Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ναι δεν τους συμπαθεί ο κόσμος αλλά οφείλει από δω και πέρα να το κάνει. Οι καλύτεροι μαθητές του πρώτου και του τέταρτου πεδίου εκεί στρέφονται τα τελευταία χρόνια. Δεν πάνε να γίνουν ούτε φιλόλογοι ούτε οικονομολόγοι ούτε πληροφορικαριοι. Ας το λάβει υπόψη του και αυτό ο κοσμακις. Τώρα το ότι υπάρχουν παλιοί βηταδες και ειδικοι φρουροι που χαλάνε το όνομα, αυτό ναι είναι σαφές. Κακοί όμως παντού υπάρχουν. Θες δικηγόροι θες γιατροί θες δάσκαλοι.


Δεν νομίζω οτι έχει σχέση το ποσο συμπαθείς κάποιον με το ποσο καλοι μαθήμες είναι.
Δεν σκέφτεται κανεις ααα στουρναρια* είναι ας τους αντιπαθώ.








*Προφναως η λεξη χρησιμοποιείται χιουμοριστικά.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι έχει σχέση το ποσο συμπαθείς κάποιον με το ποσο καλοι μαθήμες είναι.
Δεν σκέφτεται κανεις ααα στουρναρια* είναι ας τους αντιπαθώ.








*Προφναως η λεξη χρησιμοποιείται χιουμοριστικά.
Δε λεω αυτο. Δε με καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Ότι στις μέρες μας ακόμα και οι άριστοι μαθητές είναι εγκλωβισμένοι. Οι επιλογές τους είναι πολύ συγκεκριμένες μιας και υπάρχει ανεργια παντού και προφανώς δε θέλουν και αυτοί να πάνε τα μόρια και οι κόποι τους χαμένοι. Γι αυτό και επιλέγουν στρατιωτικές σχολές και σώματα ασφαλείας, γιατί ξέρουν ότι βγαίνοντας από κει θα χουν τουλάχιστον ένα πιάτο να φάνε. Και σιγα τα λεφτα στο κατω κατω. Υπό κατοχή ζούμε. Τώρα το ότι υπάρχουν άτομα που την αντιπαθούν αυτοί θα ναι ειτε αναρχικοί είτε απλά θα τους έκοψαν πρόστιμο για παράβαση και θα χουν αποκτήσει κάποιο μίσος. Αν δεν υπήρχε αστυνομια να δω πως θα ήμασταν όμως...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Λένω μαα συμφωνώ απόλυτα , αλλα
αυτη τη στιγμή σχολιάζουμε το κατα ποσο έχει κύρος ενας αστυφύλακας κατα την κοινή γνώμη.

Όπως κάναμε για ενα σωρο επαγγέλματα.
Γενικά αυτος ειναι ο τίτλος του θέματος.
Δεν νομίζω άνθρωποι που διαβάζουν το φόρουμ να σκεφτούν "αχ μωρέ πρέπει να γινω μονο γιατρός και μηχανικος αλλιως δεν θα συμπαθούν."
Συζήτηση ειναι και τίποτα αλλο.
Ισα ισα σε ολα τα θέματα ολοι προτινουμε τα ενστολα σε κάποιον που το θετει στις επιλογές του.
Δεν εχω δει κανεναν να αποτρεπει κάποιον αυτές τις σχολες.
Ο τίτλος δεν ειναι σχολες με αποκατάσταση αλλα μουρατες σχολες.

