Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,695 μηνύματα.
Και εγώ έχω δεν λέω ότι έχω τελειώσει ηλεκτρολόγων μηχανικών γιατί μου κάνουν ηλεκτρολογικές ερωτήσεις που δεν κατέχω. Πλέον λεω προγραμματιστής.

Εμπειρικά οι περισσότεροι ακούνε ηλεκτρολόγος και το υποτιμούνε στο μυαλό τους. Πολιτικοί μηχανικοί που τώρα λέγονται και οι απόφοιτοι των πρώην ΤΕΙ μπορείς να γίνεις και με σχολές <9.

Γενικά στο πολυτεχνικές σχολές μετράνε οι γνώσεις που δεν τις αποκτάς από την σχολή και λιγότερο το χαρτί. Μπορεί να το δεις από τις αγγελίες κάποιος αυτό. Στους ιατρούς αρκετές απλώς ζητάνε απόφοιτοι ιατρικής χωρίς άλλες προϋποθέσεις.
οποτε ζηλευεις τον αδερφο σου ακικο??αυτος τελειωσε ιατρικη και τον περνουνε οπου θελει με το ακουσα πτυχιουχος ιατρικης ενω εσυ δεν εχεις αυτο το προνομιο :laugh:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ιατρική νομίζω μόνο κρατάει σε έναν βαθμό την παλιά της αίγλη... Πολλοί συγγενείς ή παλιοί συμμαθητές που ούτε τους χώνευα ή αυτοί εμένα, άρχισαν να με προσεγγίζουν να κερνάνε κλπ... Νομίζω είναι πολύ υποκριτικο.
Πλέον ή το κρύβω και λέω πως είμαι άνεργος (ασχετα με τη δουλειά μου) ή λέω κάτι άκυρο πχ δουλεύω στο δήμο καθαριστής.
Νομίζω ότι μόνο τον γιατρό σέβονται πλέον και αυτό γιατί τον έχουν ανάγκη.
και εγώ αυτό παρατήρησα όταν μπήκα στην ιατρική ξαφνικά έγινα μορφωμένος, άξιος, πανέξυπνος κοκ ενώ στην παραγματικότητα ήμουν (και είμαι ) ο χαζός fockos που ήμουν και παλιά.... δε χρειάζεται να λες τπτ αρκεί να λες φοιτητής ιατρικής. Για αυτό η ιατρική είναι σχολή παραγωγής ψώνιων ..... σημασία είσαι να είσαι γειωμένος και να μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα.
Εμείς οι κατατακτήριοι ειναι αλήθεια μπορούμε να κρίνουμε καλύτερα και να μην πάρουν τα μυαλά μας αερα
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι στο άκουσμα οτι σπουδάζεις Ιατρική όλοι θαυμάζουν αλλα στην πραγματικότητα σου βγαίνει η ψυχή με αυτη την σχολή οποτε δεν ξερω... αλλα οτι εχει κύρος εχει όπως και να το κάνουμε. Αυτο με την Πυροσβεστική τι Λιμενικό και την Αστυνομία που όλοι θέλουν λόγω αποκατάστασης ειναι αστείο αν αναλογιστείς οτι αυτές τις σχολές δεν τις είχαν οι μαθητές και σε πολλή υπόληψη, μάλλον άλλαξαν οι προτεραιότητες.
Υγ Μετά την Ιατρική το τίποτα, μετά την Ιατρική το χάος!🤣
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,849 μηνύματα.
οποτε ζηλευεις τον αδερφο σου ακικο??αυτος τελειωσε ιατρικη και τον περνουνε οπου θελει με το ακουσα πτυχιουχος ιατρικης ενω εσυ δεν εχεις αυτο το προνομιο :laugh:
Ότι ο @fockos μπορει να φλεξαρει παραπανω για την σχολή είναι κάτι που ισχύει. Λέγοντας την αλήθεια δεν σημαίνει οτι τον ζηλεύω. Οι ιατροί έχουν πολύ αγχος. Ο @fockos καθε φορά που πάει σε εφημερία νιώθει ότι πάει σε πανελλήνιες.

