Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Λίγος σεβασμός για όσους έχουν πρόσβαση μόνο σε δημόσιο σχολείο και μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο.
Αυτοί είναι θύματα του κρατισμού αλλά δεν το καταλαβαίνουν.

Σε μια τάξη με 25 παιδιά, αν έδινε το κάθε παιδί από 100 ευρώ/μήνα ο δάσκαλος θα έπαιρνε το διπλάσιο μισθό από ότι τώρα και οι χώροι διδασκαλίας θα ήταν πολύ καλύτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτοί είναι θύματα του κρατισμού αλλά δεν το καταλαβαίνω.

Σε μια τάξη με 25 παιδιά, αν έδινε το κάθε παιδί από 100 ευρώ/μήνα ο δάσκαλος θα έπαιρνε το διπλάσιο μισθό από ότι τώρα και οι χώροι διδασκαλίας θα ήταν πολύ καλύτεροι.

25*100=2.500€
σε 1 χωριό που έχουν 5 παιδιά όλο και όλο τι θα γινόταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι τόσο κακό είναι. Εγώ δεν είπα στην φιλόλογο πως πρέπει να με πληρώνει θέλει δε θέλει, προσφέρω δεν προσφέρω τίποτα. Αυτή το είπε σε μένα. Και αν αυτό σου φαίνεται περίεργο πως θα σου φαινόταν να μου κόβεις 50 ευρώ τσεκ το μήνα από εδώ και μπρος για να κάνω κι εγώ αυτό που θέλω? Τόσο κακό είναι?

Τότε ελπίζω να μην εχεις χρησιμοποιήσει καποιο δημοσιο αγαθό οπως δρομους, υπηρεσίες ή σχολειο. Γιατι στην περιπτωση αυτή η συγκεκριμένη φιλολογος εχει πληρώσει φόρους για τα ''προνομια'' σου προσφερεις δεν προσφερεις τιποτα.

Ναι ξέρω δεν είναι δικαιη η σύγκριση ετσι οπως το εθεσες αλλα απο μια αλλη σκοπια πληρώνεις για την εκπαιδευση της ελληνικης κοινωνιας - οχι για τον μισθό της φιλολόγου- ακριβως οπως η ελληνικη κοινωνία πλήρωσε (ενεδεχομένως) για την δική σου εκπαιδευση. Εκτός βεβαια αν δεν εχεις προβλημα να ζεις σε μια κοινωνια αγραμματων. Τοτε παω πασο

:clapup: σίγουρα κάνει και τα ιδιαίτερα της αυτή και τα παίρνει μαύρα...αλλά δε το λέει μπροστά στην κάμερα γιατί ειναι έξυπνη.

Αυτο δεν το ξερουμε αλλα αν αναλογιστεις οτι διδασκει σε εσπερινο ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ιδιαιτερα που να θελουν μαθηματα το πρωι για ευνόητους λόγους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
25*100=2.500€
σε 1 χωριό που έχουν 5 παιδιά όλο και όλο τι θα γινόταν

2.500€/5= 500€ το μήνα ανα οικογενια (και στα χωρια λεφτα εχουν πολυ λιγα)
(μα θα ερθει αλλος να ανοιξει απο πολη και αλλο σχολειο)
ναι εύκολα θα αλλάξει γνώμη 1 από χωριό να μην βοηθήσει το συγχωριανό του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
:clapup: σίγουρα κάνει και τα ιδιαίτερα της αυτή και τα παίρνει μαύρα...αλλά δε το λέει μπροστά στην κάμερα γιατί ειναι έξυπνη.

Γιατί ως γνωστόν τα τσακάλια της εφορίας έχουν και τόσο καλά αντανακλαστικά... Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό δεν το ξέρουμε στα σίγουρα.


Τώρα για τον γιατρό, γενικά πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να κάνει αυτό που κάνει τον ίδιο ευτυχισμένο. Σίγουρα η ευτυχία είναι κάτι υποκειμενικό και διαφορετικό για τον καθένα. Πρακτικά πρέπει να έχουμε κάποια ισορροπία στην ζωή μας μεταξύ του χρόνου που αφιερώνουμε στην εργασία και την εκπαίδευση μας και του χρόνου που αφήνουμε για την προσωπική μας ζωή. Αυτή η χρυσή τομή είναι διαφορετική για τον καθένα και ανάλογη των προτεραιοτήτων του κάθε ανθρώπου. Με βάση τα δικά μου κριτήρια, σίγουρα ο κύριος αυτός είναι workaholic και θα έπρεπε να χαλαρώσει λίγο και να βρει μια διαφορετική ισορροπία. Ίσως ο ίδιος όντως να είναι ευτυχισμένος έτσι και να μην θεωρεί πως υπερβάλει σε αυτό που κάνει. Όχι πως με νοιάζει, συζήτηση να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
2.500€/5= 500€ το μήνα ανα οικογενια (και στα χωρια λεφτα εχουν πολυ λιγα)
(μα θα ερθει αλλος να ανοιξει απο πολη και αλλο σχολειο)
ναι εύκολα θα αλλάξει γνώμη 1 από χωριό να μην βοηθήσει το συγχωριανό του

