Μητροπολιτικό Κολλέγιο και Κυπριακά Πανεπιστήμια

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν είπα ότι ειναι εύκολα, σε καμία των περιπτώσεων.
Δεν μου τα λένε απλώς, τα ζω σε καθημερινή βάση ορισμένα από τα παιδιά γιατί έχουμε σχέση. Έχουν εργασίες, παρουσιάσεις, papers, εξετάσεις συχνά. Αλλά, όπως τα παρουσιάζεις με τρομοκράτησες και εμένα και τους υπόλοιπους. Δεν μένεις και τόσο εύκολα στα μαθήματα αν διαβάζεις.

Τονίζω, πως διαφέρουν οι σχολές (παιδαγωγικά, ειδική αγωγή κλπ) δε συγκρίνονται με Βιολογία, Ιατρική, Χημεία, Φαρμακευτική.. Ούτε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ούτε γενικότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι έτος είσαι, πόσα μαθήματα έχεις κοπεί;
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εσύ τί ακριβώς είσαι , δεν έχω καταλάβει, έχεις σχέση με τόσα παιδιά στο πανεπιστήμιο;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όταν λέω σχέση εμπεριέχεται η φιλική και η ερωτική σχέση. Κάποια παιδιά της παρέας μου και του σύντροφού μου φιλοι είναι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και σπουδάζουν.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Επειδή όπως καταλαβαίνεις αν πω και άλλες λεπτομέρειες υπάρχει ο κίνδυνος να αποκαλυφθεί η ταυτότητά μου, επειδή έχω να κάνω με "μαφία" δεν θα αποκτήσω ποτέ πτυχίο. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα ακόμα και σε ιδιωτικά πανεπιστήμια.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν το πρόβλημα το αντιμετωπίζεις μαζί με άλλα παιδιά, θα μπορούσατε να πάτε συλλογικά στη ΦΜ. Επίσης, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να αποταθείς στην Πρωτοπορία/Προοδευτική; Μπορούν να ασκήσουν κάποιου είδους πίεση, σε περίπτωση που πράγματι τίθεται θέμα αδικίας, νόθης μεταχείρισής σου.

Δεν είναι και Φιλανθρωπικά Ιδρύματα τα ιδιωτικά της Κύπρου, και όχι μόνο.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι κατάλαβες τί ακριβώς συμβαίνει. Το σύστημα είναι τέτοιο που όλα δείχνουν φαινομενικά να είναι σωστά και δίκαια. Απλά κανονίζουν ένα ποσοστό των πιο αδύναμων φοιτητών να παραμένει στον πάτο με έντεχνο τρόπο και να τους "αρμέγουν¨ για χρόνια μέχρι να πάρουν πτυχίο. Τώρα αν σου πω ότι και η Πρωτοπορία είναι στο κόλπο θα με πεις φαντασμένο. Οι μόνες περιπτώσεις που κάνουν κάτι είναι όταν είσαι μέλος τους ή Κύπριος φοιτητής. Όσο για τους υπόλοιπους φοιτητές που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και πίστεψέ με είναι ένα ποσοστό 20-30% , επικρατεί ακριβώς ο φόβος της αντεκδίκησης. Μόνο αν ενωθούμε όλοι συντονισμένα μπορεί να γίνει κάτι , αυτό όμως θα πρέπει να το ξεκινήσει κάποιος.
Επίσης γνωρίζω απόφοιτη Ελληνίδα η οποία ήταν πολύ καλή φοιτήτρια και παρ' όλ' αυτά της είχαν κάνει το βίο αβίωτο με διάφορους τρόπους μέχρι να πάρει το πτυχίο της. Και μιλάμε πάντα για ιδιωτικό πανεπιστήμιο , να μην το ξεχνάμε.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
την κοβω για χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω οπως και να χει.. δεν μπορεις απλα να σταματησεις να πληρωνεις και να πηγαινεις στη σχολη; :|
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε πολλά από αυτά που αναφέρεις φίλε KGGS δεν έχεις άδικο...

