Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ο λόγος που δεν γίνεται αξιολόγηση είναι απλός: σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να μπουν δείκτες αποδοτικότητας που θα συνδέονται με κάποια "ποινή" από μείωση μισθού, προσωρινή παύση ή και οριστική παύση καθηκόντων. Σκεφτείτε ποιος είναι ο χώρος του δημοκρατικού τόξου που φοβάται τόσο πολύ μην χάσει τη δουλειά του μόνο και μόνο για το μισθό του.

Για να ξεκινήσουμε από αυτό θα πρέπει να δείτε θέσεις εργασίας με σαφή καθήκοντα θέσης. Έχετε δει στην Ελλάδα θέση εργασίας στον δημόσιο τομέα με καθήκοντα θέσης σε μορφή λίστα με βούλες;
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για να ξεκινήσουμε από αυτό θα πρέπει να δείτε θέσεις εργασίας με σαφή καθήκοντα θέσης. Έχετε δει στην Ελλάδα θέση εργασίας στον δημόσιο τομέα με καθήκοντα θέσης σε μορφή λίστα με βούλες;
Nαι, στην 3Κ/2020 (τρέχει τώρα), που αφορά, μεταξύ άλλων, γεωπόνους-φυτικής παραγωγής στο ΥπΑΑΤ.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
μουρατες σχολες; στην Ελλάδα του 2020 αστυνομικος και πυροσβεστης θα λεγα ότι είναι κατά κόρον.
:hmm:Προσωπικά δεν θεωρώ αυτά τα επαγγέλματα/σχολές μουράτα (πάντα είσαι δούλος του κράτους, πάντα υπακούς σε εντολές) παρολαυτά στην μετα-κρίσης εποχή, χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης από τη νέα γενιά και από άτομα που δεν εργάζονται εκεί πχ κοπέλες.
Το ίδιο και όσοι αποφοιτούν από αυτά, δεν έχω γνωρίσει αστυνομικό/εποπ χωρίς τουπέ στρατηγού, με εξαίρεση ίσως τους βαθμοφόρους, χωρίς να έχουν κάποιο ιδιαίτερο skill :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
:hmm:Προσωπικά δεν θεωρώ αυτά τα επαγγέλματα/σχολές μουράτα (πάντα είσαι δούλος του κράτους, πάντα υπακούς σε εντολές) παρολαυτά στην μετα-κρίσης εποχή, χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης από τη νέα γενιά και από άτομα που δεν εργάζονται εκεί πχ κοπέλες.
Το ίδιο και όσοι αποφοιτούν από αυτά, δεν έχω γνωρίσει αστυνομικό/εποπ χωρίς τουπέ στρατηγού, με εξαίρεση ίσως τους βαθμοφόρους, χωρίς να έχουν κάποιο ιδιαίτερο skill :hmm:
Σε αυτα τα επαγγελματα παντως δεν χρειαζεται να σαι κανα μυαλο για να σταθεις. Μονο να υπακους τυφλα στους ανωτερους σου χρειαζεται. Θεωρω πως υπαρχουν πολυ ικανα και χαρισματικα ατομα που χαραμιζονται σε δουλειες τυπου αστυνομιας/πυροσβεστικης (χωρις να εχω κατι με αυτα τα επαγγελματα) ενω θα μπορουσαν να κανουν μεγαλη καριερα στο εξωτερικο πχ.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όπως έχει αναφερθεί ξανά, αυτά τα Τμήματα (στρατός, αστυνομία, πυροσβεστική, λιμενικό, εμπορικό ναυτικό, κ.λπ.) ανήκουν στις "παραγωγικές σχολές" (δηλαδή οι πτυχιούχοι τους έχουν άμεσα και εξασφαλισμένη εργασία). Άρα έχουν αποκατάσταση, αλλά δεν έχουν συνήθως "καλή" αποκατάσταση (το "καλή" ό,τι σημαίνει στον καθένα και πως το βλέπει με την οικονομική κρίση πια).

