Μηχανολόγοι Μηχανολόγοι vs Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το εκτιμώ πολύ! Τώρα κοίταξε δεν είμαι σίγουρος με το τι ακριβως θέλω να ασχοληθω. Έχω κάποια πραγματα στο μυαλό μου αλλά πιστεύω πως μέσα στην σχολή θα βρεθούν νέα αντικειμενα και δρόμοι που θα με ενδιαφέρουν. Ο σχεδιασμός και η κατασκευή αυτοκινήτων η αεροσκαφών, η ρομποτική, η βιοϊατρική είναι κάποιοι τομείς που με ελκύουν και με ενδιαφέρουν. Δεν μου απαντήσεις όμως για την κατασταση στο ΑΠΘ
Τα δύο πρώτα είναι μηχανολόγοι,τα άλλα δύο ηλεκτρολόγοι :P
Θεωρώ ότι στους ηλεκτρολόγους το φάσμα των επιλογών απασχόλησης είναι μεγαλύτερο, αλλά εξαρτάται πάντα από το τι σου αρέσει περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το ξέρω γιαυτο ακριβως είμαι σε δίλημμα... ????????????
Η αλήθεια είναι οτι όντως και εγώ έτσι πιστεύω οτι οι ηλεκτρολόγοι έχουν περισσότερες διεξόδους λόγω και του διπλού πτυχίου που προσφέρουν(μηχανικός υπολογιστών). Ωστόσο με προβληματίζει οτι στο σχολείο το μαθημα της πληροφορικης και ο προγραμματισμός δεν με τρελαναν κιόλας μην σου πω οτι με δυσκόλεψαν κιόλας αρκετά.Η πληροφορική του λυκείου έχει καμια σχέση με αυτή που διδάσκεται στους ηλεκτρολόγους? Πρεπει να έχω ηδη καποιες γνώσεις προγραμματισμού πριν εισαχθω στο τμήμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Κοίτα, σίγουρα βοηθάει ο προγραμματισμός του λυκείου γιατί έχεις ήδη δει λίγο τη λογική. Ωστόσο μη σε φρικάρει, δε σημαίνει ότι χωρίς αυτόν δεν πας πουθενά. (εγώ ήμουν Τεχνολογική Α, οπότε δεν είχα κάνει προγραμματισμό, αλλά την πάλεψα με τα μαθήματα στη σχολή τελικά :P)
Άσε που οι ΗΜΜΥ δεν είναι Πληροφορική. Σ' εμάς πχ αν δεν πάρεις επιλεγόμενα, μόνο δύο μαθήματα είναι καθαρά προγραμματισμού που θα έχεις υποχρεωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Απο οτι βλέπω σπουδαζεις Ξάνθη. Ισχυει αυτό που λένε οτι η σχολή ΗΜΜΥ στην Ξάνθη είναι πιο δυσκολη απο αυτή στο ΑΠΘ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μόνο Ξάνθη σπουδάζω, δεν ξέρω για ΑΠΘ :P
Κοίτα γενικά οι ΗΜΜΥ είναι δύσκολη σχολή, δεν έχει και πολύ νόημα να συγκρίνεις ΔΠΘ με ΑΠΘ από πλευράς δυσκολίας νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έγινε σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες τα λέμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
πολυ κοντα αυτα τα τμηματα μεταξυ τους..με αυτα τα 2 συμβαινει το εξης: οσες προοπτικες δινουν στο εξωτερικο τοσες δεν παρεχουν στην ελλαδα..οπως ολοι γνωριζουμε βιομηχανιες στην ελλαδα δεν υπαρχουν..για επαγγελματικη πορεια στην ελλαδα αυτην την στιγμη , στην βελτιστη (μη χειρων) θεση βρισκονται οι πολιτικοι οσον αφορα το πολυτεχνειο...παρατηρειται συχνα το φαινομαινο υποβολης υπογραφης απο τον τελευταιο στους 2 πρωτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εεε κοίταξε όσον αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση οποιαδήποτε σχολή την ίδια αποκατάσταση έχει στην Ελλάδα. ΜΗΔΕΝΙΚΗ!Εκτος βέβαια αν εχεις έτοιμη δουλεια! Το βασικότερο είναι να σπουδάσει κάτι που σου αρέσει και είσαι καλός! Οι καλοί και στα χειρότερα χρόνια δεν χάνονται θα βρουν τον δρόμο τους. Τελικά ΗΜΜΥ η ΜΜ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα δύο πρώτα είναι μηχανολόγοι,τα άλλα δύο ηλεκτρολόγοι :P
Θεωρώ ότι στους ηλεκτρολόγους το φάσμα των επιλογών απασχόλησης είναι μεγαλύτερο, αλλά εξαρτάται πάντα από το τι σου αρέσει περισσότερο...

