Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Φίλε μιχάλη για πηγαινε εδώ https://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide

Κατέβασε τον Οδηγό σπουδών, και δες τα μαθήματα, και ότι άλλο θες! Τα λέει , αν θυμάμαι καλά, απο σελ 35 και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
1ο και 2ο εξάμηνο από 8 μαθήματα (16 σύνολο). Το μάθημα Λειτουργικά Συστήματα του 1ου πάει μαζί με το Γλώσσες Προγραμματισμού του 2ου και τα δίνετε μαζί στο 2ο. Μόνο στο 1ο εξάμηνο έχετε μάθημα επιλογής.
Από το 3ο εξάμηνο έως και το 6ο εξάμηνο 7 μαθήματα στο καθένα (14 σε κάθε έτος) και κανένα επιλογής. Μετά επιλέγετε κατεύθυνση. 7ο, 8ο και 9ο εξάμηνο από 7 μαθήματα όπου τα 5 είναι της κατεύθυνσης και επιλέγετε 2 από όποιο τομέα θέλετε. 10ο εξάμηνο διπλωματική εργασία. Σύνολο αν δεν κάνω λάθος 65 μαθήματα και 1 διπλωματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όχι, δεν κάνεις λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudent11

Νεοφερμένος

Ο iStudent11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Kαι εγω θελω Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ..:D
Αλλα ακουω οτι ειναι δυσκολη και πως δεν την πιανω(το 10 δινω)..και απογοητευομαι:( εκνευριζομαι:mad:...τι να κανω ρε who..?μελλοντικε συμφοιτητη:P (μακαρι παντως...):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
γιατι ρε φιλε να μην την πιασεις???
οτι ειναι δυσκολη ειναι δυσκολη.....!
και μαλιστα θελει συνεχη προσπαθεια και ενδιαφερον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί θα είναι σίγουρα μία από τις μελλοντικές μου επιλογές. Το πρόβλημα μου είναι ότι (στο ΑΠΘ) ο τομέας των Μηχανολόγων που με ενδιαφέρει περισσότερο (Αεροναυπηγική) υπάρχει μόνο ως παρακλάδι του Ενεργειακού Τομέα. Ρωτώ λοιπόν όσους γνωρίζουν : είναι υποχρεωτικό να ακολουθήσω των Ενεργειακό Τομέα όπου υπάρχουν μαθήματα αεροναυτικής, ή μπορώ να ακολουθήσω τον κατασκευαστικό τομέα και με ένα μεταπτυχιακό να καλύψω τα κενά; (Εννοείται ότι θα κάνω μεταπτυχιακό σε όποιον τομέα και να πάω.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εισαι ηδη στο απθ? Αν οχι, γιατι δεν σκευτεσαι ΕΜΠ ή Πάτρα που εχουν ξεχωριστο τομεα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Γιατί θέλω ΑΠΘ (λόγω σπιτιού)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί θα είναι σίγουρα μία από τις μελλοντικές μου επιλογές. Το πρόβλημα μου είναι ότι (στο ΑΠΘ) ο τομέας των Μηχανολόγων που με ενδιαφέρει περισσότερο (Αεροναυπηγική) υπάρχει μόνο ως παρακλάδι του Ενεργειακού Τομέα. Ρωτώ λοιπόν όσους γνωρίζουν : είναι υποχρεωτικό να ακολουθήσω των Ενεργειακό Τομέα όπου υπάρχουν μαθήματα αεροναυτικής, ή μπορώ να ακολουθήσω τον κατασκευαστικό τομέα και με ένα μεταπτυχιακό να καλύψω τα κενά; (Εννοείται ότι θα κάνω μεταπτυχιακό σε όποιον τομέα και να πάω.)
Εξαρτάται από ποιον τομέα αεροναυπηγικης θες να ασχοληθείς.Θα ήταν βέβαια καλύτερα να πας στον ενεργειακό τομέα γιατί θα βρεις μαθήματα σχετικοτερα με την αεροναυπηγικη όπως αεριοστροβιλοι,αεροδυναμικη,αεροναυτικη κλπ.Πανε κατασκευαστικό αν θες να ασχοληθείς με τα υλικά που χρησιμοποιούνται στη κατασκευή αεροσκαφών,τη δομικη ακεραιότητα κλπ.Από τον ενεργειακό θα έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με πολύ περισσότερους τομείς της αεροναυπηγικης,αεροδυναμικη,δυναμική πτήσης,προωση κλπ.Βέβαια και κατασκευαστικό να πας δεν σε εμποδίζει κανείς να ασχοληθείς με τους παραπάνω τομείς απλώς θα προσπαθήσεις λίγο παραπάνω.Αλήθεια γιατί θες κατασκευαστικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Πιο πολύ το ήθελα επειδή μου αρέσει το σχέδιο, αλλά η κύρια επιλογή μου αν τελικά πράσω Μηχανολογία θα είναι τα Ενεργειακά και συνεπώς η αεροναυπηγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Πιο πολύ το ήθελα επειδή μου αρέσει το σχέδιο, αλλά η κύρια επιλογή μου αν τελικά πράσω Μηχανολογία θα είναι τα Ενεργειακά και συνεπώς η αεροναυπηγική.
Το σχέδιο το κάνεις στο πρώτο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ναι αλλά από ό,τι είδα στον οδηγό σπουδών υπάρχουν αρκετά παρεμφερή μαθήματα στον κατασκευαστικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι αλλά από ό,τι είδα στον οδηγό σπουδών υπάρχουν αρκετά παρεμφερή μαθήματα στον κατασκευαστικό τομέα.
Παρεμφερή με τί?Με το σχέδιο?Αν θες απο τον κατασκευαστικό τομέα μπορείς μετά να ασχοληθείς με την αεροναυπηγική στους τομείς των υλικών και της δομικής ακεραιότητας.Πάλι και από εκεί πολλά μπορείς να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ναι, με το σχέδιο. Όμως δεν με ενδιαφέρει ο τομέας των υλικών/δομικής ακεραιότητας, αλλά με τρελαίνουν η αεροδυναμική, η αεροναυτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι, με το σχέδιο. Όμως δεν με ενδιαφέρει ο τομέας των υλικών/δομικής ακεραιότητας, αλλά με τρελαίνουν η αεροδυναμική, η αεροναυτική...
Ε τότε ενεργειακό θα πας και μετά αν τα καταφέρεις φεύγεις κατά Cranfield μεριά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Από το στόμα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι ο τομεας αεροναυπιγικης και μεταφορικων μεσων ειναι μακραν ο πιο δυσκολος του εμπ,ισχυει κατι τετοιο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Γενικώς ισχύει ότι η αεροναυπηγική είναι από τις πιο δύσκολες επιστήμες (δεν το λέω εγώ, το λέει o Epsilon σε άλλο thread...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Παιδιά είμαι λίγο άσχετος με το θέμα και δεν ξέρω αν είναι σωστή η ονομασία που του δίνω. Θέλω να ασχοληθώ με τη δημιουργία μηχανολογικών, ηλεκτρολογικών κατασκευών. Γίνεται αυτό? και αν ναι δώστε πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
καταρχας αφου σ αρεσει στοχευσε για τους μηχανολογους μηχανικους (ειμαι πρωτοετης σαυτη την σχολη ,στο εμπ)νομιζω οτι αν αγαπας την μηχανολογια θα σ αρεσει πολυ!

απο κει περα το τριπτυχο διαβασμα ,μεθοδητοτητα ,επιμονη νομιζω θα σε οδηγησει στο στοχο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top