Ιστορικό στοιχείο, παράδειγμα: η αστυνομία στο μηχανογραφικό μπήκε το 1995. Τα πρώτα (εκείνα) χρόνια (εποχή με λεφτόδενδρα σε κάθε κήπο) είχε βάση τα 3200 μόρια [δηλαδή το 10 (!), προϋπόθεση ήταν να έχεις πιάσει τη βάση μ.ο. στις πανελλλήνιες για να μπεις] και μάλιστα είχε και κενές θέσεις! Σήμερα, άλλαξαν τα δεδομένα (κενές θέσεις είχαν και οι υπαξιωματικοί εκείνα τα χρόνια) και οι επιτυχόντες (τότε) στην τριτοβάθμια ήταν 1/4 από τους υποψηφίους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Όπως έχει αναφερθεί ξανά, αυτά τα Τμήματα (στρατός, αστυνομία, πυροσβεστική, λιμενικό, εμπορικό ναυτικό, κ.λπ.) ανήκουν στις "παραγωγικές σχολές" (δηλαδή οι πτυχιούχοι τους έχουν άμεσα και εξασφαλισμένη εργασία). Άρα έχουν αποκατάσταση, αλλά δεν έχουν συνήθως "καλή" αποκατάσταση (το "καλή" ό,τι σημαίνει στον καθένα και πως το βλέπει με την οικονομική κρίση πια).

Ιστορικό στοιχείο, παράδειγμα: η αστυνομία στο μηχανογραφικό μπήκε το 1995. Τα πρώτα (εκείνα) χρόνια (εποχή με λεφτόδενδρα σε κάθε κήπο) είχε βάση τα 3200 μόρια [δηλαδή το 10 (!), προϋπόθεση ήταν να έχεις πιάσει τη βάση μ.ο. στις πανελλλήνιες για να μπεις] και μάλιστα είχε και κενές θέσεις! Σήμερα, άλλαξαν τα δεδομένα (κενές θέσεις είχαν και οι υπαξιωματικοί εκείνα τα χρόνια).
Τοτε τους θερμοπαρακαλουσαν να πανε και δεν πηγαιναν και τωρα βλεπεις νεα παιδια (δασκαλεμενα απο τους γονεις τους βεβαια) να σκοτωνονται μεταξυ τους για μια θεση στο Δημοσιο. Η απολυτη παρακμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
@MarcoReus
Πωωω σαν σήμερα τις θυμάμαι αυτές τις εποχές που αναφέρει ο Βουντού στη χάση τους τις πρόλαβα:D
Πυροσβεστών οταν έδινα είχε νμζ κάτω από 10, ανθυποπυραγών λίγο πιο πάνω..
Και η αξιωματικών ελας γύρω στο 16?? Κάτι τέτοιο. Αθώα χρόνια επι πασοκ (κυριολεκτικά)...
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
@MarcoReus
Πωωω σαν σήμερα τις θυμάμαι αυτές τις εποχές που αναφέρει ο Βουντού στη χάση τους τις πρόλαβα:D
Πυροσβεστών οταν έδινα είχε νμζ κάτω από 10, ανθυποπυραγών λίγο πιο πάνω..
Και η αξιωματικών ελας γύρω στο 16?? Κάτι τέτοιο. Αθώα χρόνια επι πασοκ (κυριολεκτικά)...
Αυτο ειναι το φυσιολογικο ομως. Όχι οπως σημερα πυροσβεστης με 18.500. Αν ειναι δυνατον.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
:hmm:Δυστυχώς το φυσιολογικό, η νόρμα, είναι αυτό που επιτάσσει η πλειοψηφία. Ίσως και μαζική παράνοια κατ'εμέ.
Θυμάμαι επίσης έλεγαν το μακρινό πλεον '11, δεν ξέρεις σε πέντε χρονια πώς θα ναι, θα χει περάσει η κρίση κλπ.
Προφανώς ο βάλτος όμως δεν έχει πάτο.
Συνεπακόλουθα έχω την απορία, σε άλλα τόσα χρόνια, που το πραγματικό παραγωγικό δυναμικό θα έχει συρρικνωθεί ακόμη περισσότερο όπως δείχνουν τα πράγματα... Όλο αυτό το συρφετό που μαζεύτηκε, ποιος θα τον ταΐζει;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Όταν ακούω αυτα για την αστυνομία νιώθω οτι μεγάλωσα σε αλλο κόσμο .