Οι κάτοικοι αυτών των χωριών φορολογούνται όπως όλοι οι υπόλοιποι και πρακτικά δεν απολαμβάνουν καμία παρόχη. Ούτε περίλθαψή έχουν, ούτε εκπαίδευδευση για τα παιδιά τους καθώς αυτά πρεπει να μετακινούνται σε γειτονικά χωριά, ούτε παπά για την εκκλησία τους. Ο λόγος είναι ότι κανένας πολιτικός δεν θα ασχοληθεί μαζί τους γιατί συνολικά έχουν αμελητέα δύναμη ψήφου.

Αντίθετα αν γλυτώσουν τους φόρους του κράτους και τις εισφορές των κρατικών ασφαλιστικών ταμείων θα εξοικονομήσουν αρκετά χρήματα για να χρυσοπληρώσουν κάποιον δάσκαλο για να διδάξει τα παιδιά τους ή κάποιο γιατρό για πρωτοβάθμια περίλθαψή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οι κάτοικοι αυτών των χωριών φορολογούνται όπως όλοι οι υπόλοιποι και πρακτικά δεν απολαμβάνουν καμία παρόχη. Ούτε περίλθαψή έχουν, ούτε εκπαίδευδευση για τα παιδιά τους καθώς αυτά πρεπει να μετακινούνται σε γειτονικά χωριά, ούτε παπά για την εκκλησία τους. Ο λόγος είναι ότι κανένας πολιτικός δεν θα ασχοληθεί μαζί τους γιατί συνολικά έχουν αμελητέα δύναμη ψήφου.

Αντίθετα αν γλυτώσουν τους φόρους του κράτους και τις εισφορές των κρατικών ασφαλιστικών ταμείων θα εξοικονομήσουν αρκετά χρήματα για να χρυσοπληρώσουν κάποιον δάσκαλο για να διδάξει τα παιδιά τους ή κάποιο γιατρό για πρωτοβάθμια περίλθαψή.

Παπά έχουν αλλά το θέμα είναι άλλο
Θα σου πουν 1 "δώσμου τα λεφτά μου και φύγε ή έλα για καφε και αυτά εμένα δε με αφορούν"
όσο για το κανένας πολιτικός δες και τους δημάρχους
Και υγεία τα χωριά έχουν αλλά έχουν πολλές δυσκολίες πολλά προβλήματα και είναι ιδιωτικά (όποια έχουν).
και ποιες εισφορές στα καφενεία να δουλεύει 1-2 εκεί.
1 καφενείο θα έχουν όλο και όλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παπά έχουν αλλά το θέμα είναι άλλο
Θα σου πουν 1 "δώσμου τα λεφτά μου και φύγε ή έλα για καφε και αυτά εμένα δε με αφορούν"
όσο για το κανένας πολιτικός δες και τους δημάρχους
Και υγεία τα χωριά έχουν αλλά έχουν πολλές δυσκολίες πολλά προβλήματα και είναι ιδιωτικά (όποια έχουν).
και ποιες εισφορές στα καφενεία να δουλεύει 1-2 εκεί.
1 καφενείο θα έχουν όλο και όλο
Στο δικό μου το χωριό (που είναι αρκετά μικρό..100 κάτοικοι or sth),
υπάρχει παπάς ο οποίος κάνει έρανο κάθε χρόνο κάνα 2 φορές και μαζεύουν λεφτά για τους εαυτούς τους. (Έτσι στην ψύχρα-μαζεύουμε λεφτά για τον ψάλτη και όσους δουλεύουν εκεί τέλος πάντων).
Υπάρχει γιατρός ο οποίος έρχεται μία φορά στις 2 βδομάδες από άλλο χωριό και είναι ΚΑΘΑΡΆ για να γράψει τα φάρμακα.
Ένα καφενείο και μία ψησταριά η οποία άνοιξε πέρυσι (τόση χαρά:)) και λειτουργεί άνοιξη-καλοκαίρι.
Αλλιώς..ναι! Το έχουν χεσμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στο δικό μου το χωριό (που είναι αρκετά μικρό..100 κάτοικοι or sth),
υπάρχει παπάς ο οποίος κάθε χρόνο κάνα 2 φορές μαζεύουν λεφτά για τους εαυτούς τους. (Έτσι στην ψύχρα-μαζεύουμε λεφτά για τον ψάλτη και όσους δουλεύουν εκεί τέλος πάντων).
Υπάρχει γιατρός ο οποίος έρχεται μία φορά στις 2 βδομάδες από άλλο χωριό και είναι ΚΑΘΑΡΆ για να γράψει τα φάρμακα.
Ένα καφενείο και μία ψησταριά η οποία άνοιξε πέρυσι (τόση χαρά:)) και λειτουργεί άνοιξη-καλοκαίρι.
Αλλιώς..ναι! Το έχουν χεσμένο.

