Μητροπολιτικό Κολλέγιο και Κυπριακά Πανεπιστήμια

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,403 μηνύματα.
Δεν είπα ότι ειναι εύκολα, σε καμία των περιπτώσεων.
Δεν μου τα λένε απλώς, τα ζω σε καθημερινή βάση ορισμένα από τα παιδιά γιατί έχουμε σχέση. Έχουν εργασίες, παρουσιάσεις, papers, εξετάσεις συχνά. Αλλά, όπως τα παρουσιάζεις με τρομοκράτησες και εμένα και τους υπόλοιπους. Δεν μένεις και τόσο εύκολα στα μαθήματα αν διαβάζεις.

Τονίζω, πως διαφέρουν οι σχολές (παιδαγωγικά, ειδική αγωγή κλπ) δε συγκρίνονται με Βιολογία, Ιατρική, Χημεία, Φαρμακευτική.. Ούτε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ούτε γενικότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι έτος είσαι, πόσα μαθήματα έχεις κοπεί;

KGGS

New member

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εσύ τί ακριβώς είσαι , δεν έχω καταλάβει, έχεις σχέση με τόσα παιδιά στο πανεπιστήμιο;

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,403 μηνύματα.
Όταν λέω σχέση εμπεριέχεται η φιλική και η ερωτική σχέση. Κάποια παιδιά της παρέας μου και του σύντροφού μου φιλοι είναι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και σπουδάζουν.

KGGS

New member

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Επειδή όπως καταλαβαίνεις αν πω και άλλες λεπτομέρειες υπάρχει ο κίνδυνος να αποκαλυφθεί η ταυτότητά μου, επειδή έχω να κάνω με "μαφία" δεν θα αποκτήσω ποτέ πτυχίο. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα ακόμα και σε ιδιωτικά πανεπιστήμια.

Viedo

Well-known member

Αν το πρόβλημα το αντιμετωπίζεις μαζί με άλλα παιδιά, θα μπορούσατε να πάτε συλλογικά στη ΦΜ. Επίσης, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να αποταθείς στην Πρωτοπορία/Προοδευτική; Μπορούν να ασκήσουν κάποιου είδους πίεση, σε περίπτωση που πράγματι τίθεται θέμα αδικίας, νόθης μεταχείρισής σου.

Δεν είναι και Φιλανθρωπικά Ιδρύματα τα ιδιωτικά της Κύπρου, και όχι μόνο.

KGGS

New member

Δε νομίζω ότι κατάλαβες τί ακριβώς συμβαίνει. Το σύστημα είναι τέτοιο που όλα δείχνουν φαινομενικά να είναι σωστά και δίκαια. Απλά κανονίζουν ένα ποσοστό των πιο αδύναμων φοιτητών να παραμένει στον πάτο με έντεχνο τρόπο και να τους "αρμέγουν¨ για χρόνια μέχρι να πάρουν πτυχίο. Τώρα αν σου πω ότι και η Πρωτοπορία είναι στο κόλπο θα με πεις φαντασμένο. Οι μόνες περιπτώσεις που κάνουν κάτι είναι όταν είσαι μέλος τους ή Κύπριος φοιτητής. Όσο για τους υπόλοιπους φοιτητές που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και πίστεψέ με είναι ένα ποσοστό 20-30% , επικρατεί ακριβώς ο φόβος της αντεκδίκησης. Μόνο αν ενωθούμε όλοι συντονισμένα μπορεί να γίνει κάτι , αυτό όμως θα πρέπει να το ξεκινήσει κάποιος.
Επίσης γνωρίζω απόφοιτη Ελληνίδα η οποία ήταν πολύ καλή φοιτήτρια και παρ' όλ' αυτά της είχαν κάνει το βίο αβίωτο με διάφορους τρόπους μέχρι να πάρει το πτυχίο της. Και μιλάμε πάντα για ιδιωτικό πανεπιστήμιο , να μην το ξεχνάμε.

bubblebee

Active member

Η bubblebee αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
την κοβω για χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω οπως και να χει.. δεν μπορεις απλα να σταματησεις να πληρωνεις και να πηγαινεις στη σχολη; :|

Viedo

Well-known member

Σε πολλά από αυτά που αναφέρεις φίλε KGGS δεν έχεις άδικο...

Αν δεν πληρώσεις δεν παίρνεις πτυχίο, επίσης πληρώνεις τέλη εγγραφής 1000 ευρώ το εξάμηνο. Αν δεν έχεις χρήματα, μπορείς να εγγραφεις σε μαθήματα (πληρωνοντας το τελοσ Εγγραφής) αλλά είναι κλειδωμένα πχ οι βαθμολογίες σου, το σύστημα του πανεπιστημιου. Υπάρχουν πολλοί φοιτητές που χρωστάνε δίδακτρα 1-2 έτη, αλλά παρακολουθούν κανονικά μαθήματα και παρά κάθονται σε εξετάσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια