Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Θα πω κάτι άσχετο, αλλά θέλω να το αναφέρω γιατί πραγματικά κάθε φορά που συμβαίνει σε μένα (που εδώ που τα λέμε μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές) ή στον οποιοδήποτε εκνευρίζομαι απίστευτα. Ίσως και να έχει μια μικρή σχέση με το θέμα αυτό, μιας που μιλάμε για σχολές.

Δούλευα 1,5 μήνα ταμείο σε ένα σουπερμάρκετ και με ρώτησε μια κυρία γύρω στα 45-50 αν είμαι φοιτήτρια ή μαθήτρια γιατί φαίνομαι αρκετά μικρή (Αυτά παθαίνεις όταν είσαι 19 και φαίνεσαι για 15 😂), της λέω ότι είμαι φοιτήτρια, με ρωτάει σε ποια σχολή και της λέω την σχολή μου. Και πάει και μου λέει "και μετά την φιλοσοφική κοριτσάκι μου; Τι θα κάνεις; Ξέρεις πόση ανεργία υπάρχει στους φιλολόγους;"

Παρατηρώ ότι δεν το κάνουν μόνο σε μένα αυτό, αλλά και σε πολλά άλλα παιδιά οποιουδήποτε κλάδου. (Νομική, ιατρική, θετικές επιστήμες κλπ.)

Τι θα κάνω κυρά μου ; Τα μαλλιά μου πλεξούδες. Είναι πάρα πολύ άσχημο και ενοχλητικό κατ εμέ όταν σου λένε κάτι τέτοιο, εμένα τουλάχιστον δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν μπορούν πολύ απλά να πουν "Καλή επιτυχία με τις σπουδές σου." και να το λήξουν εκεί το θέμα; Έρχεται ο κάθε συνταξιούχος του κ*λου και κάνει "κριτική" στα νέα παιδιά που σπουδάζουν αυτό που τους αρέσει.. Ε αι σιχτιρ πια να μην πω τίποτα χειρότερο..
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
@ioannaion Όχι είναι πολύ σχετικό αυτό που λες, το αντιμετώπισα κι εγώ για αρκετά χρόνια.
Όταν έπιασα δουλειά η ερώτηση άλλαξε στο "Πόσα παίρνεις;". Ρε λογιστής μου είσαι; Γενικά δεν σταματά...

Δυστυχώς με το που έσκασε η κρίση 1 δεκαετία πριν, οι σπουδές σε μεγάλο βαθμό απαξιώθηκαν από τον απλό άνθρωπο εκεί έξω, απροκάλυπτα πλέον σημασία είχε το τι είσαι, και όχι ποιος, ή αν είσαι καλά.

Αυτά τα λένε συνήθως άτομα που δεν πέρασαν ούτε απ'έξω από σχολή ή τουλάχιστον το επίπεδό τους είναι χαμηλό.
Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να μην δίνει καμία σημασία γιατί ο ίδιος θα χαλαστεί ενώ αυτός που το είπε καθόλου... Οι αντιλήψεις είναι άστα να πάνε...
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Στο εξωτερικό οι σχολές παιδαγωγικών, φιλολόγων και γενικά δασκάλων θεωρούνται από τα επαγγέλματα χωρίς χρήμα, πολλοί συμφωνούν ότι οι δάσκαλοι θα έπρεπε να είναι ακριβοπληρωμένοι όμως δυστυχώς βάση τα στατιστικά στοιχεία, το εισόδημα τους είναι σε επίπεδο καλλιτεχνών
Οι δάσκαλοι και το νοσηλευτικό προσωπικό,να προσθέσω,πως είναι τα πιο κακοπληρωμένα επαγγέλματα παγκοσμίως.
Ίσως γι'αυτό συναντούμε τόσο πολύ κόσμο στα παραπάνω επαγγέλματα που είναι burned out/απογοητευμένοι με αυτό που κάνουν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το πεδίο μου είναι καλό αρκεί τελειώσεις με έναν πολύ καλό βαθμό ,κανείς ένα μεταπτυχιακό Αγγλία και έγινες .
Τώρα το να τελειώσω το χρήμα παπει που είμαι με 6 δεν λέει και πολλά.
Αχχχχ ρε Αντρεα σήκω πάνω να μας ανεβάσεις λίγο ,να το παίζουμε Wolf of WallStreet στα γκομενακια :teasing:

Mε άσπρο κολάρο; :D Όταν τελειώσει το χρήμα παπει μετά πού θα υπάρξει άλλο χρήμα; :playboy: Προσωπικά ξέρω ανθρώπους που έβγαλαν εκεί γύρω στο 6 ή και πιο κάτω αλλά η καριέρα τους έγινε αξιοζήλευτη με καλές σπουδές στην Ελβετία. Μπορώ να πω περισσότερα αν πάει η κουβέντα εκεί. Σημασία δεν έχει ένας βαθμός πτυχίου όσο αν μπορείς να πείσεις ότι γουστάρεις το άθλημα.

Ξέρω και εγώ κάτι Λιαν Καλώς (εκεί γύρω στο 7) που το ξεστόμιζαν μπροστά μου σε καθηγητή Πανεπιστημίου σε στυλ έμμεσης πλάκας ότι στα μαθήματά του έγραψαν 10 επειδή έκαναν σκονάκι όλες τις ερωτήσεις επειδή ανακυκλώνονταν ακριβώς ίδιες. Πέντε-έξι μαθήματα τέτοια να έχεις, το Λιαν Καλώς βγαίνει με άνεση ειδικά αν τα μαθήματα έχουν και μεγάλο συντελεστή.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Οι δάσκαλοι και το νοσηλευτικό προσωπικό,να προσθέσω,πως είναι τα πιο κακοπληρωμένα επαγγέλματα παγκοσμίως.
Ίσως γι'αυτό συναντούμε τόσο πολύ κόσμο στα παραπάνω επαγγέλματα που είναι burned out/απογοητευμένοι με αυτό που κάνουν.
Παντως οι δασκαλοι στην Ελλαδα για τις ωρες που εργαζονται μια χαρα αμειβονται. Το ιδιο και οι καθηγητες στα δημοσια σχολεια. Χωρια που ειναι οι μονοι εργαζομενοι που πληρωνονται 3 μηνες το καλοκαιρι χωρις να δουλευουν.

Δούλευα 1,5 μήνα ταμείο σε ένα σουπερμάρκετ και με ρώτησε μια κυρία γύρω στα 45-50 αν είμαι φοιτήτρια ή μαθήτρια γιατί φαίνομαι αρκετά μικρή (Αυτά παθαίνεις όταν είσαι 19 και φαίνεσαι για 15 😂), της λέω ότι είμαι φοιτήτρια, με ρωτάει σε ποια σχολή και της λέω την σχολή μου. Και πάει και μου λέει "και μετά την φιλοσοφική κοριτσάκι μου; Τι θα κάνεις; Ξέρεις πόση ανεργία υπάρχει στους φιλολόγους;"

Παρατηρώ ότι δεν το κάνουν μόνο σε μένα αυτό, αλλά και σε πολλά άλλα παιδιά οποιουδήποτε κλάδου. (Νομική, ιατρική, θετικές επιστήμες κλπ.)

