Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Επισης την δεκαετια του 1990 με 2000 πολυ μουρατες σχολες θεωρουνταν τα οικονομικα και τα χρηματοοικονομικα.Ξερετε τοτε ΠΑΣΟΚ, πρασινοι ηλιοι, χρηματιστηριο, ροζ συνεφακια κ.λ.π.Αναρωτιεμαι αμα στο αμερικα που το εχουμε προτυπο σκεφτονται ετσι🤔

Aν είσαι 15 χρονών πώς γίνεται και θυμάσαι την εποχή του ΠΑΣΟΚ; :popcorn:
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ.Επισης γενικα στις οικονομικες σχολες πανε κατα κυριον λογο μετριοι μαθητες ή πανε και "διανοιες"( μπορει να λεω και μα@@@@@) και γενικα το επιπεδο εκει πως ειναι?
Χαχαχα θα έλεγα παντού τα πάντα
Υπάρχουν όλων των ειδών οι φοιτητές τουλάχιστον στο τμήμα μου
Υπάρχουν αυτοί που δεν χάνουν διάλεξη και έχουν μ.ο. Έτοιμο για lse ,αρκετοί που ναι νορμαλ κάτι ενδιάμεσο και ένα μέρος που πατάει μόνο εξεταστική αν δεν δίνουμε πολύ πρωινές ώρες ......
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Aν είσαι 15 χρονών πώς γίνεται και θυμάσαι την εποχή του ΠΑΣΟΚ; :popcorn:
Χαχαχαχαχαχαχα να σου πω εχεις απολυτα δικιο,οτι εχω μαθει απο γονεις και συγγενεις μετα απο ερωτησεις.Ξερεις στο λυκειο σου δημιουργουνται πολλα υπαρξιακα ερωτηματα😂😂😂
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Και η γεωπονική ειναι μουρατη!
Το 1/3 των Ελλήνων μας αποκαλεί «αγρότες με πτυχίο» τι πιο μουρατο από αυτο ! :whatever:
:kitty:

Πέρα από την πλάκα σχετικά με την γεωπονία πριν μου απαντήσει για παράδειγμα η Λένω ή ο npd θα ήθελα να πω το εξής και μετά απαντήστε:

Αν περίμενες να σου πουν συγχαρητήρια, καλή πρόοδο θα έπρεπε να σου έχουν μπει ιδέες ότι κάτι αλλάζει στην Ελλάδα. Τα θέλει και σένα ο κώλος σου με όλο το σεβασμό. Πας γυρεύοντας να ακούς αυτό που θέλουν να σου λένε οι διάφοροι άσχετοι. Αντί γι' αυτό θα μπορούσες να επιβάλεις την επιλογή ως μια χρήσιμη επιστήμη. Το γεγονός ότι στην Ελλάδα το 95% των επιστημών είναι στα αζήτητα λόγω κακής ενημέρωσης των νέων και των γονιών τους, δεν φταίς εσύ. Δεν θα χρεωθείς εσύ την αποτυχία της Ελλάδας να γίνει χώρα με σοβαρούς πολίτες. ;)

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τον κλάδο της Υπολογιστικής Χημείας, πώς αυτό το εισπράττει η Ελληνική κοινωνία; Υπολογιστικής τι; ...τουτ τουτ τουτ.... :whistle:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαχαχαχαχαχαχα να σου πω εχεις απολυτα δικιο,οτι εχω μαθει απο γονεις και συγγενεις μετα απο ερωτησεις.Ξερεις στο λυκειο σου δημιουργουνται πολλα υπαρξιακα ερωτηματα😂😂😂

Τα έργα τότε ήταν μακέτο (αττική σύνταξη μέχρι τα Κιούρκα)...Έτρωγαν όλοι έτσι ώστε να τρώνε και οι σημερινοί κόπροι απόγονοί τους. Γι' αυτό και δεν βλέπεις κανέναν 17-25χρονο να έχει ρεαλιστικούς στόχους. Υπάρχει λίπος από τα παλιά. Απλά είδα την ηλικία σου και λέω ή μας τρολλάρει ή κάτι δεν πάει καλά. Συνήθως τα σημερινά 15χρονα δεν έχουν ιδέα για την Ελλάδα προ 5 ετών.