Βασικα ολα υπαρχουν στους Μηχανολογους απο οσα ανεφερε. Τουλαχιστον υπαρχουν σε αυτους της Αθηνας.

Εεε κοίταξε όσον αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση οποιαδήποτε σχολή την ίδια αποκατάσταση έχει στην Ελλάδα. ΜΗΔΕΝΙΚΗ!Εκτος βέβαια αν εχεις έτοιμη δουλεια! Το βασικότερο είναι να σπουδάσει κάτι που σου αρέσει και είσαι καλός! Οι καλοί και στα χειρότερα χρόνια δεν χάνονται θα βρουν τον δρόμο τους. Τελικά ΗΜΜΥ η ΜΜ? :D

ΜΜ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για ΑΠΘ πάντως. Ισχυει το ίδιο? Παιδιά έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών των ΜΜ στο ΑΠΘ και είδα οτι έχουν μονο 48 μαθήματα εν αντίθεση με τους ΗΜΜΥ που έχουν γύρω στα 60.Δεν είναι μεγάλη διάφορα? Πως εξηγείται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μπορει να ειναι 48 αλλα ειναι παλουκια δεν υπαρχει μαθημα που να μην θελει να διαβασεις και να δουλεψεις οσο και απλοικο και αν ειναι .Πχ στατικη που για μενα ειναι ενα ευκολο μαθημα στην προοδο φετος σε συνολο 40 ατομων μο 0,8.

Επισης δυσκολα ειναι και τα βδ απο πλευρας αλγοορισμου που δεν ειναι αναγκαστικη ουτε η προοδος ουτε και η εργασια αλλα αν δεν τα κανεις το ανωτερο που μπορεις να παρεις ειναι 6-7 αναλογα τον αλγοορισμο.

Τωρα οσο αφορα τα αντικειμενα μπορεις να ασχοληθεις με ολα απο μμ που λες παραπανω .Βεβαια ο οδηγος σπουδων ειναι καπως παλιος και πολλα μαθηματα ειναι για χαρη καποιον καθηγητων μεσα (με λιγα λογια λιγα ατομα εχουν ενδιαφερον για αυτα για μετα)κατα την γνωμη καλητερα να ηταν στο 5 ετος στους τελικους τομεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αααα μάλιστα. Δηλαδη εσύ μου προτείνεις μηχανολόγους με βαση τα ενδιαφέροντα μου? Όταν λες παλούκια δλδ πρέπει να ξεσκιζεσαι στο διάβασμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Από το 2 έτος και μετά ναι θέλει διάβασμα .Γενικά ο ορός φοιτητική ζωή δεν είναι έτσι όπως σας το περιγράφουν .

