Με τι στυλό γράφουμε στις πανελλήνιες;

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Από ότι είχα διαβάσει έχει τις ρίζες στις εποχές της τυπογραφίας (κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρος). Με το μπλε μπορούσαν να ξεχωρίσουν το αφεντικό έγγραφο από το πλαστό. Βέβαια τώρα πια είναι περιττό αλλά έχει επικρατήσει μέχρι και σήμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πιστεύω οτιδήποτε στυλό oil-based θα κάνει την δουλεία του. Δεν πιστεύω πως είναι επιθυμητό να πέσει λίγο νερό πάνω στο γραπτό και να μην διαβάζεται έπειτα.
γιατι να πεσει νερο πανω στο γραπτο :P
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,519 μηνύματα.
γιατι να πεσει νερο πανω στο γραπτο :P
Λίγο το μπουκαλάκι με το νερό, λίγο η βαρύτητα... ατυχήματα συμβαίνουν :P

Anyway, απλά όταν θέλουμε να πιούμε νερό σπρώχνουμε λίγο το τετράδιο για να μην είναι ακριβώς κάτω από το πρόσωπό μας και ούτε γάτα ούτε ζημιά :happy:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,912 μηνύματα.
Λίγο το μπουκαλάκι με το νερό, λίγο η βαρύτητα... ατυχήματα συμβαίνουν :P

Anyway, απλά όταν θέλουμε να πιούμε νερό σπρώχνουμε λίγο το τετράδιο για να μην είναι ακριβώς κάτω από το πρόσωπό μας και ούτε γάτα ούτε ζημιά :happy:
Εγώ γύριζα τελείως το σώμα μου δεξιά και εκτός της επιφάνειας του θρανίου για να πιω νερό, ώστε να μην υπάρχει κανένας κίνδυνος. :P

Δε μπορώ να φανταστώ τη φρίκη να πέφτει το νερό στο τετράδιο!!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,519 μηνύματα.
Εγώ γύριζα τελείως το σώμα μου δεξιά και εκτός της επιφάνειας του θρανίου για να πιω νερό, ώστε να μην υπάρχει κανένας κίνδυνος. :P
Το είχα κάνει και γω μια φορά, αλλά μόνο που δε με δολοφόνησε ο επιτηρητής :hehe:
Εκτοτε σπρώχνω το τετράδιο πιο μπροστά και βάζω και από πάνω τις κόλλες με τα θέματα, οι οποίες έτσι και αλλιώς καταλήγουν στα σκουπίδια
Δε μπορώ να φανταστώ τη φρίκη να πέφτει το νερό στο τετράδιο!!
Προσωπικά φοβόμουν μην ανοίξει η μύτη μου. Δεν μπορώ να πω ότι ανοίγει εύκολα, αλλά ένα άγχος το είχα :P
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Προσωπικά φοβόμουν μην ανοίξει η μύτη μου. Δεν μπορώ να πω ότι ανοίγει εύκολα, αλλά ένα άγχος το είχα :P
Παναγία μου, το δα και μου ξύπνησαν εικόνες. Ματώσε η δική μου σε 2/4 μαθηματα, χαχαχαχα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
Αρχικά είναι το στυλό, όχι ο στυλός😂 (συγγνώμη αλλά το βλέπω συνέχεια και με πιάνουν τα γέλια). Παιδιά εγώ με αυτό κάνω μουτζουρες δεν μπορώ... Εγώ αν δεν έχει μαύρο μελάνι δεν μπορώ να γράψω

