Μηχανολόγοι Μηχανολόγοι vs Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά, ανοίγω αυτό το θέμα καταρχάς για να με βοηθήσετε (κυρίως οι πιο έμπειροι, φοιτητές ή διπλωματούχοι δηλαδή) στο να καταλήξω οριστικά, μιας και οι ημέρες κοντεύουν...

Παρακολουθούσα ανέκαθεν τα σχετικά θέματα, και έκανα και μια τελική αναζήτηση, διαπιστώνοντας ότι όντως δέν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ, παρόλο που πολλές φορές έχει συζητηθεί αρκετά, σε παρόμοια θέματα.

Να ξεκαθαρίσω εξ αρχής, ότι θα είναι ανώφελο να καταλήξει η κουβέντα στη διαμάχη μεταξύ των φοιτητών των αντίστοιχων τμημάτων, γιατί το θέμα δεν είναι ΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, αλλά ΤΙ ΕΙΝΑΙ το καθένα, τι μαθήματα έχει (σε γενικές γραμμές), τι προοπτικές έχει το καθένα, μεταπτυχιακά που υπάρχουν για το κάθε τμήμα, και τελικά πάνω σε τι θα καλεστεί να εργαστεί όταν αποφοιτήσει ο ένας και ο άλλος.

Ελπίζω αυτό το τόπικ, να βοηθήσει κι άλλους συμπάσχοντες με μένα...
Κάθε άποψη, σεβαστή και ευπρόσδεκτη... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο αλλα δεν ξέρεις τι είναι αυτά τα δυο τμήματα,τι μαθήματα έχουν,τι προοπτικές έχουν,τι μεταπτυχιακά μπορείς να κανεις αλλα και τι επάγγελμα θα κανεις όταν βγείς από εκεί.Πραγματικά το έχεις ψάξει παρα πολύ το πράμα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
μπορεις πολυ απλα να μπεις στα site των σχολων που θελεις και να δεις ολα αυτα που ζητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο αλλα δεν ξέρεις τι είναι αυτά τα δυο τμήματα,τι μαθήματα έχουν,τι προοπτικές έχουν,τι μεταπτυχιακά μπορείς να κανεις αλλα και τι επάγγελμα θα κανεις όταν βγείς από εκεί.Πραγματικά το έχεις ψάξει παρα πολύ το πράμα... :P

Φίλε, να σου πώ την αλήθεια, ήμουν σίγουρος ότι θα κακοφανεί ο τρόπος που το έθεσα το πράμα, αλλά είπα να μην το δω εγωιστικά το πράμα, κάνοντας ευθείες ερωτήσεις πάνω στα συγκεκριμένα που με ενδιαφέρουν...

Εννοείται πως τα έχω ψάξει πολύ τα πράγματα, έχω διαβάσει τα μαθήματα που έχει το κάθε τμήμα, τους οδηγούς σπουδών και άλλα πολλά, αλλά πίστεψέ με ακόμα δεν έχω καταλήξει ακόμα, άν και τώρα που τα λέμε οι ΗΜΜΥ μου φαίνεται πιο οικείο...
αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει να ακούσω άτομα που το ζούν από μέσα...

Δέν μου αρκέι να μπώ να διαβάσω μόνο το τί λέει κάθε σχολή στην ιστοσελίδα της, ή στον οδηγό σπουδών, γιατί εκεί όλα καλά και ρόδινα είναι.

Θέλω με λίγα λόγια να ακούσω αυτούς που έχουν περάσει σε αυτά τα τμήματα να μου πουν γιατί επέλεξαν αυτά τα τμήματα, αν είναι ευχαριστημένοι, για να καταλάβω αν έχω διαλέξει τα κατάλληλα κριτήρια για να επιλέξω τελικά τη σχολή που θέλω.
-----------------------------------------
μπορεις πολυ απλα να μπεις στα site των σχολων που θελεις και να δεις ολα αυτα που ζητας.

