Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αα ευχαριστώ παιδιά!! Παρεπιπτόντως, αυτο μικροπρόβλημα με τα εργαστηρια, δεν θα είναι και τόσο σοβαρο ε? Επειδη είναι υποχρεωτικά ,μηπως μ'ηπως παιχτεί τίποτα? (by the way,δεν ανηκω σε αυτόυς που λενε οτι θα "πατανε" ποδι μονο στα εργαστήρια, ουτως ή αλλως δεν σκοπευω να ερθω ΕΜΠ για αυτο το λογο.!!)
Ακομα στην σελιδα των μηχ.μηχ. ΕΜΠ, στις μετεγγραφές(για περισυ), λεει οτι η σχετική αποφαση βγήκε 16/02/09..και οτι πρεπει να το δηλώσουν απο 17/02/09 εως 27/02/09. (https://www.mech.ntua.gr/gr/files/0209/meteg_epit_08-09.PDF) Τοτε ομως δεν είχε αρχίσει η εξεταστικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα εργαστήρια :P Ούτε μικρό :P Όσο για τις παρακολουθήσεις, το μεγαλύτερο ποσοστό έτσι λέει πριν μπει (κάποιοι το τηρούν φυσικά οι περισσότεροι όχι όμως :P ) Ναι οι μετεγγραφές εγκρίθηκαν τελευταία στιγμή φέτος (λόγω καταλήψεων/ξυσίματος κλπ) και γι' αυτό αλλάξανε την ημερομηνία που δίναμε το μάθημα των Η/Υ (ήταν το πρώτο κανονικά) και το βάλανε τελευταίο.
Μην αγχώνεσαι πάντως, έλα με το καλό ΕΜΠ, και θα σε καθοδηγήσουμε και από κοντά οι μεγαλύτεροι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansu

Νεοφερμένος

Η nansu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλησπερα.Εβγαλα 19160 μορια στο 4ο πεδιο και σκεφτομαι να ασχοληθω με τον τομεα της ενεργειας.Γι'αυτο αρχισε να με ενδιαφερει και η σχολη των μηχανολογων.Ομως οι δικοι μου διαφωνουν διοτι υποστηριζουν πως τα τμηματα αυτα δεν ειναι για μια κοπελα κι οτι δεν θα μπορουσα να αντεπεξελθω σε τετοιες συνθηκες εργασιας.Πιστευετε οτι η σχολη αυτη δεν ειναι καταλληλη για κοπελες? και επιπλεον ποια σχολη θα μου προτεινατε που να σχετιζεται με την ενεργεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Με ολο τον σεβασμο αυτα που λενε οι δικοι σου ειναι στερεοτυπα και προκαταληψεις.Αφου σε ενδιαφερει η ενεργεια ( αληθεια, τι ακριβως? ) η Σχολη Μηχανολογων ειναι η πλεον καταλληλη. Υπαρχουν αρκετες κοπελες στην σχολη και μαλιστα καποιες τα πηγαινουν καλυτερα απο τους ανδρες συναδελφους τους. Οσο για τις συνθηκες εργασιας δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ασχημες ( δεν θα βγεις μεταλλουργος!), το αντιθετο μαλλον- θα εχεις την ευκαιρια να συνεργαστεις με κορυφαιες εταιριες στον κλαδο ( αργοτερα βεβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε Γιάννη (who) και (συνωνόματε?) Κωνσταντίνε (HearTEyeD) για την βοήθεια! Ελπίζω να τα πούμε και καποια στιγμή απο κοντα,στο ΕΜΠ:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gioulina

Νεοφερμένος

Η gioulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδια κ εγω σκεφτομαι μηχανολογους εμπ...αλλα δν ξερω αν η σχολη ταιριαζει σε κοπελες...:what:
επησεις θελω να ρωτησω με τι μπορει να ασχοληθει ενα μηχανολογος αν εχει επιλεξει τον τομεα βιομηχανικη διοικιση κ επιχειρησιακη ερευνα και συνδυαστει με ενα μεταπτυχιακο στ οικονομικα...????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
επησεις θελω να ρωτησω με τι μπορει να ασχοληθει ενα μηχανολογος αν εχει επιλεξει τον τομεα βιομηχανικη διοικιση κ επιχειρησιακη ερευνα και συνδυαστει με ενα μεταπτυχιακο στ οικονομικα...????