επειδη ξέρω κατι περισσοτερο ποιοι ασχολουνται και ποιοι οχι πιστεψε με αν εχεις δημαρχο π δεν ασχολειται με το χωριο σ το 2019 θα τον δεις σε 1 μηνα πανω απο 4 φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πως το γυρισαμε απο την εκπομπη στους δημαρχους των χωριων.... Ενας Θεος ξερει. ( Btw παντως και στ αδικα μου χωρια γινεται αυτο που λεει ο Σωτηρης. 0 εργα, 0 υποδομες, 0 κοινωνικο κρατος, 0 υπηρεσιες, 0 κονδυλια, αλλα 2 μηνες πριν τις εκλογες οι υποψηφιοι εχουν πιει καφε σε καθε σπιτι στο χωριο τουλαχιστον 3 φορες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαστε σε ένα κοινωνικό κράτος και τα παιδιά πρέπει να διδάσκονται ελληνικά και αυτό γίνεται από τους φιλόλογους. Όλοι πρέπει να έχουν πρόσβαση στην εκπαίδευση και αυτοί που έχουν και αυτοί που δεν έχουν λεφτά για αυτό όλοι πρέπει να χρηματοδοτούμε το διδακτικό προσωπικό προκειμένου να διδάσκουν σε όλα τα παιδιά.

Αν θες να έχουν όλοι πρόσβαση στην εκπαίδευση την ιδιωτικοποιείς για να ανταγωνίζονται τα σχολεία μεταξύ του και οι πολίτες να λαμβάνουν την καλύτερη εκπαίδευση στην καλύτερη τιμή. Η δημόσια εκπαίδευση δεν είναι δωρεάν, την πληρώνουμε πανάκριβα. Σκεφτείτε λίγο....

25*100=2.500€
σε 1 χωριό που έχουν 5 παιδιά όλο και όλο τι θα γινόταν

Τα παιδιά τότε θα πάνε στο γειτονικό χωριό ή πόλη. Επειδή εσύ γουστάρεις να μένεις σε ένα χωριό 100 κατοίκων στην Κωλοπετινίτσα δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πληρώνουμε τις επιλογές σου. Σίγουρα αυτός που μένει στην Αθήνα δεν απολαμβάνει τον καθαρό αέρα της Κωλοπετινίτσας γιατί λοιπόν να πληρώσει δάσκαλο να ανέβει εκεί πάνω?

Σωτήρη, επειδή σπουδάζεις και οικονομικά διάβασε λίγο Friedman να δεις πως δουλεύει η αγορά, γιατί από αυτά που γράφεις φαίνεται πως δεν έχεις ιδέα...

Τότε ελπίζω να μην εχεις χρησιμοποιήσει καποιο δημοσιο αγαθό οπως δρομους, υπηρεσίες ή σχολειο. Γιατι στην περιπτωση αυτή η συγκεκριμένη φιλολογος εχει πληρώσει φόρους για τα ''προνομια'' σου προσφερεις δεν προσφερεις τιποτα.

Δεν ξέρω καν τι σχέση έχει το αν έσω χρησιμοποιήσει δρόμους που προφανώς έχω χρησιμοποιήσει. Μήπως δεν τους πληρώνω πανάκριβα (Διόδια + τέλη κυκλοφορίας)? Η φιλόλογος δεν έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρο. Η φιλόλογος πληρώνεται από την φορολογία. Οι ιδιώτες πληρώνουν τους φόρους όχι οι δημόσιοι υπάλληλοι... Η φιλόλογος παίρνει έναν τελείως αυθαίρετα καθορισμένο μισθό από των οποίο της κόβουν ένα 10% ως φόρο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το κράτος δεν έχει έσοδα από τους ΔΥ έτσι?

