθηγητή(πλέον με το youtube και τσάμπα) παρά καλό και affordable δικηγόρο :laugh: .

Για να μην παρεξηγηθώ,δεν προσπαθώ να είμαι ισοπεδωτικός ούτε να προσβάλλω κανέναν. Προσωπικά δεν θα με πείραζε π.χ. να ήμουν μαθηματικός ή φιλόλογος και να μην με θεωρούσε η κοινωνία τόσο cool όσο άλλα επαγγέλματα. Ενώ ο δικηγόρος παρά είναι ξερή δουλειά πιστεύω,προσωπικά. Θέλω να πω δηλαδή οτι δεν ταυτίζω την προσωπική μου άποψη ή τις προτιμήσεις μου, βάσει των παραπάνω επιχειρημάτων,τα οποία παραθέτω πιο πολύ απο την πλευρά κάποιου τρίτου συμφεροντολόγου(όπως είναι οι πιο πολύ στην κοινωνία). Έχω αναφέρει και παλιά εδω οτι λεω την πικρή αλήθεια ακόμα και εαν δεν συμφέρει εμένα τον ίδιο προσωπικά. Οπότε θα με ανεχτείτε λίγο και εσείς :hehe: .
μα φιλε μου γτ καποιος που βγαζει το μαθηματικο να ασχοληθει μονο με μεση εκπαιδευση??αν ψαχτει με κανα μεταπτυχιακο κτλπ μπορει να ανοιξει κιαλλους δρομους δεν ειναι μονο φροντιστηριο και ετσι
 

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βασικα αυτος θεωρω ειναι και ο κυριος λογος που ειναι τοσο υποτιμημενο το αντικειμενο των θετικων επιστημων (και φιλολογιας πχ μιας και αναφερθηκε). Οταν ο μεσος ανθρωπος ακουσει μαθηματικος ή φυσικος, το μυαλο του παει αμεσως στη μεση εκπαιδευση, φροντιστηρια, ιδιαιτερα, αναμονη για διορισμο στο δημοσιο και παει λεγοντας. Ελαχιστοι θα σκεφτουν λιγο παραπερα και θα δουν τις προοπτικες ενος μεταπτυχιακου ή διδακτορικου επι του αντικειμενου (ξερω, μιλαμε για πιο κλασικες περιπτωσεις, αλλα υπαρχουν και αυτα)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
μα φιλε μου γτ καποιος που βγαζει το μαθηματικο να ασχοληθει μονο με μεση εκπαιδευση??αν ψαχτει με κανα μεταπτυχιακο κτλπ μπορει να ανοιξει κιαλλους δρομους δεν ειναι μονο φροντιστηριο και ετσι

Ξέρουμε μεταξύ μας οτι οι περισσότεροι απο αυτούς τους απόφοιτους αυτό θα κάνουν, εαν είναι τυχεροί άντε να δουλέψουν και στα οικονομικά στην Ελλάδα. Οι εταιρίες που πρόκειται να προσλάβουν ως έξτρα επιστημονικό προσωπικό μαθηματικούς πρέπει να είναι απίστευτα φραγκάτες και να κάνουν κάτι συγκεκριμένο που απαιτεί οπωσδήποτε παραδοσιακή μαθηματική εκπαίδευση. Δεν υπάρχουν τέτοιες εταιρίες στην Ελλάδα. Και εαν υπάρχουν θα κοιτάξουν να προσλάβουν σε πρώτη φάση μηχανικούς,παρά μαθηματικούς γιατί θα μπορούν να τους φορτώσουν και άλλα 1002 πράγματα,παρόλο που δεν παίζει καν να είναι άμεσα με την ειδικότητα τους,ωστόσο στυλ θα απαιτούν γνώσεις μηχανικού σε βασικό επίπεδο.Και εννοείται οτι δεν θα τους πληρώσουν έξτρα αλλά ίσα ίσα θα τα απαιτούν για να πάρεις και την δουλειά.Και σε αυτή την περίπτωση δηλαδή πάλι σκατά γιατί τέτοιες θέσεις είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτες πλην συγκεκριμένων διακριτών περιπτώσεων,που μετράς στα δάχτυλα των χεριών σου.

