Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τι να κανουμε..στην κοινωνια μαλλον υπαρχουν και ρηχα ατομα σαν και μας που καταπιανονται με τετοια θεματα...δεν ειμαστε ολοι ιδεολογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ιδεολογίας. "Μουράτος" χαρακτηρίζεται όποιος πουλάει μούρη μέσω ( ή για) εφετζίδικων καταστάσεων/γεγονότων/συμπεριφορών. Το να θεωρείς λόγου χάρη τη Νομική (ή οποιαδήποτε άλλη σχολή) μουράτη, είναι σαν να παραδέχεσαι πως το γεγονός "σπουδές" μπορεί να έχει εφετζίδικο χαρακτήρα και να αποτελεί για κάποιους (φοιτητές καλή ώρα και μη) κριτήριο "τοποθέτησης" των ανθρώπων σε βαθμίδες πυραμίδας. Τι παραπάνω προσφέρει δηλαδή ο Νομικός από τον Μαθηματικό,τον Γεωπόνο, τον Πληροφορικάριο, τον Νηπιαγωγό, το Φυσικοχημικό, το Βιολόγο, τον Μουσικό, τον Γεωλόγο, τον Γεωτεχνολόγο,το Γυμναστή, το Περιβαλλοντολόγο,το Διακοσμητή,τον Ιχθυοκόμο, τον Τεχνολόγο τροφίμων; ... και η λίστα συνεχίζεται. Τ Ι Π Ο Τ Α. Όλοι είναι ΕΞΙΣΟΥ απαραίτητοι!Τι θα φάει ο Νομικός αν δεν υπάρξει ο Αγρότης; Είναι ο Νομικός πιο μουράτος από αυτόν; Γιατί; Τι κάνει; Θες να σου πω στη σημερινή κοινωνία ποια είναι η δουλειά του;(Με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα) Να κανονίζει για να τη βγάλει λάδι ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος (που στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι και υπαίτιος άσχημων καταστάσεων.
Και ως Νομικός πρέπει και οφείλεις και συ να είσαι ιδεολόγος για αυτονόητους λόγους. Το Επάγγελμά σου μιλάει για Δίκαιο. Υπάρχει Δίκαιο χωρίς Ιδεολογία;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καταρχην δεν ειπα συγκεκριμενα για την νομικη σε οποιαδηποτε σχολη και να ημουν την ιδια αποψη θα ειχα...επισης με τον ορο μουρατος δεν εννοω ποιος προσφερει περισσοτερα στην κοινωνια η αν ο νομικος κανει κατι περισσοτερο απο τον βιολογο κτλ..αλλα ως μουρατη σχολη εννοω αυτη που ο περισσοτερος κοσμος τη σχετιζει με χλιδη λεφτα κυρος επαγγελματικη αποκατασταση κτλ.... και η νομικη σαν επιστημη δεν εχει σχεση με το πραγματικο δικαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
"Μουράτος" χαρακτηρίζεται όποιος πουλάει μούρη μέσω ( ή για) εφετζίδικων καταστάσεων/γεγονότων/συμπεριφορών.
Δεν είπα ότι είναι πιο χρήσιμος.Για εφέ μίλησα.Βρε Ιωάννα τι χλιδή, κύρος, επαγγελματική αποκατάσταση και δε συμμαζεύεται; Οι περισσότεροι δικηγόροι πεινάνε σήμερα. Λίγοι είναι αυτοί που είναι σε "αστικό" (ας μου επιτρέψετε την έκφραση) επίπεδο ζωής, και πολύ λιγότεροι στον ... κυριλάτο κόσμο!
Αν εσύ, δε πιστεύεις ότι η Νομική πρέπει να εκφράζει το Δίκαιο και την Ηθική( αν και δε ταυτίζονται πάντα, ωστόσο πρέπει) που θα κάνεις αυτή τη δουλειά τότε ποιος θα πιστέψει;

Πώς επέλεξες τη Νομική; Γιατί από ιδεολογικής άποψης κατάλαβα ότι δεν σε βρίσκει σύμφωνη. Κάποιος από το οικογενειακό σου περιβάλλον ασκεί αυτό το επάγγελμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν ειπα εγω το αντιθετο σχετικα με την ανεργια των δικηγορων τις δυσκολιες κτλ...μιλησα για την εικονα που εχει ο κοσμος για το επαγγελμα...αλλωστε υπαρχουν και επαγγελματα που τη συγκεκριμενη περιοδο εχουν περισσοτερη δουλεια απ τους δικηγορους πχ ηλεκτρολογοι και δεν θεωρουνται μουρατοι....Επισης δουλεια του δικηγορου ειναι και να υπερασπιστει και εναν βιαστη...πως θα εκφρασει αυτος το δικαιο και την ηθικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η κοινωνια εχει τα χαλια της επειδη υπαρχουν ατομα π πιστευουν οτι καποιες σχολες ειναι πιο μουρατες απο αλλες??οκ τοτε εγω μλν ειμαι πολυ οπισθοδρομικη..:/:

Είναι μία εσωτερική κόντρα χωρίς νόημα, απόρροια (πιστεύω) από το promotion marketing διάφορων φροντιστηρίων και φυσικά από την λογική του μέσου Έλληνα. Δεν το λέω μόνο για τις σχολές που διάλεξες εσύ να αναφέρεις ως μουράτες, αλλά γενικά.