Ναι ξέρω δεν είναι δικαιη η σύγκριση ετσι οπως το εθεσες αλλα απο μια αλλη σκοπια πληρώνεις για την εκπαιδευση της ελληνικης κοινωνιας - οχι για τον μισθό της φιλολόγου- ακριβως οπως η ελληνικη κοινωνία πλήρωσε (ενεδεχομένως) για την δική σου εκπαιδευση. Εκτός βεβαια αν δεν εχεις προβλημα να ζεις σε μια κοινωνια αγραμματων. Τοτε παω πασο

Σωστά, γιατί αν το κράτος δεν πληρώνει τους καθηγητές δεν θα υπάρχουν καθηγητές και τα παιδιά θα μένουν αγράμματα. Ειλικρινά τι επιχειρήματα είναι αυτά? Ψωμί τρως κάθε μέρα? Κρέας? Ρούχα έχεις? Βενζίνη βάζεις? Μα πως γίνεται να τα έχεις όλα αυτά ενώ δεν τα δίνει το κράτος? :hmm:

Όταν υπάρχει μια ανάγκη στην κοινωνία υπάρχει ευκαιρία για κέρδος και άρα κάποιος θα την καλύψει για να βγάλει αυτό το κέρδος. Έτσι λειτουργεί η αγορά και καλύπτει όλες τις ανάγκες, από συνδετήρες και ψωμί, μέχρι την παιδεία και την υγεία. Και είναι το πιο οικονομικό και αποτελεσματικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τα παιδιά τότε θα πάνε στο γειτονικό χωριό ή πόλη. Επειδή εσύ γουστάρεις να μένεις σε ένα χωριό 100 κατοίκων στην Κωλοπετινίτσα δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πληρώνουμε τις επιλογές σου. Σίγουρα αυτός που μένει στην Αθήνα δεν απολαμβάνει τον καθαρό αέρα της Κωλοπετινίτσας γιατί λοιπόν να πληρώσει δάσκαλο να ανέβει εκεί πάνω?

Σωτήρη, επειδή σπουδάζεις και οικονομικά διάβασε λίγο Friedman να δεις πως δουλεύει η αγορά, γιατί από αυτά που γράφεις φαίνεται πως δεν έχεις ιδέα...



Δεν ξέρω καν τι σχέση έχει το αν έσω χρησιμοποιήσει δρόμους που προφανώς έχω χρησιμοποιήσει. Μήπως δεν τους πληρώνω πανάκριβα (Διόδια + τέλη κυκλοφορίας)? Η φιλόλογος δεν έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρο. Η φιλόλογος πληρώνεται από την φορολογία. Οι ιδιώτες πληρώνουν τους φόρους όχι οι δημόσιοι υπάλληλοι... Η φιλόλογος παίρνει έναν τελείως αυθαίρετα καθορισμένο μισθό από των οποίο της κόβουν ένα 10% ως φόρο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το κράτος δεν έχει έσοδα από τους ΔΥ έτσι?

Για πήγαινε πεστο τους μόνο αυτό γιατί κάτι παραπάνω ξέρω από χωριό (δεν είναι θέμα αγοράς είναι θέμα νοοτροπίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παιδιά τότε θα πάνε στο γειτονικό χωριό ή πόλη. Επειδή εσύ γουστάρεις να μένεις σε ένα χωριό 100 κατοίκων στην Κωλοπετινίτσα δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πληρώνουμε τις επιλογές σου. Σίγουρα αυτός που μένει στην Αθήνα δεν απολαμβάνει τον καθαρό αέρα της Κωλοπετινίτσας γιατί λοιπόν να πληρώσει δάσκαλο να ανέβει εκεί πάνω?
Ποιες επιλογές; Τι λες; Επειδή ένας άνθρωπος έτυχε να έχει ένα σπίτι σε ένα χωριό πρέπει να πληρώσει για αυτό; Να δω τι θα έχεις να τρως αν όλοι φύγουν όλοι από τα χωριά τους επειδή "δε συμφέρει". Άσε, θα μου δώσεις κάποια εξυπνακίστικη απάντηση που δεν έχω όρεξη να διαβάσω, πόσο μάλλον να απαντήσω.

Όταν υπάρχει μια ανάγκη στην κοινωνία υπάρχει ευκαιρία για κέρδος και άρα κάποιος θα την καλύψει για να βγάλει αυτό το κέρδος. Έτσι λειτουργεί η αγορά και καλύπτει όλες τις ανάγκες, από συνδετήρες και ψωμί, μέχρι την παιδεία και την υγεία. Και είναι το πιο οικονομικό και αποτελεσματικό σύστημα.
Λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιες επιλογές; Τι λες; Επειδή ένας άνθρωπος έτυχε να έχει ένα σπίτι σε ένα χωριό πρέπει να πληρώσει για αυτό; Να δω τι θα έχεις να τρως αν όλοι φύγουν όλοι από τα χωριά τους επειδή "δε συμφέρει". Άσε, θα μου δώσεις κάποια εξυπνακίστικη απάντηση που δεν έχω όρεξη να διαβάσω, πόσο μάλλον να απαντήσω.