Φιλαράκο πίστεψέ με δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
ξέρω σχεδόν απ' έξω τί λέει το κάθε site (και ειδικά των ΗΜΜΥ της Ξάνθης και των Αεροναυπηγών ΜΜ της Πάτρας, που τελικά είναι και πιο κοντά σε μένα:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ποια τα πλεονεκτήματα κάθε σχολής και τι περιλαμβάνουν? Γιατί κάποιος να προτιμήσει τη μία από τις δύο σχολές? Θέλω να φτιάξω μηχανογραφικό και είμαι σε δίλημμα... Βοηθείστε με σας παρακαλώ όσο μπορείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ποια τα πλεονεκτήματα κάθε σχολής και τι περιλαμβάνουν? Γιατί κάποιος να προτιμήσει τη μία από τις δύο σχολές? Θέλω να φτιάξω μηχανογραφικό και είμαι σε δίλημμα... Βοηθείστε με σας παρακαλώ όσο μπορείτε

Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι έχουν περίπου τα ίδια δικαιώματα ως διπλωματούχοι μηχανικοί μέλη του ΤΕΕ. Κάποια περισσότερα δικαιώματα στην εκπόνηση μελετών έχουν οι μηχανολόγοι και κάποια περισσότερα δικαιώματα στους υπολογιστές έχουν οι ηλεκτρολόγοι. Οι επαγγελματικές διαφορές τους δεν είναι μεγάλες. Αν είναι να διαλέξεις μία από τις 2 τότε καλύτερα να διαλέξεις αυτήν που σου αρέσει περισσότερο καθώς επιστημονικά έχουν λίγες ομοιότητες. Πιο πολλές ομοιότητες έχει η επιστήμη του πολιτικού μηχανικού με του μηχανολόγου μηχανικού παρά του ηλεκτρολόγου μηχανικού με του μηχανολόγου μηχανικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BIANCONERO

Νεοφερμένος

Ο Thodoris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά με 17816 περναω στην Ξανθη ΗΜΜΥ???? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εχεις πιθανότητες αρκετές αλλά μην το δένεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής στο τμήμα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ , πέρυσι τέτοιο καιρό βρισκόμουν και εγώ σ'αυτό το δίλημμα ΗΜΜΥ ή ΜΜ . Καταρχάς για να συλλέξω πληροφορίες από "πρώτο χέρι" είχα πάρει κάτι σαν "συνέντευξη" από επαγγελματίες που βρισκόντουσαν χρόνια στο χώρο και θεωρώ πως αυτό μου έδωσε ακόμη πιο καθαρή εικόνα σχετικά με το αντικείμενο και τις προοπτικές της κάθε σχολής (θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο) .

Αφού τελικά επέλεξα το τμήμα ΗΜΜΥ όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να μιλήσω για τους ΜΜ . Αλλά μπορώ να σου πω τα σημεία έκαναν την πλάστιγγα (στην δικιά μου περίπτωση) να γείρει προς τους ΗΜΜΥ:


  • Ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών , 12 διαφορετικές ροές να επιλέξεις ! Ουσιαστικά δεν διαλέγεις στα 18 σου το επάγγελμα που θα ακολουθήσεις αλλά 2 χρόνια αργότερα... Κάτι που είναι πολύ σημαντικό αφού έχοντας κάνει ήδη 5 εξάμηνα με μαθήματα κορμού μπορείς πολύ πιο εύκολα να καταλάβεις τι πραγματικά σου ταιριάζει και να το επιλέξεις (δες εδώ τις ροές https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el )! . Βέβαια έχε υπόψιν σου πως το πτυχίο είναι ενιαίο.
  • Το δεύτερο σκέλος στην ονομασία της σχολής (Μηχανικών Υπολογιστών) είναι επίσης ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου !(τώρα 1 χρόνο αργότερα , δεν μπορώ να καταλάβω καν γιατί ήμουν σε αυτό το δίλημμα το "Μηχανικών Υπολογιστών" είναι τεράστια διαφοροποίηση μεταξύ των δύο σχολών)

  • Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση από στατιστική έρευνα του ΤΕΕ που είδα τα ποσοστά ανεργίας είναι πολύ χαμηλά λαμβάνοντας υπόψιν και την περίοδο οικονομικής ύφεσης που διανύουμε , κάτι που όπως πιστεύω οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ροπή προς τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας...