Αν δεν πληρώσεις δεν παίρνεις πτυχίο, επίσης πληρώνεις τέλη εγγραφής 1000 ευρώ το εξάμηνο. Αν δεν έχεις χρήματα, μπορείς να εγγραφεις σε μαθήματα (πληρωνοντας το τελοσ Εγγραφής) αλλά είναι κλειδωμένα πχ οι βαθμολογίες σου, το σύστημα του πανεπιστημιου. Υπάρχουν πολλοί φοιτητές που χρωστάνε δίδακτρα 1-2 έτη, αλλά παρακολουθούν κανονικά μαθήματα και παρά κάθονται σε εξετάσεις.
 

mickie

Νεοφερμένος

Ο mickie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
καλησπερα ,σορρυ που μπαινω σφηνα αλλα επειδι ενδιαφερομαι και εγω για φαρμακευτικη και ειρθα σε επαφη και με 2 μεγαλα πανεπιστημια στην λευκωσια και μου ειπαν ακριβοσ αυτο που λεει οτι η βαση εινε 7,3.. Παντωσ το federic ? δεν το ξερω ειναι και αυτο αναγνορισμενο? (οπωσ τα αλλα?) τι διαφορεσ υπαρχουν μιπωσ κοιταξω και σε αυτο (κοστοσ κτλ) Ευχαριστο εκ των προτερων για την βοηθεια...να μιν μπλεκσουμε ..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αναφέρεσαι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Το Frederick είναι αναγνωρισμένο και ισάξιο με τα υπόλοιπα δύο. Ως πτυχίο δεν θα έχεις κάποια διαφορετική αντιμετώπιση από ΔΟΑΤΑΠ κλπ.

Στο Λευκωσίας είναι 9.900 τα δίδακτρα το έτος.

Στο Ευρωπαϊκό είναι τα δίδακτρα το έτος είναι 9.670.

Στο Frederick είναι 8.520 τα δίδακτρα το έτος.

Το 5ο έτος είναι δωρεάν, καθώς είναι η υποχρεωτική πρακτική άσκηση.

Το Λευκωσίας και το Ευρωπαϊκό θεωρούνται καλύτερα ως Πανεπιστήμια, ωστόσο, στην Ελλάδα η αντιμετώπιση είναι ίδια για τα πανεπιστήμια. Σαν υποδομές Φαρμακευτικής, ίσως το Ευρωπαϊκό να έχει λίγο καλύτερες από το Λευκωσίας.

Υπάρχουν, ωστόσο, μειώσεις στα Δίδακτρα και χορηγίες, υποτροφίες, που δίνονται σε φοιτητές από Ελλάδα...
 

mickie

Νεοφερμένος

Ο mickie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ευχαριστο για το χρονο σου και τα σχολια Βασικα αναφορεμαι σε αυτα που γραφονται παραπανω οπου με τρομοκρατησαν! Εχω ερθει σε επαφη και με τα 2 (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ) για τισ τιμεσ και τα προγραματα αλλα οχι με το Frederick Με ανυσηχουν τα σχολια απο KGGS και ελεγα μιπωσ υπαρχει και καπια αλλη αποψη καθωσ επισησ οτι αλλο που μπορει να βοηθησει να αποφασισω Ευχαριστο και παλι!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλιστα, επειδή γνωρίζω αρκετά άτομα που σπουδάζουν σε αυτά τα 2 Πανεπιστήμια, δεν θα έλεγα πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Θέλει διάβασμα εννοείται αυτό, δεν σημαίνει επειδή είναι Ιδιωτικό πας και κάνεις βόλτα. Είναι Φαρμακευτική, δύσκολη πολύ σχολή. Αυτό με το 7.3 ισχύει. Το Frederick θεωρείται ευκολότερο από τα άλλα 2.
 

mickie

Νεοφερμένος

Ο mickie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
το διαβασμα δεν με φοβηζει και ισα - ισα καταλαβενω οτι και το πτυχιο εχει αντικρυσμα αναλογο Τα αλλα σχολια περι συστηματοσ / μηχσνησ στο να πληρωνισ και να διαβαζεισ χωρισ ανταποδωση με ανυσηχησαι (συμφωνα παντα με τα παραπανω σχολια)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλιστα, δεν το έχω ακούσει ξανά για να είμαι ειλικρινής από το σύστημα. Όλοι όσοι μιλάμε και σπουδάζουν σε τέτοια Πανεπιστήμια, αναφέρουν ότι χρειάζεται διάβασμα. Αν διαβάσεις και αξίζεις θα περάσεις, αν όχι δεν τούς απασχολεί αν πληρώνεις ή όχι, σε κόβουν.
 