Επειδή ένας άνθρωπος έτυχε να μην έχει σπίτι σε ένα χωριό πρέπει να πληρώσει για αυτόν που έτυχε να έχει σπίτι? Ορίστε και η εξυπνακίστικη απάντηση. Δεν πρόκειται να σου απαντήσω σοβαρά έτσι κι αλλιώς γιατί έχεις αποδείξει από προηγούμενες συζητήσεις πως δεν έχεις γνώσεις οικονομικών ενώ επιμένεις σε απόψεις που πηγάζουν από την άγνοια οικονομικών γνώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδια η ευτυχια κρυβεται στο Εφαπαξ. Ο,τι και να λετε εσεις. Ελληνικη Σοβιετια για παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αν θες να έχουν όλοι πρόσβαση στην εκπαίδευση την ιδιωτικοποιείς για να ανταγωνίζονται τα σχολεία μεταξύ του και οι πολίτες να λαμβάνουν την καλύτερη εκπαίδευση στην καλύτερη τιμή. Η δημόσια εκπαίδευση δεν είναι δωρεάν, την πληρώνουμε πανάκριβα. Σκεφτείτε λίγο....



Τα παιδιά τότε θα πάνε στο γειτονικό χωριό ή πόλη. Επειδή εσύ γουστάρεις να μένεις σε ένα χωριό 100 κατοίκων στην Κωλοπετινίτσα δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πληρώνουμε τις επιλογές σου. Σίγουρα αυτός που μένει στην Αθήνα δεν απολαμβάνει τον καθαρό αέρα της Κωλοπετινίτσας γιατί λοιπόν να πληρώσει δάσκαλο να ανέβει εκεί πάνω?

Σωτήρη, επειδή σπουδάζεις και οικονομικά διάβασε λίγο Friedman να δεις πως δουλεύει η αγορά, γιατί από αυτά που γράφεις φαίνεται πως δεν έχεις ιδέα...



Δεν ξέρω καν τι σχέση έχει το αν έσω χρησιμοποιήσει δρόμους που προφανώς έχω χρησιμοποιήσει. Μήπως δεν τους πληρώνω πανάκριβα (Διόδια + τέλη κυκλοφορίας)? Η φιλόλογος δεν έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρο. Η φιλόλογος πληρώνεται από την φορολογία. Οι ιδιώτες πληρώνουν τους φόρους όχι οι δημόσιοι υπάλληλοι... Η φιλόλογος παίρνει έναν τελείως αυθαίρετα καθορισμένο μισθό από των οποίο της κόβουν ένα 10% ως φόρο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το κράτος δεν έχει έσοδα από τους ΔΥ έτσι?

Συμφωνω γενικα με αυτα που λες Ξεχασμενε απλα 2 σημεια θελω να ρωτησω:

1) Oλοι ομως δεν πληρωνουν ΦΠΑ;

2) Οι ΔΥ απο την αλλη κατηγορουν οτι οι επαγγελματιες (μαγαζατορες, γιατροι, δικηγοροι κτλ ) δεν πληρωναν τιποτα σε φορους. Και δεν λεω για τον κακομοιρη τον μαγαζατορα που μπορει να φοροδιαφευγει μπας και σωσει τιποτα αλλα υπαρχουν πολλα περιστατικα γιατρων και δικηγορων για παραδειγμα που δηλωναν αστεια εισοδηματα ενω ειχαν σπιτια με πισινες.

Τονιζω οτι δεν εχω πολλες γνωσεις περι οικονομικων απλα σε αυτα τα 2 σημεια θα ηθελα την γνωμη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Τα παιδιά τότε θα πάνε στο γειτονικό χωριό ή πόλη. Επειδή εσύ γουστάρεις να μένεις σε ένα χωριό 100 κατοίκων στην Κωλοπετινίτσα δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πληρώνουμε τις επιλογές σου. Σίγουρα αυτός που μένει στην Αθήνα δεν απολαμβάνει τον καθαρό αέρα της Κωλοπετινίτσας γιατί λοιπόν να πληρώσει δάσκαλο να ανέβει εκεί πάνω?

Όταν υπάρχει μια ανάγκη στην κοινωνία υπάρχει ευκαιρία για κέρδος και άρα κάποιος θα την καλύψει για να βγάλει αυτό το κέρδος. Έτσι λειτουργεί η αγορά και καλύπτει όλες τις ανάγκες, από συνδετήρες και ψωμί, μέχρι την παιδεία και την υγεία. Και είναι το πιο οικονομικό και αποτελεσματικό σύστημα.

