Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Ιωαννίνων

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ο φιλος μου φροντιστηριο εκανε αλλα μην νομιζεις κι εγω μαθηματικα 19 εγραψα ( ειναι να τα αγαπας βεβαια για να γραψεις κι εμενα ηταν ειναι και θα ειναι το αγαπημενο μου μαθημα). Πληροφορικη το περιμενα οτι κατι θα ξερεις. ο κολλητος μου περασε στην Πατρα μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης και ειχε τρελα με την πληροφορικη απο β γυμνασιου. 15000 εβγαλε με φυσικη 10 και μαθηματικα 14 αλλα αεππ 19,9... Γι αυτο μην αγχωνεσε. ΑΟΔΕ μονο ενα λαθος μπορεις να κανεις: να το υποτιμησεις και να μην του δωσεις την πρεπουσα σημασια... Η αμοργος ειναι μικρη οντως... Ψαξου λιγο για καθηγητες παντως. Τον ιστοτοπο που σου ειπα μπορεις να τον δεις σαν ψηφιακο φροντιστηριο.. δες το βιντεο που σου βαζω και θα καταλαβεις. εμενα με βοηθησαν πολυ https://www.study4exams.gr/math_k/course/view.php?id=66#2. Τωρα τα ιωαννινα ενταξει, καλουτσικα ειναι εμενα δεν μ αρεσουν καθολου βεβαια αλλα τεσπα αλλο αυτο. εγω αυτο που θελω να μου πεις ειναι τι βαθμους βγαζεις και αν εισαι διατεθειμενος να προσπαθησεις.. Εγω παντως ειμαι προθυμος να σε βοηθησω ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ε δεν εχει και πολλες επιλογες για καθηγητες σε ειδιαιτερα εδω.
Στα Ιωαννιν ειδα πως το πανεπιστημιο ειναι εκτος πολεως για τα καλα.. Δεν ξερω αν ειναι και στις υπολοιπες πολεις μιας και ειμαι απο νησι αλλα ειναι ετελως απομονωμενο και για να παει καποιος κεντρο πρεπει να παει υποχρεωτικα με οχημα. Εκτος αυτου ενα αλλο που δεν ειναι αρεστο εκει ειναι οτι η μονη επαφη με την θαλασσα ειναι η Λιμνη αλλα αλλο λιμνη αλλο θαλασσα. Ενα αρκετα θετικο βεβαια ειναι οτι εχω ακουσει οτι περαν της ποιοτητας που προσφερει το πανεπιστημιο οι λιγοτεροι απο τους μισους κατοικους ειναι νεοι, φοιτητες ή προσφατα αποφοιτοι. Ειχα ως πρωτη επιλογη το πανεπιστημιο της κερκυρας αλλα δεν ξερω κατα ποσο προσφερει μαθηματα υψηλου επιπεδου.