Τι θα κάνω κυρά μου ; Τα μαλλιά μου πλεξούδες. Είναι πάρα πολύ άσχημο και ενοχλητικό κατ εμέ όταν σου λένε κάτι τέτοιο, εμένα τουλάχιστον δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν μπορούν πολύ απλά να πουν "Καλή επιτυχία με τις σπουδές σου." και να το λήξουν εκεί το θέμα; Έρχεται ο κάθε συνταξιούχος του κ*λου και κάνει "κριτική" στα νέα παιδιά που σπουδάζουν αυτό που τους αρέσει.. Ε αι σιχτιρ πια να μην πω τίποτα χειρότερο..
Το τραγικο ειναι οτι αυτοι οι 45-50αρηδες συνταξιούχοι (πολλοι απο αυτους μπηκαν με μεσο σε ΔΕΗ, ΟΣΕ, ΟΤΕ, κτλπ.) ευθυνονται σε πολυ μεγαλο βαθμο για αυτη την ανεργια που αντιμετωπίζουν σημερα οι νεοι. Και ειναι τεραστιο θρασσος να σου κουνανε και το δαχτυλο και να παιζουν με τον πονο σου. Θα θελα να δω αυτοι τι θα κανανε σημερα με τις υπαρχουσες συνθηκες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Οι δάσκαλοι και το νοσηλευτικό προσωπικό,να προσθέσω,πως είναι τα πιο κακοπληρωμένα επαγγέλματα παγκοσμίως.
Ίσως γι'αυτό συναντούμε τόσο πολύ κόσμο στα παραπάνω επαγγέλματα που είναι burned out/απογοητευμένοι με αυτό που κάνουν.

Οι εκπαιδευτικοί στο εξωτερικό είναι κατά γενική εικόνα απογοητευμένοι για τους εξής λόγους:
  • Η καριέρα στο σχολείο περνάει από μια φάση έντονου άγχους τόσο από τους μαθητές όσο και την ομάδα διοίκησης που συνήθως απαρτίζεται από βρώμικους ανθρώπους (καμία σχέση με το σχολείο δεν έχουν).
  • Ο τρόπος λειτουργίας ενός σχολείου και η έμφαση στην βιτρίνα των εκθέσεων με στατιστικούς δείκτες έχουν μετατρέψει το σχολείο σε ένα είδος τράπεζας: κοιτάμε δείκτες, κάνουμε meeting και οι διορθώσεις γίνονται με απολύσεις...
Μετά από αυτό λίγοι μπορούν να δουλέψουν απερίσπαστοι στο έργο τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα πω κάτι άσχετο, αλλά θέλω να το αναφέρω γιατί πραγματικά κάθε φορά που συμβαίνει σε μένα (που εδώ που τα λέμε μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές) ή στον οποιοδήποτε εκνευρίζομαι απίστευτα. Ίσως και να έχει μια μικρή σχέση με το θέμα αυτό, μιας που μιλάμε για σχολές.

Δούλευα 1,5 μήνα ταμείο σε ένα σουπερμάρκετ και με ρώτησε μια κυρία γύρω στα 45-50 αν είμαι φοιτήτρια ή μαθήτρια γιατί φαίνομαι αρκετά μικρή (Αυτά παθαίνεις όταν είσαι 19 και φαίνεσαι για 15 😂), της λέω ότι είμαι φοιτήτρια, με ρωτάει σε ποια σχολή και της λέω την σχολή μου. Και πάει και μου λέει "και μετά την φιλοσοφική κοριτσάκι μου; Τι θα κάνεις; Ξέρεις πόση ανεργία υπάρχει στους φιλολόγους;"

Παρατηρώ ότι δεν το κάνουν μόνο σε μένα αυτό, αλλά και σε πολλά άλλα παιδιά οποιουδήποτε κλάδου. (Νομική, ιατρική, θετικές επιστήμες κλπ.)

Τι θα κάνω κυρά μου ; Τα μαλλιά μου πλεξούδες. Είναι πάρα πολύ άσχημο και ενοχλητικό κατ εμέ όταν σου λένε κάτι τέτοιο, εμένα τουλάχιστον δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν μπορούν πολύ απλά να πουν "Καλή επιτυχία με τις σπουδές σου." και να το λήξουν εκεί το θέμα; Έρχεται ο κάθε συνταξιούχος του κ*λου και κάνει "κριτική" στα νέα παιδιά που σπουδάζουν αυτό που τους αρέσει.. Ε αι σιχτιρ πια να μην πω τίποτα χειρότερο..

Αντί να χαίρεσαι που δείχνεις πιπίνι μικρό, μπουμπούκι και δροσερό, μετά που θα κρεμάσει η ρυτίδα μέχρι τη φτέρνα, θα σου κακοφαίνεται. :playboy: :loltooth: Αχχχχ....

