Μηχανογραφικό 2021

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Να ρωτησω κάτι για το παράλληλο μηχανογραφικό των ΙΕΚ που ισχυει απο φέτος.
Εστω οτι δηλώνεις και στα 2 μηχανογραφικά. Βγαινουν αποτελέσματα τέλη Αυγούστου και τελικά περνάς σε κάποια σχολή ΑΕΙ.

Πως ακυρώνεις την επιλογή ΙΕΚ που εκανες? Ενημερώνουμε το συστημα του υπουργείου? Ενημερώνουμε το συγκεκριμένο ΙΕΚ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Να ρωτησω κάτι για το παράλληλο μηχανογραφικό των ΙΕΚ που ισχυει απο φέτος.
Εστω οτι δηλώνεις και στα 2 μηχανογραφικά. Βγαινουν αποτελέσματα τέλη Αυγούστου και τελικά περνάς σε κάποια σχολή ΑΕΙ.

Πως ακυρώνεις την επιλογή ΙΕΚ που εκανες? Ενημερώνουμε το συστημα του υπουργείου? Ενημερώνουμε το συγκεκριμένο ΙΕΚ?
Oxi δεν εμημερωνεις κατι. Το πανεπιστημιο ενημερωνεται με την κινηση εγραφης που θα κανεις και το ιεκ ενημερωνεται με την κινηση μη εγραφης που δεν θα κανεις. Δηλαδη περιμενει μεχρι μια προθεσμια και μετα σβηνει οσους δεν πηγαν να γραφουν.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ξέρετε ποια είναι η προθεσμια για την υποβολή μηχανογραφικού;
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Τώρα έχουν αρχίσει οι αιτήσεις; Ρωτάω γιατί όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι...
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εάν τα μόρια που έχεις είναι περισσότερα από την περσινή βάση εισαγωγής ενός τμήματος αλλά όμως δεν πιάνεις την ελάχιστη βάση αυτό μπορείς να το δηλώσεις ; Η δε θα έχεις πρόσβαση ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εάν τα μόρια που έχεις είναι περισσότερα από την περσινή βάση εισαγωγής ενός τμήματος αλλά όμως δεν πιάνεις την ελάχιστη βάση αυτό μπορείς να το δηλώσεις ; Η δε θα έχεις πρόσβαση ;
Δεν θα μπορείς να το δηλώσεις εφόσον δεν πιάνεις την εβε
Τα μόρια του 2020 δεν έχουν καμία σχέση με το αν έχεις ή όχι το δικαίωμα να δηλώσεις την σχολή
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ευχαριστω για την διευκρινιση :give_rose:
 

Κέλλυ Μ

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παρακαλώ μια διευκρίνηση,γονείς Λαμία,αδερφός ΕΚΠΑ Μαθηματικό,τραβαει αδερφό από Μαθηματικό Πάτρας Αθηνα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Παρακαλώ μια διευκρίνηση,γονείς Λαμία,αδερφός ΕΚΠΑ Μαθηματικό,τραβαει αδερφό από Μαθηματικό Πάτρας Αθηνα?
Ναι, αν ο πατρινος ειναι πρωτοετης, δεν εχετε δικο σας σπιτι πατρα , τα μορια πατρινου+2750 = βαση μαθηματικου εκπα, και το κατα κεφαλην εισοδημα οικογενειας σε βαθος τριετιας ειναι μεχρι 12500€.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι... η πρώτη επιλογη και η δεύτερη επιλογή στο μηχανογραφικό
τι σημασία έχει? θυμάμαι και την πρώτη φορά που είχα δώσει υπήρχε αυτό, αλλά κανείς
δεν μας το εξήγησε! (τι περίμενα τώρα και εγώ, anyway)

να πω την βλακεία μου...υποθέτω αν υποφήφιοι έχουν τα ίδια μόρια και εχουν δηλώσει
την ίδια σχολή, αυτός που έχει προτεραιότητα είναι αυτός που την έχει σαν πρώτη
επιλογή?