@lendário τοσοι και τοσοι το κάνουν πλεον, να γινονται ενστολοι για αποκατάσταση.
Βέβαια αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην αστυνομια αλλα anyway.
Δηλαδη δεν εχω παρατηρήσει αρνητική σταση απέναντι σε πυροσβέστες, στρατιωτικούς , λιμενικους κτλ
Καταλαβαίνω παντως απόλυτα τι εννοείς .
Επίσης για κάποιον με κακό οικογενειακό περιβάλλον ειναι η καλύτερη λύση.
Βασικα ειναι ο μονος τρόπος να γλυτώσεις άμεσα.
Εγω ειχα μια καλη φίλη , με γονεις ο.τι να ναι που πήγε λιμενικό γιατί πραγματικα χρειάζονταν αμεση ανεξαρτητοποίηση.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
@Λένω μαα συμφωνώ απόλυτα , αλλα
αυτη τη στιγμή σχολιάζουμε το κατα ποσο έχει κύρος ενας αστυφύλακας κατα την κοινή γνώμη.

Όπως κάναμε για ενα σωρο επαγγέλματα.
Γενικά αυτος ειναι ο τίτλος του θέματος.
Δεν νομίζω άνθρωποι που διαβάζουν το φόρουμ να σκεφτούν "αχ μωρέ πρέπει να γινω μονο γιατρός και μηχανικος αλλιως δεν θα συμπαθούν."
Συζήτηση ειναι και τίποτα αλλο.
Ισα ισα σε ολα τα θέματα ολοι προτινουμε τα ενστολα σε κάποιον που το θετει στις επιλογές του.
Δεν εχω δει κανεναν να αποτρεπει κάποιον αυτές τις σχολες.
Ο τίτλος δεν ειναι σχολες με αποκατάσταση αλλα μουρατες σχολες.

@lendário τοσοι και τοσοι το κάνουν πλεον, να γινονται ενστολοι για αποκατάσταση.
Βέβαια αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην αστυνομια αλλα anyway.
Δηλαδη δεν εχω παρατηρήσει αρνητική σταση απέναντι σε πυροσβέστες, στρατιωτικούς , λιμενικους κτλ
Καταλαβαίνω παντως απόλυτα τι εννοείς .
Επίσης για κάποιον με κακό οικογενειακό περιβάλλον ειναι η καλύτερη λύση.
Βασικα ειναι ο μονος τρόπος να γλυτώσεις άμεσα.
Εγω ειχα μια καλη φίλη , με γονεις ο.τι να ναι που πήγε λιμενικό γιατί πραγματικα χρειάζονταν αμεση ανεξαρτητοποίηση.
Ίσως δεν κρατάνε αρνητική στάση απέναντι σε αυτές τις κατηγορίες ενστόλων που αναφέρεις επειδή δεν έχουν τόσο πολυ παρε-δωσε με τους πολίτες. Ο αστυνομικός κακά τα ψέματα έχει αδιάλειπτη τριβή με τους πολίτες. Ό,τι και να συμβεί την αστυνομια θα φωνάξεις. Επόμενο είναι να δημιουργούνται και εντάσεις. Η προσφορά του όμως ίσως και να ναι μεγαλύτερη από οποιαδήποτε άλλη ενστολη Υπηρεσία. Είναι πάντα στην πρώτη γραμμή. Αυτό δεν θέλουν να το παραδεχτούν πολλοί. Άσε που πιστεύω ότι το αναγνωρίζουν και το αποδέχονται όλοι κατά βάθος αυτό. Το κύρος είναι σχετικό. Και οι δάσκαλοι που περνάνε πλέον με 10 έχουν χάσει κάθε αίγλη. Το ίδιο και οι καθηγητές. Το ίδιο και οι μηχανικοί. Ανάλογα με την εποχή διαφοροποιείται και αυτό. Αν με ρωτάς ποιες σχολες θα πρέπει να απαιτούν πολλά μόρια θα σ πω ιατρικές νομικές καθηγητικές και Πολυτεχνικες υπό φυσιολογικές συνθήκες σε ένα πολιτισμένο κράτος. Δε συμβαίνει γιατί προφανώς κάτι κάνουμε λάθος.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Νομίζω ότι ως συνειδητός άνθρωπος έχω την υποχρέωση να αναφέρω τα ακόλουθα για να ελαττώσω το φαινόμενο σκοταδισμού και κινδυνολογίας που επικρατεί στη ζωή, και στις κοινωνίες μας.