Ξέρουν μόνο για τον Snik. :adventure:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος επιλέξει να σπουδάσει Ιατρική το 2020, τι είδους στιλιστική ή αισθητική εμφάνιση πρέπει να έχει; Γιατί ως γνωστόν τα μόρια δεν κάνουν τον παπά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι ολες αυτες οι σχολές που προσφέρουν κατευθείαν αποκατάσταση θεωρούνται μουρατες.
Αυτο ισχυει για κάποιες στρατιωτικές
πχ "Ευελπίδων" .
Η πυροσβεστική και το λιμενικό δεν προκαλούν κανεναν θαυμασμό.
Σίγουρη αποκατάσταση θεωρούνται-έχει διαφορά.


Τωρα για τα πολυτεχνεία ηδη οταν εδινα εγω το 2014 πολιτικων, Τοπογράφων , χωροτακτες, αρχιτέκτονες κτλ θεωρούταν δεδομένο οτι θα πας αν δεν έπιανες τα υπόλοιπα.
Φυσικα οι αρχιτέκτονες αποτελούν εξαίρεση , αλλα γενικά η κοινή γνώμη δε τους ειχε ψηλά ετσι κι αλλιώς.
Ποσο μαλλον τώρα που μπαίνεις και με τοσο χαμηλά μορια.
Ημμυ και Μηχ-μηχ , ειδικά σε μεγαλες πόλεις ειναι ακομα σχολες που "ακούγονται" .

Για το πρωτο πεδίο αμα γράψω τι έχω ακούσει για τη σχολή μου πριν ακομα τη δηλωσω μέχρι σήμερα θα έγραφα βιβλιο ολόκληρο.
Τι να σας πω ,αλλαξα δερματολόγο για αυτο το λόγο.😅
Καθε φορά που πήγαινα " ε και τωρα τι θα κάνεις απο αυτη τη Σχολή" . ΚΑΘΕ ΦΟΡΆ ΌΜΩΣ.
Αλλα κι άγνωστοι , στο αεροδρόμιο να μιλαω με μια γιαγια και να μου λεει " αχ και ο εγγονός μου φιλολογία θελει αλλα θα πεινάσετε" .
Σας λεω άπειρες ιστορίες.
Οι φιλοσοφικές σχολές εν τω μεταξύ κάποιο φεγγάρι , την εποχη των γονιών μου θεωρούταν
παρα πολυ τοπ- οχι σαν την νομική but still.
Υπήρχαν τρεις και ήταν πολυ δύσκολο να μπεις, οι βάσεις ήταν πανω κατω με τη νομική ανάλογα με τη χρονιά.
Δεν ήταν μονο ο άμεσος διορισμός ηταν και το αντικείμενο το οποίο πλέον εχει απαξιωθεί παρα πολυ.
Βεβαια αυτο που περιγράφω για τη φιλοσοφική ισχυει με παρα πολλες σχολές όλων των πεδιων αρα σχωρατε με.
Κάποτε ηταν κατορθωμα να μπεις στο Πανεπιστήμιο και ηταν δεδομένο οτι σου εξασφάλιζε καλες προοπτικές.( πχ ΑΣΟΕΕ)
Γενικά σήμερα στο πρώτο πεδίο καμια σχολη δεν θεωρείται κύρους πλην της νομικής.
Και σε αυτήν βέβαια πλεον εεε ολο και κάποιος θα σου πει για την ανεργεια αλλα γενικά χαίρονται να ακούνε νομική.
Ολες οι αλλες σχολες του πρώτου πεδίου με αποκορύφωμα τα παιδαγωγικά και των νηπιαγωγών που δέχονται bullying απο ολη τη φοιτητική κοινωνικότητα και όχι μονο , θεωρούνται κατώτερες.


