Μηχανολόγοι Μηχανικοί

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδες.:thanks:Αν και με το "χειρωνακτικες" δεν εννοουσα τοσο το σχεδιο κτλ,αλλα περισσοτερο για το αν ασχολεισαι πολυ με συναρμολογηση εξαρτηματων και τετοια πραγματα.Ισχυει κατι τετοιο?Δηλαδη ενας μηχανολογος πρεπει να εχει πρακτικες ικανοτητες σχετικα με μηχανες η αρκουν και οι θεωρητικες μονο?

Το ξερω φαινονται λιγο "χαζες" οι ερωτησεις μου,αλλα προσπαθω να μαθω με τι ακριβως θα ασχολουμαι αν περασω στη σχολη αυτη,ωστε να ξερω αν ταιριαζει με τις δεξιοτητες και τα χαρακτηριστικα μου.

δεν νομιζω να χρειαστει να συναρμολογησεις εσυ ο ιδιος μηχανημα...το κανουν οι μηχανες για σενα...εσυ απλα επιβλεπεις αν γινονται σωστα οι εργασιες και επεμβαινεις καταλληλα βασιζομενος στα σχεδια που εσυ ή καποιος συναδελφος σου εχει δημιουργσει!παντως συμβουλη μου ειναι να κοιταξεις τα σχετικα με τον μηχανολογο τοπικς για να μην εχεις μονο την εντυπωση του μηχανολογου ως σχεδιαστη μηχανων :)!και φυσικα οι ερωτησεις σου δεν ειναι χαζες...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apolloNakoS

Νεοφερμένος

Ο apolloNakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
απορια/ες:

Στον οδηγο σπουδων του ΑΠΘ υπαρχει μαθημα Ενεργειακος Σχεδιασμος Κτιριων

1η Ποιο ειναι το αντικειμενο του
2η Ειναι προσβασιμο μονο απο τον ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ η και απο τον
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ?
3η Υπαρχει αντιστοιχο μαθημα στο ΕΜΠ


θενκς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το αντικείμενο του ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων είναι να αξιοποιηθούν οι θερμικές ιδιότητες των υλικών ώστε να εξασφαλίζεται σε όλες τις εποχές του χρόνου ένα ευχάριστο εσώκλιμα, δηλαδή ζέστη το χειμώνα και δροσιά το καλοκαίρι ώστε να ελαχιστοποιηθούν τα έξοδα τεχνητής θέρμανσης και κλιματισμού. Είναι αντικείμενο κυρίως των αρχιτεκτόνων μηχανικών αλλά και των πολιτικών και μηχανολόγων μηχανικών. Σε αυτό περιλαμβάνεται και η διαδικασία εκπόνησης μελέτης θερμομόνωσης. Τα κτίρια αυτά είναι τα λεγόμενα βιοκλιματικά κτίρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Το αντικείμενο του ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων είναι να αξιοποιηθούν οι θερμικές ιδιότητες των υλικών ώστε να εξασφαλίζεται σε όλες τις εποχές του χρόνου ένα ευχάριστο εσώκλιμα, δηλαδή ζέστη το χειμώνα και δροσιά το καλοκαίρι ώστε να ελαχιστοποιηθούν τα έξοδα τεχνητής θέρμανσης και κλιματισμού. Είναι αντικείμενο κυρίως των αρχιτεκτόνων μηχανικών αλλά και των πολιτικών και μηχανολόγων μηχανικών. Σε αυτό περιλαμβάνεται και η διαδικασία εκπόνησης μελέτης θερμομόνωσης. Τα κτίρια αυτά είναι τα λεγόμενα βιοκλιματικά κτίρια.

γενικα ο βιοκλιματικος σχεδιασμος εχει εφαρμογες στην ελλαδα?γιατι εγω το βρισκω πολυ ενδιαφερον...!και επειδη το εψαξα υπαρχει και στο ΕΜΠ αν ακολουθησεις τον ενεργειακο κυκλο σπουδων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Θέλω πολύ να μπώ μηχανολόγων μηχανικών στο ΕΜΠ.Πολλλοί με παροτρύνουν να μπω Βιολογικό,αλλά πλέον δεν θέλω να μπω εκεί και θέλω να μπω μηχανολόγος μηχανικός.Αυτός είναι και ο λόγος που δίνω 3η φορά πανελλήνιες,γιατί και τις 2 χρονιές μπήκα σε σχολή(την 1η σε ΤΕΙ αλλά δεν έκανα μηχανογραφικό και τώρα την 2η μαθηματικό),αλλά δεν ικανοποιούμαι και θελώ να μπω εκεί που θέλω.Η οικογένεια μου μου λέει ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή,το ξέρω αυτό,και ότι αν μπω μπορει να το μετανιώσω ή να τα βρω σκούρα και να τα παρατήσω..Εσείς τι λέτε??Ξέρω ότι ο τομέας αυτός είναι πολύ δύσκολος,αλλά το σημαντικό είναι το θέλω πολύ..Μου είπαν πως το επάγγελμα αυτό πρέπει να είσαι απόλυτα ακριβείς στις πράξεις και πολύ υπεύθυνος!!Πείτε μου την γνώμη σας,πραγματικά θα με βοηθήσετε πολύ,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μην το σκεφτεσε καθολου αν κατω απο τετοια πιεση συνεχιζεις να θελεις μηχανολογων εφυγες!
Και εγω στην ιδια κατηγορια με εσενα ειμαι ( με πιεζουν να παω διαφορα ) αλλα εγω μια σχολη θελω και εκει θα παω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Μου είπαν πως το επάγγελμα αυτό πρέπει να είσαι απόλυτα ακριβείς στις πράξεις και πολύ υπεύθυνος!!