Καταρχάς πρέπει να καταλάβουμε αργά ή γρήγορα ότι μια ζωή έχουμε και δυστυχώς παρατηρώ ότι την σπαταλάμε άδικα. Δεν έχει σημασία αν κάποιος θα γίνει γιατρός, δικηγόρος, γεωπόνος ή φιλόλογος ή ό,τι άλλο επάγγελμα υπάρχει. Ως άνθρωποι έχουμε την υποχρέωση να σκεφτόμαστε και να ασχοληθούμε με αυτό που θέλουμε πραγματικά χωρίς να επηρεαζόμαστε από τρίτους σε ένα ανώνυμο website ή από το κάθε άτομο. Είτε είναι η ιατρική, η νομική ή με τις ιχθυοκαλλιέργειες. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να σου πει μην γίνεις κάτι μόνο και μόνο επειδή δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση και επειδή θεωρείται ανώτερο επάγγελμα.

Αν θέλετε να γίνεται αστυνομικοί επειδή το θέλετε πραγματικά μην ακούτε κανέναν, ακολουθήστε την καρδιά σας, αν θέλετε να γίνετε γιατροί, διπλωμάτες, οικονομολόγοι, διεθνολόγοι ( if you got the reference :kitty:) δεν σας εμποδίζει κανένας πρωτίστως τρίτα άτομα από ένα ανώνυμο website που βλέπουν τα πράγματα με βάση τα λεγόμενα της ελληνικής κοινωνίας.

Πρέπει να το πω, οι περισσότεροι νομίζουν ότι πάνε αντίθετα με το ρεύμα, ότι δεν είναι σαν την γνωστή ελληνική κοινωνία, όμως κατά εμένα είναι σε χειρότερο επίπεδο, επιδιώκουν να προωθήσουν τις δικές τους ουτοπικές ιδέες στα μυαλά των παιδιών και νομίζοντας ότι κάνουν το καλύτερο για όλους ενθαρρύνοντας να μετατρέψουν ανθρώπους με βάση το τι χρειάζεται η κοινωνία για να γίνει καλύτερη. Η Ελλάδα δεν τα πάει καλά στο γεωργικό κομμάτι; Ας πουμε τα παιδιά να γίνουν αγρότες και γεωπόνοι που θα βοηθούν τους αγρότες για να αναπτυχθεί η οικονομία. Η Ελλάδα δεν εκμεταλλεύεται το ορυκτό πλούτο; ας βγάλουμε γεωλόγους και πάει λέγοντας.

Μπορεί να ακουστεί λίγο παράλογο όμως πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει αυτό που λέτε μούρη πουθενά, ξέρω σας χαλάω τα όνειρα, αν γίνει ένα παραπάνω άτομο γιατρός, δικηγόρος, αστυνομικός κτλ δεν θα καταστραφεί ο κόσμος αλλά το αντίθετο θα βελτιωθεί αν είναι αυτό που θέλει πραγματικά. Ας πείτε για brainwash ( another reference) και ότι θέλετε αν δεν κάνουμε αυτό που θέλουμε πραγματικά θα καταλήξουμε ξερή άνθρωποι με ξερή γνώση, όλοι είμαστε ένας κρίκος μιας αλυσίδας που συνεχώς επεκτείνεται και πρέπει να δημιουργήσουμε μια δυνατή αλυσίδα όντας δυνατή κρίκοι, μην ακούτε τους χαλασμένους, άδιους και ξεθοριασμένους κρίκους (δηλαδή χωρίς όνειρα), δεν θα σας βοηθήσουν πουθενά.

Ο κόσμος δεν έχει ανάγκη από σίγουρη δουλειά αλλά από ανθρώπους με πάθος και αγάπη για το επάγγελμα που αγαπούν!

