Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Bάλτε το mega τώρα για να καταλάβετε την αξία των ημμυ πολλά χρόνια πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μουρατες σχολες?? Αυτο ειναι ο ορισμος του να διαβαζω για ν μπω σ μια σχολη και ν κοκορευομαι σ γκομενες το που σπουδαζω!! Αν και κατα της ιδεολογιας μουρατες σχολες-κατεστραμενες σχολες πιστευω οτι σαν την Ικαρων και εμποροπλοιαρχων ( αν και χαμηλοβαθμη) δν ειναι καμια!!!! Θελουν πολλα κιλα @@ για ν τ κανει καποιος και φυσικα για αυτο ανταμοιβεσαι !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Η πιο μουρατη σχολη,ειναι αυτη της ζωης!Πραγματικο παλουκι!! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Για μένα μουράτη είναι μια σχολή που συνδυάζει strong μαθηματικά, επαγωγική στατιστική με εφαρμογές και προχωρημένες ενότητες από πληροφορική (π.χ. τεχνητή νοημοσύνη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ας έχεις φάτσα μπουγάτσα και πουλάκι 5 εκατοστά και θα σου πω εγώ αν θα έρθει η γκόμενα :P. Και αστροναύτης να είσαι :whistle:
Εχω ενα γνωστό στο εκπα και μ είπε οτι οι περισσότεροι της ιατρικής είναι τέρμα κολλημένα παιδιά, κομπλεξαρισμένα και δε ξέρουν τι τους γίνεται επειδή το μόνο που τους ενδιέφερε στο λύκειο ήταν το διάβασμα, και το έχουν κάψει :P Νομίζεις μια γκόμενα θα παέι σ' αυτούς;

Απ' τις μουράτες για 'μενα είναι το ΤΕΦΑΑ.
Επιασες και συ σχολη και παιδια..με τοσο διαβασμα εχουν καει φυσικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό το 'πουλάω μούρη' επειδή είμαι σε μια μουράτη σχολή. Τι πάει να πει πουλάω μούρη επειδή σπουδάζω μια επιστήμη..υψηλού κύρους; Γιατί να πουλάω μούρη μόνο για μια βιτρίνα ουσιαστικά; Αν δεν ξέρω τι κρύβει αυτη η βιτρίνα,ποιο το νόημα να το κάνω;Κι αν τελικά δω ποιο είναι το περιεχόμενό της θα μου φύγει η μαγκιά ή όχι; Τι πάει να πει τελικα 'πουλαω μουρη' και ποιοι οι λογοι που με σπρώχνουν σε αυτό;
Είμαι σίγουρη πως αυτοί που το κάνουν βλέπουν πέρα ως πέρα επιφανειακά αυτό που σπουδάζουν.Αυτοί που πραγματικά το αγαπούν,δεν έχουν ανάγκη να πουλήσουν μούρη και να επιδειχθούν,απ'τη στιγμή που βρήκαν το δρόμο τους,ούτε τους νοιάζει το τι λέει ο κοινωνικός περίγυρος.Διαφέρει πάρα πολύ από την απλή ικανοποίηση που οι κόποι μιας ολόκληρης χρονιάς απέδωσαν στις πανελλαδικές και έτσι τους δόθηκε να ευκαιρία να αξιοποιήσουν τα μόριά τους όπως αγαπούν ,το κοκόρευμα απλά,το οποίο αποτελεί απόρροια της επικράτησης των κοινωνικών στερεοτύπων περί υψηλών και ''για πέταμα'' σχολών στο κεφάλι τους... .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για μένα μουράτη είναι μια σχολή που συνδυάζει strong μαθηματικά, επαγωγική στατιστική με εφαρμογές και προχωρημένες ενότητες από πληροφορική (π.χ. τεχνητή νοημοσύνη).

ΗΜΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ο δικός μου ορισμός περί μουράτων σχολών:

Μουράτη σχολή είναι αυτή που και ένας απλός άνθρωπος χωρίς γνώσεις καταλαβαίνει τι είναι και το σέβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ο δικός μου ορισμός περί μουράτων σχολών:

Μουράτη σχολή είναι αυτή που και ένας απλός άνθρωπος χωρίς γνώσεις καταλαβαίνει τι είναι και το σέβεται.

Όπως η ιερατική σχολή ας πούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όπως η ιερατική σχολή ας πούμε...