η αληθεια ειναι αυτη...για να σου δωσω να καταλαβεις...ενα λαθος στις εκτιμησεις σου σε μια κατασκευη και οχι μονο...μπορει να σε καταληξει στη φυλακη...!αλλα μιλαμε για μια ακραια περιπτωση...οπου υπαρχουν και θυματα!και αυτο γιατι δεν θα κατηγορησουν το μηχανουργο που το κατασκευασε αλλα αυτον που το σχεδιασε...δηλ εσενα!!παντως γενικα το επαγγελμα το μηχανικου ακολουθει και μεγαλη ευθυνη!αλλα μη τρομαζεις ετσι οπως τα λεω...αυτα γινονται 1 στο 1.000.000!στο πανεπιστημιο αυτο μαθαινεις για 5 χρονια...οι πιθανοτητες λαθος ειναι πολυ λιγες!αντε και ευχομαι καλη επιτυχια στις επιλογες σου!και ευχομαι και συναδελφοι απο του χρονου
!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xρηστος A.

Νεοφερμένος

Ο Xρηστος A. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
......ασχολούνται καθόλου με ηλεκτρισμο και με ηλεκτρονική?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι. Προπτυχιακά έχουν 3-4 μαθήματα ηλεκτρομαγνητισμού και ηλεκτρονικής, όμως επαγγελματικά έχουν πλήρη δικαιώματα εκπόνησης ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών μελετών και επίβλεψης ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών εργασιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vangelis01

Νεοφερμένος

Ο vangelis01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
επι του θέματος της μηχανολογίας..αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει..είμαι ήδη φοιτητής στο τμήμα περιβάλλοντος του πανεπιστημίου αιγαίου στη μυτιλήνη.Δεν μ αρέσει καθόλου τοσο το νησί οσο και το τμήμα(το τμήμα με επιφύλαξη γιατί δεν έχω κάνει ακόμα μαθήματα π να αφορούν το περιβαλλον και μονο)και σκέφτομαι να δώσω 10% για μηχανολογία.Προφανώς όμως πιάνω μονο τει μιας που οι βάσεις 10% είναι πολύ ψηλά..πιστέυετε πως αξίζει να αφήσω αει για τει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Τα ενδιαφέροντα σου πρέπει να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον χου!Κοίτα τι πραγματικά θέλεις και τι σου αρέσει περισσότερο. Οι μηχανολόγοι των ΤΕΙ έχουν πάνω κάτω τις ίδιες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, αλλά όχι και δικαιώματα, υπογραφές,ΤΕΕ κλπ, ανάλογα με των Πολυτεχνείων. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να βιαστείς να τελειώσεις το τμήμα σου και να κοιτάξεις μετά από 3-4 χρόνια να ξαναδώσεις εξετάσεις με το καινούριο σύστημα (αν έχει αλλάξει) και να μείνεις με δύο πτυχία...

Αλλά στα λέω αυτά, χωρίς να ξέρω τι επαγγελματική αποκατάσταση έχεις μέσα από αυτή την σχολή κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
οντως.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Πες μου ότι παρακολουθούσες και Μπεργελέ να πέσω να πεθάνω. :D


φιλε ο τυπος ειναι κορυφη...

και το μαθηαμ το κανει πολυ ωραιο


η εργασια ειναι απαραιτητη που λεει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Την χρονιά μου όχι τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
επειδη στην ιστοσελιδα του λεει οτι απαραιτητη προυποθεση για να περασετ το μαθημα τον φεβρουαριο ειναι η εκπονηση φοιτητικης εργασιας (εντωμεταξυ πιανει 3/10)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε ξέρω. Κάν' την μωρέ να ξεμπερδεύεις. Μια βλακεία είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δουλεία θα βρεί κανέις μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δουλεία δεν νομίζω να βρούμε ,δουλειά ναι...

απο μια τετοια σχολή όταν αποφοιτας ειναι τεράστιο το εύρος των αντικειμένων που μπορεις να ασχοληθεις,οποτε πιστευω οτι μονο αν δεν θες δεν θα βρεις δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
απο μια τετοια σχολή όταν αποφοιτας ειναι τεράστιο το εύρος των αντικειμένων που μπορεις να ασχοληθεις,οποτε πιστευω οτι μονο αν δεν θες δεν θα βρεις δουλεια

μου το αναλύεις λίγο γιατί την σκέφτομαι και εγώ την σχολή.
αυτά που ξέρω είναι οτι τα εργοστάσια κλείνουν και μετεγκαθίστανται και ότι προτιμάνε όσα έχουν μείνει απόφοιτους ΤΕΙ ή εξωτερικά οργανωμένα συνεργία για εγκαταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top