Βρίσκω πάντα ειρωνικό πώς τα επιχειρήματα των νεοφιλελευθερων μοιάζουν σε δομή και ύφος με τα επιχειρηματα σοσιαλιστών. :hmm:
Και στις δυο περιπτώσεις οφείλεις να αρνηθείς το δικαίωμα να κάνεις επιλογές στη ζωή σου για χαρη ενος υπεροχου συστηματος που θα φροντίσει να απομακρύνει ό,τι σε δυσαρεστεί.

Ίσως απο τεχνικής άποψης να έχεις καποιο δίκιο δεν διαφωνώ ούτε συμφωνώ. Ωστόσο απο μια ηθική σκοπιά είμαι αντίθετος. Κατ αρχάς μου φαίνεται τουλάχιστον απίθανο να μην επηρεαστούν τα ποσοστά αναλφαβητισμού στην χώρα απο την ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης σε όλες τις βαθμίδες. Το μετρο αυτό θα ακολουθήσει η καταργηση της υποχρεωτικής 9χρονης εκπαίδευσης γεγονός που δεν θα αφήσει τα ποσοστά αναλφαβητισμού ανεπηρέαστα. Πολλοί που θα εχουν την δυνατότητα να πληρώσουν για την εκπαιδευση των παιδιών τους θα την αντιμετωπίζουν ως ενα περιττο βάρος. Απο την άλλη φυσικά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τις οικογένειες που δεν θα εχουν την δυνατότητα να προσφέρουν κάποιο κέρδος σε καποιο εκπαιδευτήριο λόγω της μηδενικής σχεδον αγοραστικής τους δύναμης καταδικάζοντας τα παιδιά τους και τα παιδια των παιδιών τους σε φτώχια.

Ουσιαστικά καταργείται η δυνατότητα κοινωνικής κινητικότητας αλλα και αφομοιώσης διαφόρων μειονοτήτων (π.χ Ρωμα). Στο τέλος της ημέρας η επιτυχία δεν ειναι ζήτημα σκληρής δουλειάς και εξυπνάδας αλλα ζήτημα πεπρωμένου καθώς εξαρτάται απο την οικογένεια που θα γεννηθείς. Θα μπορούσα να αποδεχτώ μια τετοια λύση μόνο αν περιελάμβανε προγράμματα voucher ή επιδόματα αλλα φαντάζομαι πως δεν παίζει να συμφωνήσεις ποτε με κατι τετοιο :P

Το συστημα εκπαίδευσης σημερα δεν είναι τέλειο ωστόσο προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να βρίσκουμε λύση για παντα καταφεύγοντας σε ακραίες ριζοσπαστικές λύσεις και πως ορισμένες μεταρρυθμίσεις μπορούν να βελτιώσουν το σύστημα.

Ελπίζω να μην βγαίνουμε off topic, πιστεύω πως η απάντηση θα έχει ενδιαφέρον :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Συμφωνω γενικα με αυτα που λες Ξεχασμενε απλα 2 σημεια θελω να ρωτησω:

1) Oλοι ομως δεν πληρωνουν ΦΠΑ;

2) Οι ΔΥ απο την αλλη κατηγορουν οτι οι επαγγελματιες (μαγαζατορες, γιατροι, δικηγοροι κτλ ) δεν πληρωναν τιποτα σε φορους. Και δεν λεω για τον κακομοιρη τον μαγαζατορα που μπορει να φοροδιαφευγει μπας και σωσει τιποτα αλλα υπαρχουν πολλα περιστατικα γιατρων και δικηγορων για παραδειγμα που δηλωναν αστεια εισοδηματα ενω ειχαν σπιτια με πισινες.

Τονιζω οτι δεν εχω πολλες γνωσεις περι οικονομικων απλα σε αυτα τα 2 σημεια θα ηθελα την γνωμη σου.

1) Όλοι πληρώνουν ΦΠΑ, αλλά υπάρχουν υπηρεσίες στις οποίες μπαίνουν ΦΠΑ και υπηρεσίες που δεν μπαίνουν. π.χ. ο γιατρός, ο δάσκαλος, ο δημόσιος υπάλληλος και ο ιδιωτικός υπάλληλος στις υπηρεσίες που παρέχουν δεν μπαίνει ΦΠΑ. Θεωρητικά είναι φόρος στο καταναλωτή αλλά πρακτικά επιβαρύνεται αυτός που παρέχει την υπηρεσία ή το προιόν.

2) Παραμύθια. Οι μαγαζάτορες, γιατροί, δικηγόροι κ.λπ. είναι αυτοί που πληρώνουν παραπάνω φόρους. Ούτε αφορολόγητο δεν έχουν ενώ οι πρώτοι έχουν αφορολόγητο 9000 ευρώ. Απλώς επειδή δημόσιοι/ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι η πλειοψηφία οι κυβερνήσεις και τα κανάλια λένε αυτό που θέλουν να ακούσουν.