Στην Ελλάδα νομίζω επικρατεί ο έμμεσος φθόνος που εκφράζεται με τη λογική της κατσίκας του γείτονα. Λίγοι θα πουν μια καλή κουβέντα επειδή απλά είναι ισορροπημένοι μέσα τους και κοιτάζουν τη δουλειά τους. Oι περισσότεροι Έλληνες επειδή είτε είναι αποτυχημένοι σε αυτό που κάνουν ή έκαναν είτε δεν έκαναν αυτό που ήθελαν και πέρασε η ζωή, λογικό είναι μετά να βιώνουν απίστευτη κατάθλιψη.

Όταν ένας άνθρωπος δεν έχει δουλειά, ή τελοσπάντων δεν ασχολείται με τη δουλειά του λογικό είναι να κάνει κακό κουτσομπολιό για τους άλλους ή να του φταίνε όσοι κοιτάζουν τη δουλειά τους. Το έχω παρατηρήσει και εγώ ότι αντί να σου πουν μια φρέσκια ιδέα, κάτι θετικό από την πορεία ζωής που έχουν, σου ξεκινάνε τη κουβέντα σε λάθος βάση. Που ξέρει η κάθε καρακάξα την πορεία της ζωής σου έτσι ώστε να σου προεξοφλήσει την ανεργία. Προσωπικά νομίζω ότι η ανεργία είναι αποτέλεσμα πολλών αιτιών εκτός του κορεσμού. Άρα δεν ευσταθεί το επιχείρημα για την τυφλή μαζικότητα της ανεργίας όταν ο άλλος το ψάχνει και κάνει Machine Learning με έμφαση στην Language Processing έχοντας πτυχίο Φιλολόγου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Τα έργα τότε ήταν μακέτο (αττική σύνταξη μέχρι τα Κιούρκα)...Έτρωγαν όλοι έτσι ώστε να τρώνε και οι σημερινοί κόπροι απόγονοί τους. Γι' αυτό και δεν βλέπεις κανέναν 17-25χρονο να έχει ρεαλιστικούς στόχους. Υπάρχει λίπος από τα παλιά. Απλά είδα την ηλικία σου και λέω ή μας τρολλάρει ή κάτι δεν πάει καλά. Συνήθως τα σημερινά 15χρονα δεν έχουν ιδέα για την Ελλάδα προ 5 ετών.
Ξερω μπορει να φαινεται παραξενο ενα δεκαπενταχρονο να ρωταει τετοια πραγματα, αλλα το θεωρω υποχρεωση μου να μαθω το πως φτασαμε εδω που ειμαστε.Επισης υποστηριζω ακραδαντα αυτο που ειπες αναφορικα με το οτι ετρωγαν ολοι ( κατι ηξερε ο παγκαλος).Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι υπερογκοδεις προσληψεις στο δημοσιο ( 250.000 σε μια νυχτα με τον νομο του παυλοπουλου) και γενικοτερα οι σπαταλες( δωρακια τα χριστουγεννα, πασχα κ.λ.π,αυτα μας μαραναν).Εν παση περιπτωση θεωρω απαραδεκτη αυτη την ταση του ελληναρα να επιλεγει με βαση τον διορισμο( πριν 10-15 χρονια η βαση του παιδαγωγικου ηταν 18.000 και τωρα την θεση του πηρε η αστυνομια, το λεω και αηδιαζω🤮).[/QUOTE][/QUOTE]
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αηδιάζεις με τι αν επιτρέπεται;
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παιδαγωγικο με 18.000 μορια προσωπικα δεν μου προκαλει τοση έκπληξη. Ο δασκαλος πρεπει να εχει υψηλο επιπεδο οπως και ο καθηγητης. Απο τη σημερινη ξεφτιλα των βασεων χιλιες φορες καλυτερα τοτε. Τωρα οταν βλεπεις τετοια βαση για αστυνομικους υπαρχει σοβαρο προβλημα στην κοινωνια.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γνώμη μου, από αυτά που βλέπω στην κοινωνία γύρω μας (και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό), η βάση των ενστόλων πρέπει να είναι ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ώστε να μπαίνουν συγκεκριμένοι, λίγοι και διαλεγμένοι.

