Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αν δεν σας αρέσουν οι υπολογιστές ΜΗΝ ΤΗ ΔΗΛΩΣΕΤΕ. Συμφοιτητές μου που τη δήλωσαν λόγω ονόματος και φήμης, χωρίς να τους αρέσει βρίζουν.

Αν σας αρέσουν οι Υπολογιστές ΜΗΝ δηλώσετε Ηλεκτρολόγους Πάτρας. Εκτός απο τον τίτλο που λέει "και Τεχνολογίας Υπολογιστών" δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές. Πολύ περισσότερα μαθηματικά, πολύ περισσότερα κυκλώματα και ελάχιστα σε σχέση με υπολογιστές.

:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
+φωνώ απόλυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Καλησπερα

είμαι φοιτητής το τμήμα Μηχανικών Η/υ και Πληροφορικής ή αλλιώς ceid, ή εν συντομία Η/Υ.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσο το δυνατόν περισσότερες απορίες σας.

Το ceid, δεν είναι μια σχολή που βγαίνεις πτυχιούχος πληροφορικής (πληροφορικάριος). Είναι μια σχολή που βγαίνεις διπλωματούχος μηχανικός.
Όσοι σκέφτεστε να μπείτε στη σχολή και να πάτε μετά να γίνετε καθηγητές σε σχολεία σκεφτείτε το πολύ καλά πριν το κάνετε.

Είναι μια αρκετά δύσκολη και απαιτητική σχολή με μαθήματα όλης της επιστήμης των υπολογιστών. Έχει πολλά μαθηματικά , φυσική, προγραμματισμό, υλοποίηση κυκλωμάτων, τηλεπικοινωνίες, θεωρητικά μαθηματικά (τα οποία είναι πιο δύσκολα απο ότι ακούγονται) κ.λ.π.

Είναι 5 χρόνια.

Όταν την τελειώσεις μπορείς φυσικά να κάνεις μεταπτυχιακό σε οικονομικά.

Βασική διαφορά με σχολές πληροφορικής πανεπιστημίων (το ceid είναι ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗ σχολή) αν το δείτε λίγο χοντροκομμένα είναι πως σε σχολές πληροφορικής μαθαίνεις 3-4 γλώσσες προγραμματισμού και τέλος. Στο ceid μαθαίνεις να μπορείς να μάθεις εύκολα σε λίγες μέρες οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού.

Αν δεν σας αρέσουν οι υπολογιστές ΜΗΝ ΤΗ ΔΗΛΩΣΕΤΕ. Συμφοιτητές μου που τη δήλωσαν λόγω ονόματος και φήμης, χωρίς να τους αρέσει βρίζουν.

Αν σας αρέσουν οι Υπολογιστές ΜΗΝ δηλώσετε Ηλεκτρολόγους Πάτρας. Εκτός απο τον τίτλο που λέει "και Τεχνολογίας Υπολογιστών" δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές. Πολύ περισσότερα μαθηματικά, πολύ περισσότερα κυκλώματα και ελάχιστα σε σχέση με υπολογιστές.

Προσωπικά δεν έχω μετανιώσει την επιλογή μου για αυτό το τμήμα. Όμως ξαναλέω θα πρέπει να ξέρετε τι θέλετε πριν το δηλώσετε, να σας αρέσουν οι υπολογιστές και να είστε προετοιμασμένοι για δύσκολα μαθήματα.

Γεια σου κι από μένα και καλως
ήρθες στο φορουμ. Αν έχεις διαβάσει λίγο το προηγούμενο θέμα θα κατάλαβες ότι η σχολή σου είναι η πρώτη μου επιλογή για φέτος στο μηχανογραφικό. Έχω ακούσει τα καλύτερα για την εν λόγω σχολή όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση και το επίπεδο αλλά τα χειρότερα όσον αφορά τη δυσκολία. Το ξέρω ότι όταν μπεις μέσα τα μαθαίνεις όλα από την αρχή αλλά εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική. Εννοώ μπορεί κάποιος-α όχι και τόσο σαΐνι στους υπολογιστές να τα καταφέρει και να γίνει καλός επαγγελματίας? Ή θα πάει και θα φάει τα μούτρα του.(Να διευκρινίσω ότι υπάρχει διάθεση.):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reS_nobOdY