Αν εμφανιστεί και πει κάποιος που λέει την αλήθεια (π.χ. το ΔΝΤ που δήλωσε ότι μόνο το 40% πληρώνει φόφους στην Ελλάδα) αυτομάτως η κοινή γνώμη πιστεύει ότι λέει ψέματα.

Το 3% των φορολογουμένων πληρώνει το 42% του φόρου εισοδήματος, σύμφωνα με τα στοιχεία της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων (ανάλυση εισοδημάτων που δηλώθηκαν το 2015). Οι υπόλοιποι δεν πληρώνουν τίποτα.
Τα ποσοστά αυτά αντιστοιχούν σε 267.480 φορολογουμένους με εισόδημα άνω των 30.000 ευρώ, οι οποίοι δηλώνουν εισοδήματα ύψους 35 δισ. ευρώ.

Οπως προκύπτει από τα στοιχεία της ΓΓΔΕ, 1.176.043 φορολογούμενοι δεν κατέβαλαν κανέναν φόρο στο ελληνικό Δημόσιο, ενώ 1.304.634 δήλωσαν εισοδήματα έως 1.000 ευρώ.

Σχεδόν το 50% (3,98 εκατ.) των φορολογουμένων δηλώνει εισοδήματα έως 5.000 ευρώ, κάτι που αφενός δείχνει το μέγεθος της φτώχειας στην Ελλάδα, αφετέρου καταδεικνύει το μέγεθος της φοροδιαφυγής, το οποίο δεν αντιμετωπίζεται από τους φοροελεγκτικούς μηχανισμούς.

Οπως προκύπτει από τα στοιχεία, 8.516.953 φορολογούμενοι δήλωσαν το 2015 εισόδημα 73,93 δισ. ευρώ, εκ των οποίων τα 32,079 δισ. ευρώ προέρχονται από μισθούς και τα 24,648 δισ. ευρώ από συντάξεις.

Τα εισοδήματα των ελευθέρων επαγγελματιών ανέρχονται στα 4,824 δισ. ευρώ, των αγροτών στα 1,344 και στα 769,5 εκατ. ευρώ των ναυτικών.

Οπως αναφέρει ο ΣΕΒ στο εβδομαδιαίο δελτίο του, η ακραία αναδιανομή του εισοδήματος μέσω υπερφορολόγησης των συνεπών φορολογουμένων και των μισθωτών με τα σχετικά υψηλότερα εισοδήματα έχει πλέον φτάσει στα όριά της.

Το 2015 στην Ελλάδα 1,2 εκατ. φορολογούμενοι δήλωσαν μηδενικό εισόδημα και 4,6 εκατ. φορολογούμενοι δήλωσαν εισόδημα έως €10.000, καταβάλλοντας κατά κεφαλή φόρο €139, συνεισφέροντας το 7,5% των εσόδων του φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων. Την ίδια ώρα 267 χιλιάδες φορολογούμενοι με ετήσιο δηλωμένο εισόδημα άνω των €30.000 κατέβαλαν ο καθένας, κατά μέσο όρο, €13.790 φόρο και αθροιστικά πλήρωσαν το 42% του συνόλου του φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων και της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης που εισέπραξε το κράτος.
Η κυβέρνηση ήδη εξετάζει το ενδεχόμενο να καθιερώσει ανώτατο φορολογικό συντελεστή 60%μαζί με την έκτακτη εισφορά.
Απο το iefimerida .gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
1) Όλοι πληρώνουν ΦΠΑ, αλλά υπάρχουν υπηρεσίες στις οποίες μπαίνουν ΦΠΑ και υπηρεσίες που δεν μπαίνουν. π.χ. ο γιατρός, ο δάσκαλος, ο δημόσιος υπάλληλος και ο ιδιωτικός υπάλληλος στις υπηρεσίες που παρέχουν δεν μπαίνει ΦΠΑ. Θεωρητικά είναι φόρος στο καταναλωτή αλλά πρακτικά επιβαρύνεται αυτός που παρέχει την υπηρεσία ή το προιόν.

2) Παραμύθια. Οι μαγαζάτορες, γιατροί, δικηγόροι κ.λπ. είναι αυτοί που πληρώνουν παραπάνω φόρους. Ούτε αφορολόγητο δεν έχουν ενώ οι πρώτοι έχουν αφορολόγητο 9000 ευρώ. Απλώς επειδή δημόσιοι/ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι η πλειοψηφία οι κυβερνήσεις και τα κανάλια λένε αυτό που θέλουν να ακούσουν.

Αν εμφανιστεί και πει κάποιος που λέει την αλήθεια (π.χ. το ΔΝΤ που δήλωσε ότι μόνο το 40% πληρώνει φόφους στην Ελλάδα) αυτομάτως η κοινή γνώμη πιστεύει ότι λέει ψέματα.