στελεχος σε καποια εταιρεια!πολυ καλος συνδυασμος μηχ μηχ με οικονομικα!:no1:
περαν αυτου αν δεν κανω λαθος εγγραφεσαι και στο οικονομικο επιμελητηριο...αλλα αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι άλλος Γκαρούτσος!!!!!!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
-----------------------------------------
περαν αυτου αν δεν κανω λαθος εγγραφεσαι και στο οικονομικο επιμελητηριο...αλλα αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος!

Αν ο βασικός τίτλος δεν είναι πτυχίο στα οικονομικά αλλά μεταπτυχιακό στα οικονομικά, τότε μπορείς να εγγραφείς στο οικονομικό επιμελητήριο εφόσον ασκείς εμπράκτως το οικονομολογικό επάγγελμα. Δεν ισχύει μόνο για τους μηχανολόγους αλλά για κάθε πτυχιούχο με πτυχίο όχι στα οικονομικά και μεταπτυχιακό στα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Γεια σας!! Είμαι καινούργιος εδώ και έχω κάποιες απορίες...Έχω 19784 μόρια, έκανα το μηχανογραφικό και δήλωσα πρώτη προτίμηση Μηχανολόγους ΕΜΠ...Μήπως γνωρίζετε τι γίνεται με την αναγνώριση του master; Σε τι δρόμο βρίσκεται ακριβώς; Το Τ.Ε.Ε τι λέει για αυτό το θέμα; Επίσης, τι γίνεται με το θέμα της εξίσωσης των επαγγελματικών δικαιωμάτων για αποφοίτους των αντίστοιχων τμημάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γεια σας!! Είμαι καινούργιος εδώ και έχω κάποιες απορίες...Έχω 19784 μόρια, έκανα το μηχανογραφικό και δήλωσα πρώτη προτίμηση Μηχανολόγους ΕΜΠ...Μήπως γνωρίζετε τι γίνεται με την αναγνώριση του master; Σε τι δρόμο βρίσκεται ακριβώς; Το Τ.Ε.Ε τι λέει για αυτό το θέμα; Επίσης, τι γίνεται με το θέμα της εξίσωσης των επαγγελματικών δικαιωμάτων για αποφοίτους των αντίστοιχων τμημάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!

off topic αλλα γιατί δήλωσες μηχανολόγους? αν θες απάντησε μου με ΠΜ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι σωστα, επρεπε να δηλωσει τει ιχθυοκαλλιεργειας στην ηπειρο με τοσα μορια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ναι σωστα, επρεπε να δηλωσει τει ιχθυοκαλλιεργειας στην ηπειρο με τοσα μορια....

Δεν το είπα για να την υποτιμήσω τη σχολή απλά ρώτησα να μάθω τα κριτήρια βάσει των οποίων δεν επέλεξε πχ ηλεκτρολόγους ή πολιτικούς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Sorry για το off-topic,προσπαθώ απλά να προσαρμοστώ εδώ και είχα μια απορία:xixi:. Είχα από την αρχή εντυπωσιαστεί με τους μηχανολόγους διαβάζοντας το πρόγραμμα σπουδών τους, έψαξα το θέμα όλη την χρονιά και τελικά κατέληξα εκεί...Βέβαια δέχτηκα τεράστια πίεση από την οικογένειά μου και το γενικότερο περιβάλλον μου για άλλες σχολές(κυρίως για ιατρική) αλλά όλα καλά:D. Δεν μπορώ να πω ότι γνωρίζω τέλεια την σχολή που πάω(βασικά σχεδόν τίποτα δεν ξέρω ακόμα), όμως οι προοπτικές, τα μαθήματα, τα εργαστήρια, η άμεση αποκατάσταση με έχει εξιτάρει...Από εκεί και πέρα θα τα δούμε στην πορεία!!
Πιστέυω ότι δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα μου ο πολιτικός μηχανικός, ενώ και οι τομείς ενασχόλησης του ηλεκτρολόγου με αφήνουν αδιάφορο...Βλέπετε ότι δεν προσπαθώ να πείσω ότι η σχολή ΜΜ είναι η καλύτερη, απλώς προσπαθώ να πω ότι αυτή με εκφράζει καλύτερα...
Δεν υπάρχουν καλές και άσχημες σχολές, υπάρχουν(νομίζω) σχολές που ταιριάζουν ή δεν ταιριάζουν σε μια συγκεκριμένη προσωπικότητα...Προτείνω σε όλους τους υποψήφιους να μην ακούσουν κανένα, να ακούσουν μόνο το μυαλό τους, την καρδιά τους και να δηλώσουν σχολές μακριά από τα "στερεότυπα" των βάσεων...Μόνο τότε θα πετύχουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μπραβο ρε μαγκα ωρεα τα ειπες! Αντε με το καλο να σε δουμε στην σχολη.Ετσι επρεπε να σκεφτονται ολοι στην ηλικια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
john20 είσαι και εσύ στην σχολή; Πολλούς μηχανολόγους βλέπω εδώ μέσα και τρελαίνομαι!! :D Έχω ακούσει πάρα πολλά αυτό το διάστημα δεν φαντάζεσαι...Εμένα μου αρκεί ότι με αυτήν την "υποτιμημένη" σχολή εγώ είμαι ευτυχισμένος!!
Πάντως αυτό που πραγματικά με ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ είναι που κάποιοι έλεγαν πριν λίγο καιρό ότι θέλουν π.χ φυσικό και μόλις βγήκαν τα μόρια και είχαν παραπάνω από αυτό που περίμεναν πήγαν όλοι ιατρική, ΠΜ, ΗΜΜΥ κλπ. Και όταν το επισημαίνω περνιέμαι για κομπλεξικός! Περίεργες καταστάσεις...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Πάντως αυτό που πραγματικά με ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ είναι που κάποιοι έλεγαν πριν λίγο καιρό ότι θέλουν π.χ φυσικό και μόλις βγήκαν τα μόρια και είχαν παραπάνω από αυτό που περίμεναν πήγαν όλοι ιατρική, ΠΜ, ΗΜΜΥ κλπ. Και όταν το επισημαίνω περνιέμαι για κομπλεξικός! Περίεργες καταστάσεις...:(