Αυτά από εμένα let the fire rain :jester::popcorn::angel::kitty::kitty:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βρε παιδιά δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό το θέμα ακόμα και σαν τίτλος είναι επιεικώς γελοίο;
Τι κάθεστε και τρώγεστε άνευ λόγου και αιτίας;
΄Εκαστος εφ΄ω ετάχθη!
Σπουδάστε αυτό που ποθεί η καρδούλα σας!
Μόνο έτσι θα διαπρέψετε στην επιστήμη σας, μόνο έτσι θ΄αντέξετε ο,τι χρειαστεί μέχρι να φτάσετε στο σημείο που θέλετε και μόνο έτσι θα γίνετε ευτυχισμένοι!
Δεν μπορείτε να προκόψετε σε κάτι που επιλέξατε για άλλους λόγους!
Κάτι θα κλωτσάει πάντα μέσα σας και θα σας πηγαίνει πίσω αντί για μπροστά!
Δεν χρειάζεται να είστε μουράτοι για τους άλλους!
Είναι υπεραρκετό, ουσιώδες και ανακουφιστικό να είστε μουράτοι για τον εαυτό σας!
Δυστυχώς τώρα διάβασα αυτό το σχόλιο, πιστεύω ότι μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο σε αυτό το thread!
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:hmm:Προσωπικά δεν θεωρώ αυτά τα επαγγέλματα/σχολές μουράτα (πάντα είσαι δούλος του κράτους, πάντα υπακούς σε εντολές) παρολαυτά στην μετα-κρίσης εποχή, χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης από τη νέα γενιά και από άτομα που δεν εργάζονται εκεί πχ κοπέλες.
Το ίδιο και όσοι αποφοιτούν από αυτά, δεν έχω γνωρίσει αστυνομικό/εποπ χωρίς τουπέ στρατηγού, με εξαίρεση ίσως τους βαθμοφόρους, χωρίς να έχουν κάποιο ιδιαίτερο skill :hmm:
Θα κάνεις στρατό ως ιατρό για αυτό θα καταλάβεις από πρώτο χέρι πόσο μουράτη είναι η ιατρική ακόμα και στους ένστολoυς :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Λένω μαα συμφωνώ απόλυτα , αλλα
αυτη τη στιγμή σχολιάζουμε το κατα ποσο έχει κύρος ενας αστυφύλακας κατα την κοινή γνώμη.
Όπως κάναμε για ενα σωρο επαγγέλματα.
Γενικά αυτος ειναι ο τίτλος του θέματος.
Δεν νομίζω άνθρωποι που διαβάζουν το φόρουμ να σκεφτούν "αχ μωρέ πρέπει να γινω μονο γιατρός και μηχανικος αλλιως δεν θα συμπαθούν."
Συζήτηση ειναι και τίποτα αλλο.
Ισα ισα σε ολα τα θέματα ολοι προτινουμε τα ενστολα σε κάποιον που το θετει στις επιλογές του.
Δεν εχω δει κανεναν να αποτρεπει κάποιον αυτές τις σχολες.
Ο τίτλος δεν ειναι σχολες με αποκατάσταση αλλα μουρατες σχολες.