Το ξέρω ότι δεν είναι γι' αυτόν τον λόγο ψηλή η βάση τώρα αλλά αν μπούμε σε διαδικασία να πούμε ποιος ΠΡΕΠΕΙ να έχει υψηλή βάση, τότε σίγουρα πρέπει να είναι αυτοί.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γνώμη μου, από αυτά που βλέπω στην κοινωνία γύρω μας (και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό), η βάση των ενστόλων πρέπει να είναι ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ώστε να μπαίνουν συγκεκριμένοι, λίγοι και διαλεγμένοι.

Το ξέρω ότι δεν είναι γι' αυτόν τον λόγο ψηλή η βάση τώρα αλλά αν μπούμε σε διαδικασία να πούμε ποιος ΠΡΕΠΕΙ να έχει υψηλή βάση, τότε σίγουρα πρέπει να είναι αυτοί.
Βασσικα ενστολος ειναι λαθος εξ αρχης που γίνεσαι μεσω πανελληνιων. Λες και εχει σημασια αν γραψεις 20 μαθηματικα και φυσικη οπως συμβαινει τωρα για να γινεις πυροσβεστης.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασσικα ενστολος ειναι λαθος εξ αρχης που γίνεσαι μεσω πανελληνιων. Λες και εχει σημασια αν γραψεις 20 μαθηματικα και φυσικη οπως συμβαινει τωρα για να γινεις πυροσβεστης.
Κάθε άλλο, έχει μεγάλη σημασία!
Και από άποψη γνώσεων και από άποψη πειθαρχίας (να μπορέσεις να επιτύχεις σε δύσκολες συνθήκες-όπως οι πανελλαδικές)
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αηδιάζεις με τι αν επιτρέπεται;
Με το γεγονος οτι τα 18χρονα παιδια επιλεγουν σχολες με βαση το διορισμο στο δημοσιο.Ειναι δυνατον να υπαρχουν παιδια που εχουν μορια για οποιαδηποτε αλλη σχολη και να επιλεγουν την αστυνομικων, μονο και μονο για να τσεπωσουν το χιλιαρικο?Θεε και κυριε.Επιπλεον, θεωρω οτι δεν αξιζει ο τοσος κοπος για να πιασεις τα μορια αυτα πλεον και ολα αυτα που εμαθες ουσιαστικα πανε στον καδο( με μια δοση υπερβολης), δηλαδη για ποιο λογο να κουραστει με τα ολοκληρωματα, εφοσον αυτα στην σχολη αστυφυλακων ή αξιωματικων θα του ειναι παντελως αχρηστα?Δεν λεω οτι δεν χρειαζονται και φυσικα καθε γνωση ευπροσδεκτη, αλλα θεωρω οτι δεν αξιζει.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Γιατί να μην διασφαλίσεις το επίπεδο των ενστόλων, μέσω κατατακτηρίων για αποφοίτους τριτοβάθμιας/ιεκ;

Αποδεσμεύεις όλο το σώμα, από κάθε 18άχρονο αυνάνα που πάει για την όποια εξουσία. Ή έστω θα έχει πήξει το μυαλό του σε real-life συνθήκες πρώτα.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Κάθε άλλο, έχει μεγάλη σημασία!
Και από άποψη γνώσεων και από άποψη πειθαρχίας (να μπορέσεις να επιτύχεις σε δύσκολες συνθήκες-όπως οι πανελλαδικές)
Για να γινεις καλος αστυνομικος ή πυροσβεστης χρειαζονται αλλα προσοντα κατα τη γνωμη μου. Οχι να ξερεις να παραγωγιζεις μια συναρτηση ή να υπολογιζεις το εμβαδον χωριου. Θελει γενναιοτητα, μυικη δυναμη, αθλητικα προσοντα και αλλα. Σε καμια περιπτωση ομως δε χρειαζεται να εισαι ο αριστος των αριστων στα μαθηματα. Εδω παλιά τους παρακαλουσαν να πανε και δεν πηγαιναν. Αυτο κάτι δειχνει.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@ioannaion αυτα τα εχω ζήσει με το κουταλι , κι εγω στην αρχη εκνευρίζομουν παρα πολυ, πλεον δεν δινω σημασία.
Δυστυχώς δεν ειναι μονο απο ανθρώπους με σπουδές πάντως.
Οπως ειπα αλλάξα δερματολόγο γι αυτο το λόγο.
Ακομα και οταν περασα , πρωτη επιλογή εν τω μεταξυ, συναδεφλοι της μαμας μου που τα παιδιά τους πέρασαν σε αλλες σχολές , ακομα και κοινωνιολογία ξερω γω ,ηταν σε φάση εεε και τι θα κανει μετα απο φιλολογία.

