Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι για τη σχολή: Κτιριακά πως είναι τα πράγματα; Που κάνετε μάθημα; Στο παλιό κτίριο;
Στο ΙΤΕ κάνετε καθόλου μάθημα ή είναι μόνο για έρευνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι για τη σχολή: Κτιριακά πως είναι τα πράγματα; Που κάνετε μάθημα; Στο παλιό κτίριο;
Στο ΙΤΕ κάνετε καθόλου μάθημα ή είναι μόνο για έρευνα;
Αυτή τη στιγμή το κτίριο μας είναι το "Κτίριο Β" του Πανεπιστημίου. Είναι παλιό, αλλά πολύ μεγάλο και με σύγχρονες εγκαταστάσεις εσωτερικά:


Με το νέο έτος εγκαινιάζεται όμως το νέο κτιριακό συγκρότημα του Τμήματος - μια εικόνα, ίσον με 1000 λέξεις:


Για τα επόμενα χρόνια θα χρησιμοποιούνται και τα δυο κτίρια για μάθημα, όπως σχεδιάζεται.

Όσον αφορά το ΙΤΥ (Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών - Το "ΙΤΕ" είναι άλλο) ή "ΕΑΙΤΥ" έχει ερευνητικό χαρακτήρα και δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τους Προπτυχιακούς φοιτητές. Απασχολούνται κυρίως Διπλωματούχοι Μηχανικοί Η/Υ και Μεταπτυχιακοί Φοιτητές του Τμήματος ως εργαζόμενοι. Ωστόσο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, η Ερευνητική Μονάδα 6, προκυρήσσει και θέσεις απασχόλησης και για προπτυχιακούς φοιτητές του ΤΜΗΥΠ, πάνω σε ορισμένα ερευνητικά προγράμματα.
Αυτό είναι το κτίριο του ΙΤΥ:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
1)Μπορεί κάποιος να παραθέσει αναλυτικά τις διαφορές στα επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ αυτού του τμήματος και του ΗΜΜΥ?

2) Ένας απόφοιτος από αυτήν την σχολή μπορεί να ασχοληθεί με οτιδήποτε ηλεκτρονικό (κινητά τηλέφωνα, gadgets, ασύρματα δίκτυα, τηλεοράσεις κτλ) ή μόνο με υπολογιστές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
1)Μπορεί κάποιος να παραθέσει αναλυτικά τις διαφορές στα επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ αυτού του τμήματος και του ΗΜΜΥ?

2) Ένας απόφοιτος από αυτήν την σχολή μπορεί να ασχοληθεί με οτιδήποτε ηλεκτρονικό (κινητά τηλέφωνα, gadgets, ασύρματα δίκτυα, τηλεοράσεις κτλ) ή μόνο με υπολογιστές?
1)
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?threadid=48835
δες εδώ ο Civilara τα λέει περίφημα!

2) Εννοείται πως ισχύει το πρώτο! οι υπολογιστές αυτοί καθ' αυτοί αποτελούν έναν τομέα σε κάθε σχολή Μηχανικών Η/Υ, την Επιστήμη των Η/Υ και την
Αρχιτεκτονική Η/Υ... από κεί και πέρα υπάρχου πολλά άλλα, όπως:
Τηλεπικοινωνίες (κινητά,τηλεοράσεις)
Δίκτυα (Ασύρματα-Ενσύρματα)
Λογισμικό (software και σε υπολογιστή αλλά και παντού)
Υλικό (hardware, εκεί υπάρχουν και τα περίφημα embedded systems , όπου ανήκουν και τα gadgets και τα κινητά που λές).
Μικροηλεκτρονική κλπ κλπ

Ανάλογα την κάθε σχολή τώρα, μερικές είναι μαζί άλλες λέγονται διαφορετικά άλλες ειδικεύονται σε κάτι συγκεκριμένα, αλλά πάνω κάτω σαν Μηχανικός Η/Υ, μπορείς να ασχοληθείς με όλα τα παραπάνω,
που είναι πλην τον τομέα της Ενέργειας ό,τι μπορεί και ο Ηλεκτρολόγος μηχανικός,
και πολύ περισσότερα απ'ότι ένας Πληροφορικάριος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannhsD17