Έχει τύχει πολλές φορές που να λέμε τι αποφοιτήσαμε σε κάποια άτομα να μου λένε εμένα δεν πειράζει. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις ότι η μούρη στο πολυτεχνείο είναι είδος προς εξαφάνισης. Το 2002 έγινε γνωστή η σχολή που πέρασε η Ιατρική και συντηρθήθηκε λόγω Δασκαλάκη.

Ως προς τη μούρη (φλεξάρισμα) η σχολές ειναι
Ιατρική > πιλότος - Ικάρων > Νομική > χάος
Θα δούμε σε λίγο στους πρώτοι των πρώτων ότι το ΗΜΜΥ θα το διαλέξουν ελάχιστοι.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι στο άκουσμα οτι σπουδάζεις Ιατρική όλοι θαυμάζουν αλλα στην πραγματικότητα σου βγαίνει η ψυχή με αυτη την σχολή οποτε δεν ξερω... αλλα οτι εχει κύρος εχει όπως και να το κάνουμε. Αυτο με την Πυροσβεστική τι Λιμενικό και την Αστυνομία που όλοι θέλουν λόγω αποκατάστασης ειναι αστείο αν αναλογιστείς οτι αυτές τις σχολές δεν τις είχαν οι μαθητές και σε πολλή υπόληψη, μάλλον άλλαξαν οι προτεραιότητες.
Υγ Μετά την Ιατρική το τίποτα, μετά την Ιατρική το χάος!🤣
Με την ανεργια που εχουμε ως χωρα ειδικα στους νεους μουρατη σχολη θεωρειται πλεον αυτη που σου εξασφαλίζει δουλεια μετα το πτυχιο. Αυτος ειναι και ο μοναδικος λογος που θεωρουνται μουρατα τα σωματα ασφαλειας κατα τη γνωμη μου. Γιατι αν το παμε επιστημονικα απεχουν αρκετα απο καθηγητικες σχολες για παραδειγμα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οποτε ζηλευεις τον αδερφο σου ακικο??αυτος τελειωσε ιατρικη και τον περνουνε οπου θελει με το ακουσα πτυχιουχος ιατρικης ενω εσυ δεν εχεις αυτο το προνομιο :laugh:
ο ακικος έχει ζήσει την εποχή που περνούσε στην πρωτοκλασάτη ήμμυ σχολή που υπήρχαν 3 σε όλη την Ελλάδα και με το διπλωμα έτρεχαν οι εταιρίες να σε πάρουν και εγώ απλά ήμουν νοσηλευτική. Όσο ήταν φοιτητής η ΗΜΜΥ από πρωτοκλασάτη σχολή με άριστη επαγγελματική αποκατάσταση μετατράπηκε σε ένα μεγάλο τίποτα... και πλέον ο καλός ΗΜΜΥ δε φαίνεται από το χαρτί του αλλά από τις γνώσεις του. Από την έβλεπε εμένα που εβγαλα την νοσηλευτική εύκολα και όταν ήμουν 3 έτος ιατρικής έβγαλε αυτός το ΗΜΜΥ ΕΜΠ την πιο δύσκολη σχολή του κόσμου και μετά από αυτό έπρεπε να μάθει από την αρχή πράγματα για να μπει στην αγορά εργασίας.

Δε θα έλεγα ότι ζηλεύει αλλά το ότι είναι άδικο όλο αυτό που συμβαίνει σίγουρα θα το σκεφτεται

Ότι ο @fockos μπορει να φλεξαρει παραπανω για την σχολή είναι κάτι που ισχύει. Λέγοντας την αλήθεια δεν σημαίνει οτι τον ζηλεύω. Οι ιατροί έχουν πολύ αγχος. Ο @fockos καθε φορά που πάει σε εφημερία νιώθει ότι πάει σε πανελλήνιες.
Ναι υπάρχει άγχος είναι η φύση της κλινικής ιατρικής και δε μπορώ να ελέγξω κάθε φορά που εφημερεύω μοιάζει σαν να πηγαίνω σε πόλεμο :)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Revekka κι εγώ το είχα παρατηρήσει αυτό, θεωρώ ότι στο πολυτεχνείο υπάρχουν αρκετά μυαλά γιατί συνέχεια εξασκούν την κριτική τους σκέψη. Και από φυσικού τους βέβαια, πάντα θαύμαζα τέτοια άτομα.