Απλα στην Ελλάδα υπάρχει, μια αυταπάτη οσον αφορα τη τριτοβάθμια και γενικά την απασχόληση των νεων.
Η κατάσταση ειναι παρα παρα πολυ προβληματικη πλεον , και ετσι επιλέγουμε και λιγο πως θα δούμε τα πραγματα.
Εκείνη την εκανε να νιώθει καλα , το να σκέφτεται οτι η κοινωνιολογία έχει επαγγελματική αποκατάσταση , its fine with me.
Βεβαια κι απο εμας τους ίδιους τους νέους η κατάσταση έχει ξεφύγει.
Το εισαι για παράδειγμα φοιτητης ψυχολογίας και να σου λενε θα ανοίξουν αλλες τρεις σχολές-τελικα ανοιξαν δυο - και το μονο που λες να ειναι "ο καλος δεν χάνεται " ,ειναι προβληματικό.
Και αλλα πολλα παραδείγματα.
Γενικα απο τις σχολές του πρώτου πεδίου μονο οι νομικαριοι διεκδικούν πράγματα.
Εστω προσπαθούν.
Οι υπόλοιποι έχουμε περάσει σε αλλο επίπεδο οκνηρίας και να καταργηθούν τα αρχαία πχ , πραγματικά πιστεύω οτι θα βγούν φοιτητές φιλολογίας να πουν έγινε για καλο.
Ειναι κι αυτος ενας τρόπος άμυνας τι να πω.


Αυτο που θεωρω τρομερή κακια πάντως είναι να έχει περάσει ενα παιδί σε οποιαδήποτε σχολή και αντί να του πεις συγχαρητήρια να του πείς κατι του στυλ άνεργος θα βγεις κτλ
Οταν βγουν αποτελέσματα το μονο που λεμε ειναι συγχαρητήρια.Τελος.
Αλλιως μην πεις τίποτα .
Εκει όντως εχω δει να προέρχονται αυτά τα σχόλια απο ανθρώπους που κυρίως δεν έχουν σπουδάσει η τελοπαντων ειναι τρομερα δυσαρεστημένοι με τη ζωη τους.

Το αλλο τραγικό ειναι οταν τελειώνεις/ τελειώσεις τη σχολή.
Φαινεται "αθωο" μέχρι να το ζήσεις.
Να σε ρωτάνε ολοι οι άσχετοι γειτονες
" και τώρα τι θα κάνεις " " δουλεύεις κάπου" "τι σκέφτεσαι" "θα κανεις μεταπτυχιακό" .
Αναφέρομαι σε αυτούς που ρωτανε κακοπροαίρετα φυσικά .
Ετσι απλα για κουτσομπολιό.
Φυγε απο δω ρε μπρο δηλαδη.
Δεν έχω γνωρίσει φοιτητή που να μην εχει αγχος σε αυτη τη φάση της ζωης του και ειναι απόλυτα λογικο, μην τον πρήζεις.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με το γεγονος οτι τα 18χρονα παιδια επιλεγουν σχολες με βαση το διορισμο στο δημοσιο.Ειναι δυνατον να υπαρχουν παιδια που εχουν μορια για οποιαδηποτε αλλη σχολη και να επιλεγουν την αστυνομικων, μονο και μονο για να τσεπωσουν το χιλιαρικο?Θεε και κυριε.Επιπλεον, θεωρω οτι δεν αξιζει ο τοσος κοπος για να πιασεις τα μορια αυτα πλεον και ολα αυτα που εμαθες ουσιαστικα πανε στον καδο( με μια δοση υπερβολης), δηλαδη για ποιο λογο να κουραστει με τα ολοκληρωματα, εφοσον αυτα στην σχολη αστυφυλακων ή αξιωματικων θα του ειναι παντελως αχρηστα?Δεν λεω οτι δεν χρειαζονται και φυσικα καθε γνωση ευπροσδεκτη, αλλα θεωρω οτι δεν αξιζει.