Νεοφερμένος

Ο GiannhsD17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά αποφάσισα τελικά να δηλώσω αυτή τη σχολή !
Κατά 99% θα μπώ εκεί... (18949 μόρια, οπότε αν δεν γίνει το χάος με τους ΗΜ/ΜΥ ΕΜΠ και πέσουν 350 μόρια ή αν δεν ανέβει η πάτρα 1400 μόρια, μπαίνω με τις μπάντες)
Η σχολή από επαγγελματική αποκατάσταση πως πάει;Τις τελευταίες μέρες έσπαγα το κεφάλι μου με όσα άκουσα για εργασιακά δικαιώματα κλπ...
Τελικά είπα να πάρω το ρίσκο και να δηλώσω ceid, αφού οι Η/Υ μου αρέσουν , και αν έμπενα ημ/μυ θα ήταν για το μυ.
Δεν έχω αρχίσει κάποια γλώσσα , λέτε πως χρειάζεται για να έχεις επαφή τους πρώτους μήνες; Σκέφτομαι να μάθω c μέσα στο καλοκαίρι για να μπορώ να προσαρμοστώ πιο γρήγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Παιδιά αποφάσισα τελικά να δηλώσω αυτή τη σχολή !
Κατά 99% θα μπώ εκεί... (18949 μόρια, οπότε αν δεν γίνει το χάος με τους ΗΜ/ΜΥ ΕΜΠ και πέσουν 350 μόρια ή αν δεν ανέβει η πάτρα 1400 μόρια, μπαίνω με τις μπάντες)
Η σχολή από επαγγελματική αποκατάσταση πως πάει;Τις τελευταίες μέρες έσπαγα το κεφάλι μου με όσα άκουσα για εργασιακά δικαιώματα κλπ...
Τελικά είπα να πάρω το ρίσκο και να δηλώσω ceid, αφού οι Η/Υ μου αρέσουν , και αν έμπενα ημ/μυ θα ήταν για το μυ.
Δεν έχω αρχίσει κάποια γλώσσα , λέτε πως χρειάζεται για να έχεις επαφή τους πρώτους μήνες; Σκέφτομαι να μάθω c μέσα στο καλοκαίρι για να μπορώ να προσαρμοστώ πιο γρήγορα...

hi,
Αφού πήρες τελικά την απόφαφή σου δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος που ρωτάς πάλι, τα βασικά ήδη σου τα έχουνε πει. Μην αγχώνεσαι λοιπόν.
Ένας απόφοιτος μπορεί να βρει σχετικά εύκολα για δουλειά σε ιδιωτικό τομέα με 8ωρο και πρώτο μισθό γύρω στα 1200 καθαρά (και πολύ μικρές αυξήσεις σιγά σιγά). Οι περισσότεροι μάλλον αρκούνται σε κάτι τέτοιο. Μπορείς φυσικά να κυνηγίσεις και το κάτι παραπάνω. Θα χρειαστεί βέβαια ψάξιμο, προσπάθεια και κόπο.

Σχετικά με το αν χρειάζεται να ξεκινήσεις κάποια γλώσσα, αν ήσουν τεχνολογική κατεύθυνση και γνωρίζεις ήδη τα πολύ βασικά απο γλώσσες προγραμματισμού (έστω και σε ψευδο-γλώσσα) τότε όχι, δε χρειάζεται. Καλύτερα να ξεκουραστείς και να απολαύσεις το καλοκαιράκι :drunk::popcorn::beer: γιατί από Οκτώβρη παλί θα πήξεις :book:. Ως φοιτητής άλλωστε θα χρειαστεί για πράγματα που σε ενδιαφέρουν να ψαχτείς από μόνος σου και να διαβάσεις κάτι παραπάνω, μη σκοτίζεσαι από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_peace

