Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πατρών Vs ΗΜΜΥ ΕΜΠ

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Γεια σας, βγηκαν τα αποτελεσματα απο τις πανελληνιες και εχω συγκεντρωσει συνολικα 17324 μορια στο 2ο-4ο πεδιο και δεν ξερω ποια σχολη να δηλωσω. Αρχικα ειμουν αποφασισμενος για το τμημα στην Πατρα αλλα επειδη ανηκω στην κατηγορια των τριτεκνων ειδα στις βασεις οτι περισυ το ημμυ εμπ στους τριτεκνους ειχε γυρω στα 17200 οποτε αρχισα και το σκεφτομαι..Βεβαια ξερω οτι αυτες οι βασεις δεν ειναι σταθερες αλλα αν το δηλωσω πρωτο δημιουργω πιθανοτητες να το πιασω ενω αν δηλωσω την Πατρα ξερω οτι εχω περασει σιγουρα.
Καταρχην, ενδιαφερομαι κυριως για υπολογιστες..Αν και δεν εχω καμια μεγαλη εμπειρια σκεφτομαι στο μελλον να ασχοληθω με το software..Αλλα επειδη ακριβως δεν εχω εμπειρια γενικοτερα απο σπουδες πανεπιστημιου/ αγορα εργασιας θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει και για ποιους λογους να βαλω τους ηλεκτρολογους πρωτους εναντι της πατρας. Σκεφτομαι μηπως με τους ηλεκτρολογους που εχουν πιο ευρυ προγραμμα σπουδων μηπως δω εναν αλλο τομεα της πληροφορικης και κινηθω προς τα εκει..ή αν αργοτερα δεν μπορω να βρω δουλεια στο software να εχω μια καβατζα και σ αλους τομεις.
Εν τελει αξιζει να βαλω τους ΗΜΜΥ πανω απο το CEID και να φαω πιο δυσκολες (ειναι?) σπουδες / ζωη της Αθηνας με οτι αυτο συνεπαγεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Σκεφτομαι μηπως με τους ηλεκτρολογους που εχουν πιο ευρυ προγραμμα σπουδων μηπως δω εναν αλλο τομεα της πληροφορικης

Σε κανέναν τομέα της πληροφορικής (software, hardware, δίκτυα, θεωρητική πληροφορική...) δε θα πάρεις περισσότερες γνώσεις στο ΗΜΜΥ σε σχέση με το ceid. Το αντίθετο μάλλον θα συμβεί.
Επίσης και σε μαθήματα τηλεπικοινωνιών (τομέας που σχετίζεται άμεσα με πληροφορική) δεν υστερεί το ceid.

για ποιους λογους να βαλω τους ηλεκτρολογους πρωτους εναντι της πατρας.

Μόνο αν σε ενδιαφέρει ο τομέας της ενέργειας. Κοίτα προσεκτικά το πρόγραμμα σπουδών του ΗΜΜΥ και δες αν σε ενδιαφέρουν τα μαθήματα. Το ΗΜΜΥ σου δίνει περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά όχι σε δουλειές που σχετίζονται με πληροφορική.

Κοίτα τι σε ενδιαφέρει... υπάρχει κόσμος που δήλωσε πρώτα ΗΜΜΥ αντί για ceid και το μετάνοιωσε (γιατί δε τους άρεσε η σχολή), όπως και το αντίστροφο επίσης (γιατί θα τους άρεσε να έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΗΜΜΥ). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Σε κανέναν τομέα της πληροφορικής (software, hardware, δίκτυα, θεωρητική πληροφορική...) δε θα πάρεις περισσότερες γνώσεις στο ΗΜΜΥ σε σχέση με το ceid. Το αντίθετο μάλλον θα συμβεί.
Επίσης και σε μαθήματα τηλεπικοινωνιών (τομέας που σχετίζεται άμεσα με πληροφορική) δεν υστερεί το ceid.



Μόνο αν σε ενδιαφέρει ο τομέας της ενέργειας. Κοίτα προσεκτικά το πρόγραμμα σπουδών του ΗΜΜΥ και δες αν σε ενδιαφέρουν τα μαθήματα. Το ΗΜΜΥ σου δίνει περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά όχι σε δουλειές που σχετίζονται με πληροφορική.

Κοίτα τι σε ενδιαφέρει... υπάρχει κόσμος που δήλωσε πρώτα ΗΜΜΥ αντί για ceid και το μετάνοιωσε (γιατί δε τους άρεσε η σχολή), όπως και το αντίστροφο επίσης (γιατί θα τους άρεσε να έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΗΜΜΥ). :)