Ίσως σου βάλουν για τα μάτια του κόσμου " ή συναδή ειδικότητα" αλλά μεταξύ μας ξέρουμε οτι θα ζητάνε τρελά χρόνια εμπειρίας που δεν πρόκειται να τα έχει ο μέσος απόφοιτος του μαθηματικού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βασικα αυτος θεωρω ειναι και ο κυριος λογος που ειναι τοσο υποτιμημενο το αντικειμενο των θετικων επιστημων (και φιλολογιας πχ μιας και αναφερθηκε). Οταν ο μεσος ανθρωπος ακουσει μαθηματικος ή φυσικος, το μυαλο του παει αμεσως στη μεση εκπαιδευση, φροντιστηρια, ιδιαιτερα, αναμονη για διορισμο στο δημοσιο και παει λεγοντας. Ελαχιστοι θα σκεφτουν λιγο παραπερα και θα δουν τις προοπτικες ενος μεταπτυχιακου ή διδακτορικου επι του αντικειμενου (ξερω, μιλαμε για πιο κλασικες περιπτωσεις, αλλα υπαρχουν και αυτα)

Κάνεις λάθος,ο μέσος άνθρωπος(που γνωρίζει) σκέφτεται αυτά γιατί έχει αποκλείσει όλα τα προηγούμενα που είπες,εκτός εαν έχεις βύσμα γιγαντιαίων διαστάσεων.

Απο εκεί και πέρα ο μέσος άνθρωπος γενικά και πόσο μάλλον παιδιά χαίρω πολύ σκέφτεται με οτι βλέπει. Εδώ με ρωτάνε εαν ο ηλεκτρολόγος περνάει τις καλωδιώσεις στα σπίτια απο πολυτεχνείο. Δεν φταίνε τα παιδιά όμως,αυτά τους μαθαίνουν,γιατί αυτά βλέπουν,γιατί αυτά υπάρχουν για την πλειοψηφία,οπότε αυτά σκέφτονται. Τι να φαντάζονται δηλαδή οτι θα γίνουν απο ημμυ; Engineers στην TSMC της Ελλάδος ;

Δεν λεω να είμαστε μούχλες,καταθλιπτικοί,αρνητικοί ή οτιδήποτε άλλο προς θεού. Λέω να είμαστε προσγειωμένοι και συνειδητοποιημένοι και να μην προτρέχουμε.Τα πανεπιστήμια εκπαιδεύουν με εντελώς διαφορετικό σκεπτικό απο το πως προσλαμβάνουν οι εταιρίες. Εαν μπορούν να πάρουν κάποιον με λιγότερες σπουδές που θα ζητήσει λιγότερα χρήματα και θα τους κάνει την δουλειά ή ακόμα θα κάνει και παραπάνω απο όσα θα έπρεπε θα τον προτιμήσουν. Δεν πας να έχεις και 50 πτυχία και άπειρη μούρη;Δεν τους νοιάζει,έτσι λειτουργούν αυτά,και μόλις δεν σε χρειάζονται θα σε απολύσουν. Γιατί η εταιρία πάντα κοιτάει το συμφέρον της,όχι του εργαζομένου. Γιατί εαν ήταν να κοιτάει το τι ανάγκες έχει ο καθένας,θα έμπαινε μέσα.

Ειδικά οι εταιρίες που οι υπηρεσίες τους δεν βασίζονται τόσο στους ανθρώπους,έχουν μεγαλύτερη ευελιξία να το κάνουν αυτό γιατί θα βρουν εύκολα αντικαταστάτη. Όσο πιο δύσκολα σε βρίσκουν και όσο πιο σημαντικός είσαι για την δουλειά τους,τόσο στα όπα όπα θα σε έχουν. Όχι γιατί σε αγαπάνε,γιατί είσαι σημαντικός για τις δουλειές τους. Εαν ψάξουν για μαθηματικούς ξέρεις πόσοι περιμένουν με τα πτυχία στο χέρι ; Άρα πόσο δέος νομίζεις οτι θα έχουν σε ένα εργασιακό χώρο ; Προσωπικά θα τους σεβόμουν,προφανώς ως ανθρώπους,έπειτα σαν συνάδελφους και μετά σαν άνθρωπος που αγαπάει τα μαθηματικά και αναγνωρίζει την αξία της επιστήμης αυτής. Το ίδιο θα έκανε ένας manager που έχει σπουδάσει κάτι τελείως άκυρο που του έχουν μάθει να μεγιστοποιεί τα κέρδη ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ο μισός πλανήτης πλέον έχει πτυχίο φιλόλογου ή μαθηματικού.
Οι άνθρωποι εξυμνούν όσους έχουν ιδιότητα που λίγοι κατέχουν και λίγοι μπορούν να αποκτήσουν, και όμως είναι σημαντική για πολλούς.Πλέον είναι σχετικά εύκολο κάποιος να σπουδάσει ότι ώρα θέλει είτε το ένα είτε το άλλο,εφόσον οι βάσεις είναι χαμηλές.So,μην περιμένεις να σε κοιτάνε και με δέος.