Φυσικά δεν είναι όλα ρόδινα και τέλεια στην σχολή ... π.χ ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα των ΗΜΜΥ (στο ΕΜΠ) είναι ο "υπερπληθυσμός" , η σχολή παίρνει κανονικά γύρω στα 240 άτομα ανά έτος και με τις μεταγραφές καταλήγουμε να είμαστε 500 άτομα ! Και πολλά ακόμα προβλήματα φυσικά...

Ελπίζω να μην κούρασα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε UnSourCeR συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες και σε ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση να απαντήσεις με τόση λεπτομέρεια
αλλά δυστυχώς τώρα πια είναι αργά για μένα :D
άργησες ένα χρόνο περίπου...:P

Ελπίζω να βοηθήσει όμως άλλα παιδιά που έδιναν φέτος στο να πάρουν σωστές αποφάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karaka

Νεοφερμένος

Ο karaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά για σας! έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα με τον φίλο! εγώ όμως περνάω στο απθ! έχω ακούσει τα καλύτερα και για τις δυο σχολές απο άποψη αποκατάστασης, μαθημάτων κλπ! Βεβαια δεν εχω ακουσει καλα λογια για το απθ για οργανωτικα θεματα!! αν γνωριζετε κατι παραπανω παρακαλω βοηθηστε!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
παιδιά για σας! έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα με τον φίλο! εγώ όμως περνάω στο απθ! έχω ακούσει τα καλύτερα και για τις δυο σχολές απο άποψη αποκατάστασης, μαθημάτων κλπ! Βεβαια δεν εχω ακουσει καλα λογια για το απθ για οργανωτικα θεματα!! αν γνωριζετε κατι παραπανω παρακαλω βοηθηστε!!!!!!

Πολυτεχνική ΑΠΘ? Ας μη μιλήσω γιατί θα βρίσω:D. Καλό κουράγιο φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδιά έβγαλα 17936μόρια είμαι θετική κατεύθυνση !!υπάρχει περίπτωση να περάσω ηλεκτρολόγος μηχανικός ξανθης δεδομένου ότι η σχολη έχει βάση εισαγωγής 18260?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής στο τμήμα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ , πέρυσι τέτοιο καιρό βρισκόμουν και εγώ σ'αυτό το δίλημμα ΗΜΜΥ ή ΜΜ . Καταρχάς για να συλλέξω πληροφορίες από "πρώτο χέρι" είχα πάρει κάτι σαν "συνέντευξη" από επαγγελματίες που βρισκόντουσαν χρόνια στο χώρο και θεωρώ πως αυτό μου έδωσε ακόμη πιο καθαρή εικόνα σχετικά με το αντικείμενο και τις προοπτικές της κάθε σχολής (θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο) .

Αφού τελικά επέλεξα το τμήμα ΗΜΜΥ όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να μιλήσω για τους ΜΜ . Αλλά μπορώ να σου πω τα σημεία έκαναν την πλάστιγγα (στην δικιά μου περίπτωση) να γείρει προς τους ΗΜΜΥ:


  • Ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών , 12 διαφορετικές ροές να επιλέξεις ! Ουσιαστικά δεν διαλέγεις στα 18 σου το επάγγελμα που θα ακολουθήσεις αλλά 2 χρόνια αργότερα... Κάτι που είναι πολύ σημαντικό αφού έχοντας κάνει ήδη 5 εξάμηνα με μαθήματα κορμού μπορείς πολύ πιο εύκολα να καταλάβεις τι πραγματικά σου ταιριάζει και να το επιλέξεις (δες εδώ τις ροές https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el )! . Βέβαια έχε υπόψιν σου πως το πτυχίο είναι ενιαίο.
  • Το δεύτερο σκέλος στην ονομασία της σχολής (Μηχανικών Υπολογιστών) είναι επίσης ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου !(τώρα 1 χρόνο αργότερα , δεν μπορώ να καταλάβω καν γιατί ήμουν σε αυτό το δίλημμα το "Μηχανικών Υπολογιστών" είναι τεράστια διαφοροποίηση μεταξύ των δύο σχολών)
  • Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση από στατιστική έρευνα του ΤΕΕ που είδα τα ποσοστά ανεργίας είναι πολύ χαμηλά λαμβάνοντας υπόψιν και την περίοδο οικονομικής ύφεσης που διανύουμε , κάτι που όπως πιστεύω οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ροπή προς τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας...
Φυσικά δεν είναι όλα ρόδινα και τέλεια στην σχολή ... π.χ ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα των ΗΜΜΥ (στο ΕΜΠ) είναι ο "υπερπληθυσμός" , η σχολή παίρνει κανονικά γύρω στα 240 άτομα ανά έτος και με τις μεταγραφές καταλήγουμε να είμαστε 500 άτομα ! Και πολλά ακόμα προβλήματα φυσικά...

Ελπίζω να μην κούρασα :redface:
Άρα δεν το μετάνιωσες έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karaka

Νεοφερμένος

Ο karaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σοβαρα??? εισαι αποφοιτος απο εκει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδιά έβγαλα 17936μόρια είμαι θετική κατεύθυνση !!υπάρχει περίπτωση να περάσω ηλεκτρολόγος μηχανικός ξανθης δεδομένου ότι η σχολη έχει βάση εισαγωγής 18260?????
Ρε σύ άν και οι Ηλεκτρολόγοι δέν είναι Μηχανικοί Η/Υ μόνο, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πηγαίνετε θετική κατεύθυνση αν θέλτε Πολυτεχνείο...
Μήν σε απογοητεύω, αν και από πλευράς μορίων, φέτος ίσως να μπείς, γιατί έχεις πιθανότητες αρκετές με τις φετινές βάσεις, σύν του ότι η Ξάνθη ανεβάζει θέσεις εισαγωγής... αλλά να ξέρεις ότι θα έχεις κάποια μαθήματα τύπου προγραμματισμός, Ειαγωγή Η/Υ κλπ κλπ, που εσένα θα σου είναι εντελώς άγνωστα...
η χημεία και η βιολογία που έκανες σου είναι παντελώς άχρηστα για τέτοιου είδους σχολές...:(

Με λύπη σου λέω τα όσα σου λέω γιατί στη σχολή μου έβλεπα φέτος παδιά από θετική να δυσκολεύονται πολύ σε αυτά τα μαθήματα (αν κι εμείς τα κάνουμε σε πιο απαιτητικά επίπεδα).
Το θέμα δεν είναι να μην πας, αλλά εάν επιλέξεις να πας, να ξέρεις ότι πρέπει να προσπαθήσεις παραπάνω σε αυτά τα μαθήματα από ότι οι συμφοιτητές σου!
καλή επιτυχία από μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αναστάση ισχύει αυτό που λες. Εμένα από Θετική μου πήρε σχεδόν ένα χρόνο για να καταλάβω τι λογική των αλγορίθμων, όταν οι άλλοι απλά έκαναν μετάβαση από τη ΓΛΩΣΣΑ σε Java. Προσωπική δουλειά και να μη φρικάρεις χρειάζεται. Από Θετική αν μη τι άλλο έχει μάθει κάποιος να διαβάζει και να σκέφτεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ρε σήμερα το πρωί πήγα σε ένα σύμβουλο και μου είπε οτι οι απόφοιτοι του τμήματος Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Θεσσαλίας (Βόλος) έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους αποφοίτους του τμήματος ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκης, και μιας και έβγαλα 17936 περνάω άνετα στο Βόλο! Ισχύει κάτι τέτοιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Προς το παρον οχι,αλλα εχει εγκριθει η μετονομασια της σχολης,οποτε αν μπεις μεχρι να αποφοιτησεις με το καλο,θα παρεις πτυχιο ηλεκτρολογου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Κανείς δεν σου εγγυάται για πτυχίο ΗΜΜΥ στο Βόλο!
δές εδώ ένα ωραίο φρέσκο πόστ:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2337831&postcount=5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top