Σντιλός λέγεται. Όλοι σντιλό το προφέρουν. Βγάλε τον σντιλό σου να γράψεις. :D
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Pilot BPS fine black, bcs black is poetic.
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Τα τελευταία έξι χρόνια χρησιμοποιώ ένα συγκεκριμένο στυλό, το κλασικό bic cristal medium blue 1.0mm (μόνο για σημειώσεις-ασκήσεις), ενώ διαγωνίσματα έγραφα με πένα, την Iridium Point Germany pen (ειδική να γράφει σε χαρτί με ενσωματωμένο μελάνι) διότι τα γράμματα μου βγαίνουν πολύ πιο καλλιγραφικά με αποτέλεσμα το γραπτό μου να ξεχωρίζει πάντα. Όσον αφορά τις εξετάσεις, θα προτιμήσω bic χωρίς δεύτερη σκέψη, ώστε να έχω την συνείδησή μου καθαρή.
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τα τελευταία έξι χρόνια χρησιμοποιώ ένα συγκεκριμένο στυλό, το κλασικό bic cristal medium blue 1.0mm (μόνο για σημειώσεις-ασκήσεις), ενώ διαγωνίσματα έγραφα με πένα, την Iridium Point Germany pen (ειδική να γράφει σε χαρτί με ενσωματωμένο μελάνι) διότι τα γράμματα μου βγαίνουν πολύ πιο καλλιγραφικά με αποτέλεσμα το γραπτό μου να ξεχωρίζει πάντα. Όσον αφορά τις εξετάσεις, θα προτιμήσω bic χωρίς δεύτερη σκέψη, ώστε να έχω την συνείδησή μου καθαρή.
Άκουσα πένα :))

Και γω συμφωνώ με αυτό που λες. Ο bic πολύ απλά είναι πιο αξιόπιστος και μία πιο σίγουρη επιλογή για τις εξετάσεις. Δεν λερώνει/μουτζουρώνει, δεν σβήνει, σπάνια τελειώνει το μελάνι του. Αλλά παρόλα αυτά, εγώ προσωπικά έχω μία αδυναμία για τις πένες να πω την αλήθεια.
Αν μου επιτρέπεται να ρωτήσω, πώς ξεκίνησε να ασχολήσε με τις πένες;
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αν μου επιτρέπεται να ρωτήσω, πώς ξεκίνησες να ασχολείσαι με τις πένες;
Οι πένες για εμένα είναι οικογενειακή υπόθεση. Από πολύ μικρή ηλικία θυμάμαι τους παππούδες μου να με βάζουν να γράφω με ειδικές πένες καλλιγραφίας, μέχρι να εξοικειωθώ. Επίσης, ένα από τα ταλέντα μου είναι η ζωγραφική, επιλέγω να ζωγραφίζω πάντα με πένα. (Όταν ακουμπάω την πένα μου πάνω στο ριζόχαρτο δεν υπάρχει γυρισμός και το αποτέλεσμα βγαίνει πάντα μοναδικό.)
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Οι πένες για εμένα είναι οικογενειακή υπόθεση. Από πολύ μικρή ηλικία θυμάμαι τους παππούδες μου να με βάζουν να γράφω με ειδικές πένες καλλιγραφίας, μέχρι να εξοικειωθώ. Επίσης, ένα από τα ταλέντα μου είναι η ζωγραφική, επιλέγω να ζωγραφίζω πάντα με πένα. (Όταν ακουμπάω την πένα μου πάνω στο ριζόχαρτο δεν υπάρχει γυρισμός και το αποτέλεσμα βγαίνει πάντα μοναδικό.)
Πολύ ενδιαφέρον!

Εννοείς τις vintage πένες που έχουν την μύτη αριστερά; Ωραίες φαίνονται! Ας και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα dip pens, σκέφτομαι στο μέλλον να πάρω καμία φτηνή να δω πως είναι η όλη φάση.
Επίσης, ένα από τα ταλέντα μου είναι η ζωγραφική, επιλέγω να ζωγραφίζω πάντα με πένα.
Πολύ ωραίο! Συνήθως χρησιμοποιείς τα μελάνια των dip pen δηλαδή india, walnut κ.ά. ή fountain pen μελάνια που είναι water-based (diamine,KWZ κ.ά.);

Δεν ξέρω άμα γίνομαι κουραστικός.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,320 μηνύματα.
Καλές εποχές, θυμάμαι να έχω μαζί μου 4-5 στυλό και να με ρωτάνε όλοι "γιατί τόσοι πολλοί;"...εν τέλει να δουλεύει μόνο ένας και άλλος ένας με τα χίλια ζόρια στην κρίσιμη ώρα, και να είμαι σε φάση : "Για αυτό, ο διάολος έχει πολλά ποδάρια,και εγώ όμως πολλά στυλό".