Όταν ημουνα μικρουλα , στο Δημοτικό ελεγα οτι ηθελα να γινω αστυνομικός και ηδη απο τοτε θυμαμαι τα σχόλια του κόσμου.
Οσο μεγάλωνα ολο και περισσότερο συνηδητοποιουσα οτι δεν χαιρουν ιδιαίτερης εκτίμησης.

Δεν ξερω άνθρωπο να βλεπει συμπαθητικά το επάγγελμα του αστυνομικού και δεν αναφέρομαι σε αναρχικούς.
Δηλαδη καταλαβαίνουν την αναγκαιότητα της αστυνομίας και οτι υπάρχουν καλοι αστυνομικοί.
Και φυσικά την επικινδυνότητα του επαγγέλματος.

Απλα οπως μου έχετε πει πολλοί και σε αλλο θεμα μάλλον στον κύκλο μου/ηλικια μου ειναι ετσι τα πραγματα και κανω λάθος.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Όταν ακούω αυτα για την αστυνομία νιώθω οτι μεγάλωσα σε αλλο κόσμο .

Όταν ημουνα μικρουλα , στο Δημοτικό ελεγα οτι ηθελα να γινω αστυνομικός και ηδη απο τοτε θυμαμαι τα σχόλια του κόσμου.
Οσο μεγάλωνα ολο και περισσότερο συνηδητοποιουσα οτι δεν χαιρουν ιδιαίτερης εκτίμησης.

Δεν ξερω άνθρωπο να βλεπει συμπαθητικά το επάγγελμα του αστυνομικού και δεν αναφέρομαι σε αναρχικούς.
Δηλαδη καταλαβαίνουν την αναγκαιότητα της αστυνομίας και οτι υπάρχουν καλοι αστυνομικοί.
Και φυσικά την επικινδυνότητα του επαγγέλματος.

Απλα οπως μου έχετε πει πολλοί και σε αλλο θεμα μάλλον στον κύκλο μου/ηλικια μου ειναι ετσι τα πραγματα και κανω λάθος.
Όλοι την κράζουν και την βρίζουν αλλά στην τελική όλοι εκεί θέλουν να πάνε. Μια ματιά στις βασεις είναι αρκετή.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Όλοι την κράζουν και την βρίζουν αλλά στην τελική όλοι εκεί θέλουν να πάνε. Μια ματιά στις βασεις είναι αρκετή.

Εγώ πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος (όχι όλοι φυσικά , σε κάποιους αρέσει το επάγγελμα) πάει εκεί επειδή δεν έχει άλλη επιλογή. Όπως είδες παλιά που ήταν καλύτερα τα πράγματα ο κόσμος επέλεγε άλλες σχολές και η βάση αυτών των σχολών ήταν μικρή. Επίσης θα συμφωνήσω με την Αλιζούλα ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη εκτίμηση των ανθρώπων για το συγκεκριμένο επάγγελμα.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος (όχι όλοι φυσικά , σε κάποιους αρέσει το επάγγελμα) πάει εκεί επειδή δεν έχει άλλη επιλογή. Όπως είδες παλιά που ήταν καλύτερα τα πράγματα ο κόσμος επέλεγε άλλες σχολές και η βάση αυτών των σχολών ήταν μικρή. Επίσης θα συμφωνήσω με την Αλιζούλα ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη εκτίμηση των ανθρώπων για το συγκεκριμένο επάγγελμα.
Ναι δεν τους συμπαθεί ο κόσμος αλλά οφείλει από δω και πέρα να το κάνει. Οι καλύτεροι μαθητές του πρώτου και του τέταρτου πεδίου εκεί στρέφονται τα τελευταία χρόνια. Δεν πάνε να γίνουν ούτε φιλόλογοι ούτε οικονομολόγοι ούτε πληροφορικαριοι. Ας το λάβει υπόψη του και αυτό ο κοσμακις. Τώρα το ότι υπάρχουν παλιοί βηταδες και ειδικοι φρουροι που χαλάνε το όνομα, αυτό ναι είναι σαφές. Κακοί όμως παντού υπάρχουν. Θες δικηγόροι θες γιατροί θες δάσκαλοι.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ναι δεν τους συμπαθεί ο κόσμος αλλά οφείλει από δω και πέρα να το κάνει. Οι καλύτεροι μαθητές του πρώτου και του τέταρτου πεδίου εκεί στρέφονται τα τελευταία χρόνια. Δεν πάνε να γίνουν ούτε φιλόλογοι ούτε οικονομολόγοι ούτε πληροφορικαριοι. Ας το λάβει υπόψη του και αυτό ο κοσμακις. Τώρα το ότι υπάρχουν παλιοί βηταδες και ειδικοι φρουροι που χαλάνε το όνομα, αυτό ναι είναι σαφές. Κακοί όμως παντού υπάρχουν. Θες δικηγόροι θες γιατροί θες δάσκαλοι.
Και επειδη ειναι καλοι μαθητες εχει ο κοσμος την υποχρεωση να τους συμπαθει; Να τους συμπαθει επειδη τους προστατευει απο τους εγκληματιες. Για αυτο και μονο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Όταν ακούω αυτα για την αστυνομία νιώθω οτι μεγάλωσα σε αλλο κόσμο .

Όταν ημουνα μικρουλα , στο Δημοτικό ελεγα οτι ηθελα να γινω αστυνομικός και ηδη απο τοτε θυμαμαι τα σχόλια του κόσμου.
Οσο μεγάλωνα ολο και περισσότερο συνηδητοποιουσα οτι δεν χαιρουν ιδιαίτερης εκτίμησης.

Δεν ξερω άνθρωπο να βλεπει συμπαθητικά το επάγγελμα του αστυνομικού και δεν αναφέρομαι σε αναρχικούς.
Δηλαδη καταλαβαίνουν την αναγκαιότητα της αστυνομίας και οτι υπάρχουν καλοι αστυνομικοί.
Και φυσικά την επικινδυνότητα του επαγγέλματος.

Απλα οπως μου έχετε πει πολλοί και σε αλλο θεμα μάλλον στον κύκλο μου/ηλικια μου ειναι ετσι τα πραγματα και κανω λάθος.