Έχεις απόλυτο δίκιο και εκνευρίζεσαι... (αν και δεν κάνει καλό)
είναι πολύ θλιβερό όταν ακούς παιδιά που άλλα λέγανε και άλλα κάνουν τελικά...
είτε όπως είπες τσιγγουνεύονται τα πολλά μόρια που έβγαλαν, είτε υποκύπτουν σε πιέσεις συγγενικών προσώπων είτε, είτε είτε...

όπως φυσικά θλιβερό (αλλά τουλάχιστο πιο λογικό) είναι όταν ανάλογα δεν τα πάνε καλά και βρίσκονται από σπόντα σε Φυσικό, Μαθηματικό (μια χαρά σχολές είναι,δεν υπονοώ τπτ) και επειδή είχαν άλλα όνειρα, δεν τα καταφέρνουν, δεν ασχολούνται και τελικά τα παρατάνε... (έχω ακούσει τέτοιες ιστορίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Αυτό είναι όντως ακόμα πιο θλιβερό...Μια χρονιά ολόκληρη φοβόμουν μήπως βρεθώ σε αυτή την κατηγορία υποψηφίων...Δεν μπορώ να πω όμως γιατί κάποια παιδιά μπαίνουν στην πρώτη κατηγορία, λες και κάποιος θα τους κατηγορήσει για τα όνειρά τους...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
παιδια (ασχετο με το εμπ)μαλλον θα πιασω την σχολη στο βολο και επειδη ειμαι δικαιουχος μεταγραφης χωρις ποσοτικό περιορισμο και μένωπρεβεζα μπορω να παω στην πατρα....θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι ακριβως η διαδικασια ωστε να μπορεσω να παρακολουθησω το 1ο εξαμηνο στην πατρα χωρις να το χασω...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδια (ασχετο με το εμπ)μαλλον θα πιασω την σχολη στο βολο και επειδη ειμαι δικαιουχος μεταγραφης χωρις ποσοτικό περιορισμο και μένωπρεβεζα μπορω να παω στην πατρα....θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι ακριβως η διαδικασια ωστε να μπορεσω να παρακολουθησω το 1ο εξαμηνο στην πατρα χωρις να το χασω...???

Οι αιτήσεις μετεγγραφών γίνονται τον Νοεμβρη άν θυμάμαι καλά αλλά για να μην χάσεις τπτ, καλό είναι να πας και να παρακολούθησεις τα μαθήματα (κανείς δε σε εμποδίζει), το μόνο πρόβλημα θα ναι τα βιβλία (θα τα πάρεις μετά) αλλά εντάξει κάλιο αργά παρά ποτέ, εδώ κάποιοι δεν τα παίρνουν ποτέ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
σωστο κ αυτο:Dωραιο μεγαλε ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top