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χαιρετώ σας!! Παιδιά και εγώ λογικά σας έρχομαι....Είμαι ήδη πάνω από την περσινή βάση...Κάτι ψηλά βέβαια, γύρω στα 80 μόρια...Και θα ήθελα να ρωτήσω...
1) Μένω Αθήνα και είμαι παιδί τρίτεκνης οικογένειας....CEID στην Αθήνα δεν έχει άρα το κοντινότερο είναι Πάτρα...Έστω λοιπόν οτι ανεβαίνει η Πάτρα....και δεν την πιάνω...δεν μπορεί να μην πίασω ούτε Βόλο ούτε Κρήτη ούτε Κοζάνη....Άρα έρχομαι Πάτρα εε;
Και 2)Είμαι από Θετική και δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό...καλό θα ήταν να διαβάσω (έτσι στο χαλαρό) το βιβλίο της Τεχνολογικής; Για να αποκτήσω μια άποψη....
Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
1) Έστω λοιπόν οτι ανεβαίνει η Πάτρα....και δεν την πιάνω...δεν μπορεί να μην πίασω ούτε Βόλο ούτε Κρήτη ούτε Κοζάνη....Άρα έρχομαι Πάτρα εε;
Μην το συζητάς καθόλου :D:D:D, ακόμα και την Κοζάνη να χάσεις μαζί με το Βόλο και τη Κρήτη, υπάρχει και η Σάμος που έχει τμήμα "αντίστοιχο" με τα παραπάνω...
Οπότε έχε το 99,9% σίγουρο κι από μένα!
Και 2)Είμαι από Θετική και δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό...καλό θα ήταν να διαβάσω (έτσι στο χαλαρό) το βιβλίο της Τεχνολογικής; Για να αποκτήσω μια άποψη....
Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :D
Το ότι ήσουν Θετική είναι το χειρρότερο έγκλημα που μπορούσες να κάνεις στον εαυτό σου...
Σε τέτοιες σχολές (Μηχ. Η/Υ), αν ακούσεις κάτι για Χημεία και Βιολογία τότε να είσαι σίγουρη ότι είναι Πρωταπριλιά!!!:clapup:
Αυτά τα 2 μαθήματα (κατεύθυνσης κιόλας, ήταν μια τρύπα στο νερό πραγματικά)
Όσο για το βιβλίο της Τεχνολογικής, δεν είναι και τόσο κακή ιδέα, αλλά υπάρχουν καλύτερες επιλογές...
Μην περιμένεις διαβάζοντάς το να μάθεις και πολλά, γιατί:

1) έχει πολλή θεωρία από την οποία θα σου πρότινα μόνο το κεφάλαιο που χωρίζει τις γλώσσες προγραμματισμού σε κατηγορίες και επεξηγεί την καθεμιά στα γρήγορα...
(αυτό αξίζει να το μάθεις, κάτι άλλο δεν θα σε βοηθήσει και πολύ πιστεύω...)
Όπως επίσης και το σημείο που περιγράφει τον μεταγλωτιστή (τον πολυαγαπημένο COMPILER) και το διερμηνέα...

2) Δέν είναι και το καλύτερο βιβλίο, μιάς και για να καταλάβω τι θα πει αντικειμενοστραφής γλώσσα προγραμματισμού, έπρεπε να έρθει η Άνοιξη του επόμενου έτους και να ακούω επί ώρες τον καθηγητή να μιλάει για κλάσεις κ αντικείμενα για τουλάχιστο 3-4 διαλέξεις της JAVA...
(κι ας είχα διαβάσει πέρυσι στο σχολείο 15 φορές το σημείο που υποτίθεται το βιβλίο της τεχνολογικής επεξηγεί τον όρο αντικειμενοστραφής)

Το σημαντικότερο είναι να έχεις παίξει το παιχνίδι με τις απλές και πολλαπλές συνθήκες (if/switch case), να έχεις εξοικιωθεί με τις επαναλήψεις (for/while/do while) και να έχεις γράψει κώδικα σε απλά προβληματάκια (σε οποιαδήποτε γλώσσα,έστω και σε ψευδογλώσσα) για να δείς πώς δουλεύει το όλο πράγμα...

