Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι ο τομεας αεροναυπιγικης και μεταφορικων μεσων ειναι μακραν ο πιο δυσκολος του εμπ,ισχυει κατι τετοιο???
δεν υπαρχει αντικειμενικη απαντηση.
απ' οτι εχω ακουσει, λιωνουν στα μαθηματικα και στον προγραμματισμο, σε αντιθεση με τους παραγωγης που εχουν πολλες εργασιες, αν και δεν εχουν προαπαιτουμενες γνωσεις, τους ενεργειακους που σκιζονται μονο στην εξεταστικη και τους κατασκευαστες, που επειδη ειναι σιχαμενοι(:P) δεν θελω να ξερω τι κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mple

Νεοφερμένος

Ο mple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επίσημο Φοιτητικό site Μηχανολόγων:

www.e-polytexneio.gr

Θα βρείτε ότι απαντήσεις θέλετε εκεί μέσα από τα άλλα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μηχανολόγος

Νεοφερμένος

Ο μηχανολόγος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

Vanessaleo

Νεοφερμένος

Η Vanessaleo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τελείωνοντας το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ πού μπορείς να δουλέψεις και ως τι ????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Γιατί δεν μιλάτε και για την ανεργία του κλάδου στην Ελλαδιστάνα; Οι σπουδές δεν εξασφαλίζουν με μαθηματική ακρίβεια επάγγελμα όσο δύσκολες και ουάου και αν είναι. Εξάλλου, όσοι λένε ότι θέλουν να γίνουν μηχανολόγοι μηχανικοί (που σημαίνει ότι θέλουν πολύ όσο τίποτα άλλο) σημαίνει ότι πρόκειται πάση θυσία, το πτυχίο να έχει βαθμό 9 ή 10. Πόσα λεφφφταααά βγάζετε εσείς που τελειώσατε ως Μηχανολόγοι Μηχανικοί και πού δουλεύετε; Όλοι οι απόφοιτοι των Μηχανολόγων Μηχανικών τι δουλειές κάνουν; Αποκτούν ένσημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Γιατί δεν μιλάτε και για την ανεργία του κλάδου στην Ελλαδιστάνα; Οι σπουδές δεν εξασφαλίζουν με μαθηματική ακρίβεια επάγγελμα όσο δύσκολες και ουάου και αν είναι. Εξάλλου, όσοι λένε ότι θέλουν να γίνουν μηχανολόγοι μηχανικοί (που σημαίνει ότι θέλουν πολύ όσο τίποτα άλλο) σημαίνει ότι πρόκειται πάση θυσία, το πτυχίο να έχει βαθμό 9 ή 10. Πόσα λεφφφταααά βγάζετε εσείς που τελειώσατε ως Μηχανολόγοι Μηχανικοί και πού δουλεύετε; Όλοι οι απόφοιτοι των Μηχανολόγων Μηχανικών τι δουλειές κάνουν; Αποκτούν ένσημα;
πρωτα απο ολα γιατι τετοια επιθεση στο τμημα? σε πειραξε κατι? :whistle:
οντως δεν ισχυει πτυχιο= δουλεια, αλλα η ανεργια ειναι μικρη, και οι επεγγελματικες προοπτικες αρκετα καλες, ακομα και σε συγκριση με αλλους μηχανικους. δε ξερω τι σπουδαζεις, αλλα στη συγκεκριμενη σχολη το ενδιαερον δεν αρκει για πτυχιο με 9 , ουτε αυτο ειναι προυποθεση για να βρεις δουλεια. ολοι οι αποφοιτοι δεν κανουν την ιδια δουλεια, αρα υπαρχουν καποιοι που βγαζουν και καποιοι που βγαζουν. ο μ.ο. ειναι καλος παντως. οσο για τα ενσημα, πολλοι (ευτυχως, για μενα) δουλευον με μπλοκ.
καλο φορουμ για τη σχολη ειναι το https://ntuamech.forumotion.net
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Γιατί δεν μιλάτε και για την ανεργία του κλάδου στην Ελλαδιστάνα; Οι σπουδές δεν εξασφαλίζουν με μαθηματική ακρίβεια επάγγελμα όσο δύσκολες και ουάου και αν είναι. Εξάλλου, όσοι λένε ότι θέλουν να γίνουν μηχανολόγοι μηχανικοί (που σημαίνει ότι θέλουν πολύ όσο τίποτα άλλο) σημαίνει ότι πρόκειται πάση θυσία, το πτυχίο να έχει βαθμό 9 ή 10. Πόσα λεφφφταααά βγάζετε εσείς που τελειώσατε ως Μηχανολόγοι Μηχανικοί και πού δουλεύετε; Όλοι οι απόφοιτοι των Μηχανολόγων Μηχανικών τι δουλειές κάνουν; Αποκτούν ένσημα;