@hack3r Συμφωνώ είναι βλακώδες, αλλά σήμερα ειδικά ο κόσμος κυριαρχείται από τις πλεον βασικές σκέψεις, λίγο παραπάνω από το "φαι, σεξ, δύναμη, κυριαρχία". Ελάχιστα παραπάνω από το ζωικό βασίλειο. Πλεον δεν θεωρώ μούρικο το να σπουδάζεις, αλλά πχ να έχεις πετυχημένο μαγαζί να είσαι άτομο της νύχτας και των στοιχημάτων. ή πολύ ωραίες -προκλητικές φωτο στο ινσταγκραμ (infulencer), γενικά cost-effective χωρίς να έχεις προσπαθήσει πολύ. Αυτό εκτιμάται ιδιαίτερα από την κοινωνία (πάντα υπό αυτό το πρίσμα).
Ο πονηρός θα το καταλάβει νωρίς θα το εκμεταλλευτεί και θα πάει μπροστά.

@fockos με αφορμή ότι δίνω αύριο Ιατρική Πληροφορική την οποία σιχαίνομαι να διαβάσω έπειτα απο 500 πληροφορικές αυτά τα χρόνια και μάλλον θα πάρω 5, στο 1ο μαθημα ο καθηγητής (ΗΜΜΥ ΑΠΘ) ελεγε ότι είστε "η ελιτ" των επιστημόνων κλπ... Κάτι παρόμοιο μας έλεγαν στο 1ο έτος κ στο πολυτεχνείο, γι'αυτό χάρηκα που έπεσε τόσο.

Τη νομική με την ξεφτίλα των ασκούμενων πλέον την θεωρώ κακή επιλογή.

Δυστυχώς η κατάσταση με τα σώματα ασφαλείας αποτυπώνει πολύ καλά το τι θεωρεί κύρος η κοινωνία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι σχολές σωμάτων ασφαλείας, δεν νομίζω να είναι μουράτες, δεν θα πει κανείς είμαι στην Αστυνομία. Στο λιμενικό, στην πυροσβεστική. Είναι περισσότερο, μαξιλαράκια ασφάλειας οικονομικής.

Η Ευελπίδων κάποτε, επίσης, νομίζω της θεωρούσαν μουράτη σχολή και ίσως ακόμα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@hack3r Συμφωνώ είναι βλακώδες, αλλά σήμερα ειδικά ο κόσμος κυριαρχείται από τις πλεον βασικές σκέψεις, λίγο παραπάνω από το "φαι, σεξ, δύναμη, κυριαρχία". Ελάχιστα παραπάνω από το ζωικό βασίλειο. Πλεον δεν θεωρώ μούρικο το να σπουδάζεις, αλλά πχ να έχεις πετυχημένο μαγαζί να είσαι άτομο της νύχτας και των στοιχημάτων. ή πολύ ωραίες -προκλητικές φωτο στο ινσταγκραμ (infulencer), γενικά cost-effective χωρίς να έχεις προσπαθήσει πολύ. Αυτό εκτιμάται ιδιαίτερα από την κοινωνία (πάντα υπό αυτό το πρίσμα).
Ο πονηρός θα το καταλάβει νωρίς θα το εκμεταλλευτεί και θα πάει μπροστά.

Και έτσι πρέπει να είναι. Η πωλήσεις μούρης ήταν πάντα χαρακτηριστικό των μέτριων και των αμόρφωτων κάθε κοινωνίας. Στο πανεπιστήμιο υποτίθεται πως πηγαίνεις για να αποκτήσεις μια παραπάνω μόρφωση, να έρθεις σε επαφή με νέα άτομα και ιδέες και να αποκτήσεις μια στοιχειώδη κατάρτιση γύρω από ένα επιστημονικό ή μη τομέα.
Το να πάει κάποιος σε μια σχολή για να πουλήσει μούρη στο χωριό τον κατατάσει αυτόματα στην κατηγορία του μέτριου και του αμόρφωτου και εκεί θα παραμείνει. Θα ήταν πολύ αποδοτικότερο γι αυτόν να γίνει influencer ή μπράβος. Το να πουλάς μούρη επίσης δεν είναι κακό, ούτε είναι κακό να είσαι μέτριος και αμόρφωτος.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Να πω και εγω την αποψη μου σε αυτο το θεμα, απο τα ματια ενος εφηβου.Αρχικα διαφωνω τελειως με το οτι θεωρειται πλεον μουρατη σχολη η αστυνομικων( ειτε αξιωματικων ειτε αστυφυλακων).Δηλαδη θεωρειτε( οχι μονο εσεις αλλα και πολλοι ανθρωποι) οτι στο ακουσμα οτι ειμαι αστυνομικος πεφτουν ολοι κατω η σε θαυμαζουν ?Αν ειναι δυνατο!Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η οικονομικη κριση μας εφερε στο σημειο να επιλεγουμε να γινουμε αστυνομικοι απο οτι να σπουδασουμε μια επιστημη.Δηλαδη σκεφτειτε ενα 18χρονο παιδι να εχει τα μορια για ιατρικη ή για οποια αλλη υψηλοβαθμη σχολη και να επιλεγει να γινει αστυνομικος.Και μην πειτε οτι εχει ονειρο ενα παιδι να γινει μπατσος( απρεπης φραση).Συνοπτικα, δυστηχως ή ευτυχως το 90% των ανθρωπων( με μια δοση υπερβολης) θεωρει την ιατρικη την ιατρικη την πιο prestigious σχολη( δικαιολογημενα κατ'εμε) και δευτερευοντως η νομικη( εξου και η φραση δεν μπορουν να γινουν ολοι οι ανθρωποι γιατροι και δικηγοροι).Εν παση περιπτωση ζουμε στην εποχη που επιλεγουμε σχολες με βαση αποκαταστασης και οχι με βαση το τι μας αρεσει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Mήπως αν το Μαθηματικό μετονομαζόταν σε Μαθηματικές Επιστήμες ακουγόταν ποιο μούρικο; Δεν βρίσκουμε τις προτιμήσεις του Ελληνάρα πουθενά... :popcorn: :loltooth:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Και η γεωπονική ειναι μουρατη!
Το 1/3 των Ελλήνων μας αποκαλεί «αγρότες με πτυχίο» τι πιο μουρατο από αυτο ! :whatever:
:kitty:

Πέρα από την πλάκα σχετικά με την γεωπονία πριν μου απαντήσει για παράδειγμα η Λένω ή ο npd θα ήθελα να πω το εξής και μετά απαντήστε:
Από όταν πέρασα στη γεωπονία δεν έχω συναντήσει ούτε ένα άτομο που να μου έχει πει συγχαρητήρια ή κάτι τέτοιο.
Τις πιο πολλές φορές μου έχουν πει:
"Από μακριά φαίνεσαι, είμαι σίγουρη ότι είσαι φοιτητής του παιδαγωγικού" εγώ: "Όχι γεωπονία σπουδάζω"
Απάντηση "αα... δεν περάζει." μετά ούτε δεν με ξαναμίλησε :loltooth:
Άλλο σχόλιο "¨σπουδάζεις γεωπονία; Σίγουρα έχεις κτήματα" (δεν είναι κακό όμως γεωπονία δεν συνεπάγεται με την γεωργία"
Άλλο ένα: "Η γαλλική φιλολογία δεν είναι γεωπονία όπου μπορείς να δουλέψεις στα χωράφια, για αυτό η γεωπονία έχει πολλές θέσεις"
Σχεδόν τελειώνω " Αα γεωπόνος; σίγουρα θα βγάζεις λεφτά από το να κόβεις δέντρα και θάμνους"
Τέλος " Οι περισσότεροι γεωπόνοι αλλάζουν επάγγελμα στο τέλος, γίνονται είτε χημική είτα γιατροί"... no comment
 