Νεοφερμένος

Ο reS_nobOdY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Φυσικά μπορεί να γίνει καλός επαγγελματίας,αρκεί να έχει όρεξη για δουλειά.Σίγουρα παίζει ρόλο και η ευστροφία,αλλά με τα μαθήματα που κάνουν εκεί μέσα για τους Η/Υ πιστεύω πως ''ξεφεύγει'' πολύ το μυαλό του καθενός και αποκτά ''άλλη'' αντίληψη για τους Η/Υ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saiperbomb

Νεοφερμένος

Ο saiperbomb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σου κι από μένα και καλως
ήρθες στο φορουμ. Αν έχεις διαβάσει λίγο το προηγούμενο θέμα θα κατάλαβες ότι η σχολή σου είναι η πρώτη μου επιλογή για φέτος στο μηχανογραφικό. Έχω ακούσει τα καλύτερα για την εν λόγω σχολή όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση και το επίπεδο αλλά τα χειρότερα όσον αφορά τη δυσκολία. Το ξέρω ότι όταν μπεις μέσα τα μαθαίνεις όλα από την αρχή αλλά εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική. Εννοώ μπορεί κάποιος-α όχι και τόσο σαΐνι στους υπολογιστές να τα καταφέρει και να γίνει καλός επαγγελματίας? Ή θα πάει και θα φάει τα μούτρα του.(Να διευκρινίσω ότι υπάρχει διάθεση.):)


Το ότι τα μαθαίνεις όλα απο την αρχή μην το πιστεύεις και τόσο πολύ. Για παράδειγμα στο 1ο εξάμηνο ένα απο τα μαθήματα που θα έχεις αν μπεις στη σχολή είναι εισαγωγή στον προγραμματισμο - γλώσσα C. Ναι μεν θα τα πουν όλα απο την αρχή, αλλα αν είσαι απο τεχνολογική κατεύθυνση και είχες το μάθημα ανάπτυξη εφαρμογών θα σου φανεί πολύ πιο εύκολο απο το αν ήσουν θετική κατεύθυνση και δεν έχεις ιδέα. Γενικότερα αυτό που χρειάζεται για να γίνει κάποιος καλός επαγγελματίας είναι να έχει διάθεση να ψάχνει πράγματα απο μόνος του, να ψάξει γιια το κάτι παραπάνω και να μην επαναπαυθεί σε αυτά που θα του πούν οι καθηγητές στη σχολή.

Μπορεί να τελειώσεις τη σχολή και να μην έχεις μάθει τίποτα - μπορεί να τελειώσεις τη σχολή και να είσαι σαίνι. Απο εσένα και μόνο εξαρτάται και απο τη διάθεση που έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
ευχαριστώ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αν σας αρέσουν οι Υπολογιστές ΜΗΝ δηλώσετε Ηλεκτρολόγους Πάτρας. Εκτός απο τον τίτλο που λέει "και Τεχνολογίας Υπολογιστών" δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές. Πολύ περισσότερα μαθηματικά, πολύ περισσότερα κυκλώματα και ελάχιστα σε σχέση με υπολογιστές.

saiperbomb, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα....
και στη σχολή των ΗΜΤΥ ασχολούνται με υπολογιστές, και πολύ περισσότερο στο σχετικό τομέα, όπου κάνεις αυτό που έχεις επιλέξει.
(αν και τα δικαιώματα HMTY και ceid ως προς το μέρος του Μηχανικού Υπολογιστών είναι τα ίδια απ' όσο γνωρίζω. ας μην κάνουμε flame όμως γι αυτό το θέμα :))

anyway, προσωπικά αν και φοιτώ στους ΗΜΤΥ συμφωνώ με τα όσα λες περί μαθηματικών και κυκλωμάτων, αλλά διαφωνώ στο ότι αν σε κάποιον αρέσουν οι υπολογιστές δεν πρέπει να δηλώσει τους ΗΜΤΥ.