Σαν μεσο ορο οι βαθμοι μου ηταν 16.
Τωρα ειδικα, στα μαθηματα που αφορουν την κατευθυνση μου ειχα 15 φυσικη και μαθηματικα κατευθ. Τεχνολογια επικοινωνιων ειναι ενα ακυρο μαθημα ουσιαστηκα με το μαθημα Α.Ε.Π.Π οποτε δεν υπαρχει λογος να το αναφερω και Εκθεση ειχα 12 και 17 μαθηματικα Γεν. Παιδ.
Στα μαθηματικα οι βαθμοι μου στο δευτερο 4μηνο θα ανεβουν καθως στο πρωτο επικρατησε μια περιεργη φαση... Δηλ. ελλειψη καθηγητων- αλλαγη καθηγητων και τετοια...
Βεβαια εχω ενα θεμα. Παροτι τα μαθηματικα μου αρεσουν ειδιαιτερα στα γραπτα σε αντιθεση με την προφορικη εξεταση και την γραπτη εξεταση στον πινακα δεν τα παω καθολου καλα...Δεν ξερω ισως να φταιει η πιεση του ελαχιστου σχετικα χρονου που διαθετουμε.
Με τα μαθηματικα γενικης ομως τα παω στα γραπτα πολυ καλα παλι...ισως επειδη ειναι πολυ πιο ευκολα(?).
Οσο για την φυσικη αστα βραστα. Πολυ πολυπλοκη... Ισως φταιει το γεγονος οτι οι προηγουμενοι φυσικοι που ειχαμε ηταν για κλαματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ενταξει μου ακουγονται αλλα μαθηματικα τουλαχιστον πρεπει να προσπαθησεις αρκετα.... φυσικη αμα σε δυσκολεψε της β λυκειου της γ θα σου φανει σαν σταυρωμα. Εδω θες φροντιστηριο ετσι οπως μου τα πες. Οπως και δηποτε. Εκθεση οκ 10-11 ειναι καλα. Μαθηματικα γενικης ειναι οντως ευκολα, εγω 20 εγραψα. Μαθηματικα θελουν προσοχη και διαβασμα.. Το 15 για μετριο διαβασμενο ειναι εφικτο και καλος βαθμος... Χρειαζεσαι ομως αλγεβρα α και β λυκειου ( ελπιζω να τα ξερεις καλα) γιατι : α) στα μαθηματικα ειναι 99% σιγουρο οτι θα πεσει κατι που να εχει μεσα lnx, e^x, ημχ, συνχ κλπ και γενικως τα χρησιμοποιουν πολυ αυτα β) εξισωσεις και πολυωνυμα πρεπει να τα ξερεις πολυ καλα γιατι ζητανε να λυσεις τετοια πραγματα γ) στη φυσικη που λεγαμε τα 2 απο τα τεσσερα κεφαλαια της υλης εχουν ασκησεις στις οποιες πρεπει να λυσεις τριγωνομετρικες εξισωσεις πχ θα δεις στις ταλαντωσεις βρες τη δευτερη φορα που περνα το σωμα απο τη θεση Α/2 και τετοια και βαζουν παντα κατι τετοιο... Τωρα για τα γιαννενα εγω απο καστορια ειμαι το λεω οτι εχουμε την ομορφοτερη πολη και την καλυτερη λιμνη στην ελλαδα και τα γιαννενα μου μοιαζουν με κοτετσι... παει αυτο... Το πανεπιστημιο ειναι εξω απο την πολη οντως πας με αστικο. Σπιτια να μεινεις κοντα στο πανεπιστημιο δεν εχει, ολοι μεσα στην πολη μενουν και γι αυτο εχει πολυ συχνα αστικο... Καλα ακουσες οτι ειναι καλο ιδρυμα. Η κερκυρα εχει καινουργιο τμημα κι επειδη δεν την προτιμουν εχει βαση γυρω στο 12... ειναι καλο με νεες εγκαταστασεις και καλους καθηγητες ( εχω γνωστο εκει).. Παντως ρε παιδι λιγο μακρια δεν ειναι οι πολεις που διαλεξες??? Γιατι οχι Αθηνα η ακομα και Κρητη??? Αν τα διαλεξες λογω βασης να σπυ πω να μην πας με τετοια ψυχολογια. Πες θα γραψω οσο καλυτερα μπορω κι οτι γινει.. Μου φαινεσαι παιδι που εχει ορεξη και θελει να πετυχει το στοχο του, εχει μετριους προς καλο βαθμους οποτε γιατι οχι?? Εγω σου ειπα ο,τι βοηθεια θες πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν εχω θεμα με την αλγεβρα
Οσα μου προανεφερες τα γνωριζω ολα πολυ καλα.

Στην αθηνα εχει αν δεν κανω λαθος ακομα πιο υψηλη βαση. Φυσικα αν την πετυχω δεν θα αποκλεισω το ενδεχομενο αλλα το γεγονος οτι και η Αθηνα και η κρητη ακομα εχουν πολλους πολλους κατοικους και ειναι μεγαλουπολεις με κανουν να τις αποφευγω. Και τα Γιαννενα ειναι αρκετα μεγαλη πολη αλλα οχι σαν Αθηνα σε καμια περιπτωση.
Ενταξει ειναι λιγο μακρια αλλα το μονο θεμα ειναι τα εξοδα μεταφορας.. Η κερκυρα ειναι πολυ ωραιο νησι και παντα ηθελα να μεινω σε νησι ή τουλαχιστον οσο γινεται και φυσικα οχι στην αμοργο. Αλλα το γεγονος οτι ειναι νεα σχολη οσο να ναι με φοβηζει για τις επιδοσεις που θα εχει.

Τοσο ασχημα ειναι τα Ιωαννινα; Χεχε νομιζω υπερβαλεις λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας! Περασα φετος στο προαναφερθεν τμημα και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας περι αυτου! ;)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 45-55 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι στην πατρα\\\\\???????
εκτος αν το πληροφορικης ιωαννινων ονομαστηκε ετσι..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι φετος μετονομαστηκε ετσι! Πλεον υπαρχουν 2 τετοια τμηματα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι στην πατρα\\\\\???????
εκτος αν το πληροφορικης ιωαννινων ονομαστηκε ετσι..?

Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

Από τον Ιούνιο 2013, το Τμήμα μετεξελίχθηκε σε Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής με 5ετή κύκλο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αα εχουμε δλδ το ceid 2? αυτο ισχυει αναδρομικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Οι φοιτητές που σπουδάζουν ήδη θα έχουν την επιλογή αν θέλουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους ως πληροφορικοί ή ως μηχανικοί παίρνοντας επιπλέον μαθήματα. Μεγάλο δίλημμα, ειδικά για εμάς τους μεγαλύτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η σχολη ειναι καλη? Απο γενικης αποψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι φοιτητές που σπουδάζουν ήδη θα έχουν την επιλογή αν θέλουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους ως πληροφορικοί ή ως μηχανικοί παίρνοντας επιπλέον μαθήματα. Μεγάλο δίλημμα, ειδικά για εμάς τους μεγαλύτερους.