Ιατρική σπουδάζω, και σκασίλα μου αν θα με κοιτάει ο κόσμος όταν περνάω και θα λένε "ωωωωω, η γιατρός, η γιατρός". Σύμφωνοι, μπορεί να αντιμετωπίζω έναν μεγαλύτερο (επίπλαστο) σεβασμό από έναν υδραυλικό, αλλά έτσι και φρακάρει ο νεροχύτης μου θα πέσω στα πόδια του υδραυλικού για να έρθει να κάνει την δουλειά του, και στο διάβολο το κύρος μου και η (καλύτερη?) αποκατάστασή μου.

Για μένα είναι τουλάχιστον γελοίο να καθόμαστε να λέμε ποιο επάγγελμα είναι πιο μουράτο. Όχι πιο χρήσιμο (άντε αυτό πες θα είχε μια λογική αν και πάλι είναι έντονα υποκειμενικό), αλλά πιο μουράτο. Κύρος, αποκατάσταση, αναγνώριση, λεφτά...λες και ένας τίτλος πτυχίου θα σου τα αναγνωρίσει αυτά και κάποιος άλλος θα στα ρίξει στα Τάρταρα. Ο καλός επαγγελματίας, από τον υδραυλικό (όχι, δεν έχω θέμα με το επάγγελμα :P ), μέχρι τον γιατρό, θα απολαμβάνει το κύρος και την αναγνώριση που είναι αντάξια της δουλειάς του. Δεν είναι λίγο ηλίθιο από κει και πέρα να καθόμαστε να μετράμε ποιος το έχει μεγαλύτερο? (το κύρος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Νομιζω απαντησα ποιες σχολες κατα τη γνωμη μου θεωρουνται πιο μουρατες απ την κοινωνια...οχι πιο χρησιμες...αυτο ηταν και το ερωτημα του συγκεκριμενου θεματος και πιστευω οτι εχω δικαιωμα να εχω τη συγκεκριμενη αποψη ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οι μπάτσοι και οι στρατιωτικοί μουράτες σχολές...οκ:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο Ελληνας οπως παιρνει αμαξι για να την πει στον γειτονα/κουμπαρο/ξαδερφο, οπως παιρνει 100,000 παραπανω δανειο για να παρει σπιτι στη γλυφαδα για να πουλησει μουρη κι ας ειναι 50χλμ μακρια απο τη δουλεια του, ετσι χρησιμοποιει και τις επιτυχιες του παιδιου του για να νικησει στην συγκριση με τους υπολοιπους του κυκλου του. Το ξερετε οτι υπαρχει γυναικα που οταν ο γιος της περασε ΣΜΥ σταματησε να μιλαει στη μητερα μου επειδη ειχα περασει πολυτεχνειο και πριν σταματησει προσπαθουσε με καθε πιθανο κι απιθανο επιχειρημα να κατηγορησει τη σχολη μου και να παρουσιασει οτι ο γιος της επιασε το τζοκερ? Ειναι απλα ενα παραδειγμα καθημερινης τρελας, ωρες ωρες απορεις με το τι συμβαινει στο κεφαλι των Ελληνων. Απλα επειδη υπαρχουν πολλοι λεφταδες γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι, με το τελευταιο μοντελο E-Class ή 5-Series, μεζονετα στα Μελισσια και εξοχικο στην Αραχωβα για σκι, εχει δημιουργηθει η αποψη οτι ειναι και ο μονος δρομος για τον πλουτισμο. Οτι αν δν περασεις σε σχολη με πανω απο 18,000 μορια θα εισαι μια ζωη υπαλληλακος που θα αγχωνεται αν θα βγαλει το μηνα. Μεχρι εκει μας κοβει...

