Μητροπολιτικό Κολλέγιο και Κυπριακά Πανεπιστήμια

kostas1324

Νεοφερμένος

Ο kostas1324 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σας, πλησιάζω και εγώ στην χρονιά των πανελληνίων και πολύ σύντομα θα κληθώ να αποφασίσω για το φροντιστήριο που θα γραφτώ ωστε να ξεκινήσω την καλοακιρινή μου προετοιμασία και μετέπειτα θα τη συνεχίσω στο υπόλοιπο της χρονιάς εκεί. Το θέμα είναι πως για δικούς μου λόγους που δεν θα ήθελα να αποκαλύψω δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες καθώς θα μου στοιχίσει σε άλλους τομείς της ζωής μου που θέλω να συνδυάσω το μελλοντικό μου επάγγελμα. Ετσι στο μυαλό μου μπήκε η λύση της ιδιωτικής σχολής και εχω ψάξει αρκετά πράγματα μόνος μου αναφορικά με τις ιδιωτικές και τα χρήματα που απαιτούνται γιαυτές. Μητροπολιτικό και Κύπρος κατα τη γνώμη μου θα ήταν οι καλύτερες επιλογές με την επιλογή της Κύπρο να κοστίζει ακριβά καθώς για μια τετραετία στην Κύπρο θα χρειαστούν γυρω στα 60.000 ευρώ, απτην άλλη το Μητροπολιτικό που είναι σαφώς πιο οικονομικό εχω κάποιες αμφιβολίες αναφορικά με την ποιότητα των σπουδών και την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση. Τέλος δεν εχω βρει ακόμα το κουράγιο να μιλήσω στους γονείς μου καθώς ως λίγο παλαιών αρχών ξέρω την άποψη που έχουν για τις ιδιωτικές και την Κύπρο. Θα ήθελα απλά να μου παραθέσετε όποιες πληροφοριες εχετέ αναφορικά με την ποιότητα σπουδών, την αναγνωρισημότητα του πτυχίου αλλά και συμβουλές για το πώς να το θέσω στους γονείς μου. Σας ευχαριστώ πολυ
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας, πλησιάζω και εγώ στην χρονιά των πανελληνίων και πολύ σύντομα θα κληθώ να αποφασίσω για το φροντιστήριο που θα γραφτώ ωστε να ξεκινήσω την καλοακιρινή μου προετοιμασία και μετέπειτα θα τη συνεχίσω στο υπόλοιπο της χρονιάς εκεί. Το θέμα είναι πως για δικούς μου λόγους που δεν θα ήθελα να αποκαλύψω δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες καθώς θα μου στοιχίσει σε άλλους τομείς της ζωής μου που θέλω να συνδυάσω το μελλοντικό μου επάγγελμα. Ετσι στο μυαλό μου μπήκε η λύση της ιδιωτικής σχολής και εχω ψάξει αρκετά πράγματα μόνος μου αναφορικά με τις ιδιωτικές και τα χρήματα που απαιτούνται γιαυτές. Μητροπολιτικό και Κύπρος κατα τη γνώμη μου θα ήταν οι καλύτερες επιλογές με την επιλογή της Κύπρο να κοστίζει ακριβά καθώς για μια τετραετία στην Κύπρο θα χρειαστούν γυρω στα 60.000 ευρώ, απτην άλλη το Μητροπολιτικό που είναι σαφώς πιο οικονομικό εχω κάποιες αμφιβολίες αναφορικά με την ποιότητα των σπουδών και την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση. Τέλος δεν εχω βρει ακόμα το κουράγιο να μιλήσω στους γονείς μου καθώς ως λίγο παλαιών αρχών ξέρω την άποψη που έχουν για τις ιδιωτικές και την Κύπρο. Θα ήθελα απλά να μου παραθέσετε όποιες πληροφοριες εχετέ αναφορικά με την ποιότητα σπουδών, την αναγνωρισημότητα του πτυχίου αλλά και συμβουλές για το πώς να το θέσω στους γονείς μου. Σας ευχαριστώ πολυ
Για να δώσουμε απάντηση στα τελευταία ερωτήματα έχει σημασία να αναφέρεις ποιο πρόγραμμα σπουδών θες να ακολουθήσεις. Δεύτερον, για το αν είναι να δώσεις πανελλήνιες, ίσως σου απαντήσουν και άλλα παιδιά πιο αναλυτικά, προσωπικά θα σου έλεγα να το προσπαθήσεις.
 