ΟΚ, συμφωνώ με το πρώτο κομμάτι, αλλά δεν κρίνω γενικά γιατί υπάρχουν πολλά οικονομικά προβλήματα που κάπως πρέπει να λυθούν.

Για τις γνώσεις σε αυτές τις σχολές, απάντησα. Ο πατέρας μου που ήταν στρατιωτικός διάβαζε μέχρι τελευταία στιγμή γιατί ήταν αναγκαίο.

Γιατί να μην διασφαλίσεις το επίπεδο των ενστόλων, μέσω κατατακτηρίων για αποφοίτους τριτοβάθμιας/ιεκ;

Αποδεσμεύεις όλο το σώμα, από κάθε 18άχρονο αυνάνα που πάει για την όποια εξουσία. Ή έστω θα έχει πήξει το μυαλό του σε real-life συνθήκες πρώτα.

Χάνεις τα καλύτερα χρόνια της εκπαίδευσης όμως έτσι. Όταν ο άλλος μπει 23-24 χρονών μέσα έχει χάσει 5 σημαντικά χρόνια για φυσική κατάσταση και απορρόφηση γνώσεων.

Επίσης, ποιος είπε ότι οι απόφοιτοι είναι με...πηγμένο μυαλό; :P

Για να γινεις καλος αστυνομικος ή πυροσβεστης χρειαζονται αλλα προσοντα κατα τη γνωμη μου. Οχι να ξερεις να παραγωγιζεις μια συναρτηση ή να υπολογιζεις το εμβαδον χωριου. Θελει γενναιοτητα, μυικη δυναμη, αθλητικα προσοντα και αλλα. Σε καμια περιπτωση ομως δε χρειαζεται να εισαι ο αριστος των αριστων στα μαθηματα. Εδω παλιά τους παρακαλουσαν να πανε και δεν πηγαιναν. Αυτο κάτι δειχνει.

Τους παρακαλούσαν και δεν πήγαιναν γιατί τους γινόταν ο κώλος να (κάνω σχήμα με τα χέρια μου αλλά δεν με βλέπετε! 😁).
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
ΟΚ, συμφωνώ με το πρώτο κομμάτι, αλλά δεν κρίνω γενικά γιατί υπάρχουν πολλά οικονομικά προβλήματα που κάπως πρέπει να λυθούν.

Για τις γνώσεις σε αυτές τις σχολές, απάντησα. Ο πατέρας μου που ήταν στρατιωτικός διάβαζε μέχρι τελευταία στιγμή γιατί ήταν αναγκαίο.
Ισως να ημουνα υπερβολικος στο κομματι των γνωσεων, καθως απο οσο εχω ακουσει και απο οσο ξερω πολλοι αστυνομικοι( για στρατιωτικους δεν γνωριζω) κανουν και δευτερη και τριτη σχολη προκειμενου να αποκτησουν περισσοτερα μορια και κατ'επεκταση να ανεβουν βαθμιδες.Επιπροσθετως, εχεις δικιο στο οτι πολλα παιδια που προερχονται απο κατωτερες κοινωνικες ταξεις θελουν να απεγκλωβιστουν απο αυτον τον στενο κυκλο και κλοιο και επιθυμουν κατι καλυτερο, το οποιο το βρισκουν σε αυτες τις σχολες(αστυνομικες, λιμενικο κ.λ.π).Απλως εγω αναφερομουνα στην πλειονοτητα των παιδιων, για αυτο ισως να ημουνα λιγο εως και πολυ απολυτος.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Κάθε άλλο, έχει μεγάλη σημασία!
Και από άποψη γνώσεων και από άποψη πειθαρχίας (να μπορέσεις να επιτύχεις σε δύσκολες συνθήκες-όπως οι πανελλαδικές)