Έτσι κ αλλιως δεν είμαι άτομο που δήλωσε τη σχολή για το κομμάτι του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, αλλά για το 2ο μισό, και δεν μπορώ να πω ότι το έχω μετανοιώσει.
Αν κάποιος ψαχτεί μόνος του και ασχοληθεί με αυτά που θέλει είναι μια χαρά. Αυτός δεν είναι άλλωστε και ο σκοπός των σπουδών?

και παλι άποψή μου τα παραπάνω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
s
Αν κάποιος ψαχτεί μόνος του και ασχοληθεί με αυτά που θέλει είναι μια χαρά. Αυτός δεν είναι άλλωστε και ο σκοπός των σπουδών?
+1000:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
saiperbomb, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα....
και στη σχολή των ΗΜΤΥ ασχολούνται με υπολογιστές, και πολύ περισσότερο στο σχετικό τομέα, όπου κάνεις αυτό που έχεις επιλέξει.
(αν και τα δικαιώματα HMTY και ceid ως προς το μέρος του Μηχανικού Υπολογιστών είναι τα ίδια απ' όσο γνωρίζω. ας μην κάνουμε flame όμως γι αυτό το θέμα :))

anyway, προσωπικά αν και φοιτώ στους ΗΜΤΥ συμφωνώ με τα όσα λες περί μαθηματικών και κυκλωμάτων, αλλά διαφωνώ στο ότι αν σε κάποιον αρέσουν οι υπολογιστές δεν πρέπει να δηλώσει τους ΗΜΤΥ.

Έτσι κ αλλιως δεν είμαι άτομο που δήλωσε τη σχολή για το κομμάτι του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, αλλά για το 2ο μισό, και δεν μπορώ να πω ότι το έχω μετανοιώσει.
Αν κάποιος ψαχτεί μόνος του και ασχοληθεί με αυτά που θέλει είναι μια χαρά. Αυτός δεν είναι άλλωστε και ο σκοπός των σπουδών?

και παλι άποψή μου τα παραπάνω.....

Εντάξει, σωστά είναι όλα αυτά αλλά νομίζω ότι αυτό που εννοεί ο saiperbomb είναι ότι γιατί να κάνεις επιπλέον μαθήματα που δεν σε ενδιαφέρουν ενώ έχεις καθαρή τρέλα μόνο με τους υπολογιστές? Δηλαδή ποιό το όφελος να γίνεις και ημ? Σίγουρα οι γνώσεις που έχεις ως ημτυ δεν υστερούν σε τίποτα απο αυτές των υπολοίπων σχολών πληροφορικής, η/υ κλπ αλλά κάνεις πολλά επιπλέον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
το όφελος που μπορεί να έχει κάποιος που έχει τρέλα με υπολογιστές τελειώνοντας ΗΜΤΥ είναι τα δικαιώματα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, τα οποία και μπορεί να χρησιμοποιήσει σε περίπτωση που του χρειαστεί.
στην ουσία δηλαδή είναι μια σχολή η οποία σου δίνει 2 ειδικότητες. αυτή του ηλ-μηχ και αυτή του μηχανικού υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sir ImPeCaBlE

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Ήρθε η ώρα του μηχανογραφικού και πρέπει να καταλήξω σε μια σχολή αλλά είναι ΠΟΛΥ μπέρδεμα ρε γαμώτο.Θα ήθελα λίγη βοήθεια απο όσους έχουν περάσει και απο όσους ξέρουν κάτι για τις συγκεκριμένες σχολές.