kostas1324

Νεοφερμένος

Ο kostas1324 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για να δώσουμε απάντηση στα τελευταία ερωτήματα έχει σημασία να αναφέρεις ποιο πρόγραμμα σπουδών θες να ακολουθήσεις. Δεύτερον, για το αν είναι να δώσεις πανελλήνιες, ίσως σου απαντήσουν και άλλα παιδιά πιο αναλυτικά, προσωπικά θα σου έλεγα να το προσπαθήσεις.
κατι σε διατροφολογια, φυσιοθεραπεία η αναφορικα με τον αθλητισμο
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς προσωπικά.

Καλά τα κολέγια, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι αποτελούν την τελευταία λύση για κάποιον που θέλει να σπουδάσει αλλά δεν τα κατάφερε με τους παραδοσιακούς τρόπους (πανελλήνιες, εξωτερικό κτλ.)
Μόνο τα προγράμματα σπουδών και το προσωπικό τους να βάλεις δίπλα δίπλα θα καταλάβεις ότι ένα Ελληνικό ΑΕΙ είναι πολλά σκαλιά πιο πάνω.

Αν πάλι ο λόγος είναι πολύ σοβαρός, δες και την επιλογή να πας έξω να σπουδάσεις. Αν δεν μπορείς (ή δεν θες) τι να σου πω, go for it.

Όσο για την Κύπρο, την είχα κοιτάξει και εγώ ένα φεγγάρι. Βρίσκω απλά γελοίο το κόστος σπουδών.
Σε φάση φτηνότερα θα σου βγει να πας σε μια πιο σοβαρή χώρα (Σουηδία πχ) που τα δίδακτρα είναι και δωρεάν.
 