:P φίλε μου είπα στον ορισμό και την λέξη και το σέβεται

ένας αρκετά θρήσκος άνθρωπος βεβαίως θα θεωρεί και την ιεαρατική σχολή μουράτη αλλά η πλειοψηφία δε νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
:P φίλε μου είπα στον ορισμό και την λέξη και το σέβεται

ένας αρκετά θρήσκος άνθρωπος βεβαίως θα θεωρεί και την ιεαρατική σχολή μουράτη αλλά η πλειοψηφία δε νομίζω

Στον ορισμό είπες και «χωρίς γνώσεις».
Υπάρχει κανένας που να έχει γνώσεις και να είναι θρήσκος;
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γιατί το ψάχνετε ρε παιδιά; Τι ΗΜΜΥ, νομικές και ιατρικές...
Εμποροπλοιάρχων είναι η πιο μουράτη σχολή. Οταν ο άλλος στα καράβια θα παίρνει 5000+ χιλιάρικα το μήνα, οι ΗΜΜΥτες θα λένε ακόμα με χαζο-στυλάκι «Εγώ μπήκα ΕΜΠ με 19.999 μόρια» και θα ψάχνουν για δουλειά απο εδώ και απο εκεί και στο τέλος θα καταλήξουν να ανοίξουν μαγαζάκι να πουλάνε cd και να επισκευάζουν υπολογιστές.
Ουπς σόρυ ξέχασα, όσοι σπουδάζουν ΗΜΜΥ απο εδώ έχουν όνειρο να γίνουν μεγάλοι προγραμματιστές στη Microsoft :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
χαχαχ λες και η Microsoft δεν έχει επαγγελματίες προγραμματιστές και περιμένει από το Ελλαδιστάν τους πτυχιούχους του ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η ψηφοφορια εδειξε οτι η πιο μουράτη σχολή είναι η ιατρική τι το ψάχνeτε τωρα δε καταλαβαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να δίνουμε σημασία σε τι θεωρούμε μέσα στο "σπίτι" μουράτο και όχι σε ότι θεωρεί η ίδια παγκόσμια κοινωνία. Καλώς ή κακώς, σε όλον τον κόσμο πλην Ελλάδας η Ιατρική επιστήμη είναι μια επιστήμη σαν όλες τις άλλες. Με τα υπερ και τα κατά της. Δεν γίνεται να είναι η επιστήμη μόνο με υπερ. Το ίδιο ισχύει και για την επιστήμη των ΗΜΜΥ. Σημασία έχει πόσο καλός γίνεσαι σε αυτό που κάνεις είτε είναι επαγγελματική μαγειρική είτε αστροσωματιδιακή φυσική. Όσο και αν κάποιοι εδώ στο φόρουμ προσπαθείτε με κάτι φθηνά επιχειρήματα να αποδείξετε ότι την έχετε μεγαλύτερη δείχτε την και έξω, στην αγορά εργασίας πόσο μεγάλη την έχετε όταν θα σας απαξιώνουν τις γνώσεις ή θα βρίσκετε πόρτες κλειστές λόγω κορεσμού. Όλοι σπουδάζουν τα ίδια. Ίδιες επιστήμες, ίδιοι τομείς εξειδίκευσης,... μια μαζική ομοιομορφία στα πάντα. Οι "καλές", οι "πιο καλές" επιστήμες δεν κρίνονται από το «όνομα» που έχουν λόγω διαφόρων παραγόντων που πολλές φορές δεν είναι αξιόπιστοι. Εξαρτάται πάντα στην κοινωνία, ποιος είναι αυτός που μιλάει για επιστήμες ή ποια είναι η σχέση του με αυτές. Όλες οι επιστήμες κρίνονται από τους τομείς αιχμής που ανοίγουν αλλά και τις στέρεες βάσεις που δίνουν στους πτυχιούχους τους καθημερινά καθώς εξελίσσεται η ανθρώπινη κοινωνία. Η κάθε επιστήμη προσπαθεί να βάλει ένα λιθαράκι στην παγκόσμια ανθρώπινη γνώση με στόχο την κοινωνική πρόοδο. Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια οποιαδήποτε επιστήμη πολυτεχνειακού κλάδου να θεωρείται ανώτερη ή καλύτερη από μια σύγχρονη θετική επιστήμη. Δηλαδή όσοι σπουδάζουν στο Πολυτεχνείο ή στην Ιατρική μαθαίνουν σύγχρονα πράγματα ενώ οι υπόλοιποι μαθαίνουν απαρχαιωμένα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια οποιαδήποτε επιστήμη πολυτεχνειακού κλάδου να θεωρείται ανώτερη ή καλύτερη από μια σύγχρονη θετική επιστήμη. Δηλαδή όσοι σπουδάζουν στο Πολυτεχνείο ή στην Ιατρική μαθαίνουν σύγχρονα πράγματα ενώ οι υπόλοιποι μαθαίνουν απαρχαιωμένα; :hmm:

γιατί ασχολείσαι συνέχεια με ημμυ, εμπ και ιατρική. Δε νομίζω να θεωρει κανείς κατώτερη μια θετική επιστήμη από την ιατρική ή το πολυτεχνείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
:P φίλε μου είπα στον ορισμό και την λέξη και το σέβεται

ένας αρκετά θρήσκος άνθρωπος βεβαίως θα θεωρεί και την ιεαρατική σχολή μουράτη αλλά η πλειοψηφία δε νομίζω
Δηλαδή εγώ που στο μέλλον θα ψέλνω δεν θα με σέβονται; :ropalo: :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas95

Νεοφερμένος

Ο kostas95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ικαρων ιπταμενος ρε παιδια.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top