Η απάντηση καλή μου δεν ήταν προσωπικά για σένα αλλά για όλους!
Η αλήθεια είναι ότι όταν διάβασα τσακωμούς επειδή οι γιατροί δεν δέχονται αντίλογο, κάτι για κόμπλεξ, κάτι για απαξίωση των εκπαιδευτικών μετά απ΄ο,τι είδα μεταφέρθηκε το θέμα στους αστυνομικούς και άρχισα να διαβάζω διαγώνια!
Είμαι και κουρασμένη και η κούραση φέρνει υπερφόρτιση η οποία πολλές φορές οδηγεί στην έκρηξη!
Ο "μουράτος" είναι αυτός που αρέσκεται να επιδεικνύεται κατά συνέπεια οι "μουράτες" Σχολές είναι αυτές που δίνουν στους φοιτητές τους, το δικαίωμα να επιδεικνύονται.
Και τι είναι αυτό που τους κάνει να επιδεικνύονται; Η μετά την αποφοίτησή τους, θεμελίωση του κοινωνικού τους status με μια "μουράτη" δουλειά!
Οι "μουράτες" Σχολές λοιπόν είναι Σχολές με "μουράτη" αποκατάσταση!
Την εποχή των ΄60 που όλη η Ελλάδα ήταν ένα εργοτάξιο ποιες ήταν οι "μουράτες" Σχολές; Η Αρχιτεκτονική, η Πολιτικών Μηχανικών, η Τοπογράφων Μηχανικών κτλ
Την εποχή της ψηφιακής επανάστασης ποιες ήταν οι "μουράτες" Σχολές; Η Μηχανικών Υπολογιστών,
η Πληροφορικής, η Αυτοματισμού κτλ
Οι γιατροί ασφαλώς είναι παντός καιρού και πάσης εποχής καθώς η υγεία είναι πάνω απ΄όλα και τους έχουμε ανάγκη και τους προσκυνάμε! Να τους το δώσουμε αυτό! ΄Ομως λίγο πιο χαμηλά τη μύτη παιδιά! Η έπαρση δεν έκανε ποτέ καλό σε κανένα! Αξίζετε και το ξέρουμε όπως το ξέρετε κι εσείς αλλά κατεβείτε λίγο στον κόσμο μας, δεν αισθάνεστε μοναξιά εκεί πάνω μόνοι σας;
Και ερχόμαστε στη σημερινή μίζερη εποχή μας που όταν ο άλλος βρει μια δουλίτσα με τον βασικό μισθό αισθάνεται πασάς στα Γιάννενα!
Ποιες είναι λοιπόν οι σημερινές "μουράτες" Σχολές; Είναι οι Σχολές που μετά την αποφοίτηση, δίνουν δουλειά!
Χέστηκε ο Αστυφύλακας αν τον βλέπουν κάποιοι λίγοι με κατάλοιπα από το παρελθόν, με λοξό μάτι!
Αν τους δίνονταν η ευκαιρία, με περισσή ευτυχία θα δέχονταν να έπαιρναν τη θέση του!
΄Εχει τον σταθερό μισθό του κάθε μήνα; Τον έχει! Μπορεί να νοικιάσει ένα σπίτι και να έχει το ψυγείο του γεμάτο; Μπορεί! Μπορεί να δημιουργήσει οικογένεια με μια γυναίκα που θα δουλεύει κι αυτή; Μπορεί! Μπορεί ένα βράδυ να το ρίξει έξω βρε αδερφέ σαν άνθρωπος; Μπορεί!
(όπου Αστυφύλακας, βάλτε οποιονδήποτε έχει εύκολη πρόσβαση στην εργασία τη σημερινή εποχή).
Αυτά από μένα!
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η απάντηση καλή μου δεν ήταν προσωπικά για σένα αλλά για όλους!
Η αλήθεια είναι ότι όταν διάβασα τσακωμούς επειδή οι γιατροί δεν δέχονται αντίλογο, κάτι για κόμπλεξ, κάτι για απαξίωση των εκπαιδευτικών μετά απ΄ο,τι είδα μεταφέρθηκε το θέμα στους αστυνομικούς και άρχισα να διαβάζω διαγώνια!
Είμαι και κουρασμένη και η κούραση φέρνει υπερφόρτιση η οποία πολλές φορές οδηγεί στην έκρηξη!
Ο "μουράτος" είναι αυτός που αρέσκεται να επιδεικνύεται κατά συνέπεια οι "μουράτες" Σχολές είναι αυτές που δίνουν στους φοιτητές τους, το δικαίωμα να επιδεικνύονται.
Και τι είναι αυτό που τους κάνει να επιδεικνύονται; Η μετά την αποφοίτησή τους, θεμελίωση του κοινωνικού τους status με μια "μουράτη" δουλειά!
Οι "μουράτες" Σχολές λοιπόν είναι Σχολές με "μουράτη" αποκατάσταση!
Την εποχή των ΄60 που όλη η Ελλάδα ήταν ένα εργοτάξιο ποιες ήταν οι "μουράτες" Σχολές; Η Αρχιτεκτονική, η Πολιτικών Μηχανικών, η Τοπογράφων Μηχανικών κτλ
Την εποχή της ψηφιακής επανάστασης ποιες ήταν οι "μουράτες" Σχολές; Η Μηχανικών Υπολογιστών,
η Πληροφορικής, η Αυτοματισμού κτλ
Οι γιατροί ασφαλώς είναι παντός καιρού και πάσης εποχής καθώς η υγεία είναι πάνω απ΄όλα και τους έχουμε ανάγκη και τους προσκυνάμε! Να τους το δώσουμε αυτό! ΄Ομως λίγο πιο χαμηλά τη μύτη παιδιά! Η έπαρση δεν έκανε ποτέ καλό σε κανένα! Αξίζετε και το ξέρουμε όπως το ξέρετε κι εσείς αλλά κατεβείτε λίγο στον κόσμο μας, δεν αισθάνεστε μοναξιά εκεί πάνω μόνοι σας;
Και ερχόμαστε στη σημερινή μίζερη εποχή μας που όταν ο άλλος βρει μια δουλίτσα με τον βασικό μισθό αισθάνεται πασάς στα Γιάννενα!
Ποιες είναι λοιπόν οι σημερινές "μουράτες" Σχολές; Είναι οι Σχολές που μετά την αποφοίτηση, δίνουν δουλειά!
Χέστηκε ο Αστυφύλακας αν τον βλέπουν κάποιοι λίγοι με κατάλοιπα από το παρελθόν, με λοξό μάτι!
Αν τους δίνονταν η ευκαιρία, με περισσή ευτυχία θα δέχονταν να έπαιρναν τη θέση του!
΄Εχει τον σταθερό μισθό του κάθε μήνα; Τον έχει! Μπορεί να νοικιάσει ένα σπίτι και να έχει το ψυγείο του γεμάτο; Μπορεί! Μπορεί να δημιουργήσει οικογένεια με μια γυναίκα που θα δουλεύει κι αυτή; Μπορεί! Μπορεί ένα βράδυ να το ρίξει έξω βρε αδερφέ σαν άνθρωπος; Μπορεί!
(όπου Αστυφύλακας, βάλτε οποιονδήποτε έχει εύκολη πρόσβαση στην εργασία τη σημερινή εποχή).
Αυτά από μένα!