kostas1324

Νεοφερμένος

Ο kostas1324 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οσον αφορα την ποιοτητα θα ήθελα να αναφερθειτε λιγο παραπανω και επισης σε μια συγκριση αναμεσα σε κυπριακα πανεπιστημια και το μητροπολιτικο τι θα υπερτερουσε
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κατι σε διατροφολογια, φυσιοθεραπεία η αναφορικα με τον αθλητισμο
Γενικά, είναι προτιμότερο να σπουδάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο της Κύπρου όπως το EUC και το UNIC. Κατ' αρχάς, τα πτυχία τους είναι αναγνωρισμένα από τον ΔΟΑΤΑΠ και έτσι η διαδικασία αναγνώρισης και απόκτησης της άδειας είναι ευκολότερη. Επίσης, το πρόγραμμα σπουδών τους είναι πιο εκτενές, γιατί στο μητροπολιτικό ακολουθούν το πρόγραμμα σπουδών Βρετανικού Πανεπιστημίου, που είναι κάπως ελλιπές συγκριτικά με τα άλλα δύο. Για μένα, αν δεν έχεις θέμα οικονομικό θα ήταν καλύτερο να πας Κύπρο. Ειδικά, αν θες να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό σε κάποιο Ελληνικό ΑΕΙ μετά μπορείς να το κάνεις μόνο με πτυχίο της Κύπρου. Το Μητροπολιτικό, αν δεν απατώμαι, είναι από τα πιο "εξελιγμένα" τεχνολογικά στην Ελλάδα, αλλά και πάλι δεν παύει να έχει τα μειονεκτήματα που μπορείς να φανταστείς. Αν θες να δουλέψεις στο δημόσιο θέλεις απόφαση ΑΤΕΕΝ, κάτι που έχει βελτιωθεί τελευταία σε θέμα χρόνου και παίρνεις έγκριση σίγουρα. Το θέμα μου είναι όταν έκανα αναζήτηση για τους φυσικοθεραπευτές στην ιστοσελίδα του ΠΣΦ λέει για ισοτιμία, κάτι που δεν παίρνεις με πτυχίο κολλεγίου και διάβασα επί του θέματος είχε επιληφθεί ο ΣτΠ. Προφανώς είναι παράνομο αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εφόσον έχεις έγκριση από ΑΤΕΕΝ δεν σου αρνούνται τη βεβαίωση. Για αυτό και σου προτείνω την Κύπρο, γιατί σε κάτι τέτοιους Συλλόγους έχουν θέση κάτι 60αρηδες που έχουν μυαλό προπολεμικό και έχουν πολλά κόμπλεξ και προσπαθούν να αποτρέψουν την εγγραφή των αποφοίτων.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες να διαθέσεις χρήματα, δεν βρίσκω το λόγο να πας στη Κύπρο ή στο Μητροπολιτικό. Πήγαινε Σκανδιναβία. Με 60 χιλ ευρώ βρίσκεις πολύ καλές σπουδές στο Εξωτερικό και πιο ποιοτικές. Τώρα αν θες να πας Κύπρο,πήγαινε κύπρο τι να σου πω. Μακρυά από τα κολλέγια. Δεν μπα να περάσουν και 1 εκατ αναγνωρίσεις. Δεν θα έχουν την ίδια δυναμική με τα πανεπιστήμια
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν θες να διαθέσεις χρήματα, δεν βρίσκω το λόγο να πας στη Κύπρο ή στο Μητροπολιτικό. Πήγαινε Σκανδιναβία. Με 60 χιλ ευρώ βρίσκεις πολύ καλές σπουδές στο Εξωτερικό και πιο ποιοτικές.
Αυτό. Είναι απλά τραγικά τα χρήματα που ζητάνε...
Και είναι η Κύπρος ρε φίλε, δεν μιλάμε για καμία πανεπιστημιακή υπερδύναμη
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@airtrelomike13 @JohnGreek Δεν στηρίζετε την άποψή σας. Για σπουδές εξωτερικού εκτός Κύπρου πρέπει να πας σε αγγλόφωνο πρόγραμμα σπουδών. Τα αγγλόφωνα είναι κατά βάση σε ιδιωτικά πανεπιστημία ούτως ή άλλως και δύσκολο βρίσκεις αγγλόφωνα προπτυχιακά προγράμματα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχετε εμπειρία από αγγλόφωνα προγράμματα, αλλά δεν συγκρίνονται με τα ελληνόφωνα. Όσο εξοικειωμένος και αν είσαι, εκτός το ότι δεν συνήθως δεν έχεις το υπόβαθρο να γνωρίζεις την ειδική ορολογία της κάθε επιστήμης αφού δεν έχεις ασχοληθεί νωρίτερα και γενικά η διάλεξη δεν είναι εύκολο να διατηρήσεις την προσοχή σου. Τέλος, έχετε κάνει κάποια εκτίμηση κόστους και σύγκριση με την Κύπρο;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@airtrelomike13 @JohnGreek Δεν στηρίζετε την άποψή σας. Για σπουδές εξωτερικού εκτός Κύπρου πρέπει να πας σε αγγλόφωνο πρόγραμμα σπουδών. Τα αγγλόφωνα είναι κατά βάση σε ιδιωτικά πανεπιστημία ούτως ή άλλως και δύσκολο βρίσκεις αγγλόφωνα προπτυχιακά προγράμματα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχετε εμπειρία από αγγλόφωνα προγράμματα, αλλά δεν συγκρίνονται με τα ελληνόφωνα. Όσο εξοικειωμένος και αν είσαι, εκτός το ότι δεν συνήθως δεν έχεις το υπόβαθρο να γνωρίζεις την ειδική ορολογία της κάθε επιστήμης αφού δεν έχεις ασχοληθεί νωρίτερα και γενικά η διάλεξη δεν είναι εύκολο να διατηρήσεις την προσοχή σου. Τέλος, έχετε κάνει κάποια εκτίμηση κόστους και σύγκριση με την Κύπρο;