Βασική ψυχολογία :P .
Η μιση Ελλαδα ναι. Ο μισος πλανητης δεν το νομιζω. Οπως και να χει ειναι καταντια για μια χωρα να χαιρει μεγαλυτερης εκτιμησης το επαγγελμα του αστυνομικου απο αυτο του καθηγητη. Όχι οτι δεν ειναι χρησιμοι και οι αστυνομικοι, αλλα οπως και να το κανουμε ειναι αλλο το επιστημονικο υποβαθρο ενος μαθηματικου ή ενος φιλολογου.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Έχω φίλο πρώην φιλόλογο και νυν αστυνομικό. Κάποτε όταν τον ρωτούσαν τι σπουδάζει ντρεπόταν να το πει γιατί όλοι θα τον κοιτούσαν με λύπη και οίκτο. Πλέον όχι απλά έχει θάρρος να λέει ότι είναι αστυφύλακας αλλά το υπερηφανεύεται και από πάνω. Και μάλιστα αυτός ο φίλος μου ήταν αριστούχος.Η χώρα του παραλογισμού είναι. Να ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι φιλόλογος και να καμαρώνεις που είσαι αστυφύλακας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τα περισσότερα από αυτά που γράφονται εδώ μέσα αδυνατώ πραγματικά να τα καταλάβω. Δηλαδή, ένα άτομο που τελειώνει την Χ σχολή γιατί να ντρέπεται να πει πιο έξω ότι έχει αποφοιτήσει από εκεί. Γιατί, π.χ. ο παραπάνω φιλόλογος να ντρέπεται να πει ότι είναι φιλόλογος; Γιατί, γενικά, αν σε ένα άτομο άρεσε το αντικείμενό του, να ντρέπεται να μιλήσει προς τα έξω για αυτό; Δεν έχει μία ζέση να πει με τι ασχολήθηκε, τι σπούδασε, τι όνειρα έχει;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Τα περισσότερα από αυτά που γράφονται εδώ μέσα αδυνατώ πραγματικά να τα καταλάβω. Δηλαδή, ένα άτομο που τελειώνει την Χ σχολή γιατί να ντρέπεται να πει πιο έξω ότι έχει αποφοιτήσει από εκεί. Γιατί, π.χ. ο παραπάνω φιλόλογος να ντρέπεται να πει ότι είναι φιλόλογος; Γιατί, γενικά, αν σε ένα άτομο άρεσε το αντικείμενό του, να ντρέπεται να μιλήσει προς τα έξω για αυτό; Δεν έχει μία ζέση να πει με τι ασχολήθηκε, τι σπούδασε, τι όνειρα έχει;
Εγώ τώρα σου λέω τι μου είπε ο φιλος μου που είναι και αριστούχος ετσι; είχε περάσει στη φιλολογία με 18.000+++ και έχοντας περάσει από πολλές απογοητεύσεις βλέποντας παιδιά του 9 και του 10 να περνάνε στις φιλοσοφικές και να θέλουν να λέγονται και συνάδελφοι του δεν άντεξε άλλο και αποφάσισε να αλλάξει επαγγελματική καριέρα και καλά έκανε κατ'εμέ. Εγώ μπορώ να τον καταλάβω πάντως. Έχει απαξιωθεί τόσο το αντικείμενο που πραγματικά ντρέπεσαι να λες ότι είσαι φιλόλογος. Σε κοιτάνε όλοι με λύπη.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εγώ τώρα σου λέω τι μου είπε ο φιλος μου που είναι και αριστούχος ετσι; είχε περάσει στη φιλολογία με 18.000+++ και έχοντας περάσει από πολλές απογοητεύσεις βλέποντας παιδιά του 9 και του 10 να περνάνε στις φιλοσοφικές και να θέλουν να λέγονται και συνάδελφοι του δεν άντεξε άλλο και αποφάσισε να αλλάξει επαγγελματική καριέρα και καλά έκανε κατ'εμέ. Εγώ μπορώ να τον καταλάβω πάντως. Έχει απαξιωθεί τόσο το αντικείμενο που πραγματικά ντρέπεσαι να λες ότι είσαι φιλόλογος. Σε κοιτάνε όλοι με λύπη.
Δεν πειραζει. Ειναι στην αστυνομια τωρα και πουλαει μουρη. :teasing: :crazy:
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
Εγώ τώρα σου λέω τι μου είπε ο φιλος μου που είναι και αριστούχος ετσι; είχε περάσει στη φιλολογία με 18.000+++ και έχοντας περάσει από πολλές απογοητεύσεις βλέποντας παιδιά του 9 και του 10 να περνάνε στις φιλοσοφικές και να θέλουν να λέγονται και συνάδελφοι του δεν άντεξε άλλο και αποφάσισε να αλλάξει επαγγελματική καριέρα και καλά έκανε κατ'εμέ. Εγώ μπορώ να τον καταλάβω πάντως. Έχει απαξιωθεί τόσο το αντικείμενο που πραγματικά ντρέπεσαι να λες ότι είσαι φιλόλογος. Σε κοιτάνε όλοι με λύπη.
Αν πραγματικά του άρεσε το αντικείμενο, δεν θα τον ενδιέφερε με πόσα μόρια εισάγονται οι υπόλοιποι συνυποψήφιοι στο ίδιο τμήμα. Αν ντρέπεσαι έστω και λίγο για αυτό που σπουδάζεις, σημαίνει ότι δεν είσαι άξιος να το υπηρετήσεις (το β'ενικό καταχρηστικό).
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ τώρα σου λέω τι μου είπε ο φιλος μου που είναι και αριστούχος ετσι; είχε περάσει στη φιλολογία με 18.000+++ και έχοντας περάσει από πολλές απογοητεύσεις βλέποντας παιδιά του 9 και του 10 να περνάνε στις φιλοσοφικές και να θέλουν να λέγονται και συνάδελφοι του δεν άντεξε άλλο και αποφάσισε να αλλάξει επαγγελματική καριέρα και καλά έκανε κατ'εμέ. Εγώ μπορώ να τον καταλάβω πάντως. Έχει απαξιωθεί τόσο το αντικείμενο που πραγματικά ντρέπεσαι να λες ότι είσαι φιλόλογος. Σε κοιτάνε όλοι με λύπη.