Το ότι υπάρχουν καλοί επαγγελματίες είναι διαφορετικό από την εικόνα που έχει το επάγγελμα στην κοινωνία. Εννοώ, όταν σκέφτομαι την αστυνομία στο σύνολό της δεν την κρίνω από τον φίλο μου που είναι τύπος και υπογραμμός αλλά από τη συνολική της εικόνα που συμπεριλαμβάνει κι άλλα πράγματα όπως:
  1. κατάχρηση εξουσίας - ακόμα και όταν ανάβουν σειρήνες στα κόκκινα φανάρια για να πάνε απλά πιο γρήγορα για λ.χ. έναν γρήγορο καφέ ενώ δε συντρέχει λόγος,
  2. αναποτελεσματικότητα - διαχρονικά, είμαστε από της χώρες της Ευρώπης (και της ΕΕ) με τους περισσότερους αστυνομικούς/κάτοικο αλλά δεν το βλέπουμε και στην πράξη.
Αυτά είναι που κάνουν την αστυνομία - όχι όμως, τόσο, άλλα σώματα - να μην έχουν καλή εικόνα στην κοινωνία.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Και επειδη ειναι καλοι μαθητες εχει ο κοσμος την υποχρεωση να τους συμπαθει; Να τους συμπαθει επειδη τους προστατευει απο τους εγκληματιες. Για αυτο και μονο.
Τι φταίνε τα παιδιά που πάνε προς τα εκει; Αφού διορισμοί δε γίνονται. Δασκαλος δε μπορείς να γίνεις, φιλόλογος ζεις σα ζητιάνος με τα ιδιαίτερα, νομικη σα δικηγορος χωρίς γνωστό υποφέρεις, ψυχολόγος και κει ανεργια. Ε και που να πάνε δηλαδή; λες και έχουν πολλές επιλογές ξέρω γω😂
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Τι φταίνε τα παιδιά που πάνε προς τα εκει; Αφού διορισμοί δε γίνονται. Δασκαλος δε μπορείς να γίνεις, φιλόλογος ζεις σα ζητιάνος με τα ιδιαίτερα, νομικη σα δικηγορος χωρίς γνωστό υποφέρεις, ψυχολόγος και κει ανεργια. Ε και που να πάνε δηλαδή; λες και έχουν πολλές επιλογές ξέρω γω😂
Αλλο αυτο που λες. Επιλογη τους ειναι να πανε. Δεν τους στελνει κανεις με το ζορι. Υπαρχει και η λυση του εξωτερικου για δουλεια.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αλλο αυτο που λες. Επιλογη τους ειναι να πανε. Δεν τους στελνει κανεις με το ζορι. Υπαρχει και η λυση του εξωτερικου για δουλεια.
εγώ μιλάω για όσους δεν έχουν χρήματα από πίσω. Όσοι έχουν ντάξει ο,τι γουστάρουν κάνουν. Λογικό. Οι πλούσιοι πάνε να σπουδάσουν έξω γιατροί με τα λεφτά του μπαμπά. Οι ικανοί εννοείται σπουδάζουν Ελλάδα έχοντας δώσει πανελλαδικές.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Για να το συνδέσω με το θέμα, καθώς έχουμε βγει τελείως, όλη αυτή η αντιμετώπιση είναι που έχει βγάλει τις καθηγητικές σχολές από το "κλαμπ των μουράτων"(σε θέμα κύρους και εντυπωσιασμού και όχι επαγγελματικής αποκατάστασης). Έχετε την εντύπωση ότι το επάγγελμα είναι να κάθομαι 3 ώρες σε μια καρέκλα και τέλος επειδή αυτό έκανε η βαριεστημένη φιλόλογός σας, ενώ μπορεί και πρέπει να είναι πολλά παραπάνω. Θα υπενθυμίσω την σοβαρότητα του να έχεις την ευθύνη 100+ μικρών ψυχών καθημερινά η οποία αν και σίγουρα δεν έχει την άμεση επίδραση του να κάνεις ένα λάθος σε τομέα υγείας, έχει όμως μακροπρόθεσμη με την μόρφωση των νέων γενιών.