Μια φίλη μου όταν δίναμε είχε βγάλει απο την κασετίνα της 3-4 εικονίτσες της Παναγίας πάνω στο θρανίο. Και την ώρα που τελειώνω και να πάω να παραδώσω τα βλέπω και είχα πεθάνει κυριολεκτικά στο γέλιο. Μου λέει "γιατί γελάς καλέ ;". Της κάνω "Και τον σταυρό να έδενες στην πλάτη όπως τον κουβαλούσε ο Χριστός ερχόμενη σήμερα να γράψεις, σημασία δεν θα είχε :hehe: ".
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Καλές εποχές, θυμάμαι να έχω μαζί μου 4-5 στυλό και να με ρωτάνε όλοι "γιατί τόσοι πολλοί;"...εν τέλει να δουλεύει μόνο ένας και άλλος ένας με τα χίλια ζόρια στην κρίσιμη ώρα, και να είμαι σε φάση : "Για αυτό, ο διάολος έχει πολλά ποδάρια,και εγώ όμως πολλά στυλό".

Μια φίλη μου όταν δίναμε είχε βγάλει απο την κασετίνα της 3-4 εικονίτσες της Παναγίας πάνω στο θρανίο. Και την ώρα που τελειώνω και να πάω να παραδώσω τα βλέπω και είχα πεθάνει κυριολεκτικά στο γέλιο. Μου λέει "γιατί γελάς καλέ ;". Της κάνω "Και τον σταυρό να έδενες στην πλάτη όπως τον κουβαλούσε ο Χριστός ερχόμενη σήμερα να γράψεις, σημασία δεν θα είχε :hehe: ".
μονο εγω επαιρνα παντα εναν καινουργιο στυλο απλως :P, απο τις πρωτες μου εξετασεις στο γυμνασιο μεχρι και τωρα στο πανεπιστημιο
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλές εποχές, θυμάμαι να έχω μαζί μου 4-5 στυλό και να με ρωτάνε όλοι "γιατί τόσοι πολλοί;"...εν τέλει να δουλεύει μόνο ένας και άλλος ένας με τα χίλια ζόρια στην κρίσιμη ώρα, και να είμαι σε φάση : "Για αυτό, ο διάολος έχει πολλά ποδάρια,και εγώ όμως πολλά στυλό".