Αυτη η σχολη που χαίρει μεγάλης εκτίμησης
απο ολους ειναι η Ιατρική.
Και οχι αδικα.
Ποτε δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι ενοχλούνται.
Ειναι μια σχολή παρα πολυ δύσκολο να μπεις και επιτελείς το σημαντικότερο έργο στην κοινωνία.
Οκ ξέρω, θα μου βρείτε ποσα αλλα επαγγέλματα αλλα μπροστά στο αγαθό της ζωης όλα τα αλλα έρχονται δευτέρα.
Δεν σημαίνει οτι ολοι οι υπόλοιποι είμαστε παιδιά ενος κατώτερου Θεού.
Πολλοί δεν διάλεξαν και την ιατρική απο επιλογή , απλα ειναι απόλυτα φυσικό στο άκουσμα της ιατρικής να θαυμάζεις κι λίγο τον αλλο.
Παρόλο που εν τελει μπορει να ναι απαισιος άνθρωπος .
Γενικά η υποτίμηση ειναι λάθος , το να απαξιωνεις τον αλλον ειναι λάθος, το να θαυμάσεις όμως τη δουλειά που κάνουν οι γιατροί δεν ειναι λάθος.
Υπάρχουν φυσικά και παρα πολυ κακοί δεν αντιλέγω.
Και ειναι χίλιες φορες χειρότερο να σαι κακος γιατρός παρα οτιδήποτε αλλο.
Ενα επάγγελμα που πιστεύω ομως οτι αδικείται τρομερα ειναι οι νοσηλευτές.
Θέλει τρομερή υπομονή και αγάπη για τον συνάνθρωπο για να σαι καλος σε αυτό το πράγμα.
Δεν αμείβονται σε καμια περίπτωσή καλα και εχω ακούσει να μιλάνε πολυ υποτιμητικά για αυτούς.
Ισως μου πείτε οτι τα βλέπω ρομαντικά τα πραγματα απλα επειδη εχω περασει πολύ χρόνο στα νοσοκομεία , δεν μπορω να το δω διαφορετικά.
Δε θα δω ποτε την ιατρική και τους νοσηλευτές σαν ενα επάγγελμα όπως ολα τα αλλα.


Γενικα πιστεύω το πρόβλημα μας ειναι η ανεργεια και τίποτα αλλο .
Επαγγέλματα κύρους παντα θα υπάρχουν σε ολο τον κοσμο , και αυτο ειναι και το λογικό.
Τα παιδαγωγικά πχ ποτέ δεν ειχαν κύρος ακομα και οταν είχαν 19.000.
Αυτο δεν σημαίνει το επάγγελμα του δασκάλου θεωρείται πιο εύκολο και λιγότερο σημαντικό απο του νομικού .
Σαν επιστήμη όμως η νομικη παντα προκαλούσε και θα προκαλεί δεος αφου πραγματεύεται την ερμηνεία και την εφαρμογή των νόμων.
It makes sense.
Προσωπικά δηλαδη δε με ενοχλεί που η σχολη μου δεν ειναι "μουράτη."
Με ενοχλεί που απαξιώθηκε τοσο πολυ.
Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με παρα πολλες
αλλες σχολες.
Παράδειγμα φυσικομαθηματικες.
Ολοι ξέρουν οτι ειναι απο τις δυσκολότερες σχολές.
Αλλα οταν μπαίνεις και με 7 πλέον δεν γινεται να μην απαξιωθεί το αντικείμενο.
Ειναι φυσικό και επόμενο.
Οσο λοιπόν δεν αλλάζει ριζικά το σύστημα της τριτοβάθμιας ολες οι σχολές θα υποβαθμίζονται.
Όταν το να μπεις στο Πανεπιστήμιο ειναι πλεον δεδομένο και μονο που δινεις εξετάσεις εξευτελίζονται οι σπουδές εν γενει.
Ποιο κύρος και μουρατες σχολές ,ολα αυτα ειναι αστεία στο σημερα.
Μονο "μουρατοι " φοιτητές υπάρχουν πλέον.
Αυτοι που ξεχωρίζουν μεσα στο χαος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το επάγγελμα του δασκάλου, κάποτε το θεωρούσαν «ιερό». Ο δάσκαλος είχε τον πρώτο λόγο τον περασμένο αιώνα. Να είχε το μεγαλύτερο κύρος πρέπει τότε από όλα τα επαγγέλματα.