Μην σε αγχώνω όμως (γιατί μόνο αρνητικά είπα), θέληση να υπάρχει κι όλα γίνονται!
Απλά να ξέρεις ότι οι σοιμφοιτητές σου (σε ποστοστό περίπου 90-95 %) θα είναι σε πλεονεκτικότερη θέση και θα μπούν πολύ πιο γρήγορα στο κλίμα αυτών των μαθημάτων (ειδικά του προγραμματισμού)...
Οπότε αρκεί να το παραδεχτείς ότι η θέση σου είναι αυτή που είναι (και ότι δεν είναι άδικο που οι άλλοι στις διαλέξεις καταλαβαίνουν κι εσύ όχι, μιας και ήταν επιλογή σου) και η προσπάθειά σου πρέπει να είναι μεγαλύτερη από αυτούς!
Τότε όλα θα πάνε καλά,γιατί αλλιώς τα στατιστικά είναι εις βάρος σου κατά πολύ, και προσωπικά έχω και φίλους-συμφοιτητές που ήταν θετική και τώρα ξαναδίνουν...

Τέλος αν θές επικοινώνησε μαζί μου με πμ να σου δώσω αν θές διαλέξεις από C (για αρχή), να διαβάσεις και να μπείς σιγά σιγά στο κλίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Χαιρετώ σας!! Παιδιά και εγώ λογικά σας έρχομαι....Είμαι ήδη πάνω από την περσινή βάση...Κάτι ψηλά βέβαια, γύρω στα 80 μόρια...Και θα ήθελα να ρωτήσω...
1) Μένω Αθήνα και είμαι παιδί τρίτεκνης οικογένειας....CEID στην Αθήνα δεν έχει άρα το κοντινότερο είναι Πάτρα...Έστω λοιπόν οτι ανεβαίνει η Πάτρα....και δεν την πιάνω...δεν μπορεί να μην πίασω ούτε Βόλο ούτε Κρήτη ούτε Κοζάνη....Άρα έρχομαι Πάτρα εε;
Και 2)Είμαι από Θετική και δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό...καλό θα ήταν να διαβάσω (έτσι στο χαλαρό) το βιβλίο της Τεχνολογικής; Για να αποκτήσω μια άποψη....
Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :D

Ελένη μη μασάς. Όρεξη να έχεις....και όλα γίνονται. Εμένα και οι δύο κολλητές μου από θετική είναι και δεν έχουν πρόβλημα πλέον. Αν στρώσεις τον .....εχμ.... σου κάτω θα τα καταφέρεις. Βρες και κάποια, ή καλύτερα κάποιον(ceidάδες εγώ για σας δουλέυω, το βλέπετε:P) να σου εξηγήσει τα βασικά του προγραμματισμού και γενικότερα όσο μπορείς, μην αφήνεις απορίες. Άλλωστε και το βιβλίο που δηλώνουμε είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλό. Θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο απ' τα παιδιά της τεχνολογικής αλλά μην απελπιστείς, με υπομονή,επιμονή και την βοήθεια των συναδέλφων καθώς και των μεταπτυχιακών στα εργατήρια, θα τα καταφέρεις:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ελενη ειμαι απο θετικη και ημουν στη θεση σου. Αν κατι μαθαινεις στη θετικη ειναι να σκεφτεσαι, τα μαθηματα που σνομπαρει ο rex καλλιεργησαν περισσοτερο το μυαλο σου, οποτε με δουλεια μια χαρα θα τα καταφερεις. Στην αρχη η αληθεια ειναι πως νιωθεις χαμενος, αλλα αν ξεκινησεις απο τωρα μια αναγνωση το βιβλιο και δεν τα παρατησεις στην πρωτη δυσκολια στη σχολη μια χαρα βγαινει. Προσωπικα πιο χρησιμες θεωρω τις γνωσεις που πηρα απο Βιολογια και Χημεια, ακομα κι αν δεν τις εφαρμοζω, παρα να παπαγαλιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Στην Κρήτη είναι csd,όχι ceid.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_peace