Εχω δει και τους 2 οδηγους σπουδων και κλινω πιο πολυ προς την Πατρα αλλα μονο και μονο επειδη δεν ξερω ακριβως τι ειναι αυτα τα μαθηματα που διαβαζω, μονο του προγραμματισμου ξερω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι μου αρεσουν οι υπολογιστες. Θα μπορεσει το ΕΜΠ να μου καλυψει τη πληροφορικη σ ενα καλο βαθμο (αν επιλεξω ροη λογισμικου) σε περιπτωση που δεν μ αρεσει αλλος τομεας του ΗΜΜΥ? Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι δεν θα εχει αρκετο προγραμματισμο (σε περιπτωση που δεν μ αρεσει κατι αλλο) και θα σκεφτομαι συνεχεια τι βλακεια εκανα και δεν διαλεξα ceid. Γενικα θα ηθελα να δωσω μια ευκαιρια και σ αλλους τομεις φανταζομαι γιατι η ζωη δεν ξερεις ποτε πως τα φερνει. Εσυ aergos εισαι σε κανενα απο αυτα τα τμηματα?
Δυσκολευομαι πολυ να αποφασισω :/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Θα μπορεσει το ΕΜΠ να μου καλυψει τη πληροφορικη σ ενα καλο βαθμο (αν επιλεξω ροη λογισμικου) σε περιπτωση που δεν μ αρεσει αλλος τομεας του ΗΜΜΥ?

ναι!

αλλά θα κάνεις και πάρα πολλά άσχετα με πληροφορική μαθήματα για τα οποία δυστυχώς δεν είμαι μάντης για να προβλέψω πως θα σου φανούν. :P
μπορεί να σε κάνουν να σιχαθείς τη σχολή, μπορεί και να τα συμπαθήσεις σιγά σιγά και να κάνουν να θέλεις να ασχοληθείς και με άλλους τομείς άσχετους με πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Φιλε αν δε θες να μπλεξεις με πολλα ασχετα μαθηματα μεχρι να ασχοληθεις αποκλειστικα με υπολογιστες τοτε πηγαινε CEID. Σιγουρα παντως στους CEID θα εμβαθυνεις πολυ περισσοτερο στους υπολογιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Φίλε μου είσαι μέσα στο μυαλό μου ακριβώς.!! Λατρεύω τους υπολογιστές, κυρίως software και προγραμματισμό (όσο έχω δει τουλάχιστον) και θα ήθελα να ασχοληθώ με πληροφορική!
Οι καθηγητές στο φροντιστήριο και σχολείο όμως συνεχίζουν να επιμένουν για ηλεκτρολόγων (επαγγελματικά δικαιώματα κτλ), γιατί πιστεύουν ότι έχω τα μόρια (17405 στο 2ο/4ο).
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι θέλω :P , αλλά σίγουρα δε θέλω να πάω σε μία σχολή με πράγματα που δε με ενδιαφέρουν. Εδώ όμως δε ξέρω, με ενδιαφέρουν τα ένα σωρό άσχετα μαθήματα των ΗΜΤΥ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Κοιταξτε να δειτε:

1ον σχολειο φροντιστηριο μην τους ακουτε καν. Αυτο που θελουν ειναι να σας στειλουν σε μια μουρατη σχολη για να παρει ονομα το σχολειο/φροντιστηριο αντιστοιχα.

2ον αμα ενδιαφερεσαι για πληροφορικη και παραλληλα σε ελκυουν μαθηματικο/φυσικα ορμα, αλλιως αν τα μαθηματικα και η φυσικη πιστευεις οτι δεν ειναι για σενα μη το σκεφτεσαι καν. Ποσοι ειναι οι φοιτητες που πηγαν ημμυ και ειτε δε το βγαλανε ποτε είτε το απεχθανονται;

3ον καλη τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Κοιταξτε να δειτε:

1ον σχολειο φροντιστηριο μην τους ακουτε καν. Αυτο που θελουν ειναι να σας στειλουν σε μια μουρατη σχολη για να παρει ονομα το σχολειο/φροντιστηριο αντιστοιχα.

2ον αμα ενδιαφερεσαι για πληροφορικη και παραλληλα σε ελκυουν μαθηματικο/φυσικα ορμα, αλλιως αν τα μαθηματικα και η φυσικη πιστευεις οτι δεν ειναι για σενα μη το σκεφτεσαι καν. Ποσοι ειναι οι φοιτητες που πηγαν ημμυ και ειτε δε το βγαλανε ποτε είτε το απεχθανονται;

3ον καλη τυχη

1ον :thumbup:

2ον Να ορμήσω πού;; Για ΗΜΤΥ μιλάς;

3ον Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Το ΗΜΤΥ/ΗΜΜΥ ξέρω ότι έχει μεγαλύτερο εύρος εργασίας κτλ. Οι CEIDάδες τι επάγγελμα μπορούν να ασκήσουν; Τι προοπτικές έχουν κι αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Οι CEIDάδες τι επάγγελμα μπορούν να ασκήσουν;