Μουράτη σχολή ή όχι, το πορτοφόλι είναι πιο μουράτο από όλα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Το επάγγελμα του δασκάλου, κάποτε το θεωρούσαν «ιερό». Ο δάσκαλος είχε τον πρώτο λόγο τον περασμένο αιώνα. Να είχε το μεγαλύτερο κύρος πρέπει τότε από όλα τα επαγγέλματα.

Μουράτη σχολή πάντως ή όχι, το πορτοφόλι είναι πιο μουράτο από όλα :P


Εγω μιλάω για την μεταπολίτευση και μετά πιο πίσω ενι ξερω.😅
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Σε σοβαρες χωρες και σημερα ακομα ο εκπαιδευτικος θεωρειται μουρατο επαγγελμα. Εδω με τοσους πτυχιουχους και με τις στρατιες ανεργων που έχουν δημιουργηθει μονο μουρικο δε θεωρειται.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.


Όλα τα πράγματα στην ιατρική (όπως και στην ψυχολογία) είναι στατιστικά. Η ιατρική δεν είναι αριθμητική 1 + 1 κάνουν 2. τα πάντα εκεί είναι πιθανότητες.

Όλες οι έρευνες γίνονται με στατιστική έρευνα. (παίρνουν πληθυσμό αναφοράς, ελέγχου και έναν άλλο πληθυσμό που δε παίρνει μέρος ο παράγοντας που μελέταται).


Διάγνωση παχεός εντέρου

Στατιστικά έχουν βγει κάποια συμπτώματα τα οποία αν τα παρουσιάζει κάποιος υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει καρκίνο. Όταν δοθούν οι ενδείξεις αυτοί οδηγούνται οι κατάλληλες εξετάσεις οι οποίες δίνουν μεγαλύτερη ακρίβεια ότι κάποιος πάρχει.

Πότε θα αφαιρεθεί ένας όγκος.
Πάλι στατιστικά αν δεν υπάρχουν μεταστάσεις και είναι προς όφελος του ασθενή οδηγείται σε εγχείρηση και μετά επικουρικά γίνεται χημειοθεραπεια και ακτινοθεραπεία. Αν όμως η ασθένεια έχει προχωρήσει η πιθανότητα να ιαθεί με εγχείρηση είναι απειροελάχιστιστη τότε ακολουθείται ανακουφιστική θεραπεία.

Πολλά φάρμακα δεν είναι γνωστά ως προς την φαρμακοκινιτική και βοηθούν σε αρρώστιες χωρίς να ξέρει κανένας τι κάνουν. Η στατιστική έχει βοηθήσει πάρα πολύ στην φαρμακοδοσία.

Αυτός είναι ο λόγος που θεωρείται η ιατρική δύσκολη επιστήμη (δεν υπάρχουν στάνταρ πράγματα) αν είσαι σε αδιέξοδο ειδικά σε μη ιάσιμες ασθένειες ή πολύ βαριές μπορεί να δοκιμάσεις στην τύχη φάρμακα (με έρευνα) μέχρι να επιτευχθεί ένα καλό αποτέλεσμα.

Τα βότανα και τα φάρμακα που δίνανε στους προηγούμενους αιώνες ήταν καθαρά στατιστικά (τα τελευταία χρόνια μερικές από αυτές τις πράξεις έχουν εξηγηθεί παρόλα αυτά το μεγαλύτερο κομμάτι της ιατρικής είναι στατιστικό.

Επειδή η ιατρική είναι παλιά επιστήμη έχουν γίνει άπειρες μελετες μερικά πράγματα θεωρούνται αυτονόητα και στάνταρ γενικά είναι μια πολύ αξιοπιστη επιστήμη.