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!!! Υπομονή έχω οκ...Αλεξάνδρα δίνεις πολύ κουράγιο!! Και συμφωνώ με αυτό που λες για Βιολογία-Χημεία...prion έχεις δίκιο αλλά είναι αντίστοιχα...:D Και Ρεβέκκα για πες πως σου φαίνεται η σχολή;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Aλήθεια είναι αντίστοιχα;Το ceid δεν είναι στο πολυτεχνείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_peace

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναί Πολυτεχνείο είναι...και το τμήμα "Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών" ανήκει στο Πολυτεχνείο Κρήτης..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!!! Υπομονή έχω οκ...Αλεξάνδρα δίνεις πολύ κουράγιο!! Και συμφωνώ με αυτό που λες για Βιολογία-Χημεία...prion έχεις δίκιο αλλά είναι αντίστοιχα...:D Και Ρεβέκκα για πες πως σου φαίνεται η σχολή;;;;

Απλά τέλεια. Είναι ότι ακριβώς ήθελα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ελενη ειμαι απο θετικη και ημουν στη θεση σου. Αν κατι μαθαινεις στη θετικη ειναι να σκεφτεσαι, τα μαθηματα που σνομπαρει ο rex καλλιεργησαν περισσοτερο το μυαλο σου, οποτε με δουλεια μια χαρα θα τα καταφερεις. Στην αρχη η αληθεια ειναι πως νιωθεις χαμενος, αλλα αν ξεκινησεις απο τωρα μια αναγνωση το βιβλιο και δεν τα παρατησεις στην πρωτη δυσκολια στη σχολη μια χαρα βγαινει. Προσωπικα πιο χρησιμες θεωρω τις γνωσεις που πηρα απο Βιολογια και Χημεια, ακομα κι αν δεν τις εφαρμοζω, παρα να παπαγαλιζα.
Κάθε μάθημα και καθετί στη ζωή σου σε βοηθά να σκέφτεσαι, και σε καλλιεργεί...
από το μάθημα των Θρησκευτικών (που τόσο πολύ βαριόμουν) μέχρι το μάθημα της ιστορίας (που το συχαινόμουν)...
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως πιστεύεις ότι η Βιολογία για παράδειγμα, ή καλύτερα και πιο συγκεκριμένα, μία άσκηση που λέει "Βρές τι πσοοστό επιτυχίας θα έχει ο γάμος ενός ζευγαριού ποντικών και πόσα ποντικάκια θα γεννήσουν, εξετάζοντας τα γονίδια μιας μητέρας άρρωστης με λευχαιμία και ενός πατέρα με υπατίτιδα Ζ'..."
Θα σε βοηθήσει στο να μπείς στον κόσμο της πληροφορικής και στη λογική των bits, στα 2αδικά,8αδικά και 16αδικά συστήματα, στις λογικές πύλες, στις λίστες, στην αναδρομή ή δεν ξέρω και γω τι άλλο να πω...

Με αυτή τη λογική και τα αρχαία και η ιστορία και η γυμναστική ήταν εξίσου σημαντικά...
Το θέμα δεν είναι αν σε καλλιέργησε ή αν σε γέμισε συναισθηματικά...
Το θέμα είναι να σου έδωσε βάσεις για τη συνέχεια και στο 60% των μαθημάτων στης σχολής σου...
το μάθημα Ανάπτυξης Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον αυτό έκανε για όσους το είχαν και μπαίνουν στην εν λόγω σχολή!
Δε θα μιλήσω για το ΑΟΔΕ γιατί κι αυτό ενώ εμένα προσωπικά μου διεύρυνε τους ορίζοντες (όπως έκανε και η Βιολογία αι η Χημεία σε όσους ήταν θετική), ταυτόχρονα όμως το συχαινόμουν σαν μάθημα (γτ δν μπορούσα να το μαθαίνω παπαγαλία) και έγραψα το 2ο χειρρότερό μου βαθμό...(άρα με έριξε κιόλας)