Διαφωνώ.
Δηλαδη θελουμε άριστους μαθητές για να γινουν πυροσβέστες;
Για πλεον αριστα θέλει να γράψεις.
Επίσης αυτο που αγνοούμε συχνά οτι υπάρχουν και τα παιδιά που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να περάσουν σε κάποια σχολή.
Δεν μπορούσαν κάποτε εστω.
Τωρα περνάνε αυτα σε σχολες και πυροσβέστης γίνεται ο καλος μαθητής.
Ολο αυτο που συμβαίνει με την ανεργια
δεν ειναι άδικο μονο ως προς τα παιδια που σπουδάζουν αλλα και ως τα παιδιά που δεν κανουν βρε αδερφέ για πανεπιστήμιακη μόρφωση.
Αμα δεν πανε αυτα τα παιδιά στο λιμενικό , ποιος θα παει;
Γενικά δεν γινεται ενα κράτος να μπορει να εξασφαλίσει εργασία μονο στους καλούς μαθητες.
Ειναι λάθος και άδικο.
Υπάρχουν παρα πολλα παιδιά που έχουν ικανότητες και μένουν ανεκμετάλλευτες.
Είτε αυτές ειναι ακαδημαϊκές είτε οχι.
Λάθος άνθρωποι σε λαθος πόστα.

Καταλαβαίνω με τη πρόθεση το λες 😊 αλλα για μενα ειναι μια διαστρέβλωση της πραγματικότητας ολο αυτο .
Φυσικά τα παιδιά δεν φταίνε , η ανεργία ειναι σκληρή, καλα κάνουν εφόσον μπορούν και λύνουν το βιοποριστικό τους πρόβλημα .
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Διαφωνώ.
Δηλαδη θελουμε άριστους μαθητές για να γινουν πυροσβέστες;
Για πλεον αριστα θέλει να γράψεις.
Επίσης αυτο που αγνοούμε συχνά οτι υπάρχουν και τα παιδιά που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να περάσουν σε κάποια σχολή.
Δεν μπορούσαν κάποτε εστω.
Τωρα περνάνε αυτα σε σχολες και πυροσβέστης γίνεται ο καλος μαθητής.
Ολο αυτο που συμβαίνει με την ανεργια
δεν ειναι άδικο μονο ως προς τα παιδια που σπουδάζουν αλλα και ως τα παιδιά που δεν κανουν βρε αδερφέ για πανεπιστήμιακη μόρφωση.
Αμα δεν πανε αυτα τα παιδιά στο λιμενικό , ποιος θα παει;
Γενικά δεν γινεται ενα κράτος να μπορει να εξασφαλίσει εργασία μονο στους καλούς μαθητες.
Ειναι λάθος και άδικο.
Υπάρχουν παρα πολλα παιδιά που έχουν ικανότητες και μένουν ανεκμετάλλευτες.
Είτε αυτές ειναι ακαδημαϊκές είτε οχι.
Λάθος άνθρωποι σε λαθος πόστα.

Καταλαβαίνω με τη πρόθεση το λες 😊 αλλα για μενα ειναι μια διαστρέβλωση της πραγματικότητας ολο αυτο .
Φυσικά τα παιδιά δεν φταίνε , η ανεργία ειναι σκληρή, καλα κάνουν εφόσον μπορούν και λύνουν το βιοποριστικό τους πρόβλημα .
Παλαιοτερα, απο οσο εχω ακουσει και απο οσο με εχουν πει, μπορουσες να περασεις στην αστυνομικων και στην ευελπιδων χωρις εξετασεις( οταν εννοω παλαιοτερα πριν το 2000), κατι το οποιο θεωρω σωστο μερικως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top