Τελευταία επεξεργασία:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ιατρική -οδοντιατρική θα έλεγα είναι οι «μουράτες» σχολές με διαφορα κι ολας .
Στη συνέχεια νομίζω είναι οι στρατιωτικές -αστυνομικές σχολές αξιωματικών
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Και η γεωπονική ειναι μουρατη!
Το 1/3 των Ελλήνων μας αποκαλεί «αγρότες με πτυχίο» τι πιο μουρατο από αυτο ! :whatever:
:kitty:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πέρα από την πλάκα σχετικά με την γεωπονία πριν μου απαντήσει για παράδειγμα η Λένω ή ο npd θα ήθελα να πω το εξής και μετά απαντήστε:
Από όταν πέρασα στη γεωπονία δεν έχω συναντήσει ούτε ένα άτομο που να μου έχει πει συγχαρητήρια ή κάτι τέτοιο.
Τις πιο πολλές φορές μου έχουν πει:
"Από μακριά φαίνεσαι, είμαι σίγουρη ότι είσαι φοιτητής του παιδαγωγικού" εγώ: "Όχι γεωπονία σπουδάζω"
Απάντηση "αα... δεν περάζει." μετά ούτε δεν με ξαναμίλησε :loltooth:
Άλλο σχόλιο "¨σπουδάζεις γεωπονία; Σίγουρα έχεις κτήματα" (δεν είναι κακό όμως γεωπονία δεν συνεπάγεται με την γεωργία"
Άλλο ένα: "Η γαλλική φιλολογία δεν είναι γεωπονία όπου μπορείς να δουλέψεις στα χωράφια, για αυτό η γεωπονία έχει πολλές θέσεις"
Σχεδόν τελειώνω " Αα γεωπόνος; σίγουρα θα βγάζεις λεφτά από το να κόβεις δέντρα και θάμνους"
Τέλος " Οι περισσότεροι γεωπόνοι αλλάζουν επάγγελμα στο τέλος, γίνονται είτε χημική είτα γιατροί"... no comment
Πως γινετε αυτοι οι ανθρωποι να κανουν τετοια σχολια.Δηλαδη δεν μπορουν να πουν ενα ''ωραια, καλη συνεχεια στις σπουδες σου", πρεπει να σε σχολιασουν τοσο επικριτικα, λες και οι ανθρωποι που δεν σπουδαζουν ιατρικη, νομικη η πολυτεχνειο ειναι για φτησιμο.Τι να πω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης την δεκαετια του 1990 με 2000 πολυ μουρατες σχολες θεωρουνταν τα οικονομικα και τα χρηματοοικονομικα.Ξερετε τοτε ΠΑΣΟΚ, πρασινοι ηλιοι, χρηματιστηριο, ροζ συνεφακια κ.λ.π.Αναρωτιεμαι αμα στο αμερικα που το εχουμε προτυπο σκεφτονται ετσι🤔
 