mickie

Νεοφερμένος

Ο mickie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ευχαριστο ! Γνωριζεισ αν στο Frederick η βαση ειναι το 5 οπωσ αναφερθηκαι η και σε αυτο 7,3 ?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
https://www.frederick.ac.cy/faq

Γράφει αναλυτικά πράγματα. Κάτι άλλο για βαθμολόγηση δεν γνωρίζω :)
 

mickie

Νεοφερμένος

Ο mickie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
καλη συνεχεια !! κυπρο εισαι τωρα η ελλαδα?
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ευχαριστο ! Γνωριζεισ αν στο Frederick η βαση ειναι το 5 οπωσ αναφερθηκαι η και σε αυτο 7,3 ?
Φίλε μου είμαι ήδη φοιτητής στο UNIC και τα πράγματα είναι δύσκολα όπως ακριβώς τα περιγράφω πιο πάνω. Στο Frederick η βάση είναι 5 σε αντίθεση με το UNIC που είναι 7,3. Εγώ πάντως το σκυλομετάνιωσα που δεν διάλεξα το Frederick. Είναι και πιο φθηνό και πιο εύκολο από το UNIC και εξίσου αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ και αντίστοιχους φορείς, μάλιστα ήταν το πρώτο πανεπιστήμιο που αναγνωρίστηκε στην Ελλάδα. Αν θες κάποια άλλη πληροφορία μπορώ να σου πω.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά 10 τον χρόνο 40 για όλο το διάστημα συν τα λειτουργικά σου εξοδα πάει 80αρα μέσ' το νερό. Δεν ξέρω αν τα έχετε καλώς αλλά προσωπικα θα θυσίαζα ένα χρόνο ακόμη για να ξαναδώσω πανελλήνιες. Τα λεφτά μου φαίνονται παρά πολλά για να μην το κάνω. Και ειδικά όταν λέμε για επαγγέλματα όπως φάρμα που είναι ήδη πολύ κορεσμενο εδώ στην Ελλάδα και όταν κυκλοφορούν τόσοι χιλιάδες απόφοιτοι με χαρτιά ελληνικών ΑΕΙ που ομολογουμένως αν όχι καλύτερα είναι πιο αναγνωρίσιμα δεν ξέρω τι είδους απόσβεση μπορεί να κανει κάποιος στην Ελλάδα πάντα.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά 10 τον χρόνο 40 για όλο το διάστημα συν τα λειτουργικά σου εξοδα πάει 80αρα μέσ' το νερό. Δεν ξέρω αν τα έχετε καλώς αλλά προσωπικα θα θυσίαζα ένα χρόνο ακόμη για να ξαναδώσω πανελλήνιες. Τα λεφτά μου φαίνονται παρά πολλά για να μην το κάνω. Και ειδικά όταν λέμε για επαγγέλματα όπως φάρμα που είναι ήδη πολύ κορεσμενο εδώ στην Ελλάδα και όταν κυκλοφορούν τόσοι χιλιάδες απόφοιτοι με χαρτιά ελληνικών ΑΕΙ που ομολογουμένως αν όχι καλύτερα είναι πιο αναγνωρίσιμα δεν ξέρω τι είδους απόσβεση μπορεί να κανει κάποιος στην Ελλάδα πάντα.
Λειτουργικά έξοδα έχεις όπου και αν σπουδάσεις εκτός και αν η σχολή είναι κοντά στο σπίτι σου. Τα 40 χιλιάρικά τα κάνεις απόσβεση σε 4 χρόνια , πράγμα που δεν είναι άσχημο. Σκέψου τώρα πόσα χρήματα σε ιδιαίτερα θα δώσεις για ένα χρόνο επιπλέον προετοιμασία ,συν τον ψυχολογικό παράγοντα ,συν το ότι το πιο πιθανό είναι να μην πετύχεις ξανά το στόχο σου χάνοντας άλλον ένα χρόνο τσάμπα από τις σπουδές σου.
Τέλος όλα τα επαγγέλματα πλέον είναι κορεσμένα στην Ελλάδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top