τα ίδια που μπορούν να ασκήσουν και οι απόφοιτοι οποιασδήποτε σχολής πληροφορικής.
Ρίξε αν θες μια ματιά : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=86586

ps : στο συγκεκριμένο thread είχα αναφέρει ενδεικτικά και κάποιους μισθούς. Πρόκειται για μισθούς πριν την εφαρμογή των μέτρων των 2 μνημονίων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
τα ίδια που μπορούν να ασκήσουν και οι απόφοιτοι οποιασδήποτε σχολής πληροφορικής.
Ρίξε αν θες μια ματιά : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=86586

ps : στο συγκεκριμένο thread είχα αναφέρει ενδεικτικά και κάποιους μισθούς. Πρόκειται για μισθούς πριν την εφαρμογή των μέτρων των 2 μνημονίων. :P

ΟΚ ευχαριστώ :) χαχα παλιές καλές εποχές που λένε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisdoukas

Νεοφερμένος

Ο giannisdoukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια βρισκομαι και εγω ακριβως στην ιδια θεση! εχω βγαλει 17566 μορια και επειδη πιστευα οτι θα εβγαζα γυρο στα 14000 τωρα εχω σκοτιστει τελειως!!! δηλαδη θεωριται οτι αν θελω να ασχολιθω με τους υπολογιστες σε οποιον τομεα ειναι καλυτερα να παω μηχανικων η/υ & πλ. η στο πολυτεχνειο ηλεκτρολογος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
παιδια βρισκομαι και εγω ακριβως στην ιδια θεση! εχω βγαλει 17566 μορια και επειδη πιστευα οτι θα εβγαζα γυρο στα 14000 τωρα εχω σκοτιστει τελειως!!! δηλαδη θεωριται οτι αν θελω να ασχολιθω με τους υπολογιστες σε οποιον τομεα ειναι καλυτερα να παω μηχανικων η/υ & πλ. η στο πολυτεχνειο ηλεκτρολογος???

Πρώτα, συγχαρητήρια για το βαθμό σου :)
Είναι δύσκολη η επιλογή.. Κάποιοι υποστηρίζουν τους ηλεκτρολόγους, λόγω μεγαλύτερου εύρους εργασίας κτλ κτλ.. Αλλά αν πιστεύεις ότι προτιμάς να ασχοληθείς περισσότερο με τους Η/Υ, παρά με τηλεπικοινωνίες/ενέργεια, τότε πολλοί υποστηρίζουν τη Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής :)
Κατά τη γνώμη μου, πρώτα βάλε ότι σου τραβά η καρδιά σου και μετά βάλε την επαγγελματική αποκατάσταση ή τις συμβουλές από κάποιο φόρουμ!
P.S. Πολυτεχνικές σχολές δε θεωρούνται και οι 2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisdoukas

Νεοφερμένος

Ο giannisdoukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω! και σε εσενα! να σου πω επειδη και εγω απο κερκυρα ειμαι σε ποιο λυκειο εισαι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
ευχαριστω! και σε εσενα! να σου πω επειδη και εγω απο κερκυρα ειμαι σε ποιο λυκειο εισαι???

Αα ωραία :) βασικά το λέει και στο προφίλ μου, είμαι από Καστελλάνους Μέσης! Εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisdoukas

Νεοφερμένος

Ο giannisdoukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω 3ο λυκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει και για ποιους λογους να βαλω τους ηλεκτρολογους πρωτους εναντι της πατρας.

δηλαδη θεωριται οτι αν θελω να ασχολιθω με τους υπολογιστες σε οποιον τομεα ειναι καλυτερα να παω μηχανικων η/υ & πλ. η στο πολυτεχνειο ηλεκτρολογος???

Γεια! Τελικά τι κάνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σκέφτομαι και τις 2 σχολές, αν και με πιέζουν για ΗΜΜΥ λόγω αποκατάστασης και βαθμών, αλλά και γιατί με θέλουν στην Αθήνα (οικονομικά). Με ενδιαφέρουν οι υπολογιστές βέβαια σε υλικό και λογισμικό. Τέλος πάντων, έχω 2 χρόνια μπροστά μου να δω τι θα κάνω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dpa2007

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι και τις 2 σχολές, αν και με πιέζουν για ΗΜΜΥ λόγω αποκατάστασης και βαθμών, αλλά και γιατί με θέλουν στην Αθήνα (οικονομικά). Με ενδιαφέρουν οι υπολογιστές βέβαια σε υλικό και λογισμικό. Τέλος πάντων, έχω 2 χρόνια μπροστά μου να δω τι θα κάνω :D
Δες τα προγράμματα σπουδών και των δύο σχολών και αποφάσισε.
πράγματι έχεις χρόνο.
αν επιλέξεις ΣΗΜΜΥ(Αθήνα) έχεις και την επιλογή της κατεύθυνσης Ενεργειακού Ηλεκτρολόγου.
βέβαια αν σ' αρέσουν τόσο πολύ οι υπολογιστές μάλλον δεν θα στραφείς προς τα εκεί.:)
οδηγός ΣΗΜΜΥ
οδηγός Μηχανικών ΗΥ Πάτρα
ps:Μην ξεχνάς πως λόγω κρίσης η επιλογή κοντά στο σπίτι είναι πολύ σημαντική πλέον.
ps2:όποια και από τις δύο να διαλέξεις είναι πολύ καλές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top