Ναι προσωπικά εγώ.είναι η ξαδέρφη μου στη Κύπρο και σπουδάζει ιατρική. Είναι στο Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και γενικά το κόστος ζωής μαζί με τα δίδακτρα είναι στο θεό. Άσε που δεν έχει λεωφορεία και πρέπει ή να έχεις αμάξι, ή να έχεις ποδήλατο ή να μένεις κοντά στο πανεπιστήμιο για να είσαι οκ. Επιπροσθέτως, έχουν καλύτερες υποδομές από εμάς αλλά τη θεωρώ υπερτιμημένη ως προς την ακρίβεια. Αντιθέτως, έχω φίλους που είναι σε Σκανδιναβικές χώρες, στην Αγγλία και μου λένε ότι είναι καλύτερα
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν συγκρίνονται ελληνικά κολέγια με ιδιωτικά πανεπιστημια Κύπρου. Απο Κύπρο που ξερω ειναι παρα πολυ καλο το επιπεδο σπουδών, αναγνωρισμένα , εξοπλισμένα και το EUC και το UNIC και το Neapolis και το Frederic.





Οσον αφορα την ποιοτητα θα ήθελα να αναφερθειτε λιγο παραπανω και επισης σε μια συγκριση αναμεσα σε κυπριακα πανεπιστημια και το μητροπολιτικο τι θα υπερτερουσε
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν συγκρίνονται ελληνικά κολέγια με ιδιωτικά πανεπιστημια Κύπρου. Απο Κύπρο που ξερω ειναι παρα πολυ καλο το επιπεδο σπουδών, αναγνωρισμένα , εξοπλισμένα και το EUC και το UNIC και το Neapolis και το Frederic.
Ναι για το EUC και UNIC, για τα άλλα δύο δεν θα έπαιρνα όρκο. Η σύγκριση με τα κολλέγια δεν είναι ορθή, καθώς εξαρτάται για ποια επιστήμη μιλάμε. Αν για παράδειγμα μιλάμε για Αγγλική φιλολογία και σε αποθήκη γίνεται το μάθημα που λέει ο λόγος, δεν είναι θέμα εξοπλισμού.
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αναγνωρίστηκαν τα κολλέγια τελικά? Δηλαδή παίρνεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος? Ψάξε αυτό και επέλεξε...
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Θα ήθελα να συμμετάσχω κι εγώ στη συζήτηση και πιστεύω να δώσω αρκετά χρήσιμες πληροφορίες όσον αφορά τις σπουδές στα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Κύπρο.
Δεν έχουν όλα το ίδιο σύστημα σπουδών. Ενώ στην αρχή όλα εμφανίζουν ένα "αγγελικό" προσωπείο και ότι όλα θα είναι όμορφα και ωραία για τον φοιτητή , στην πραγματικότητα οι σπουδές μετατρέπονται σε κόλαση και σε ένα απίστευτο αδιέξοδο. Συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας (UNIC) για την απόκτηση πτυχίου Φαρμακευτικής απαιτείται βαθμός πτυχίου με C , δηλαδή ένα αντίστοιχο βαθμό 7,3 των ελληνικών πανεπιστημίων (αλήθεια πόσοι φοιτητές και μάλιστα σε δύσκολες σχολές όπως η Φαρμακευτική έχουν βαθμό πτυχίου από 7,3 και πάνω; ) , αντίθετα στο πανεπιστήμιο Frederick που είναι αρκετά πιο εύκολο πανεπιστήμιο απαιτείται αντίστοιχα βαθμός 5 , όσο και στα ελληνικά. Επειδή στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας η βάση για να περάσεις τα μαθήματα είναι D- (δηλαδή 6) δεν φαίνεται αρχικά