Το ολο θέμα ειναι γελοίο και δείχνει την μεταφερόμενη βλάχονοοτροπια του παρελθόντος από τις παλαιότερες στις νεότερες γενιές. Καμία πρόοδος, καθένας προσπαθεί να ρίξει λάσπη στον αλλον για να φανει ανώτερος. Τραγικό απλα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ολο θέμα ειναι γελοίο και δείχνει την μεταφερόμενη βλάχονοοτροπια του παρελθόντος από τις παλαιότερες στις νεότερες γενιές. Καμία πρόοδος, καθένας προσπαθεί να ρίξει λάσπη στον αλλον για να φανει ανώτερος. Τραγικό απλα.

Είπα κάτι που σε ενόχλησε;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ολο θέμα ειναι απλα βλακώδες. Πουθενα στον κόσμο δεν υπάρχει τέτοια νοοτροπία να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, και δη από νεους ανθρώπους.

΄Αρα συμφωνούμε!
Νόμιζα ότι σε πείραξε κάτι από αυτά που έγραψα!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγω αναφερθηκα στους μονιμους καθηγητες και δασκαλους του Δημοσιου. Οχι σε αναπληρωτες ή ωρομίσθιους.
Γιατι δεν ακολουθω τον ιδιο δρομο; Γιατι πολυ απλα πλεον δε διοριζεσαι ουτε το 2100. Ξερεις ποσοι θα θελαν να ναι καθηγητες ή δασκαλοι μονιμοι σε δημοσια σχολεια; Απειροι.