Μπορεί απλά να μην του άρεσε τόσο το αντικείμενο που τελικά επέλεξε ή να συνέβησαν και άλλα πράγματα, αλλά δε νομίζω ότι αν πραγματικά αγαπάς το αντικείμενο που σπουδάζεις σε ενδιαφέρει τι κάνουν άλλα άτομα. Και για να βρεις και να σπουδάσεις αυτό που αγαπάς πρέπει να υπάρχει ένας οργανωμένος σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός που να υποστηρίζει τα παιδιά σε αυτές τους τις αναζητήσεις, αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αν πραγματικά του άρεσε το αντικείμενο, δεν θα τον ενδιέφερε με πόσα μόρια εισάγονται οι υπόλοιποι συνυποψήφιοι στο ίδιο τμήμα. Αν ντρέπεσαι έστω και λίγο για αυτό που σπουδάζεις, σημαίνει ότι δεν είσαι άξιος να το υπηρετήσεις (το β'ενικό καταχρηστικό).
Εσυ θεωρείς ότι οι περισσότεροι (πλην όσων έχουν έτοιμα δικηγορικά γραφεία από γονείς και γνωστούς) δηλώνουν νομικη επειδή τη γουστάρουν πραγματικά ή επειδή απλά βλέπουν τις βαθμολογίες και πιστεύουν ότι θα πουλάνε μούρη; Εγώ πάντως πιστεύω το δεύτερο ακράδαντα. Σαν αντικείμενο δε συγκρίνεται αυτό της νομικής με τη φιλολογία. Πολυ πιο ωραίο της φιλολογίας εξού και οι καλύτερες βαθμολογίες που είχαν κάποτε σε σχέση με τη νομική (πριν το 2000). Τότε και οι δύο σχολες ήταν στα πάνω τους βέβαια, παλιές καλές εποχές.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εσυ θεωρείς ότι οι περισσότεροι (πλην όσων έχουν έτοιμα δικηγορικά γραφεία από γονείς και γνωστούς) δηλώνουν νομικη επειδή τη γουστάρουν πραγματικά ή επειδή απλά βλέπουν τις βαθμολογίες και πιστεύουν ότι θα πουλάνε μούρη; Εγώ πάντως πιστεύω το δεύτερο ακράδαντα. Σαν αντικείμενο δε συγκρίνεται αυτό της νομικής με τη φιλολογία. Πολυ πιο ωραίο της φιλολογίας εξού και οι καλύτερες βαθμολογίες που είχαν κάποτε σε σχέση με τη νομική (πριν το 2000). Τότε και οι δύο σχολες ήταν στα πάνω τους βέβαια, παλιές καλές εποχές.

Δεν υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα αντικείμενα, είναι ζήτημα προτίμησης. Το αν πολλά άτομα επιλέγουν μία σχολή για το οποίο υποτιθέμενο κοινωνικό στάτους δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση το ότι ένα άτομο που αγαπά το αντικείμενο σπουδών του δε θα επηρεαστεί στην προσωπική του εξέλιξη από άσχετους παράγοντες - όπως π.χ. οι βαθμοί άλλων εισαχθέντων.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
Εσυ θεωρείς ότι οι περισσότεροι (πλην όσων έχουν έτοιμα δικηγορικά γραφεία από γονείς και γνωστούς) δηλώνουν νομικη επειδή τη γουστάρουν πραγματικά ή επειδή απλά βλέπουν τις βαθμολογίες και πιστεύουν ότι θα πουλάνε μούρη; Εγώ πάντως πιστεύω το δεύτερο ακράδαντα. Σαν αντικείμενο δε συγκρίνεται αυτό της νομικής με τη φιλολογία. Πολυ πιο ωραίο της φιλολογίας εξού και οι καλύτερες βαθμολογίες που είχαν κάποτε σε σχέση με τη νομική (πριν το 2000). Τότε και οι δύο σχολες ήταν στα πάνω τους βέβαια, παλιές καλές εποχές.
Επειδή γνωρίζω πολλούς φοιτητές Νομικής, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι τα κυριότερα κριτήρια προτίμησης της σχολής είναι η συγκέντρωση υψηλής βαθμολογίας στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, η επιθυμία απόκτησης γοήτρου και ενδεχομένως ένα οικογενειακό περιβάλλον που ασχολείται με τον κλάδο. Μόνο δύο άτομα γνωρίζω που αρέσκονται πραγματικά στο αντικείμενο και από αυτά το ένα μελετά συστηματικά το αντικείμενο (εκτός από τις υποχρεώσεις για τη σχολή).
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,759 μηνύματα.
βλεπω και τους μηχανικους που σκιζονται στη δουλεια.ειδικα οι πολιτικοι μηχανικοι δεν προλαβαινουν απο τις δουλειες.τελικα η καλυτερη δουλεια ειναι να γινεις βολευτης ε συγγνωμη βουλευτης σιγουρο οχταχιλιαρο και αστους αλλους να κουρευονται
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγώ τώρα σου λέω τι μου είπε ο φιλος μου που είναι και αριστούχος ετσι; είχε περάσει στη φιλολογία με 18.000+++ και έχοντας περάσει από πολλές απογοητεύσεις βλέποντας παιδιά του 9 και του 10 να περνάνε στις φιλοσοφικές και να θέλουν να λέγονται και συνάδελφοι του δεν άντεξε άλλο και αποφάσισε να αλλάξει επαγγελματική καριέρα και καλά έκανε κατ'εμέ. Εγώ μπορώ να τον καταλάβω πάντως. Έχει απαξιωθεί τόσο το αντικείμενο που πραγματικά ντρέπεσαι να λες ότι είσαι φιλόλογος. Σε κοιτάνε όλοι με λύπη.
Άκου καταλαβαίνω απόλυτα τι θες να πεις και δεν τα θεωρώ καν υπερβολές, ωστόσο θα σου πω και την άλλη όψη, δλδ εγώ αρκετά παλιότερα - Νομική και τα τελευταία χρόνια στην οικογένειά μου επίσης είχα άτομα που έδιναν πανελλήνιες, η πρώτη Ιατρική και η δεύτερη Νομική - φέτος και οι δύο πέρασαν και για να μην κοροϊδευόμαστε κανείς μας δεν πέρασε χωρίς βοήθεια, ε καθόλου δεν απαξιώναμε τους συγκεκριμένους καθηγητές, φιλόλογο, φυσικο-χημικό, βιολόγο που πληρώνονταν τα ιδαίτερά τους και δούλευαν κάτι 10ωρα αλλά ήταν καταξιωμένοι... ωστόσο κανείς από εμάς δεν θα ήθελε να ακολουθήσει τέτοιο δρόμο και για τους λόγους, μεταξύ άλλων και αυτούς που ανέφερες, επίσης αυτή η τραγωδία και απαξία να περνάς με 6.000 μαθηματικό, 8.000 φιλολογία - αν είναι δυνατόν, μα εγώ ξέρω περισσότερα από αυτούς που είχα 18.000 συν για να περάσω Νομική, έλεος δλδ, μία λύση θα ήταν όριο τουλάχιστον 10 για εισαγωγή σε όλες τις σχολές και δραστική περικοπή ή συγχώνευση κάποιων σχολών που έχουν ακατανόητο λόγο ύπαρξης!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top