το πρόβλημα. Φυσικά κατά την εισδοχή κανένας από τους υπεύθυνους στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας δεν λέει ότι απαιτείται κατά μέσο όρο βαθμός 7,3 , αλλά το διαπιστώνει ο φοιτητής κατά την διάρκεια των σπουδών του και τότε πλέον είναι αργά. Τα μαθήματα είναι πολύ δύσκολα , τα θέματα για να γράψεις μέχρι 5-6 είναι σχετικά εύκολα και με βάση αυτά που διδάχθηκαν οι φοιτητές στο μάθημα και στις σημειώσεις (οι οποίες βρίθουν από σκόπιμα(?) λάθη) , από εκεί και μετά ο βαθμός δυσκολίας είναι τέτοιος που είναι εξαιρετικά δύσκολο να γράψει κανείς τα θέματα που ξεφεύγουν από τη λογική. Παρ'όλα αυτά όλως "περιέργως" πάντα υπάρχουν κάποιοι φοιτητές που γράφουν ακόμα και Α (δηλαδή 10) ώστε να εμφανίζεται μια φυσιολογική κατανομή βαθμών στο σύνολο των φοιτητών . Υπάρχει όμως ένας σημαντικός αριθμός φοιτητών που δυσκολεύεται απίστευτα κυρίως μετά το 3ο έτος κι ενώ μόλις ο φοιτητής καταλάβει τί παίζεται και προσπαθήσει να διαμαρτυρηθεί στη διεύθυνση , αμέσως αλλάζει το προσωπείο και από "άγγελος" γίνεται "δαίμονας", η αντιμετώπιση του φοιτητή είναι απαράδεκτη , προσβλητική με σκοπό να τον αποθαρρύνει να συνεχίσει να διαμαρτύρεται και να καταπίνει το παράλογο "μαφιόζικο" σύστημα που "αρμέγει" κανονικά τους άμοιρους φοιτητές και τους γονείς τους.
Επειδή η οικογένεια του φοιτητή έχει ήδη σπαταλήσει ένα τεράστιο ποσόν για τις σπουδές , εγκλωβίζεται στο σύστημα αυτό. Ο φοιτητής για να αποκτήσει το μέσο βαθμό 7,3 ,αντί να δώσει απλά πάλι εξετάσεις (όπως γίνεται στα ελληνικά πανεπιστήμια) θα πρέπει να ξαναπαρακολουθήσει από την αρχή αρκετά μαθήματα (μπορεί και 10) με ένα κόστος περίπου 500 ευρώ ανά μάθημα με τεράστιο κόπο ξετινάζοντας τον οικογενειακό προϋπολογισμό (ειδικά αν είναι κάποιος οικονομικά αδύναμος καταστρέφεται) αφού ο φοιτητής παρ'όλο που έχει τελειώσει τα μαθήματα με βαθμό πάνω από 6 (που είναι η βάση) δεν μπορεί να πάρει πτυχίο μέχρι να συμπληρώσει μέσο όρο 7,3. Αυτό σημαίνει παράταση της διαμονής στην Κύπρο με ενοίκια , μετακινήσεις διατροφή κλπ έξοδα , αφού θα πρέπει να παρακολουθεί ξανά και ξανά τα ίδια μαθήματα μέχρι , όχι απλώς να περάσει το μάθημα , αλλά και να πάρει υψηλό βαθμό. Φυσικά υπάρχουν και άλλα "μαφιόζικα" τεχνάσματα που εφαρμόζουν , εις βάρος πάντα των φοιτητών , αλλά δεν θα μου έφταναν 10 σελίδες για να τα αναπτύξω πλήρως.
Με λίγα λόγια αν κάποιος μου έλεγε αν είναι καλό να πάει για σπουδές στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας θα του έλεγα να φύγει τρέχοντας και να πάει οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί.
Όποιος έχει και άλλες απορίες πολύ ευχαρίστως να του απαντούσα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Συμφωνώ και διαφωνώ σε αυτά που αναφέρεις. Θα σου πω σε ποια χωρία.