Δεν είναι σνομπάρισμα όταν λέμε ότι το στραβοκατσάβιδο είναι για ένα συγκεκριμένο είδος βιδών και μόνο...
Ούτε έχω σκοπό να πανικοβάλλω κάποιον λέγοντάς του την ωμή αλήθεια...
και το θέμα δεν είναι ότι μιλάω έτσι επειδή ήμουν Τεχνολογική, αλλά επειδή έχω δεί συγκεκριμένα παραδείγματα, τα οποία μπορώ να τα φέρω σε επαφή με τον όποιον δύσπιστο και καχύποπτο...
Το ότι μπορούσα κι εγώ να μπώ Χημικός από Τεχνολογική, φαντάζομαι θα το έχουν διαπιστώσει όλοι όσοι πέρασαν από την Γ' λυκείου, αλλά το πόσο ηλίθια είναι μια τέτοια επιλογή δεν είναι και πολύ δύσκολο να το σκεφτεί κάποιος!!!

Τέλος, δεν είπα ποτέ να μήν ή ότι δεν μπορούν να μπούν τα παιδιά από Θετική σε τέτοιο τμήμα του Πολυτεχνείου, απλά θα πληρώσουν το ανάλογο τίμημα της λάθος επιλογής τους με παραπάνω προσπάθεια και διάβασμα...
That's all
Απλά, μην φανταστούν ότι θα τους κάνουν φροντιστήρια οι καθηγητές στο Πανεπιστήμιο ή θα τους συμπεριφερθούν πιο ελαστικά γιατί "είναι από Θετική"... "Επιλογή σας ήταν" θα σας πουν, το έχω ακούσει πολλάκις από στόμα καθηγητή...
Και για όποιον έχει ανάγκη από κάποια βοήθεια, χαρά μου να κάνω ό,τι μπορώ για να μην νιώθει αδικημένος μέσα στη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
hi,

να και ένα πρόσφατο επίτευγμα ευρωπαϊκού προγράματος υπό την διεύθυνση καθηγητή του ceid :

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=60&artid=310167&dt=23/07/2010

https://cordis.europa.eu/ictresults/popup.cfm?section=news&tpl=article&ID=91338&AutoPrint=False

Όσον αφορά το θέμα με την θετική κατεύθυνση, εννοείται ότι φοιτητές από θετική κατεύθυνση μπορούν να τα καταφέρουν.
Παλιότερα με τις δέσμες δεν υπήρχε μάθημα πληροφορικής, ενώ και τα πρώτα χρόνια που εφαρμόστηκαν οι κατευθύνσεις, οι περισσότεροι φοιτητές ήταν από θετική κατεύθυνση, διότι υπήρχε μία λανθασμένη τάση οι "καλοί" μαθητές να επιλέγουν θετική κατεύθυνση, ακόμα κι αν δεν ενδιαφέρονταν για σχολές επιστημών υγείας.
Οι φοιτητές από θετική κατεύθυνση θα δυσκολευτούν όσο δυσκολεύονταν παλιότερα όλοι σχεδόν οι φοιτητές που δεν είχαν ιδέα από πληροφορική. Απλά ίσως τώρα που οι περισσότεροι πρωτοετείς εισάγονται έχοντας ήδη γνώσεις πληροφορικής, ορισμένοι καθηγητές να μην εξηγούν ορισμένα βασικά πράγματα τόσο αναλυτικά όσο γινόταν παλιότερα, αλλά αυτό το πρόβλημα νομίζω ξεπερνιέται εύκολα αν ο φοιτητής αγαπάει το αντικείμενο που έχει επιλέξει να σπουδάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο από πάνω, και να τονίσω ότι δεν είναι απλά "ορισμένοι καθηγητές", αλλά πλέον "οι περισσότεροι", καθώς ένας καθηγητής που ξέρει τι του γίνεται, ξέρει και με τι γνώσεις έρχεται ένας φοιτητής στο Πανεπιστήμιο...
Κι επειδή τα παιδιά που είναι από θετική και μπαίνουν σε τέτοια τμήματα είναι πλέον μια μικρη μειοψηφία τα πράγματα έχουν αλλάξει πια, και αυτό που ίσχυε παλιά και πηγαίνανε "οι καλοί" στη θετική, ευτυχώς έχει εκλέιψει από τη σχολική πραγματικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο από πάνω, και να τονίσω ότι δεν είναι απλά "ορισμένοι καθηγητές", αλλά πλέον "οι περισσότεροι", καθώς ένας καθηγητής που ξέρει τι του γίνεται, ξέρει και με τι γνώσεις έρχεται ένας φοιτητής στο Πανεπιστήμιο...
Κι επειδή τα παιδιά που είναι από θετική και μπαίνουν σε τέτοια τμήματα είναι πλέον μια μικρη μειοψηφία τα πράγματα έχουν αλλάξει πια, και αυτό που ίσχυε παλιά και πηγαίνανε "οι καλοί" στη θετική, ευτυχώς έχει εκλέιψει από τη σχολική πραγματικότητα...


hi,

για να το λες κι εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Εγώ περισσότερο υποθετικά μιλούσα, μιας και έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε που πήρα πτυχίο, και πολύ περισσότερα από τότε που ήμουν πρωτοετής, οπότε δε γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται τώρα.

Επειδή όμως αναφέρθηκες και σε περιπτώσεις φοιτητών από θετική που ξαναδίνουν, καλό θα ήταν να πεις και για τι ακριβώς περιπτώσεις πρόκειται. Αν κάποιος από θετική περάσει πληροφορική επειδή δε μπόρεσε να πιάσει ιατρική, λογικό είναι να τα παρατήσει αν δε καταφέρει να συμπαθήσει τη πληροφορική.

Για ένα φοιτητή όμως από θετική κατεύθυνση που η πληροφορική ήταν η πρώτη επιλογή του, απλά δήλωσε λάθος κατεύθυνση στο λύκειο, νομίζω ότι αν πάρει με καλό μάτι τη σχολή, το 1ο έτος είναι υπεραρκετό για να φτάσει στο ίδιο επίπεδο με τους υπόλοιπους συμφοιτητές του. Άλλωστε τα πιο δύσκολα μαθήματα (πχ ψηφιακή επεξεργασία σημάτων) είναι στα επόμενα έτη και σ' αυτά θα δυσκολευτούν όλοι οι φοιτητές το ίδιο ανεξαρτήτως τι κατεύθυνση ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αν κατι μαθαινεις στη θετικη ειναι να σκεφτεσαι, τα μαθηματα που σνομπαρει ο rex καλλιεργησαν περισσοτερο το μυαλο σου, οποτε με δουλεια μια χαρα θα τα καταφερεις.
Fail.
Δε νομίζω ότι για μια σχολή υπολογιστών, υπάρχει κάποιο μάθημα που να καλλιεργεί το μυαλό σου περισσότερο από κάποιο στο οποίο μαθαίνεις βασικές αρχές επίλυσης προβλημάτων/αλγορίθμων/προγραμματισμού. Για την ακρίβεια, δε νομίζω να υπάρχει μάθημα το οποίο να καλλιεργεί περισσότερο τον τρόπο που να σκέφτεσαι από το ΑΕΠΠ. Δεν αντιλέγω στο ότι στο Λύκειο ίσως είναι προτιμότερο να έχεις μια πιο σφαιρική επίγνωση των Θετικών Επιστημών, ωστόσο στην καλλιέργεια του τρόπου σκέψης υπερτερεί το ΑΕΠΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top