Απο το iefimerida .gr

1) Να ρωτησω γιατι συμβαινει αυτο; Eπειδη οδηγει στην αυξηση της τιμης των προιοντων οποτε και δεν παει ο αλλος να αγορασει;

2) Ειχα την εντυπωση οτι καταργηθηκε το αφορολογητο (μπορει να μην καταργηθηκε για ολους δεν ξερω). Οι ΔΥ ομως νομιζω δεν μπορουν να γλυτωσουν απο την φορολογια (αφου οπως ειπε ο ξεχασμενος στην ουσια δεν δινουν εσοδα στο δημοσιο μιας και ειναι προκαθορισμενος ο φορος επι του εισοδηματος τους- περα απο το ΦΠΑ θα προσθεσω εγω) ενω οι γιατροι, μαγαζατορες κτλ μπορουν να δηλωνουν πολυ λιγοτερα. Αρα εφοσον στην Ελλαδα υπαρχει θεμα μεγαλο φοροδιαφυγης (δηλαδη το κρατος δεν παιρνει πολλα απο φορους) τοτε αντιστοιχα δεν μπορουμε να οδηγηθουμε και στο συμπερασμα οτι αυτο ειναι ενας απο τους λογους που δεν παρεχει σωστες υπηρεσιες στους πολιτες και που χρωσταει τα κερατα του; Προφανως βαζω μεσα και το τεραστιο δυσλειτουργικο δημοσιο, μιζες και χιλιους αλλους λογους που εχει δικιο ο Ξεχασμενος και οι αλλοι που τα λετε. Καποιος μου ειχε αναφερει οτι σε πολλα κρατη της Ευρωπης- οπως η Γαλλια νομιζω- εχουν πολυ βαρυτερη φορολογια αλλα και πολυ λιγοτερη φοροδιαφυγη.

Συγνωμη αν μεσα σε αυτα που λεω πεταω και ακυρα αλλα δεν ειμαι καλος γνωστης οικονομικων και μιλαω με τις λιγες γνωσεις που εχω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή ένας άνθρωπος έτυχε να μην έχει σπίτι σε ένα χωριό πρέπει να πληρώσει για αυτόν που έτυχε να έχει σπίτι? Ορίστε και η εξυπνακίστικη απάντηση. Δεν πρόκειται να σου απαντήσω σοβαρά έτσι κι αλλιώς γιατί έχεις αποδείξει από προηγούμενες συζητήσεις πως δεν έχεις γνώσεις οικονομικών ενώ επιμένεις σε απόψεις που πηγάζουν από την άγνοια οικονομικών γνώσεων.

Επειδή πάει στο προσωπικό, πρόσεξέ με λίγο.

Έζησα σε χωριό, μεγάλωσα σε χωριό, πήγα σχολείο σε διπλανό χωριό. Εάν δεν υπήρχαν εκεί σχολεία, δε θα είχα τη δυνατότητα να σπουδάσω. Εάν δεν υπήρχαν αυτές οι θεμελιώδεις κοινωνικές παροχές, δε θα μπορούσα να βρίσκομαι σήμερα εδώ που βρίσκομαι. Επομένως δε με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο εάν αυτό είναι οικονομικά "συμφέρον" ή εάν το κράτος παίρνει "με τη βία" φορολογία. Εφόσον δίνει τη δυνατότητα σε άτομα με ικανότητες να αναπτυχθούν, ανεξάρτητα από το πού προέρχονται, να συνεχίσει έτσι.

Προφανώς εσύ και ο καθένας που διαφωνεί με αυτή τη λογική φοβάται ότι κάποιος από το "χωριό" είναι καλύτερος από αυτόν, θα του πάρει τη θέση και τα λεφτά, οπότε δεν είναι δυνατόν να χρηματοδοτεί ο ίδιος τη δική του καταδίκη. Μόνο που εγώ είμαι ακριβώς στην αντίθετη πλευρά οπότε, για άλλη μια φορά, δε με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο αυτός ο προβληματισμός.

Επίσης δεν είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιες είναι οι γνώσεις μου στα οικονομικά. Αν δε γνωρίζω κάτι, το ψάχνω και ό,τι γράφω είναι τεκμηριωμένο, με στοιχεία, με επιχειρήματα. Άλλοι αρνούνται να δεχτούν καθολικά αποδεκτές αξίες. Εκτός από την οικονομία, υπάρχει και η κοινωνιολογία, η νομική κτλ που πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν, καθώς είναι αλληλένδετες επιστήμες. Εξετάζοντας μονόπλευρα ένα θέμα, σίγουρα η τελική ανάλυση είναι ελλιπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top