Το επάγγελμα μπορεί να είναι πολλά παραπάνω, το θέμα είναι ότι κανείς δεν σε ελέγχει για το αν κάνεις "παραπάνω" ή "παρακάτω", ούτε υπάρχει αντίστοιχη ανταμοιβή ή ποινή. Δεδομένου ότι ένα ποσοστό (οι περισσότεροι κατ' εμέ) κάνουν το επάγγελμα καθαρά από βιοποριστικούς λόγους, η κούραση και η ηλικία συνεχώς ανεβαίνουν (ενώ παράλληλα η όρεξη και το φιλότιμο συνήθως μειώνοται), το ατομικό συμφέρον κλείνει προς τα "παρακάτω", εξού και η καθημερινή εικόνα των σχολείων.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που πιθανόν είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό, είναι ότι ο κόσμος ανέκαθεν είχε ανάγκη από δουλειά και μάλιστα όσο γίνεται πιο σίγουρη.
Μπορεί τα τελευταία χρόνια λόγω οικονομικής δυσχέρειας τα πράγματα να είναι περισσότερο εμφανή αλλά πάντα οι σπουδές που οδηγούσαν σε δουλειά ήταν περιζήτητες.
Ποιος έχει ξεχάσει το 2009 που έβγαλαν τους φαντάρους που είχαν πτυχίο Παιδαγωγικού από τον στρατό για να τους διορίσουν; Τότε που η Νομική Θεσ/νίκης είχε βάση 18735 μόρια και το αντίστοιχο Παιδαγωγικό 18887 μόρια;
Τώρα οι Σχολές που δίνουν δουλειά είναι οι Στρατιωτικές, οι Αστυνομικές κτλ και γι΄αυτό γίνεται πανικός!
Μην κατηγορείτε τους ανθρώπους που ψάχνουν έναν τρόπο να βγάλουν το ψωμί τους.
Υπάρχουν Φιλόλογοι που ξαναδίνουν πανελλαδικές για να μπουν στην Ειδική Αγωγή, υπάρχουν Αρχιτέκτονες που ξαναδίνουν για Νοσηλευτές, υπάρχουν Κοινωνιολόγοι που δίνουν για Κοινωνικοί Λειτουργοί, υπάρχουν Νηπιαγωγοί που δίνουν για Τουριστικά και ο κατάλογος δεν έχει τέλος!
Παλεύει ο κόσμος για να πιαστεί από κάπου!
Και αυτό κάθε άλλο παρά μεμπτό είναι! Αντιθέτως προσωπικά το βρίσκω αξιέπαινο!
Και να σας πω και κάτι άλλο;
Δεν έχουν όλοι την οικογενειακή οικονομική άνεση για να καθίσουν με το ένα πόδι πάνω στο άλλο και να περιμένουν να τους έρθει ουρανοκατέβατη η αντίστοιχη με τις σπουδές τους θέση!
Ούτε θέλουν να κάνουν τους σερβιτόρους και τους πωλητές μια ζωή!
Ούτε τα πράγματα στο εξωτερικό είναι τόσο εύκολα! Τι νομίζετε ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να το πάρετε απόφαση, να φτιάξετε τη βαλίτσα σας, να καβαλήσετε ένα αεροπλάνο και ότι στο αεροδρόμιο θα σας περιμένουν οι υποψήφιοι εργοδότες ανταλλάσσοντας μπουνιές για το ποιος θα σας πρωτοπροσλάβει;
Για ρωτήστε τι αίμα έφτυσαν όσοι τελικά τα κατάφεραν και για ρωτήστε επίσης πόσοι γύρισαν μετά από λίγο πίσω έχοντας την ουρά στα σκέλια και έχοντας χαλάσει μέχρι και το τελευταίο τους ευρώ;
Γιατί εδώ που τα λέμε αν είναι να κάνεις τον σερβιτόρο στην ξενιτιά καλύτερα να τον κάνεις στη χώρα σου!
Γι΄αυτό ας λείπουν οι "μουρατιές", οι κρίσεις και οι επικρίσεις και αφήστε τον καθένα να βρει την άκρη του!
Δεν θα γίνουμε όλοι ούτε γιατροί ούτε μηχανικοί υπολογιστών!
Επειδή μπορεί να μην θέλουμε και επειδή μπορεί να μην μπορούμε (εγώ πχ που μπορεί να είμαι άριστη στα θεωρητικά αλλά από θετικά δεν έχω ιδέα)!
Εγώ πάντως να ξέρετε το ίδιο θα χειροκροτήσω και αυτόν που θα μπει στην Ιατρική και αυτόν που θα μπει στην Αστυνομία!
Και η ταπεινή μου άποψη είναι ότι όλοι μας αυτό πρέπει να κάνουμε!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top