αν ναι τι γίνεται αν και οι δύο την έχουν πρώτη επιλογή?
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Η σειρά προτίμησης δεν έχει σημασία (πάντα ευνοείται ο μαθητής με τα περισσότερα μόρια)
Το σύστημα τοποθετεί τους μαθητές σε φθίνουσα σειρά μορίων και "ψάχνει" σε ποια προτίμηση του υποψηφίου υπαρχει κενή θέση
Σε περίπτωση ισοβαθμίας νομίζω γίνεται σύγκριση στα μαθήματα βαρύτητας του εκάστοτε επιστημονικού πεδίου
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Η σειρά προτίμησης δεν έχει σημασία (πάντα ευνοείται ο μαθητής με τα περισσότερα μόρια)
Το σύστημα τοποθετεί τους μαθητές σε φθίνουσα σειρά μορίων και "ψάχνει" σε ποια προτίμηση του υποψηφίου υπαρχει κενή θέση
Σε περίπτωση ισοβαθμίας νομίζω γίνεται σύγκριση στα μαθήματα βαρύτητας του εκάστοτε επιστημονικού πεδίου

τότε γιατί υπάρχει η σειρά προτίμησης αν η περίπτωση ισοβαθμίας λύνεται όπως είπες?
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τότε γιατί υπάρχει η σειρά προτίμησης αν η περίπτωση ισοβαθμίας λύνεται όπως είπες?
φυσικα και μετραει η σειρα προτιμησης, εκει ειναι ολο το μυστικο. Αν εγω πχ εχω γραψει 19.000 μορια και εχω βαλει πρωτη σχολη μια με 11.000 μορια και 2η μια με 18.000 θα περασω στην 1η με τα 11.000 ασχετως αν ΘΑ μπορουσα να περνουσα και στην πιο υψηλοβαθμη. Συνεπως ειναι παρα πολυ σημαντικη η σειρα προτιμησης. Ισως το πιο σημαντικο να προσεχουμε σε ολη τη διαδικασια του μηχανογραφικου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι... η πρώτη επιλογη και η δεύτερη επιλογή στο μηχανογραφικό
τι σημασία έχει? θυμάμαι και την πρώτη φορά που είχα δώσει υπήρχε αυτό, αλλά κανείς
δεν μας το εξήγησε! (τι περίμενα τώρα και εγώ, anyway)

να πω την βλακεία μου...υποθέτω αν υποφήφιοι έχουν τα ίδια μόρια και εχουν δηλώσει
την ίδια σχολή, αυτός που έχει προτεραιότητα είναι αυτός που την έχει σαν πρώτη
επιλογή?

αν ναι τι γίνεται αν και οι δύο την έχουν πρώτη επιλογή?
Η πρωτη η δευτερη η τριτη και ούτω καθ εξης ειναι για να δειξεις εσυ σε αυτον που κανει την επιλογη ποια ειναι η μεγαλυτερη επιθυμια σου.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Η πρωτη η δευτερη η τριτη και ούτω καθ εξης ειναι για να δειξεις εσυ σε αυτον που κανει την επιλογη ποια ειναι η μεγαλυτερη επιθυμια σου.
Ακριβώς αυτό ισχύει
Εγώ είπα ότι δεν έχει σημασία η σειρά που δηλώνεις από την εξής άποψη:
Αν για παράδειγμα δύο υποψήφιοι έχουν 18.000 και 18.100 μόρια και για την ίδια σχολή υπάρχει μόνο μία κενή θέση τότε την θέση θα την πάρει ο μαθητής με τα 18.100 ανεξάρτητα αν ο μαθητής με τα 18.000 την δήλωσε 1η και ο άλλος 10η
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
την θέση θα την πάρει ο μαθητής με τα 18.100 ανεξάρτητα αν ο μαθητής με τα 18.000 την δήλωσε 1η και ο άλλος 10η

όμως έχουν και τα ΓΕΛ μαθήματα που πιάνουν για την ίδια βαθμολογία περισσότερα μόρια?
εγώ είμαι απο ΕΠΑΛ δεν το ξέρω αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top