κοίτα φίλε npb, όταν τελειώσεις αυτή τη σχολή( μηχανολόγων μηχανικών) έχεις μία δυνατή υπογραφή και πολλές επιλογές απο ιδιωτικό, δημόσιο τομέα, ελεύθερο επάγγελμα και εκπαίδευση, οπότε όπως και να το δούμε το πράγμα , ακόμα και με τη σημερινή ανεργία αργά ή γρήγορα θα βρείς δουλειά, θα είναι με ένσημα και αν είσαι και καλός θα έχεις εξέλιξη. Δεν χρειάζεται να έχεις 9 ή 10 βαθμό πτυχίου..ειδικά στην ελλάδα όπου σημασία έχει η υπογραφή σου και το τι είσαι ικανός να κάνεις. Για ακαδημαική καριέρα μόνο θες βαθμολογία γύρω στο 8 και πάνω απλά για να δίνεις καλή εικόνα και για να έχεις πιθανότητες για μεταπτυχιακά και διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ ότι οι απόφοιτοι του Πολυτεχνείου έχουν τις περισσότερες εργασιακές επιλογές από οποιονδήποτε απόφοιτο Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης λόγω της ποικιλομορφίας και επιστημονικής ευρύτητας (πολυτεχνείο = πολλές τέχνες) των προπτυχιακών σπουδών. Απλά μίλησα για την περιορισμένη Ελληνική αγορά εργασίας. Μιλούσα τις προάλλες με έναν αριστούχο Μηχανολόγο Μηχανικό και μου έλεγε ότι έκανε την μεγαλύτερη μαλακία που σπούδασε διότι...η Ελληνική αγορά εργασίας είναι αιώνες πίσω!

Υ.Σ.: Οι κατακτήριες εξετάσεις σε αυτήν την σχολή παλεύονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ειναι 2 normal μαθηματα(μηχανικη ρευστων και θερμοδυναμικη) + 1 απαλευτο (στοιχεια μηχανων 2). ομως αν(οχι ευκολα) γραψεις βαση και στα 3 , πιθανοτατα εχεις περασει, αφου σπανια καλυπτονται οι θεσεις. εξαιρεση, οι αξιωματικοι του στρατου, που απο οτι φαινεται, διαβαζουν περισσοτερο.
τι λεει, σκεφτεσαι να εργαστεις χωρις ενσημα? :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
ειναι 2 normal μαθηματα(μηχανικη ρευστων και θερμοδυναμικη) + 1 απαλευτο (στοιχεια μηχανων 2). ομως αν(οχι ευκολα) γραψεις βαση και στα 3 , πιθανοτατα εχεις περασει, αφου σπανια καλυπτονται οι θεσεις. εξαιρεση, οι αξιωματικοι του στρατου, που απο οτι φαινεται, διαβαζουν περισσοτερο.

σπάνια καλύπτονται οι θέσεις; σίγουρο; λέω για τον επόμενο Δεκέμβριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
σπάνια καλύπτονται οι θέσεις; σίγουρο; λέω για τον επόμενο Δεκέμβριο...

Όταν λες τον επόμενο, εννοείς τον Δεκέμβριο του 2010 ή του 2011; Εγώ θα δώσω φέτος τον Δεκέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
civilara τελικα μπηκες?
νομιζω καπου ειδα εναν αποφοιτο ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΠΘ...στις ανακοινωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν έδωσα ρε Μιχάλη. Δεν μου έδωσαν άδεια από τον στρατό για να δώσω τον Δεκέμβριο του 2009. Θα δώσω τον Δεκέμβριο του 2010 πάνω που θα απολύομαι κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
αντε καλη επιτυχια!!!
ξεκινας απο το τριτο ετος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μόλις είδα τα αποτελέσματα των κατατακτηρίων εξετέσεων της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ οι οποίες διενεργήθηκαν τον Δεκέμβριο 2009. Από τους 15 υποψήφιους οι οποίοι είναι απόφοιτοι ΑΕΙ έδωσαν εξετάσεις οι 9 και μόνο 1 πέρασε. Οι διαθέσιμες θέσεις για απόφοιτους ΑΕΙ είναι 2 που σημαίνει ότι έμεινε κενή μία θέση. Ευτυχώς αυτό έγινε και πέρυσι και πρόπερσι και δεν ήταν μια συγκυριακή κατάσταση. Αυτό σημαίνει ότι αν γράψω 10/20 σε κάθε μάθημα και συγκέντρωσω έτσι 30/60 θα περάσω. Άρα λοιπόν ο ανταγωνισμός δεν είναι και τεράστιος και μιλάμε για ΕΜΠ!!!! Πιο δύσκολο φαίνεται να είναι να πιάσεις την βάση παρά να συναγωνιστείς τους άλλους.

αντε καλη επιτυχια!!!
ξεκινας απο το τριτο ετος???

Ευχαριστώ Μιχάλη. Μακάρι όλα να πάνε καλά και να περάσω. Εγγράφομαι στο 6ο εξάμηνο και χρωστάω τα μαθήματα του 5ου. Η γραμματεία της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ με διαβεβαίωσε πως δεν θα χρωστάω κανένα μάθημα από τα 4 πρώτα εξάμηνα όντας πολιτικός μηχανικός. Για να δούμε τι θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γιώργο (Civilara) σου έχω στείλει PM
Οποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει σε σχετικό προβληματισμό και για να μην διπλοποστάρω ας απαντήσει εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2332146&postcount=21
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΙΧΑΛΗΣ.

Νεοφερμένος

Ο ΜΙΧΑΛΗΣ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να σπουδάσω είναι μηχανολόγος μηχανικός και ύστερα να προσπαθήσω να δουλέψω στα αυτοκίνητα(που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ). Σκέφτομαι όμως και το τμήμα των ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών και να ακολουθήσω το επάγγελμα του πατέρα μου, που έχει τελειώσει το αντίστοιχο τμήμα, ώστε να βρω πιο εύκολα δουλειά. Αυτο που δε ξέρω είναι αν τα δικαιώματα των ναυπηγών και των μηχανολόγων είναι τα ίδια και στο εξωτερικό. Όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ να μου απαντήσει γρήγορα.

Κανείς δε γνωρίζει; Την παρασκευή καταθέτω το μηχανογραφικό και πρέπει να έχω αποφασίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου αν και δεν είμαι σίγουρος, δε το νομίζω...
Στο εξωτερικό (ανάλογα κ τη χώρα βέβαια) σπουδάζεις πρώτα 4 χρόνια μηχανολόγος μηχανικός και παίρνεις bachelor mechanic engineer και μετά κάνεις άλλο ένα χρόνο για master πάνω σε naval engineering κλπ κλπ, για να γίνεις ναυπηγός μηχανικός, αεροναυπηγός μηχανικός κ.ά

Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει να δουλέψεις στο εξωτερικό πάνω σε αυτοκίνητα, ίσως μετά το πτυχίο σου (είτε ναυπηγός, είτε αεροναυπηγός, είτε σκέτο μηχανολόγος) να είναι απαραίτητο να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε auto-design ή δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται για να μάθεις τα όσα χρειάζεται να ξέρεις...
Επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρος αν πχ με πτυχίο ναυπηγού μηχ/γου μπορείς να κάνεις αυτό που είπα, αν κ δεν μου φαίνεται καθόλου παράλογο μιας και σαν ναυπηγός θα κάνεις πάρα πολλά μηχανολογικά, οπότε δεν υστερείς σε κάτι από τους ΜηχΜηχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanessaleo

Νεοφερμένος

Η Vanessaleo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πέρασα στους μηχανολόγους μηχανικούς στο ΕΜΠ !!!!!!!!!ποιοι από σας πέρασαν στο ίδιο τμήμα γιανα ξέρω ποιους θα έχω συμφοιτητές ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top