Σας δίνετε η ευκαιρία να αποκτήσετε περισσότερες γνώσεις (περισσότερα μαθήματα) και να αναβαθμίσετε το πτυχίο σας (περισσότερες ECTS) και δεν θα την αρπάξετε από τα μαλλιά;

Καταλαβαίνω το δίλημμα για τους φοιτητές που πληρώνουν ενοίκιο και θα ισχύσουν γι αυτούς οι μεταβατικές διατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μπορειτε να μου εξηγησετε τι ειναι οι ECTS?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Μπορειτε να μου εξηγησετε τι ειναι οι ECTS?

Είναι το Ευρωπαϊκό Σύστημα Πιστωτικών Μονάδων ανά μάθημα. Δείχνει τον φόρτο δουλειάς ανά μάθημα ποσοτικά και είναι κοινό σημείο αναφοράς για τις χώρες Ε.Ε. Το 1 ακαδημαϊκό έτος ισοδυναμεί με 60 ECTS και το 1 εξάμηνο με 30 ECTS. Τα 3-ετή πτυχία (BA, BSc) σε χώρες της Δ.Ευρώπης αντιστοιχούν σε 180 ECTS. Aν συνδυαστούν με άλλη επιστήμη (υπάρχει η δυνατότητα στο εξωτερικό: π.χ. Φυσική + Πληροφορική), προστίθεται το 4ο έτος και αναφερόμαστε σε πτυχία 240 ECTS. Στην χώρα μας, τα 4ετή πτυχία (με περιεχόμενη ειδίκευση + πτυχιακή εργασία) αντιστοιχούν σε 240 ECTS. Η ειδίκευση + πτυχιακή εργασία: θεωρείται ο Ελληνικός 4ος χρόνος σπουδών. Δηλ., 180 ECTS + 60 ECTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Α μαλιστα! Ευχαριστω πολυ! Αρκετα λεπτομερης και κατανοητος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κανεις αλλος περασε εδω φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Σας δίνετε η ευκαιρία να αποκτήσετε περισσότερες γνώσεις (περισσότερα μαθήματα) και να αναβαθμίσετε το πτυχίο σας (περισσότερες ECTS) και δεν θα την αρπάξετε από τα μαλλιά;

Καταλαβαίνω το δίλημμα για τους φοιτητές που πληρώνουν ενοίκιο και θα ισχύσουν γι αυτούς οι μεταβατικές διατάξεις.

Όταν είσαι 5ο έτος με 2-3 μαθήματα για το πτυχίο το σκέφτεσαι πολύ να φορτωθείς με άλλα 14 μαθήματα και διπλωματική που θα σε πάνε σίγουρα 6ο έτος. Σκέφτομαι ότι ίσως να είναι προτιμότερο να τη βγάλω φέτος και να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastazz

Νεοφερμένος

Ο anastazz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κανεις αλλος περασε εδω φετος?
Εγώ φίλε!! και έχω αλωνίσει το φόρουμ για να βρω σχετικές πληροφορίες !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καταρχην δεν ειμαι φοιτητης του εν λογου τμηματος απλα διαβαζοντας τα ποστ μου γεννηθηκε η απορια σκετικα με τι χανει η τι κερδιζει ενας φοιτητης του τμηματος που επιλεξει να παρει αλλα 14 μαθηματα και να παρει πτυχειου μηχανικου πληροφορικης απο απλος πληροφορικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καταρχην δεν ειμαι φοιτητης του εν λογου τμηματος απλα διαβαζοντας τα ποστ μου γεννηθηκε η απορια σκετικα με τι χανει η τι κερδιζει ενας φοιτητης του τμηματος που επιλεξει να παρει αλλα 14 μαθηματα και να παρει πτυχειου μηχανικου πληροφορικης απο απλος πληροφορικης

1) Έχει ακαδημαϊκά ανώτερο πρώτο τίτλο σπουδών (240 ECTS<300 ECTS). Αυτό του δίνει περισσότερες πιθανότητες να επιλεγεί ως υποψήφιος μεταπτυχιακός φοιτητής σε ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών σε σχέση με τους κατόχους πτυχίου πληροφορικής 4ετούς φοίτησης.

2) Έχει περισσότερα μαθήματα, άρα είναι πιο καταρτισμένος στο αντικείμενο του από τον απόφοιτο πληροφορικής 4ετούς φοίτησης.

3) Γράφεται στο ΤΕΕ (δεν είναι και πολύ ισχυρό πλεονέκτημα αυτό αλλά υπάρχει και αυτή η δυνατότητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top