Μια φίλη μου όταν δίναμε είχε βγάλει απο την κασετίνα της 3-4 εικονίτσες της Παναγίας πάνω στο θρανίο. Και την ώρα που τελειώνω και να πάω να παραδώσω τα βλέπω και είχα πεθάνει κυριολεκτικά στο γέλιο. Μου λέει "γιατί γελάς καλέ ;". Της κάνω "Και τον σταυρό να έδενες στην πλάτη όπως τον κουβαλούσε ο Χριστός ερχόμενη σήμερα να γράψεις, σημασία δεν θα είχε :hehe: ".
3-4 εικονίτσες της Παναγίας πάνω στο θρανίο
Όταν έδινα κάποτε στο γυμνάσιο εξετάσεις ένας είχε φέρει ολόκληρο εικονοστάσιο 😂 και το 'χε στήσει πάνω στο θρανίο δίπλα στο παράθυρο, τα 'χε φέρει όλα από εικονίστες, σταυρουδάκια εώς και κομποσκοίνια!
"Και τον σταυρό να έδενες στην πλάτη όπως τον κουβαλούσε ο Χριστός ερχόμενη σήμερα να γράψεις, σημασία δεν θα είχε
Πέθανα γάμησε!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,320 μηνύματα.
Όταν έδινα κάποτε στο γυμνάσιο εξετάσεις ένας είχε φέρει ολόκληρο εικονοστάσιο 😂 και το 'χε στήσει πάνω στο θρανίο δίπλα στο παράθυρο, τα 'χε φέρει όλα από εικονίστες, σταυρουδάκια εώς και κομποσκοίνια!
Όντως είναι μερικοί που είναι κυριολεκτικά για meme. Αλλά τι να πεις, εαν τους ηρεμεί καλώς.
Εαν και αμφιβάλλω οτι είναι καλό σημάδι να κουβαλάει κανείς όλο το εικονοστάσιο στην εξέταση. Δεν εμπνέει και πολύ αυτοπεποίθηση/αξιοπιστία :hehe: .
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν επιτρέπονται στις Πανελλαδικές τα στυλό Pilot Hi-Techpoint V5 ;;;
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν επιτρέπονται στις Πανελλαδικές τα στυλό Pilot Hi-Techpoint V5 ;;;
Πολύ πιθανόν όχι, από την στιγμή που το μελάνι δεν είναι ανεξίτηλο. Βλέπε εδώ, εδώ ("It's not very water resistant ink") και εδώ ("I’m going to say dye based because it’s basically a pilot black ink cartridge, and it isn’t waterproof.")
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πολύ πιθανόν όχι, από την στιγμή που το μελάνι δεν είναι ανεξίτηλο. Βλέπε εδώ, εδώ ("It's not very water resistant ink") και εδώ ("I’m going to say dye based because it’s basically a pilot black ink cartridge, and it isn’t waterproof.")
κρίμα, με βολευει πολύ, όταν γράφω δεν νιώθω καθόλου τις τριβές του με το χαρτί...
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Πολύ ωραίο! Συνήθως χρησιμοποιείς τα μελάνια των dip pen δηλαδή india, walnut κ.ά. ή fountain pen μελάνια που είναι water-based (diamine,KWZ κ.ά.);
Αναλόγως. Diamine είχα πάρει στο παρελθόν και δεν μου άρεσε καθόλου η απόδοση στο ριζόχαρτο.. KWZ ink, κυρίως iron gall έχω πάρει blue black, red #3, blue #1, #3 και #6 , gummiberry, flame red, hunter green, old gold, grey lux (για fountain pen). Τελευταία χρησιμοποιώ μονο TWSBI ink midnight blue και TWSBI ink black.
Και εννοείται από τον αγαπημένο μου Γαλλικό οίκο Herbin (εχω αγοράσει ολα τα μελάνια του, για dip pen και fountain pen) συνιστώ ανεπιφύλακτα το Jacques Herbin 1970 Caroube de Chypre.
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αναλόγως. Diamine είχα πάρει στο παρελθόν και δεν μου άρεσε καθόλου η απόδοση στο ριζόχαρτο.. KWZ ink, κυρίως iron gall έχω πάρει blue black, red #3, blue #1, #3 και #6 , gummiberry, flame red, hunter green, old gold, grey lux (για fountain pen). Τελευταία χρησιμοποιώ μονο TWSBI ink midnight blue και TWSBI ink black.
Και εννοείται από τον αγαπημένο μου Γαλλικό οίκο Herbin (εχω αγοράσει ολα τα μελάνια του, για dip pen και fountain pen) συνιστώ ανεπιφύλακτα το Jacques Herbin 1970 Caroube de Chypre.
Diamine είχα πάρει στο παρελθόν και δεν μου άρεσε καθόλου η απόδοση στο ριζόχαρτο
Εγώ τα χρησιμοποιώ συχνά (σχεδόν καθημερινά) και μου αρέσουν αρκέτα. Βέβαια, να για να πω την αλήθεια δεν τα χρησιμοποιώ σε ρυζόχαρτο, χρησιμοποιώ τα *«καθημερινά χαρτιά» όπως rhodia, τετράδια κανονικά (*δεν ξέρω πως ονομάζονται. Σκέφτομαι μετά τις πανελλήνιες να ασχοληθώ γενικά να μάθω κάποια πράγματα).

Ήθελα πολύ να πάρω το kwz Gummiberry, μου άρεσε πάρα πολύ το χρώμα αλλά είχε εξαντληθεί όταν παράγγελνα δυστυχώς.:cry_x:

Όσο αφορά την Herbin, ένα από τα πρώτα μου μελάνια ήταν από αυτήν την εταιρία, το poussiere de lune πολύ ωραίο χρώμα.

συνιστώ ανεπιφύλακτα το Jacques Herbin 1970 Caroube de Chypre
Μπήκα και το είδα, τι τρελό πράσινο sheen είναι αυτό ! Έχει μπει ήδη στην λίστα. Σκεφτόμουν να έπαιρνα αργότερα και το emeraude de chivor φαίνεται πολύ ωραίο. Τι γνώμη έχει για το συγκεκριμένο;

Επίσης, να σε ρωτήσω κάτι άσχετο, από πού τα παραγγέλνεις τα μελάνια; Από Ελλάδα ή εξωτερικό;

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top