Γενικά μου αρέσουν οι υπολογιστές.Όχι μόνο ο προγραματισμός αλλά και σαν υλικό (κυκλώματα κτλ).Είδα δυο σχολές που μου άρεσαν ιδιαίτερα: η σχολή της Πάτρας και η σχολή του Βόλου.Και οι δύο φαίνονται πολύ ωραίες σχολές (απο το πρόγραμμα σπουδών) αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον που να είναι σε κάποια απο τις δυο ωστε να μου πει δυο λόγια παραπάνω.Έτσι θα ήθελα συμβούλες απο τους πιο "ψαγμένους".

Ποια σχολή ασχολείται πιο σφαιρικά με τους υπολογιστές?Απο επαγγελματική αποατάσταση πως τα πάνε?Ποια πόλη έχει καλύτερη φοιτητική ζωή?Αν ξερεται κάποια άλλη σχολή με παρόμοιο αντικείμενο πείτε τη.

Δε θέλω link με πληροφορίες, περισσότερο θέλω να μάθω την προσωπική σας άποψη για τη σχολή.

Αν κατάλαβα η σχολή της Πάτρας είναι πολύ δύσκολή αλλά και πολύ καλή.Αξιζει ο κόπος για το πτυχίο που δίνει (εννοώ την επαγγελματική αποκατάσταση)?Για τη σχολή του Βόλου διάβασα οτι θα γίνει κάποια αλλαγή στο όνομα αλλά δεν πολυκατάλαβα την διαφορά (θα το ψάξω λίγο ακόμα).

Πολύ με μπερδεύει η κατάσταση γι'αυτό όσα περισσότερα μου πείτε τόσο το καλύτερο :).

Sorry για το offtopic αλλά μην ανοίγω καινούργιο thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δν ξερω ν ειπωθηκε αλλα εχω την αισθηση οτι δν υπαρχει αυτη η σχολη στο εμπ και συνεπως δν υπαρχει αντιστοιχια με το εμπ,για να βεβαιωθεις δες το αρθρο του εθνους ,νομιζω ,σχετικα με τις αντιστοιχιες σχολων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Πείτε μου αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι οι σχολές

ΜΥΠ ΠΑΤΡΑΣ
ΗΜΜΥ ΧΑΝΙΩΝ
ΜΥΤΔ ΒΟΛΟΥ

είναι απολύτως ισοδύναμες.Κάπου σε επίσημο έγγραφο το διάβασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ενικά μου αρέσουν οι υπολογιστές.Όχι μόνο ο προγραματισμός αλλά και σαν υλικό (κυκλώματα κτλ).Είδα δυο σχολές που μου άρεσαν ιδιαίτερα: η σχολή της Πάτρας και η σχολή του Βόλου.Και οι δύο φαίνονται πολύ ωραίες σχολές (απο το πρόγραμμα σπουδών) αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον που να είναι σε κάποια απο τις δυο ωστε να μου πει δυο λόγια παραπάνω.Έτσι θα ήθελα συμβούλες απο τους πιο "ψαγμένους".

Λοιπόν, εγώ μπορώ να σου πω για την σχολή της Πάτρας. Αν δεις έχει τρομερά πολλά μαθήματα όσον αφορά το hardware και κυκλώματα. Πέραν των υποχρεωτικών μαθημάτων που τα περιλαμβάνουν όλα, μετά υπάρχουν τα μαθήματα επιλογής, που ανάλογα με το τι σου αρέσει θα διαλέξεις και τα ανάλογα μαθήματα. Μέσα στην σχολή δεν υπάρχουν ροές ή κατευθύνσεις, όπως στους ηλεκτρολόγους!

Αν κατάλαβα η σχολή της Πάτρας είναι πολύ δύσκολή αλλά και πολύ καλή.Αξιζει ο κόπος για το πτυχίο που δίνει (εννοώ την επαγγελματική αποκατάσταση)?Για τη σχολή του Βόλου διάβασα οτι θα γίνει κάποια αλλαγή στο όνομα αλλά δεν πολυκατάλαβα την διαφορά (θα το ψάξω λίγο ακόμα).
Η σχολή του Βόλου θα μετατραπεί σε σχολή ηλεκτρολόγων τα επόμενα χρόνια. Αυτο σημαίνει ότι θα αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών της, ώστε οι απόφοιτοι να έχουν πλήρη δικαιώματα, κάτι που σημαίνει ότι θα μπουν και μαθήματα άσχετα με τους υπολογιστές.