ο ορισμός του μηχανολόγου σύμφωνα με φιλο συνάδελφο.
''Ξέρεις τι σημαινει μηχανολόγος?? Θα σε πω εγώ τι ...Όταν σε καλουν 4 γκομενες , και καλα κομμάτια οχι μαλακιες, να πας να πιεις μαζί τους κρασί και να δειτε Game of thrones, και αρνήσαι για να κάτσεις να διαβασεις τεχνικη μηχανική''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχ ρε τον τρομοκρατείς :P

(Αλλά λέει την πικρή αλήθεια για τις σχολές μας :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εεεεεε λέω να το ξανασκεφτω λιγάκι...
Για τους χημικούς μηχανικούς τι λέτε?, λίγο πιο λάιτ μήπως?
Εεε εντάξει ρε παιδιά πέρα απ την πλάκα δεν λέω οτι δεν θα διαβάζω για την σχολή μου αλλά θέλω τουλαχιστον τον πρώτο χρονο να ζήσω αυτό που λένε "φοιτητική ζωή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Χαχαχ..Μη φρικάρεις,δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...
Εγώ τα δύο πρώτα χρόνια πετούσα χαρταετό :P Περνούσα λίγο πάνω από τα μισά, κι αυτό επειδή κάποια ήταν μαθηματικοφυσική και ήθελαν γνώσεις λυκείου.
Βέβαια μετά το τρίτο στρώθηκα και τώρα προσπαθώ να ξεμπερδεύω, αλλά ίσως προλάβω να τελειώσω και στα 5.
Και φοιτητική ζωή θα κάνεις και όλα. Αλλά δεν πρόκειται να πάρεις το δίπλωμα αν δεν προσπαθήσεις. Και το βασικό είναι να μην αφήσεις ποτέ τελείως τη σχολή, να κρατάς επαφή συνεχώς έστω και μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ουφφφφ εντάξει έτσι μάλιστα εννοείται θα κρατήσω επαφη με την σχολή μου αλλά δεν θα φτάσω και σε σημείο τρέλας... :P
Νομιζω οτι οι μηχανολογοι είναι για μένα αλλά μέχρι αύριο θα έχω αλλάξει γνώμη αυτό είναι σίγουρο. Αλλά ας γράψω πρωτα να δω την βαθμολογία και αναλόγως πραττω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αυτό θα σου λεγα μόλις,άσε κάτι και για του χρόνου το καλοκαίρι!
Για τους επόμενους 10 μήνες να σε απασχολεί να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για ΑΠΘ πάντως. Ισχυει το ίδιο? Παιδιά έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών των ΜΜ στο ΑΠΘ και είδα οτι έχουν μονο 48 μαθήματα εν αντίθεση με τους ΗΜΜΥ που έχουν γύρω στα 60.Δεν είναι μεγάλη διάφορα? Πως εξηγείται?

Τσεκαρε τη σελιδα της σχολης για το ΑΠΘ, ουτε σπουδαζω εκει ουτε εχω φιλους/γνωστους για να σε βοηθησω.

Ο αριθμος των μαθηματων ειναι καπως σχετικος με την εννοια οτι μπορει δυο μαθηματα μιας σχολης, ενα αλλο πανεπιστημιο να τα συμπτυξει σε ενα μαθημα με μεγαλυτερη υλη. Κι εμεις εχουμε μεγαλη διαφορα στον αριθμο μαθηματων με το ΑΠΘ, 65-48, αλλα η αληθεια ειναι οτι σε αυτα τα 65 εχουμε και καποια που ειναι αχρηστα, καποια που κακως δεν ειναι ενωμενα με αλλα και καποια που η υλη τους ψιλοεπαναλαμβανεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ουφφφφ εντάξει έτσι μάλιστα εννοείται θα κρατήσω επαφη με την σχολή μου αλλά δεν θα φτάσω και σε σημείο τρέλας... :P
Νομιζω οτι οι μηχανολογοι είναι για μένα αλλά μέχρι αύριο θα έχω αλλάξει γνώμη αυτό είναι σίγουρο. Αλλά ας γράψω πρωτα να δω την βαθμολογία και αναλόγως πραττω

Μπορεις αν θελεις να φτασεις σε σημειο nerdιλας που θα εκαναν τον Σελντον Κουπερ να μοιαζει αλητης μπροστα σου, η σχολη προσφερεται. Μετα το πρωτο εξαμηνο θα εχεις καταλαβει τι δουλευει για σενα και πως θα συνεχισεις. Γενικα μην ακους συμβουλες απο παλιοτερους γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top