Κι αμα περασεις σε μια ''μουρατη'' σχολη τι θα κερδισεις? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Οι μπάτσοι και οι στρατιωτικοί μουράτες σχολές...οκ:confused:
Εννοείται!
Ή μήπως η ευελπίδων και η ικάρων δεν θεωρούνται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εννοείται!
Ή μήπως η ευελπίδων και η ικάρων δεν θεωρούνται;

Η Ικαρων ναι θεωρειται, η Ευελπιδων οχι. Θελει πολλα κιλα βλακειας για να μπλεξεις εθελοντικα στον ΣΞ εαν μπορεις να μπεις σε αλλο σωμα, ακρως πιο πολιτισμενο (Αεροπορια, Ναυτικο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητή Iwanna Bou ασφαλώς και έχεις δικαίωμα να έχεις τη γνώμη σου "είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι" αλλά μήπως θα πρέπει να προβληματιστείς κάπως όταν βλέπεις μηνύματα όπως το 858, το 862, το 866 που πιάνουν την ουσία και δεν στέκονται στην επιφάνεια? Ο σκοπός είναι να ξεφύγουμε επιτέλους από τα στεγανά των γονιών και των παππούδων και να ανακαλύψουμε τη δική μας πραγματικότητα. Εξάλλου οι καιροί έχουν αλλάξει και μαζί με αυτούς και τα δεδομένα τους.΄Οποιος μπορέσει να τους παρακολουθήσει μόνο σε καλό θα του βγει. Φιλικά πάντα και χωρίς καμία διάθεση κόντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι γινεται τοσο θεμα το οτι αναφερα ποιες θεωρουνται κατα την γνωμη μου μουρατες σχολες!Δηλαδή ολοι απο ενα ποστ συμπεραναν τι ατομο ειμαι? και οτι ειμαι επιφανειακη κτλπ...οκ οσοι με κρινουν λοιπόν ειναι προοδευτικοι.Λενω δικη μου πραγματικοτητα ειναι αυτες οι αποψεις που εχω ασχετα αν ειναι αποτελεσμα επιρροης παπουδων γονιων φιλων τηλεορασης κτλπ...δηλαδή θα μου βγει σε καλο αν αποκτησω τη δικη σου νοοτροπια πχ?.γιατι η δικη μου αυτη ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δν καταλαβαινω γιατι γινεται τοσο θεμα το οτι αναφερα ποιες θεωρουνται κατα τν γνωμη μ μουρατες σχολες!

Διότι είναι απαξιωτικό και ρατσιστικό να διαχωρίζουμε τις σχολές σε "μουράτες" και "μη μουράτες". Είναι ένα είδος ρατσισμού και είναι θέμα παιδείας να καταλάβει κανείς ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε τέτοιους διαχωρισμούς, που δεν εξυπηρετούν σε τίποτα. Το να πουλάει κάποιος μούρη δείχνει έλλειψη παιδείας.

Δλδ ολοι απο ενα ποστ συμπεραναν τι ατομο ειμαι?κ οτι ειμαι επιφανειακη κτλπ...

Κι όμως από ένα μήνυμα μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα για επιμέρους πτυχές του χαρακτήρα του χρήστη (όχι για την καθολική προσωπικότητά του) εκτός αν τρολλάρει και γράφει μπούρδες που δεν τις πιστεύει για να περάσει την ώρα του.

οκ οσοι με κρινουν λπν ειναι προοδευτικοι.

Πάνω που νόμιζα ότι έγινε κάποια πρόοδος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά άλλο το ποιες σχολές πιστεύουμε (ή μάλλον "ξέρουμε" καθώς είναι κοινωνικό το ζήτημα) πως είναι μουράτες και άλλο το γεγονός ότι δεν θα έπρεπε να είχαμε αυτήν την νοοτροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
OK λοιπόν, όπως νομίζεις. Είναι φανερό πως δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε παιδιά άλλο το ποιες σχολές πιστεύουμε (ή μάλλον "ξέρουμε" καθώς είναι κοινωνικό το ζήτημα) πως είναι μουράτες και άλλο το γεγονός ότι δεν θα έπρεπε να είχαμε αυτήν την νοοτροπία.

Φίλε μου δεν θα έπρεπε καν να υπήρχε αυτό το θέμα. Είναι συζήτηση κουτσομπολίστικου επιπέδου όπως γίνεται στα μεσημεριανάδικα. Ένα χρήσιμο θέμα θα ήταν "Σχολές και επαγγελματική αποκατάσταση", όμως βλέπω περισσότερο να ασχολούνται οι χρήστες με τη "μούρη" παρά με την επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Οκ αυτες ομως ειναι οι αποψεις μου πως να το κανουμε?θεωρω οτι υπαρχουν σχολες που πουλανε μουρη περισσοτερο απο αλλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Οκ αυτες ομως ειναι οι αποψεις μ πως ν το κανουμε?θεωρω οτι υπαρχουν σχολες π πουλανε μουρη περισσοτερο απο αλλες..

Και η νομική εχει μούρη, κάτι ξινομούρες φοιτήτριες που το παίζουν μεγαλοδικηγόροι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top