Τώρα όσον αφορά αν το αξίζει η σχολή, προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει. όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων, βγήκε προεδρικό διάταγμα που δίνει και στις αντίστοιχε΄ς σχολές Πάτρας-Κοζάνης-Βόλου-Σάμου, τα ίδια δικαιώματα με τις σχολές πληροφορικής τεσσάρων ετών. Γι' αυτό, θα γίνουν οι απαραίτητες κινήσεις, στα 5 χρόνια, για να μην πετάχθεί ένας χρόνος σπουδών στα σκουπίδια, στον πέμπτο χρόνο να παίρνουν οι απόφοιτοι και πεταπτυχιακό τίτλο σπουδών...
Πάντως, αν βγεις από αυτή την σχολή (της Πάτρας) και είσαι έστω και λίγο καλός, θα βρεις δουλειά...
-----------------------------------------
Πείτε μου αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι οι σχολές

ΜΥΠ ΠΑΤΡΑΣ
ΗΜΜΥ ΧΑΝΙΩΝ
ΜΥΤΔ ΒΟΛΟΥ

είναι απολύτως ισοδύναμες.Κάπου σε επίσημο έγγραφο το διάβασα.

Μέχρι στιγμής, θα μπορούσες να πεις ότι στο περίπου οι απόφοιτοι αντιμετωπίζονται ως ισοδύναμοι, αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά και με τις 3 σχολές...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Η σχολή του Βόλου θα μετατραπεί σε σχολή ηλεκτρολόγων τα επόμενα χρόνια. Αυτο σημαίνει ότι θα αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών της, ώστε οι απόφοιτοι να έχουν πλήρη δικαιώματα, κάτι που σημαίνει ότι θα μπουν και μαθήματα άσχετα με τους υπολογιστές.

Εγώ άκουσα ότι και η σχολη ΗλΜΜΥ Χανίων είναι στα σκαριά να μετονομαστεί σε Ηλεκτρολόγων.Εξ άλλου δεν μπορεί ολόκληρο πολυτεχνείο να μην έχει σχολή Ηλεκτρολόγων.
Νομίζω ότι μόνο δύο πολυτεχνεία(αυτόνομα ιδρύματα με πρύτανη) έχει η Ελλάδα.Το ΕΜΠ καί των Χανίων.Έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εγώ άκουσα ότι και η σχολη ΗλΜΜΥ Χανίων είναι στα σκαριά να μετονομαστεί σε Ηλεκτρολόγων.Εξ άλλου δεν μπορεί ολόκληρο πολυτεχνείο να μην έχει σχολή Ηλεκτρολόγων.

Ναι, ισχύει αυτό. Το ΣΑΠΕ έχει εγκρίνει την μετονομασία του τμήματος αυτού της πολυτεχνικής σχολής του Πολυτεχνείου Κρήτης σε τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών με αναδιάρθρωση του προγράμματος σπουδών. Η αλλαγή αυτή δεν θα γίνει φέτος (2009).

Νομίζω ότι μόνο δύο πολυτεχνεία(αυτόνομα ιδρύματα με πρύτανη) έχει η Ελλάδα.Το ΕΜΠ καί των Χανίων.Έτσι δεν είναι?