Τελευταία επεξεργασία:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πως γινεται αυτοι οι ανθρωποι να κανουν τετοια σχολια.Δηλαδη δεν μπορουν να πουν ενα ''ωραια, καλη συνεχεια στις σπουδες σου", πρεπει να σε σχολιασουν τοσο επικριτικα, λες και οι ανθρωποι που δεν σπουδαζουν ιατρικη, νομικη η πολυτεχνειο ειναι για φτησιμο.Τι να πω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης την δεκαετια του 1990 με 2000 πολυ μουρατες σχολες θεωρουνταν τα οικονομικα και τα χρηματοοικονομικα.Ξερετε τοτε ΠΑΣΟΚ, πρασινοι ηλιοι, χρηματιστηριο, ροζ συνεφακια κ.λ.π.Αναρωτιεμαι αμα στο αμερικα που το εχουμε προτυπο σκεφτονται ετσι🤔
Αχχχχ γεννήθηκα λάθος εποχή :wall: :whistle:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Αχχχχ γεννήθηκα λάθος εποχή :wall: :whistle:
Αν δεν κάνω λάθος στα οικονομικά συμβαίνει ένα παρόμοιο πράγμα όπως και στη γεωπονία. Η κάθε πόλη έχει και από ένα τμήμα οικονομικών με συνέπεια στα οικονομικά να περνάνε (βλέπε 2019) ακόμα και με 7.000 μόρια για αυτό έχει λίγο μειωθεί η "μουρατίτιδα" (ωραία λέξη :kitty:)
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος στα οικονομικά συμβαίνει ένα παρόμοιο πράγμα όπως και στη γεωπονία. Η κάθε πόλη έχει και από ένα τμήμα οικονομικών με συνέπεια στα οικονομικά να περνάνε (βλέπε 2019) ακόμα και με 7.000 μόρια για αυτό έχει λίγο μειωθεί η "μουρατίτιδα" (ωραία λέξη :kitty:)
Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το πεδίο μου είναι καλό αρκεί τελειώσεις με έναν πολύ καλό βαθμό ,κανείς ένα μεταπτυχιακό Αγγλία και έγινες .
Τώρα το να τελειώσω το χρήμα παπει που είμαι με 6 δεν λέει και πολλά.
Αχχχχ ρε Αντρεα σήκω πάνω να μας ανεβάσεις λίγο ,να το παίζουμε Wolf of WallStreet στα γκομενακια :teasing:
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αχχχχ ρε Αντρεα σήκω πάνω να μας ανεβάσεις λίγο ,να το παίζουμε Wolf of WallStreet στα γκομενακια :teasing:
Ελα μωρε μπορει να μην αναστηθει ο Ανδρεας( το λεω και κλαιω με βαση αυτα που εχω ακουσει) αλλα υπαρχει παντα και η ΔΑΠ😂.Περα απο καθε διαθεση να κανω χιουμορ η σχολη σου σε επιπεδο μαθηματικων πως ειναι, καθως ειδα στο προγραμμα σπουδων οτι εχετε διαφορικο και ολοκληρωτικο λογισμο σε μαθηματα και γενικοτερα παντα ηθελα να μαθω το επιπεδο των μαθηματικων στις οικονομικες σχολες.
*Συγνωμη αμα βγηκα off topic.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ελα μωρε μπορει να μην αναστηθει ο Ανδρεας( το λεω και κλαιω με βαση αυτα που εχω ακουσει) αλλα υπαρχει παντα και η ΔΑΠ😂.Περα απο καθε διαθεση να κανω χιουμορ η σχολη σου σε επιπεδο μαθηματικων πως ειναι, καθως ειδα στο προγραμμα σπουδων οτι εχετε διαφορικο και ολοκληρωτικο λογισμο σε μαθηματα και γενικοτερα παντα ηθελα να μαθω το επιπεδο των μαθηματικων στις οικονομικες σχολες.
*Συγνωμη αμα βγηκα off topic.
Μην ανησυχείς πες ότι θες ,εγώ ο ίδιος λέω στους συμφοιτητές μου ότι είμαστε τα @@ακια της ασοεε για να γελάω :P
Θα σου πω έχουμε
2 μαθήματα καθαρών μαθηματικών(ανάλυση 1,2)
4 μαθήματα στατιστικής-οικονομετρίας
1 προγραμματισμό (C)
2 υποχρεωτικές λογιστικές
Αρκετά μαθήματα Finance που είναι και το κύριο αντικείμενο μας( περίπου 10)
3 μακρο-μικροοικονομία
Αλλά 2-3 θεωρητικά εύκολα
Και μετά κάτι επιλογής
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Μην ανησυχείς πες ότι θες ,εγώ ο ίδιος λέω στους συμφοιτητές μου ότι είμαστε τα @@ακια της ασοεε για να γελάω :P
Θα σου πω έχουμε
2 μαθήματα καθαρών μαθηματικών(ανάλυση 1,2)
4 μαθήματα στατιστικής-οικονομετρίας
1 προγραμματισμό (C)
2 υποχρεωτικές λογιστικές
Αρκετά μαθήματα Finance που είναι και το κύριο αντικείμενο μας( περίπου 10)
3 μακρο-μικροοικονομία
Αλλά 2-3 θεωρητικά εύκολα
Και μετά κάτι επιλογής
Ευχαριστω πολυ.Επισης γενικα στις οικονομικες σχολες πανε κατα κυριον λογο μετριοι μαθητες ή πανε και "διανοιες"( μπορει να λεω και μα@@@@@) και γενικα το επιπεδο εκει πως ειναι?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top