Η ψυχολογία είναι σχετικά καινουρια επιστήμη (δεν έχουν γίνει πολλές μελέτες) για αυτό ακόμα δεν είναι αξιόπιστη ως επιστήμη.
Γι'αυτό και επίσης γίνονται και πολλές λανθασμένες διαγνώσεις και,γι'αυτό θα πρέπει να παίρνουμε και μία δεύτερη γνώμη ενός άλλου γιατρού.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
Στο εξωτερικό οι σχολές παιδαγωγικών, φιλολόγων και γενικά δασκάλων θεωρούνται από τα επαγγέλματα χωρίς χρήμα, πολλοί συμφωνούν ότι οι δάσκαλοι θα έπρεπε να είναι ακριβοπληρωμένοι όμως δυστυχώς βάση τα στατιστικά στοιχεία, το εισόδημα τους είναι σε επίπεδο καλλιτεχνών
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Γι'αυτό και επίσης γίνονται και πολλές λανθασμένες διαγνώσεις και,γι'αυτό θα πρέπει να παίρνουμε και μία δεύτερη γνώμη ενός άλλου γιατρού.

Aτάκα Μπονάτσου στους Απαράδεκτους: Ένα γιατρό για το γιατρό...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε σοβαρες χωρες και σημερα ακομα ο εκπαιδευτικος θεωρειται μουρατο επαγγελμα.

Στην Κύπρο το έχουν σε πολύ μεγάλη εκτίμηση το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Ίσως παίζει ρόλο και το μισθολογικό κομμάτι, μιας και αμείβονται τρομερά οι εκπαιδευτικοί :euro:.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
Στην Κύπρο το έχουν σε πολύ μεγάλη εκτίμηση το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Ίσως παίζει ρόλο και το μισθολογικό κομμάτι, μιας και αμείβονται τρομερά οι εκπαιδευτικοί :euro:.
Στο εξωτερικό οι σχολές παιδαγωγικών, φιλολόγων και γενικά δασκάλων θεωρούνται από τα επαγγέλματα χωρίς χρήμα, πολλοί συμφωνούν ότι οι δάσκαλοι θα έπρεπε να είναι ακριβοπληρωμένοι όμως δυστυχώς βάση τα στατιστικά στοιχεία, το εισόδημα τους είναι σε επίπεδο καλλιτεχνών
:fish2: :kitty: :rolleyes::D
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Στο εξωτερικό οι σχολές παιδαγωγικών, φιλολόγων και γενικά δασκάλων θεωρούνται από τα επαγγέλματα χωρίς χρήμα, πολλοί συμφωνούν ότι οι δάσκαλοι θα έπρεπε να είναι ακριβοπληρωμένοι όμως δυστυχώς βάση τα στατιστικά στοιχεία, το εισόδημα τους είναι σε επίπεδο καλλιτεχνών

Ναι συγκριτικά του έργου που κάνουν, οι μισθολογικές αμοιβές δεν πάνε ανάλογα. Υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις και φοβερό άγχος από τις αξιολογήσεις κάθε σχολική χρονιά.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στο εξωτερικό οι σχολές παιδαγωγικών, φιλολόγων και γενικά δασκάλων θεωρούνται από τα επαγγέλματα χωρίς χρήμα, πολλοί συμφωνούν ότι οι δάσκαλοι θα έπρεπε να είναι ακριβοπληρωμένοι όμως δυστυχώς βάση τα στατιστικά στοιχεία, το εισόδημα τους είναι σε επίπεδο καλλιτεχνών