Το πανεπιστήμιο Frederick (ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Κύπρο, εδρεύει Λευκωσία - Λεμεσό), είναι απλούστερο και ευκολότερο, θα έλεγα, για να αποκτήσεις πτυχίο συγκριτικά με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας, η βαθμολόγηση (GPA) γίνεται με γράμματα (Α, Β, C, D, F), είναι βασισμένο στο Αμερικανικό Σύστημα Βαθμολόγησης. Στα ιδιωτικά πανεπιστήμια γενικότερα, αλλά και συγκεκριμένα στο Λευκωσίας, πληρώνεις το κάθε μάθημα ξεχωριστά, αν κάποιος δεν μπορεί να πληρώσει 5 μαθήματα το εξάμηνο, αλλά 4 παίρνει 4, όσα πληρώνεις, παίρνεις. Μπορείς να σπουδάζεις 20 χρόνια αν θέλεις... Ωστόσο, αν κοπείς μάθημα, δικαιούσαι να το δώσεις στη 2η εξεταστική που διενεργείται (Σεπτέμβριο).

Παραθέτω και το σχετικό απόσπαμα του κανονισμού του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου.

Όταν αποτύχετε σε κάποιο μάθημα (F), μπορείτε είτε να επαναλάβετε το μάθημα από την αρχή δηλώνοντάς το ξανά, είτε να εξεταστείτε στο μάθημα κατά τη Δεύτερη Εξεταστική. Η επιλογή για τη δήλωση μαθήματος για τη Δεύτερη Εξεταστική εξαρτάται από τη συνολική βαθμολογία του/της φοιτητή/τριας στο μάθημα.
Δικαιούστε να παρακαθίσετε στη Δεύτερη Εξεταστική του μαθήματος στο οποίο έχετε αποτύχει (F) κατά την εξεταστική περίοδο του αμέσως επόμενου εξαμήνου.
Δικαιούστε να επανεξεταστείτε στο μάθημα στο οποίο έχετε αποτύχει μόνο μια φορά. Σε περίπτωση που αποτύχετε κατά την επανεξέταση, θα πρέπει να επαναλάβετε το συγκεκριμένο μάθημα επωμιζόμενοι το αντίστοιχο κόστος, μείον 50%.

Εξέταση: Θα καλύπτει όλη την ύλη του μαθήματος
Τέλος Εξεταστικής: 65 ευρώ ανά μάθημα/εξέταση
Βαθμολογία: Ο αρχικός συνολικός βαθμός, F, θα έχει βαρύτητα 30% και ο βαθμός εξέτασης στη δεύτερη εξεταστική θα έχει βαρύτητα 70% στον τελικό βαθμό του μαθήματος.

Θα πρέπει να γνωρίζετε και τον τελικό συνολικό αριθμητικό βαθμό κάθε μαθήματος έτσι ώστε να αποφασίζετε

  • Κατά πόσον έχετε πιθανότητες επιτυχίας κατά τη δεύτερη εξεταστική*
  • Ποιος είναι ο μέγιστος τελικός συνολικός βαθμός που μπορείτε να πετύχετε
  • Ποιος είναι ο ελάχιστος βαθμός που απαιτείται στη δεύτερη εξεταστική για να περάσετε το μάθημα
*Στην περίπτωση που η πρώτη συνολική βαθμολογία σας στο μάθημα είναι χαμηλή (π.χ. 20/100) και δεν υπάρχουν πιθανότητες επιτυχούς ολοκλήρωσης του μαθήματος μέσω της δεύτερης εξεταστικής, τότε θα πρέπει να επαναλάβετε το μάθημα (δραστηριότητες, εργασίες, τελική εξέταση) δηλώνοντάς το ξανά και επωμιζόμενοι/ες το αντίστοιχο κόστος, μείον 50%.