Η Κεραμέως πάντως ανακοίνωσε μόνιμους διορισμούς στον χώρο της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης καθώς και διαδικασία πρόσληψης όλων των αναπληρωτών εκπαιδευτικών.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Οι όντως "μουρατες" σχολές είναι οι Ιατρικές, οι Νομικές και όλες του ΕΜΠ. Δηλαδή είχα ακούσει παιδί που το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να μπει Πολυτεχνείο. Τελικά πέρασε Εφαρμοσμένα Μαθηματικά 😂😂😂.

Όσον αφορά τις Ιατρικές και τις Νομικές, αυτές οι 2 σχολές έχουν διαχρονικό "κύρος" και όλοι νομίζουν ότι με το που πάρεις ένα από τα πτυχία αυτά πώς θα σε ζητάνε να εργαστείς, όχι να ζητάς εσύ εργασία χαχαχα.

Όπως είχε πει και ο Διονύσης στον Μάρκο στην σειρά Ευτυχισμένοι μαζί: « Να σπουδάσεις ο,τι θες εσύ παιδί μου. Ιατρική ή Νομική »
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Οι όντως "μουρατες" σχολές είναι οι Ιατρικές, οι Νομικές και όλες του ΕΜΠ. Δηλαδή είχα ακούσει παιδί που το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να μπει Πολυτεχνείο. Τελικά πέρασε Εφαρμοσμένα Μαθηματικά 😂😂😂.

Όσον αφορά τις Ιατρικές και τις Νομικές, αυτές οι 2 σχολές έχουν διαχρονικό "κύρος" και όλοι νομίζουν ότι με το που πάρεις ένα από τα πτυχία αυτά πώς θα σε ζητάνε να εργαστείς, όχι να ζητάς εσύ εργασία χαχαχα.

Όπως είχε πει και ο Διονύσης στον Μάρκο στην σειρά Ευτυχισμένοι μαζί: « Να σπουδάσεις ο,τι θες εσύ παιδί μου. Ιατρική ή Νομική »
μεταξυ ιατρικης και εμπ παντως ασυζητητι παλι η ιατρικη ειναι πρωτη μουρη.οχι και ολες οι σχολες του εμπ.τοπογραφοι στο εμπ σιγα το κυρος
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ιατρικές και Νομικές
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Εγώ πάντως βλέπω ότι όλοι αυτά θέλουν. Κοιτούσα χθες τους πίνακες και παίζει να είναι πάνω από 2.500 οι υποψήφιοι της αστυνομίας. 1.700 οι ενδιαφερόμενοι της πυροσβεστικής. Τρελή ζήτηση μιλάμε. Και αυτοί είναι μόνο οι επιτυχόντες στα αθλήματα, ψυχομετρικά κλπ. Στην πραγματικότητα οι ενδιαφερόμενοι είναι πολύ πολύ περισσότεροι. Δεν είναι τυχαίο που ποσά παιδιά τελείωσαν Πανεπιστήμια και τώρα προσπαθούν με νύχια και με δόντια να μπουν σε αυτά τα δύο σώματα.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Δεν εχεις και αδικο. Εδω πλεον ντρεπεσαι να πεις οτι εισαι φιλολογος ή μαθηματικος και καμαρωνεις που εισαι αστυνομικος και πυροσβεστης. :crazy:
Σωστό και αυτο. Ξερω πατέρα που οταν ο γιος του πέρασε φιλόλογος πριν πολλά χρονια ουτε συγχαρητήρια δεν του είπε και όταν μετα απο χρόνια ο γιος του τελειωσε, έδωσε πανελλαδικές και μπήκε αξιωματικών αστυνομίας κοκορευοταν σε όλη τη γειτονιά...
Ελλάς το μεγαλείο σου!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top