Στο εξωτερικό καλά χρήματα παίρνουν οι εκπαιδευτικοί. Σε κάποιες περισσότερα πολύ και σε άλλες λιγότερα.
Το ζήτημα είναι και πόσοι εργάζονται. Με τους εκπαιδευτικούς στη χώρα μας, νομίζω σε πρώτη μοίρα έρχεται η ανεργία και μετά το μισθολογικό κομμάτι. Υπάρχουν, δηλαδή, πάρα πολλοί που δεν μπορούν να εργοδοτηθούν.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
Στο εξωτερικό καλά χρήματα παίρνουν οι εκπαιδευτικοί. Σε κάποιες περισσότερα πολύ και σε άλλες λιγότερα.
Το ζήτημα είναι και πόσοι εργάζονται. Με τους εκπαιδευτικούς στη χώρα μας, νομίζω σε πρώτη μοίρα έρχεται η ανεργία και μετά το μισθολογικό κομμάτι. Υπάρχουν, δηλαδή, πάρα πολλοί που δεν μπορούν να εργοδοτηθούν.
Λογικά στο εξωτερικό δεν παίρνουν καλά χρήματα (δεν ξέρω για την Κύπρο), αν ψάξεις έστω και σε μερικά site οπως payscale αλλά και σε παγκόσμια forum το θέμα των καθηγητών που πληρώνονται ελάχιστα είναι ένα καθημερινό θέμα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στο εξωτερικό οι σχολές παιδαγωγικών, φιλολόγων και γενικά δασκάλων θεωρούνται από τα επαγγέλματα χωρίς χρήμα, πολλοί συμφωνούν ότι οι δάσκαλοι θα έπρεπε να είναι ακριβοπληρωμένοι όμως δυστυχώς βάση τα στατιστικά στοιχεία, το εισόδημα τους είναι σε επίπεδο καλλιτεχνών


Αναλόγως.
Γενικα παίζει ρόλο και οτι έχουν αρκετές αλλες επιλογές .
Δηλαδη ενας χημικός οταν μπορεί να βγάλει 5 Χιλιαδες+ στη Σουηδία, εεε ναι στο σχολείο θεωρείται κακοπληρωμένος.
Ομως μια χαρα βιοτικό επίπεδο έχεις απλα το να διδάξεις σε σχολείο είναι για τους περισσότερους τελευταία επιλογή .
Φιλόλογοι επίσης ειναι μια χαρα.
Γενικά παράγουν τοσους οσους χρειάζονται αρα ολοι έχουν δουλειά .
Τα λεφτά ειναι καλα αν αναλογιστείς και τα αλλα bonus , πολλες διακοπες κτλ.
Εξαρτάται βασικα τι θελει ο καθενας απο τη ζωη του.
Και έχεις παντα κι αλλες επιλογές εκτος απο τη διδασκαλία απο ολες τις σχολές που θεωρούνται μονο καθηγητικες στην Ελλαδα.
Για το παιδαγωγικό θα σε γελάσω.
Είναι παρα πολυ συχνό παντως να αλλάζεις επάγγελμα ανάλογα το τι θες στη συγκεκριμένη φάση της ζωη σου .
Εκει που είναι χάλια τα πραγματα ειναι στην Αγγλία .
Στη Σουηδία και στη Γερμανία που γνωρίζω σίγουρα και θεολόγος να σπουδάσει ο αλλος οχι μονο δουλειά έχει και διακοπές θα πάει.
Να καθαρίζεις σκαλες( true story συγγενικού προσώπου) που λεει ο λόγος παλι λεφτά στην άκρη θα σου μείνουν.
Γενικά παιδιά το συμπεράσματα ειναι οτι αν μπορείτε να πάτε για μεταπτυχιακό στη Σουηδία( ειναι ο πιο εύκολος τρόπος για να έχετε προοπτικές να μείνετε μονιμα, καθως πλέον δεν θελουν μετανάστες) ΝΑ ΠΑΤΕ.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
Αναλόγως.
Γενικα παίζει ρόλο και οτι έχουν αρκετές αλλες επιλογές .
Δηλαδη ενας χημικός οταν μπορεί να βγάλει 5 Χιλιαδες+ στη Σουηδία, εεε ναι στο σχολείο θεωρείται κακοπληρωμένος.
Ομως μια χαρα βιοτικό επίπεδο έχεις απλα το να διδάξεις σε σχολείο είναι για τους περισσότερους τελευταία επιλογή .
Φιλόλογοι επίσης ειναι μια χαρα.
Γενικά παράγουν τοσους οσους χρειάζονται αρα ολοι έχουν δουλειά .
Τα λεφτά ειναι καλα αν αναλογιστείς και τα αλλα bonus , πολλες διακοπες κτλ.
Εξαρτάται βασικα τι θελει ο καθενας απο τη ζωη του.
Και έχεις παντα κι αλλες επιλογές εκτος απο τη διδασκαλία απο ολες τις σχολές που θεωρούνται μονο καθηγητικες στην Ελλαδα.
Για το παιδαγωγικό θα σε γελάσω.
Είναι παρα πολυ συχνό παντως να αλλάζεις επάγγελμα ανάλογα το τι θες στη συγκεκριμένη φάση της ζωη σου .
Εκει που είναι χάλια τα πραγματα ειναι στην Αγγλία .
Στη Σουηδία και στη Γερμανία που γνωρίζω σίγουρα και θεολόγος να σπουδάσει ο αλλος οχι μονο δουλειά έχει και διακοπές θα πάει.
Να καθαρίζεις σκαλες( true story συγγενικού προσώπου) που λεει ο λόγος παλι λεφτά στην άκρη θα σου μείνουν.
Γενικά παιδιά το συμπεράσματα ειναι οτι αν μπορείτε να πάτε για μεταπτυχιακό στη Σουηδία( ειναι ο πιο εύκολος τρόπος για να έχετε προοπτικές να μείνετε μονιμα, καθως πλέον δεν θελουν μετανάστες) ΝΑ ΠΑΤΕ.
Ενδιαφέρον, και το πανεπιστήμιο της Σουηδίας φημίζεται ανάμεσα στους γεωπόνους
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Και η γεωπονική ειναι μουρατη!
Το 1/3 των Ελλήνων μας αποκαλεί «αγρότες με πτυχίο» τι πιο μουρατο από αυτο ! :whatever:
:kitty:

Πέρα από την πλάκα σχετικά με την γεωπονία πριν μου απαντήσει για παράδειγμα η Λένω ή ο npd θα ήθελα να πω το εξής και μετά απαντήστε:
Από όταν πέρασα στη γεωπονία δεν έχω συναντήσει ούτε ένα άτομο που να μου έχει πει συγχαρητήρια ή κάτι τέτοιο.
Τις πιο πολλές φορές μου έχουν πει:
"Από μακριά φαίνεσαι, είμαι σίγουρη ότι είσαι φοιτητής του παιδαγωγικού" εγώ: "Όχι γεωπονία σπουδάζω"
Απάντηση "αα... δεν περάζει." μετά ούτε δεν με ξαναμίλησε :loltooth:
Άλλο σχόλιο "¨σπουδάζεις γεωπονία; Σίγουρα έχεις κτήματα" (δεν είναι κακό όμως γεωπονία δεν συνεπάγεται με την γεωργία"
Άλλο ένα: "Η γαλλική φιλολογία δεν είναι γεωπονία όπου μπορείς να δουλέψεις στα χωράφια, για αυτό η γεωπονία έχει πολλές θέσεις"
Σχεδόν τελειώνω " Αα γεωπόνος; σίγουρα θα βγάζεις λεφτά από το να κόβεις δέντρα και θάμνους"
Τέλος " Οι περισσότεροι γεωπόνοι αλλάζουν επάγγελμα στο τέλος, γίνονται είτε χημική είτα γιατροί"... no comment

Ζεις στην Ελλάδα για αυτό ακούς τέτοια σχόλια. Όταν όμως λόγω του υπερπληθυσμού οι γεωπονοι θα είναι περιζήτητοι σε πολύ λίγα χρόνια και θα βγάζουν πολύ χρήμα τότε θα αλλάξουν οι ρόλοι. Γενικά γεωπονία και πληροφορική είναι πολύ μπροστά στην παρούσα φάση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top