Σχετικά με το ποσό, άλλο κόστος έχουν εργαστηριακά μαθήματα (800 ευρώ) και άλλο κόστος μαθήματα με απλή διάλεξη (περίπου το ποσό που ανέφερες).

Στο κομμάτι, αν σε κόβουν εσκεμμένα, δεν μπορώ να πω ναι ή όχι. Σίγουρα, όμως, δεν χαρίζουν βαθμούς στους φοιτητές. Αν δεν αποδίδεις και δεν διαβάζεις, δεν θα φοβηθούν να σε κόψουν. Πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις, όμως (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω).

Επιπλέον, η αντιμετώπιση των φοιτητών από τη Φοιτητική Μέριμνα, σίγουρα δεν είναι έτσι προς όλους τους φοιτητές, δεν γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο τους προσέγγισες. Ακούω για άτομα, που νομίζουν πως επειδή δίνουν τις 8600-9000 ευρώ το χρόνο πως πρέπει να τους περνάνε στα μαθήματα και να τους έχουν στα πούπουλα. Το ότι πληρώνεις τόσα χρήματα, δεν σημαίνει ότι θα έχεις και απαιτήσεις τέτοιου τύπου.

Δεν γνωρίζω την περίπτωσή σου, δεν έχω σπουδάσει στο Λευκωσίας, αλλά έρχομαι καθημερινά σε επαφή με άτομα που σπουδάζουν και τα ζω από 1ο χέρι.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Επειδή όπως σας είπα το Λευκωσίας το έχω ζήσει κι έχει καεί η γούνα μου, μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποκτήσεις πτυχίο στην Φαρμακευτική. Οι βαθμοί που λες (A, B, C, D) είναι παρόμοιοι και στο Frederick. Δε νομίζω να κατάλαβες τί ακριβώς σημαίνει γενικός βαθμός 7,3 για απόκτηση πτυχίου σε σχέση με το 5 που υπάρχει στα υπόλοιπα πανεπιστήμια. Μπορεί να έχεις δικαίωμα να δώσεις το μάθημα που κόπηκες το Σεπτέμβριο , όμως λαμβάνεται υπόψη και ο προηγούμενος βαθμός (το 30% που ανέφερες) και σε καμία περίπτωση δεν είναι προς όφελος του φοιτητή .
Επίσης ακόμα και αν έχεις περάσει με D- (δηλαδή ένας βαθμός 6) ένα μάθημα , είναι σα να μην το έχεις περάσει αφού απαιτείται μέσος όρος C (το 7,3 που λέγαμε) και τότε θα πρέπει να βελτιώσεις το μάθημα , δηλαδή να ξαναπαρακολουθήσεις από την αρχή όλο το μάθημα , σε καθημερινή βάση και πληρώνοντας φυσικά τα δίδακτρα του μαθήματος που αντιστοιχούν σε 500 και πλέον ευρώ , ανάλογα και με τα εργαστήρια όπως ανέφερες. Αν είσαι μόνιμος κάτοικος Κύπρου ίσως και να μην υπάρχει πρόβλημα να κάνεις και 10 χρόνια να αποκτήσεις το πτυχίο σου, αν είσαι όμως κάτοικος Ελλάδος καταλαβαίνεις πόσο μεγάλο είναι το κόστος να συντηρείς μία κατοικία και όλα τα υπόλοιπα έξοδα για να παρακολουθείς 1 μάθημα το εξάμηνο ώστε να βελτιώσεις τους βαθμούς σου.
Τώρα όσον αφορά το διάβασμα, ύστερα από ένα καθημερινό διάβασμα 4 ώρες την ημέρα , ανελλιπώς παρακολουθήσεις μαθημάτων , γιορτές , αργίες , καλοκαίρι και όταν φτάνεις στο σημείο να μην μπορείς να πιάσεις την βάση (που είναι το 7,3) μάλλον κάτι άλλο θα πρέπει να συμβαίνει...
Φυσικά όπως είπες υπάρχουν και οι "άλλοι" φοιτητές που περιέργως έχουν αποκτήσει την "επιφοίτηση" , αριστεύουν σε όλα τα μαθήματα και όλα είναι μια χαρά.
Όσο για τη "βοήθεια" που παρέχουν στους φοιτητές που πραγματικά διαβάζουν και προσπαθούν, είναι ανέκδοτο , μάλλον θα υπάρχουν φοιτητές δύο ταχυτήτων , όμως όταν μιλάμε για ιδιωτικό πανεπιστήμιο που ο άλλος ακουμπάει ένα τεράστιο ποσόν για τις σπουδές του και τον έχουν παγιδεύσει με όλες αυτές τις αλχημείες που σου περιέγραψα, αυτό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !
Εσύ δηλαδή ποιο πανεπιστήμιο θα διάλεγες , ένα που με σχετικά λίγο διάβασμα θα περνούσες τα μαθήματα με βάση 5 και μόνο , ή ένα δύσκολο από κάθε άποψη πανεπιστήμιο που ξεπερνά την κοινή λογική και που θα ήθελες ένα εξαιρετικά δύσκολο 7,3 για να περάσεις και να πάρεις πτυχίο; Φυσικά υπάρχουν και μαζόχες και ηλίθιοι , εγώ πάντως δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόση αφόρητη , ψυχολογικά και σωματικά είναι η ασταμάτητη πίεση που υπάρχει κατά τη διάρκεια των σπουδών στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας , πραγματικά ελπίζω να μην παρασυρθεί άλλος από τα ψεύτικα λόγια τα ωραία και το ειδυλλιακό περιβάλλον που εμφανίζουν για να διαφημίσουν το πανεπιστήμιο αυτό , διότι η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.
Εσύ αλήθεια από ποιους φοιτητές και για ποιες σχολές ακούς θετικά σχόλια για το πανεπιστήμιο αυτό;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Βαθμός C απαιτείται για να αποκτήσεις πτυχίο.