Ναι. Στα Πανεπιστήμια ΑΠΘ, ΔΠΘ, Θεσσαλίας και Πατρών έχει διαμορφωθεί πολυτεχνική σχολή στην οποία υπάγονται τα τμήματα μηχανικών. Στα πανεπιστήμια Αιγαίου, Δυτικής Μακεδονίας και Ιωαννίνων και ίσως και Πελοποννήσου τα τμήματα μηχανικών που περιλαμβάνουν είναι ανεξάρτητα και δεν ανήκουν σε κάποια σχολή του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceid

Νεοφερμένος

Ο ceid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος η μετονομασία των σχολών του Βόλου και της Κρήτης θα γίνει από τον επόμενο χρόνο. Δεν ξέρω αν τελικά αυτή η "απαίτηση" των σχολών αυτών να γίνουν ηλεκτρολόγοι θα καρποφορήσει μακροπρόθεσμα.. άραγε πόσους ακόμα ηλεκτρολόγους μπορεί να συντηρήσει η Ελλάδα, εφόσον δεν έχει την κατάλληλη υποδομή και τις εργασιακές ευκαιρίες? Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Ξάνθη,Βόλος,Κρήτη και ενδεχομένως στα επόμενα χρόνια να μπει και άλλη μια (Γιάννενα? ή Κοζάνης).

Και όσον αφορά τα δικαιώματα μας, όντως φαινομενικά υστερούμε... μόνο όμως στο δημόσιο τομέα! Στον ιδιωτικό δεν πιστεύω ένας Μηχανικός Η/Υ που έχει κάνει εκ των πραγμάτων περισσότερα πράγματα να υποβαθιστεί σε έναν πληροφορικάριο.

Βεβαίως άσχετα με το τι θα τελειώσεις σημαντικό ρόλο θα παίξουν και οι ικανόνητες που αποκόμισες μέσω των σπουδών σου. Κανείς εργαζόμενος δεν θα πάρει στα σοβαρά φοιτητές του καφέ... (γιατί να μην πάρει σ'αυτήν την περίπτωση έναν από ΤΕΙ που θα των πληρώνει και λιγότερο...?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εντάξει, σωστά είναι όλα αυτά αλλά νομίζω ότι αυτό που εννοεί ο saiperbomb είναι ότι γιατί να κάνεις επιπλέον μαθήματα που δεν σε ενδιαφέρουν ενώ έχεις καθαρή τρέλα μόνο με τους υπολογιστές? Δηλαδή ποιό το όφελος να γίνεις και ημ? Σίγουρα οι γνώσεις που έχεις ως ημτυ δεν υστερούν σε τίποτα απο αυτές των υπολοίπων σχολών πληροφορικής, η/υ κλπ αλλά κάνεις πολλά επιπλέον.:)
εκ των πραγματων οι γνωσεις που προσφερονται απ την καθε σχολη δεν ειναι οι ιδιες ,αν σκεφτει κανεις πως οι μηχ η/υ ασχολουνται 5 χρονια μονο με υπολογιστες ενω οι ηλεκτρολογοι μεσα στο ιδιο χρονικο διαστημα διδασκονται και τα ηλεκτρολογικα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
εκ των πραγματων οι γνωσεις που προσφερονται απ την καθε σχολη δεν ειναι οι ιδιες ,αν σκεφτει κανεις πως οι μηχ η/υ ασχολουνται 5 χρονια μονο με υπολογιστες ενω οι ηλεκτρολογοι μεσα στο ιδιο χρονικο διαστημα διδασκονται και τα ηλεκτρολογικα...!!!

Δεν διαφωνώ. Απλά αποψή μου είναι ότι αν σου αρέσουν οι υπολογιστές καθαρά και δεν ενδιαφέρεσαι τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ για περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα δεν πας ημτυ γιατί ακριβώς η σχολή η/υ σου δίνει αυτό το "κάτι" επιπλέον πάνω στους υπολογιστές.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ. Απλά αποψή μου είναι ότι αν σου αρέσουν οι υπολογιστές καθαρά και δεν ενδιαφέρεσαι τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ για περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα δεν πας ημτυ γιατί ακριβώς η σχολή η/υ σου δίνει αυτό το "κάτι" επιπλέον πάνω στους υπολογιστές.:no1:
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
τα ιδια λεμε....απλα απαντησα στο:"Σίγουρα οι γνώσεις που έχεις ως ημτυ δεν υστερούν σε τίποτα απο αυτές των υπολοίπων σχολών πληροφορικής, η/υ κλπ αλλά κάνεις πολλά επιπλέον"...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top