Τα δικά μου άτομα σπουδάζουν Φαρμακευτική, Ψυχολογία, Βιολογία, Φυσιοθεραπεία, Παιδαγωγικά, Νομική, Ιατρική και άλλες σχολές. Το παιδί που σπούδαζε Φαρμακευτική, αποφοίτησε και εργάζεται τώρα. Δεν ήταν κανένας τρομερός μαθητής στο σχολείο, καλός ήταν, απαιτεί διάβασμα και προετοιμασία η κάθε σχολή, αλλά η περίπτωσή σου, μού ακούγεται αρκετά μη συνηθισμένη. Επίσης, το παιδί δεν προέρχεται από καμία οικογένεια γνωστή, για να έχει μέσα κλπ, ώστε να έχει καλύτερη μεταχείριση.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Πότε πήρε πτυχίο το παιδί αυτό;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι πρώτοι απόφοιτοι της σχολής ήταν το 2017, πέρυσι τελείωσε το χειμερινό εξάμηνο..
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τα πρώτα χρόνια γνωρίζω ότι ήταν εύκολα στο UNIC , μετά όταν άλλαξε διεύθυνση άρχισαν οι δυσκολίες .
Πάντως αυτά που γράφω τα ζω τώρα και είναι απολύτως αληθινά. Επίσης είμαι εγκλωβισμένος και δεν μπορώ να αλλάξω εύκολα πανεπιστήμιο. Είναι απίστευτο αυτό που ζω. Εμένα μου κάνει εντύπωση που σου λένε ότι τώρα είναι εύκολα στο UNIC.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top